גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם הפטור ממע"מ על קניות באילת בסכנה?

נציגים בכירים של רשות המסים הבהירו בכנס של לשכת יועצי המס שנערך באילת כי "המחוקק לא התכוון שאילת תהיה הקניון של המדינה"

קניון מול הים באילת. האם הפטור ממע"מ על קניות בעיר בסכנה? / צילום: יח''צ
קניון מול הים באילת. האם הפטור ממע"מ על קניות בעיר בסכנה? / צילום: יח''צ

האם הפטור ממע"מ על קניות באילת נמצא בסכנה? האם יש בכלל פטור, ואם כן - האם יש מוצרים שהוא לא חל עליהם, ונדרש בגינם מע"מ מלא? אלה היו השאלות שנדונו בפאנל שנערך אתמול (ב') בכנס לשכת יועצי המס באילת, ואשר במהלכו אמרו שלושה נציגים בכירים מרשות המסים כי "מעולם לא היה פטור מלא ממע"מ בעיר אילת".

גישת רשות המסים נחשפה במהלך הפאנל לאחר שעלו טענות בשוק הפרטי, בקרב העסקים ומייצגיהם - יועצי מס, רואי חשבון ועורכי דין - כי בחודשים האחרונים הרשות מכרסמת אט-אט בפטור ממע"מ באילת ומנסה לבטלו, תוך שהיא מוציאה שומות מע"מ בהיקף של מיליוני שקלים לעסקים, בניגוד להוראות חוק סחר חופשי באילת המעניק את הפטור.

אלי לנקרי, ראש עיריית אילת, שהשתתף בפאנל, אמר כי "ביטול החוק יביא את אילת לקריסה כלכלית ויביא להפסד הכנסות משמעותי למדינת ישראל, ותהיה ירידה דרמטית בפעילות הכלכלית של אילת מי שרוצה לבטל את החוק - שינסה בדרכים חוקיות ולא דרך כרסום. תראו מה קורה במדינות אחרות שיש בהן אזור סחר חופשי מלא". 

ראש עיריית אילת אלי לנקרי בכנס לשכת יועצי המס באילת / צילום: רועי בית און

ראש העיר לנקרי ומשתתפי הפאנל האחרים - יועצת המס ורו"ח רויטל סיטון בן ארי, רו"ח ועו"ד משה כדר, רו"ח ועו"ד טלי עזריאל, שותפה במשרד  הרצוג פוקס נאמן, ורו"ח גיא מלר - אמרו כי רשות המסים מוציאה בימים אלה שומות לעסקים באילת על מכירות של מוצרים ללקוחות שאינם תושבי אילת ודורשת מע"מ, בטענה כי החוק חל רק על מוצרים שנעשה בהם שימוש באילת. לטענתם, החוק לא קובע מגבלה על השימוש באילת אלא נועד לעודד צריכה בעיר אילת, ולכן לא מגביל את הקניות שניתן לעשות בעיר הדרומית בפטור ממע"מ. 

"רשות המסים היא לא הרשות המחוקקת או השופטת, ולעתים זה מתפספס לה"

בין היתר אמר עו"ד ורו"ח משה כדר כי "יש היום בצנרת של מע"מ אילת שומות שהם מוציאים כמדיניות חדשה, שהמשמעות שלהן זה שינוי חוק. רשות המסים היא הגוף המבצע. היא לא הרשות המחוקקת או השופטת, ולעתים זה מתפספס לה. אילו רצה המחוקק לרשום שימוש צריכה 'בלעדית' באילת, הוא היה רושם, אבל כבר 40 שנה הנוהג הוא אותו נוהג שלא השתנה.

"בכל הכבוד, מחשב נייד שאני קונה זה גם לשימוש באילת. לא רק. והפרשנות החוקית סובלת את המונח 'גם' באילת. לא נאמר בלשון החוק 'רק'. כל הישראלים יורדים לאילת לעשות קניות. ברשות המסים רוצים לשנות מדיניות? הגוף הנכון הוא רשות המחוקקת; וגם מודיעים לפני שמענישים. תודיעו - לא לשנות לבד".

נציגי רשות המסים דחו את הטענות על כך שהחוק לא מגביל את היקף הפטור ממע"מ על קניות באילת. רו"ח רום רצון, מנהל תחום מע"מ במחלקה המקצועית ברשות המסים, אמר כי "האמירה של 'אילת פטורה' היא כללית, שגויה ומטעה את הציבור, בעיקר ציבור העוסקים שחייב בנטל המס. אם המחוקק היה מתכוון שאילת באמת תהיה פטורה, אז סעיף 5 ג' לחוק אזור סחר חופשי לא היה מנוסח כך שכתוב 'מכר של טובין על-ידי תושב אילת לתושב אילת יהיה פטור ממע"מ' או שימוש או צריכה באילת. לאורך השנים יצאו שומות בתחום המסחר על טובין מסוימים שנמכרו באילת, וזה לא חדש. יש זמנים משתנים וטובין משתנים". 

משתתפי הפאנל בכנס לשכת יועצי המס באילת / צילום: רועי בית און

רו"ח רצון הוסיף כי ישנם מוצרים מובהקים שאין עליהם פטור ממע"מ, כיוון שברור שהם לא נועדו לצריכה באילת או לשימוש בעיר, בהם למשל מקרר. "הטובין שבדרך-כלל מוצאים בשומות הם אלה שבאופיים ומהותם אינם לשימוש או צריכה באילת כלל. לדוגמה, עוסק אילתי מוכר מקרר. אני בספק אם חלק מהחברה יגידו לו שזה פטור לפי סעיף 5ג' לחוק אס"ח. ככה המשכנו עם מוצרי חשמל מובהקים - מכונת כביסה, שואב אבק.

"יש הבדל בין טובין מסוימים, וכמובן הוצאו שומות לאורך השנים, כך שאין שינוי מדיניות. המחוקק לא רצה להפלות לטובה עוסקים אילתיים מחוץ לאזור אילת אלא רק באזור אילת. אנו רוצים 'להפלות' אותם לטובה רק באזור אילת - לא על חשבון כל הציבור". 

שאלת 17% המע"מ

המחלוקת בין בעלי העסקים באילת ומייצגיהם לבין רשות המסים סובבת סביב הוראת חוק סחר חופשי, הקובעת כי "מכירתם של טובין המצויים באזור אילת, בידי עוסק תושב אזור אילת לצריכה באזור אילת או לשימוש בו, למעט טובין המפורטים בתוספת השנייה, תהא פטורה ממס ערך מוסף".

מה זו "צריכה" ומה זה שימוש"? זו שאלת 17% המע"מ. בעוד הפרשנות של מומחי המס היא שכוונת המחוקק הייתה לעודד את הצריכה באילת במובן של "בואו תקנו" - רשות המסים טוענת כי הכוונה הייתה להגביל את הפטור ממע"מ רק על מוצרים שנצרכים בתוך גבולות העיר הדרומית.

לדברי עודד נצר, מנהל מכס אשדוד וממלא-מקום מנהל מכס ומע"מ אילת ברשות המסים, הרשות בודקת בתקופה האחרונה את המכירות באילת בתחומים מסוימים, בעיקר מוצרי חשמל, ובחלקם ברור כי אין פטור, כיוון שאין אפילו שימוש ראשוני או צריכה ראשונית שלהם באילת.

"מחשב נייח הוא לא לשימוש וצריכה באילת, ולכן הבדיקה שלנו היא של מוצרים שבאופיים או מהותם הם לשימוש ראשוני, והיא נכונה. אנו רואים מה קורה פה בחגים, כל עם ישראל מגיע, אבל שיקנו מוצרים שהם לשימוש ראשוני באילת, ויש מגוון מוצרים כזה.

"עשינו מספר ביקורות יזומות, ובחלקן תפסנו אולי 15 מקרים של אזרחים מהמרכז שהגיעו לאילת, וכשבודקים להם רכב, מוצאים סחורות ב-70 אלף שקל - משקאות חריפים, פלאפונים. עוסקים באילת הכינו להם את זה מראש. כמובן שהוצאנו להם שומות, והוגשו כתבי אישום פליליים. אנחנו לא נגד אזור סחר חופשי, זה טוב לעיר; אבל תפקידנו לפקח על החוק, ואת זה אנחנו מיישמים".

יועץ המס ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, הגיב על כך ואמר כי "אין לכם שום בסיס חוקי להוציא שומות. אתם מוציאים שומות בניגוד לתקנות ובניגוד לחוק, ואתם עושים משהו לעיר אילת שאפשר לעשות אותו רק אם תלכו לכנסת".

יואל חלימי, מנהל אגף בכיר שומה וביקורת מע"מ ברשות המסים, הוסיף כי גם שירות שניתן לעוסקים באילת אינו פטור ממע"מ, בניגוד ל"מכר" לעוסק באילת. "יש לנו עסקאות מכר ושירות. נפריד ביניהם - כשעוסק מחוץ לאילת, עוסק צפוני, עושה עסקת מכר עם עוסק תושב אילת - יש שיעור מס אפס, אבל יש חריג לגבי עסקאות מכר שהן חייבות במס - החריג הוא מחייב את המס בשיעור מלא כמו רכב פרטי, סיגריות, תכשיטים מעל 200 דולר. עכשיו בנוגע לשירות - שירות של עוסק צפוני לעוסק באילת יהיה חייב בשיעור מס מלא. בניגוד למכר פה זה מלא". 

"גורמים לעסקים להיות עבריינים על לא עוול בכפם" 

יועצת המס רו"ח רויטל סיטון בן ארי, סגנית נשיא לשכת יועצי המס, אמרה כי רשות המסים לא יכולה להחיל כללים חדשים רטרואקטיבית, ולהחליט מה פטור ומה לא פטור על דעת עצמה. "תעשו כללים ברורים. אנו לא מבינים שיקול-דעת. אתם גורמים לעסקים להיות עבריינים. האבסורד הוא שג'ינס שעולה 200 או 1,500 שקל זה בסדר, אבל שואב אבק זה לא בסדר? זה אבסורד. אם עוסק אילתי נתן שירותים לתושב שאינו אילתי באילת, זה היה פטור, נכון? עכשיו יש שינוי מדיניות, נכון? למה השינויים? אתם גורמים לעסקים להיות עבריינים על לא עוול בכפם, כי אתם מוציאים רטרואקטיבית".

גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, הוסיף כי כולם חשבו עד היום כי יש פטור ממע"מ באילת, אבל מה שנציגי רשות המסים אומרים בפועל זה שאין פטור באילת.

לדברי משתתפי הפאנל, גישת רשות המסים יוצרת אבסורדים. בין היתר תיאר רו"ח גיא מלר מצב שבו לקוח שלו, בעל חנות אופניים, שמוכר אופניים בשווי 30 ו-40 אלף, התקשר להתייעץ איתו לאחר שראה מפקחי מס שמחכים מחוץ לחנות ובוחנים אילו אופניים קונים לקוחות שהגיעו מחוץ לעיר. מלר ציין כי הוא אמר ללקוח שאם הם ירכשו את האופניים בתחילת החופשה, ביום חמישי, הוא יכול למכור להם את האופניים, כי הם לכאורה יעשו בהם שימוש באילת בסו, השבוע; אך אם הם באים לקנות את האופניים ביום ראשון, מעמיסים ונוסעים למרכז הארץ - אז אסור לו למכור להם, כי לא נעשה שימוש באופניים באילת.

דוגמאות אבסורדיות נוספות שעלו היו רכישת שואב אבק ושימוש בו לניקוי השטיחים בחדר במלון או רכישת מכשיר "נינג'ה" והכנת שייק אחד באילת לפני שחוזרים הביתה. 

"אם המחוקק היה רוצה להפוך את אילת לקניון של ישראל, הוא היה כותב את זה" 

רו"ח רצון מרשות המסים דחה את הביקורת כי גישת רשות המסים יוצרת אבסורדים, והסביר כי "אי-אפשר להגיד שאילת לגמרי פטורה, ואם המחוקק היה רוצה להפוך את אילת לקניון של מדינת ישראל, הוא היה כותב את זה. סעיף 5ג השתנה, ונוספו לו המילים 'צריכה ושימוש', כלומר עדיין הייתה משמעות בסוף לא לפטור הכול. כשמדברים על זה שרשות המסים מוציאה שומות, מדברים על מוצרים מובהקים (שלא משתמשים בהם באילת, א' ל"ו)".

גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, אמר על כך: "אם נשאל עכשיו את עשרת אלף התיירים שעכשיו בעיר האם יש פטור ממע"מ, כולם יגידו 'יש פטור ממע"מ באילת!'. אתם טוענים שלא. הציבור במדינה לא יודע. תעדכנו את המדינה".

רו"ח ועו"ד משה כדר הוסיף: "אמרו לנו שלושה בכירים ברשות המסים שיש מונח חדש בחוק אס"ח שנקרא 'מוצרים מובהקים'. זה לא כתוב בשום מקום, אבל זה בראש שלהם. כשרוצים - משנים חוק. בחוק אס"ח לא כתוב מכונת כביסה. רוצים? לכו למחוקק. ההגדרה של כל אחד למוצר מובהק היא שונה". 

עוד כתבות

בדרך לאילת, תופעת הטבע ''עמודי עמרם'' / צילום: אורלי גנוסר

חופשת חנוכה באילת? הזדמנות לחוות עיר קצת אחרת, במקום זו המוכרת

גם למי שהיה כבר לא מעט פעמים באילת, יש הזדמנות לחוות את העיר באופן שונה, עם טיולי טבע, תצפיות כוכבים, תיאטרון באקווריום הכרישים ופרויקט מיוחד, שמציע 101 חוויות באפס שקלים

איילת נחמיאס ורבין / צילום: איל יצהר

איילת נחמיאס-ורבין מונתה ליו"ר מכון היצוא

נחמיאס-ורבין תיכנס לתפקידה בסוף חודש דצמבר והיא תחליף את אדיב ברוך המסיים את כהונתו ● נחמיאס-ורבין היא עורכת דין בהכשרתה: "זהו יום מרגש במיוחד עבורי. אני צופה בתקווה ובדאגה במתרחש ונרגשת מהזכות להשפיע כיו״ר המכון"

סטנט רפואי / אילוסטרציה: Shutterstock, Alexpunker

הפילטר שמכרה אולמד יאוחזר, והיא ככל הנראה לא תקבל תמורתו תשלום אבן דרך

חברת Cardiovascular Systems (CSI), שרכשה מאולמד את זכויות היצור והשיווק של המוצר Wirion להגנה מפני תסחיפים, תאחזר את המוצר לאחר תלונות על התפרקות הפילטר בתוך עורקי המטופלים ● בעקבות זאת אולמד ככל הנראה לא תקבל את תשלום אבן הדרך שהגיע לה בעקבות מכירת המוצר ● בעקבות ההודעה יורדת מניית החברה ב-32% והיא נסחרת לפי שווי של כ-37 מיליון שקל

חיסון קורונה. עדיין לא נערכה הבדיקה שבה מפגישים את הוריאנט במעבדה עם נוגדני מחוסנים בחיסונים השונים / צילום: Associated Press, נואה ברגר

שונה ממה שהכרנו, עדיין לא נפוץ: מה ידוע על הווריאנט החדש שמטריד את המומחים?

ביממה האחרונה עלה לכותרות זן חדש של קורונה שהתגלה בדרום אפריקה ונראה שונה מהזנים הקיימים ● חלק מהמדענים מוטרדים מהעובדה שהוא מכיל מספר מוטציות והשפעת החיסון עליו עדיין לא ברורה ● בארגון הבריאות העולמי בינתיים לא מתרגשים והבורסות בעולם מגיבות בירידות שערים

מימין: סמדר חזן, אלי נבו, קארין ליכטרמן / צילום: כדיה לוי

"יש אצלנו אינטריגות בדיוק כמו בסדרות הטלוויזיה המשפטיות": ביקור באחד ממשרדי עוה"ד הגדולים

הפנטזיה על בריכה במשרדים, הדמות הכריזמטית של הקומה והכלל המאוד יסודי: סניקרס זה מחוץ לתחום ● ביקור במשרד עורכי הדין עמית, פולק, מטלון ושות' ● הברזייה

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וול סטריט נצבעה אדום על רקע החששות מהווריאנט החדש

הירידות נרשמו לאחר גילוי זן חדש של הקורונה והמידע שמראה שהווירוס עלול להיות מדבק יותר, גם מחוסנים ● בארה"ב מדובר ביום המסחר הגרוע השנה ● אירופה ננעלה בירידות חדות ביום הגרוע ביותר מאז יוני 2020 ● הניקיי נסגר בירידת שערים של 2.5% ● היום בורסות וול סטריט יפעלו רק חצי יום בשל חג ההודיה

חצי שעה של השראה. מה משותף למניית טסלה, הביטקוין והחשש מאינפלציה? / צילום: מנחם רייס

מה משותף למניית טסלה, הביטקוין והחשש מאינפלציה? זה כל הסיפור

איך כלכלת הנרטיב משתלטת על שוק ההון ומשפיעה על הכיס של כולנו: אנחנו חיים בעידן שבו הנרטיב הוא זה שמוביל את הכלכלה ● סיפורים תמיד השפיעו, אבל בשנים האחרונות משהו השתנה ● חצי שעה של השראה

האוטובוס העירוני החשמלי של CRRC / צילום: Shutterstock

שרשרת האוטובוסים הסיניים והדגמים החדשים של יונדאי וקיה

ההשקעה הממשלתית בתחבורה הציבורית מעודדת יבואניים להוציא זיכיונות לאוטובוסים חשמליים מסין, שכבר מתחילים להגיע לישראל ● וגם: כלמוביל משיקה שני דגמים חדשים וקבוצת לובינסקי מביאה את הדור החדש של רכב הפנאי מוקה ● השבוע בעולם הרכב

קיבוצים / צילום: איל יצהר

זו הייתה שנת האקזיטים של הקיבוצים. האם החברים הפכו לשמחים יותר?

לא רק ההייטק הישראלי בתנופה בשנתיים האחרונות, כי אם גם התעשייה הקיבוצית, שרשמה עשרה אקזיטים רק ב-2021 ● האחרון שבהם התרחש בקיבוץ גזית, עם המכירה של פלזית-פוליגל לפלסקולייט תמורת כ-200 מיליון דולר, סכום שובר שיאים ● האם בום האקזיטים יימשך גם לתוך 2022? ● הצוללת, האזינו

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

משרד האנרגיה אישר מכירת 22% ממניות מאגר הגז תמר למובדאלה

הממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה אישר את העסקה למכירת 22% מהמאגר לחברת מובדאלה פטרוליום שבבעלות ממשלת אבו דאבי ● דלק קידוחים הודיעה שמועד השלמת העסקה צפוי להתקיים בהתאם למנגנון שנקבע בהסכם המכר

שלושת הדורות הדומיננטיים בשוק העבודה / צילום: Shutterstock

חשבתם שרק צעירים מחליפים עבודות? גם המבוגרים מפנימים את השינויים בעולם התעסוקה

שאלנו עובדים בני שלושת הדורות הדומיננטיים היום בשוק העבודה מה חשוב להם במקום העבודה, וגילינו שבין המהפכות שעשתה הקורונה אפשר למצוא גם צמצום הפערים בתפיסות בין הצעירים למבוגרים ● פרויקט מיוחד

אריק קייזר / צילום: סטודיו לזרף

בגט או פוקאצ'ה? הבעלים של רשת מייזון קייזר העולמית מנסה להתאים את עצמו לטעם הישראלי

ענף המאפיות הישראלי כולל למעלה מ-1,100 סניפים ולתוך השוק הצפוף הזה נכנס אריק קייזר, מהבולונז'רים המובילים בעולם ● היום, עם שלושה סניפים וביסטרו בתל אביב, הוא מסביר בראיון לגלובס איך השפיעה הקורונה על עסקיו, מה ההבדל בין הישראלים לצרפתים, ולמה הוא חושב שיצליח במקום שבו רשתות מזון בינ"ל אחרות נכשלו

בני גנץ / צילום: איל יצהר

כשהשרים לא מקבלים את עמדת הפקידים: למה מה שאסור לדוד אמסלם מותר לבני גנץ?

הגיבוי שקיבל השבוע שר הביטחון מהיועמ"ש, למינוי עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית, הכעיס את הזירה הפוליטית כולה: מאלה שלא זכו לגיבוי כזה בעבר, ועד האחרים שטוענים שעמדת ועדת המינויים מחייבת ● וגם: הלחצים בקואליציה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת

קו הרקיע של דוחא / צילום: Shutterstock

חשיפת גלובס: הסכם יהלומים חשאי מקרב את ישראל וקטאר לכינון יחסים רשמיים

בקטאר מתכוונים להקים אזור סחר חופשי ליהלומים וזהב, ונזקקו להסכמת ישראל כדי להיכנס לרשימת המדינות הזכאיות לסחור ביהלומים ● הקטארים, שבעבר התנגדו להסכמי אברהם, הסכימו לפתיחת משרדים של סוחרים ישראלים ● בממשלה מקווים כי מדובר בפתח להסכמים כלכליים עתידיים

טים קוק, מנכ''ל אפל / צילום: Associated Press, Jordan Strauss

דיווח: אפל תשיק משקפי מציאות רבודה ברבעון הרביעי של 2022 עם מעבד ברמת כוח של מאק

האנליסט מינג צ' קואו מצביע על פרטים חדשים לגבי משקפי מציאות הרבודה של אפל כמו טווח תאריך של ההשקה וגם פרט טכני על המכשיר

מתקפות סייבר / צילום: Shutterstock

גם אם NSO תיפול - ענף הסייבר ההתקפי כאן כדי להישאר

גם אם הממשל האמריקאי, אפל או אפילו משרד הבטחון הישראלי יצרו את צעדיה של NSO ויפילו אותה - יש לה יורשות רבות ● וכיצד תראה NSO ביום שבו לא תצליח להחלץ מהרשימה השחורה של משרד המסחר האמריקאי?

מה יותר חשוב בניהול משבר - להפגין סמכות או לשתף פעולה / צילום: Shutterstock

מה יותר חשוב בניהול משבר - להפגין סמכות או לשתף פעולה?

משבר חילוץ הכורים שנלכדו במכרה בצ'ילה הוא דוגמה למשבר שנוהל בתבונה ובקור רוח ● אפשר ללמוד ממנו הרבה לגבי משברים, תנאי לחץ, סיכונים והישרדות ● ניהול וקריירה

הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח''צ

שוחה בכסף: זינוק של 43% ברווחי מיטרוניקס, ההכנסות עלו ב-23%

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות נהנית מהשגשוג בענף הבריכות הפרטיות שהביאה איתה הקורונה ● מכירות הרובוטים בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הגיעו למיליארד שקל ● היום הודיעה החברה על כניסתו של שרון גולדנברג לתפקיד המנכ"ל, במקום אייל טרייבר שפורש לאחר 5 שנים בתפקיד

קפה סיבריס / צילום: רוני לאופר

חגית אברון תופרת לכם יום: משיטוט ירושלמי ברחביה ועד טיפ ליום הולדת מיוחד

שיטוט ירושלמי נינוח מהבוקר עד אחר הצהריים בין רחובות וחצרות, פינות נסתרות ודרכים צדדיות בהוויה השכונתית שבין עזה לברלין, וגם טיפים למי שמחפשים איך לחגוג יום הולדת מיוחד או מקום רומנטי להצעת נישואים. מדור חדש

שר הבריאות, ניצן הורוביץ / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

בגלל הווריאנט החדש: ‏רשימת המדינות האדומות כבר לא ריקה

המדינות שהוגדרו בשלב זה כאדומות הן דרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה ואסוואטיני ● המשמעות היא שאסור לטוס אליהן ללא אישור מיוחד, ואזרחים זרים ששהו בהן 14 יום לפני הגעה לארץ לא יוכלו להיכנס ארצה ● בנוסף, ישראלים השבים ממדינות אלה יופנו לבידוד במלוניות קורונה