גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפגישה בין המתמחים לשר הבריאות ולמנכ"ל המשרד הסתיימה ללא תוצאות

הרופאים המתמחים מוחים על תנאי ההעסקה שלהם במשמרות של 26 שעות עבודה רצופות ועל המתווה החלקי לקיצור התורנויות שהציג להם משרד הבריאות ● ביום חמישי 2,500 רופאות ורופאים מתמחים, מומחים וסטאז'רים הגישו מכתב התפטרות קולקטיבי ● הבוקר: מחאות של מאות סטודנטים בפקולטות לרפואה ברחבי הארץ

הפגנת המתמחים ברחבת הסינמטק, תל אביב, 9.10 / צילום: אלעד גוטמן
הפגנת המתמחים ברחבת הסינמטק, תל אביב, 9.10 / צילום: אלעד גוטמן

21:55

הפגישה של נציגי הרופאים המתמחים עם שר הבריאות ניצן הורוביץ ועם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש הסתיימה ללא תוצאות.

ד"ר ריי ביטון, יו"ר ארגון הרופאים המתמחים "מרשם", מסרה בתום הפגישה: "התקיימה שיחה פתוחה עם השר וצוותו במטרה לשמוע ולהשמיע. אך משא-ומתן לא היה כאן, ולכן אין בשורה. אנחנו ממשיכים, בצער, עם מהלך ההתפטרות.

"אנחנו מאוד מקווים שיהיה משא-ומתן אמיתי. הזמנו את השר לנהל איתנו שיחה פרקטית כדי להציע צעדים שיוכלו להביא לפתרון המשבר הקשה הזה. בצער רב נמשיך בתוכניתנו ונגיש השבוע את מכתבי ההתפטרות האישיים".

19:38

אל פגישת המתמחים עם מנכ"ל משרד הבריאות שהחלה בשעה 19:00 הגיע במפתיע שר הבריאות ניצן הורביץ.

יו"ר ארגון הרופאים המתמחים "מרשם", ד"ר ריי ביטון, הוזמנה לפגישה עם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש. הפגישה תתקיים הערב (א') בשעה 19:00. ארגון "מרשם" הודיע כי הוא מברך על הנכונות לדון בשינוי המתווה הנוכחי ולהביא לפתרון המשבר.

במהלך הבוקר, בעת ביקורו של שר הבריאות ניצן הורוביץ באוניברסיטת תל אביב, עשרות סטודנטים לרפואה הפגינו בעד מאבק המתמחים לקיצור תורנויות. 

בתוך כך, מחאות של מאות סטודנטים לרפואה נרשמו הבוקר ביום הראשון לפתיחת הלימודים בפקולטות לרפואה בבר-אילן, צפת, ירושלים, תל אביב והטכניון.

יו"ר הנהגת הסטודנטים של ארגון הרופאים המתמחים "מרשם", ערן דותן, מסר: "שר הבריאות ניצן הורוביץ צריך להבין שאם אין קיצור, אין סטודנטים לרפואה. אנחנו לא נשב בצד כשהמתמחים מתפטרים".

"שיקרנו לנו. הונו אותנו"

ביום חמישי 2,500 רופאות ורופאים מתמחים, מומחים וסטאז'רים הגישו לשר הבריאות מכתב התפטרות קולקטיבי. במוצאי שבת הפגינו מאות רופאים המתמחים ברחבת הסינמטק בתל אביב. הרופאים המתמחים מוחים על תנאי ההעסקה שלהם במשמרות של 26 שעות עבודה רצופות ועל המתווה החלקי לקיצור התורנויות שהציג להם משרד הבריאות. 

הפגנת המתמחים ברחבת הסינמטק, תל אביב, 9.10 / צילום: אלעד גוטמן

במהלך ההפגנה נאמה ביטון ואמרה: "אני פונה מכאן לשר הבריאות ניצן הורוביץ ולשר האוצר אביגדור ליברמן ואתם יודעים מה? גם לראש הממשלה נפתלי בנט: בואו, תעשו פעם אחת תורנות של 26 שעות במיגון קורונה, ואחרי זה נראה אתכם אומרים לנו שזה הגיוני להמשיך לעבוד ככה!" 

ד''ר ריי ביטון, יו''רית ארגון המתמחים מרשם / צילום: אלעד גוטמן

לדבריה, "אני עומדת כאן היום בכאב גדול. כל כך הרבה רגעי שבר היו בשבועיים האחרונים. שיקרו לנו. הונו אותנו. הבטיחו לנו מתווה אמיתי, כזה שמתחייב לקצר תורנויות באמת. לכולם. 

"ואני רוצה רגע להתעכב על זה ולהבהיר: אין מתווה. זה שקר! הם לא הציגו לנו שום מתווה! וגם אין תוכנית חומש. יש מקצועות בודדים, בפריפריה בלבד שניתן עבורם תקציב לקיצור תורנויות. וגם זה רק עבור שנת 2022. כל השאר זה סתם, אמירות שאולי נשמעות טוב אבל אין מאחוריהן שום מחויבות ואין תוכנית סדורה ומתוקצבת! אין! אנחנו נצטרך להילחם כל שנה מחדש על התקציב והתקנים! אז לא! אנחנו נלחמים עכשיו! ונלחמים עכשיו בשביל כולם! ובכל הכוח ועד הסוף!

"לתת לנו תוכנית קיצור עלובה, שמשאירה 90% מהמתמחים להמשיך לעשות תורנויות של 26 שעות. ולעטוף אותה במילים מפוצצות כמו "צעד היסטורי" ו"מהפכה" ולחשוב שאפשר למכור לנו את זה.... זה באמת מעליב. אז לא! חברות וחברים, אין פה צעד היסטורי! זה צעד קטן וחלש ועלוב וזו בטח לא מהפכה - זו בושה! ואת הבושה הזו אנחנו לא מוכנים לקבל יותר! 

ד''ר ריי ביטון, יו''רית ארגון המתמחים מרשם / צילום: אלעד גוטמן

"ביום חמישי האחרון, עם כמה מחבריי, הגענו למסור לשר הבריאות את מכתב ההתפטרות עליו חתומים יותר מ2500 מתמחים סטאזרים וסטודנטים. ונחשו מה? במשרד הבריאות נעלו את הדלתות ושמו מאבטחים שמנעו מאיתנו להיכנס! מנעו מאיתנו להגיש את המכתב ונאלצנו להדביק אותו על הדלת. ישראל 2021- וזה היחס לרופאים. אפילו להתפטר בכבוד הם לא נותנים לנו.

"אבל אפילו זה לא היה השיא. אחרי שלא נתנו לנו להיכנס למשרד להגיש את המכתב, הם טענו שאף אחד לא התפטר בביה"ח. הם לא ידעו שכולנו חותמים גם על מכתבים אישיים. והנה המכתב שאני מגישה השבוע (מניפה את המכתב) חתום. אישי. יוגש ישירות לביה"ח שלי. יחד עם עוד מאות מכתבים - המכתבים של כולנו! וכל מי שעוד לא חתם באופן אישי, שיגיע לעמדות ההחתמה ויחתום- אנחנו לא מפחדים כי אנחנו יחד! ויש לנו גב! ובעיקר, אין לנו שום כוונה להמשיך לעבוד ככה". 

הפגנת המתמחים ברחבת הסינמטק, תל אביב, 9.10 / צילום: אלעד גוטמן

"משרד הבריאות הפקיר 90% מהמתמחים"

אחרי הנאומים יצאו המפגינים לצעדה ברחובות תל אביב עד לכניסה לביתו של שר הבריאות ניצן הורביץ, שהמדינה חסמה. 

הפגנת המתמחים ברחבת הסינמטק, תל אביב, 9.10 / צילום: אלעד גוטמן

מארגון הרופאים המתמחים "מרשם" נמסר: "משרד הבריאות הפקיר 90% מהמתמחים להמשיך לעשות תורנויות של 26 שעות - בלי שום התחייבות. האמירות של משרד הבריאות כאילו יש התחייבות ויש תקציבים לקיצור תורנויות לכל המתמחים בתוכנית המדורגת, היא שקר. בחדרי החדרים הם הסבירו לנו למה אי אפשר להתחייב, אלא רק לעשות את המאמצים. כך גם לגבי המחלקות הכירורגיות שמוחרגות אפילו מהמתווה העלוב שכבר פורסם.

"תוכנית קיצור תורנויות הדרגתית היא משהו שאנחנו מסכימים עליו, מאז ומתמיד. ברור שאי אפשר לקצר תורנויות לכולם מעכשיו לעכשיו. משרד הבריאות התחייב בפנינו על תוכנית אחרת. כזו שכוללת בשלב הראשון 30% מהמתמחים, כזו שמתחילה קיצור תורנויות גם במרכז ולא רק בפריפריה, כזו שיש בה התחייבות לכמה מתמחים נכנסים למתווה כל שנה, כזו שמקצרת תורנויות בסוף הדרך- לכל המתמחים, בכל המקצועות. אנחנו דורשים חזרה למתווה שאושר והובטח לנו. עשו עלינו סיבוב ופחות מזה, לא נהיה מוכנים לקבל!

"התמיכה הציבורית, גם מהחולים שלנו, היא מרגשת ומחזקת ואנחנו קוראים לציבור להגיע להפגנה ולתמוך במאבק שלנו. זה מאבק של כל אזרח במדינת ישראל שמגיעה לו רפואה טובה יותר ולא ע"י רופא מתמחה שעומד על הרגליים כבר 25 שעות".

עוד כתבות

יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

תקציב הביטחון של ארה"ב מתעכב בגלל ויכוחים על האויגורים ונורד סטרים 2

הצעת החוק להרשאות הביטחון הלאומי כוללת העלאות שכר לחיילים וכסף לבנייה צבאית, ולרכישת ספינות ומטוסים

גגות בניינים. דודי השמש תופסים את החלל על הגג / צילום: גיא ליברמן

המדינה רוצה שתתקינו פאנלים סולאריים בבניין, אבל הצ'ופר עלוב: 75 שקל בחודש

מבדיקת הפורום הישראלי לאנרגיה, אף בניין משותף בארץ לא הגיש בקשה להצבת פאנלים סולאריים על הגג מאז שעבר בשנה שעברה תיקון חקיקה שנועד לקדם את התחום ● הסיבה: תמריץ כלכלי מזערי, ומנגד עבודה אינטנסיבית מול דיירים

מתקן נפט של ארמקו בג'דה, ערב הסעודית / צילום: Associated Press, Amr Nabil

ערב הסעודית מעלה את מחירי הנפט ללקוחות מאסיה ומארה"ב

ענקית האנרגיה הסעודית ארמקו העלתה את התעריפים של ינואר עבור כל חביות הנפט הגולמי שיישלחו לאסיה ולארה"ב ● המהלך מסמן שיצואנית הנפט הגולמי הגדולה בעולם עדיין רואה ביקוש חזק בשני השווקים העיקריים שלה, למרות התפשטות וריאנט אומיקרון

מה אפשר לקנות ב־2.2 מיליון שקל בעמק יזרעאל / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות בעמק יזרעאל ב-2.2 מיליון שקל?

קוטג' בן 6 חדרים בעפולה או בכפר תבור, 5 חדרים בנוף הגליל, דו-משפחתי ברמת ישי

אור יהודה / צילום: איל יצהר

הממשלה מתעלמת מבית המשפט? הסיוע בשכר הדירה לא עודכן 15 שנה

ביהמ"ש המחוזי אומנם פסק לפני שלוש שנים כי יש לעדכן את גובה הסיוע בשכר דירה, אולם זה לא נעשה ● עו”ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח: "אלה שמשלמים את המחיר הם אותם יחידים ומשפחות שתלויים בסיוע כדי להבטיח לעצמם קורת-גג"

בנין הכנסת / צילום: יוסי זמיר

ועדה ציבורית תבחן את שכר הח"כים: השינוי רק החל מ-2023

הוועדה תדון בשכר חברי הכנסת, תנאי ההעסקה של היועצים הפרלמנטריים, הוצאות הקשר עם הבוחר, העסקת אנשים עם מוגבלויות ועוד ● לפני כחודש הגישו חברי כנסת מיש עתיד הצעת חוק שנועדה להוציא את היכולת של חברי הכנסת לקבוע את שכרם מידם,  אך בינתיים הצעת החוק לא קודמה

מכוניות חשמליות בתחנת טעינה / צילום: Shutterstock

אל תבנו על פחות זיהום אוויר: הטבת המס על רכב חשמלי בארגונים מיטיבה בעיקר עם קופת המדינה

רשות המסים הציעה תוכנית לעידוד המעבר למכוניות חשמליות שמזהמות פחות, ובמקביל צמצמה את הטבות המיסוי על כלי רכב היברידיים ופלאג-אין • אלא שבפועל, יש מחסור בכלי רכב בכלל ובחשמליים בפרט עקב משבר האספקה, ובמקביל עדיין אין מספיק עמדות טעינה כדי להפוך את המעבר לאטרקטיבי

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

ליברמן יקדם המלצות להוצאה לחל"ת של עובדי מדינה שמסרבים להציג תו ירוק

שר האוצר בוחן הקמת צוות בינתחומי שינסח כללים שיאפשרו להוציא עובדים במגזר הציבורי שאינם מעוניינים להציג תו ירוק במקום עבודתם לחופשה ללא תשלום ● ההנחיות הללו שיגבשו בין משרדי הממשלה יחולו לצורך העניין רק על עובדים בשירות המדינה, ולא על העובדים במשק ככלל

אבי לוי / צילום: איל יצהר

מחזירים את ההשקעה: דלק ישראל תחלק לבעליה דיבידנד של 150 מיליון שקל

החלוקה תתבצע בעקבות החלטת בית המשפט לאשר את בקשת החברה לביצוע החלוקה בתוך שישה חודשים ממועד ההחלטה ● הדיבידנד יתחלק בין שלושת בעלי המניות בחברה: אבי לוי, אורי מנצור וקבוצת דלק

חגי דרור, הבעלים של דרור דיגיטל, חנות סלולר / צילום: תמונה פרטית

"העסקים, כמונו, שהוגדרו על ידי ממשלת ישראל כחיוניים מתגעגעים עד היום לסגרים"

חגי דרור בן 39 מרמת גן ● הבעלים של דרור דיגיטל ● "תקופת הקורונה הייתה מבחינתי תקופה של פריחה ושגשוג" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

קצא"א: השרה ומנכ"לית המשרד להגנת הסביבה משחירות את שמנו

לדברי היו"ר ארז כלפון, השתיים "מטעות את הציבור" כשהן טוענות בראיונות ובהתבטאויות שונות שקצא"א הסתירה מהמשרד את דבר קיומו של הסכם רד-מד והוא דורש שהן יחזרו בהן פומבית ● המשרד להגנת הסביבה: "המשרד לא עודכן מראש על כוונת קצא"א להגדלת פעילות דרמטית בנמל אילת"

מוצרי בן אנד ג'ריס / צילום: Shutterstock, Arne Beruldsen

פרשת בן אנד ג'ריס: גובר הלחץ בארה"ב על חברת יוניליוור לשנות גישה

הצעדים הכלכליים הראשונים נגד החברה היו משיכת השקעות של שבע מדינות בארה"ב מהמניה של יוניליוור ● עוד כעשרים מדינות הודיעו שהן שוקלות צעדים דומים ● במכתב שנשלח בימים האחרונים למנכ"ל יוניליוור העולמית נכתב: "לא רק שישראל היא אחת מבנות הברית הקרובות והאמינות ביותר של מדינתנו, אלא שהיא גם האומה הדמוקרטית היחידה באזור" ● מאז תחילת הפרשה ביולי ירדה מניית החברה בכ-12%

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

דירקטוריון תעשייה אווירית הצביע בעד מינוי עמיר פרץ לתפקיד היו"ר

מינוי פרץ אושר באופן חריג על ידי הממשלה בשבוע שעבר, לאחר שנפסל על ידי ועדת גילאור ● התנועה לאיכות השלטון הגישה עתירה לבג"ץ נגד המינוי

מקומות עבודה בכל רחבי ארה''ב מחפשים עובדים / צילום: Associated Press

חצי הכוס המלאה וחצי הכוס הריקה של ג'ו ביידן

שיעור בפוליטיקה של סטטיסטיקה: איך נתוני תעסוקה מצליחים להגיד דבר והיפוכו, ואיך יקרא אותם נגיד הבנק המרכזי בהתקרב ההחלטה על העלאת הריבית ● וגם, האם תיפול תקרת החוב הפדרלית (לא, אבל למה לא לנסות)

מתחם אירוח של סלינה בליסבון / צילום: MagdalenaBodzioch

סלינה צופה צמיחה מהירה בעתיד, אך מדווחת על הפסדים עצומים בהווה

הדוחות הכספיים של רשת מתחמי האירוח הגלובלית חושפים ירידה חדה בהכנסותיה בשנת 2020, והפסד מצרפי של כמעט רבע מיליארד דולר בשנתיים ● החברה צופה התאוששות מלאה ממשבר הקורונה ב-2023, אך אינה מספקת תחזית בנוגע לשורת הרווח הנקי

עו''ד יוסי לוי / צילום: עינת לברון

השותפים עוזבים אחד אחרי השני - מה עובר על משרד עו"ד יוסי לוי?

ראשי מחלקות הליטיגציה, ההגבלים העסקיים והמחלקה המסחרית עוזבים את המשרד יחד עם עורכי דין נוספים ● השותפים עוה"ד אסף שובינסקי ואביאל פלינט עוזבים על רקע מחלוקת קשה לגבי הסכם שותפות ההון שהתבררה בהליך בוררות ● בעקבות העזיבות, לוי הודיע על צירופם של חמישה עורכי דין חדשים וצירופים נוספים עתידיים ● עו"ד לוי: השותפות שהייתה אמורה להירשם לא תירשם ולכן הם אינם שותפי הון"

מנכ''לי רשתות המזון / צילום: איל יצהר, תמר מצפי, שלומי יוסף, יח''צ

החידה של רשתות המזון: הסחורות התייקרו, המחירים לצרכן לא השתנו דרמטית אבל הרווחים זינקו

התוצאות העסקיות של רשתות הסופרמרקטים הנסחרות בבורסה בתל אביב מלמדות כי הללו הסתגלו במהירות לתקופה של אחרי המגפה, שבה נהנו מביקושי שיא ● המשך ההתרחבות בעסקיהם הוביל לשיפור ברווחיהן גם מבלי להעלות מחירים לצרכן ● אי.בי.אי: "אם מחירי ההובלה ימשיכו לעלות, עליות המחירים יגיעו"

תומר ראב''ד, מנכ''ל קבוצת ביקום / צילום: איל יצהר

בי קום הרחיבה את סדרת אג"ח ו' והבטיחה גיוס של 475 מיליון שקל

בי קומיוניקיישיינס, בעלת השליטה בבזק (26.7%), תשתמש בתמורת ההנפקה לפדיון חלקי מוקדם אגרות החוב מסדרה ג' של החברה ● המחיר שנקבע במכרז המוסדי עומד על 1.007 שקל לכל 1 שקל ערך נקוב של אג"ח ו'

רו''ח חן שרייבר / צילום: כדיה לוי

לשכת רואי החשבון קוראת להסדרת מיסוי הקריפטו: "זמן להחלטות אמיצות"

רו"ח חן שרייבר הודיע על הקמת ועדת מומחים שתפעל לגיבוש המלצות מיידיות בנושא: "לא יעלה על הדעת שמאות אלפי ישראלים קונים ומוכרים קריפטו תוך הפרת החוק, אי דיווח לרשות המסים והיעדר אכיפה ופיקוח רגולטוריים"

מתן פלד (מימין) ועמי דניאל, מייסדי החברה / צילום: איל יצהר

בדרך ללונדון: הישראלית שפיתחה טכנולוגיה לניתוח סיכונים ימיים

Windward עתידה להתחיל להיסחר בבורסת AIM לפי שווי של כ-530 מיליון שקל ● טכנולוגיית הבינה המלאכותית שלה מספקת מידע על כלי שיט מרכזיים בים