גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט נצבעה אדום על רקע החששות מהווריאנט החדש

הירידות נרשמו לאחר גילוי זן חדש של הקורונה והמידע שמראה שהווירוס עלול להיות מדבק יותר, גם למחוסנים ● בארה"ב מדובר ביום המסחר הגרוע השנה ● אירופה ננעלה בירידות חדות ביום הגרוע ביותר מאז יוני 2020 ● הניקיי נסגר בירידת שערים של 2.5% ● היום בורסות וול סטריט יפעלו רק חצי יום בשל חג ההודיה

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock
וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

20:00

בורסות וול סטריט ננעלו ביומו האחרון של שבוע המסחר בירידות חדות. הדאו ג'ונס  נפל ב-2.5% (כ-930 נקודות), מדד S&P 500  רשם ירידות של 2.2%, הנאסד"ק  ירד גם הוא ב-2.2%. מדובר ביום הגרוע מאז התחילה השנה.

הירידות הגיעו על רקע החששות העולמיים מהתגלות וריאנט הקורונה החדש - B.1.1.529 שאותר בבוטסוואנה. למרות שהוא עדיין לא מאוד נפוץ, מדעני התחום מוטרדים ממנו כי הוא צבר מוטציות רבות והוא שונה כעת מהקורונה המקורית, וישנם סימני שאלה בנוגע למידת ההידבקות בו של מחוסנים.

19:12

בורסות ניו יורק צבועות אדום ביומו האחרון של שבוע המסחר מעבר לים: הדאו ג'ונס  נופל ב-2.5% (כ-900 נקודות), מדד S&P 500  רושם ירידות של 2%, הנאסד"ק  יורד בשיעור דומה.

בריטניה השעתה זמנית טיסות משש מדינות אפריקאיות בעקבות גילוי הזן החדש והמדבק של הקורונה. ישראל אסרה נסיעה לכמה מדינות. שני חולים אותרו בהונג קונג. גם בבלגיה התגלה חולה.

באירופה ננעל המסחר בירידות. Stoxx 600 ננעל בירידות של 3.7% כאשר כל המדדים והבורסות הגדולות ננעלו בטריטוריה שלילית. מדובר ביום הגרוע ביותר מאז יוני 2020.

בורסת לונדון ננעלה בירידות של 3.6%, בורסת גרמניה ירדה ב-4.15%, בורסת פריז רשמת ירידות של 4.75%, איטליה ירדה ב-4.6%.

17:20

מעמיקות הירידות בבורסות וול סטריט על רקע החששות מהזן החדש של נגיף הקורונה. הדאו ג'ונס  נופל ב-2.6% (כ-900 נקודות), מדד S&P 500  רושם ירידות של 1.9%, הנאסד"ק  יורד בכ-1.6%.

בורסות אירופה גם הן צבועות אדום: הדאקס והפוטסי נסחרים כרגע בירידות של 3.3% ו-3.6% בהתאמה, הקאק צונח ב-4%.  

16:30

בצל החששות מהתגלות הזן החדש באפריקה ואי הוודאות בשווקים, בורסות וול סטריט צונחות עם פתיחת המסחר בארה"ב.

הדאו ג'ונס נופל בלמעלה מ-2% (כ-800 נקודות), ה-S&P 500 רושם ירידות של 1.3%, הנאסד"ק יורד בכ-1%.

היום מתקיים מסחר מקוצר בוול סטריט שיסתיים בשעה 20:00 שעון ישראל לרגל חג ההודיה.

הירידות שנרשמות בשווקים ברחבי העולם מגיעות בצל הגילוי של וריאנט קורונה חדש - B.1.1.529 שאותר בבוטסוואנה. למרות שהוא עדיין לא מאוד נפוץ, מדעני התחום מוטרדים ממנו כי הוא צבר מוטציות רבות והוא שונה כעת מהקורונה המקורית.

כרגע יש מידע שמראה שהווירוס עלול להיות מדבק יותר. הוא הדביק יחסית במהירות 100 איש בבוטסואנה, ובהונג קונג אצל שני נדבקים ששהו בבידוד בחדרי מלון לא צמודים, נמצא עומס ויראלי גבוה מאוד בבדיקת ה-PCR, עדות להשתכפלות מהירה של הווירוס אצל שניהם.

14:15

הירידות באירופה נמשכות, ומתמנות מעט: הדאקס והפוטסי נסחרים כרגע בירידות של 2.6%, והקאק ב-3.3%.  גם הירידות בחוזים העתידיים בניו יורק מתמתנות: הדאו ג'ונס יורד ב-2.2%, ה-S&P 500 ב-1.7%, והנאסד"ק ב-1%. מדד הפחד יורד משיא של 17% שהגיע אליו במהלך היום ל-13%. 

13:10

בתחום המט"ח, הדולר קופץ ל-3.18 שקלים בצל הירידות בשווקים. גם האירו עלה והתייצב על 3.58 שקלים. 

11:30

בורסות אירופה ממשיכות בירידות: הפוטסי והדאקס כרגע יורדים בכ-3%, ואילו הקאק הצרפתי מעמיק את הירידות ויורד ב-3.74%. 

בינתיים, החוזים העתידיים בניו יורק ממשיכים לרדת: הדאו ג'ונס יורד ביותר ב-2%, ה-S&P 500 ב-1.92%, והנאסד"ק ב-1.4%. מדד הפחד, לעומת זאת, מזנק ב-16%.

10:00

בורסות אירופה גם הן מגיבות בירידות חדות לנוכח הידיעה על הווריאנט החדש: הדאקס, הפוטסי והקאק כולם יורדים ביותר מ-3%. מניית דויטשה בנק  יורדת ב-6.1%, איזיג'ט  מתרסקת ב-17.7%, רולס-רויס  צונחת ב-13%, ורנו  יורדת ב-7%. 

הניקיי נסגר בירידת שערים של 2.5%, בורסת הונג קונג ב-2.6%, שנחאי ב-0.5%, ושנזן ב-0.34%. 

07:30

בורסות אסיה נסחרות בשלב זה בירידות, כאשר הבורסות ביפן ובהונג קונג נופלות ב-2.85%, ובהונג קונג ב-2.6%. גם בסין מדדי שנחאי ושנזן נופלים ב-0.8% וב-0.2%. בנוסף, החוזים העתידיים על וול סטריט גם הם יורדים: הדאו ג'ונס יורד ב-1.37%, ה-S&P 500 ב-1.15%, והנאסד"ק ב-0.77%. הירידות מתרחשות לאור חשש מעלייה מחודשת של תחלואה בקורונה לאחר הכרזת ארגון הבריאות העולמי שהם "עוקבים אחר זן חדש של קורונה". הווראינט החדש נצפה בהונג קונג. 

בנוסף לכך, הנפילות ביפן מובלות בידי מניית סופטבנק שיורדת בכ-5% לאחר שממשל סין ביקש ש-Didi, חברה שסופטבנק היא בעלת מעל ל-20% מהמניות, תוציא את עצמה ממסחר בארה"ב. 

שוק הקריפטו נשאר יציב, כאשר הביטקוין נסחר סביב 57 אלף דולר. 

בורסות וול סטריט ננעלו ביום רביעי בנעילה מעורבת כשהדאו ג'ונס שמר על יציבות ואילו הנאסד"ק טיפס בכ-0.4%. אתמול לא היה מסחר עקב חג ההודיה, והיום הן יפעלו רק חצי יום. 

עוד כתבות

סטארט-אפ המשלוחים Deliverider / צילום: Deliverider

השלב הבא באונליין: להזמין מוצרים ב-10 שקלים בלי לשלם על משלוח

הסטארט-אפ דליבריידר מציע לעסקים קטנים לשתף פעולה עם אתרי האיקומרס החזקים, ולצרף את מוצריהם למשלוחים קיימים ללא עלות נוספת ● לדברי המייסד עידו רז, "מצאנו שמוצרים במחיר נמוך מציגים את יחס ההמרה הגבוה ביותר" ● החברה נמצאת במגעים עם שופרסל

משרדי חברת פייבר (Fiverr) / צילום: אמיר מאירי

למדו שרווחיות היא לא מילה גסה: בהייטק המקומי פיטרו כבר מעל לאלף עובדים

היום נודע כי וויקס וקלטורה יפטרו יחד כמעט 200 עובדים ● בשבוע שעבר פלטפורמת הפרילנסרים הישראלית פייבר הכריזה כי תפטר 8% מהעובדים, ותחזית הרווח שלה כמעט והכפילה את עצמה ● האם יהיו עוד חברות הייטק ישראליות אמיצות מספיק כדי להתרכז ב-EBITDA והתזרים החופשי?

מהארנונה ועד הפנסיה התקציבית: המחירים הסמויים של האינפלציה / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

מקבלי הפנסיה התקציבית יזכו לתוספת נדיבה, הדלק יתייקר: המרוויחים והמפסידים מהאינפלציה

סעיף ההצמדה למדד המחירים לצרכן היה בעשור האחרון עוד כוכבית שולית בחוזים ובתשלומים רבים, אך אינפלציה של 4.4% הפכה אותו לסעיף ששווה 11 מיליארד שקל ● בקצבאות ביטוח לאומי, בארנונה, בבלו, בפנסיות התקציביות וגם במשכנתאות ובשכר במגזר הציבורי: כמה מהמשק הישראלי צמוד למדד?

בועז לוי מנכ''ל תע''א, בצלאל מכליס מנכ''ל אלביט, יואב הר אבן מנכ''ל רפאל / צילום: תע''א, אסף שילה/ישראל סאן, רפאל

אלה החברות הביטחוניות המכניסות בעולם. היכן הישראליות ברשימה?

רשימת מאה החברות הביטחוניות השנתית של אתר "דיפנס ניוז" מגלה כי אלביט, רפאל ותע"א נכנסו לדירוג בעשיריות השלישית והרביעי עם היקף הכנסות של 11.7 מיליארד דולר יחדיו ● אלביט היא הבכירה ברשימה, במקום ה-31 ● את מי עקפו הישראליות ומי החברות ששולטות בפסגת הרשימה?

ניר זוהר, נשיא וויקס / צילום: שלומי יוסף

וויקס הפתיעה עם הפסד מצומצם; הכריזה רשמית על תוכנית התייעלות

ענקית ההייטק הישראלית, שאתמול נודע שתפטר 100 עובדים, פרסמה את דוחותיה לרבעון השני והציגה תוכנית לצמצום הוצאות שתחסוך לה 150 מיליון דולר בשנה ● נשיא החברה ניר זוהר: "כשהחברה צומחת והכלכלה מאפשרת, פחות זהירים או מחושבים. בתקופות של משבר הדבר היותר אחראי זה להסתכל על הדברים האלה"

עבודות בכביש / צילום: שלומי יוסף

התנועה לאיכות השלטון: חשש לניגוד עניינים במכרז של נתיבי ישראל

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"שית ולרשות החברות בחשש לניגוד עניינים במכרז שמוערך ב-600 מיליון שקל להחלפת גופי תאורה ● בתנועה טוענים כי בעלי עניין בחברה המייצרת תאורה חכמה ומספקת מוצרים לזוכה במכרז לקחו חלק מרכזי בניסוח התנאים ● נתיבי ישראל: "הטענות נבחנו וטופלו בצורה מקצועית ועניינית. אז, כמו גם היום, מדובר על טענות בהן כלום ושום דבר"

ג'יי. פי מורגן

ג'יי.פי מורגן: העלייה העולמית בשוק המניות צפויה להימשך - ואלו הסיבות

המניות העולמיות עלו ב-11% מהשפל של חודש מרץ, ורבים מהמומחים העולמיים מזהירים מפני מלכודת ● אבל האסטרטגים בג'יי.פי מורגן דווקא אופטימיים וצופים כי העליות יכולות להימשך עד סוף השנה - ואפילו מפרטים את הסיבות למה

איריס ושאול אלוביץ / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

שאול ואיריס אלוביץ' מבקשים לבטל את כתב האישום נגדם: "זכויותינו נפגעו"

בני הזוג אלוביץ', המואשמים בתיק 4000 במתן שוחד לרה"מ לשעבר נתניהו ובשיבוש הליכים, טוענים כי המשטרה והפרקליטות פגעו בזכויותיהם ונקטו "אמצעים דורסניים ותרגילי חקירה מזעזעים" ● לטענתם, מדובר ב"מסה קריטית של כשלים" שמצדיקה את ביטול האישום נגדם מכוח "הגנה מן הצדק" ● הפרקליטות: "עיתוי הגשת הבקשה תמוה"

צינור הנפט הרוסי ''דרוז'בה'' / צילום: Associated Press, Bela Szandelszky

משבר האנרגיה מחריף: נפט רוסי הפסיק לזרום לשלוש מדינות אירופיות

החל מיום חמישי האחרון לא מגיע נפט להונגריה, סלובקיה וצ'כיה ● המדינות חסרות נמלי ים והן תלויות בנפט רוסי המגיע באמצעות צינור "דרו'זבה" ● בהונגריה הבהירו השלטונות כי מאגרי הנפט הנוכחיים יספיקו ל"שבועות רבים"

פרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות קלות באירופה; החוזים בניו יורק יציבים לקראת נתוני האינפלציה

קצב האינפלציה השנתי בסין עלה ל-2.7%, העלייה של מדד המחירים ליצרן התמתנה ● הביטקוין מאבד כ-4%, גם האת'ריום צונח ● בורסת הקריפטו קוינבייס דיווחה אמש על הפסד עצום; הלילה דיסני תפרסם דוחות ● ריסקיפייד העלתה את תחזית ההכנסות השנתית, טאבולה הפחיתה את שלה

שי דוד, הבעלים של ''כרכום עיצוב נוף'' / צילום: אלון גרגו

בעל העסק שמתכנן ומעצב גינות יוקרה: "חברות בנייה משקיעות את המינימום הנדרש, ובסוף הציבור נפגע"

שי דוד, תושב יהוד בן 53 ● נשוי + 3 ● הבעלים של "כרכום עיצוב נוף" ● "העבודה מול הרשויות, ההיתרים שתקועים בוועדות, הסחבת והבירוקרטיה האפורה מקשות על התפקוד היומיומי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

עפרה שטראוס, ציון בלס, גיורא בר דעה / צילום: שי יחזקל, סיון פרג', איל יצהר

מאחורי הקלעים של הטלטלה בשטראוס: למה פורש המנכ"ל ומי היורש המיועד

גורמים בענף מעריכים כי סיום כהונתו של גיורא בר דעה סוכם מראש, ללא קשר למשבר מפעל הממתקים ● המועמדים להחליפו צמחו בתוך החברה, כשהמוביל ביניהם הוא ציון בלס, העומד בראש חברת הקפה ● היעד האסטרטגי: הרחבת הפעילויות בארה"ב ופיתוח שווקים חדשים

נתי סיידוף, בעל השליטה בקבוצת שיכון ובינוי / צילום: איל יצהר

מכה לשיכון ובינוי: הוגדרה כגורם ריכוזי במשק

חברת הנדל"ן הוכללה ברשימת הגורמים הריכוזיים, לאחר שמחזור המכירות הקובע והאשראי הקובע של הקבוצה חצו בשנת הכספים 2021 את הרף להגדרתן כריאליות משמעותיות ● גם בית ההשקעות מור הצטרף לרשימה

לוי הלוי, מנכ''ל כאל / צילום: רמי זרנגר

דוחות כאל: מחזורי העסקאות זינקו במחצית הראשונה - וכך גם הרווחים

חברת כרטיסי האשראי דיווחה על רווח נקי של 161 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2022, לאחר שמחזור העסקאות זינק ב-19% ● תיק האשראי צמח ב-24% בהשוואה לסוף הרבעון השני של השנה שעברה

מדד המותגים החדש מוכיח עד כמה מותגי הרכב המסורתיים מעוגנים בתודעת הציבור הישראלי / צילום: יוסי כהן

איזה מותג רכב הוא האהוב ביותר בישראל, ומה המקום של טסלה ברשימה?

לא פחות מעשרה מותגי רכב חדרו לרשימה הכללית של מאה המובילים ● על אף התהודה שיצרה טסלה והחשמליות הסיניות שעשו עלייה מוצלחת, החברות המסורתיות הן אלו שכבשו את הטבלה ● מדד המותגים 2022

מלאכי אלפר, מנכ''ל בזן / צילום: שגיא מורן

בזן מסכמת רבעון עם זינוק חד בהכנסות, לצד ירידה ברווח הנקי

הכנסות קבוצת בתי הזיקוק כמעט הוכפלו ברווח, אך הרווח הנקי ירד ב-12% בשל הפסדי שיערוך שנרשמו בגין עסקאות עתידיות להגנה על מרווחי הזיקוק ● המנכ"ל מלאכי אלפר: "יש התנרמלות בתחום. רואים את זה בהתנהלות מחירי הנפט ובמבנה השוק שמתחיל לחזור לנתונים שראינו בעבר"

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

מסע הקניות של אלקטרה הגיע לטרגט מרקט: רכשה שליטה לפי 160 מיליון שקל

אלקטרה רוכשת בשלב ראשון 51% ממניות החברה הפועלת בתחום השירותים המנוהלים, ועשויה לרכוש בעתיד את יתרת המניות ● טרגט מרקט מפתחת עבור לקוחותיה מערכי ניהול המשלבים לוגיסטיקה, מערכות מחשוב, כוח-אדם, רכש ובקרה

בניין בורסת ת''א / צילום: איל יצהר

הירידות בבורסה טובות לעסקי הבורסה: הגדילה הכנסות ורווחים בשיעור דו-ספרתי

עלייה חדה של 33% במחזור היומי בשוק המניות של ת"א, בעקבות התנודתיות הגוברת, הקפיצה את הכנסות הבורסה מעמלות והובילה אותה להציג רווח של 29 מיליון שקל במחצית ● גיוסי ההון והחוב נמשכו במרץ, בהובלת הבנקים וחברות הנדל"ן, וחיפו על עצירת שוק ההנפקות הראשוניות

הדולר, האירו והשקל / צילום: Shutterstock

הדולר כבר היה בשיא של 20 שנה, מה גרם לו לשנות כיוון?

העלאת הריבית האגרסיבית של הפד והירידות בשווקים דחפו את הדולר מתחילת השנה כלפי מעלה מול כל המטבעות העיקריים כמעט ● בטווח הארוך יותר, כל הסימנים מראים על התחזקות משמעותית של האירו מול המטבע האמריקאי ● ובינתיים השקל, שעד יולי היה אחד המטבעות החלשים בעולם, התחזק בחודש שעבר מול כל המטבעות העיקריים

הקלפי של מפלגת העבודה בראשון לציון / צילום: תמונה פרטית

בלי מערך הסעות ועם אלפי מתפקדים: הדילים שיכריעו איך תיראה רשימת הליכוד

מתפקדי הליכוד צפויים להכריע היום מי יהיו כרבע מחברי הכנסת הבאה ● במהלך היום צפויים אלפי מתפקדי התעשייה האווירית וההסתדרות לצאת ולהצביע בפקודתו של ח"כ חיים כץ, ברכביהם הפרטיים, במהלך יום העבודה ● מוקד כוח נוסף שאינו הסתדרותי אך מאורגן להפליא הוא קבוצת "הקבליסטים" בליכוד