גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ג'ורג' חורש וגיורא אקרשטיין לא לבד: מיהו יזם הנדל"ן שהעביר מניות בשווי 50 מיליון שקל לילדיו

לאחר שורה של בעלי הון, ובהם ג'ורג' חורש, צדיק בינו, גיורא אקרשטיין וקובי מימון, העביר גיל בלוטרייך מניות מישורים בשווי של כ-50 מיליון שקל לילדיו ● עוד קודם לכן מימש את רוב החזקותיו בחברה תמורת כ-110 מיליון שקל, ונותר בעל מניות מיעוט בחברה שייסד

גיל בלוטרייך / צילום: תמר מצפי
גיל בלוטרייך / צילום: תמר מצפי

גיל בלוטרייך, מייסד ולשעבר בעל השליטה בחברת הנדל"ן מישורים, מצטרף לשורה של בעלי הון מקומיים שהעבירו בשנים האחרונות את עיקר נכסיהם לבני הדור הבא.

בלוטרייך עדכן באחרונה את מישורים על שינוי בהחזקותיו בחברה, בעקבות שינוי שביצע במסמכי ההתאגדות של החברה המשפחתית (Blutrich Holdings), הרשומה בקנדה, כך שכעת הנהנים בה בחלקים שווים, באמצעות חברת נאמנות, הם ילדיו של בלוטרייך - בן צבי, רון, שי, אדם ואלה - כולם אזרחי קנדה ואחד מהם גם אזרח ישראל.

החזקות בלוטרייך במישורים עומדות כיום על כ-15% מהון החברה, בשווי שוק נוכחי של כ-50 מיליון שקל, אחרי טיפוס של כ-40% שמציגה מניית מישורים  מתחילת השנה, שמחירה משקף לחברה שווי שוק נוכחי של כ-320 מיליון שקל.

בתחילת שנת 2020, רגע לפני שמשבר הקורונה היכה בבורסות בעולם ובארץ, מכר בלוטרייך (בשני שלבים) מניות המהוות כ-17% מההון של מישורים, שבהן החזיק תמורת קרוב ל-70 מיליון שקל. 

את אותן מכירות ביצע בלוטרייך לפי מחיר מניה של כ-11 שקל, מרחק נגיעה מרמת שיא של שבע שנים שקבעה המניה באותה עת, ומחיר ששיקף למישורים אז שווי שהתקרב ל-400 מיליון שקל, גבוה בכ-20% מהערך הנוכחי - הנע סביב 9 שקלים למניה.

למימושים של בלוטרייך אשתקד קדמה מכירת מניות לשותפו לשעבר, אלכס שניידר, תמורת 45 מיליון שקל, כך שבסך הכול הסתכמו המימושים שלו במניית מישורים עד כה בכ-110 מיליון שקל.

מאבק השליטה עם השותף אלכס שניידר

מישורים פועלת בתחום הנדל"ן המניב בישראל ובארה"ב ומחזיקה בשליטה בחברת סקייליין, העוסקת בנדל"ן מניב ובמלונאות בקנדה ובארה"ב. סקייליין נסחרת בבורסה בשווי של 345 מיליון שקל, אחרי קפיצה חד-יומית של יותר מ-40% שרשמה מנייתה בחודש שעבר, בעקבות דיוווח על אודות מכירת מרבית אתרי הנופש שלה בקנדה תמורת כ-530 מיליון שקל.

מישורים החלה לפעול בשנת 1990 תחת הנהגתו של בלוטרייך, שהחל את דרכו בנדל"ן כמתווך ברעננה, עבר לתחום היזמות, תחילה באזור השרון ובהמשך בארה"ב, עד שהגיע לביקור בטורונטו והפך לתושב קבע שם. מניותיה של החברה הונפקו בבורסה בת"א בשנת 2007.

בשנים האחרונות עלתה מישורים לכותרות בעיקר בקשר לסכסוך ולמאבק השליטה שהתחולל בין בלוטרייך ובין השותף שצירף, אלכס שניידר. את שניידר, איל הון יהודי-קנדי, שבעבר היה לזמן קצר בעלי מועדון הכדורגל מכבי ת"א, הכניס בלוטרייך כשותף לשליטה במישורים בסוף שנת 2015, באמצעות הנפקת מניות פרטית ומכירת נתח ממניותיו. בסך הכול השקיע שניידר עד היום קרוב ל-140 מיליון שקל במניות מישורים - דומה לשווי השוק של מניותיו, המהוות כ-45% מהון החברה.

בנובמבר 2018 נחשף סכסוך בין שני השותפים, והטענות ההדדיות שלהם הלכו והחריפו עם הזמן. בתום מאבק ארוך ועיקש הצליח שניידר לבסס אשתקד את שליטתו במישורים.  

בסיכום המחצית הראשונה של השנה נשחקו הכנסותיה של מישורים ביותר מ-20%. לצד זאת, עלות הפעילויות שלה הצטמצמה ונוסף על כך היא הציגה עליית שווי נכסים, אחרי שהללו נשחקו בשנה שעברה, וכן שינוי חיובי בסעיפי מימון, כך שבשורה התחתונה נרשם רווח נקי של כ-8 מיליון שקל, לעומת הפסד של קרוב ל-40 מיליון שקל במחצית המקבילה ב-2020 ובשנה החולפת כולה.

מניית החברה רשמה בשנה האחרונה התאוששות ניכרת, והיא נסחרת כיום במחיר הגבוה בכ-130% מרמת השפל שקבעה ביולי 2020. 

צוואות בצמח המרמן ובבריל

גם חברת הנדל"ן צמח המרמן מעדכנת כעת על הוראות צוואת תהילה פייגלין, שנמנתה עם בעלי השליטה בחברה, עם החזקה של כ-7.5% מההון. לפי הוראות הצוואה יועברו מניותיה לשתי בנותיה - מתיה גרינהולץ ותמר ברעם - וכן לידי מנכ"ל החברה חיים פייגלין, בנו של נתנאל פייגלין (אשר המנוחה הייתה אלמנתו).

עוד בבורסה ממתינים לפתיחת צוואת אביהם - בני משפחתו של אליעזר בוסקילה, בעל השליטה ביצרנית ומשווקת הנעליים ומוצרי האופנה בריל, שנפטר בחודש ספטמבר בגיל 85.

בשנים האחרונות מי שמנהל בפועל את עסקיה של בריל הם דור ההמשך של בוסקילה - חתנו, מנכ"ל החברה יהודה אלבז, ובנו, שלמה בוסקילה, בתפקיד המשנה למנכ"ל, כך שלפי ההערכות, הפטירה לא צפויה ליצור זעזוע בפעילותה של בריל.

 

מעביר את המניות בגיל צעיר יחסית

מהלך העברת המניות של בלוטרייך במישורים לילדיו מגיע בהמשך למה שנראה כטרנד של העברת נכסים שביצעו כמה בעלי הון מוכרים במשק ובשוק ההון, עקב שילוב נסיבות של גיל מתקדם ושינויים ארגוניים בחברות שבבעלותם.

לעומת יתר השמות שעלו באחרונה בהקשר זה, בלוטרייך מבצע את העברת המניות בגיל צעיר יחסית, 56, לעומת בעלים אחרים שביצעו את העברת נכסיהם בדרך כלל בשנות ה-60 וה-70 לחייהם, ואף מאוחר מכך.

בחודשי הקיץ האחרונים היה זה חיים דנון, מבעלי יבואנית הרכב יוניברסל מוטורס (UMI) ובעלי החברה הפרטית קומסקו, יבואנית ציוד הנדסי וכלי עבודה כבדים, שביצע שינוי במבנה ההחזקות בחברת קומסקו הולדינגס, שבאמצעותה הוא מחזיק במניות UMI.

במסגרת זו העביר דנון 72% מהזכויות ההוניות בחברה לשלושת ילדיו - ערן דנון, אפרת טלר וענבר דנון-לאוב, בחלוקה שווה ביניהם - בעוד שהאב נותר עם החזקה של 28% מקומסקו ועם מלוא זכויות ההצבעה בה.

זמן קצר לפניו החליט התעשיין הוותיק גיורא אקרשטיין לחלק 80% ממניות החברה בין ארבעת בני משפחתו, לקראת הנפקת המניות הראשונית של קבוצת המוצרים לבנייה אקרשטיין, שהושלמה בחודש יוני האחרון.

אחרי שנתחים מאותן החזקות נמכרו במסגרת ההנפקה תמורת כ-150 מיליון שקל, נותרו כיום בידיו של אקרשטיין עצמו כ-15% מהון החברה, בשווי שוק של כ-150 מיליון שקל, ובנתחים דומים מחזיקים בת זוגו סטפני (שולה) ושלושת הילדים - קרין, מאיה וצביקה.

חורש העביר את הבעלות ביוניון השקעות

עוד התברר באחרונה, בעקבות פרסום טיוטת תשקיף של תחנת הכוח דליה חברת אנרגיה (שהנפקתה נכשלה), כי איש העסקים ג'ורג' חורש, מעשירי ישראל, העביר לשני ילדיו - אנדרו ורוקסן - את הבעלות בחברת יוניון השקעות ופיתוח, החולשת על עסקי האנרגיה והמסחר של חורש.

יוניון השקעות מחזיקה בשלל פעילויות, שבין הידועות שבהן נכללות שותפות ברשת הדראגסטורים סופרפארם, רשת האופנה H&M בישראל, רשת המוצרים המוזלים דייסו וחברת הגזים התעשייתיים מקסימה, שנסחרה בעבר בבורסה.

בתחום האנרגיה, מלבד החזקה של כ-20% מהונה של דליה, עוד החזיקה יוניון עד לאחרונה בנתח ממניות חברת האנרגיה הירוקה סאנפלאואר, שנמכרו לקרן קיסטון כחלק ממכירת השליטה בחברה על-ידי רוני בירם וגיל דויטש.

ההחזקה המרכזית של חורש היא חברת יוניון מוטורס, יבואנית רכבי טויוטה - מסוכנויות הרכב המובילות בישראל.

קובי מימון - דרך נאמנות בגיברלטר

לפני כשנה היה זה איש העסקים קובי מימון שהעביר את החזקותיו בקבוצת האנרגיה והנדל"ן אקויטל לידי שלושת בניו - אורי, ניר ודן מימון - שהפכו לנהנים מכוח נאמנות בשם דה גייט סטלמנט (The Gate Settlement) שהקים אביהם בגיברלטר, ואשר מחזיקה במניות אקויטל.

אקויטל היא בעלת השליטה בחברת הנדל"ן איירפורט סיטי ובשותפות חיפושי הגז והנפט ישראמקו, והיא נסחרת בבורסה בשווי שוק נוכחי של כ-3.5 מיליארד שקל. בימים האחרונים עדכנה אקויטל על החלטת דירקטוריון לפנות לחברה הבת, נפטא, בהצעה לניהול מו"מ על מיזוג שתי החברות.

העברת החזקותיו של מימון באקויטל לבניו נעשתה זמן קצר לאחר שהעביר נתח של כ-6% מהון החברה, בשווי שוק נוכחי של יותר מ-200 מיליון שקל, לידי הנאמנות שהקים בגיברלטר, וכן העביר לנאמנות את זכויותיו וחובותיו בקשר להחזקות בקבוצת יחק להשקעות, המחזיקה בגרעין השליטה באקויטל. גם החזקות משפחת מימון בחברת הנדל"ן הבורסאית פוליגון, של כ-52% מההון בשווי שוק נוכחי של כ-80 מיליון שקל, מוחזקות על-ידי נאמנות גייט סטלמנט.

העברות נכסים בולטות נוספות שביצעו אנשי עסקים ושוק הון ותיקים בשנים האחרונות בבורסה כוללות העברת חלק מההחזקות של צדיק בינו בחברה השולטת בבנק הבינלאומי לילדיו, והעברת החזקותיו של מוזי ורטהיים המנוח, שהעביר לילדיו את מניותיו בבנק מזרחי טפחות ובחברה המרכזית למשקאות, יצרנית קוקה קולה בישראל.

עוד כתבות

קרחון צף באוקיינוס הארקטי. התחיל להתחמם כבר בתחילת המאה ה-20 / צילום: Associated Press, David Goldman

מחקר קודר חושף: האוקיינוס הארקטי במצב הרבה יותר רע ממה שחשבנו

מחקר שהתפרסם השבוע מעלה את האפשרות שהטמפרטורה של המים בהאוקיינוס הארקטי עלתה ב-2 מעלות מאז שנת 1990 ● המשמעות: ייתכן שהמודלים האחרים שחוזים את קצב ההתחממות הגלובלית פספסו את היקף הנזק האמיתי

הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח''צ

שוחה בכסף: זינוק של 43% ברווחי מיטרוניקס, ההכנסות עלו ב-23%

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות נהנית מהשגשוג בענף הבריכות הפרטיות שהביאה איתה הקורונה ● מכירות הרובוטים בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הגיעו למיליארד שקל ● היום הודיעה החברה על כניסתו של שרון גולדנברג לתפקיד המנכ"ל, במקום אייל טרייבר שפורש לאחר 5 שנים בתפקיד

בדרך לאילת, תופעת הטבע ''עמודי עמרם'' / צילום: אורלי גנוסר

חופשת חנוכה באילת? הזדמנות לחוות עיר קצת אחרת, במקום זו המוכרת

גם למי שהיה כבר לא מעט פעמים באילת, יש הזדמנות לחוות את העיר באופן שונה, עם טיולי טבע, תצפיות כוכבים, תיאטרון באקווריום הכרישים ופרויקט מיוחד, שמציע 101 חוויות באפס שקלים

שלושת הדורות הדומיננטיים בשוק העבודה / צילום: Shutterstock

חשבתם שרק צעירים מחליפים עבודות? גם המבוגרים מפנימים את השינויים בעולם התעסוקה

שאלנו עובדים בני שלושת הדורות הדומיננטיים היום בשוק העבודה מה חשוב להם במקום העבודה, וגילינו שבין המהפכות שעשתה הקורונה אפשר למצוא גם צמצום הפערים בתפיסות בין הצעירים למבוגרים ● פרויקט מיוחד

קפה סיבריס / צילום: רוני לאופר

חגית אברון תופרת לכם יום: משיטוט ירושלמי ברחביה ועד טיפ ליום הולדת מיוחד

שיטוט ירושלמי נינוח מהבוקר עד אחר הצהריים בין רחובות וחצרות, פינות נסתרות ודרכים צדדיות בהוויה השכונתית שבין עזה לברלין, וגם טיפים למי שמחפשים איך לחגוג יום הולדת מיוחד או מקום רומנטי להצעת נישואים. מדור חדש

ניידות משטרה פולניות נוסעות חזרה מהגבול עם בלארוס, סמוך לכפר קוזניצה / צילום: Associated Press, Matthias Schrader

מהגרים הלכודים בגבול בין פולין ובלארוס מתמודדים עם שלג, מזל"טים וחזירי בר

אלפי חיילים מסיירים בגבול עם תחילת החורף ● ארגוני זכויות אדם מזהירים שיהיו מקרי מוות נוספים

אריק קייזר / צילום: סטודיו לזרף

בגט או פוקאצ'ה? הבעלים של רשת מייזון קייזר העולמית מנסה להתאים את עצמו לטעם הישראלי

ענף המאפיות הישראלי כולל למעלה מ-1,100 סניפים ולתוך השוק הצפוף הזה נכנס אריק קייזר, מהבולונז'רים המובילים בעולם ● היום, עם שלושה סניפים וביסטרו בתל אביב, הוא מסביר בראיון לגלובס איך השפיעה הקורונה על עסקיו, מה ההבדל בין הישראלים לצרפתים, ולמה הוא חושב שיצליח במקום שבו רשתות מזון בינ"ל אחרות נכשלו

קניות באינטרנט / צילום: Shutterstock, Natee Photo

יותר מ-745 מיליון שקל עד כה: הישראלים מסתערים על מבצעי הבלאק פריידיי

על פי נתוני שב"א, נרשמה עלייה של יותר מ-22% הבוקר בהוצאות של הישראלים בכרטיסי אשראי לעומת השנה שעברה ● הדקה העמוסה הבוקר היתה 12:13 במהלכה נרשמו למעלה מ-12,800 עסקאות בכרטיסי אשראי בהיקף של 3.2 מיליון שקל

שגריר האמירויות בישראל מוחמד אל חג'א ונשיא המדינה יצחק הרצוג / צילום: בית הנשיא

תשכחו מאינטרסים: האמירתיים באמת רוצים להכיר אותנו

כשהמאמץ הדיפלומטי המעונב כבר שייך לעבר, הולכים ומתחזקים הקשרים הבין-אישיים בין "האזרחים הפשוטים" של ישראל ואיחוד האמירויות אשר פוגשים זה את זה בחדרי הישיבות או במתחמי הבילוי, מפגשים אצר יוצרים גשר חזק יותר מכל הסכם דיפלומטי

שחקן נבחרת שוודיה מובל באלונקה לאחר פציעה במשחק נגד נבחרת איטליה / צילום: Shutterstock

מחיר הפציעות באירופה: מיליונים לשחקנים מושבתים

השחקנים היקרים בקושי רואים דשא, הקבוצות נדרשות לסגל עמוק יותר והנזק הכלכלי נאמד כבר ברבע מהכנסות המועדון במחזור ● הפציעות הפכו לעניין מרכזי בהוויה של הכדורגל באירופה

שרת האנרגיה קארין אלהרר ושר הנפט ומשאבי הטבע של מצרים, המהנדס טארק אל מולא

מצרים בדרך לרכוש עוד גז טבעי מהמאגרים בישראל

משרד האנרגיה הודיע כי נחתם מזכר הבנות לבחינת אפשרויות ייצוא של כמויות גז טבעי נוספות למצרים ● המזכר נחתם בין שרת האנרגיה קארין אלהרר ושר הנפט ומשאבי הטבע המצרי, טארק אל-מולא

שקל מול דולר / צילום: Shutterstock, Lord King

הדיווחים על וריאנט חדש מפילים את המדדים והמטבע המקומי נחלש על רגע גידורי המוסדיים

השקל נחלש בחדות מול המטבעות המובילים בעולם וזאת על רקע הירידות בשווקים הפיננסים נוכח הבהלה עם הדיווחים על ווריאנט חדש של מגיפת הקורונה

השדה הסולארי בתמנע / צילום: רום כרמי

100% מהחשמל שאילת צורכת מגיע מאנרגיה מתחדשת. אבל רק ביום

בסוף השנה שעברה הגיעו העיר אילת והמועצה האזורית אילות למצב הנחשק שבו כל החשמל שהן צורכות מיוצר מחשמל סולארי ● הן יכולות גם "לתרום" חשמל לשאר חלקי הארץ, אולם מערכת ההולכה אינה מוכנה וגם הקמת טורבינות רוח מתעכבת

טים קוק, מנכ''ל אפל / צילום: Associated Press, Jordan Strauss

דיווח: אפל תשיק משקפי מציאות רבודה ברבעון הרביעי של 2022 עם מעבד ברמת כוח של מאק

האנליסט מינג צ' קואו מצביע על פרטים חדשים לגבי משקפי מציאות הרבודה של אפל כמו טווח תאריך של ההשקה וגם פרט טכני על המכשיר

פרופ' פריד מורד עושה סיור במעבדה שלו אחרי קבלת פרס נובל ב־1998 / צילום: Reuters, Adrees Latif

העולם אומר כן ל-NO: המולקולה שהתגלתה לפני 50 שנה מתחילה לממש את הפוטנציאל שלה

כשמולקולת NO, חנקן חמצני, התגלתה בשנות ה-70 של המאה הקודמת, היא התקבלה בחשדנות, וגם אחרי שהוכתרה כ"מולקולת קסם" וזיכתה את מגליה בפרס נובל, חברות התרופות לא עטו עליה ● עכשיו כל זה משתנה ● חתן פרס נובל פרופ' פריד מורד, ממגלי המולקולה, מספר בראיון לגלובס על הפוטנציאל שלה בטיפול במחלות, מסרטן ועד סוכרת

חייל  צה''ל.  לראשונה יש רוב בציבור הישראלי לרעיון של צבא מקצועי / צילום: Shutterstock, Stavchansky Yakov

גם בלי לבטל את גיוס החובה, צה"ל צריך להתעדכן

גם אם לא נעבור מחר למודל של צבא מקצועי, יש שלל רפורמות שיוכלו לפתור חלק מהבעיות של גיוס חובה: החל מהורדת גיל הפטור לחרדים ועד למודל שירות דיפרנציאלי

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות; עדיקה קפצה ב-14%, קדימהסטם ב-8.5%

מדד ת"א 35 ננעל בעלייה של 0.6% ומדד ת"א 90 טיפס ב-0.5% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.85 מיליארד שקל ● אולמד התרסקה ב-28%: תלונות על המוצר שלה להגנה מקרישי דם הביאו לאיסופו ולדיווח ל-FDA ● וול סטריט בחופשת חג ההודיה

שיאני השבוע במדיות המובילות / עיצוב: גלובס

הסרט מתחילת העשור שמככב בנטפליקס וההרצאה שתציל את העולם: על מה כולם דיברו השבוע

איזה להיט שבר שיא צפיות דווקא בגלל דמיון ללהיט אחר, למה כולם רוצים לשמוע את הבת של יורם יובל ומה חיפשו אלפי גולשים באותו הלילה בגוגל ● על מה דיברו השבוע

חצי שעה של השראה. מה משותף למניית טסלה, הביטקוין והחשש מאינפלציה? / צילום: מנחם רייס

מה משותף למניית טסלה, הביטקוין והחשש מאינפלציה? זה כל הסיפור

איך כלכלת הנרטיב משתלטת על שוק ההון ומשפיעה על הכיס של כולנו: אנחנו חיים בעידן שבו הנרטיב הוא זה שמוביל את הכלכלה ● סיפורים תמיד השפיעו, אבל בשנים האחרונות משהו השתנה ● חצי שעה של השראה

 

בכמה נמכר דופלקס בן 5 חדרים עם מרפסת ענקית בשוהם?

הדופלקס, בשטח 180 מ"ר עם מרפסת בשטח 70 מ"ר, נמכר ב-4.25 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע האחרון