גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרנות הפנסיה מציגות את השנה הטובה ביותר בעשור האחרון. מה עשתה הקרן שלכם?

התשואות הגבוהות בשוק ההון תרמו רבות לתשואת הדו-ספרתיות שהשיגו קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות מתחילת 2021 ● אולם גם שינויי הרגולציה, שאפשרו לחוסכים צעירים ליהנות מהגאות בבורסות, והפעילות הענפה של התעשייה בעולם הלא סחיר, תרמו את חלקם ● ומי הגופים המוסדיים שהניבו לחוסכים תשואה של יותר מ-100% בעשור?

התקופה הטובה ביותר של קרנות הפנסיה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי
התקופה הטובה ביותר של קרנות הפנסיה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

הגאות בשוק ההון המקומי, לצד העלייה בשוקי ההון בעולם, משפיעה לא רק על המשקיעים בבורסה ועל הגופים המוסדיים הפועלים בשוק, אלא גם על הכיס של אזרחי ישראל, באמצעות קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות (למי שנהנה ממוצר החיסכון הזה). למרות שחודש ספטמבר הסתיים בירידות כמעט בכל החברות המנהלות מוצרי חיסכון לטווח ארוך, שלושת הרבעונים הראשונים של 2021 היו מצוינים עבור תעשיית החיסכון.

עד כמה טובים? קרנות הפנסיה במסלול עד גיל 50, שאליו מצטרפים רוב העובדים במשק, הציגו בחודשים ינואר עד ספטמבר את הרבעון הטוב ביותר שלהם בעשור האחרון, עם תשואה ממוצעת של 10.34%. מדובר בתשואה גבוהה ביותר מ-2% מהשנה הטובה הקרובה ביותר, 2019. גם קרנות ההשתלמות במסלול הכללי היו בדרך לשנה הטובה ביותר זה עשור, אך הירידות של חודש ספטמבר קלקלו במקצת את החגיגה, כך שממוצע שלושת הרבעונים הראשונים של השנה בקרנות שנבדקו עמד על 9.46%, 0.7% פחות מהממוצע בשנת 2019.

 

 

1. הגאות בשוק ההון

הסיבה העיקרית לתשואות המצוינות בחיסכון ארוך-הטווח היא כמובן שוקי ההון, שרשמו עליות חזקות בשנה האחרונה. כך למשל, מדד 500 S&P עלה ב-14.7% מתחילת השנה וה-CAC הצרפתי עלה ב-17.4%, אך מי שניצחה את שניהם הייתה הבורסה בתל אביב כאשר מדד ת"א 35 עלה ב-20.2% ומדד ת"א 125 עלה בשיעור של 18.6%.

מי שהרוויחה מהתשואה העודפת שהניבה הבורסה המקומית מתחילת השנה, ובפרט בחודש האחרון, הייתה קבוצת הביטוח הפניקס, שהייתה היחידה שקרן הפנסיה שלה לא רשמה תשואה שלילית.

"אצלנו אין בדרך כלל רכיב אחד שיודע להסביר את התשואות, אלא מדובר בשילוב של הרבה דברים קטנים ועבודה סיזיפית", הסביר חגי שרייבר, ראש חטיבת ההשקעות בהפניקס. "אנחנו קצת יותר מוטים היסטורית לישראל וזה דבר שהולך ומתעמעם ככל שאנחנו גדלים. במניות היינו מוטים לסקטורים היותר מחזוריים, שביציאה מהקורונה עלו יותר מאשר סקטורים אחרים".

חגי שרייבר, מנהל חטיבת ההשקעות בהפניקס / צילום: איל יצהר

גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי בחברת הגמל והפנסיה של מיטב דש, ציין כי אלוקציית ההשקעות הגיאוגרפית משפיעה מאוד על הצלחת התיק. "שוק המניות גם בישראל וגם בעולם עלה השנה בקצב דו ספרתי גבוה, בעוד המדינות המתפתחות סבלו מירידה ובראשן סין", אמר מני.

"מדי פעם אנחנו משנים אלוקציות בתיק ולא נשארים סטטיים, אלא לומדים את המאקרו ובהתאם פועלים ומגיבים. כשלדעתנו התקופה היא של ריביות אפסיות ואינפלציה מאוד נמוכה, נטה את התיק לכיוון הטכנולוגיה. אם נראה שהאינפלציה מתחילה לעלות נכלול בתיק סקטורים כמו בנקאות או תעשייה, וכמובן שיש בחירה בתוך הסקטורים השונים של המניות", ציין מני.

קרנות הפנסיה החדשות מנהלות נכון לסוף הרבעון השלישי נכסים בהיקף של כמעט 540 מיליארד שקל, כאשר מנורה מבטחים, קרן הפנסיה הגדולה ביותר, חולשת על כ-32% מהשוק. שוק קרנות ההשתלמות מנהל נכסים בהיקף של 304 מיליארד שקל, מהם חברת הגמל והפנסיה של אלטשולר שחם לבדה מנהלת כ-79 מיליארד שקל, כלומר כ-26%.

בהקשר זה צריך לציין כי אלטשולר שחם אמנם נמצאת במומנטום רע בחודשים האחרונים בכל הקשור לתשואות במוצרי החיסכון ארוכי הטווח, אבל התשואות העודפות שהיא צברה בשנים האחרונות ביחס למתחרים, מאפשרות לה להישאר במקום הראשון במבט על התשואה המצטברת בעשור האחרון בקרנות ההשתלמות (שינוי המסלולים בקרנות הפנסיה מקשה על מדידת התשואה המצטברת בהן לטווח ארוך).

החל מאוקטובר 2010 ועד לחודש שעבר, צברו החוסכים של אלטושלר שחם בקרנות ההשתלמות תשואה של 108%, כשלאחריה ילין לפידות עם תשואה מצטברת של 104.1% בעשור האחרון. גם אנליסט מתקרב למועדון ה-100% תשואה, ויש לשים לב גם למור, שקרן ההשתלמות שלו החלה לפעול רק בתחילת 2019, והשיגה תשואה מצטברת של 52.6% מאז.

 

2. מסלולים תלויי גיל

מעבר לגאות בשוק ההון, אחד השינויים שאפשרו לחברות המנהלות של קרנות הפנסיה להשיג תשואות גבוהות הוא המעבר למסלולים תלויי גיל שכפתה רשות שוק ההון על הגופים בתחילת 2016.

לפני הרפורמה חויבו קרנות הפנסיה לפתוח שלושה מסלולי בסיס - לחוסכים בני 50 ומטה, לחוסכים בני 50 עד 60 ולחוסכים בני 60 ומעלה, כשבנוסף יכלו החברות לפתוח מסלולים נוספים דוגמת מסלול מניות, מסלול המושקע על פי ההלכה ומסלול שריעה לחוסכים מוסלמים.

כתוצאה, בחלק מהחברות המנהלות הסיטו את המסלולים הכלליים למסלול בני 50 ומטה, ובאחרות פתחו מסלולים חדשים. כך למשל, בינואר 2016 עשו זאת באלטשולר שחם, הראל, הפניקס וכלל ביטוח, בעוד שמגדל פתחה מסלול כזה במאי 2015, עוד לפני שהרפורמה נכנסה לתוקף.

הרפורמה אפשרה לקרנות הפנסיה להגדיל את הסיכון בקרב החוסכים הצעירים, בשל פרק הזמן הארוך שנותר להם עד לפרישה, וכך לאפשר להן ליהנות מהגאות בשוק ההון. זאת בעוד שבמסלולים לחוסכים המבוגרים יותר, ההוראות הרגולטוריות הן לניהול סולידי יותר של ההשקעות, על מנת שלא לסכן את חסכונות העומדים בפני יציאה לגמלאות.

כך לדוגמה, במסלול הצעירים של הפניקס, ממוצע ההשקעה במניות, אופציות וקרנות הסל המנייתיות, עמד בחצי השנה האחרונה על 35% מהתיק של הקרן. זאת לעומת כ-19.5% במחצית השנה הראשונה שלאחר פתיחת המסלול לצעירים, וכ-13.5% במחצית השנייה של 2013. במסלול הצעירים של כלל ביטוח, חלקן של המניות, האופציות וקרנות הסל המנייתיות היה בחצי השנה האחרונה כ-43.5% בממוצע, לעומת 24.5% בתקופה המקבילה של 2013.

גיא פישר, מנהל ההשקעות הראשי במגדל / צילום: תמר מצפי

3. השקעות לא סחירות

לצד המסחר בבורסות העולם, מבצעים הגופים המוסדיים לא מעט השקעות גם באפיקים לא סחירים, דוגמת נדל"ן, תשתיות ואשראי. התשואה מהתיק הלא סחיר מתקבלת פעמים רבות בטווח הארוך ולא בטווח הקצר כמו שקורה לעיתים במניות, כך שהיא מתאימה לקרנות הפנסיה ולקרנות ההשתלמות.

גיא פישר, מנהל ההשקעות הראשי של מגדל, שיעזוב את תפקידו בקרוב, ציין כי השוק הסחיר אומנם הציג תשואות טובות, אבל התשואות הגבוהות היו יותר בצד הלא סחיר. "קרנות הפריווט אקוויטי שלנו עשו 35% תשואה בשנה האחרונה. גם בעולם החוב היו לנו קרנות שהשקענו בהן ועשו תשואות של 15% ואף יותר. אלו תשואות גבוהות מאוד במיוחד בתקופה שהריבית עולה. בנוסף, היו הרבה מאוד שיערוכים, גם אצל גופים אחרים, של חברות מוטות טכנולוגיה שהציגו רווחים מאוד משמעותיים".

מני הוסיף כי "מי שהגיע לקורונה עם תיק גדול בעולם הלא סחיר, למשל קרנות השקעה למיניהן וקרנות תשתיות, מצא הזדמנויות להשקיע בתקופה הזו. גם בנדל"ן, גם אשראי, כל אלו פעלו מצוין וימשיכו לעבוד טוב עבור העמיתים, בעיקר בעולם של ריביות אפסיות. באג"ח הממשלתיות אין תשואה והאג"ח הקונצרניות בשפל היסטורי, אפילו מתחת לרמתן לפני הקורונה, וזה הביא אותנו להגדיל את החשיפה לתיק הלא סחיר, המהווה אלטרנטיבה הרבה יותר טובה מהאג"ח הסחירות".

גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי במיטב דש / צילום: יח''צ

ואכן, מבחינת החלק הלא סחיר בתיק ההשקעות, במיטב דש עומד חלק זה על יותר מ-43% במהלך השנה האחרונה. זאת בעוד ב-2016 החלק הלא סחיר היווה כ-42% מתיק ההשקעות ואילו הממוצע השנתי ב-2013 היה פחות מ-37% מהתיק.

באלטשולר שחם, הידוע כבית השקעות המעדיף את שוק ההון הסחיר, עשו שינוי הפוך. בעוד בשנה האחרונה עמד ממוצע התיק הלא סחיר על כ-34% מתוך כל התיק, ב-2013 הוא היווה יותר מ-37% מהתיק, וזה התבטא בתשואות, כשההשקעה במניות הטכנולוגיה בסין פגעה בתשואות בית ההשקעות.

שרייבר ציין מצדו כי הפניקס עשתה השנה שורה של מהלכים מהותיים של מימוש נכסים, שסייעו בהשגת התשואות. "אנחנו משלימים את ההשקעה בתחנת הכוח והשלמנו את מכירת השליטה ברשת הדיור המוגן עד 120. חתמנו על המכירה של החלק של הפניקס ב'מול הים' וזה ממתין רק לאישור הרשות. עם זאת, בשורה התחתונה, גם בעולמות הלא סחירים צריך לדעת לממש ולדעת למכור בזמן, מה שבדרך כלל המוסדיים לא עשו", הסביר מנהל חטיבת ההשקעות של הפניקס.

עוד כתבות

פריסת סיבים אופטיים / אילוסטרציה: Shutterstock

משרד התקשורת מסרב לפתרונות אלחוטיים במכרזי הסיבים בפריפריה

במסגרת הבהרות שפרסם המשרד לקראת המכרזים לפריסת סיבים באזורי תמרוץ, הבהיר שכל מפעיל חייב להתחבר בסיבים לכל יישוב ולא יוכל להסתמך על תמסורת אלחוטית דוגמת מיקרוגל ● ההחלטה תקשה להגיש הצעות בעיקר ביו"ש

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בהובלת יוסי כהן: סופטבנק תשקיע 400 מיליון דולר בחברת הסייבר הישראלית קלארוטי

ראש המוסד לשעבר מוביל השקעה ראשונה של סופטבנק בתחום בו הוא מרגיש הכי בנוח: מיזוג בין שתי חברות המגינות על תשתיות רגישות במפעלי תעשיה ובבתי חולים שייצור את תאגיד אבטחת המתקנים הגדול בעולם ששוויו עומד על 2-2.5 מיליארד ד' ● תפקידו של יוסי כהן בסופטבנק נחשף לראשונה בגלובס

קונים בסופרמרקט במיזורי ארה''ב. האמריקאים מודאגים מעליית מחירי המזון / צילום: Reuters, Lawrence Bryant

סקר "וול סטריט ג'ורנל": האינפלציה מתגלה כחשש המרכזי של האמריקאים

סקר חדש של ה"וול סטריט ג'ורנל" מגלה שרוב המצביעים אומרים שהאינפלציה גורמת להם ללחץ פיננסי

בית המשפט. על עורכת הדין הוטלו הוצאות משפט בגובה של 100 אלף שקל / צילום: Shutterstock

מתנה או נאמנות: מה מעמדם של מניות שקיבלה עו"ד בחברה?

עורכת דין שניהלה קשר רומנטי עם אדם שהיה לקוח שלה, טענה כי המניות שהעביר לה ניתנו במתנה ולא בנאמנות ● על מי חלה חובת ההוכחה ומה קבע בית המשפט?

הניסוי הגדול לשינוי מודל השכר של עובדי המדינה יוצא לדרך / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לקראת מהפכה בשכר עובדי המדינה: רק המצטיינים יזכו לבונוסים

כ-3,000 עובדים משתתפים בפיילוט חדש שמוביל משרד האוצר הבוחן 3 מודלים לשינוי שיטת התמריצים הנוכחית ● באוצר מקווים לחסוך מאות מיליוני שקלים שניתנים כיום כתוספות שכר, המבוססות על מדדים רופפים ולא משקפים באמת את ביצועי העובדים ● כך זה יעבוד

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה חיובית בוול סטריט; אפל עלתה בעוד 2.3% לשיא חדש

צים ריכזה מחזור גבוה וסיימה בירידה של 3.2% ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת עם נטייה לירידות ● סנטינל וואן רשמה ירידה של 4.7% ואילו וויקס קפצה בכ-5%

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הגירעון ממשיך לרדת: עמד על 4.6% בנובמבר

מדובר בירידה של כמעט אחוז לעומת אוקטובר, שאז הגירעון עמד על 5.5% מהתוצר ● באוקטובר 2020 הגירעון היה גבוה כמעט פי שלושה

מאיר שפיגלר, מנכ''ל הביטוח הלאומי / צילום: איל יצהר

הכללים החדשים של הביטוח הלאומי: הנטל הבירוקרטי עובר למעסיקים

רפורמה חדשה מצמצמת את השימוש במסמכים בהגשת התביעות לביטוח הלאומי ופותחת מאגר דיגיטלי שייתן תמונת מצב על שוק התעסוקה והזכאים לקצבאות

שמואל מועלם / צילום: תמר מצפי

"חוסר ניקיון כפיים": ביקורת חריפה של בג"ץ על מנכ"ל קופ"ח מאוחדת לשעבר

שמואל מועלם, מנכ"ל מאוחדת לשעבר, דרש הטבות פרישה מפליגות, בניגוד לעמדת הממונה על השכר באוצר ● מועלם הגיש תביעה לביה"ד האזורי לעבודה, אך תביעתו נדחתה. גם הערעור לביה"ד הארצי נדחה ● הוא לא אמר נואש והגיש עתירה לבג"ץ, משך אותה, ואחרי שנתיים הגיש אותה שוב ● לאור זאת כתב השופט אלכס שטיין כי מלבד השיהוי, יש לדחות את העתירה גם מטעם חוסר ניקיון כפיים של מועלם וכן שימוש לרעה בהליכי משפט

משרדי משרד הבריאות בירושלים / צילום: איל יצהר

תשתיות המו"פ הדיגיטלי בבתי החולים יתחדשו במענק של 55 מיליון שקל

הגופים יזכו לתמיכה של עד 8 מיליון שקל עבור תוכניות להקמה או הרחבה של תשתיות המידע דיגיטלי שלהם ● תחום הבריאות הדיגיטלית הוא אחד מתחומי ההשקעה החמים היום, וישראל נחשבת כמובילה בתחום

כביש חוצה צפון / צילום: בר - אל

הפעם לא הצליח לה: תביעת מיליונים של שפיר הסתיימה בפיצוי סמלי

קבוצת שפיר, שמשמשת זכיינית בכמה מקטעים בצפון כביש 6, תבעה מספר פעמים את חברת חוצה ישראל בשל שינויים במהלך העבודה על הפרויקט ● הפעם היא דרשה 80 מיליון שקל, אך זכתה רק ב־650 אלף שקל ● חוצה ישראל: "פסק דין חשוב", שפיר:"הפרויקט הסתיים בהקדמה משמעותית בלוח הזמנים"

עודד הר אבן ורעות אלפיה, שותפים מנהלים בסאליבן תל אביב / צילום: רן בירן

"היה ברור שהחגיגה צריכה להסתיים": מנהלי פירמת עורכי הדין סאליבן מדברים על ההאטה בהנפקות

פירמת עוה"ד סאליבן תל אביב, שמנוהלת על ידי עו"ד עודד הר אבן ועו"ד רעות אלפיה, מייצגת חברות ישראליות שנסחרות בוול סטריט ● לחברות הם מציעים לא לבזבז זמן במחשבות על לונדון או אוסטרליה, וגם לא להיות "גרידיים" מדי: "השוק מוכיח שחברות שהיו מספיק חכמות לגייס בזמן - רגועות היום"

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

מבנה נדל"ן ונופר אנרגיה בשת"פ להקמת מתקני אגירת אנרגיה

החברות מעריכות כי לאחר השלמת ההתקנה, ההכנסה השנתית הצפויה ממתקנים אלו תעמוד על כ-75 מליון שקל לשנה בשנים הקרובות ו-EBITDA שנתית בהיקף של כ-55 מיליון שקל

ג'ף בזוס, מייסד אמזון / צילום: Associated Press, Tony Gutierrez

מחקר חדש: העשירון העליון מחזיק ב-76% מההון בעולם

לפי דוח אי השוויון העולמי 2022, מגפת הקורונה היטיבה עם צמרת המיליארדרים העולמית, שרשמה ב-2020 את הזינוק החד ביותר המתועד בחלקה בסך העושר בעולם ● בישראל יש נקודת אור בולטת: חלקן של הנשים בהכנסות מעבודה קפץ בכ-10 נקודות האחוז בהשוואה לתחילת שנות ה־90

משככי כאבים. לטענת הרשויות בניו יורק, שיווק אגרסיבי של חברות התרופות הוביל למגפת התמכרויות לחומרים ממכרים / צילום: Associated Press, Jessica Hill

הסכם הפשרה של אלרג'ן משאיר את טבע לבד בתביעת האופיואידים בניו יורק

לפי הסדר הפשרה, קבוצת אלרג'ן תשלם לרשויות במדינת ניו יורק 200 מיליון דולר בשל חלקה במגפת ההתמכרויות למשככי כאבים במדינה ● בכך נשארת חברת טבע החברה היחידה שלא הגיעה להסדר עם הרשויות במדינה בנושא, לאחר שלמעלה מ-20 חברות כבר עשו זאת

רועי קליין ורואי שמיר / צילום: איל יצהר

בית ספר לקריפטו: בין הצופים לבגרויות, הנערים האלה מנהלים בנק דיגיטלי

בין הדרכה בצופים לבגרויות, רועי קליין ורואי שמיר עסוקים בתפקידם כנגידי הבנק המרכזי של גימנסיה הרצליה בתל אביב ● בימים אלה הם עובדים על הנפקת מטבע וירטואלי שישמש ליצירת כלכלת שוק אמיתית בתוך בית הספר ● אבל כל זה, הם חולמים, הוא רק פיילוט ליצירת כלכלת נוער מבוססת קריפטו שתאפשר מסחר בינלאומי בתוך מערכת החינוך, ותסייע לבני נוער בקשיים כלכליים

רן קוניק, ראש עיריין גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

רן קוניק: "מתקרבים להסכם עם ת"א להעברת הבעלות על גבעת קוזלובסקי לגבעתיים"

לפי ראש עיריית גבעתיים, שתי הערים צפויות לחתום על הסכם שלפיו גבעתיים תקבל 15 דונם מגבעת קוזלובסקי, שבבעלות ת"א ● "אנחנו מאוד זקוקים לקרקע הזאת כי עד שלא נבנה שם מאגר מים, לא נוכל לאשר אלפי יחידות דיור בתוכניות הפינוי בינוי שלנו"

שקל מול דולר / צילום: Shutterstock, Lord King

סוער בשוק המט"ח: השקל חוזר להתחזק למרות התערבות בנק ישראל

שוקי המניות רשמו אמש עליות חדות לאור התפוגגות החשש מהאומיקרון, והשקל מתחזק בחדות על רקע גידורי ההשקעות של הגופים המוסדיים ● הדולר והאירו יורדים ביותר מ-1% כ"א בהמשך לעליות בשווקים ● בנובמבר בנק ישראל רכש כ-4 מיליארד דולר במטרה לאזן את התנודות בשוק

הכותל המערבי / צילום: עינת לברון

לאחר הטענות שהונו את המדינה וגרפו מיליונים: "יזמי הכותל" משיבים אש

במענה לצו המניעה הזמני טוענים "יזמי הכותל" כי הגו יחד מיזם אומנותי דיגיטלי חדשני במסגרתו ביקשו ליצור ולמכור מודלים ויזואלים תלת מימדיים ביחס לכל אבן כותל ● לטענת המדינה, ניתן אישור לצילום הכותל אולם לא לעיבוד התמונה לצרכים מסחריים ● "המבקשת מנועה ומושתקת (ולו מכוח עיקרון תום הלב) מלטעון כי לא ניתן לעשות שימוש מסחרי בצילומי הכותל המערבי"