גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות קלות בנעילת המסחר; טוגדר זינקה, נפטא הקפיצה את מדד הנפט

לאחר יום מסחר שקט יחסית, המדדים ננעלו בירידות קלות ● עשות אישרה את חשיפת גלובס כי מתנהל מו"מ למכירת השליטה בחברה לקרן פימי ● מנכ"ל גולף מונה ליו"ר החברה הבת עדיקה סטייל והמניה טסה ● הביטקוין מעל 60 אלף דולר

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

15:57

יום המסחר הראשון לשבוע זה ננעל בירידות קלות בלבד, לאחר יום שקט עם מסחר יציב יחסית. שלושת המדדים הגדולים ננעלו בירידה מזערית, כאשר מחזור המסחר הסתכם במעט יותר מ-900 מיליון שקל.

טוגדר , שדיווחה על אספקה ראשונה של קנאביס רפואי מאוגנדה לגרמניה, זינקה ביותר מ-22%. גם פנאקסיה ישראל , שלפני כשבוע דיווחה על קבלת היתר רגולטורי לייצוא תמציות קנאביס לשאיפה לגרמניה, זינקה בכ-16%. 

בין המניות הנוספות שרשמו עלייה מרשימה אפשר לציין את ביומיט , עדיקה סטייל  ונפטא  - כאשר האחרונה תרמה לעליית מדד הנפט וגז ב-1.7%, הרבה יותר משאר העליות במדדים הענפיים היום.

מנגד, שותפות הנפט גלוב אקספלוריישן  צנחה בקרוב ל-12%, סטורג' דרופ  איבדה 8.5% וגם סייברוואן , שלוש 3 דיאם , אורמד , עין שלישית  וקומפיוג'ן  רשמו ירידות חדות.

13:45

המדדים הגדולים בתל אביב נסחרים ביציבות עם נטייה קלה כלפי מעלה, כאשר מדד הנפט וגז עדיין בולט לחיוב עם עלייה של 1.5%. מדד הביומד משיל 0.5% לאור הירידות החדות של קומפיג'ן ואורמד, מדד תקשורת וטכנולוגיות מידע גם נסוג. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-600 מיליון שקל.

טוגדר ונפטא ממשיכות לרשום עליות מרשימות, וגם ביומיט , פנאקסיה , הכשרה התחדשות , מטריסלף , הייקון מערכות , עדיקה סטייל  (שדיווחה על מינויו של מנכ"ל גולף כיו"ר החדש שלה, ראו עדכון קודם), ג'נסל  ואלוט  עם עליות גבוהות.

בחטיבה הפיננסית של בנק הפועלים התייחסו למדד המחירים לצרכן שפורסם ביום שישי האחרון, שלפיו המדד בספטמבר עלה ב-0.2% וב-2.5% מתחילת השנה. "זאת בעיקר בשל גורמים גלובליים כמו התייקרות הדלק, עלייה במחירי ההובלה והמחסור העולמי בשבבים", ציינו כלכלני הבנק. "להערכתנו תהליך זה טרם הגיע לכדי מיצוי, והוא צפוי להימשך עוד מספר חודשים. אנו מעריכים כי בחודשים הקרובים נמשיך לראות התייקרויות שמקורן מהעולם, ובעיקר במחירי האנרגיה".

מחיר חבית נפט מסוג ברנט הגיע בסוף השבוע ל-85 דולר, נתון שצפוי להשפיע על מדד המחירים לחודש נובמבר. לפי כלכלני הפועלים, "האינפלציה בשנת 2021 צפויה להגיע ל-2.8%, אך אנו צופים שקצב זה יתמתן לאורך זמן. התחזית ל-12 החודשים הקרובים עומדת על 1.9%. אנו ממשיכים להעריך שעיקר הסיכון הוא לאינפלציה גבוהה יותר לשנה הקרובה". 

12:25

הבורסה ממשיכה להתנהל במגמה חיובית אך מתונה, עם עליות קלות בלבד של 0.1% בשלושת המדדים המובילים. מדד הנפט וגז בולט עם עלייה של 1.5%, בין השאר בזכות עלייה חדה של נפטא  (ראו עדכון קודם על מו"מ למיזוגה עם אקויטל). מחזור המסחר מסתכם בכ-440 מיליון שקל.

מניית עשות  עולה ב-4% לאחר שאישרה, בעקבות חשיפת גלובס, כי מתקיים משא ומתן למכירת השליטה בה לקרן פימי, מידי הבעלים הנוכחית אלביט מערכות.

טראקנט דיווחה על שיתוף פעולה עם חברת ק.א.ל, קווי אוויר למטען, המתמחה בשירותי הובלה אווירית ולוגיסטיקה ברחבי העולם. בשלב הראשוני טראקנט תעניק לק.א.ל רישיון לשימוש בפלטפורמה בתחומי אירופה, ולאחר מכן יורחב ההסכם גם לארצות הברית.

10:55

נפטא  מזנקת ביותר מ-10% לאחר שדיווחה שאקויטל , בעלת השליטה בחברה (בעקיפין, 67.2% באמצעות י.ו.א.ל ירושלים אויל אקספלוריישן), פנתה לדירקטוריון החברה בהצעה לניהול משא ומתן לעסקת מיזוג. במסגרת המיזוג מניותיה של נפטא ימחקו ממסחר והיא תהפוך לבחרה פרטית בבעלות אקויטל, ובעלי המניות יקבלו בתמורה להחזקתם תמורה במניות אקויטל ו/או מזומן. 

10:35

טוגדר  מזנקת ב-13% לאחר שדיווחה כי השלימה משלוח מסחרי של קנאביס רפואי מאפריקה (אוגנדה) למדינה באיחוד האירופי - גרמניה. החברה שלחה משלוח אווירי מסחרי ראשון בהיקף של 440 ק"ג לחברת Cantourage הגרמנית, שמנוסה בייבוא קנאביס רפואי לגרמניה בעלת מתקן ייצור בתקן EU-GMP.

10:03

שבוע המסחר בבורסה המקומית נפתח בעליות שערים מתונות, כאשר מדד הביומד בולט כנגד המגמה לאור ירידות חדות של קומפיוג'ן  ואורמד .

בין המניות שמרכזות את עניין המשקיעים הבוקר ורושמות עליות אפשר לציין את אלוט , קבוצת גאון , ביוליין , גבעות  ועוד.

בונוס ביוגרופ  קופצת לאחר שדיווחה שאושר פטנט שמעניק לה הגנה על בלעדיות השימוש והמסחור באירופה בטכנולוגיית ננו חלקיקים מהונדסים, העשויה לאפשר פיתוח מגוון טיפולים להאצת שיקום של רקמה פגועה או חסרה. פטנט כזה כבר אושר לחברה בארה"ב.

9:18

עדיקה סטייל  דיווחה על מינויו של אייל גרינברג, מנכ"ל החברה האם גולף , כיו"ר החברה במקום נופר מלובני. החברה מתנהל ללא מנכ"ל מאז חודש מאי האחרון, ובשבוע שעבר גם ממלא מקום המנכ"ל, אריאל אלפסי, פרש מתפקידו. 

8:40

אמות  דיווחה כי חתמה על הסכם עם מוסד בנקאי שהעמיד לה הלוואה בסך 500 מיליון שקל במח"מ של 8.5 שנים. ההלוואה, שאינה מובטחת בשעבודים כלשהם, צמודה למדד ונושאת ריבית שנתית בשיעור של 0.6%. קרן ההלוואה תיפרע על ידי החברה בארבעה תשלומים שנתיים שווים, במהלך השנים 2029 עד 2032.

אספן גרופ  דיווחה כי השלימה את השלב המוסדי של הנפקת סדרת אגרות החוב החדשה (סדרה ט'), שבמסגרתו זכתה לביקושים של כ-734 מיליון שקל, ובחרה לגייס כ-300 מיליון שקל. בעקבות הביקושים הגבוהים, השלב המוסדי ננעל בריבית שנתית צמודה של 0.74%, נמוך משמעותית מהריבית המקסימלית שהוצעה במכרז שעמדה על 1.9%.

איי.סי.אל  (כיל לשעבר) הודיעה אתמול על כוונתה להרחיב את קשריה המסחריים עם חברת Haldor Topsoe וצפויה להיכנס להסדר אספקה ארוך טווח לחנקת אשלגן. החברה צופה להגדיל את רכישותיה ולהתחיל בשיווק המוצר כבר ברבעון הראשון של שנת 2022.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר

1. צפי לפתיחה חיובית

שבוע המסחר בבורסה צפוי להיפתח במגמה חיובית, לאחר יומיים של עליות חדות למדי בניו יורק. 

ביום חמישי ננעל המסחר בבורסה במגמה חיובית. שלושת מדדי ת"א הגדולים עלו ב-0.9%, מדד הבנקים התקדם כ-1%, מדדי הטכנולוגיה ונפט וגז עלו ב-1.3%. מחזור המסחר הסתכם ביותר מ-1.7 מיליארד שקל. 

2. עליות בוול סטריט

כאמור, בורסות וול סטריט ננעלו בעליות ביום שישי: מדד הדאו ג'ונס ננעל בעליות של למעלה מ-1%. מדד ה-S&P 500 עלה ב-0.75% והנאסד"ק עלה ב-0.5%. זאת, לאחר שביום חמישי נרשמו עליות חדות במדדי המניות.

חוזה לדצמבר על נפט מסוג ברנט טיפס ל-84.86 דולר לחבית. התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עלתה ל-1.57%. 

3. הפועלים גייס מיליארד דולר באג"ח "קוקו"

המניות הדואליות חזרו מוול סטריט עם פערים מעורבים. נייס  עם פער חיובי של 1.4%, טאואר  2.2% ואלביט מערכות 0.7%. מנגד, טבע  עם פער שלילי של 2.2%, פריגו 2.3% ולייבפרסון 1.9% והן צפויות לרדת היום. 

בנק הפועלים  השלים ביום שישי את שלב התמחור בהנפקה פרטית בינלאומית למשקיעים מוסדיים בהיקף של מיליארד דולר של כתבי התחייבות נדחים המירים מסוג COCO. זאת במסגרת גיוס רחב בקרב משקיעים מוסדיים בארה"ב, באיחוד האירופי, בבריטניה ובמדינות נוספות ברחבי העולם. ההנפקה זכתה לביקושים בהיקף של למעלה מ-2.6 מיליארד דולר בקרב עשרות גופי השקעה מובילים ברחבי העולם. ההנפקה היא של אגרות חוב מסוג COCO (כתבי התחייבות נדחים המירים) לתקופה מקסימלית של 10.25 שנים ובריבית שנתית של 3.255%.

4. המדד עלה ב-0.2% בספטמבר

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש ספטמבר ב-0.2%. תחזיות הכלכלנים בשוק היו לקריאה שבין 0.1% ל-0.2%. שיעור האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עלה ב-2.5%. עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיף ירקות טריים שעלה ב-9.5%. ירידות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי תרבות ובידור שירד ב-2.6% והלבשה שירד ב-2.1%.

מהשוואת מחירי העסקאות שבוצעו בחודשים יולי ועד אוגוסט 2021, לעומת יוני ועד יולי השנה, נמצא כי מחירי הדירות עלו ב-1.2% ובכך השלימו עלייה של 9.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד (יולי- אוגוסט 2020).

5. הביטקוין מעל 61 אלף דולר

הביטקוין נסחר כעת סביב 61,200 דולר. בשבוע שעבר רשם מטבע הקריפטו עלייה חדה על רקע ציפיה להשקה של קרנות סל שיאפשרו השקעה נוחה יותר במטבעות דיגיטליים. קרן הסל (ETF) של "ProShares Bitcoin Strategy", המבוססת על חשיפה לחוזים עתידיים של ביטקוין, תתחיל להיסחר (תחת הסימול "BITO"). התאריך המוצע לרישום הקרן למסחר הוא יום שני הקרוב, אך הוא עשוי להידחות להמשך השבוע.

רשות ניירות הערך האמריקאית (SEC) טרם אישרה רשמית את הקרן, ואולי גם לעולם לא תכריז על האישור באופן פומבי. עם זאת, לפי ההודעה של "ProShares", הרשות לא תחסום את רישום הקרן.

עוד כתבות

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס

קרית ים. ''אחלה חוף שלא חוצה אותו מסילת רכבת'' / צילום: Shutterstock

משנה את פניה: האם קריית ים תהפוך ללהיט נדל"ני

בהיעדר קרקעות פנויות, העיר יכולה לצמוח רק לגובה באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית ● אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית: "ההיצע נמוך והצפיפות נמוכה, ואין צורך במפלסי חניה תת-קרקעיים"

חיסון לקורונה של חברת פייזר / צילום: Associated Press, Steven Senne

בפייזר מעריכים: חיסון הבוסטר עמיד גם בפני זן האומיקרון

נתוני האומיקון של פייזר מעודדים: שלוש מנות מגינות מאומיקרון פחות מאשר מדלתא, אך עדיין ברמה סבירה; ההגנה של שתי מנות - נמוכה משמעותית גם כשהחיסון חדש ● פייזר מציינת כי ייתכן ושתי מנות חיסון עדיין נותנות הגנה נגד מחלה קשה ● החברה מסרה כי היא ממשיכה לפתח מוצר ספציפי נגד אומיקרון, שיגיע לשוק עד חודש מרץ - אם יסתבר שהוא דרוש

ביל גייטס / צילום: Shutterstock

למרות האומיקרון: ביל גייטס (שוב) מנבא שהקורונה תדעך במהלך השנה הבאה

התחזית של ביל גייטס לשנת 2022: השלב האקוטי של מגפת הקורונה יגיע לסיומו ● למרות כל האתגרים, ולמרות שהשנה הנוכחית נראתה פחות טוב משקיווה – גייטס עדיין אופטימי

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הגירעון ממשיך לרדת: עמד על 4.6% בנובמבר

מדובר בירידה של כמעט אחוז לעומת אוקטובר, שאז הגירעון עמד על 5.5% מהתוצר ● באוקטובר 2020 הגירעון היה גבוה כמעט פי שלושה

ג'ף בזוס, מייסד אמזון / צילום: Associated Press, Tony Gutierrez

אי השיוויון בין מדינות הצטמצם; המיליארדרים לא שמעו על כך

לפי דוח אי השוויון העולמי 2022, מגפת הקורונה היטיבה עם צמרת המיליארדרים העולמית, שרשמה ב-2020 את הזינוק החד ביותר המתועד בחלקה בסך העושר בעולם ● בישראל יש נקודת אור בולטת: חלקן של הנשים בהכנסות מעבודה קפץ בכ-10 נקודות האחוז בהשוואה לתחילת שנות ה־90

רביב צולר / צילום: נטלי כהן-קדוש

ICL פותחת מפעל חדש לתחליפי חלבון

המהלך הוא חלק מאסטרטגיית המיקוד של החברה בפיתוח מוצרי מזון בריאים יותר וסביבתיים ● וגם: יוניקורן הפינטק הישראלי ראפיד (Rapyd) רוכש את חברת הפינטק Neat ● אירועים ומינויים

דובאי / צילום: Shutterstock, Steven Bostock

שני עד שישי: באיחוד האמירויות עוברים לשבוע עבודה מותאם למערב

מדינות המפרץ, שדובאי ואבו דאבי הן חלק מהן, יעברו לשבוע עבודה של ארבעה וחצי ימים, שיתחיל ביום שני וייגמר ביום שישי בצהריים

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

וריאנט אומיקרון: תוצאות ראשונות הגיעו, והן לא מעודדות

במחקר קטן שנערך בדגימות מ-12 נבדקים בדרום אפריקה נמצא כי מחלימים ומחוסנים מוגנים יותר מהוריאנט ● נתונים נוספים שהגיעו מגרמניה כבר מציגים תמונה לא טובה גם לגבי ההגנה באמצעות שלושה חיסונים ● ד"ר טל רוה, חוקרת במכון לרפואה משקמת באוניברסיטת סטנפורד: "קשה לאמוד את המשמעות הרפואית של התוצאות הללו. מה שברור הוא שיעילות הנוגדנים המנטרלים יורדת מול האומיקרון, וסביר שהדבר יתבטא בפחות הגנה מפני הדבקה"

ח''כ מאיר יצחק הלוי / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

חוק הפייסבוק עובר בקריאה טרומית; סמוטריץ': "זה החוק לסתימת פיות הימין"

לאחר שנפל לפני מספר שנים, כעת יו"ר השדולה למיגור האלימות ברשתות החברתיות, ח"כ מאיר יצחק הלוי, מקדם את חוק למניעת ביצוע עבירות ופגיעה בשלומו של אדם ברשתות החברתיות – חוק הפייסבוק

לטווח הארוך - עדיף ביטקוין  או את’ריום? / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

השקעה לטווח ארוך: האם האת'ריום מעניין יותר מהביטקוין?

היחס בין את'ריום לביטקוין נמצא ברמתו הגבוהה זה שלוש וחצי שנים - כלומר, האת'ריום מתחזק יותר מהביטקוין ● בבחירה בין השניים, צריך לקחת בחשבון שמדובר בשני מטבעות עם מטרות שונות לחלוטין

חצי בצלאל. לפי ההסדר, הוא יחזיק שליש מהמניות של אקספון / צילום: רמי זרנגר

עסקת הרכישה של אקספון על הכוונת: רשות התחרות דורשת הבהרות

הסעיפים הבעייתיים: העברת נכסים בין מרתון לסלקום בעקבות חוב ישן שיש למרתון כלפי סלקום ובעקבות הסעיף שמאפשר לכלירמרק לחייב את סלקום לקנות את החברה בעוד 3 שנים תמורת 130 מיליון שקל

מנגנון ה–DAO / צילום: Shutterstock

הכירו את ה-DAO - שיטת הקריפטו להשקעות קבוצתיות

מנגנון ה-DAO נועד לאגד משקיעים סביב מטרה מסוימת, עם הנפקת טוקנים המקנים זכויות הצבעה לחבריו, שברכישתם נאסף הכסף עבור המטרה שהוגדרה ● עו"ד יונתן אירם, מומחה למטבעות דיגיטליים ובלוקצ'יין: "זה הוקם מתוך אידיאולוגיה, כמו שממציאי המטבעות הדיגיטליים רצו שהכסף יהיה מבוזר, כך רוצים שגם קבלת ההחלטות תתנהל"

בת אל אסולין, קמפוס רופין מייסדת ומנכ''לית סאנדו / צילום: יח''צ

"אחרי הסגר הראשון התרסקנו. היו לנו חודשיים קשוחים, כי אנשים רצו בירה ובתי קפה ולא להתנדב"

בת אל אסולין, מייסדת ומנכ"לית סאנדו ● בת 40, נשואה ואם לחמישה, מתגוררת בניר עציון ● בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאוניברסיטת חיפה, את רוב הקריירה עשתה בצילום וסטיילינג, ובארגון "ערי חינוך" ● "המטרה שלי היא לעשות מהפכה בתפיסה של המרחב החקלאי הגלובלי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

סנטינל וואן עקפה את התחזיות לרבעון; למה המניה צוללת?

חברת אבטחת הסייבר הציגה הכנסות גבוהות והפסד נקי מצומצם ביחס לתחזיות, והציגה תחזית שנתית גבוהה מתחזיות האנליסטים ● סיבה אפשרית לחולשת המניה: השבוע תסתיים תקופת החסימה על בעלי המניות לאחר ההנפקה

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד

דניאל לישינסקי עם המכשיר שפיתח / צילום: שי וזדיאס הדס

בלי מרשם רופא: המכשיר שיתחרה בוויאגרה

טכנולוגיה שנולדה בתחום האסתטיקה הרפואית הוסבה לטיפול באין אונות עם הבטחה: לא רק זקפה על פי דרישה, אלא ממש "הצערת" הפין

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב. ''האינפלציה הייתה יותר מתמידה וגבוהה משציפינו'' / צילום: Associated Press, Susan Walsh

מדדי אג'יו לחודש נובמבר: האופטימיות מתפוגגת והשוק מקשיב לסיכונים

העדפת מדדי מניות בישראל על מדדים בחו"ל יצרה פער תשואה של כ-3.5% בנובמבר ● אינפלציה של 6% לא תאפשר לנגיד האמריקאי לעמוד מנגד עם הרחבה מוניטרית וריבית כה נמוכה ● כל ההסברים קורסים והשווקים מגיבים בעצבנות ● חוסר הוודאות לשלוש השנים הקרובות גדל

שקל מול דולר / צילום: Shutterstock, Lord King

סוער בשוק המט"ח: השקל חוזר להתחזק למרות התערבות בנק ישראל

שוקי המניות רשמו אמש עליות חדות לאור התפוגגות החשש מהאומיקרון, והשקל מתחזק בחדות על רקע גידורי ההשקעות של הגופים המוסדיים ● הדולר והאירו יורדים ביותר מ-1% כ"א בהמשך לעליות בשווקים ● בנובמבר בנק ישראל רכש כ-4 מיליארד דולר במטרה לאזן את התנודות בשוק

הסטייק המתורבת של מיטק / צילום: שלומי ארביב

רקמות שריר ושומן הישר מהמדפסת: מיטק הדפיסה בהצלחה סטייק מתורבת

אבן דרך לחברת הפודטק הישראלית מיטק, שמדווחת על הצלחה בהדפסת תלת ממד של סטייק מתורבת במשקל 104 גרם - הגדול ביותר שיוצר עד כה להערכתה ● מניית החברה בנאסד"ק התחזקה ביותר מ-4% בתגובה