גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהגרים הלכודים בגבול בין פולין ובלארוס מתמודדים עם שלג, מזל"טים וחזירי בר

אלפי חיילים מסיירים בגבול עם תחילת החורף ● ארגוני זכויות אדם מזהירים שיהיו מקרי מוות נוספים

ניידות משטרה פולניות נוסעות חזרה מהגבול עם בלארוס, סמוך לכפר קוזניצה / צילום: Associated Press, Matthias Schrader
ניידות משטרה פולניות נוסעות חזרה מהגבול עם בלארוס, סמוך לכפר קוזניצה / צילום: Associated Press, Matthias Schrader

עימות בגבול האיחוד האירופי עם בלארוס הופך למשחק חתול ועכבר מתמשך במזרח פולין, כשמהגרים מתפצלים לקבוצות קטנות על מנת להתחמק מאלפי החיילים שנשלחים ללכוד אותם.

בשלג העבה, חיילים פולנים מפטרלים ביערות סמוך לגבול, כחלק ממבצע מתוגבר בן 24 שעות למצוא אנשים שבממשלת פולין אומרים שבלארוס מעודדת לחצות את הגבול לשטח האיחוד האירופי.

חיילים אחרים מתחבאים מאחורי עצים, משקיפים על הכבישים האחוריים בחיפוש אחר מכוניות החשודות בהברחת בני אדם. מזל"טים ומסוקים מזמזמים מעל משאיות צבאיות המתגלגלות לשמורת הטבע ביאלויישה הסמוכה, אחד היערות הקדומים באירופה ושטח המרעה של ביזונים וחזירי בר.

ועל אף כל זה, קבוצות קטנות מתימן, עיראק, השטחים הפלסטיניים ומקומות אחרים ממשיכות להגיע, חוצים את הנחלים הקפואים ובודקים את מזלם במה שהפך לגבול הלאומי המתוח ביותר באירופה. ההתפתחויות האלה הפכו למשבר ממושך, אם כי שקט יחסית, באגף המזרחי של האיחוד האירופי החורף.

ארגוני זכויות אדם מזהירים מעלייה בכמות ההרוגים עם בוא החורף

פולין שיגרה כ-10,000 חיילים לאורך 150 מייל של אדמות מרעה מרוחקות ומבודדות, לאחר שכ-2,000 מבקשי מקלט בשבוע שעבר עטו על מחסום דרכים קרוב לכפר קוזניצה. חיילים פולנים השתמשו בגז מדמיע וזרנוק מים לפזר את ההמון, ובלארוס פירקה מאז את מחנות האוהלים, ובכך הורידה לעת עתה את גובה הלהבות.

ארגוני זכויות אדם מזהירים מעלייה בכמות ההרוגים עם בוא החורף. ביום שלישי, קהילה של פולנים מוסלמים בצפון מזרח המדינה אמרו שקברו וולד מת שאימו העיראקית הפילה בזמן שהעבירה את חמישה ילדיה בגבול. היא עדיין במצב קשה ומאושפזת בבית חולים לא רחוק משם, כך נמסר ממשמר הגבול של פולין.

המשבר מגיע לשיא בכפרים מרוחקים כמו סודזיאלובו, כפר קטנטן שהמאות הבודדות של תושביו חיים שמונה קילומטר מהגבול עם בלארוס. הקיץ, כשאנשים מתימן, קונגו, ועיראק החלו להגיע לכפר, קיבלו אותם הכפריים הפולנים עם ארוחות חמות וכוסות מים. לאחרונה, קבוצה גדולה יחסית הפריעה לחגיגות לידת תינוק חדש בכפר, והכפריים דרשו מהממשלה שתשלח יותר חיילים וכוחות ביטחון לאזור.

בימינו, תושבי האזור נותנים מרק ועוגות תוצרת בית לחיילים שאמורים לשמור על הגבול והם מתפללים לשלום החיילים מדי לילה. פולנים אחרים מחביאים בשקט את המהגרים באסמים שלהם, ושומרים על שתיקה כשמשאיות עם רמקולים נוסעות באזור ומזהירות על מצב החירום.

"לא ידוע מאיפה באות הקבוצות האלה, או אם הם לא יציתו שריפה כלשהי", אמר ראש הכפר תדיאוש טוקייביץ. "הנוכחות המוגברת של הצבא גורמת לתושבים להרגיש בטוחים יותר".

מהגרים מתחממים סמוך לגבול בלארוס-פולין / צילום: Associated Press, Maxim Guchek/BelTA

פולין היא רק אחת משלוש מדינות - כולל לטביה וליטא - שהכריזו על מצב חירום לאורך הגבול שלהן עם בלארוס, ושלחו אלפי חיילים לחסום כבישים ולמצוא מהגרים באזור שהמשטרה הצבאית עושה בו סיורים ונפרש על מאות קילומטרים במזרח אירופה. הצעדים החמורים האלה ננקטו עם תמיכה מוצהרת של מנהיגי האיחוד האירופי בבריסל, שבשנים קודמות גינו את פולין על מדיניות ההגירה הקשוחה שלה לאחר העלייה ב-2015 במספר המהגרים, כאשר יותר ממיליון איש באו אליה מסוריה או מהים התיכון.

רוסיה הכחישה מעורבות בסכסוך

הפעם, האיחוד האירופי - שנע בחדות לימין בכל הנוגע לשמירה על הגבולות - תמך בתגובה הפולנית, בין היתר בגלל שבכירים באיחוד רואים את המשבר כמשבר מלאכותי שיוצר על ידי הרודן הבלארוסי אלכנדר לוקשנקו. ארה"ב והאיחוד האירופי הטילו סנקציות על לוקשנקו ועל בני בריתו הפוליטיים.

נראה כי רוסיה ובלארוס מכינות את השטח לגל שני של פליטים מאפגניסטן, כך אמר ראש הממשלה הפולני מתיאוש מורבייצקי ביום ראשון. "בסבירות גבוה, יתבצע ניסיון להשתמש במשבר באפגניסטן כפרק נוסף במשבר הפליטים", אמר. רוסיה הכחישה מעורבות בסכסוך ובלארוס אומרת שהיא פשוט דואגת לפליטים שנמנעה מהם כניסה לפולין.

בחודש הבא, פולין תקים חומה בגובה שלושה מטר עם עמודי פלדה וחוטי תיל ותזווד אותה בחיישני חום גוף, מצלמות אבטחה וחיישני תנועה. המועצה האירופית של האיחוד האירופי, שפעם השוותה בין מכשולים כאלה לחומת ברלין, כיום דנה בדרכים לסייע למדינות כמו פולין לממן את החומה. הצבא הבריטי שולח כ-150 מהנדסים על מנת לעזור לפולין להקים את החומה.

מהנדסי הצבא הפולני ויחידות חבלנים כבר נמצאים בגבול, מתכוננים לבנייה ושומרים על סלילי גדר התיל שפולין העמידה שם כמחסום זמני. חיילים מהדיביזיה הממוכנת מס' 16 הקימו עמדות תצפית, ועושים סיורים רגליים סביב השעון בשלוש משמרות. מלונות קטנים וכפריים באזור, שלרוב מארחים טיילים חובבי טבע שבאו ליער הפראי שם, עמוסים בפקידי הגירה או באנשים מיחידת לוחמה בטרור ששותים וחוגגים אל תוך הלילה לפני שהם יוצאים לסיורים ביערות בבוקר.

סיירי גבול פולנים התופסים מהגרים על חם נותנים להם שתי אפשרויות: לבקש מקלט בפולין, צעד המונע מהם לנסות להגיע לגרמניה - היעד המועדף עליהם - או לחזור מיידית לבלארוס. קציני הגירה בשתי המדינות היו פעם עושים קמפינג ושטים ביחד בסירות קאנו, אך לא עוד, כך אמרה קטרזינה זלווסקה, דוברת של משרד המכס של פולין בפודלזי, אזור הסמוך לגבול.

"צריכים להבין שיש כאן בני אדם"

מעבר לגבול, חיילים בלארוסים העבירו אלפי מהגרים שחנו בערי אוהלים גדולות למחסנים מקורים כשמזג האוויר נעשה קר. מהגרים אחרים עשו מסעות באדמות ביצה רטובות במשך קילומטרים רבים, דרך נהרות רדודים או במקומות בהם גובה המים מאפשר להם להקים גשרים מאולתרים, כך סיפר רב סרן מארק נאבז'דיוק, קצין המשרת סמוך לגבול. חלקם חתכו את גדר התיל במזמרות תיל שהם אומרים שקיבלו מהצבא הבלארוסי, סיפר הקצין.

"הם מקבלים את הכלים מהבלארוסים, והחיילים של בלארוס לעתים קרובות אפילו עוזרים להם לחתוך את גדרות התיל", אמר. "בלב המשבר נמצאת ההחלטה של הכוחות הבלארוסים לדחוף את המהגרים האלה דרך הגבול הפולני. הם מביאים אותם לקרבת הגבול במטרה אחת: להעביר אותם באופן לא חוקי".

בכפר בוהוניקי, כעשרה קילומטר מהגבול, גרה קהילה של פולנים מוסלמים הנמצאים בפולין כבר מאות שנים. ארבעה תילי עפר בבית הקברות בבוהוניקי מכסים את גופותיהם של המהגרים שמתו בעת חציית הגבול. אדם נוסף, שגופתו נמצאה כשהוא אוחז בספר תנ"ך, נקברה ביום שני בבית הקברות הקתולי בעיר הסמוכה סוקולקה.

בלילה, תושבי האזור שומעים את הרעש של אזעקות המכוניות, הכלבים הנובחים או צעקות מוזרות בשפות שאינם מכירים מגיחות מהיער. אנשי הכפר נתנו ממתקים ותפוחים לחיילים המוצבים ברחובות, ואספו בגדים ומזון לתת למהגרים העוברים בעיירה הקטנה כשמבטיהם מראים את התשישות והפחד שלהם, כך אמרה אווה קוליקווסקה, ראשת העיר של בוהוניקי.

"איפשהו בתוך כל זה אנחנו צריכים להבין שיש כאן בני אדם", אמרה.

עוד כתבות

ראשון לציון. מערכת חדשנית של רכבת על גלגלים? / צילום: Shutterstock

אחרי עשור של שינויי תכנון: ראשל"צ מהמרת על כלי תחבורה ניסיוני לקו החום

מאז התכנון הראשוני שהחל ב־2010, הקו החום שנועד לחבר את רמלה ולוד לראשל"צ, עבר לא מעט תהפוכות ● עכשיו מקודם התכנון בחלקו כ"רכבת על גלגלים", למרות שמדובר בטכנולוגיה שפועלת רק בסין ואין לה תקינה מתאימה לדרישות הישראליות

ישראל מדורגת במקום השביעי בדירוג המדינות היקרות בעולם לשנת 2022 / צילום: Shutterstock

רשימת המדינות היקרות בעולם ל-2022: ישראל קפצה למקום השביעי

לפי אתר נמבאו (Numbeo) המתבסס על חוכמת ההמונים, ישראל מדורגת מעל מדינות כמו סינגפור, דנמרק, הונג קונג ויפן, לאחר שקפצה מהמקום התשיעי אשתקד ● רפורמת היבוא, שצפויה לצאת לדרך ביוני השנה, צפויה לחסוך על פי האוצר 8 מיליארד שקל בשנה

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

ירידות בשווקים / צילום: Shutterstock, charnsitr

ירידות חדות באסיה; הביטקוין מתייצב, הנפט בעלייה קלה

מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2% ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

מכשיר הרנטגן הנייד של ננוקס / צילום: אתר החברה

איפה הרנטגן? ללא הכנסות ומוצר מאושר, ננוקס נסקה לשווי של 3.5 מיליארד דולר - ואז התרסקה

חברת ההדמיה הרפואית, שמפתחת רנטגן נייד וזול, רכבה על גלי ה"הייפ פוסט-קורונה" להנפקה מוצלחת בנאסד"ק, למרות שטרם רשמה הכנסות ● רכישתה של זברה מדיקל, שהייתה אמורה לצקת פעילות ממשית שתשלים את עסקיה של ננוקס, רק החריפה את הירידות במניה, ונראה כי השוק מוטרד מאי התממשות ההבטחות של הרוכשת

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

עופר בלוך, מנכ''ל חברת החשמל / צילום: שלומי יוסף

משרד התקשורת רוצה לבטל את בלעדיות השימוש בתשתיות חברת החשמל

חברת החשמל מעניקה בלעדיות ל-IBC בשימוש בתשתיותיה העיליות ובכך מעניקה לה יתרון במקומות שבהם אין תשתיות חלופיות ● ההערכה היא שחח"י תסכים בתנאי שהיא תהיה הקבלן המבצע של העבודות – מה שעשוי לפגוע בכדאיות הכלכלית למתחרים

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

ארדואן תקף, ראש הלמ"ס הטורקי התפטר

הנשיא רג'פ טאייפ ארדואן ואנשיו זועמים על הלשכה הטורקית לסטטיסטיקה ככלל ועל העומד בראשה, סאיט ארדאל דינצ'ר, בפרט ● ארדואן טען כי שיעור האינפלציה הרשמי - 36.1% - גבוה מדי ולא משקף את המציאות ● בסופו של דבר, בגלל כל ההתרחשויות והביקורות גם מצד התקשורת הטורקית - דינצ'ר הגיש ביום חמישי את התפטרותו

וול סטריט. הטקטיקה ללכת נגד המגמה הוכיחה את עצמה לפחות 10 פעמים מאז וכולל משבר 2008 / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

תזמון השוק ופעולה של פחד רגעי: הטעויות שקשה לתקן בתיק ההשקעות

האם נכון "לשבת בחוץ עד יעבור זעם" בתקופה של ירידות שערים חדות, ובאיזה מטבע צריך להתנהל תיק השקעות של אזרח אמריקאי שמתגורר בישראל? ● אלה חלק מהשאלות שהוצגו בחודש שעבר בבחינת רשות ני"ע למבקשים להשיג רישיון ניהול תיקים ● כתבה שנייה מתוך שתיים

פינוי כפר שלם / צילום: נת''ע

נת"ע הודיעה על השלמת פינוי כפר שלם: "מטלה לא משמחת אך הכרחית"

נת"ע הודיעה כי בסיוע משטרת ישראל הושלם הבוקר פינוי ששת המבנים האחרונים שנותרו על שטח התוואי הסגול של הרכבת הקלה בכפר שלם ● "הסדר נשמר במהלך הפינוי, ולא נרשמו אירועים חריגים" ● האם כעת מעטפות המכרז לשלב השני בפרויקט ייפתחו?

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור ז''ל / צילום: ענבל מרמרי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה

נשיאת העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה היום בגיל 74 ● נאור פרשה בשנת 2017 מבית המשפט העליון ועמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת אסון מירון ● סער: "נאור הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה" ● מנדלבליט: "מגדלור של צדק, חוכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז"

חדווה בגן, מקימת ובעלת ''חדווה בגן'' / צילום: אביטל ציצק

"בסגרים המקום שגשג ופרח, אנחנו מדברים על ריאה ירוקה ששמרה על כל ההנחיות"

חדווה גורדון, מקימת ובעלת "חדווה בגן" - משתלה ומשק חקלאי אורגני ● אמא ל-3, מתגוררת בכרכור ● "הגינון חשוב לי כתרבות, אני לא מנהלת עסק של מכר ורכישה בלבד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

סוחרים מודאגים לאור הירידות בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

וול סטריט שינתה כיוון עשר דקות לפני סיום המסחר וננעלה בעליות

מוקדם יותר היום הירידות בוול סטריט החריפו עד לנפילות של 4.5% במדדים הראשיים ● ירידות חדות באירופה: קאק התרסק ב-4%, דאקס נפל ב-3.7% ופוטסי איבד 2.5% ● המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות להודעת הפד ביום רביעי ולדוחות הכספיים שיתפרסמו בימים הקרובים

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של הארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"

מבקר צופה באמנות מטאוורס בהונג קונג. מותגים יוכלו להשתלב בתוך חוויות משחקיות / צילום: Reuters, Tyrone Siu

בריף לעתיד: איך ייראה שוק הפרסום בעידן הווירטואלי החדש

לא רק במטאוורס עצמו אלא גם בפרסום שיתקיים בתוכו, פייסבוק מנסה להקדים את כולם ורשמה פטנט על מכרזי חסות למוצרים בעולם הווירטואלי - כך עולה מתחקיר שפורסם לאחרונה ● היא כנראה לא לבד: לא מעט מותגים וחברות עובדים על הגרסה שלהם, ובכל הכוח

 

אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים: עיכוב נוסף באישור הצו למיסוי סיגריות אלקטרוניות

במהלך דיון שנערך היום בוועדת הכספים נזף יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, בנציגת משרד הבריאות על כך שלא הגיעה מוכנה עם הסברים לשאלות חברי הכנסת, ושלח את אנשי רשות המסים לתקן את תחשיב המיסוי כך שיהלום בצורה תחשיבית את המס שהוטל על סיגריות רגילות