גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בת"א; טבע איבדה יותר מ-4%, אלקטריאון נפלה ב-6%

ת"א 35 ירד ב-0.7%, ת"א 90 ב-0.1% ● טבע המשיכה לאבד גובה אחרי הדוחות ● עליות יפות לארנה גרופ, בוליגו וגבעות ● מבנה גייסה מיליארד שקל בהנפקת אג"ח ● השקל מתחזק מול הדולר והאירו ● מחזור המסחר הסתכם ב-2.2 מיליארד שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:27

יום המסחר בתל אביב ננעל בירידות שערים. מדד ת"א 35 ירד ב-0.7%, ת"א 125 ב-0.5% ות"א 90 ב-0.1%. מחזור המסחר הסתכם ב-2.2 מיליארד שקל. 

את הירידות הבולטות רשמו טבע שאיבדה 4.3%, אלקטריאון שירדה כמעט 6%, סקודיקס, סייברוואן, אוגווינד, עין שלישית ופריון.

מנגד, עליות יפות נרשמו אצל ארנה גרופ ובוליגו שקפצו ביותר מ-8%, גבעות, וויי בוקס, פרימוטק וטופ גאם.

16:05

הירידות בבורסה נמשכות, כאשר שלושת המדדים המובילים יורדים בכ-0.7%. מדד הנפט וגז מאבד 1.2%, מדד הביומד ב-0.3%. מחזור המסחר מסתכם עד כה ב-1.6 מיליארד שקל.

גבעות  ממשיכה לרכז את עניין המשקיעים ומטפסת בקרוב ל-9%, פרימוטק , נקסט ויז'ן , בוליגו ואקסיליון מאחוריה עם עלייה של 8%. בראש מדד ת"א 35 נמצא הבנק הבינלאומי , עם עלייה של 0.8%.

בצד השני של הטבלה פריון וסקודיקס  עם ירידה חדה של כ-8%. בתחתית מדד ת"א 35 טבע  שמאבדת קרוב ל-3% בהמשך לדוחות המאכזבים שפירסמה אתמול, אחריה הראל השקעות  שיורדת ב-2.7%.

שער הדולר המשיך בירידה היום והשער היציג נקבע על 3.185 שקלים. שער האירו נקבע על 3.694 שקלים.

14:50

נמשכת המגמה השלילית בבורסה. מדד ת"א 35 נסוג ב-0.5%, ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.4 מיליארד שקל. 

עליות בולטות רושמות כעת גיקס, בוליגו, אקסיליון, אלומיי והכשרת היישוב. מנגד, ירידות חדות רושמות פריון, נקסט ג'ן, פורסייט  ואוגווינד 

12:40

עליות בולטות רושמות כעת מניות אקסיליון , נקסט ג'ן, מטריסלף וגולד. 

מניית בוליגו  לא עוצרת וקופצת בעוד 10% לאחר שהחברה עדכנה הבוקר כי השלימה מכירה של מקבץ דיור בדרום קרוליינה ב-38.5 מיליון דולר. 

חברת הקנאביס הרפואי טוגדר  עדכנה היום כי נחתם הסכם השקעה עם איש העסקים יגאל דמרי במסגרתו תינתן לחברה הלוואה המירה והלוואה רגילה בסכום כולל של 25 מיליון שקל. במסגרת ההלוואה כ-15 מיליון שקל ייתנו בתמורה לאופציות למניות וכ-10 מיליון שקל בהלוואה רגילה. ההשקעה מבוצעת באמצעות חברה פרטית בשליטתו של יגאל דמרי ולא באמצעות חברת הנדל"ן הציבורית. 

11:00

השקל מתחזק כעת ב-0.3% מול הדולר ונסחר סביב 3.182 שקלים לדולר. האירו נחלש בכ-0.2% ל-3.694 שקלים.

יחידת ההשתתפות של גבעות  מזנקת בכ-9% לאחר שהשותפות פרסמה עדכון בנוגע להתקדמות בקידוח מגד 6. 

מניית טופ גאם  קופצת לאחר שהחברה דיווחה היום כי חתמה על הסכם מסגרת אסטרטגי לתקופה של 5 שנים עם חברה אמריקאית המייצרת ומשווקת רכיבים פעילים ותוספי תזונה, המובילה בתחום הפרוביוטיקה ובעלת אחד מהמותגים המוכרים בארה"ב בתחום זה. בהתאם להסכם, טופ גאם תייצר עבור הלקוח סוכריות גומי. בנוסף, מלבד המוצרים שכבר פיתחה ותשווק טופ גאם לחברה, היא תפעל לפתח (ובפועל כבר עובדת על פיתוח) מוצרים חדשים, עפ"י דרישת הלקוח. הזמנות ראשונות למוצרי החברה, בהיקף של כ-400 אלף דולר כבר נשלחו ע"י הלקוח לאחר תהליך פיתוח משותף של הצדדים בשנה האחרונה, ולהערכת החברה השקתם תחת המותג, צפויה ברבעון ראשון של שנת 2022 בריטיילים הגדולים בארה"ב.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח בירידות קלות. מדד ת"א 35 נסוג ב-0.4%, ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.3%. 

ירידות בולטות רושמות פריון, אייסקיור מדיקל , טבע, אבוג'ן וקבוצת דלק. 

08:40

אינרום עדכנה הבוקר (בהמשך לדיווח מספטמבר) כי חתמה על הסכם לרכישת פעילות ה-SP מקבוצת מצרפלס שבבעלות קיבוץ מצר, וזאת בתמורה לסך של 150 מיליון שקל. פעילות ה-SP ("Super Pipe") של מצרפלס כוללת ייצור, מכירה ושיווק של מערכות צנרת, אינסטלציה ואביזרים נלווים. הצנרת והמערכות הנלוות מיועדות להולכת מים חמים וקרים, בעיקר בתחום האינסטלציה הביתית ולמבנים ציבוריים, תעשייתיים ואחרים. מדובר בצינור רב-שכבתי, המורכב מחמש שכבות: שתי שכבות פוליאתילן מצולב, שתי שכבות חומר איחוי ושכבת אלומיניום.

בשוק המט"ח הדולר ממשיך לאבד גובה ונחלש בכ-0.1% סביב 3.187 שקלים. האירו יורד בשיעור דומה ונסחר סביב 3.70 שקלים.

07:40

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה צפוי להיפתח ככל הנראה במגמה מעורבת עם נטייה לירידות. זאת לאחר שאתמול מדד ת"א 35 ירד ב-0.5%, ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.1%, ואילו מדד הבנקים רשם עלייה קלה. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל. 

2. נעילה מעורבת בניו יורק

בניו יורק ננעל אמש המסחר במגמה מעורבת, לאחר החלשות במגמה החיובית בשעתיים האחרונות של המסחר. מדד S&P 500 עבר לטריטוריה שלילית וננעל בירידה של כ-0.4% והנאסד"ק ננעל ביציבות לאחר שבמשך מרבית היום רשם עלייה. 

התשואה על אג"ח ממשל ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-1.55% לאחר שאתמול צנחה ל-1.54%. בזירת הקריפטו, הביטקוין צנח במהלך המסחר בכ-5% לרמה של כ-59,000 דולר וכעת נסחר ביציבות סביב רמה זו.

מרבית המניות הדואליות המרכזיות שבו מיום המסחר בארה"ב עם פערי ארביטראז' שליליים והן יעיקו על השוק: נייס  עם 1.6%, טבע  כ-2.2%, אורמת 1%, פריון  כ-7% ונובה 1.3%. 

3. דוחות: צ'ק פוינט, אפל ואמזון יפרסמו תוצאות

הלילה, לאחר סיום המסחר, יפרסמו תוצאות ענקיות ההייטק אמזון ואפל. צ'ק פוינט הישראלית צפויה לפרסם בצהריים.

אתמול, נזכיר, דיווחה טבע על תוצאות  נמוכות מתחזיות השוק, אך במקביל החברה אשררה את התחזית השנתית שלה. טבע  דיווחה על הכנסות של כ-3.9 מיליארד דולר ברבעון השלישי, בעוד שתחזיות האנליסטים היו לקצת יותר מ-4 מיליארד דולר, ובשורה התחתונה היא הציגה רווח נקי (Non-GAAP) בגובה 59 סנט למניה, שנמוך ב-6 סנטים מתחזיות האנליסטים. ההכנסות הרבעוניות שיקפו ירידה של 2.3% לעומת הרבעון המקביל, בעוד שלפי תחזיות האנליסטים, הצפי היה לצמיחה מתונה. 

4. ירידות באסיה, יציבות במסחר בחוזים

הבורסות באסיה נסחרות הבוקר בירידות שערים, כאשר מדד ניקיי בטוקיו יורד ב-1%, בהונג קונג הירידה עומדת על 0.1% ובשנחאי על כ-0.9%. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ניכרת יציבות.

הנפט ממשיך לאבד גובה ומחיר חוזה לדצמבר על נפט מסוג ברנט יורד בכ-2% לרמה של 82.8 דולר לחבית.

5. מבנה גייסה מיליארד שקל בהנפקת אג"ח

ולסיום, חברת הנדל"ן מבנה  השלימה אתמול בערב גיוס של כמיליארד שקל בהנפקת אג"ח מסדרה כ"ה. במסגרת ההנפקה התקבלו ביקושים בהיקף של כ-1.6 מיליארד שקל, וההנפקה נסגרה במחיר של 101.4 אג' לאיגרת. המחיר משקף תשואה אפקטיבית של 0.29% צמודת מדד ומח"מ הסדרה עומד על 8.5 שנים. בהנפקה השתתפו גופים מוסדיים מהגדולים בישראל והובילו אותה לאומי פרטנרס, ברק קפיטל, מנורה, האנטר קפיטל, עו"ד בועז נוימן ועו"ד איתיאל בן חיים. מטעם החברה ליוו את ההנפקה: עו"ד עידית עמיר וסמנכ"ל הכספים יוסי פליבה.

עוד כתבות

דידי גורפינקל, אייל כהן, עודד הר-טל, מייסדי datarails / צילום: שני צידקיו

הסטארט-אפ המבטיח של 2021: החברה שמשדרגת את האקסל

הסטארט-אפ של דידי גורפינקל, אייל כהן ועודד הר-טל נחלץ לעזרת מיליוני עובדים במחלקות פיננסיות בארגונים ברחבי העולם ● המוצר של דאטה ריילס קורא מידע לא מובנה מתוך אקסל וממזג אותו עם מידע ממערכות אחרות בארגון ומאפשר ניתוח בזמן אמת של הנתונים וגם תצוגה ויזואלית ברורה

אמנון שעשוע פרופ' חברת מובילאיי / צילום: רפי קוץ

המסלול של מובילאיי חזרה לבורסה והסיכוי שתהפוך ליצרנית רכב אוטונומי

אינטל הודיעה כי מובילאיי בדרך לוול סטריט ● על פי הודעת החברה, אינטל תיוותר בעלת מניות הרוב במובילאיי, ושתי החברות ימשיכו לפעול כשותפות אסטרטגיות ● השווי הפוטנציאלי עדיין בגדר תעלומה, אבל ההערכות מגיעות ל-50 מיליארד דולר, פי 10 מהסכום שלפיו הונפקה בגלגול הציבורי הקודם

מימין: נדב אמסלם, סמנכל לקוחות עסקיים בסלקום וניר צוק, מייסד ומנכ״ל פאלו אלטו / צילום: כפיר סיון

מה מחפשת פאלו אלטו של ניר צוק אצל סלקום

סלקום ופאלו אלטו מרחיבות את שיתוף הפעולה ביניהן וציעו פתרונות סייבר משותפים לחברות גדולות ● וגם: מי החברות זוכות באות הגיוון ע"ש דב לאוטמן?

שי מישל,  מנהל קרן Merlin Ventures TLV / צילום: איל יצהר

"הממשל בארה"ב הקשיח עמדות בנושא הסייבר וזו הזדמנות לחברות הישראליות"

שי מישל, מנהל קרן Merlin Ventures TLV, שתשקיע 50 מיליון דולר בסטארט-אפים ישראליים בתחום הסייבר, מסביר בכנס הסטארט-טפים המבטיחים של גלובס כי חברה ששואפת לעבוד מול וושינגטון צריכה לבנות את עצמה ככזו כבר בהתחלה ● "יזמים ותיקים מעידים שהממשל בארה"ב רעב לעבוד עם סטארט-אפים ישראליים"

גלית צוקר, סמנכ''לית משאבי האנוש של סודה סטרים / צילום: איל יצהר

גלית צוקר, סמנכ"לית משאבי אנוש בסודהסטרים: "משאבי אנוש זה כבר לא רק רווחה, אלא דאטה"

גלית צוקר מספרת לגלובס איך הגיעה למשאבי אנוש במקרה, מסבירה מדוע היא מעודדת עובדים להגיע למשרד במקום לעבוד מהבית ונותנת עצת זהב אחת למנהלים ● בכל שבוע נארח במדור זה סמנכ"ל/ית משאבי אנוש מהחברות המובילות במשק

שר הביטון בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

מחדל אבטחת גנץ: שני מנהלים בשב"כ קיבלו הערה פיקודית

בתום שורה של תחקירים שערך השב"כ, התגלו כשלים מקצועיים בהליך האבחון הביטחוני של אחראי הניקיון בביתו של גנץ, עומרי גורן, זאת בשל מה שהוגדר "פערים מקצועיים ופערים בתהליכי העבודה" ● בשל הכשלים שנמצאו בוצעה בדיקת רוחב מול כלל האישים המאובטחים - נהלי הבדיקה והאבחון הוחמרו ● "למרות הצלחה בסיכול, כשלנו במניעה", אמר ראש השירות, רונן בר

בני שטיימץ / צילום: Reuters, Denis Balibouse

למרות שהצו נגדו בוטל: איש העסקים בני שטיינמץ עוכב ביוון

שטיינמץ מעוכב ביוון מאז ה-24 בנובמבר, למרות שהאינטרפול החליט להסיר את צו המעצר הבינלאומי שדרשה רומניה ● הוא הורשע ברומניה בפרשת הונאת קרקעות ונגזר עליו 5 שנות מאסר, ובימים אלו הוא מנהל מאבק משפטי לביטול ההרשעה ● עו"ד איתן מעוז, בא כוחו של שטיינמץ: "אנו מטפלים בעניין הזה ומקווים כי מר שטיינמץ יחזור לביתו ולעסקיו במהרה"

הפרויקט ברחוב שפת אמת בבית שמש / צילום: ניצן שפיר

"הולילנד בית שמש": כתב אישום נגד בכירים לשעבר בעירייה

כתב האישום מתאר קשר מושחת בין היזמים לבין שלושה מעובדי העירייה, במהלך השנים 2010 עד 2018, שכלל עבירות שונות באישור פרויקט נדל"ן רחב-היקף על מגרש ברחוב שפת אמת בבית שמש ● עפ"י כתב האישום, הקמת הפרויקט השאפתני התאפשרה רק בשל שחיתות חמורה של עובדי הציבור, המואשמים כי אפשרו את הקמתו של הפרויקט - אף שידעו כי הוא מיועד למגורים, בניגוד לחוק

האחים צחי ועידו חג'ג' / צילום: טל צ'יקורל

המניה זינקה 330% מהשפל והאחים חג'ג' מוכרים מניות ב-45 מיליון שקל

צחי ועידו חג'ג' מכרו נתח של 3.5% מהחזקתם בחברת חג'ג' נדל"ן ● המכירה נעשתה לפי מחיר מניה של 24 שקלים, דומה לערכה בשוק אחרי טיפוס של כ-40% השנה - המשקף לחברה שווי שוק של כ-1.3 מיליארד שקל

שליח וולט / צילום: Shutterstock, Karolis Kavolelis

חברת שליחויות או טכנולוגיה? הקרב הגדול על מודל ההעסקה של וולט הגיע לאולם בית המשפט

החל שלב ההוכחות בתביעה נגד הענקית הפינית, על סך 24 מיליון שקל ● התובע טוען ליחסי עובד-מעביד בין החברה ל-10,000 שליחיה, ולכן מגיעות להם זכויות סוציאליות ● וולט מצידה מציגה עצמה כפלטפורמה טכנולוגית וטוענת: "נדרשת גמישות מחשבתית"

שוק מחנה יהודה. הצפי הוא ששטחי ההסעדה והבילוי ידחקו את השוק הקלאסי עד היעלמותו / צילום: Shutterstock

מאבדים את האותנטיות ואת הירקנים: איזה עתיד מצפה לשווקים העירוניים

השתלטות המסעדות, המעדניות ומקומות הבילוי על שווקי המזון מציבה סימן שאלה מעל המשך קיומם סביב מכירת מוצרי מזון ● השווקים שיצליחו הם אלה שיספרו סיפור חדש, ויעניקו חוויה מגוונת מבלי לוותר על העוגן של השוק הקלאסי

מתמודדות התחרות בשיעור יוגה באילת. מאות מיליוני אנשים נחשפים לעיר לראשונה / צילום: גיא יחיאלי

בהשקעה של 30 מיליון שקל: מה מרוויחה ישראל מתחרות מיס יוניברס?

תחרות היופי שתתקיים באילת בשבוע הבא מצטרפת לאירועים בינלאומיים שהמדינה אירחה בשנים האחרונות, במטרה לשפר את התדמית ולהגדיל את התיירות הנכנסת ● מארגני התחרות מעריכים כי שווי החשיפה של ישראל ברשתות החברתיות מגיע ל-90 מיליון דולר ● אלא שבעידן הקורונה, יקח זמן לגזור את הקופון הכלכלי

איסר ליפקוביץ’, ה־CIO בג’י.פי מורגן (ראיון בזום)

"הקריפטו הוא 'שיבוש' שלקוחות ייהנו ממנו בסוף"

כך אמר איסר ליפקוביץ' מ-CIO J.P. Morgan בכנס הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס 2021 ● שיחה על קריפטו, ענקיות הטכנולוגיה, סטארט אפים ופיננסים

ניסוי במכונית אוטונומית של מובילאיי בירושלים, 2020 / צילום: מובילאיי

רגע לפני וול סטריט: מובילאיי תסיים את 2021 עם הכנסות של יותר ממיליארד דולר

ב-2014 היא הייתה ההנפקה הישראלית הגדולה ביותר בבורסה בארה"ב ולאחר מכן קטפה את תואר המכירה הגדולה ביותר ● כעת, מובילאיי דוהרת לקראת שיא נוסף עם שווי פוטנציאלי של 50 מיליארד דולר בסיבוב השני בבורסה ותחזיות צמיחה מרשימות

AppsFlyer הישראלית תשתף פעולה עם אינטל: יפתחו טכנולוגיה חדשה להגנה על פרטיות

AppsFlyer הישראלית מכריזה על שיתוף פעולה שיעזור לגורמים שונים לחלוק ביניהם מידע ולייצר תובנות עסקיות, תוך שמירה על פרטיות המשתמשים ● בשלב הראשוני מדובר בחדרי מידע נקיים שיאפשרו לגורמים שונים לשתף ביניהם את המידע בלי לדאוג שהוא יזלוג החוצה ובלי שנחשפים למידע אחד של השני ● השלב הבא: שיתוף הפעולה עם אינטל העולמית

אנטנה סלולרית / צילום: Shutterstock

החברות הסלולריות לא מימשו את ההקלה בהיתר נדידה פנים ארצית

שנה חלפה מאז התיר משרד התקשורת לחברות הסלולריות לרכוש שירותי נדידה זו מזו בפריפריה ב-120 אתרי סלולר, אך החברות לא ניצלו זאת ● בנתיים, החברות משלימות הגשת בקשה לאישור שיתוף פעולה בהקמת אתרים סלולריים חדשים

יו''ר מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע / צילום: Heinz Troll European Patent Office-min

"הפעילות השקטה" שתסדר לה שווי ענק: כל הדרך של מובילאיי לבורסה

ההנפקה של מובילאיי בשוק ההון, שמתוכננת לשנה הבאה, צפויה להתרחש לפי שווי גבוה משמעותית מ-15 מיליארד הדולר, שבהם נמכרה לאינטל ב-2017 ● היא גם עשויה להניח את הבסיס להפיכתה של מובילאיי ליצרנית מלאה של רכב חשמלי-אוטונומי ממותג משלה

דניאל לישינסקי עם המכשיר שפיתח / צילום: שי וזדיאס הדס

בלי מרשם רופא: המכשיר שיתחרה בוויאגרה

טכנולוגיה שנולדה בתחום האסתטיקה הרפואית הוסבה לטיפול באין אונות עם הבטחה: לא רק זקפה על פי דרישה, אלא ממש "הצערת" הפין

מנגנון ה–DAO / צילום: Shutterstock

הכירו את ה-DAO - שיטת הקריפטו להשקעות קבוצתיות

מנגנון ה-DAO נועד לאגד משקיעים סביב מטרה מסוימת, עם הנפקת טוקנים המקנים זכויות הצבעה לחבריו, שברכישתם נאסף הכסף עבור המטרה שהוגדרה ● עו"ד יונתן אירם, מומחה למטבעות דיגיטליים ובלוקצ'יין: "זה הוקם מתוך אידיאולוגיה, כמו שממציאי המטבעות הדיגיטליים רצו שהכסף יהיה מבוזר, כך רוצים שגם קבלת ההחלטות תתנהל"

מייקל שין / צילום: Associated Press, Andy Kropa/Invision

מייקל שין הכריז על עצמו כעל מיזם חברתי: שחקן ללא מטרות רווח

השחקן מתכוון להשקיע את ההכנסות שלו בקידום פרויקטים חברתיים בוויילס, שבה נולד ● בין הפרויקטים שכבר השקיע בהם: מימון מלגות לסטודנטים וטורניר כדורגל למחוסרי בית