גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מקדונלד'ס מעלה מחירים לאחר שהעלתה את שכר העובדים

מכירות הרשת עלו יותר ממה שהיו לפני המגפה לאחר הקלה במגבלות הקורונה בשווקים מרכזיים

סניף מקדונלד'ס בניו יורק / צילום: רועי גולנדברג
סניף מקדונלד'ס בניו יורק / צילום: רועי גולנדברג

תאגיד מקדונלד'ס מעלה את מחירי הפריטים בתפריט כדי להדביק את התשומות העולות במהירות, כך הודיעה החברה, כשמשכורות לבדן עלו עד כה ב־10% בסניפי הרשת בארה"ב.

ענקית ההמבורגרים משיקגו נאבקת לגייס מספיק עובדים לשרת לקוחות במהירות ולשמור את סניפיה פתוחים שעות מלאות, אפילו כשהרשת מציעה שכר גבוה, כך אמרו המנהלים.

העלאת השכר הממוצעת בסניפים של מקדונלד'ס ממשיכה בחברה מהרבעון השני של 2021, אז דיווחו המנהלים על העלאה בשיעור של כ־5% בסניפים בארה"ב. השכר הגבוה יותר, הכולל העלאת שכר של כ־15% בסניפים שנמצאים בבעלות החברה, עוזר - אבל לא כמו שציפו.

"בהחלט ציפיתי וקיוויתי שנראה את המצב משתפר לפחות מעט יותר מהר ממה שקרה", אמר המנכ"ל כריס קמפצ'ינסקי למשקיעים ביום רביעי.

יצרנית הביג מק גם משלמת יותר על נייר, רכיבים וחומרים אחרים, אמרו המנהלים. מקדונלד'ס מצפה שמחיר הסחורות שלה יעלה השנה ב־3.5% עד 4%, לעומת העלייה בשיעור 2% שהייתה מוקדם יותר ב־2021, כך אמרו המנהלים.

המחירים הגבוהים יותר האלה עושים את דרכם לצרכנים, והמנהלים אמרו כי הם מצפים שהמחירים של הרשת יעלו השנה ב־6% לעומת שנה שעברה. 

עוד רשתות מעלות מחירים

חברות ברחבי העולם מעלות את המחירים לצרכנים בתגובה לגידול בעלויות שמתחיל בהפצה ושילוח ונגמר בעלויות רכיבי המזון ודלק. האינפלציה בארה"ב בספטמבר נותרה בשיעור הגבוה ביותר כבר מזה עשור, כך מראים נתוני לשכת התעסוקה.

בתאגיד סטארבקס אמרו ביום רביעי כי יגדילו את השכר הממוצע של עובדים אמריקאים ל־17 דולר לשעה, לעומת כ־14 דולר לשעה כרגע. בריסטות שהיו ברשת הקפה שנתיים או יותר יקבלו העלאת שכר של עד 5%, אמרו בסטארבקס, ומי שעובדים חמש שנים או יותר יקבלו העלאה של עד 10%.

מסעדות רבות מעלות את מחירי התפריט על־מנת לאזן עלויות גבוהות יותר לטבחים ומלצרים ואת העלויות הגבוהות יותר של בשר, חומרי אריזה, שמן צמחי וסחורות אחרות. ברשת האוכל המקסיקני צ'יפוטלה, במסעדות דל טאקו וברשת הצ'ילי ברינקר אמרו למשקיעים בשבועות האחרונים כי העלו מחירים על־מנת לעזור לכסות על העלויות.

במקדונלד'ס אמרו ביום רביעי כי מכירות של סניפים ברבעון שנגמר ב־30 בספטמבר עלו ב־10.2% לעומת אותה תקופה לפני מגפת הקורונה. מכירות בסניפים עלו ב־14.6% לעומת התקופה המקבילה ב־2019.

במקדונלד'ס אמרו כי כמות ההזמנות הגדולה והמחירים הגבוהים יותר הגדילו את הכנסות הרשת בארה"ב, כפי שעשה גם הכריך החדש שהציגה, קריספי צ'יקן, וארוחות המקבלות חסות מידוענים. המסעדות מקבלות יותר הזמנות־לקחת וקניות של קבוצות גדולות לעומת התקופה שלפני המגפה, וזה מתפרש לקנייה יותר גדולה פר לקוח, אמרו המנהלים.

"אנחנו מוכרים יותר כריכים, ומוכרים יותר צ'יפס", אמר המנכ"ל קמפצ'ינסקי. 

עלייה בהכנסות נטו

מקדונלד'ס דיווחה על עלייה בהכנסה נטו לרבעון בשיעור של 22% לעומת רבעון בשנה שעברה, עלייה של 2.15 מיליארד דולר. המכירות בגובה 6.2 מיליארד דולר עלו ב־14% לעומת אותה תקופה בשנה שעברה. בהתאמה, מקדונלד'ס הודיעה כי הרוויחה 2.76 דולר למניה.

מכירות החברה ורווחיה עלו על ציפיות האנליסטים. מניות מקדונלד'ס עלו ב־2.2% ל־241.57 דולר למניה במסחר הבוקר.

מקדונלד'ס הגדילה מעט את התחזיות למכירות בכל סניפיה ל־2021. הרשת צופה גם לפתוח עוד סניפים ברחבי העולם, בעיקר בסין ושווקים בינלאומיים אחרים. בארה"ב, עיכובים בשרשרת האספקה לציוד מטבחי ועיכובים במתן רישיונות דוחים פתיחות של חלק מהסניפים לשנה הבאה, כך אמרו בחברה.

ברשת ההמבורגרים הגדולה ביותר בעולם הודיעו כי היו פחות סגירות הקשורות לקורונה ברבעון האחרון בשווקים מרכזיים כמו קנדה, צרפת וגרמניה, מה שעזר למכירותיה במדינות אלה. בכל זאת, דרישות התחסנות בצרפת והוראות סגר באוסטרליה, למשל, הפכו את הפעילות ליותר, הודיעו בחברה.

בארה"ב, בערך 3,000 סניפים של מקדונלד'ס נותרו סגורים באזורים עם שיעורי הדבקה גבוהים בקורונה, כ־20% מסניפי הרשת. המכירות בארה"ב נותרו גבוהות בסניפים נגישים לרכב, ברשת ובמשלוחים, אפילו לאחר שהסניפים נפתחו מחדש לקהל, כך אמרו המנהלים.

מקדונלד'ס רכשה כמה חברות סטארט־אפ טכנולוגיות לפני המגפה על־מנת לפתח מערכות כגון הזמנה בזיהוי קולי בסניפים הנגישים לרכב. החברה הודיעה ביום רביעי כי היא מוכרת מעבדת טכנולוגיה שהשקיעה בה באזור המפרץ לחברת IBM, על־מנת שהעבודה במעבדה תתקדם מהר יותר.

עוד כתבות

ביטוח לאומי ראשון לציון / צילום: תמר מצפי

אתר הביטוח הלאומי חזר לפעילות רגילה אחרי מתקפת הסייבר

המתקפה התמקדה בהעמסת מידע של שרתי האתר ● בביטוח הלאומי מסרו כי לא נפרצו מאגרי מידע ● מערך הסייבר והמחשוב בביטוח הלאומי חסמו את הגישה לאתר מחו"ל

בנק ישראל בירושלים / צילום: אורית דיל

במחאה על הקיצוץ בתקציב: עובדי בנק ישראל סגרו את החשמל בבניין

עובדי בנק ישראל מוחים נגד ההנהלה ומאשימים אותה בחוסר שקיפות ● העובדים הורידו במחאה את התאורה כדי להביע "תמיכה" בחיסכון בתקציב

סמנכלית ביטוח ישיר מרב קליפר פרץ / צילום: איל יצהר

לא רק הפרידה משני כהן: סמנכ"לית השיווק של ביטוח ישיר בראיון

למרות הגידול ברכישות האונליין של ישראלים, עולם הביטוח עדיין נמצא מאחור, אומרת מרב קליפר-פרץ, סמנכ"לית השיווק של ביטוח ישיר ● מה הוביל לפרידה מהפרזנטורית שני כהן, ואיזה תובנות הפיקה בעזרת יחידת הדאטה ● הזווית של סמנכ"לי השיווק בחברות הבולטות במשק

שקל מול דולר / צילום: Shutterstock, Lord King

סוער בשוק המט"ח: השקל חוזר להתחזק למרות התערבות בנק ישראל

שוקי המניות רשמו אמש עליות חדות לאור התפוגגות החשש מהאומיקרון, והשקל מתחזק בחדות על רקע גידורי ההשקעות של הגופים המוסדיים ● הדולר והאירו יורדים ביותר מ-1% כ"א בהמשך לעליות בשווקים ● בנובמבר בנק ישראל רכש כ-4 מיליארד דולר במטרה לאזן את התנודות בשוק

משככי כאבים. לטענת הרשויות בניו יורק, שיווק אגרסיבי של חברות התרופות הוביל למגפת התמכרויות לחומרים ממכרים / צילום: Associated Press, Jessica Hill

הסכם הפשרה של אלרג'ן משאיר את טבע לבד בתביעת האופיואידים בניו יורק

לפי הסדר הפשרה, קבוצת אלרג'ן תשלם לרשויות במדינת ניו יורק 200 מיליון דולר בשל חלקה במגפת ההתמכרויות למשככי כאבים במדינה ● בכך נשארת חברת טבע החברה היחידה שלא הגיעה להסדר עם הרשויות במדינה בנושא, לאחר שלמעלה מ-20 חברות כבר עשו זאת

שמואל מועלם / צילום: תמר מצפי

"חוסר ניקיון כפיים": ביקורת חריפה של בג"ץ על מנכ"ל קופ"ח מאוחדת לשעבר

שמואל מועלם, מנכ"ל מאוחדת לשעבר, דרש הטבות פרישה מפליגות, בניגוד לעמדת הממונה על השכר באוצר ● מועלם הגיש תביעה לביה"ד האזורי לעבודה, אך תביעתו נדחתה. גם הערעור לביה"ד הארצי נדחה ● הוא לא אמר נואש והגיש עתירה לבג"ץ, משך אותה, ואחרי שנתיים הגיש אותה שוב ● לאור זאת כתב השופט אלכס שטיין כי מלבד השיהוי, יש לדחות את העתירה גם מטעם חוסר ניקיון כפיים של מועלם וכן שימוש לרעה בהליכי משפט

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה חיובית בוול סטריט; אפל עלתה בעוד 2.3% לשיא חדש

צים ריכזה מחזור גבוה וסיימה בירידה של 3.2% ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת עם נטייה לירידות ● סנטינל וואן רשמה ירידה של 4.7% ואילו וויקס קפצה בכ-5%

בית המשפט. על עורכת הדין הוטלו הוצאות משפט בגובה של 100 אלף שקל / צילום: Shutterstock

מתנה או נאמנות: מה מעמדם של מניות שקיבלה עו"ד בחברה?

עורכת דין שניהלה קשר רומנטי עם אדם שהיה לקוח שלה, טענה כי המניות שהעביר לה ניתנו במתנה ולא בנאמנות ● על מי חלה חובת ההוכחה ומה קבע בית המשפט?

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

מה עומד מאחורי התביעה הלא השגרתית של טורנדו נגד רותם סלע

בדיסקונט החליטו לקפוץ לליגה של הגדולים, והחתימו את סלע כפרזנטורית בבלעדיות ● לגלובס נודע כי צילומי הקמפיין מתוכננים בקרוב. בטורנדו לא מבקשים לעצור אותם, אך דורשים ביטול בלעדיות או פיצוי ● מה עומד מאחורי התביעה, ואיך זה ישפיע על תוכניות דיסקונט?

קרן ברק, ליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אין הבדל בין אכילת פרי לבין צריכתו בצורת 100% מיץ טבעי?

מה ההבדל בין לאכול תפוז ללשתות אותו? "מס הסוכר" הוא הזדמנות להסביר ● המשרוקית של גלובס

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בהובלת יוסי כהן: סופטבנק תשקיע 400 מיליון דולר בחברת הסייבר הישראלית קלארוטי

ראש המוסד לשעבר מוביל השקעה ראשונה של סופטבנק בתחום בו הוא מרגיש הכי בנוח: מיזוג בין שתי חברות המגינות על תשתיות רגישות במפעלי תעשיה ובבתי חולים שייצור את תאגיד אבטחת המתקנים הגדול בעולם ששוויו עומד על 2-2.5 מיליארד ד' ● תפקידו של יוסי כהן בסופטבנק נחשף לראשונה בגלובס

עודד הר אבן ורעות אלפיה, שותפים מנהלים בסאליבן תל אביב / צילום: רן בירן

"היה ברור שהחגיגה צריכה להסתיים": מנהלי פירמת עורכי הדין סאליבן מדברים על ההאטה בהנפקות

פירמת עוה"ד סאליבן תל אביב, שמנוהלת על ידי עו"ד עודד הר אבן ועו"ד רעות אלפיה, מייצגת חברות ישראליות שנסחרות בוול סטריט ● לחברות הם מציעים לא לבזבז זמן במחשבות על לונדון או אוסטרליה, וגם לא להיות "גרידיים" מדי: "השוק מוכיח שחברות שהיו מספיק חכמות לגייס בזמן - רגועות היום"

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

מנכ"לי חברות קריפטו הגנו על הענף בשימוע בקונגרס, שם שוקלים פיקוח על התעשייה

מנהלי החברות אמרו בשימוע בבית הנבחרים בארה"ב, שיהיה קשה להכניס את הנכסים הדיגיטליים תחת רגולציה במסגרת החוקים הפיננסיים הקיימים

חגיגות פתיחת שנה באוסטרליה / צילום: Associated Press, Mark Baker

מקופות הגמל להשקעה ועד להחזרים מרשות המסים: עצות שימושיות לסוף השנה

סוף השנה הפיננסית הוא הזדמנות לנקות שולחן ולהתכונן לשנה הבאה ● למה צריך לשים לב ואיזה הזדמנויות עומדות בפנינו ● ארבע עצות שיעזרו לכם לסגור את 2021 בצורה טובה יותר

קרית ים. ''אחלה חוף שלא חוצה אותו מסילת רכבת'' / צילום: Shutterstock

משנה את פניה: האם קריית ים תהפוך ללהיט נדל"ני

בהיעדר קרקעות פנויות, העיר יכולה לצמוח רק לגובה באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית ● אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית: "ההיצע נמוך והצפיפות נמוכה, ואין צורך במפלסי חניה תת-קרקעיים"

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס

מפעל סוכריות הגומי טופ גאם. השווי נחתך בכ-45% / צילום: מצגת החברה

מתחילים הכי גבוה ובסוף מתפשרים: המנגנון שמאחורי קיצוץ מחיר ההנפקות בבורסה בת"א

פעם אחר פעם "נאלצות" החברות המנפיקות לחתוך 20%, 30% ואפילו 50% מהשווי אליו כיוונו טרם ההנפקה ● עם זאת, ברוב המקרים נראה שמדובר במצב שבו כל הצדדים יוצאים מרוצים - החברה מגייסת לפי שווי סביר מבחינתה, והמשקיעים המוסדיים יוצאים כמי שלחצו אותה מטה ● ואיך כל זה קשור לדמי השכירות של רמי לוי?

משרדי דויטשה בנק בניו יורק / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

חשד בארה"ב שדויטשה בנק הפר התחייבות לחלוק דיווחים על אי-סדרים

דויטשה בנק חתם בינואר על הסכם פשרה עם משרד המשפטים האמריקאי שכלל התחייבות לדווח על כל חשד לאי-סדרים בתמורה לזניחת חקירה בנושא חשדות לשוחד ● כעת מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל" כי הרשויות בודקות אם הבנק "לא דיווח כיאות" על תלונה פנימית שהוגשה בנוגע להשקעות של חברה באחזקתו

אראל מרגלית, מייסד ויו''ר JVP ואניקליפ / צילום: שחר עזרן

שותף לשעבר ב-JVP תובע את אראל מרגלית. הקרן: הטענה משוללת יסוד

גלן שוובר, שהיה שותף בקרן ארבע של JVP, טוען כי מרגלית העביר את המניות המועדפות שהחזיקה הקרן באחת מחברות הפורטפוליו המובילות ליישות עסקיות בשליטתו במחיר נמוך משמעותית מהשווי האמיתי שלהן ● מ- JVP נמסר בתגובה כי "מדובר בתביעה משוללת כל יסוד משפטי ועסקי, מנוגדת לדין, של עובד לשעבר של JVP שעזב את הקרן בשנת 2006, לפני למעלה מ-15 שנים, ובניגוד לדין"

צריך לדעת גם איך להיפרד / צילום: Shutterstock

לפטר 900 עובדים בזום? מנהלים מבינים שהם צריכים לדעת גם איך להיפרד

הפיטורים של מאות עובדי Better.com האמריקאית בישיבת זום היו צעד חריג בעידן שבו מנהלים מבינים שכדאי להם לתת הרגשה טובה גם לעובד שלא הצליח בתפקידו ● מחשש לשיימינג ברשתות ועד הזדמנות לקבל פידבק על הארגון - כל הסיבות לגמור את זה יפה ● ניהול וקריירה