גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תרבות ואיזון בין עבודה למשפחה: איך להפוך את ירוחם לאטרקטיבית?

בכירי פורום Superbrands נפגשו עם ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, ודנו איתה באסטרטגיה שיווקית לעיר ● מנכ"ל ומייסד קרן פימי, ישי דוידי, מעריך: "אנחנו הולכים לתקופה מעניינת, שבה הטכנולוגיה והחדשנות תבוא לידי ביטוי בכל סוגי החברות" ● וגם: ישראלי נכנס לרשימת ההאקרים הטובים המובילים בעולם ● אירועים ומינויים

טל אוחנה, ראשת המועצה ירוחם וצורי דבוש, יו''ר קליל / צילום: מורג ביטן
טל אוחנה, ראשת המועצה ירוחם וצורי דבוש, יו''ר קליל / צילום: מורג ביטן

בניית אסטרטגיה שיווקית הכוללת מיתוג, בידול ושיפור או החלפה של סמל העיר, וקמפיין פרסומי מתמשך של לפחות 5 מיליון שקל בשנה - זו רק אחת העצות שקיבלה ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, במפגש שערכה לאחרונה עם בכירי פורום Superbrands.

בין היתר נכחו במפגש צורי דבוש יו"ר קליל, ד"ר רון וקסלר מנכ"ל ישראכרט, דניאל מלכה מנכ"ל IBM, ערן יסעור מנכ"ל Super brands, אבי שומר בעלי צומת ספרים, עופר איתני בעלי ביתילי, עומרי לוטן מנכ"ל נירלט ועינת יוזנט-רביד, מנכ"לית אלטמן. כל אלה ייעצו מתוך ניסיונם והידע שלהם כיצד כדאי לפתח את העיר הדרומית, ולהפוך אותה לאטרקטיבית יותר.

אוחנה הציגה את ירוחם ואתגריה, הציפיות והקווים המנחים לפיתוח העיר, ההשקעה בחינוך, הצורך בפיתוח מקומות בילוי ותרבות לצעירים ועוד. בפורום הייתה תמימות דעים לגבי הצורך המיידי בהשקעה במיתוג, בידול ושיווק של העיר, ובמקביל הוצעו כיוונים נוספים.

דבוש, למשל, סבור כי "יש להפוך את ירוחם לעיר הראשונה בישראל שדוגלת באיזון בין עבודה ומשפחה, ולהציג את יתרונות העיר לאוכלוסיות שבוחרות באיכות חיים. ייעוד כזה גם ימשוך אליה צעירים איכותיים שמחפשים משמעות".

לוטן הציע לאוחנה לארגן דיור להשכרה לסטודנטים שלומדים בבאר שבע, ולקרב אותם לעיר "במטרה שכאשר הם יסיימו את הלימודים, חלקם ימשיכו לגור בעיר. חשוב לפעול גם בתשתית של מסעדות, ברים ומתחם הופעות (בסגנון זאפה למשל), כדי למשוך צעירים שחשובים להם חיי הלילה ותרבות".

עצות נוספות, שגם ערי פריפריה אחרות יוכלו לקבל מהן השראה, היו בתחום החינוך - להתמקד בחינוך ייחודי כמו מונטסורי, אנטרופוסופי, דמוקרטי וחינוך יער. כמו כן, להקים שלוחות בתחום החדשנות וההשכלה הגבוהה, כמו שלוחה של מרכז פרס לשלום וחדשנות, בית ספר למקצועות ההייטק של IBM או שלוחה של האוניברסיטה העברית או אוניברסיטת תל אביב.

בתחום הדיור - הקמת שכונה חדשה שתותאם לזוגות צעירים, במקצועות ההייטק, פודטק, ביוטק ועוד. השכונה תתוכנן כך שיהיו בה מתחמים סגורים למכוניות, ושבילי אופניים מובנים ובטוחים. בתחום התיירות - מיתוג העיר כמחוברת למדבר ולאתרים ייחודיים, כמו אגם ירוחם והקרבה למכתש.

אחת ההמלצות האישיות לאוחנה הייתה להקים מועצת יועצים, שבה תוכל להתייעץ עם מיטב המוחות בישראל. עם הפנים החוצה, הומלץ לה גם לצאת למלחמה על שיפור התחבורה בתוך העיר ומהעיר לבאר שבע ותל אביב.

אזור התעשייה

ישי דוידי: חדשנות עדיפה על הבורסה

"אם במאי 2020 מישהו היה אומר שבאוקטובר 2021 נדבר על אחוזי הצמיחה של 2022 זה היה נשמע דמיוני. אבל לשמחתנו, הנסיבות היום שונות. המצב בישראל היום טוב, בוודאי יחסית לעולם", כך אמר ישי דוידי, מנכ"ל ומייסד קרן פימי באירוע של אגודת ידידי מכון ויצמן למדע.

"פימי מאמינה בצמיחה של המשק הישראלי, ומתכוננת להשקיע בשנים הקרובות מיליארדי דולרים בחברות", הוסיף דוידי. "אני מעריך שאנחנו הולכים לתקופה מעניינת, שבה הטכנולוגיה והחדשנות תבוא לידי ביטוי בכל סוגי החברות".

דוידי דיבר גם על כך שכל חברה ישראלית כיום חייבת להשקיע בחדשנות, בייחוד חברות שעובדות בסביבה גלובלית, כיוון שזו הדרך להפוך מעוד חברה לחברה מצטיינת. הוא השווה בין הכוח שיש בהשקעה בחדשנות לעומת השקעה בבורסה, וציין כי אם משקיע פרטי היה משקיע ב-2009 סכום של 100 מיליון דולר במדד תל אביב 125, הרווח שלו היה היום כפול. אולם אם היה משקיע את אותו סכום בפימי, היום היו בידיו לא פחות מ-1.1 מיליארד דולר.

את האירוע, שנערך במלון הילטון תל אביב, הובילו יו"ר מועצת המנהלים של המכון שמשון הראל, מבעלי אמריקה ישראל, ומנכ"לית אגודת הידידים, יעל גורן-וגמן. האירוע נערך בחסות קרדיט סוויס.

BlueVine מקימה מרכז פיתוח בצפון

חברת המוצרים הפיננסים לעסקים קטנים BlueVine מתרחבת לגליל: תקים מרכז מחקר ופיתוח בפארק ההייטק בר-לב, הממוקם בין עכו לכרמיאל. זהו המרכז השני של החברה בישראל, המתווסף לסניף בתל אביב, ולשלושה סניפים נוספים בארה"ב. במרכז החדש, שיאוכלס כבר בחודשים הקרובים, תפעל החברה לפיתוח מוצרים פיננסיים ושירותי בנקאות נוספים לעסקים קטנים ובינוניים בארה"ב .

חברת BlueVine הוקמה ב-2013 על ידי אייל ליפשיץ, המשמש כמנכ"ל, וניר קלר המשמש כמנהל הסניף הישראלי של החברה וכמנהל טכנולוגיות ראשי. מאז הקמתה ועד היום היא העניקה אשראי בהיקף של 5.4 מיליארד דולר, ליותר מ-87 אלף לקוחות. החברה מעסיקה כיום כ-500 עובדים בישראל ובארה"ב, והחלה בימים אלה בגיוס עובדים למרכז הצפוני החדש.

לדברי קלר, "אנחנו שואפים לגיוון ההון האנושי בחברה, ולפתיחת דלתות לטאלנטים טכנולוגיים שמתגוררים גם מחוץ לגוש דן". ואולי, במילים אחרות, הוא פשוט מתכוון לכך שקשה מאוד לגייס בימינו עובדי הייטק במרכז.

מקס בלין ברשימת ההאקרים הטובים

להאקרים יש בישראל ובכל העולם דימוי שלילי, למרות שלא כל ההאקרים הם אנרכיסטים ושלעתים החיבה שלהם לטכנולוגיה מובילה לכיוונים חיוביים. מדי שנה מציג Certified Ethical Hackers, ארגון "ההאקרים הטובים", את רשימת "100 ההאקרים הטובים המובילים בעולם", והשנה הצליח להתברג ברשימה הזו הישראלי מקסים בלין מחברת דל טקנולוג'יס.

בלין הוא מנהל מוצר בתחום אבטחת הסייבר של דל, שתפקידו להגדיר דרישות, טכנולוגיות ומטרות לצורך פיתוח המערכות הקיימות והעתידיות בעולמות אבטחת המידע. הוא נכנס לרשימה לאחר שעבר את מבחני ההסמכה של הארגון בציון גבוה ביותר.

"כדי לגבור על האקר, צריכים לחשוב ככזה", הוא מסביר. "זו אחת התובנות החשובות ביותר שקיבלתי מהסמכת ה-CEH. הידע שמקנה ההסמכה עוזר מאוד בהגנה על הלקוחות שלנו. התקפות הסייבר יכולות למחוק גם עסקים גדולים, והתפקיד שלנו הוא לזהות את הבעיה ולתת מענה מקצועי".

מקס בלין. התברג ברשימת 100 ההאקרים הטובים / צילום: תמונה פרטית

ארגון ה-CEH הוא חלק מהפעילות של המועצה הבינלאומית ליועצי מסחר אלקטרוני, הידועה גם בשם EC-Council. המועצה קמה אחרי אירועי ה-11 בספטמבר, והיא פועלת כיום ב-145 מדינות ברחבי העולם. מלבד הסמכה ל"האקרים טובים", היא מסמיכה גם חוקרי פריצות למחשבים, ואנליסטים בתחום האבטחה. על פי נתוניה, יש כיום יותר מ-11 אלף משרות פנויות בתחום ההאקרים הטובים (בהתבסס על נתונים מלינקדאין).

חדשות טובות

עמותת מחשבה טובה מציעה קורס חדש בירושלים, שבו פנסיונרים שיצאו ממעגל העבודה מלמדים את בני הגיל השלישי מיומנויות דיגיטליות. כבר כיום ישנם מתנדבים של "הסיירת הירושלמית" ו"הסיירת התל אביבית", בוגרי המחזור הקודם, שמלמדים טכנולוגיה בצורה יעילה וסבלנית את כל מי שרוצה להתחבר לעידן החדש.

עוד כתבות

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

תל אביב ננעלה בירוק בוהק: ת"א 90 קפץ 2.6%, פורסייט זינקה 8.1%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 90 קפץ 2.6% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.9% ● טאואר קפצה, פריון זינקה ● הביטקוין מתאושש, הנפט נסחר בעלייה חדה

רז בכר, מנהל פעילות הסטארט-אפים של  Microsoft בישראל / צילום: איל יצהר

"הסטארט-אפ הישראלי הראשון ששווה 100 מיליארד דולר אולי יקום בקרוב"

את הדברים אמר רז בכר, מנהל פעילות הסטארט-אפים של מיקרוסופט ישראל, בכנס הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס ● השאלה המרכזית בעיניו היא "מאיפה הסטארט-אפ הזה יבוא, ומה התפקיד של מיקרוסופט במסגרתו היא תוכל לעזור לו"

שוק מחנה יהודה. הצפי הוא ששטחי ההסעדה והבילוי ידחקו את השוק הקלאסי עד היעלמותו / צילום: Shutterstock

מאבדים את האותנטיות ואת הירקנים: איזה עתיד מצפה לשווקים העירוניים

השתלטות המסעדות, המעדניות ומקומות הבילוי על שווקי המזון מציבה סימן שאלה מעל המשך קיומם סביב מכירת מוצרי מזון ● השווקים שיצליחו הם אלה שיספרו סיפור חדש, ויעניקו חוויה מגוונת מבלי לוותר על העוגן של השוק הקלאסי

מימין: נדב אמסלם, סמנכל לקוחות עסקיים בסלקום וניר צוק, מייסד ומנכ״ל פאלו אלטו / צילום: כפיר סיון

מה מחפשת פאלו אלטו של ניר צוק אצל סלקום

סלקום ופאלו אלטו מרחיבות את שיתוף הפעולה ביניהן וציעו פתרונות סייבר משותפים לחברות גדולות ● וגם: מי החברות זוכות באות הגיוון ע"ש דב לאוטמן?

חנות איידיגיטל IDIGITAL עזריאלי תל אביב / צילום: שוקה כהן

נחשף בגלובס: יבואנית האייפונים נכנסה לבורסה לאחר שקיצצה כ-20% ממחיר ההנפקה

איידיגיטל, יבואנית מוצרי אפל בישראל, גייסה כ-150 מיליון שקל לפי שווי של פחות מ-800 מיליון שקל ● מחצית הסכום מיועדת לקופת החברה ומחצית הסכום לידי בעליה, בראשות קרן סקיי

אישה מקבלת חיסון קורונה ביוהנסבורג / צילום: Reuters, SUMAYA HISHAM

עומס של חולי קורונה בבתי החולים בדרום אפריקה; רוב המאושפזים לא מחוסנים וחלקם ילדים

בסוף נובמבר נרשמו במדינה כ-600 מאומתים ביום בממוצע, והיום כבר מדובר ב-10,000 ● לדברי מומחה לרפואה זיהומית במדינה, מספר האשפוזים בדרום אפריקה עקב קורונה מוכפל בכל יום ● כ-75%-80% מן המאושפזים בדרום אפריקה הם לא מחוסנים

טקס החתימה על הסכם שיתופי פעולה בתחום המחקר המדעי והטכנולוגי בין ישראל לקפריסין / צילום: עמוס בן גרשום, לע''מ

ישראל מחזקת את הברית עם קפריסין ויוון

קפריסין וישראל יפעלו יחדיו בתחום המחקר המדעי והטכנולוגי: שתי המדינות חתמו על הסכם שיאפשר שיתופי פעולה בין שתי המדינות לקידום המצוינות המדעית שלהן ● ההסכם נחתם במסגרת סדרת מפגשים טרילאטרליים המתקיימת בימים אלה בהשתתפות ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס ונשיא קפריסין, אנסטסיאדיס, עם כמה משרי ממשלותיהם

ארנק דיגיטלי / אילוסטרציה: Shutterstock

עוד לפני כניסת גוגל פיי: הרכישות בארנקים דיגיטליים זינקו פי 20 בתוך חצי שנה

מנתוני שב"א עולה כי היקף הרכישות באמצעות ארנקים דיגיטליים בחודש אוקטובר הסתכם בכ-374 מיליון שקל, לעומת 18 מיליון בלבד בחודש אפריל • הסיבה: כניסת אפל פיי לישראל • 58% מהעסקאות בכרטיסי אשראי חכמים (EMV) בוצעו ללא מגע

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

מניות הטק משכו את וול סטריט מעלה: נאסד"ק קפץ 3%, אפל 3.5%

מדד נאסד"ק קפץ 3%, מדד דאו ג'ונס התחזק 1.4% ומדד S&P 500 עלה 2.1% ● נפט WTI קפץ 3.7%, נפט ברנט עלה 3.2% ● באירופה: מדד דאקס עלה ב-2.8%, פוטסי 100 התחזק ב-1.5% וקאק 40 התקדם 2.9% ● חברות הרכב זינקו בטוקיו ודחפו את הניקיי ב-1.9%

שלב א' בפרויקט דניזן-בושוויק / צילום: מצגת החברה

לאחר קריסתה של חברת הנדל"ן הזרה: מחזיקי האג"ח המובטחות של אול-יר ייפגשו עם רוב הכסף

מימוש נכסים של החברה צפוי להניב לנושים המובטים יותר ממיליארד שקל - 85%-94% מקרן החוב ● סכום דומה חייבת החברה לנושיה הבלתי מובטחים, הנמצאים במצב גרוע בהרבה

מימין: לאוניד בלקינד (CTO), עופר סמדרי (CEO) ואלדד לבני  (CINO), מייסדי Torq / צילום: גיא חמוי

אינסייט פרטנרס וסנטינל וואן משקיעות בסטארט-אפ של יזמי לומינייט

הסטארט-אפ Torq, המפתח מערכת המסייעת לארגונים לפתור אוטומטית איומי ותקלות אבטחה, הודיע על גיוס 50 מיליון דולר ● מייסדיו מכרו את החברה הקודמת שלהם ב-2019 לסימנטק בכ-200 מיליון דולר

מנגנון ה–DAO / צילום: Shutterstock

הכירו את ה-DAO - שיטת הקריפטו להשקעות קבוצתיות

מנגנון ה-DAO נועד לאגד משקיעים סביב מטרה מסוימת, עם הנפקת טוקנים המקנים זכויות הצבעה לחבריו, שברכישתם נאסף הכסף עבור המטרה שהוגדרה ● עו"ד יונתן אירם, מומחה למטבעות דיגיטליים ובלוקצ'יין: "זה הוקם מתוך אידיאולוגיה, כמו שממציאי המטבעות הדיגיטליים רצו שהכסף יהיה מבוזר, כך רוצים שגם קבלת ההחלטות תתנהל"

עגלה חכמה של Walkout / צילום: מאיה לגוטין

לא נעמוד יותר בתור לקופה? מחסני השוק תטמיע עגלות חכמות בכל סניפיה

רשת מחסני השוק תטמיע ב-62 סניפיה את העגלות החכמות של חברת WalkOut במהלך החודשים הקרובים ● העגלה מצוידת במצלמות הממוקמות בזוויות שונות המאפשרות את סריקת וזיהוי הפריטים שמוספים או מוסרים מהעגלה ● שיעור הדיוק, על פי נתוני החברה, עומד על 99.2%

חשיפה: 10 הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס

זו השנה ה-16 ברציפות שגלובס עורך את דירוג הסטארט-אפים המבטיחים, המסמן את החברות הבאות שיובילו את ההייטק הישראלי ● בכנס הוכרזו עשר החברות המבטיחות ● מי הצטרפה השנה לחברות כמו מאנדיי, למונייד, ג'ייפרוג ומלאנוקס שדורגו בעבר במקומות גבוהים?

שי מישל,  מנהל קרן Merlin Ventures TLV / צילום: איל יצהר

"הממשל בארה"ב הקשיח עמדות בנושא הסייבר וזו הזדמנות לחברות הישראליות"

שי מישל, מנהל קרן Merlin Ventures TLV, שתשקיע 50 מיליון דולר בסטארט-אפים ישראליים בתחום הסייבר, מסביר בכנס הסטארט-טפים המבטיחים של גלובס כי חברה ששואפת לעבוד מול וושינגטון צריכה לבנות את עצמה ככזו כבר בהתחלה ● "יזמים ותיקים מעידים שהממשל בארה"ב רעב לעבוד עם סטארט-אפים ישראליים"

השייח' יוסף אלבאז / צילום: פאנט

הורשע השייח' המסית מלוד: "השקר נחשף במלוא מערומיו"

השייח יוסף אלבאז הורשע בעבירת איומים ותקיפה בנשק קר ● נגדו קיים כתב אישום נוסף בשל הסתה לאלימות נגד שוטרים

דניאל לישינסקי עם המכשיר שפיתח / צילום: שי וזדיאס הדס

בלי מרשם רופא: המכשיר שיתחרה בוויאגרה

טכנולוגיה שנולדה בתחום האסתטיקה הרפואית הוסבה לטיפול באין אונות עם הבטחה: לא רק זקפה על פי דרישה, אלא ממש "הצערת" הפין

מתמודדות התחרות בשיעור יוגה באילת. מאות מיליוני אנשים נחשפים לעיר לראשונה / צילום: גיא יחיאלי

בהשקעה של 30 מיליון שקל: מה מרוויחה ישראל מתחרות מיס יוניברס?

תחרות היופי שתתקיים באילת בשבוע הבא מצטרפת לאירועים בינלאומיים שהמדינה אירחה בשנים האחרונות, במטרה לשפר את התדמית ולהגדיל את התיירות הנכנסת ● מארגני התחרות מעריכים כי שווי החשיפה של ישראל ברשתות החברתיות מגיע ל-90 מיליון דולר ● אלא שבעידן הקורונה, יקח זמן לגזור את הקופון הכלכלי

אמנון שעשוע פרופ' חברת מובילאיי / צילום: רפי קוץ

המסלול של מובילאיי חזרה לבורסה והסיכוי שתהפוך ליצרנית רכב אוטונומי

אינטל הודיעה כי מובילאיי בדרך לוול סטריט ● על פי הודעת החברה, אינטל תיוותר בעלת מניות הרוב במובילאיי, ושתי החברות ימשיכו לפעול כשותפות אסטרטגיות ● השווי הפוטנציאלי עדיין בגדר תעלומה, אבל ההערכות מגיעות ל-50 מיליארד דולר, פי 10 מהסכום שלפיו הונפקה בגלגול הציבורי הקודם

ניסוי במכונית אוטונומית של מובילאיי בירושלים, 2020 / צילום: מובילאיי

רגע לפני וול סטריט: מובילאיי תסיים את 2021 עם הכנסות של יותר ממיליארד דולר

ב-2014 היא הייתה ההנפקה הישראלית הגדולה ביותר בבורסה בארה"ב ולאחר מכן קטפה את תואר המכירה הגדולה ביותר ● כעת, מובילאיי דוהרת לקראת שיא נוסף עם שווי פוטנציאלי של 50 מיליארד דולר בסיבוב השני בבורסה ותחזיות צמיחה מרשימות