גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביידן תומך במיסוי מיליארדרים על רווחי הון לא ממומשים

ההצעה היא אחד הסעיפים שדמוקרטים מבקשים לבצע על מנת לממן חבילת הוצאות בגובה 3.5 טריליון דולר

נשיא ארה''ב, ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Stratos Brilakis
נשיא ארה''ב, ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Stratos Brilakis

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ביטא תמיכה בהצעה שנידונה בסנאט להטיל מס הכנסה שנתי על רווחי הון שלא מומשו של מיליארדרים.

העלאת המס המוצעת, שמוביל יו"ר ועדת הכספים של הסנאט רון וויידן (דמוקרט מאורגון), תהיה אחת מכמה סעיפי מס שביידן מבקש על מנת לשלם על תוכנית הוצאה בגובה 3.5 טריליון דולר שכוללת בתוכה את רוב סדר העדיפויות שלו. מדובר בחלופה לכמה רעיונות מיסוי שנפלו בקונגרס, והיא תייצר הכנסות מהאמריקאים העשירים ביותר, שמשכורתם עשויה להיות רק שבריר מכל הונם.

הרפובליקאים מתנגדים גם לתוכנית ההוצאות וגם להצעות המיסוי הנכללות בחבילה, והדמוקרטים יצטרכו להישאר מאוחדים על מנת להעביר את הצעת החוק בקונגרס המפולג, בו יש להם רוב זעום.

כשנשאל הנשיא לגבי הצעתו של וויידן, אמר ביום שישי לעיתונאי הבית הלבן שהוא תומך ברעיון. קידומו ידרוש אחידות מלאה של הדמוקרטים בסנאט ותמיכה של כמעט כל הדמוקרטים בבית הנבחרים, ועדיין לא ברור אם התמיכה הזו בקונגרס קיימת.

"תראו, אני תומך בהרבה מההצעות האלו. אנחנו לא צריכים את כל ההצעות שאני תומך בהן על מנת לממן את זה", אמר ביידן לגבי הצעת חוק התקציב, והוסיף שהוא רוצה סדר יום במיסוי שיגרום לכל האמריקאים לשלם את "חלקם ההוגן".

"מתנה לא מוצדקת לעשירים"

במסגרת החוק הקיים, אנשים משלמים מיסי רווח הון רק כשהם מוכרים נכס. בעת מותם, לא נגבה מס הכנסה על רווחים שלא מומשו ויורשיהם צריכים לשלם מיסי רווח רק כשהם מוכרים ורק על הרווחים שנעשו מרגע מותו של הבעלים הקודמים.

הכלל הזה, המוכר באופן בסיסי כעליית המדרגה החופשית ממס, נותן לעשירים תמריץ להחזיק בנכסיהם וללוות כסף כנגדם על מנת לממן את אורח חייהם. מיסי ירושה עדיין מושתים עליהם.

הדמוקרטים רואים את המצב הנוכחי כמתנה לא מוצדקת לעשירים שיכולים לבנות לעצמם הון מבלי לשלם מס הכנסה. ביידן הציע להתייחס אל המוות כאירוע שניתן למסות למטרות מס הכנסה, עם החרגה של מיליון דולר לאדם וכללים מיוחדים לחוות וחברות בבעלות משפחתית.

אבל דמוקרטים בקונגרס ממדינות חקלאיות הרגו את הרעיון הזו, כשפסלו החרגות אפילו גדולות יותר ממיליון דולר וכללים מיוחדים לחקלאים.

זה מה שגרם לוויידן להציע את החלופה שלו, שביידן הביע תמיכה בה ביום שישי.

הרעיון הוא שעבור מיליארדרים בלבד, יתייחסו אל רווחי הון שנתיים כהכנסה הניתנת למיסוי. במסגרת החוק הנוכחי, מישהו ששווי הנטו שלו עלה מ־20 מיליארד ל־22 מיליארד דולר ולא מכר אף נכס נחשב לאדם שלא הייתה לו הכנסה. במסגרת ההצעה של וויידן, על אדם כזה יהיה ניתן לגבות מסים עבור רווחים של 2 מיליארד דולר.

אתגר אחד להצעה הוא שהיא צריכה להתמודד גם עם הפסדים, והרעיון שהמדינה תשלח צ'קים שמנים למיליארדרים אינו מושך מבחינה פוליטית. מחוקקים עשויים להרשות הטבות על הפסדים שנתיים במקביל להטלת מגבלות על הטבות כאלה או שירשו לבעלי ההון להעביר הפסדים הלאה לשנים הבאות ולחשב אותם כהפחתה מהרווחים בעתיד.

קושי באכיפה ויישום של הצעת החוק

וויידן עובד על הרעיון של מסים שנתיים על רווחים שלא מומשו כבר כמה שנים, ואימוץ הרעיון הזה יהווה שינוי משמעותי בחוקי המס של ארה"ב שיגדירו מחדש הכנסה הניתנת למיסוי עבור כמה מאות אנשים. זה ישפיע על מיליארדרים כמו ג'ף בזוס ווארן באפט.

עוד אין הערכה רשמית של ההכנסות, אבל הצעה דומה שהייתה מיועדת להיות מיושמת על קבוצה גדולה יותר - 0.1% העשירים ביותר בין משקי הבית - הייתה אמורה להכניס כ־750 מיליארד דולר במשך עשור, על פי הערכה שעשו ב־2019 מומחי המס לילי בטכלדר ודיוויד קיימין, ששניהם משרתים כיום בעמדות בכירות בממשל ביידן.

ביידן הדגיש שהדמוקרטים לא צריכים לאמץ כל אחד מרעיונות העלאת המסים שנידונים על מנת לכסות על תוכניות ההוצאה של הממשלה.

"באופן ברור יש מספיק כסף מכמה אפשרויות לממן כל מה שאנשים יחליטו לשלם עליו", אמר.

יהיה קשה מאוד למס ההכנסה בארה"ב ליישם ולאכוף את ההצעה, בין היתר בגלל הקושי בהערכת השווי של נכסים לא נזילים, כך אמר אנדרו מוילן, סגן נשיא בכיר באגודה הלאומית של איגוד משלמי המסים. זרם ההכנסה הנוצר ממיסוי כזה עשוי להיות תנודתי, וההצעה עשויה להקשות על מייסדי חברות גדולות לשמור על השליטה בהן.

"מבחינה רבות מדובר באדמה לא מוכרת ובמקומות שמיפינו אותה, היא די רצופה במכשולים", אמר מוילן, המתנגד להעלאות מסים.

המערכת לא צריכה להיות מושלמת ולהתמודד עם כל מורכבות אפשרית, וקובעי המדיניות צריכים להתמקד בהפיכתה לפשוטה לניהול וקשה להתחמקות, כך אמר ארי גלוגוור, פרופסור לענייני חוקי המס באוניברסיטת אוהיו סטייט.

"אתה רוצה לבנות מערכת שהולכת להכניס כסף ולהימנע מההזדמנויות הכי ברורות לשחק משחקים", אמר.

מס כזה עשוי להיות פגיע בפני אתגרים משפטים בכך שהוא חורג מכוחו של הקונגרס לגבות מסים על הכנסות.

ביידן ביקש מהמחוקקים להתמקד בתחומי הבריאות והציבור

בוועדת הדרכים והאמצעים של בית הנבחרים אישרו העלאות מסים בגובה כ־2 טריליון דולר מוקדם יותר החודש, והתמקדו בחברות ובאנשים פרטיים בעלי הכנסה אישית גבוהה. בוועדה גם תמכו בכך שרשות מס ההכנסה תכניס לממשלה כסף.

לדמוקרטים בסנאט יש מערכת רעיונות משלהם מעבר לאלה, כולל שינויים בחוק המס על שותפויות ומס שיוטל על חברות המבצעות קנייה בחזרה של מניות עצמיות.

ביידן אמר שפגישותיו עם דמוקרטים פרוגרסיביים ומתונים השבוע היו חיוביות. הוא סירב לנקוב בסכום על המחיר המקסימלי בו יתמוך לגבי חבילת תקציב של 3.5 טריליון דולר שאמורה לעבור בהליך השלמה, הליך הצבעה מיוחד המאפשר להצביע על חוקים תקציביים ברוב פשוט בסנאט, ללא צורך בתמיכה של 60 קולות לפחות. הוא אמר שביקש מהמחוקקים להתמקד בתחומי המדיניות הקשורים לבריאות הציבור, חינוך ושינוי האקלים שהם רואים כחשובים ביותר.

"אחד הדברים שאני חושב ואני מנסה לגרום להתמקד בו הוא זה: מה אתם רוצים שיהיה? תשכחו לרגע את הסכום", אמר. "מה אתם חושבים שאנו צריכים לעשות?"

הנשיא אמר שייקח זמן לאשר את עדיפויות המדיניות שלו.

"הולך לקחת לי שנה לספק את הסחורה לגבי כל מה שאני רואה כאן לפניי", אמר.

הנשיא גם חזר על עמדתו שהחקיקה תהיה ממומנת כולה. "זה הולך להיות אפס", אמר על תג המחיר של הצעת החוק.

עוד כתבות

מטוס אל על / צילום: דני שדה

בדרך למפץ בענף התעופה? אל על במגעים למיזוג עם ארקיע

אל על בהודעה לבורסה: "מגעים לעסקה אפשרית, לפיה תרכוש החברה את מניות ארקיע בתמורה להקצאת ניירות ערך של החברה לבעלי מניות ארקיע" ● הדיבור על מיזוג בין החברות הישראליות נמצא באוויר בשנת הקורונה כחלק מהמשימה שלהן לשרוד את המשבר

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה ● אישור ההסכם תלוי באישור השופטת ● אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: חיים צח-לע''מ

שישה דברים שבנט צריך להבין לפני שהוא יוצא לכנס האקלים של האו"ם

ראש הממשלה יצא בעוד כשבועיים לכנס השנתי של האו"ם בנושא שינויי האקלים ● בזמן שהוא יעמוד על במה אחת עם ביידן, מקרון וג'ונסון, בנט צריך לזכור כי השינוי שהבטיח עם הקמת הממשלה חייב לכלול גם שינוי גישה למשבר האקלים - שעד כה כללה בעיקר הבטחות ריקות ממשלות ישראל

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: Shutterstock

ממפגע סביבתי לפיל לבן? מה יקרה לתחנה המרכזית החדשה בתל אביב

עם חלוף השנים הפכה התחנה המרכזית החדשה למקום אפל, מפחיד ומזהם ● תושבי תל אביב נשמו לרווחה כששמעו שהאוטובוסים יפנו את התחנה שנת 2023, אבל אף אחד לא יודע מה הולך לקום במקומה, ולכל אחד מהשחקנים יש אינטרסים אחרים

פאנל אסטרטגיות אמון בעסקים בוועידת אמון וכלכלה של גלובס / צילום: איל יצהר

יו"ר הבנק הדיגיטלי: "אחד הכשלים בישראל - חוסר אמון בעסקים ובממשלה"

שוקי אורן השתתף בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ואמר כי בהחלטות הממשלה יש לא פעם חוסר שקיפות, וכי תפקיד המנהיגות הוא לחנך את הציבור לאמון • עו"ד טלי הדרי, פרופימקס: "הסכם טוב הוא כזה שלא משתלם להפר אותו, ומאפשר להסיט משאבים מתביעות משפטיות להשקעה בהתייעלות"

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

מגמה מעורבת בוול סטריט; טסלה עולה ב-3.5% לקראת הדוחות

בורסות אירופה ננעלו בירידות קלות ● קולמקס שוקי הון: המלצת קנייה חזקה לבנק אוף אמריקה ● טסלה צפויה לפרסם דוחות ביום רביעי

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: יוסי זמיר

החלפת האג"ח המיועדות נדחתה בחצי שנה: תבחן העלאת הרף המובטח ל-5.15%

הצעת חוק חדשה שהוגשה לוועדת הכספים דוחה את החלת המנגנון מ-1 בינואר 2022 ל-1 ביולי, כששר האוצר יוכל לדחות אותה בחצי שנה נוספת ● אם החוק ישונה הטבת השלמת התשואה תהיה תקפה ל-15 שנה • על מנת לכלול בתשואה גם את דמי הניהול, יו"ר הוועדה קושניר ביקש לבחון הגדלת הרף המובטח

מטוסי אל על בנתב''ג / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

מחריפה המחלוקת בין הנהלת אל על לעובדים; הוועד: אין טעם לשיח בין הצדדים

יו"ר הוועד הרוחבי באל על לסמנכ"לית משאבי האנוש: "התנהלות ההנהלה והבעלים לוקה בחוסר תום-לב, אין טעם להמשך השיח" ● בשלב זה לא צפויים שיבושים בטיסות, אולם לא מן הנמנע כי שיבושים יהיו הצעד הבא שינקטו העובדים

עו''ד גיא אופיר / צילום: יח''צ

העו"ד שנלחם למיסוי התאגידים מגיב להסכם המיסוי ההיסטורי: "יבצעו תמרון משפטי כדי להקטין את נטל המס"

עו"ד גיא אופיר, שחתום על עשרות מאבקים משפטיים וציבוריים כנגד תאגידי האינטרנט ובראשם פייסבוק, מביט מהצד על רפורמת המס ההיסטורית וטוען: "עד אשר נראה גביית מס בפועל מוקדם לברך. קל לחלק הצהרות וקשה לבצע"

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון בכנסת על חוק ההסדרים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אגף התקציבים חזק על חלשים וחלש על חזקים. אין בעיה בשיטה, אלא בשוטים"

בעוד שבועות ספורים חוק התקציב וחוק ההסדרים צפויים לעבור את אישור הכנסת ● השניים חייבים להיות מאושרים יחד, כדי שהתקציב יעבור והכנסת לא תפוזר. לכן חברי הכנסת נמצאים עם הגב לקיר ומרגישים מחויבים לאשרו ● אילו עוד בעיות טמונות בחוק, ולמה החשב הכללי באוצר לשעבר, פרופ' ירון זליכה, חושב שהוא היה צריך לשמש כדי להילחם במונופולים ● האזינו

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

כספומט ביטקוין באל סלוודור / צילום: Reuters, JOSE CABEZAS

המחסומים נופלים ואפילו שומרי הסף בארה"ב משתכנעים: כל הסיבות לנסיקת הביטקוין

קרן סל ראשונה העוקבת אחר חוזים עתידיים למחיר הביטקוין צפויה להתחיל להיסחר בבורסת ניו יורק, לאחר שרשות ניירות ערך של ארה"ב לא הביעה התנגדות ● שער הביטקוין זינק מעל ל–60 אלף דולר ● המהלך יגביר את הלגיטימיות של המטבעות הדיגיטליים, ויקל על משקיעים להשיג חשיפה לתחום

תעודת כשרות / צילום: Shutterstock

רפורמת הכשרות המתגבשת: האם היא תייקר את העלויות?

מתנגדי הרפורמה מכנים אותה "מתווה הפרטת הכשרות" וטוענים כי היא תייקר את הכשרות בישראל ● במשרד האוצר טוענים טענה הפוכה לחלוטין

מתקן הפקת נפט בערב הסעודית / צילום: Shutterstock

הימורים "מטורפים" על 200 דולר לחבית נפט פולשים לשוק האופציות

סוחרים מהמרים שהראלי בנפט גולמי אמריקאי לשיא של שבע שנים הוא רק ההתחלה, למרות שהתרחבות הכלכלה העולמית מאטה מעט

אלחנן רוזנהיים, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל פרופימקס: "מערכת המשפט לא נותנת דוגמה שצריך לתת בה אמון"

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, התראיין לוועידת האמון בעסקים של גלובס, ואמר: "אני לא יודע כיצד ניתן לעבור את החיים מבלי לתת אמון באנשים. בכל חיי פחות מעשר פעמים נכשלתי בגלל שנתתי אמון באנשים"

אלונה בר און בשיחה עם אסף שגיא, מנכ''ל טיקטוק ישראל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל טיקטוק ישראל: "קו דק בין חופש ביטוי למניעת אלימות ופגיעה בקהילה. קשה לשרטט את הקו הזה"

מו"לית גלובס אלונה בר און ראיינה את אסף שגיא, מנכ"ל טיקטוק ישראל, בוועידת אמון וכלכלה של גלובס ● שגיא: "בתעשייה שלנו - אינטרנט לשחקני קצה - כל יום מקבלים את האמון מחדש מהמשתמשים. אם נשבור את האמון, סיכוי טוב שלא נהיה לא בטווח קצר ולא בטווח ארוך"

האוזניות החדשות של אפל - AirPods דור 4 / צילום: צילום מסך

הדור הבא של האיירפודס ומקבוק פרו נחשף: כל הפרטים מאירוע ההשקה של אפל

אירוע ההכרזה הווירטואלי של אפל התקיים הערב, תחת הכותרת "Unleashed" • אפל הכריזה על דגמי MacBook חדשים, חידושים באפל מיוזיק וגם - הדור הרביעי של AirPods

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

"ליברמן הצליח לבטל את סבסוד המעונות לחרדים, ועל הדרך גם לכל שאר המדינה"

זרוע העבודה במשרד הכלכלה לא פתחה את האפשרות להגשת בקשות לסבסוד מעונות היום לזכאים, אף ששנת הלימודים נפתחה כבר בספטמבר ● הסיבה לעיכוב היא שינוי הקריטריונים לזכאות, שייכנס לתוקף רק ב-1 בנובמבר ● משמעות העיכוב היא שחלק מהזכאים נדרשים לשלם עבור הגנים מחיר מלא עד שיאושרו ורק אז יזכו להחזר רטרואקטיבי

בניין הסוכנות היהודית בירושלים / צילום: בר - אל

לאחר "סערת שטרן": נדחו בחודש הבחירות לראשות הסוכנות היהודית

לאחר שהמועמד המוביל לתפקיד, שר המודיעין אלעזר שטרן, הודיע על פרישה מהמירוץ החליטו חברי הוועד המנהל לדחות את הבחירה ● כך לממשלה יהיה די זמין להציג מועמד משלה לתפקיד

ילדים אפגנים משחקים בשכונה ענייה בפאתי קאבול שבה מתגוררים מאות אנשים עקורים / צילום: Associated Press, Felipe Dana

העוני הנורא באפגניסטן מביא הורים למכור את ילדיהם כדי לשרוד

באו"ם אומרים ש־95% מהאפגנים לא מקבלים מספיק מזון לקראת חודשי החורף