גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה המחירים ממשיכים לעלות ומה הסיבה לאינפלציה?

זו אחת הבעיות המטרידות ביותר איתה מתמודדים כלכלנים וקובעי מדיניות בממשלות

מחירי מוצרי המזון טיפסו ב-5.4% לעומת אותו חודש לפני שנה / צילום: Shutterstock, George Rudy
מחירי מוצרי המזון טיפסו ב-5.4% לעומת אותו חודש לפני שנה / צילום: Shutterstock, George Rudy

האינפלציה בארה"ב הגיעה לרמה הגבוהה ביותר מזה 31 שנים, ולקוחות רואים עלייה חדה במחירים של מגוון מוצרים ושירותים בגלל מחסור עקבי במלאי וכוח עבודה וביקוש חזק.

האינפלציה, המקבלת רוח גבית מחוסרי איזון בכלכלה שנוצרו בעקבות מגפת הקורונה, היא אחת הבעיות המטרידות ביותר לכלכלנים וקובעי מדיניות בממשלה - החל מנציבי הפדרל ריזרב הקובעים את שיעור הריבית וכלה באנשי ממשל ביידן והקונגרס. הסיבות רבות, והכלים שמשמשים לרוב יכולים, במקרים מסוימים, לדחוף את הכלכלה למיתון כדרך להרגיע את הלחץ על מחירים.

הנה הדרך בה אינפלציה קורית:

מהי אינפלציה ולמה זה משנה לך?

אינפלציה משקפת את העלייה באופן כללי במחירים או את הירידה בערך הכסף. היא לרוב קורית כתוצאה מביקוש רב מדי לעומת מלאי מוצרים קטן מדי או שירותים מוגבלים, וזה מוביל לעליית מחירים. המחירים המנופחים לא בהכרח פוגעים בכלכלה כולה, ורק הלקוחות המבצעים רכישות מרגישים את העלייה.

לדוגמא, במשך הרבה מהשנה האחרונה מחירי מכוניות חדשות עלו בגלל מחסור בכלי רכב, בעקבות המחסור ברכיבי מפתח כמו מוליכים למחצה. בעוד שהיו לזה השפעות מהדהדות - כמו למשל יותר ביקוש ומחירים גבוהים יותר למכוניות מיד שנייה, בגלל המחסור במכוניות חדשות - העלייה במחירי המכוניות לא בהכרח משפיעה עליכם אם אתם לא צריכים לקנות כלי רכב.

באופן דומה, מחירים גבוהים יותר בתחום אחד לאו דווקא מובילים לאינפלציה כללית ברחבי הכלכלה. אבל עליות המחירים בתחום רחב של קטגוריות יחלישו את כוח הקנייה של הצרכנים.

מה גורם לאינפלציה כרגע?

לפרץ האינפלציה הנוכחי כמה סיבות שניתן לזהות, רבות מהן קשורות למגפת הקורונה. ראשית, הצרכנים מוצפים בחסכונות מכספי סיוע שהגיעו מהממשלה וההוצאה על שירותים קטנה יותר בגלל המגבלות שהוטלו על עסקים, וזה גורם להם לרצות יותר מוצרים שהמלאי שלהם מצומצם.

יש גם פחות עובדים בשוק העבודה, וזה מעודד את מי שעובד לבקש העלאות ופוגע בפריון באופן כללי. הגורמים האלה ורבים אחרים גורמים לעליית מחירים.

מחירי האנרגיה, כולל דלק, עלו בעת שייצור נפט וגז מפגר לעומת החזרה בביקוש הצרכני ביציאה מהמגפה. החזרה הזו של הביקוש גם הובילה להפרעות בשרשרת האספקה. קשה למצוא נהגי משאיות, מקומות בנמלים וחלל במחסני הסחורה, וזה מוביל לעיכובים יקרים ומעלה את תעריפי השילוח של סחורות.

העלויות הנוספות האלה, בכל שלב מייצור ועד מכירה, מובילות לעליית מחירים לצרכנים, וכמה חברות קופצות על ההזדמנות הזו ומעלות מחירים.

באיזו מהירות עולים המחירים?

מדד המחירים לצרכן, קריאת מפתח של האינפלציה, עלה ב-6.2% לעומת לפני שנה, על פי דוח משרד התעסוקה לאוקטובר. אם מוציאים מהתמונה את המזון והאנרגיה - מחירים בקטגוריות אלה יכולים להיות תנודתיים - אזי מדד המחירים לצרכן עלה בשיעור נמוך יותר של 4.6%. הקריאות האלה, עם זאת, מראות שעליות המחירים נרחבות והן נמצאות מעל היעד של קובעי המדיניות לאינפלציה השנתית, המרחף סביב 2% בשנה סך הכל.

הקצב הזה הוא קצב העלייה המהיר ביותר לתקופה של 12 חודשים מאז 1990, מה שאומר ששליש מאזרחי המדינה מעולם לא חוו עליית מחירים כזו מהירה.

איך מודדים את האינפלציה?

יש דרכים שונות למדוד אינפלציה, אפילו בין משרדי ממשלה שונים. הגרסה הקצרה מגיעה ממדד המחירים לצרכן שכבר הוזכר ונמדד על ידי משרד התעסוקה. המדד מחושב בעזרת סקר של משקי בית ורק מכסה הוצאות על סחורות ושירותים. הוא לא כולל הוצאות שלא משלמים עליהן באופן ישיר, למשל תשלומים לרופאים המשולמים על ידי ביטוח הבריאות של אדם כלשהו. בגלל מספר ההוצאות המצומצם שנמדד עשוי המדד להיות תנודתי יחסית.

מדד המחירים לצריכה אישית, לוקח בחשבון מגוון רב יותר של הוצאות - ומשוב מעסקים - על מנת לספק תמונה יותר נרחבת של שינוי המחירים. קריאת האינפלציה הזו היא המדד המועדף על הפדרל ריזרב. משרד המסחר מפרסם את הערכת מדד ההוצאה האישית באופן חודשי כחלק מדוח ההכנסות וההוצאות שלו.

איזה סחורות ושירותים מניעים את עליית המחירים?

המחירים עולים בכל רחבי הכלכלה, אבל לא באופן אחיד. מחירי הדלק עלו באוקטובר כמעט ב-50% לעומת אותו חודש לפני שנה, והגיעו לרמות שנראו לאחרונה ב-2014. מחירי מוצרי המזון טיפסו ב-5.4% ומחירי בשר החזיר עלו ב-14.1% לפני שנה, העלייה הראשונה מאז 1990.

מחירי המכוניות החדשות זינקו ב-9.8% באוקטובר, העלייה הגדולה ביותר מאז 1975, בעוד שמחירי הריהוט ומיטות עלו בשיעור הגבוה ביותר מאז 1951. מחירי הצמיגים וציוד ספורט עלו בשיעור הגבוה ביותר מאז תחילת שנות ה-80. לא כל הסחורות מושפעות מהאינפלציה: מחירי הטיסות והאלכוהול ירדו בחודש שעבר.

שמתי לב שהרבה יותר יקר למלא את האוטו בדלק. האם הממשלה יכולה לעזור?

בתגובה למחירי הדלק והנפט הגבוהים יותר, ממשל ביידן מתכנן להוציא נפט ממאגר הדלק האסטרטגי של ארה"ב. המאגר מחזיק יותר מ-600 מיליון חביות נפט בארבע מערות אחסון תת קרקעיות לאורך החופים של טקסס ולואיזיאנה. הקונגרס אישר את הקמת המאגר ב-1975, לאחר אמברגו הנפט הערבי, כהגנה מפני זעזועים למערכת האספקה כתוצא מפעולות של יצואני נפט.

הוצאת נפט מהמאגרים אמורה להגדיל את המלאי ולהוריד את מחירי הדלק.

ממשל טראמפ שקל צעד דומה ב-2018 לפני שהחליט לא לבצע אותו. הקונגרס התחיל לצמצם את המאגר כדרך לגייס כסף למימון קיצוצי מיסים והוצאות אחרות. במסגרת אישור של הקונגרס, משרד האנרגיה ניהל שבע מכירות מאז 2017, ונפטר מיותר מ-60 מיליון חביות נפט, או כ-8.6% ממה שהיה במאגר, כך אומרים נתוני המשרד.

גם המשכורות עולות, נכון? אך האם הן עולות מספיק על מנת לשמור על כוח הקנייה של האנשים בהתחשב בקצב האינפלציה?

בשוק העבודה הצפוף של ימינו, עובדים מקבלים העלאות. אבל במונחים של דולרים אמיתיים, הכסף שלהם קונה פחות מפעם. השכר השעתי הממוצע עלה באוקטובר ב-0.4% לעומת החודש לפניו, אבל האינפלציה עלתה ב-0.9% לאותה תקופה, מה שאומר שהייתה ירידה בסך הכל של 0.5% בעליית השכר הריאלית. בחישוב שנתי, עלה השכר לשעה ב-4.9%, פחות מהעלייה באינפלציה שנרשמה בשיעור של 6.2%.

גורם נוסף המשפיע על האינפלציה הוא הציפיות לגבי עליית המחירים. אם חברות מאמינות שיש ציפיות נרחבות של צרכנים לכך שהמחירים יעלו בכל התחומים, חברות יכולות להעלות מחירים בלי חשש שלקוחות יפסיקו לרכוש או יעברו למתחרים. זה יכול לגרום לעובדים לדרוש שכר גבוה יותר מהמעסיקים בגלל שיוקר המחייה עלה, וזה יכול להוביל למעגל אינפלציוני של העלאות שכר.

שמענו הרבה על הדרך בה האינפלציה הגבוהה אמורה להיות זמנית. מה חושבים רוב הכלכלנים?

רוב הכלכלנים מאמינים שהאינפלציה תוקל בשנה הבאה, כששרשראות האספקה יחזרו לפעול באופן נורמלי ומחירי האנרגיה יפסיקו לטפס, אבל כפי שקורה לעתים קרובות בין כלכלנים, יש אי הסכמה לגבי הרמה עליה יתייצבו עליות המחירים. נציבי הפדרל ריזרב חושבים שהאינפלציה תחזור לרמה שבין 2% ל-2.5% בשנה הבאה.

השווקים הפיננסיים כנראה פחות בטוחים שהאינפלציה תתיישב על רמה זו. ביום שישי, אגרות חוב הקשורות לאינפלציה היו בצפי ששיעור האינפלציה יהיה 3% עד סוף 2023 לפני שתרד לשיעור שבין 2% ל-2.5% בשנים רחוקות יותר.

איך משפיעה האינפלציה הגואה על מחירי המשכנתאות?

מחירי הדיור עלו במגפה בגלל שילוב של עלויות משכנתא נמוכות, ביקוש חזק ומחסור במלאי בגלל חוסרים בחומרי בניין ופועלים. שיעורי המשכנתאות נותרו נמוכים כשהפד קיים את הבטחתו להשאיר את שיעור הריבית קרוב לאפס כחלק ממאמציו לתמוך בכלכלה. כלכלנים מצפים ששיעורי המשכנתאות יעלו כשהפד יעלה את שיעור הריבית, והבנק המרכזי צפוי להתחיל בתהליך הזה באמצע שנה הבאה. עדיין, מחיר הריבית על קניית בית צפוי להישאר נמוך לעתיד הקרוב, בין היתר בגלל שהפד לא צפוי להעלות את הריבית בשיעור גדול.

איך משפיעה האינפלציה על שוק המניות?

בטווח הקצר, האינפלציה יכולה לחזק את שוק המניות. חברות עשויות לדווח על רווחים גבוהים יותר על בסיס העלאת מחירים הנובעת מהאינפלציה. כמעט שתיים מכל שלוש חברות גדולות הנסחרות בבורסות בארה"ב דיווחו על שולי רווח גדולים יותר השנה ממה שדיווחו בתקופה המקבילה ב-2019, לפני מגפת הקורונה, כך מראים נתונים של FactSet.

אבל ירח הדבש הזה ייגמר טוב רק אם האינפלציה תהיה זמנית או חולפת. אינפלציה עיקשת תוביל לכך שהפד יעלה את שיעור הריבית עוד יותר, וזה בתורו יעלה את מחיר ההלוואות ויפגע בצמיחה על מנת למתן את הלחץ על המחירים. משקיעים רבים צופים תיקון של השוק אם יהיו דיווחים מתמשכים על אינפלציה גבוהה בכמה החודשים הקרובים, בגלל שזה עשוי לגרום לפד לפעול יותר בתקיפות.

גווין גילפורד וטימותי פוקו השתתפו בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

שבתאי קמחי, מייסד טרק מרקט, בסניף כפר סבא החדש / צילום: פז פטל

רשת הטיולים טרק מרקט מתרחבת בהשקעה של 16 מיליון שקל

עד סוף השנה תכלול רשת הטיולים, שהוקמה ב-2020, 10 סניפים, מתוכם שמונה הוקמו ויוקמו השנה בהשקעה של 16 מיליון שקל ● טרק מרקט מוכרת מותגים בינלאומיים של תיקים, אוהלים, ציוד לקמפינג וביגוד לנשים ולגברים

סטארט-אפ המשלוחים Deliverider / צילום: Deliverider

השלב הבא באונליין: להזמין מוצרים ב-10 שקלים בלי לשלם על משלוח

הסטארט-אפ דליבריידר מציע לעסקים קטנים לשתף פעולה עם אתרי האיקומרס החזקים, ולצרף את מוצריהם למשלוחים קיימים ללא עלות נוספת ● לדברי המייסד עידו רז, "מצאנו שמוצרים במחיר נמוך מציגים את יחס ההמרה הגבוה ביותר" ● החברה נמצאת במגעים עם שופרסל

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נאסד"ק ירד 1.2%; למונייד זינקה12%, איירון סורס נפלה 11%

מדד דאו ג'ונס נסוג 0.2% ומדד S&P 500 נחלש 0.4% ● בנעילה באירופה: מדד דאקס ירד 1.1%, פוטסי 100 התקדם 0.1% וקאק 40 נסוג 0.5% ● הנפט נחלש והזהב התקדם ● לייבפרסון קרסה 24%

בנייה בתל אביב. אדריכלים שיחרגו מהוראות החוק ישלמו קנסות בגובה של עד 226 אלף שקל / צילום: שלומי יוסף

לקראת רפורמת הרישוי העצמי: אלו הקנסות לאדריכלים שיחרגו מהחוק

טיוטת תקנות שפרסם משרד המשפטים מפרטת את העונשים למי שייתן היתרי בנייה בניגוד להוראות החוק ● הקנסות מגיעים לגובה של 226 אלף שקל ● בענף חוששים: "מאחר שמרחב הטעות גדול, אדריכלים יימנעו ממתן היתרים"

איריס ושאול אלוביץ / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

שאול ואיריס אלוביץ' מבקשים לבטל את כתב האישום נגדם: "זכויותינו נפגעו"

בני הזוג אלוביץ', המואשמים בתיק 4000 במתן שוחד לרה"מ לשעבר נתניהו ובשיבוש הליכים, טוענים כי המשטרה והפרקליטות פגעו בזכויותיהם ונקטו "אמצעים דורסניים ותרגילי חקירה מזעזעים" ● לטענתם, מדובר ב"מסה קריטית של כשלים" שמצדיקה את ביטול כתב האישום נגדם מכוח "הגנה מן הצדק"

אבישי אברהמי, מנכ''ל WIX / צילום: שלומי יוסף

מיזם הטלוויזיה החדש ומבוסס הפרסומות של מנכ"ל וויקס

מיזם click.tv מנסה לשכפל מודלים מהעולם המציעים ערוצים פתוחים לצפייה דרך האינטרנט בנוסף לתוכן בינלאומי ● התכנים מוצעים בחינם בתמורה לפרסומות

שי דוד, הבעלים של ''כרכום עיצוב נוף'' / צילום: אלון גרגו

בעל העסק שמתכנן ומעצב גינות יוקרה: "חברות בנייה משקיעות את המינימום הנדרש, ובסוף הציבור נפגע"

שי דוד, תושב יהוד בן 53 ● נשוי + 3 ● הבעלים של "כרכום עיצוב נוף" ● "העבודה מול הרשויות, ההיתרים שתקועים בוועדות, הסחבת והבירוקרטיה האפורה מקשות על התפקוד היומיומי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

טסלה קרוסאובר מודל Y / צילום: יח''צ

טסלה נאלצת להתמודד עם תחרות קשה בסין מצד שוק המכוניות הפורח

מכירות של מכוניות חשמליות והיברידיות בשוק הרכב הגדול ביותר בעולם צפויות להגיע השנה לשיא של 6 מיליון

עומס תנועה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מחקר של הטכניון: הישראלים נשארים בבית בגלל הייאוש מהפקקים והאוטובוסים

החוקרים מצאו כי אזרחים רבים בארץ נמנעים מנסיעות מבעוד מועד, אפילו אם הם בדרכם לרופא או לביקור משפחתי ● התופעה ניכרת בעיקר אצל מי שאינם משתמשים ברכב פרטי, והנפגעים העיקריים הם אוכלוסיות מוחלשות שנאלצות לוותר על נסיעות

גם בלמונייד חווים האטה בצמיחה. הנפקת החברה ב־2020 / צילום: באדיבות NYSE

הפסדי למונייד גדלו, אך המשקיעים מעודדים מהתחזיות והמניה מזנקת

מנכ"ל חברת הביטוח הדיגיטלית: "עם כמיליארד דולר בקופה, אנו על המסלול לרווחיות עתידית ללא צורך בגיוסי כספים נוספים"

דגנית קרמר, מ''מ מנכ''ל, פלאפון, yes ובזק בינלאומי / צילום: תמר מצפי

ההכנסות משירותי נדידה חזרו לרמות שקדמו לקורונה, ורווחי פלאפון יותר מהוכפלו ברבעון

הישראלים טסו בהמוניהם לחו"ל, והכנסות חברת הסלולר משירותים צמחו ברבעון השני ב-9% לשיא של שלוש שנים ● מספר המנויים מטפס - וגם ההכנסה הממוצעת
פר לקוח ● הרווח הנקי ברבעון זינק ב-130%, ובמחצית השנה הראשונה נסק ב-264%

גיל שרון, יו''ר בזק / צילום: רמי זרנגר

בזק מסכמת רבעון חזק לאחר שההכנסות מאינטרנט קפצו ב-10%

הסיבים האופטיים והשיפור בפלאפון מסדרים לקבוצה רבעון חזק נוסף, והיא תחלק דיבידנד בסך 294 מיליון שקל ● הכנסות הקבוצה כולה טיפסו ב-1.1%, בעיקר הודות להכנסות בזק קווי ופלאפון

לוי הלוי, מנכ''ל כאל / צילום: רמי זרנגר

דוחות כאל: מחזורי העסקאות זינקו במחצית הראשונה - וכך גם הרווחים

חברת כרטיסי האשראי דיווחה על רווח נקי של 161 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2022, לאחר שמחזור העסקאות זינק ב-19% ● תיק האשראי צמח ב-24% בהשוואה לסוף הרבעון השני של השנה שעברה

צינור הנפט הרוסי ''דרוז'בה'' / צילום: Associated Press, Bela Szandelszky

משבר האנרגיה מחריף: נפט רוסי הפסיק לזרום לשלוש מדינות אירופיות

החל מיום חמישי האחרון לא מגיע נפט להונגריה, סלובקיה וצ'כיה ● המדינות חסרות נמלי ים והן תלויות בנפט רוסי המגיע באמצעות צינור "דרו'זבה" ● בהונגריה הבהירו השלטונות כי מאגרי הנפט הנוכחיים יספיקו ל"שבועות רבים"

אילון מאסק בביקור במפעל טסלה, גרמניה / צילום: Associated Press, Patrick Pleul

אילון מאסק מכר מניות טסלה בשווי של 6.8 מיליארד דולר

מנכ"ל טסלה מכר כ-7.9 מיליון מניות של החברה מיד לאחר הפגישה השנתית עם המשקיעים בתחילת החודש ● זו הפעם השנייה בחודשים האחרונים שבה מאסק מוכר החזקות

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

יציבות בת"א; דלתא מותגים צונחת ב-5% אחרי הדוחות, ברן מזנקת

ירידות באסיה ובאירופה, החוזים בוול סטריט יציבים; המשקיעים דרוכים לקראת נתוני האינפלציה בארה"ב היום ● בזק פרסמה דוחות, בארה"ב דיסני תדווח הלילה ● ירידות בשוק הקריפטו

מלאכי אלפר / צילום: יח''צ בזן

בזן מסכמת רבעון עם זינוק חד בהכנסות, לצד ירידה ברווח הנקי

הכנסות קבוצת בתי הזיקוק כמעט הוכפלו ברווח, אך הרווח הנקי ירד ב-12% בשל הפסדי שיערוך שנרשמו בגין עסקאות עתידיות להגנה על מרווחי הזיקוק ● המנכ"ל מלאכי אלפר: "יש התנרמלות בתחום. רואים את זה בהתנהלות מחירי הנפט ובמבנה השוק שמתחיל לחזור לנתונים שראינו בעבר"

ג'יי. פי מורגן

ג'יי.פי מורגן: העלייה העולמית בשוק המניות צפויה להימשך - ואלו הסיבות

המניות העולמיות עלו ב-11% מהשפל של חודש מרץ, ורבים מהמומחים העולמיים מזהירים מפני מלכודת ● אבל האסטרטגים בג'יי.פי מורגן דווקא אופטימיים, וצופים שהעליות יכולות להימשך עד סוף השנה - ואפילו מפרטים את הסיבות למה

הסכמים לחלוקת רכוש שאינם מביאים בחשבון תשלומי מס עתידיים עלולים לגרום לחוסר שוויון מהותי בין בני הזוג / אילוסטרציה: Unsplash, Wil Seaman

מתגרשים? היזהרו ממלכודות מיסוי מקרקעין

הסכמים לחלוקת רכוש שאינם מביאים בחשבון תשלומי מס עתידיים עלולים לגרום לחוסר שוויון מהותי בין בני הזוג ● איך ניתן להימנע מכך? מומחים לדיני משפחה ולמיסוי מקרקעין מסבירים

מדד המותגים החדש מוכיח עד כמה מותגי הרכב המסורתיים מעוגנים בתודעת הציבור הישראלי / צילום: יוסי כהן

איזה מותג רכב הוא האהוב ביותר בישראל, ומה המקום של טסלה ברשימה?

לא פחות מעשרה מותגי רכב חדרו לרשימה הכללית של מאה המובילים ● על אף התהודה שיצרה טסלה והחשמליות הסיניות שעשו עלייה מוצלחת, החברות המסורתיות הן אלו שכבשו את הטבלה ● מדד המותגים 2022