גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מציאת עובדים נהייתה משימה כמעט בלתי אפשרית, והמגייסים ממציאים את עצמם מחדש

המחסור בעובדים והתחרות על כל טאלנט, במיוחד בהייטק, מעלה את הביקוש בחברות גם למגייסים ● כך הפכו רכזות כוח-אדם ל-talent acquisition leader ● ניהול וקריירה

הביקוש למגייסים עולה
הביקוש למגייסים עולה

"סיגי, רכזת כוח-אדם, היא ילדה בת 20 שרק לפני יומיים קיבלה את תעודת השחרור בבקו"ם. בצבא היא הייתה שלישה או מאבחנת פסיכוטכנית והיא לא מפקפקת ביעילותן של שיטות צה"ליות לקביעת מידת התאמה של מועמד, כמו למשל לשאול מהנדס בן 35 איזה תחביבים יש לו או מה הוא רוצה לעשות בחיים כשיהיה גדול...". התיאור הציני הזה של תפקיד המגייסת לקוח מתוך פוסט שנקרא "עברנו את פרעה אבל נפלנו אצל סיגי", שכתב מהנדס תוכנה ב-2006 ותיאר את תלאותיו כמחפש עבודה בימים שאחרי התפוצצות בועת הדוט.קום.

שוק העבודה השתנה מאז, ואותה רכזת כוח-אדם הפכה למגייסת בעלת פרופיל ודימוי אחרים. לא רק מהות התפקיד השתנתה, גם השכר והכישורים הנדרשים לו. בחלק מהחברות, הטייטל כבר השתנה מאז ל-talent acquisition leader. בימים של מחסור עצום בידיים עובדות, בעיקר בהייטק, ובתנאי שוק של עובדים, שבו למועמדים יש כוח מיקוח גדול מבעבר, נוצר צורך בהרחבת מצבת המגייסים (לרוב מגייסות) וכישוריהם.

לדברי טלי סלמה, Global talent acquisition manager בחברת נובה, "פעם גיוס היה נחשב תחנה בדרך למשהו. היום זה מקצוע לכל דבר, שאנשים רוצים להתפתח בו. גם תפיסת הגיוס השתנתה. היום מדברים על מנהל מגייס וארגון מגייס, כלומר, כל הארגון נרתם לזה".

עד 20 אלף שקל בחודש

על השינוי בסטטוס מעיד קודם כול השכר. לדברי סלמה, השכר למגייסת עם ניסיון של ארבע שנים מגיע ל-20-22 אלף שקל בחודש. ערן מרדכי, מנכ"ל דנאל משאבי אנוש מקבוצת דנאל, אומר ששכר הבסיס למגייסת מתחילה (לא בהייטק) עומד על 7,000-8,000 שקל בחודש ואליו נוספות עמלות. רכזת עם שנתיים ניסיון מגיעה ל"9,000 וצפונה". יועצת בהייטק יכולה להגיע לבסיס של 12 אלף עד 20 אלף שקל בחודש.

לפי נתוני דנאל משאבי אנוש, בין 2019 ל-2020 חלה ירידה בביקוש לעובדי גיוס בכל הדרגות, ובין 2020 ל-2021 כבר רואים עלייה של יותר מ-100% בביקוש. אם משווים את 2019 ל-2021 ומדלגים כמתבקש על שנת הקורונה 2020, רואים עלייה של 40% בביקוש לעובדים בתחום הגיוס. לפי נתוני האתר דרושים IL, המגמה פחות דרמטית: יש כיום יותר מ-250 משרות פתוחות בתחום הגיוס (רכזי ומנהלי גיוס) וברבעון האחרון התפרסמו כ-1,000 משרות בתחום. ברבעון המקביל ב-2020 התפרסמו רק כ-200 משרות בתחום, וברבעון המקביל ב-2019 כ-10% פחות מהיום, כ-900 משרות.

 

המסלול התקצר

בעבר, המסלול שעשתה מגייסת כלל בדרך כלל שירות צבאי כמאבחנת פסיכוטכנית, תואר במדעי החברה, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה או מדעי ההתנהגות, עבודה של שנתיים בחברת השמה ולאחר מכן השתלבות בארגון גדול. היום, בשל המחסור, המסלול הזה מתקצר וארגונים גדולים "שולפים" מגייסות מחברות ההשמה אחרי תקופה קצרה ומכשירים אותן לעבודה בחברה.

בחברת מאנדיי, המעסיקה כ-850 עובדים (300 מהם נוספו בשמונת החודשים הראשונים של השנה), צוות הגיוס מונה קרוב ל-20 מגייסים ומגייסות, הם כעת מגייסים עשרה נוספים. "אנחנו פתוחים להכשיר מגייסים ומגייסות יחסית צעירים שמגיעים מחברות השמה, ומלמדים אותם את התרבות הארגונית ואת דרכי הגיוס", אומרת שלי אלבק, מנהלת הגיוס בחברה. לדבריה, הניסיון יותר משמעותי מהתואר. "אני למדתי תקשורת ומדעי המדינה והגעתי לעולם הגיוס".

לדברי סלמה, "השכלה היא נחמדה, אבל בסוף זה הבנאדם. אם פעם היית אומרת שאת רוצה לתפקיד מאבחנת פסיכוטכנית ותואר בעבודה סוציאלית או פסיכולוגיה, היום את רואה אנשים שלמדו שיווק ומכירות".

יותר ממיון קורות חיים

תפקיד המגייסים בתוך החברות הוא לא רק לראיין מועמדים, אלא לבנות עם המנהל המגייס את תהליך הראיונות והמבחנים, שלעתים משתנה תוך כדי תנועה, בהתאם להתנהלות המועמדים. לדוגמה, אם רואים שהרבה מועמדים מתייאשים מהתהליך באמצע, יש להסיק מסקנות ולשנות אותו.

"כדי לענות לשאלות של מועמדים אתה צריך להכיר את הארגון ולדעת לספר את הסיפור שלו", מסבירה סלמה. "אצלי על השולחן יושב כל נושא הניוד הפנימי, מיתוג מעסיק, קשרי אקדמיה, גיוון והכלה. גיוס עובדים זה כבר לא רק למיין קורות חיים".

לדברי אתי רייכנשטיין, Talent Aquisition Director באמדוקס, המגייסת היא הפנים של החברה. "העיסוק הזה עבר טרנספורמציה משמעותית, והתרחב מאדם שמפרסם משרות, מסנן את קורות החיים, מראיין וסוגר להמון דיסציפלינות: עולם הסורסינג - ‘לצוד’ מועמדים, חוויית מועמד, שימוש בכלים טכנולוגיים. מגייסת צריכה לדעת לאבחן את שוק העבודה ולהכיר את האקוסיסטם, להכיר את התרבות הארגונית ואת הצרכים של התפקיד".

רייכנשטיין מסמנת תפקיד נוסף של המגייסים - ניוד עובדים פנימי. "אנחנו מגייסים מאות עובדים בשנה, וקרוב ל-50% מהם מתקדמים בניוד פנימי. לכן המגייס הוא לא רק מגייס עובדים חיצוניים, הוא משאב רציני לקידום ניוד פנימי".

עוד כתבות

יאיר הירש, מנכ''ל משרד הפנים / צילום: יוסי זמיר

מנכ"ל משרד הפנים בראיון ראשון: "מודל גביית הארנונה למגורים ישתנה. אנחנו בוחנים את הדרך"

יאיר הירש עומד בין הרשויות המקומיות לממשלה ומנסה לספק תשובות למשבר הדיור ● בראיון ראשון מאז שנכנס לתפקיד הוא מדבר על התוכנית לחיזוק הרשויות, שכוללת ביזור סמכויות מהשלטון המרכזי אליהן ושינוי בשיטת הארנונה ● מסביר למה יש צורך ביישובים חדשים הרחק מאזורי הביקוש: "ציונות היא ערך הבסיס" ● ומבטיח: "נתערב ביישום הסכמי הגג"

פרופ' זאב רוטשטיין / צילום: איל יצהר

האם פרופ' רוטשטיין יעזור לחברת הביומד של רוצח לוכד הנחשים להגיע לבורסת ת"א?

רוטשטיין מונה ל"יושב ראש המועצה המדעית המייעצת" של סנט-טק, שמפתחת אבחון לקורונה ● הטכנולוגיה פותחה על ידי סמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה ואחד מבעלי המניות הגדולים בה, הראל הרשטיק, בעודו מרצה עונש מאסר על רצח לוכד הנחשים יעקב סלע ב-1996 ● האסיפה לאישור המיזוג שלה לנקסט ג'ן נדחתה למועד לא ידוע

המטא–וורס בעידן הנוכחי / איור: Shutterstock

בין הפיזי לדיגיטלי: החסמים המרכזיים של המטא-וורס בעידן הנוכחי

כדי שנוכל להגיע לחוויה שמרגישה אמיתית לחלוטין במטא-וורס נדרשת לא מעט התקדמות ברמה הטכנולוגית והחברתית, ונדרש גם שיתוף-פעולה בין כל שחקניות הטק הגדולות – שמשקיעות בכך תקציבי ענק ● המהפכה הבאה של האינטרנט, כתבה רביעית ואחרונה בסדרה

בניין הקפיטול בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Andrea Izzotti

הדמוקרטים מתמודדים עם שינויים בהצעת חוק העולה 2 טריליון דולר

פריטים נוספים ברשימת המשימות למחוקקים: שמירה על מימון הממשלה, העלאת תקרת החוב והעברת חוק תקציב הביטחון

משפט נתניהו, 22.11, בית המשפט המחוזי בירושלים / צילום: אורן בן חקון

ניר חפץ מעיד: נתניהו השמיע בפניי מסרים מאיימים כלפי מוזס

ביום הרביעי לעדותו, ניר חפץ סיפר על החלטתו לחתום על הסכם עד המדינה: "הופעלו עליי לחצים כבדים, החלטתי שאני מנתק את שיקול-הדעת העצמאי שלי ועושה מה שאומר לי עורך הדין" ● על יחסי נתניהו-מוזס אמר: "נתניהו אמר שכל מה שקורה זה ארנון מוזס; הייתה איבה וחוסר אמון ברמות הכי גבוהות שיש"

שמעיה רייכמן / צילום: יח''צ וויידלי

בית המשפט הטיל צו עיקול: האם שמעיה רייכמן מתנער מהלוואת מיליונים שנטל?

קבוצת משקיעים פרטיים שהלוו לרייכמן 5.5 מיליון שקל ב-2018 לצורך ביצוע פרויקט תמ"א, ביקשה להוציא את צו העיקול לאחר שעורך דינו טען כי מסמכי ההלוואה כלל אינם מוכרים לרייכמן ● רייכמן: "מדובר בתביעות חסרות בסיס של מי שהשקיעו כספים בפרויקט שטרם הסתיים"

בניין גלי צה''ל ביפו / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

העיתונאי אילן ליאור מונה לראש מחלקת החדשות של גלי צה"ל

ליאור, שיחליף בתפקיד את אמיר איבגי, שימש בשנים האחרונות כעורך הראשי של מהדורת "השבוע" ב"כאן 11" וערך תוכניות רדיו מובילות ● את שירותו הצבאי עשה בגל"צ ככתב ולאחר מכן צבר ניסיון כעורך וכמגיש תוכניות אקטואליה, יומנים ומהדורות חדשות

כוסות קפה חד-פעמיות / צילום: איל יצהר

מצאו את הפירצה: כך ממוסמס המס על כוסות קפה חד-פעמיות

המס על כלים חד-פעמיים בדרך לריכוך משמעותי: לאור בקשת המסעדנים, ועדת הכספים תדון היום (ג') בהפחתת המס על כוסות נייר המצופות בפלסטיק ● לפי הפשרה שהושגה, כוסות הנייר ימוסו לפי שיעור הפלסטיק שבהן, מה שעשוי להפוך את שיעור המס לזניח ● בארגון אדם טבע ודין מתנגדים: "הוועדה תסרס את החוק; ייצור כוסות נייר אחראי לכריתת 15% מהעצים בעולם מדי שנה"

העובדים שמרוצים גם בזמני משבר / צילום: Shutterstock

מקורונה ועד זעזועים בהנהלה: הכירו את העובדים שמרוצים גם בזמני משבר

ברשימת 150 המעסיקים הטובים בישראל מופיעות גם חברות שחוו משברים כלכליים, תדמיתיים ומנהיגותיים ● מומחים לתרבות ארגונית מנתחים את הפער שבין מצב החברה לאופן שבו העובדים תופסים אותה ● פרויקט מיוחד 

אבידן על צמצום סניפי הבנקים: "המערכת הבנקאית חייבת לגלות רגישות וחמלה"

בכנס הפיקוח על הבנקים, המפקח על הבנקים יאיר אבידן התייחס למתח המובנה בין הפעילות הדיגיטלית לבין העלייה בתוחלת החיים וההיבטים האתניים, וקרא למערכת הבנקאית לגלות תשומת-לב לצורכי הלקוחות ● שלח גם מסר בנוגע לרפורמת הבנקאות הפתוחה: "יש שיאמרו שלא השקל, הדולר או המטבע הקריפטוגרפי הם המטבע העיקרי, אלא המידע"

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

מיכאלי התניעה את האוטובוס מוקדם מדי? בקואליציה עוד אין הסכמות

שרת התחבורה פרסמה תקנות שיאפשרו הפעלת תחבורה שיתופית בשבת ● עם זאת, ליברמן אמר לגלובס כי "אי אפשר לקדם באופן חד צדדי דבר כה מהפכני"

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

בנק דיסקונט השלים הנפקת אג"ח בהיקף של 4.6 מיליארד שקל

מדובר בהנפקה של שלוש סדרות חוב, כשהביקושים במכרז עמדו על כ-5.8 מיליארד שקל • הגיוס נועד לאפשר לבנק להגדיל את תיק האשראי, אחד מיעדי האסטרטגיה שלו • לאומי הנפיק בשבוע שעבר שתי סדרות וגייס יותר מ-2 מיליארד שקל

סין. כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר ייחסו את הצמיחה החלשה בהכנסותיהן להידרדרות התנאים המקרו־כלכליים / צילום: Shutterstock, IHOR SULYATYTSKYY

לא רק רגולטור חונק: ענקיות הטק הסיניות מתמודדות עם ההאטה בכלכלת סין

כשהצריכה והפרסום הדיגיטלי קיבלו מכה, ישנן חברות המחפשות מנועי צמיחה חדשים

עו''ד כרמית שחיבר / צילום: אור גרין

ארגון פרילנסרים חדש יוצא לדרך: האם הפעם זה יעבוד?

הארגון, שסיסמתו היא "חופשי זה (לא) לגמרי לבד", מבטיח לקדם זכויות באמצעות חקיקה (דוגמת זכויות בביטוח לאומי למקרה של מחלה, פציעה, דמי לידה וכיוצא באלה), ובאמצעות שיפור המצב מול רשויות המס ● וגם: מעבדת החדשנות של מאסטרקארד ו-Enel X בבאר שבע נחנכה ● אירועים ומינויים

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה ירוקה בת"א: פוקס זינקה ב-5%, רמי לוי נחלשה אחרי הדוחות

מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 עלה ב-1% ● המסחר בוול סטריט נפתח בעליות של עד 1% ● דוחות: ורידיס ועלבד עברו להפסד ● עליות חדות במחירי הנפט, השקל שוב נחלש מול הדולר

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: מוטי מילרוד, פול ''הארץ''

החל מינואר: דמי הקיום של משרתי השירות הלאומי יעלו בכ-50%

סכום דמי הקיום הבסיסיים למשרתי השירות הלאומי יעלה לכ-810 שקל בחודש, במקום 540 שקל כיום ● עלות ההחלטה, שתיכנס לתוקף לאחר אישור ועדת התעריף של הכנסת, היא כ-60 מיליון שקל, אשר יוקצו מתקציב משרד רה"מ ומשרד האוצר ● רה"מ בנט: "כמו שהעלינו את שכר חיילינו ששומרים על ביטחון ישראל, כך היה ראוי להעלות את שכר השירות הלאומי"

ג'ק דורסי / צילום: Reuters, Toby Melville

התפקיד שסיבך אותו: מאחורי הקלעים של עזיבתו המפתיעה של ג'ק דורסי מטוויטר

מנכ"ל הרשת החברתית טוויטר, ג'ק דורסי, הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו ● המחליף שלו יהיה פאראג אגרוואל - מנהל הטכנולוגיות הראשי (CTO) בחברה ● "אני רוצה שכולם ידעו שזו הייתה החלטה שלי ואני לוקח על זה אחריות", כתב דורסי במכתב הפרישה

ארז חלפון, יו''ר קצא''א / צילום: קצא''א

דיון סוער בכנסת על הסכמי קצא"א: "חברה שהיא עבריינית סביבתית סדרתית"

לתדהמת חברי הכנסת, בדיון שנערך היום במשכן, טענו בקצא"א שהגדלת שינוע הנפט תשפר את מיומנות החברה בטיפול במכליות ובכך יקטן הסיכוי לתקלות ● עוד לפי החברה, ב-2020 נחתם הסכם בהיקפי שינוע גדולים מאלו שסוכמו מול איחוד האמירויות, למשך שנה ● ח"כ אלון טל: "מעולם לא ראיתי גורם שכל כך מתחמק, ומציג דיס אינפורמציה באופן קבוע"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה ירוקה בניו יורק; NRX הישראלית נסקה לאור תוצאות טובות בטיפול לקורונה

ביידן אמר שלא יחולו הגבלות על הטיסות והקפיץ את המדדים ● מנכ"ל טוויטר ג'ק סורסי פורש מתפקידו ● נעילה ירוקה בשוקי אירופה, דאקס עלה ב-0.1% והפוטסי הוסיף 1% ● החוזים על הנפט נסחרים בעליות, גם הביטקוין מטפס ● התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עלתה ל-1.52%

יהודה בן אסאייג, מנכ''ל מנורה מבטחים / צילום: יעל צור

מנורה מבטחים: הרווח מתחילת השנה הוכפל ל-578 מיליון שקל

בעוד שהרווח של מנורה בתשעת החודשים הראשונים של השנה עמד על יותר מחצי מיליארד שקל, ברבעון השלישי הוא הסתכם ב-140 מיליון שקל לעומת כ-312 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, בשל רווח קטן יותר מההשקעות • התשואה על ההון במונחים שנתיים הסתכמה בכ-16%