גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חכו עד 2028, לפחות: כל הסיבות לעיכובים בקו הירוק של הרכבת הקלה

עבודות הקו הירוק של תל אביב יגיעו בשבוע הבא לכיכר רבין ● הקו צפוי להתעכב בכמעט שנה, בעיקר בגלל מחלוקות בין חברת הקבלן של נת"ע לחברות תשתית

בתוך תחנות הרכבת הקלה / צילום: איל יצהר
בתוך תחנות הרכבת הקלה / צילום: איל יצהר

אחרי עיכובים רבים, עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה צפויות להגיע בשבוע הבא לכיכר רבין. מבדיקת גלובס עולה כי מועד ההפעלה של הקו הירוק יידחה בעוד תשעה חודשים.

הסיבה הישירה לדחייה הזו נעוצה במחלוקות בין חברות התקשורת והתשתיות לבין חברת הקבלן הסינית CSCEC, שנבחרה לבצע את שלב האינפרה 1 של הפרויקט. מדובר בשלב הראשוני שכולל הכנה של התשתיות למיזם לרבות פינוי והסדרת תשתיות הולכה כמו מים, ביוב, תקשורת, גז ועוד. לפי טענות שהועלו בפני גלובס, החברות, כמו בזק, פרטנר וחברת החשמל מערימות קשיים שונים מול ניסיונות חברת הקבלן להעתיק את התשתיות בתוואי הרכבת הקלה. מנגד, אומר גורם בתחום, לא נראה כי בחברה הממשלתית נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים), שמנהלת את המיזם, עושים מספיק כדי לפתור את המצב.

הקו הירוק הוא אחד משלושת קווי הרכבת הקלה שמתוכננים בגוש דן. הצפי הרשמי והעדכני של נת"ע הוא כי הקו ייפתח באמצע 2027 והקו הסגול צפוי לפעול מסוף 2026. הקו הקרוב ביותר להפעלה הוא הקו האדום, שמחבר בין פתח תקווה לבת ים וצפוי להיפתח בנובמבר 2022. גורמים המעורים במיזם צופים גם בו עיכוב נוסף של בין מספר שבועות למספר חודשים.

 

חברות התשתית מקשות

מבט על לוחות הזמנים של CSCEC מצביע על מורכבות הקו הירוק שמעל 7 ק"מ ממסלולו הם תת-קרקעיים. החברה החלה לפעול בנובמבר 2019, כאשר הצפי לסיום העבודות שלה נקבע לאפריל 2024 (3 שנים לפני הצפי לפתיחת הקו). כל עיכוב בלוחות הזמנים שנקבעו מול נת"ע, עשוי להוביל לקנס עבור חברת הקבלן בגובה 30 אלף שקל ליום. על כן, כשקבלנים נתקלים בבעיות שעשויות להשפיע על לוחות הזמנים שבאחריותם, הם פועלים להצגת תביעות שכנגד, בגין אירועים לא צפויים שנתגלעו תוך כדי העבודות.

הליכים מעין זה בין הקבלן הסיני לנת"ע בקו הירוק כבר הובילו בפועל לדחייה מוסכמת על ידי הצדדים של שלושה חודשים, כך שכיום תאריך סיום העבודות הרשמי למקטע המרכזי של הקו הירוק נקבע ליולי 2024. נוכח טענות לגרירת רגליים מצד חברות התשתיות השונות, יש כיום כאמור צפי להתארכות שלב האינפרה 1 בעוד חצי שנה לפחות.
בעוד שהחברה הסינית כמעט וסיימה את התכנון, הביצוע סביב התחנות העתידיות מתעכב.

כך למשל, סביב האזור שבו תיבנה תחנת כיכר רבין, נקלע הקבלן הסיני למחלוקת מול חברת פרטנר. במהלך העבודות התגלה כי פרטנר עושה שימוש בתשתיות של בזק ברחוב מלכי ישראל הצמוד. לצורך העתקת התשתיות, בפרטנר דרשו שייבנו עבורם תשתיות ייעודיות ברחוב. בשיחה שקיימנו עם אחד מבעלי חברת ניהול הנדסית, שמעורב גם בפרויקט הקו הירוק, הוא מודה כי אכן יש קושי בהתנהלות מול חברות התשתיות, אך טוען כי "מדובר בחברות עם תשתית קיימת ופועלת ופתאום מבקשים מהם להרוס הכל ולבנות מחדש. הגיוני שיהיו להן דרישות".

במקרה אחר, סביב הפורטל בנורדאו נתקלה CSCEC בעיכובים ממושכים מול חברת החשמל. מבדיקתנו, גם אחרי שהחברה סידרה את העניינים הכספיים והתכנוניים למימון העתקת קווי המתח מול חברת החשמל, צץ מכשול חדש: מחלקת התכנון של מרחב דן בחברת החשמל ביקשה להביע הסתייגויות משלה. הדבר גרר תיאום הנדסי מחודש שאורך חודשים. גם ההתנהלות מול חברת בזק לא פשוטה, ממידע שבידינו, בחברה הבהירו כי הם יסכימו לבצע העתקת תשתיות, אך נקבו בלוחות זמנים ארוכים במיוחד של עד חצי שנה לכל מקטע.

הקו הירוק, סוקולוב חולון / צילום: נת''ע

הצעת חוק המטרו, שעברה לאחרונה בקריאה ראשונה בכנסת, מבהירה עד כמה סוגיית תיאום התשתיות קריטית למיזמי תחבורה. כך למשל בפרק שכותרתו "פעילות גורם מוסמך לקידום מיזם המטרו", נכתב בין היתר כי "גורם מוסמך ישיב לפניית חברה מבצעת בכל עניין הקשור למיזם המטרו בתוך 14 ימים". בסך הכל עשרות סעיפים כלולים תחת הנושא, שבמיזמי תשתית גדולים אחרים, דוגמת הרכבת הקלה, הם בגדר המלצה בלבד.

המאבק על המושכות

על רקע מיזמי התשתית הגדולים שהמדינה מקדמת בימים אלה, כמה מראשי חברות התחבורה הממשלתיות, ביניהן נת"ע, נתיבי איילון ורכבת ישראל, ניסו להסדיר את נושא תיאום התשתיות. במסמך משותף שהטיוטה שלו הגיעה לידי גלובס, הכותבים מציעים כי פריסת תשתיות תקשורת יבוצעו רק על ידי חברות התחבורה, בניגוד לדרישת חלק מחברות התקשורת. מוצע גם כי התעריפים לביצוע העבודות ייקבעו על ידי מחירונים של נתיבי ישראל או נתיבי איילון, ולא במשא ומתן מתמשך מול חברות התשתית, כפי שקורה היום.

ארבעה חודשים אחרי ניסוח הטיוטה, היא טרם נחתמה וגורם בכיר באחת החברות הממשלתיות שעימן שוחחנו מעריך כי המסמך לא ייחתם. זאת, בשל חוסר הסכמה בין הנהלות משרדי התחבורה והתקשורת. את המשמעות של חוסר האסדרה בתחום, נמשיך להרגיש גם בפקק שבו נעמוד ב-2027.

תגובות

מנת"ע נמסר בתגובה: "החברה פועלת שהקו הירוק יחל את פעילותו המסחרית במועד שנקבע - 2027, ללא דחיות, יעד המחייב גם את הקבלנים השונים. פרויקט הקמת תוואי הרכבת הקלה בלב ערים צפופות (חלקו בתת הקרקע), מאתגר וכרוך בתאום וסינכרון מורכב. על הקושי הרב ברתימת כלל הגורמים לפרויקט, כבר נתן המחוקק את דעתו בדיונים על חוק המטרו".

ממשרד התחבורה נמסר: "למשרד לא ידוע על דחייה שאושרה לקבלן עבודות המינהור של הקו הירוק. חברת נת"ע מחויבת לעמוד בלוח הזמנים שאושר ונקבע ל-2027".
מחברת החשמל נמסר: "בשום שלב בתהליך לא היה ולא ‘צץ’ מכשול או הסתייגות חדשה. התוכנית המקורית שסוכמה בין חברת החשמל לנת"ע היא היחידה שהועברה לאישור ולא נעשה בה כל שינוי.

"לגבי כיכר נורדאו, במהלך תיאום המערכות ולפני קבלת האישורים לתוכנית, ביצעה חברת החשמל עבודות נוספות באזור כדי לאפשר לקבלן לבצע עבודות מקדימות באתר.
"במהלך העבודות, קבלן נת"ע וקבלני משנה מטעמו פגעו מספר פעמים בתשתיות החשמל וגרמו להפסקות חשמל. עקב כך, הופסקה עבודת הקבלן בשטח עד לתיקון התקלות ולהתחייבות להמשך ביצוע העבודות בהתאם לתקנות".

מבזק נמסר: "המיזם כרוך בשינוי תוואי של מאות סיבים אופטיים הפרוסים לאורך המסלול המתוכנן. הדבר כרוך גם בתיאומים רבים מול לקוחות בזק, בין היתר מתחום הפיננסים והביטחון, שהתיאום מולם מורכב במיוחד. עם זאת, בזק עושה כל שביכולתה כדי לסייע למיזם".

מפרטנר נמסר: "החברה פועלת בתיאום מלא עם גופים ורשויות כדי להביא כמה שיותר מהר את בשורת הסיבים לכל בית ועסק בישראל".

עוד כתבות

עופר ינאי, שחר גרשון,נדב טנא,נועם פישר / צילום: שלומי יוסף

נופר אנרגיה סוגרת רבעון עם קפיצה של 43% בהכנסות

היקף הפרויקטים המחוברים צמח לכ-226 מגוואט, גידול של 234% ביחס לתחילת 2021 ● היקף הפרויקטים המצויים בהקמה ולקראת הקמה זינק לכ-873 מגהוואט, צמיחה של 245% בהשוואה לתחילת השנה

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: יונתן זיידל, פלאש 90

זינוק של 130% ב-9 חודשים: הראל רשמה רווח של כמעט מיליארד שקל

ההון העצמי של קבוצת הביטוח והפיננסים חצה את רף ה-8 מיליארד שקל והיא תחלק דיבידנד של 100 מיליון שקל, לאחר שכבר חילקה לאחרונה דיבידנד בסך 257 מיליון שקל • הרווח ברבעון השלישי הסתכם ב-380 מיליון שקל, קיטון של 22 מיליון שקל לעומת הרבעון המקביל אשתקד

דגל איראן מונף מחוץ לבניין המרכז הבינלאומי בוינה על רקע פתיחת השיחות על הסכם הגרעין / צילום: Associated Press, Florian Schroetter

שיחות הגרעיון בווינה יוצאות לדרך, באווירה חשדנית ובציפיות נמוכות

בשל תמונת המצב העולמית, יש סיכוי שהשיחות יובילו להסכם ביניים, אלא שקלחת פוליטית בינלאומית שלמה מטילה צל על השיחות כמו הרצון של ארה"ב להראות שהיא לא "חלשה" אחרי הנסיגה מאפגניסטן, והפנייה ימינה של בריטניה עם הכרזתה על חמאס כארגון טרור ● עם זאת, ההערכה והחשש בישראל הם שההיסטוריה חוזרת

רם בלינקוב, מנכ''ל משרד האוצר / צילום: איל יצהר

רשות החברות מעדכנת את נבחרת הדירקטורים. אלו תנאי הסף החדשים

באיחור של שנתיים: רשות החברות צפויה לפרסם בשבועות הקרובים את הקריטריונים לכניסה לרשימת המועמדים של החברות הממשלתיות ● בינתיים, בעקבות מינוי עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית, השרים ליברמן ואלהרר במתקפה חזיתית על רשות החברות: "שיקול הדעת פגום"

אודי עטר סמנכ''ל חטיבת לקוחות פרטיים בזק / צילום: דוברות בזק

אנליסיס ממליצה למפעילים ללמוד מהניסיון של בזק בפיתוח נתב עצמאי

חברת הייעוץ הבינלאומית אנליסיס מייסון חיברה ניתוח על המהלך של בזק בפיתוח נתב עצמאי והמשמעויות שלו לרווחיותה ● הניתוח משבח את האסטרטגיה של בזק שהעמידה במרכז את הנתב BE כמנוע צמיחה וכאמצעי מבדל מול התחרות

יצחק אברכהן, מנכ''ל שופרסל / צילום: איל יצהר

"התייעלות ושיפור בתנאי הסחר" הקפיצו את הרווחיות הגולמית של שופרסל למרות ירידה בהכנסות

חזרת המשק לשגרה וצמצום הגבלות הקורונה, הובילו לירידה של 3.6% בהכנסות הרבעון השלישי של רשת המזון המובילה, אך היא ידעה לפצות על כך ולהציג גידול ברווחיות הגולמית ● בכירי החברה נמנעו מלהתראיין בשל חקירת רשות התחרות בחשד להסדר כובל

מייסדי טיילורמד, שרוליק דבורסקי ואדם סיטון / צילום: שלומי יוסף

טיילורמד רוכשת את המתחרה האמריקאית Vivor ומתמקמת בראש תחום התמיכה הפיננסים למטופלים

טיילורמד תשלם לבעלי המניות של Vivor סכום שלא פורסם ● מהחברה נמסר כי "מיזוג החברות עתיד להאיץ את הפיתוח של פתרונות חדשניים ובכך לסייע בהפחתת עלות הטיפול בחולים ושיפור הביצועים הפיננסיים של ספקי שירותי בריאות" ● בעקבות הרכישה, TailorMed פותחת משרד בפורטלנד, בנוסף לפעילות הקיימת שלה בחוף המזרחי של ארה"ב

אמיר גבע, מנכ״ל לטסטוק / צילום: LetsTok

"בקורונה היו רגעי חשש והוצאות רבות בלי אף משקיע באופק, אבל פתאום צמחו הרבה משפיענים חדשים"

אמיר גבע, בן 50, נשוי ואב לשניים ● מנכ"ל ומייסד משותף בלטסטוק ● "בהתחלה חשבנו להתמקד ביועצים ומומחים קלאסיים מהדור הישן, אבל מהר מאוד הבנו שזה לא הכיוון" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

המטא–וורס בעידן הנוכחי / איור: Shutterstock

בין הפיזי לדיגיטלי: החסמים המרכזיים של המטא-וורס בעידן הנוכחי

כדי שנוכל להגיע לחוויה שמרגישה אמיתית לחלוטין במטא-וורס נדרשת לא מעט התקדמות ברמה הטכנולוגית והחברתית, ונדרש גם שיתוף-פעולה בין כל שחקניות הטק הגדולות – שמשקיעות בכך תקציבי ענק ● המהפכה הבאה של האינטרנט, כתבה רביעית ואחרונה בסדרה

משפט נתניהו, 22.11, בית המשפט המחוזי בירושלים / צילום: אורן בן חקון

ניר חפץ מעיד: נתניהו השמיע בפניי מסרים מאיימים כלפי מוזס

ביום הרביעי לעדותו, ניר חפץ סיפר על החלטתו לחתום על הסכם עד המדינה: "הופעלו עליי לחצים כבדים, החלטתי שאני מנתק את שיקול-הדעת העצמאי שלי ועושה מה שאומר לי עורך הדין" ● על יחסי נתניהו-מוזס אמר: "נתניהו אמר שכל מה שקורה זה ארנון מוזס; הייתה איבה וחוסר אמון ברמות הכי גבוהות שיש"

כך תוודאו שלא תשלמו יותר מדי / צילום: Shutterstock

השקעה בימים של חוסר ודאות: 5 דברים שצריך להביא בחשבון

לא לפעול מתוך פחד, לא לנסות לתזמן את השוק, לחפש הזדמנויות ולהבין מה רמת הסיכון המתאימה לנו: כמה דברים שכדאי לחשוב עליהם כשהשוק הופך לתנודתי

סין. כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר ייחסו את הצמיחה החלשה בהכנסותיהן להידרדרות התנאים המקרו־כלכליים / צילום: Shutterstock, IHOR SULYATYTSKYY

לא רק רגולטור חונק: ענקיות הטק הסיניות מתמודדות עם ההאטה בכלכלת סין

כשהצריכה והפרסום הדיגיטלי קיבלו מכה, ישנן חברות המחפשות מנועי צמיחה חדשים

יהודה בן אסאייג, מנכ''ל מנורה מבטחים / צילום: יעל צור

מנורה מבטחים: הרווח מתחילת השנה הוכפל ל-578 מיליון שקל

בעוד שהרווח של מנורה בתשעת החודשים הראשונים של השנה עמד על יותר מחצי מיליארד שקל, ברבעון השלישי הוא הסתכם ב-140 מיליון שקל לעומת כ-312 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, בשל רווח קטן יותר מההשקעות • התשואה על ההון במונחים שנתיים הסתכמה בכ-16%

ארז חלפון, יו''ר קצא''א / צילום: קצא''א

דיון סוער בכנסת על הסכמי קצא"א: "חברה שהיא עבריינית סביבתית סדרתית"

לתדהמת חברי הכנסת, בדיון שנערך היום במשכן, טענו בקצא"א שהגדלת שינוע הנפט תשפר את מיומנות החברה בטיפול במכליות ובכך יקטן הסיכוי לתקלות ● עוד לפי החברה, ב-2020 נחתם הסכם בהיקפי שינוע גדולים מאלו שסוכמו מול איחוד האמירויות, למשך שנה ● ח"כ אלון טל: "מעולם לא ראיתי גורם שכל כך מתחמק, ומציג דיס אינפורמציה באופן קבוע"

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

בנק דיסקונט השלים הנפקת אג"ח בהיקף של 4.6 מיליארד שקל

מדובר בהנפקה של שלוש סדרות חוב, כשהביקושים במכרז עמדו על כ-5.8 מיליארד שקל • הגיוס נועד לאפשר לבנק להגדיל את תיק האשראי, אחד מיעדי האסטרטגיה שלו • לאומי הנפיק בשבוע שעבר שתי סדרות וגייס יותר מ-2 מיליארד שקל

שר החוץ יאיר לפיד / צילום: רונן טופלברג

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במשרד החוץ

לאחר ההכרזה יוכל הוועד לנקוט עיצומים נרחבים בעוד כשבועיים ולשבש את פעולת המשרד, החשובה במיוחד בימי הגבלות הקורונה החדשות ● ועד העובדים: "מזה מספר שנים שתנאי ההעסקה של עובדי משרד החוץ בארץ ובעולם מורעים באופן שיטתי ומגמתי"

רמי לוי / צילום: תמר מצפי

למרות רבעון חלש לרמי לוי: הרווח הנקי זינק ב-33% מתחילת השנה

רשת שיווק השקמה מייחסת את הירידה הרבעונית בהכנסות וברווחים למיעוט ימי העבודה ולהעמקת מבצעי חגי תשרי ● מינואר עד ספטמבר רשמה רווח נקי של 150 מיליון שקל ● רמי לוי על הירידה ברווח הגולמי: "העברנו חלק מהרווח לטובת הלקוח"

כוסות קפה חד-פעמיות / צילום: איל יצהר

מצאו את הפירצה: כך ממוסמס המס על כוסות קפה חד-פעמיות

המס על כלים חד-פעמיים בדרך לריכוך משמעותי: לאור בקשת המסעדנים, ועדת הכספים תדון מחר בהפחתת המס על כוסות נייר המצופות בפלסטיק ● לפי הפשרה שהושגה, כוסות הנייר ימוסו לפי שיעור הפלסטיק שבהן, מה שעשוי להפוך את שיעור המס לזניח ● בארגון אדם טבע ודין מתנגדים: "הוועדה תסרס את החוק; ייצור כוסות נייר אחראי לכריתת 15% מהעצים בעולם מדי שנה"

עו''ד כרמית שחיבר / צילום: אור גרין

ארגון פרילנסרים חדש יוצא לדרך: האם הפעם זה יעבוד?

הארגון, שסיסמתו היא "חופשי זה (לא) לגמרי לבד", מבטיח לקדם זכויות באמצעות חקיקה (דוגמת זכויות בביטוח לאומי למקרה של מחלה, פציעה, דמי לידה וכיוצא באלה), ובאמצעות שיפור המצב מול רשויות המס ● וגם: מעבדת החדשנות של מאסטרקארד ו-Enel X בבאר שבע נחנכה ● אירועים ומינויים

המשקיעים שופכים כסף לחברות העוסקות בתחום חישה מרחוק / צילום: צילום מסך

תעשיית הלוויינים הפרטיים גדלה, ומשקיעים מהמרים במיליארדים על נתונים מהחלל

חברות העוסקות בחישה מרחוק מהחלל באמצעים טכנולוגיים מתקדמים חוזות המשך צמיחה חזקה לתעשייה ● יחד עם זאת כמה מנהלים בכירים ואנליסטים צופים שהמספר הרב של החברות יילך ויצטמצם באמצעות מיוזגים בתוך הענף