גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי גיוס הענק: Avo נעה בין חברת נישה לבין תמנון בתחום המשלוחים

Avo הישראלית גייסה לאחרונה קרוב ל-50 מיליון דולר מצמרת המשקיעות של עמק הסיליקון, תחת ההבטחה להביא חבילות חיתולים ובקבוקי חלב לעובדי חברות ההייטק ללא דמי משלוח

מנכ''ל חברת AVO, דקל ולצר / צילום: סטפן קלפקו
מנכ''ל חברת AVO, דקל ולצר / צילום: סטפן קלפקו

Avo הישראלית היא חברת חלום. היא גייסה לאחרונה קרוב ל-50 מיליון דולר מצמרת המשקיעות של עמק הסיליקון, תחת ההבטחה להביא חבילות חיתולים ובקבוקי חלב לעובדי חברות ההייטק ללא דמי משלוח. היא מייצרת חוויה חברתית במקומות העבודה של עובדים שקונים יחד ומקבלים יחד מוצרי מכולת. והיא כוללת צוות חלומי בו נכללים דקל ולצר, לשעבר אלוף ישראל בטניס, שמאחוריו קריירה בפירמת KPMG ובמאנדיי, ושותפו עידן הרשקו, גם הוא איש מאנדיי לשעבר, ושותפים נוספים.

גם צוות המשקיעים שלה חלומי בהחלט: בין בעלי המניות שלה נכללות קרן קליינר פרקינס, המשקיעה הראשונה בגוגל, שמקמצת מאוד בחברות בהנהלה ישראלי, ואינסייט, שהפכה מזוהה לאחרונה עם כל חד קרן חדש שצץ. עם זאת, סבב הגיוס מהחודש שעבר העניק לאבו תג מחיר של 174 מיליון דולר - כך על פי PitchBook, עדיין רחוק מרף המיליארד הדרוש למעמד הנכסף.

אבו צמחה בימי הקורונה, תקופה שבה משלוחי האונליין אפשרו למיליונים לשמר רמת ואיכות חיים גבוהה מבלי לצאת מהבית, עם ההבטחה לספק אפילו הזמנות קטנות של חבילת חיתולים או קרטון חלב ללא דמי משלוח. מצד שני, היא מאתגרת לא מעט שחקניות קיימות ומונופולים שהתעצבו במהלך העשורים האחרונים ולא יוותרו בקלות לחברה החדשה.

לגרום לכולם לרצות משהו באותו מקום ובאותו הזמן

החברה פעילה בשוק משלוחי המכולת בתוך יממה ובפרט במשלוחי "המייל האחרון" (The last mile), כלומר משלוחים מן המחסן או החנות ועד הבית. בכך, היא נאלצת להתחרות מול אפליקציות קמעונאות אחרות דוגמת אינסטכרט ודורדאש שחולשות על הנתח הגדול ביותר של שוק משלוחי המכולת בתוך יממה, לצד חברות המבטיחות משלוח תוך רבע שעה כמו JOKR בארה״ב או קוויק או Deli בישראל. האחרונה, מבית יאנדקס, התמזגה מוקדם יותר השבוע עם פעילות הקורקינטים הישראלית של Wind.

בניגוד אליהן, אבו אינה מתיימרת להציע משלוח בתוך רבע שעה, אלא פעם או פעמיים ביום, בתלות במועד הגעת השליח אל שכונת היעד. החברה ויתרה מראש על אספקת משלוחים ישירות לדירות או לבתים פרטיים, ובכך היא חתכה לעצמה את מרבית העלות בתחום "המייל האחרון", כלומר את ההגעה הפרטנית של שליח ללקוח סופי ואת התקשורת עמו. במקום זאת, היא מספקת שירות אך ורק לעובדים במקומות עבודה המנויים לשירות, או לדיירים בבניינים מרובי דירות.

מודל הפינצטה של אבו מאפשר לה גם לחתוך בעלויות השיווק, אחת מהעלויות הכבדות המושתות על שירותי משלוחי מזון הפונים ללקוח הסופי. היא אינה נדרשת לממן קמפיינים של פרסום דיגיטלי ורשתות חברתיות במיליוני דולרים ללקוחות סופיים - מערך השיווק והמכירות שלה פונה באופן ממוקד לעסקים ולבניינים גדולים - בכך היא מזכירה יותר חברת תוכנה או שירות מאשר כעסק קמעונאי. אבל מאחורי המודל החסכוני הזה קיימים לא מעט אתגרים, בראש ובראשונה לגרום למשתמשים רבים להזמין יחד באותו הזמן ולאותו הכתובת.

האתגר המרכזי שלה מצוי בתחום הלוגיסטי. כמו אמזון ואחרות בשוק המייל האחרון הקמעונאי, אבו מערבת אחזקה ישירה של מחסנים עם שטחי האחסון של חנויות בסביבת המשלוחים. אחת הסיבות שהיא נדרשה לגייס קרוב ל 50 מיליון דולר לפני מספר שבועות היא הצורך במערך גדול ומתואם של מחסנים ממוחשבים, חנויות, שליחים ומשאיות המאפשרת אחסון ואספקה יעילה של המצרכים, כדי להצדיק מודל כלכלי שבו המספרים יתכנסו, גם אם בעתיד הרחוק, לתחזית של רווח.

שקיות חברת המשלוחים Avo / צילום: Avo

נוסף על כך, החברה צריכה להחזיק צי של משאיות המטיילות ברחבי תל אביב, ניו יורק וערים נוספות. אחזקה של רכבים כבדים, ואפילו היבטים כמו מציאת חנייה או עמידה בפקקים, מעמידות בפניה אתגר שלא קיים בקרב חברות "המייל האחרון" האחרות, המבוססות בעיקר על רכבים ניידים יותר כמו רכבים פרטיים, אופנועים וקורקינטים המגיעים ישירות לבית הלקוח.

מצרכים בכל לובי

אבל אבו עדיין מנסה לפצח את המודל העסקי שלה ויש לה עוד דרך להבין מה היא רוצה להיות כשתהיה גדולה. המיקוד בחברות וארגונים עושה שכל, אבל הוא מכיל כמה מוקשים: ראשית, נפח ההזמנות של כל עובד הוא קטן יחסית, ומצוי יותר בעולם קניות ההבזק, כלומר מוצרי פנאי, השלמות מוצרים חיוניים או מוצרים בודדים שאמורים להספיק ליממה; שנית, המשרדים אליהם מגיעים המשלוחים נדרשים לארגן שטח מיוחד לאחסון כלל המצרכים, ובמידה ואינו קיים, המצרכים יועמסו על מרחבים משותפים;

שלישית, קשה יהיה לבנות מודל עסקי של חד קרן באמצעות פנייה למשרדים אשר מאז הקורונה עדיין עובדים במודל עבודה מהבית היברידי; רביעית, אמזון, אינסטכרט ודורדאש יכולות להחליט בכל רגע שהן נכנסות לשוק העסקי ולדחוק את אבו לשוליים; מנגד, אספקת מוצרים ללא דמי משלוח, בעוד שהמתחרות, דוגמת אמזון, רק מעלים את דמי המשלוח שלהם, מעלה את השאלה כמה מהר תוכל אבו להיות רווחית - אם בכלל.

לפיכך, את העתיד רואה אבו דווקא בשוק אספקת מוצרים ושירותים לבניינים. אבו בונה על אספקת מוצרים ישירות ללובי או חדר אחסון בבנייני מגורים, מאחר ושליחיה אינם מספקים את הסחורה אל הדיירים ישירות. מאחר ובין הבניין לאבו נדרש תיווך של דייר או מנהל בניין, וכן בגלל הצורך בשטח אחסון ייחודי כמו אזור מופרד בלובי או בחדר אחסון, ההצלחה שלה עשויה להיות מוגבלת לבניינים מרובי קומות או אלה שמפעילות חברות ניהול.

ענף השליחיות המרוכזות לבניינים איננו חדש והוא רצוף אתגרים. חברת פארמיגו (Farmigo) הישראלית-אמריקאית פיתחה בעבר רשת להזמנת תוצרת חקלאית מקומית ישירות לדירה שנקבעה מראש בבנייני מגורים. המודל הזה לא עבד עבורה היטב: פארמיגו נאלצה לסגור לעיתים קרובות קבוצות קנייה שכאלה שלא הגיעו לרווחיות. בסופו של דבר סגרה פארמיגו את עסקי המשלוחים שלה ללקוח הסופי, נאלצה להיפרד ממספר משקיעים ופיטרה עשרות עובדים. היא התמקדה בעבודה מול הספקים - החקלאים- מודל שהביא לה הצלחה יחסית עד שנמכרה בחודש שעבר.

החזון: אספקת שירותי ניקיון והוצאת כלבים

התכנית ארוכת הטווח של אבו כוללת אספקת שירותים לבניינים: שירותי נקיון לדיירים, הוצאת כלבים, אפילו הפקה של מסיבות. אלא שעד שהיא תגיע לשם ותהפוך לחברת שירותים, אבו מתבוססת נכון לעכשיו באתגרים לוגיסטיים אדירים. היא צריכה נדרשת לנהל מחסנים, לנהל ציי משאיות, ולשמור על רווחיות בעולם שבו כל המתחרות מציעות אספקה מוצרים מהירה תוך 15 דקות.

למרות הפריסה האדירה שלה - בין תל אביב, יוסטון, טורונטו וניו יורק, שווי החברה הנמוך יחסית, הרחק ממעמד של חד קרן, ואתגר הרווחיות שלה, ייאלץ את החברה להחליט האם היא חברת נישה הפעילה בתחום הקניות הקטנות בקרב עובדי החברות, האם היא חברה המספקת שירותים ומוצרים לחברות ניהול בניינים, או שמא היא מצליחה כמו אמזון להשתלט על כמה תחומים בו זמנית.

לפני יותר עשרים שנה התמוטטה חברת ענק למשלוחי מזון לחיות בשם Pets.com בקול גדול, לאחר שלא הצליחה להוכיח שיש לה מודל עסקי ראוי. החברה הוקמה בימי בועת האינטרנט של סוף שנות התשעים ותחילת שנות האלפיים, כשהיא מספקת משלוחים של ציוד ומזון לחיות לכל מקום. היו הקדימה את זמנה בהרבה. הציבור לא היה מורגל בקניות אונליין ומשלוחים מהירים עד הבית. כשפורקה, היו שטענו כי את הציוד שהיא מוכרת ניתן היה להשיג גם בחנויות שנמצאת בכל קרן רחוב ולגולשים לא היה תמריץ אמיתי לבצע הזמנה מקוונת.

אבו איננה פטס דוט קום. אחרי הכל, היא גייסה את הונה ממיטב הקרנות של עמק הסיליקון. היא צברה בסיס של משתמשים, קהל נאמן ונתח שוק שהולך וגדל. אבל בקרוב מאוד היא תצטרך להחליט איך היא מכנסת את מספריה ליחידות כלכליות, מתי היא רוצה להפוך לרווחית, על איזו נישה היא רוצה להשתלט ואיך היא מחנכת את השוק להזמין דווקא ממנה ישירות אל המשרד או הלובי.

עוד כתבות

הנפקת סימילרווב בבורסה בניו יורק / צילום: NYSE

נובמבר שלילי לישראליות בארה"ב: מי החברות שבכל זאת בלטו לטובה?

מדד גלובס-פרומתאוס, שעוקב אחרי החברות הישראליות שנסחרות בוול סטריט, ירד בנובמבר ב-ב־7.6% ● חברות הביומד איבדו גובה גם בת"א וגם בנאסד"ק, אך ביונד אייר הצליחה לבלוט עם עלייה של 41% ● חברת הטכנולוגיה אינוויז גם סיימה את החודש בעליות גבוהות ● ומה צופים במחלקת המחקר של פרומתאוס לסימילרווב?

רו''ח חן שרייבר / צילום: כדיה לוי

לשכת רואי החשבון קוראת להסדרת מיסוי הקריפטו: "זמן להחלטות אמיצות"

רו"ח חן שרייבר הודיע על הקמת ועדת מומחים שתפעל לגיבוש המלצות מיידיות בנושא: "לא יעלה על הדעת שמאות אלפי ישראלים קונים ומוכרים קריפטו תוך הפרת החוק, אי דיווח לרשות המסים והיעדר אכיפה ופיקוח רגולטוריים"

נוסעים ממתינים לטיסה לניו יורק / צילום: Associated Press, Christophe Ena

האומיקרון מוביל להחמרת ההגבלות על הטסים: ארה"ב דורשת בדיקה שנעשית יום לפני הטיסה

עד כה נדרשו הנכנסים לארה"ב להציג בדיקה שנעשתה בטווח של 72 שעות לפני טיסה, אולם הטווח קוצר ליום אחד ● גם בריטניה, צרפת וקפריסין מחמירות את תנאי הכניסה ● בארץ פועלים אחרת: בשעה שמדינות מחליטות לחייב הצגת בדיקות מהנכנסים אליהן, ישראל הציגה גישה מחמירה כשהיא לא מאפשרת כניסה של תיירים כלל, למעט באישור מיוחד

נועה סופר, תרצה חניה ושחר סויסה, כיתב י' במרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי, נתיבות / צילום: גיל נמט

יומיים לחשיפת הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס: 4 רעיונות איך הם יכולים לתרום להכשרת הדור הבא

סטארט-אפים וחדי קרן ישראליים גייסו ב-2021 כ-24 מיליארד דולר - הון בגובה תקציב משרד החינוך ● הקצאת עשירית מהסכום יכולה לעשות אימפקט משמעותי על התעשייה כולה ● כל הדרכים שבהן סטארט-אפים יכולים להיות מעורבים בגידול חדי הקרן הבאים: מהשקעה בסטארט-אפים בחינוך ועד הקמת מערכי הסבת עובדים להייטק

מירב כהן, השרה לשוויון חברתי / צילום: יונתן בלום

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק חדשה שתאפשר חידוש אוטומטי בהנחה בארנונה לאזרחים ותיקים

כיום נדרשים אזרחים ותיקים בכל שנה מחדש להגיש בקשה להנחה מהרשות המקומית בכפוף לבדיקת הכנסות ● הבירוקרטיה הכרוכה בכך גורמת לרבים מהם לוותר על הזכות המוקנית להם בחוק להנחה משמעותית של 30% מגובה הארנונה ● מרגע אישור החוק במליאה, אזרח ותיק שמלאו לו 75 שנים וניתנה לו הנחה בארנונה לפי חוק "אזרחים ותיקים", יהיה זכאי לקבלתה באופן אוטומטי גם ללא הגשת בקשה מחודשת

אור יהודה / צילום: איל יצהר

הממשלה מתעלמת מבית המשפט? הסיוע בשכר הדירה לא עודכן 15 שנה

ביהמ"ש המחוזי אומנם פסק לפני שלוש שנים כי יש לעדכן את גובה הסיוע בשכר דירה, אולם זה לא נעשה ● עו”ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח: "אלה שמשלמים את המחיר הם אותם יחידים ומשפחות שתלויים בסיוע כדי להבטיח לעצמם קורת-גג"

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

קצא"א: השרה ומנכ"לית המשרד להגנת הסביבה משחירות את שמנו

לדברי היו"ר ארז כלפון, השתיים "מטעות את הציבור" כשהן טוענות בראיונות ובהתבטאויות שונות שקצא"א הסתירה מהמשרד את דבר קיומו של הסכם רד-מד והוא דורש שהן יחזרו בהן פומבית ● המשרד להגנת הסביבה: "המשרד לא עודכן מראש על כוונת קצא"א להגדלת פעילות דרמטית בנמל אילת"

מקומות עבודה בכל רחבי ארה''ב מחפשים עובדים / צילום: Associated Press

חצי הכוס המלאה וחצי הכוס הריקה של ג'ו ביידן

שיעור בפוליטיקה של סטטיסטיקה: איך נתוני תעסוקה מצליחים להגיד דבר והיפוכו, ואיך יקרא אותם נגיד הבנק המרכזי בהתקרב ההחלטה על העלאת הריבית ● וגם, האם תיפול תקרת החוב הפדרלית (לא, אבל למה לא לנסות)

נמל חיפה / צילום: איל יצהר

מהאייפון ועד הרכב החדש: תמשיכו לחכות חודשים, ובקרוב כנראה גם תשלמו יותר

בנוסף לבעיות ברחבי העולם, לישראל יש את האתגרים הייחודיים שלה שמוסיפים אש למדורה ● בראש הרשימה: הנמלים הימיים שמובילים לניפוח נוסף של העלות לצרכן ● החדשות הרעות: המצב צפוי להחמיר בחודשים הקרובים

ברמן אלון / צילום: יח''צ

דוח הניידות השנתי של אריקסון לגבי הדור החמישי שופע אופטימיות

לא בטוח שהמפעילים ימצאו בדוח תשובה לשאלה כיצד גידול בצריכת הנתונים יביא מזור לרווחיותם הנשחקת ● אין ספק שהביקושים לדור החמישי רק יגדלו, אבל מהו אותו שירות נעלם שעשוי להוות מנוע צמיחה למפעילים, אריקסון לא מפרטת

משפחת גת-טובול. רעות, אוריאן, נגה ואחינועם / צילום: איל מרגולין

"לילדות יש חשיבה כלכלית שמרנית. הן לא קיבלו את זה מאיתנו": משפחות ישראליות מדברות על כסף

כמה דמי כיס הילדים מקבלים, איך לומדים לחסוך, על מה מעודדים אותם להוציא ואיפה עוברים הקווים האדומים? ● ארבע משפחות מספרות בגילוי לב על תפיסת החינוך הפיננסי שלהן ● פרויקט מיוחד על כסף וחיסכון להורים וגם לילדים

יו''ר הפד ג'רום פאוול בסנאט בארה''ב / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

סיבוב הפרסה של פאוול: בשוק חוששים מטעות במדיניות של הפד

איך הידוק המדיניות המוניטרית משתלב בעולם הסובל מקשיים בשרשרת האספקה, שבתורה מתדלקת את האינפלציה?

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

ליברמן יקדם המלצות להוצאה לחל"ת של עובדי מדינה שמסרבים להציג תו ירוק

שר האוצר בוחן הקמת צוות בינתחומי שינסח כללים שיאפשרו להוציא עובדים במגזר הציבורי שאינם מעוניינים להציג תו ירוק במקום עבודתם לחופשה ללא תשלום ● ההנחיות הללו שיגבשו בין משרדי הממשלה יחולו לצורך העניין רק על עובדים בשירות המדינה, ולא על העובדים במשק ככלל

גגות בניינים. דודי השמש תופסים את החלל על הגג / צילום: גיא ליברמן

המדינה רוצה שתתקינו פאנלים סולאריים בבניין, אבל הצ'ופר עלוב: 75 שקל בחודש

מבדיקת הפורום הישראלי לאנרגיה, אף בניין משותף בארץ לא הגיש בקשה להצבת פאנלים סולאריים על הגג מאז שעבר בשנה שעברה תיקון חקיקה שנועד לקדם את התחום ● הסיבה: תמריץ כלכלי מזערי, ומנגד עבודה אינטנסיבית מול דיירים

מוצרי בן אנד ג'ריס / צילום: Shutterstock, Arne Beruldsen

פרשת בן אנד ג'ריס: גובר הלחץ בארה"ב על חברת יוניליוור לשנות גישה

הצעדים הכלכליים הראשונים נגד החברה היו משיכת השקעות של שבע מדינות בארה"ב מהמניה של יוניליוור ● עוד כעשרים מדינות הודיעו שהן שוקלות צעדים דומים ● במכתב שנשלח בימים האחרונים למנכ"ל יוניליוור העולמית נכתב: "לא רק שישראל היא אחת מבנות הברית הקרובות והאמינות ביותר של מדינתנו, אלא שהיא גם האומה הדמוקרטית היחידה באזור" ● מאז תחילת הפרשה ביולי ירדה מניית החברה בכ-12%

מיכל ממותג של חברת גדות / צילום: מירב רביב

מכה לחנ"י: המכרז על אחסון התבואה של ישראל חוזר לנקודת ההתחלה

ביהמ"ש ביטל את הזכיה של חברת גדות במכרז של נמלי ישראל להפעלת מתקני אחסון התבואה הגדולים במדינה, אחרי 70 שנה בהן שלטה ממגורות דגון ● זאת, בשל אי עמידתה בתנאי המכרז - הן לגבי הניסיון המקצועי הנדרש והיותה יבואנית תבואות שהשתתפותה אסורה במכרז

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה שלילית בת"א; אורמד נפלה ב-12.4%, דלק קידוחים קפצה ב-4.5%

ת"א 35 ות"א 125 איבדו כ-0.2% ות"א 90 ירד ב-0.1% ● מדד הנפט והגז טיפס ב-2.1%, ומדד הביומד ירד ב-2.1% ● וול סטריט ננעלה באדום ביום שישי, דאו ג'ונס רשם שבוע שלילי רביעי ברצף ● הביטקוין החל בהתאוששות לאחר הנפילה אתמול ● מי הישראלית הראשונה במדד S&P 500?

קריית המודיעין בנגב / הדמיה: שיכון ובינוי

באיחור של עשור: אמ"ן יעבור לנגב רק ב־2026

המעבר של בסיס גלילות יתבצע ב־3 פעימות עד ל־2028 ● וגם: התוכנית למניעת נטישה להייטק

מתקן נפט של ארמקו בג'דה, ערב הסעודית / צילום: Associated Press, Amr Nabil

ערב הסעודית מעלה את מחירי הנפט ללקוחות מאסיה ומארה"ב

ענקית האנרגיה הסעודית ארמקו העלתה את התעריפים של ינואר עבור כל חביות הנפט הגולמי שיישלחו לאסיה ולארה"ב ● המהלך מסמן שיצואנית הנפט הגולמי הגדולה בעולם עדיין רואה ביקוש חזק בשני השווקים העיקריים שלה, למרות התפשטות וריאנט אומיקרון

מתחם אירוח של סלינה בליסבון / צילום: MagdalenaBodzioch

סלינה צופה צמיחה מהירה בעתיד, אך מדווחת על הפסדים עצומים בהווה

הדוחות הכספיים של רשת מתחמי האירוח הגלובלית חושפים ירידה חדה בהכנסותיה בשנת 2020, והפסד מצרפי של כמעט רבע מיליארד דולר בשנתיים ● החברה צופה התאוששות מלאה ממשבר הקורונה ב-2023, אך אינה מספקת תחזית בנוגע לשורת הרווח הנקי