גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עונת החגים תראה אם חברות התעופה עשו מספיק כדי לאלף נוסעים פרועים

שיעור ההתנהגות הרעה עלה ועלול להשפיע משמעותית על אנשי צוות בטיסות ועל נוסעים

נוסעים במטוס / צילום: Shutterstock
נוסעים במטוס / צילום: Shutterstock

עונת הנסיעות של החגים בארה"ב שמתחילה בשבוע הבא תבחן אם חברות תעופה, רגולטורים ושדות תעופה עשו מספיק על מנת להיאבק בעלייה בהתנהגות פרועה של נוסעים ויקלו את המתחים להם חשופים נוסעים אחרים.

נכון ל־9 בנובמבר היו 5,114 דיווחים על נוסעים פרועים, כך נמסר ממנהל התעופה הפדרלי, ויותר מ־970 חקירות נפתחו בנושא. ב־2019, פתח מנהל התעופה בפחות מ־150 חקירות לגבי התנהגות נוסעים בטיסות.

בין התקריות, מנהלת תפעול בחברה סאות'ווסט הוסעה לבית חולים בסוף השבוע האחרון לאחר שנוסעת אחרת נתנה לה אגרוף, כך נמסר ממשטרת דלאס.

כמעט שלושה רבעים מהדיווחים למנהל התעופה נוגעים לתקריות הקשורות למסכות, כך נמסר מהסוכנות. בכמה מקרים, התקריות שהחלו כוויכוח על מדיניות עטית המסכות יצאו משליטה.

תקריות של נוסעים פרועים יכולות להשפיע משמעותית על העובדים בחברת תעופה ועל הנוסעים - הם יכולים לגרום לעיכוב טיסות או לחזרות לא מתוכננות לשער בטרמינל, מצד אחד, ויכולות להיגמר בפציעות חמורות לעובדי חברות התעופה. דיילים אומרים שהם מודאגים שהמדים שלהם הופכים אותם ליעד למתקפות. תקריות בפרופיל גבוה גורמות לחרדות כלליים בקרב הנוסעים לגבי כל תחום הטיסות.

"עברנו מלומר לכולם לשמור על מרחק של שני מטר לדחיסתם במטוסים", אמר אנדרו תומאס, פרופסור עמית לשיווק ועסקים בינלאומיים באוניברסיטת אקרון, שכתב ספרים על התנהגות פרועה בטיסות ועל בטיחות בתעופה.

"נכנסת לזה בתקווה שהכל יפעל כשורה"

התנהגות רעה במטוסים אינה דבר חדש. הייתה עלייה בהתנהגות שלילית במטוסים בסוף שנות ה־90, אמר תומאס. הדברים השתפרו מעט לאחר התקפות 9/11, אבל בסופו של דבר המגמה החלה מחדש.

הפעם, חששות הקורונה, כללים חדשים בשדות תעופה ובמטוסים, ומספר עולה של עיכובים וביטולים של טיסות העלו את הסטרס של הנוסעים, אמר תומאס. הקהלים הגדולים הצפויים בטיסות החגים עלולים למתוח את העצבים עד קצה גבול היכולת.

חברות תעופה, כולל דלתא ויונייטד, אומרות שהן צופות שעונת חג ההודיה תכיל כמה מהימים העסוקים ביותר שלהן מאז תחילת המגפה, כשנפח הטיסות נמוך מנפחן ב־2019 רק ב11% או 12%. שתי החברות אמרו שיום ראשון שלאחר החג צפוי לקבוע שיא לתקופת המגפה מבחינת נפח הנוסעים.

ג'אינה מיסטי אמרה שהיא מתכננת לטוס עם סאות'ווסט מביתה בפניקס לסן פרנציסקו עם בעלה ביום שלישי כדי לבלות את חג ההודיה עם הגיס שלה. מיסטי, שהיא מנהלת שיווק בת 37, טסה לעתים קרובות לפני המגפה, אבל זו תהיה הטיסה הראשונה שלה מאז מרץ 2020.

היא אמרה שהיא חשה מעט חששות לקראת הטיסה לאחר שראתה בחדשות שחברות מבטלות עשרות טיסות באוקטובר ובגלל שנוסעי סאות'ווסט לא שומרים מושבים במטוס מראש. היא מתכננת לעטות מסכה כפי שנדרש על ידי החוק הפדרלי ומקווה שהנוסעים האחרים יעשו כמוה. "אני פשוט נכנסת לזה בתקווה שהכל יפעל כשורה".

מנהל התעופה הפדרלי והדיילים אומרים שאלכוהול שיחק תפקיד בתקריות לא מועטות. על פי נהלי מנהל התעופה כבר אסור לנוסעים בטיסות לצרוך אלכוהול שלא מוגש על ידי חברות התעופה. הקיץ, מנהל התעופה הפדרלי ביקש משדות התעופה להקשות על מכירות של משקאות אלכוהוליים שמותר לקחת. כמה חברות תעופה הפסיקו למכור אלכוהול בטיסות כדי להימנע מלהחמיר את הבעיה.

"אסור שמי שמבצעים פשע לא יחמקו מהחוק פשוט בגלל שאף אחד לא רוצה להגיש נגדם תלונה בגלל העלות"

בכירי מנהל התעופה הפדרלי פעלו ביצירתיות וביקשו מילדיהם לעזור בהסרטת הודעה לציבור. השבוע מצלם מנהל התעופה סרטון נוסף יחד עם מנהל הבטיחות בדרכים, מחלקת חברות תעופה ושדות תעופה. המסר החדש נועד להזכיר לנוסעים את האנשים האמיתיים - עובדי צוות, עובדי שדות תעופה ואחרים - שבזכותם יכולים הנוסעים לנסוע הביתה לחגים.

כשהסוכנות הציעה להטיל קנסות גדולים על נוסעים המתנהגים בפראות, מס' גדול של נוסעים שצברו קנסות יכלו להראות שאין להם האמצעים הכספיים לשלם את מלוא הקנס, כך אמרו בכירים במנהל. מנהל התעופה לא יכול לתבוע בעצמו תביעה פלילית, אם כי לאחרונה הפנה כמעט 40 מקרים לבולשת הפדרלית וביקש משדות התעופה להיות מתואמים יותר עם רשויות אכיפת חוק מקומיות.

הבעיה עלולה להיות חמורה ממה שמראים הנתונים. שרה נלסון, נשיאת איגוד הדיילות והדיילים, אמרה שתקריות רבות בהן הנוסעים מתנהגים בגסות, זלזול, או מעירים הערות גזעניות נותרות לא מדווחות.

מנהל הבטיחות בדרכים מציע לעובדים תוכנית הגנה עצמית בהדרכת אנשי חיל האוויר, אבל היא לא חובה. בעדויות שהוגשו לתת וועדה של בית הנבחרים לקראת שימוע ביום שלישי, אמרה נלסון שצריך להפוך את הכשרת ההגנה העצמית לאנשי צוות לחובה.

דיילות ודיילים הם אנשים חזקים, אמרה נלסון, "אבל כשזה ברמה הזו וישנו הלחץ הנוסף של תדירות האלימות, לקללות ולעלבונות האלה משקל נוסף".

מתוך תקווה לעזור לרשויות אכיפת החוק וחברות התעופה, ולצמצם את כמות התקריות, שדה התעופה הבינלאומי בסולט לייק סיטי הציע לשלם את העלות של נסיעה בחזרה לשדה של כל נוסע או עובד של אחת החברות שיסכימו להגיש תלונות או לשמש כעדים, כך אמר מנהל שדה התעופה ביל וויאט.

שדה התעופה קיבל את ההחלטה הזו באוקטובר, ובינתיים לא היה צורך בפעולה כלשהי.

"אנו חושבים שחשוב שאנשים שהם פרועים עד כדי כך שהם מבצעים פשע לא יכולים להתחמק פשוט בגלל שאף אחד לא רוצה להגיש נגדם תלונה בגלל העלות של חזרה לכאן", אמר וויאט.

בחברת יונייטד, מספר התקריות ירד מאז מוקדם יותר השנה, כך אמר לעיתונאים נשיא חברת התעופה ברט הארט מוקדם יותר החודש. הנוסעים מתרגלים לנהלים החדשים ודיילי הטיסות מנוסים בהרגעת מצבים מתוחים, אמר.

נוסעים שעדים לתקריות כאלה לא צריכים להתערב אלא אם הדייל או הדיילת מבקשים מהם או אם ישנה סכנה מידית לחיי אדם, אמרה נלסון. כל הנוסעים צריכים להודיע לדיילים ולדיילות על בעיות פוטנציאליות שהם רואים.

"כשהצוותים קטנים אנחנו עשויים לא לראות את זה במהירות בה רואים את זה הנוסעים", אמרה נלסון.

עוד כתבות

מלאכי אלפר / צילום: יח''צ בזן

בזן מסכמת רבעון עם זינוק חד בהכנסות, לצד ירידה ברווח הנקי

הכנסות קבוצת בתי הזיקוק כמעט הוכפלו ברווח, אך הרווח הנקי ירד ב-12% בשל הפסדי שיערוך שנרשמו בגין עסקאות עתידיות להגנה על מרווחי הזיקוק ● המנכ"ל מלאכי אלפר: "יש התנרמלות בתחום. רואים את זה בהתנהלות מחירי הנפט ובמבנה השוק שמתחיל לחזור לנתונים שראינו בעבר"

איריס ושאול אלוביץ / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

שאול ואיריס אלוביץ' מבקשים לבטל את כתב האישום נגדם: "זכויותינו נפגעו"

בני הזוג אלוביץ', המואשמים בתיק 4000 במתן שוחד לרה"מ לשעבר נתניהו ובשיבוש הליכים, טוענים כי המשטרה והפרקליטות פגעו בזכויותיהם ונקטו "אמצעים דורסניים ותרגילי חקירה מזעזעים" ● לטענתם, מדובר ב"מסה קריטית של כשלים" שמצדיקה את ביטול האישום נגדם מכוח "הגנה מן הצדק" ● הפרקליטות: "עיתוי הגשת הבקשה תמוה"

בניין בורסת ת''א / צילום: איל יצהר

הירידות בבורסה טובות לעסקי הבורסה: הגדילה הכנסות ורווחים בשיעור דו-ספרתי

עלייה חדה של 33% במחזור היומי בשוק המניות של ת"א, בעקבות התנודתיות הגוברת, הקפיצה את הכנסות הבורסה מעמלות והובילה אותה להציג רווח של 29 מיליון שקל במחצית ● גיוסי ההון והחוב נמשכו במרץ, בהובלת הבנקים וחברות הנדל"ן, וחיפו על עצירת שוק ההנפקות הראשוניות

סטארט-אפ המשלוחים Deliverider / צילום: Deliverider

השלב הבא באונליין: להזמין מוצרים ב-10 שקלים בלי לשלם על משלוח

הסטארט-אפ דליבריידר מציע לעסקים קטנים לשתף פעולה עם אתרי האיקומרס החזקים, ולצרף את מוצריהם למשלוחים קיימים ללא עלות נוספת ● לדברי המייסד עידו רז, "מצאנו שמוצרים במחיר נמוך מציגים את יחס ההמרה הגבוה ביותר" ● החברה נמצאת במגעים עם שופרסל

שבתאי קמחי, מייסד טרק מרקט, בסניף כפר סבא החדש / צילום: פז פטל

רשת הטיולים טרק מרקט מתרחבת בהשקעה של 16 מיליון שקל

עד סוף השנה תכלול רשת הטיולים, שהוקמה ב-2020, 10 סניפים, מתוכם שמונה הוקמו ויוקמו השנה בהשקעה של 16 מיליון שקל ● טרק מרקט מוכרת מותגים בינלאומיים של תיקים, אוהלים, ציוד לקמפינג וביגוד לנשים ולגברים

הסכמים לחלוקת רכוש שאינם מביאים בחשבון תשלומי מס עתידיים עלולים לגרום לחוסר שוויון מהותי בין בני הזוג / אילוסטרציה: Unsplash, Wil Seaman

מתגרשים? היזהרו ממלכודות מיסוי מקרקעין

הסכמים לחלוקת רכוש שאינם מביאים בחשבון תשלומי מס עתידיים עלולים לגרום לחוסר שוויון מהותי בין בני הזוג ● איך ניתן להימנע מכך? מומחים לדיני משפחה ולמיסוי מקרקעין מסבירים

אדם סינגולדה, מנכ''ל וממייסדי טאבולה / צילום: כפיר זיו

טאבולה הפחיתה שוב את תחזית ההכנסות השנתית, אך הותירה ללא שינוי את תחזיות הרווח

חברת המלצות התוכן הישראלית פרסמה את דוחותיה הרבעוניים, והפחיתה בפעם השנייה ברציפות את התחזיות, וצופה הכנסות שנתיות של עד 1.47 מיליארד דולר ● בשאר הפרמטרים אין שינוי, כך ששולי הרווח צפויים להיות גבוהים יותר

דניאל ספיר, מנכ''ל סלקום / צילום: איל יצהר

הישראלים טסו לחו"ל והקפיצו את הכנסות סלקום

הכנסות סלקום ברבעון השני הסתכמו ב-1.069 מיליארד שקל ● הסלולר חוזר לצמוח, אבל הטלוויזיה נשחקת ביחס לרבעון הקודם

הדולר, האירו והשקל / צילום: Shutterstock

הדולר כבר היה בשיא של 20 שנה, מה גרם לו לשנות כיוון?

העלאת הריבית האגרסיבית של הפד והירידות בשווקים דחפו את הדולר מתחילת השנה כלפי מעלה מול כל המטבעות העיקריים כמעט ● בטווח הארוך יותר, כל הסימנים מראים על התחזקות משמעותית של האירו מול המטבע האמריקאי ● ובינתיים השקל, שעד יולי היה אחד המטבעות החלשים בעולם, התחזק בחודש שעבר מול כל המטבעות העיקריים

בועז לוי מנכ''ל תע''א, בצלאל מכליס מנכ''ל אלביט, יואב הר אבן מנכ''ל רפאל / צילום: תע''א, אסף שילה/ישראל סאן, רפאל

אלה החברות הביטחוניות המכניסות בעולם. היכן הישראליות ברשימה?

רשימת מאה החברות הביטחוניות השנתית של אתר "דיפנס ניוז" מגלה כי אלביט, רפאל ותע"א נכנסו לדירוג בעשיריות השלישית והרביעי עם היקף הכנסות של 11.7 מיליארד דולר יחדיו ● אלביט היא הבכירה ברשימה, במקום ה-31 ● את מי עקפו הישראליות ומי החברות ששולטות בפסגת הרשימה?

עומס תנועה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מחקר של הטכניון: הישראלים נשארים בבית בגלל הייאוש מהפקקים והאוטובוסים

החוקרים מצאו כי אזרחים רבים בארץ נמנעים מנסיעות מבעוד מועד, אפילו אם הם בדרכם לרופא או לביקור משפחתי ● התופעה ניכרת בעיקר אצל מי שאינם משתמשים ברכב פרטי, והנפגעים העיקריים הם אוכלוסיות מוחלשות שנאלצות לוותר על נסיעות

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

מסע הקניות של אלקטרה הגיע לטרגט מרקט: רכשה שליטה לפי 160 מיליון שקל

אלקטרה רוכשת בשלב ראשון 51% ממניות החברה הפועלת בתחום השירותים המנוהלים, ועשויה לרכוש בעתיד את יתרת המניות ● טרגט מרקט מפתחת עבור לקוחותיה מערכי ניהול המשלבים לוגיסטיקה, מערכות מחשוב, כוח-אדם, רכש ובקרה

טסלה קרוסאובר מודל Y / צילום: יח''צ

טסלה נאלצת להתמודד עם תחרות קשה בסין מצד שוק המכוניות הפורח

מכירות של מכוניות חשמליות והיברידיות בשוק הרכב הגדול ביותר בעולם צפויות להגיע השנה לשיא של 6 מיליון

עבודות בכביש / צילום: שלומי יוסף

התנועה לאיכות השלטון: חשש לניגוד עניינים במכרז של נתיבי ישראל

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"שית ולרשות החברות בחשש לניגוד עניינים במכרז שמוערך ב-600 מיליון שקל להחלפת גופי תאורה ● בתנועה טוענים כי בעלי עניין בחברה המייצרת תאורה חכמה ומספקת מוצרים לזוכה במכרז לקחו חלק מרכזי בניסוח התנאים ● נתיבי ישראל: "הטענות נבחנו וטופלו בצורה מקצועית ועניינית. אז, כמו גם היום, מדובר על טענות בהן כלום ושום דבר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בקבוצת שיכון ובינוי / צילום: איל יצהר

מכה לשיכון ובינוי: הוגדרה כגורם ריכוזי במשק

חברת הנדל"ן הוכללה ברשימת הגורמים הריכוזיים, לאחר שמחזור המכירות הקובע והאשראי הקובע של הקבוצה חצו בשנת הכספים 2021 את הרף להגדרתן כריאליות משמעותיות ● גם בית ההשקעות מור הצטרף לרשימה

אור עופר, מייסד ומנכ''ל סימילרווב / צילום: איל יצהר

סימילרווב עקפה את התחזיות בשוק, אך צופה קצב צמיחה מתון יותר ברבעון השלישי

חברת הטכנולוגיה הישראלית הציגה ברבעון השני צמיחה של כ-46% בהכנסות והצליחה גם לצמצם את ההפסד התפעולי ● מספר הלקוחות גדל ב-25% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● ברבעון השלישי צופה סימילרווב צמיחה של 38% בהכנסות ומעריכה שינועו בין 48.8 ל-49.2 מיליון דולר

מיזוג איירון סורס עם יוניטי / צילום: Shutterstock

עסקת המכירה של איירון סורס בסכנת ביטול; המניה צוללת בוול סטריט

חברת AppLovin הגישה הצעה לא מחייבת לרכישת יוניטי, שאמורה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית ב-4.4 מיליארד דולר, והעמידה כתנאי את ביטול העסקה ● מניית איירון סורס צונחת במעל ל-15% בוול סטריט

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

יציבות בת"א; דלתא מותגים צונחת ב-5% אחרי הדוחות, ברן מזנקת

ירידות באסיה ובאירופה, החוזים בוול סטריט יציבים; המשקיעים דרוכים לקראת נתוני האינפלציה בארה"ב היום ● בזק פרסמה דוחות, בארה"ב דיסני תדווח הלילה ● ירידות בשוק הקריפטו

נגיד הבנק המרכזי  של אנגליה, אנדרו ביילי / צילום: Associated Press, Dan Kitwood

מקרה המבחן הבריטי: שש העלאות ריבית לא עזרו למתן את האינפלציה

בריטניה מספקת הצצה לאפשרות שהעלאות הריבית לא יצליחו להוריד במהירות אינפלציה: שש עליות ריבית מצד הבנק המרכזי של אנגליה לא בלמו את האינפלציה שצפויה לזנק לפי התחזיות מ־9.4% ל־13% עד סוף השנה ● ובעוד שבוריס ג'ונסון אורז את חפציו, הדלפות מכיוונה של ליז טראס, המועמדת המובילה להחליפו, רומזות שיש תכנון לשנות את יעדי האינפלציה כדי לעודד צמיחה

ברק וסדצקי מהמרים על החברה שרוצה להנדס חצי מסוגי החיידקים בעולם / צילום: איל יצהר

אהוד ברק וסיגל סדצקי מהמרים על חברה שרוצה להנדס חיידקים

חברת גאיה ביו, שהוקמה לפני כשנה, מפתחת מערכת בינה מלאכותית לזיהוי ומיון חיידקים להינדוס ● החברה הצעירה, שגייסה עד כה רק גיוס סיד מקרן ונצ'ר ישראל וממשקיעים פרטיים מאירופה, כבר הצליחה לגייס לשורותיה יועצים בכירים כמו רה"מ לשעבר אהוד ברק ופרופ' סיגל סדצקי, לשעבר ראש שירותי רפואת הציבור במשרד הבריאות