גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנהל רשות המסים: "היכולת שלנו להגיע למי שמתחכם בקריפטו היא ברמה בינלאומית. אל תנסו אותנו"

בכנס לשכת יועצי המס באילת הבהיר מנהל רשות המסים ערן יעקב כי הגם שהתוכנית להחיל חובת דיווח על מחזיקי מטבעות וירטואליים נפלה מחוק ההסדרים, הרשות נמצאת בזירה הזו ותתפוס את מעלימי המס הפועלים בה ● עוד התייחס יעקב לדרישות הרשות להחזר מענקים מעסקים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים לא עפ"י דין - גם אליהם נגיע"

מנהל רשות המסים ערן יעקב בכנס לשכת יועצי המס באילת. "נתפוס את מי שמעלים מס בקריפטו" / צילום: רועי בית און
מנהל רשות המסים ערן יעקב בכנס לשכת יועצי המס באילת. "נתפוס את מי שמעלים מס בקריפטו" / צילום: רועי בית און

"אין מחקר בעולם שכלכלן בעל שם יכול לשים עליו את היד לגבי היקף ההון השחור. מי שקרא את המחקרים רואה שיש קושי לומר מה ההיקף. בעולם, הבנק העולמי וה-OECD מדברים על עולם של סביב 20% מהתל"ג. אבל האם זה 20% או 6% בלי הימורים ובלי ההון השחור בזנות (עוד פעילות עבריינית שמייצרת הון שחור) - זו השאלה. אנחנו יודעים, וזה בוודאות, שרמת ההון השחור, כלכלת הצל במשק הישראלי, מאוד מאוד גבוהה. זה לא בהכרח נמצא בעסקים המאוד גדולים. זה נמצא ופוגע מאוד בחברה הישראלית. מי לא חווה, ולא פעם, מצב שבעל מקצוע שבא אליו, ולא תמיד חשב שצריך להוציא חשבונית. אנחנו ברשות המסים נאבקים בהון השחור באופן תמידי".

כך אמר הבוקר (ב') מנהל רשות המסים, ערן יעקב, בכנס לשכת יועצי המס באילת. לשאלת גלובס, איך בדיוק רשות המסים מתכננת להיאבק בהון השחור לאחר שרוב התוכניות שלה ירדו והוצאו מחוק ההסדרים המתגבש, השיב מנהל רשות המסים כי בכוונתו להמשיך לקדם את הרפורמה למאבק בחשבוניות הפיקטיביות שהוצאה מחוק ההסדרים הנוכחי. 

התוכנית, שאמורה הייתה להכניס מיליארדים לקופת המדינה, מוכרת בשם "המודל הצ’יליאני". במסגרת התוכנית שנחשפה בגלובס, כל בעל עסק שמוציא חשבונית בסכום של מעל 5,000 שקל, אמור לקבל אישור מיידי אונליין בזמן ביצוע העסקה מרשות המסים. חשבונית שלא תאושר - לא ניתן יהיה לקזז את המע"מ בגינה. המטרה של רשות המסים הייתה להיות נוכחת בהעברות כספים בין עסקים ולמנוע חשבוניות פיקטיביות, אך כאמור התוכנית נבלמה. 

"החשבוניות הפיקטיביות - תופעה סרטנית" 

יעקב התייחס לכך ואמר כי "אני מאמין בלב אמיתי שככל שיאפשרו לרשות המסים כלים להתמודד, יותר נצליח. וחלק מהמאבק בהון השחור הוא היכולת לעבור לעולם של מניעה. הטכנולוגיה היא הדרך. מודל 'חשבוניות ישראל', שאנחנו עומלים עליו במקביל, מסיבות כאלה ואחרות לא אפשרו לנו להביא את זה. אנחנו נמשיך להיאבק כדי להביא את זה, ולא תהיה דרך אחרת להתמודד עם התופעה הסרטנית הזו.

"אני, כמנהל רשות המסים, יודע את מקומי היטב, ואני די משוכנע שנצליח לשכנע את מקבלי ההחלטות בתועלת המכשיר הזה. וכן, אנו נהיה הראשונים בעולם כמו שהיינו עד עכשיו ראשונים בעולם, וזה לא רע לפעמים. אנחנו מאמינים שמודל ייחודי, ראשוני, משמעותי לא חף מסיכון, אבל כשהמטוטלת נמצאת במקום שפוגע בכל אזרחי מדינת ישראל ובכלכלה ובתחרות הישראלית, צריך להיעזר בכלים, ואני מאמין שנצליח להביא את זה. אני חושב שהייתה צריכה להיות מלחמה עיקשת בתופעה הזו שאוכלת היום בכל המגזרים. יש היום שיח מאוד גדול מה קורה ומי מנצל את התהליך הזה".

לשאלה מדוע רשות המסים לא מצליחה לקדם את המהלך ומהלכים נוספים למאבק בהון השחור - בהם הפיקוח על המטבעות הווירוטאליים וקבלת מידע ממוסדות פיננסיים  - השיב מנהל רשות המסים: "היא תצליח. גם בתוך הממשל, השיח הוא כזה שלא תמיד מבינים את גודל השעה, וחלק מתפקידנו לנסות להנגיש ולהסביר. אני חושב שיש הבנה קולקטיבית למאבק, ואני מאמין ובטוח שאחת הדרכים לנצח את זה זה באמצעות הכלים הטכנולוגיים. זה יהיה לא פשוט, אבל אני מאמין שיקרה".

בהמשך לדבריו של מנהל רשות המסים - נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי, חשף כי ח"כ אלכס קושניר, יו"ר ועדת הכספים, הבטיח למנהל רשות המסים בשיחה סגורה כי הוא יעלה את מודל המאבק בחשבוניות הפיקטיביות במושב החורף של הכנסת.

לדברי גינדי, "היינו בחדר אחד ודיברנו על זה. הבעתי את דעתי בעד, וח"כ קושניר אמר לערן יעקב - 'אני אביא את זה אחרי חוק ההסדרים'". גינדי הוסיף כי לשכת יועצי המס הייתה בעד מודל שלפיו ידווחו לרשות המסים על כל החשבוניות במשק, מהשקל הראשון - ולא מרף של 5,000 שקל.

מנהל רשות המסים אמר כי "בעולם עובדתי אין לנו צורך לקבל את כל החשבוניות. יש מדינות שעושות את זה, איטליה ומדינות אחרות מקבלות 100% מהחשבוניות, אבל הו מפחדות מסייבר. אנחנו לא רוצים לפחד. אז מה אנחנו כן רוצים? להתעסק ב-B2B, שם יש לנו את הבעיה. אנחנו מצמצמים ממיליארדי חשבוניות למשהו מאוד קטן. ולאחר שאנחנו עושים את זה, אנחנו נעמיד תפיסה טכנולוגית שתאפשר להיות בקרות העסקה. כדי להתמודד עם תופעה של חשבוניות פיקטיביות ולייצר מהלך מאוזן, מקסימום תועלת להתמודדות עם התופעה הבלתי נסבלת הזו - אין דרך אחרת אלא טכנולוגיה".

באשר לתוכנית של רשות המסים להחיל חובת דיווח קשיחה על השחקנים בשוק הקריפטו (חובת דיווח על החזקת מטבע וירטואלי בשווי של 200 אלף שקל ומעלה או שעלות רכישתו הייתה 200 אלף שקל ומעלה), שאף היא ירדה מחוק ההסדרים, אמר מנהל רשות המסים כי "אנחנו בחוק הנוכחי ניסינו לשים את הדברים באור השמש ולעשות אותם שקופים. אנחנו לא יושבים על השמרים. כמו שהגענו לבעלי החשבונות בשווייץ וקיבלנו את כל המידע מכאלה ששינו דקה לפני את החשבוניות שלהם, וכמו שעכשיו בעולם הצ'יינג'ינג אנחנו רואים הכול ונדע להגיע לכולם - אז גם במטבעות הווירטואליים אנחנו שם גם בלי החקיקה. ככל שזה ישוקף אלינו יותר, נדע יותר".

"גם בלי חוק, אנחנו נתפוס את מי שמעלים מס בקריפטו" 

יעקב הדגיש כי גם ללא חובת דיווח על החזקת מטבעות וירטואליים, רשות המסים תתפוס את כל מי שמעלים מס בזירת הקריפטו. "אם תהיה חקיקה או לא, אני מודיע לכם ואומר גם לציבור - אנחנו נמצאים שם בטכנולוגיה הכי מתקדמת בהתמודדות אל מול הבלוקצ'יין. עשינו לא מעט תיקים פורצי דרך בהתמודדות שלנו עם המטבעות הדיגיטליים. היכולת שלנו להגיע לאותם כאלה שבוחרים להתחכם עם החוק היא ברמה בינלאומית. אל תנסו את רשות המסים.

"אנחנו כן חושבים שיש מקום לקבל דיווח שנוכל באמצעותו להשקיף את זה בצורה טובה יותר, אבל אנחנו שם גם ללא החוק. כרגע אנחנו מתמודדים עם כלים מאוד מתקדמים טכנולוגית. אל תנסו אותנו, וככל שהדבר יתאפשר לנו, אנחנו מאמינים שכן צריך להציף לנו מידע שיאפשר לנו להתמודד בצורה טובה יותר".

לשאלת גלובס מדוע ברשות לא מבקשים להחיל חובת דיווח כללית שתצמצם את האפשרות להעלים, ותייתר חלק מהרפורמות ואת חובות הדיווח שרשות המסים מבקשת להחיל, השיב מנהל רשות המסים כי "יש לא מעט שיח בעולם על חובת דיווח כללית, והדבר הזה נמצא בדיון גם ברשות המסים, אבל השאלה המרכזית היא מה המשמעות או הנחיצות. במדינות שיש בהן ניכוי מס במקור סופי, אין הרבה מדינות כאלה, אבל שם אין חובת דיווח כללית, כי הרבה פעמים הניכוי מס במקור הסופי נותן מענה בדרך כזו או אחרת לחלק מהדבר הזה. השאלה אם צריך דיווח כללי. אני לא אומר שלא צריך לחשוב על השאלה הזו".

בעבר הביע מנהל רשות המסים התנגדות נחרצת להחלת חובת דיווח כללית, אך כעת נראה כי הגישה השתנתה מעט. "אני רואה את היתרונות אל מול החסרונות. בסוף זה יוצר חיכוך שאנחנו לא רוצים, בירוקרטיה, עלויות לא מבוטלות שאנחנו לא רוצים להחיל על הציבור".

"נגיע לכל מי שלקח מענקים שלא כדין"

לדברי יעקב, "כמו שאנחנו פועלים בהרבה מקומות אחרים, הדרך להילחם במאבק בהון השחור הוא דאטה, שקיפות והמהפכה התעשייתית הרביעית, וחייבים לאפשר לנו את זה דרך חקיקה להגיע לנתונים האלה".

יעקב התייחס גם להודעות ששיגרה רשות המסים לבעלי עסקים בדרישה להחזר המענקים שקיבלו ביתר או ללא זכאות. לשאלה מה תעשה הרשות לבעלי עסקים שיתעלמו מההודעה, השיב יעקב: "לגבי המענקים - גם פה נמשיך ונתמודד מתוך הסתכלות של עלות-תועלת. רשות המסים בתפיסתה עובדת בעלות-תועלת - יש לה משאבים מוגבלים ויכולות מוגבלות. סדר העדיפויות שלנו הוא כזה, שנתמודד ונמשיך להתמודד עם מי שלא משלמים מסים כדין בקריפטו, בצ'יינג'ים, אלה שבמטבעות הווירטואליים ושמחביאים את החשבונות בשווייץ שחושבים שאנחנו לא יודעים כי הם סגרו את החשבונות - אני יודע מי הם וכמה כסף היה להם ולאיפה הוא הלך.

"ולאותם אלה שהמידע שאנחנו מקבלים בצ'יינג'ים לפי חוק - יש מיליארדים רבים שלא משולמים ולא מדווחים לרשות המסים, וגם אלה שבחרו לקחת את המענקים לא על-פי דין - גם אליהם נגיע, וגם הם ישיבו את הכספים לאזרחי מדינת ישראל, כי זה הכסף של אזרחי ישראל. יש רבים אחרים שלא ביקשו מענקים למרות שירדו בהיקפים וכן יכלו, וצריך להבין שאותם אנשים נורמטיביים מצפים שאנחנו נאפשר החזרה של כל אלה שביקשו את המענקים לא לפי החוק".

עוד כתבות

עודד הר אבן ורעות אלפיה, שותפים מנהלים בסאליבן תל אביב / צילום: רן בירן

"היה ברור שהחגיגה צריכה להסתיים": מנהלי פירמת עורכי הדין סאליבן מדברים על ההאטה בהנפקות

פירמת עוה"ד סאליבן תל אביב, שמנוהלת על ידי עו"ד עודד הר אבן ועו"ד רעות אלפיה, מייצגת חברות ישראליות שנסחרות בוול סטריט ● לחברות הם מציעים לא לבזבז זמן במחשבות על לונדון או אוסטרליה, וגם לא להיות "גרידיים" מדי: "השוק מוכיח שחברות שהיו מספיק חכמות לגייס בזמן - רגועות היום"

בית המשפט. על עורכת הדין הוטלו הוצאות משפט בגובה של 100 אלף שקל / צילום: Shutterstock

מתנה או נאמנות: מה מעמדם של מניות שקיבלה עו"ד בחברה?

עורכת דין שניהלה קשר רומנטי עם אדם שהיה לקוח שלה, טענה כי המניות שהעביר לה ניתנו במתנה ולא בנאמנות ● על מי חלה חובת ההוכחה ומה קבע בית המשפט?

חצי בצלאל. לפי ההסדר, הוא יחזיק שליש מהמניות של אקספון / צילום: רמי זרנגר

עסקת הרכישה של אקספון על הכוונת: רשות התחרות דורשת הבהרות

הסעיפים הבעייתיים: העברת נכסים בין מרתון לסלקום בעקבות חוב ישן שיש למרתון כלפי סלקום ובעקבות הסעיף שמאפשר לכלירמרק לחייב את סלקום לקנות את החברה בעוד 3 שנים תמורת 130 מיליון שקל

רועי קליין ורואי שמיר / צילום: איל יצהר

בית ספר לקריפטו: בין הצופים לבגרויות, הנערים האלה מנהלים בנק דיגיטלי

בין הדרכה בצופים לבגרויות, רועי קליין ורואי שמיר עסוקים בתפקידם כנגידי הבנק המרכזי של גימנסיה הרצליה בתל אביב ● בימים אלה הם עובדים על הנפקת מטבע וירטואלי שישמש ליצירת כלכלת שוק אמיתית בתוך בית הספר ● אבל כל זה, הם חולמים, הוא רק פיילוט ליצירת כלכלת נוער מבוססת קריפטו שתאפשר מסחר בינלאומי בתוך מערכת החינוך, ותסייע לבני נוער בקשיים כלכליים

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד

בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בבורסה בת"א; אספן גרופ זינקה ב-17%

מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ת"א 35 ירד ב-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל ● הדולר מאבד גובה ויורד לכ-3.10 שקלים ● מניית הפועלים ירדה ב-3% על רקע המכירה של שרי אריסון

יוחנן לוי, בעלי ''יוחנן לוי, סופר סת''מ'' / צילום: תמונה פרטית

"מזל שהיו מענקים מהמדינה שהצילו אותנו. פשוט לא הייתה עבודה"

יוחנן לוי, תושב ירושלים, בן 41 ● נשוי פלוס 5 ילדים ● בעל "יוחנן לוי, סופר סת"מ" ● "השוק רווי מתחרים אבל הבעיה העיקרית היא שיש כ"כ הרבה סופרים שעובדים בשחור. זה קשוח להתחרות מולם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

קרית ים. ''אחלה חוף שלא חוצה אותו מסילת רכבת'' / צילום: Shutterstock

משנה את פניה: האם קריית ים תהפוך ללהיט נדל"ני

בהיעדר קרקעות פנויות, העיר יכולה לצמוח רק לגובה באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית ● אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית: "ההיצע נמוך והצפיפות נמוכה, ואין צורך במפלסי חניה תת-קרקעיים"

משרדי דויטשה בנק בניו יורק / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

חשד בארה"ב שדויטשה בנק הפר התחייבות לחלוק דיווחים על אי-סדרים

דויטשה בנק חתם בינואר על הסכם פשרה עם משרד המשפטים האמריקאי שכלל התחייבות לדווח על כל חשד לאי-סדרים בתמורה לזניחת חקירה בנושא חשדות לשוחד ● כעת מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל" כי הרשויות בודקות אם הבנק "לא דיווח כיאות" על תלונה פנימית שהוגשה בנוגע להשקעות של חברה באחזקתו

שמואל מועלם / צילום: תמר מצפי

"חוסר ניקיון כפיים": ביקורת חריפה של בג"ץ על מנכ"ל קופ"ח מאוחדת לשעבר

שמואל מועלם, מנכ"ל מאוחדת לשעבר, דרש הטבות פרישה מפליגות, בניגוד לעמדת הממונה על השכר באוצר ● מועלם הגיש תביעה לביה"ד האזורי לעבודה, אך תביעתו נדחתה. גם הערעור לביה"ד הארצי נדחה ● הוא לא אמר נואש והגיש עתירה לבג"ץ, משך אותה, ואחרי שנתיים הגיש אותה שוב ● לאור זאת כתב השופט אלכס שטיין כי מלבד השיהוי, יש לדחות את העתירה גם מטעם חוסר ניקיון כפיים של מועלם וכן שימוש לרעה בהליכי משפט

חיסון לקורונה של חברת פייזר / צילום: Associated Press, Steven Senne

בפייזר מעריכים: חיסון הבוסטר עמיד גם בפני זן האומיקרון

נתוני האומיקון של פייזר מעודדים: שלוש מנות מגינות מאומיקרון פחות מאשר מדלתא, אך עדיין ברמה סבירה; ההגנה של שתי מנות - נמוכה משמעותית גם כשהחיסון חדש ● פייזר מציינת כי ייתכן ושתי מנות חיסון עדיין נותנות הגנה נגד מחלה קשה ● החברה מסרה כי היא ממשיכה לפתח מוצר ספציפי נגד אומיקרון, שיגיע לשוק עד חודש מרץ - אם יסתבר שהוא דרוש

מפעל סוכריות הגומי טופ גאם. השווי נחתך בכ-45% / צילום: מצגת החברה

מתחילים הכי גבוה ובסוף מתפשרים: המנגנון שמאחורי קיצוץ מחיר ההנפקות בבורסה בת"א

פעם אחר פעם "נאלצות" החברות המנפיקות לחתוך 20%, 30% ואפילו 50% מהשווי אליו כיוונו טרם ההנפקה ● עם זאת, ברוב המקרים נראה שמדובר במצב שבו כל הצדדים יוצאים מרוצים - החברה מגייסת לפי שווי סביר מבחינתה, והמשקיעים המוסדיים יוצאים כמי שלחצו אותה מטה ● ואיך כל זה קשור לדמי השכירות של רמי לוי?

חגיגות פתיחת שנה באוסטרליה / צילום: Associated Press, Mark Baker

מקופות הגמל להשקעה ועד להחזרים מרשות המסים: עצות שימושיות לסוף השנה

סוף השנה הפיננסית הוא הזדמנות לנקות שולחן ולהתכונן לשנה הבאה ● למה צריך לשים לב ואיזה הזדמנויות עומדות בפנינו ● ארבע עצות שיעזרו לכם לסגור את 2021 בצורה טובה יותר

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בהובלת יוסי כהן: סופטבנק תשקיע 400 מיליון דולר בחברת הסייבר הישראלית קלארוטי

ראש המוסד לשעבר מוביל השקעה ראשונה של סופטבנק בתחום בו הוא מרגיש הכי בנוח: מיזוג בין שתי חברות המגינות על תשתיות רגישות במפעלי תעשיה ובבתי חולים שייצור את תאגיד אבטחת המתקנים הגדול בעולם ששוויו עומד על 2-2.5 מיליארד ד' ● תפקידו של יוסי כהן בסופטבנק נחשף לראשונה בגלובס

אראל מרגלית, מייסד ויו''ר JVP ואניקליפ / צילום: שחר עזרן

שותף לשעבר ב-JVP תובע את היו"ר אראל מרגלית: "העביר החזקות במחיר מופחת"

גלן שוובר, שהיה שותף בקרן ארבע של JVP, טוען כי מרגלית העביר את המניות המועדפות שהחזיקה הקרן באחת מחברות הפורטפוליו המובילות ליישות עסקיות בשליטתו במחיר נמוך משמעותית מהשווי האמיתי שלהן ● מ- JVP נמסר בתגובה כי "מדובר בתביעה משוללת כל יסוד משפטי ועסקי, מנוגדת לדין, של עובד לשעבר של JVP שעזב את הקרן בשנת 2006, לפני למעלה מ-15 שנים, ובניגוד לדין"

רביב צולר / צילום: נטלי כהן-קדוש

ICL פותחת מפעל חדש לתחליפי חלבון

המהלך הוא חלק מאסטרטגיית המיקוד של החברה בפיתוח מוצרי מזון בריאים יותר וסביבתיים ● וגם: יוניקורן הפינטק הישראלי ראפיד (Rapyd) רוכש את חברת הפינטק Neat ● אירועים ומינויים

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס

ביל גייטס / צילום: Shutterstock

למרות האומיקרון: ביל גייטס (שוב) מנבא שהקורונה תדעך במהלך השנה הבאה

התחזית של ביל גייטס לשנת 2022: השלב האקוטי של מגפת הקורונה יגיע לסיומו ● למרות כל האתגרים, ולמרות שהשנה הנוכחית נראתה פחות טוב משקיווה – גייטס עדיין אופטימי

התעשייה המסורתית רוצה למשוך את הצעירים / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

גם התעשייה המסורתית רוצה להיות הייטק: כך היא מתכננת למשוך את הצעירים

צוות שהקימה התאחדות התעשיינים מיפה את החסמים שמונעים מהצעירים להיענות למשרות טכנולוגיות וינסה להתאים את עצמו לדרישות של דור ה"אני מה יוצא לי מזה", או בקיצור - אמילי ● ניהול וקריירה

הנשיא פוטין בביתו בסוצ'י ליד הים השחור בשיחת הווידאו עם ביידן ביום שלישי / צילום: Associated Press

האם איום ביידן בסנקציות כלכליות יעצור את השאיפות של פוטין בגבול האוקראיני

ביידן ניסה להניא את פוטין מלפלוש לאוקראינה בפסגת זום ● מה עובר על נשיא רוסיה? האם זה רק דיכאון גיאו־אסטרטגי חולף או שהוא באמת החליט ל"תקן את העיוות ההיסטורי של עצמאות אוקראינה", הארץ שרק אנשים "חסרי זהות" (יהודים, קראים וטאטרים) רוצים בקיומה