גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בת"א: פוקס זינקה ב-5%, רמי לוי נחלשה אחרי הדוחות

מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 עלה ב-1% ● המסחר בוול סטריט נפתח בעליות של עד 1% ● דוחות: ורידיס ועלבד עברו להפסד ● עליות חדות במחירי הנפט, השקל שוב נחלש מול הדולר

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:28

הבורסה התל אביבית סיימה את יום המסחר בעליות שערים קלות, לאחר בהלה קלה שנרשמה בשוק אתמול. מדד ת"א 35 עלה ב-0.5%, ת"א 90 התקדם 1%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.95 מיליארד שקל.

ביו דבש  רשמה עלייה חדה של 40%. החברה, שמפתחת תהליך ביולוגי ייחודי ליצור דבש ללא דבורים, פרסמה היום מצגת למשקיעים ובה ציינה שהשלמת פיתוח של מוצר דבש מתורבת ראשון צפויה במרץ 2022 וכי עד אז יכולת יצור הדבש תגדל לכמויות של כ-100 ק"ג-1 טון בשבוע.

עוד עליות מרשימות נצפו אצל טורבוג'ן, בריל  (שאתמול נפלה ב-8.5%), חלל תקשורת, ספרינג , קופיקס , נאייקס  ופוקס. 

רמי לוי  ירדה ב-4.3% לאחר שפרסמה דוחות לרבעון השלישי, שלפיהם ההכנסות של רשת שיווק השקמה ברבעון השלישי הסתכמו בכ-1.62 מיליארד שקל, ירידה קלה בהשוואה לכ-1.66 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. הירידה נבעה בעיקר מקיטון בפדיון חנויות זהות בשיעור של 7% בשל מיעוט ימי עבודה בספטמבר בגין עיתוי חגי תשרי. גם הרווח ברבעון ירד והסתכם בכ-42 מיליון שקל, בהשוואה לכ-48 מיליון שקל אשתקד. הירידה ברווח מיוחסת בין השאר להעמקת המבצעים בחגי תשרי, כך לפי החברה.

עוד ירידות חדות נרשמו במניית חברת הביטוח ליברה  שאיבדה 6%, בית הזהב, אריקה כרמל, אנלייבקס  ועלבד.

16:00

המגמה החיובית בבורסה נמשכת, כאשר מדד ת"א 35 עולה ב-0.5%, ת"א 125 מתקדם 0.6% ות"א 90 עולה ב-0.7%. מדד הבנקים רושם עלייה יפה של 1.2%, מדד הנפט מוסיף 0.9%. מדד הביומד נסחר ביציבות יחסית. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.31 מיליארד שקל עד כה.

עליות מרשימות נצפות אצל פוקס  שמזנקת בכמעט 5% לאחר דוחות חזקים שפירסמה אתמול, טורבוג'ן  מזנקת ב-11% בשבוע המסחר השני שלה והוסיפה כבר 57% מאז הנפקתה, וגם הכשרה התחדשות , חלל תקשורת , סיפיה וויז'ן , וילאר  ובליץ  רושמות עליות בולטות. ביו דבש  מזנקת ביותר מ-22%.

מנגד, אל על  ממשיכה לאבד גובה, וגם אריקה כרמל  (יצרנית הבי קיור לייזר), בית הזהב , עלבד , פלרם  ובונוס ביוגרופ  נחלשות.

בתוך כך, השקל שוב נסוג אל מול הדולר והאירו. הוא יורד בכ-0.9% מול הדולר לשער של 3.161 שקלים ויורד ב-1.3% אל מול האירו לשער של 3.561 שקלים.

14:30

דלק רכב  דיווחה על הכנסות של כ-1.2 מיליארד שקל ברבעון השלישי, עלייה של 20% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה רשמה החברה רווח נקי של כ-135 מיליון שקל לעומת רווח של 103 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הראל השקעות  דיווחה על רווח של 278 מיליון שקל ברבעון האחרון, לעומת רווח של 317 מיליון שקל ברבעון המקביל.

12:45

בשוק המט"ח הדולר נחלש כעת בכ-0.8% ונסחר סביב 3.155 שקלים והאירו נחלש בכ-0.5% לכ-3.56 שקלים.

במסחר במניות, מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.5%. מחזור המסחר מסתכם בכ-650 מיליון שקל.

שותפות המו"פ אלמדה ונצ'רס , המשקיעה בחברות מבטיחות בתחומי מדעי החיים, מדווחת כי חברת הפורטפוליו 'ויריליטי מדיקל' קיבלה אישור משרד הבריאות לשיווק בישראל של V-Patch , המדבקה הטכנולוגית שפיתחה החברה למניעת שפיכה מוקדמת אצל גברים. זאת לאחר שויריליטי הודיעה ביום חמישי האחרון על קבלת אישור לשיווק בארה"ב. החברה מחזיקה גם באישור לשיווק באירופה.

11:00

מדד ת"א 35 מטפס כעת בכ-0.4%, ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.7%. עליות בולטות רושמות נאייקס , שממשיכה במומנטום החיובי, קבוצת דלק, אולמד, עדיקה סטייל , יוחננוף ודניה סיבוס.

חברת כלל החזקות ביטוח דיווחה הבוקר (ב') על רווח של כ-248 מיליון שקל ברבעון השלישי של השנה, ירידה של כ-6% לעומת הרווח ברבעון המקביל אשתקד. התשואה להון במונחים שנתיים ברבעון השלישי הייתה כ-14.0%, לעומת כ-19.8% בתקופה המקבילה.  את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה כלל ביטוח  עם רווח שיא של כמיליארד שקל לעומת הפסד של כ-80 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2020. התשואה להון במונחים שנתיים ב-9 החודשים הראשונים של 2021 עמדה על כ-21.3%, לעומת שיעור שלילי של כ-1.9% בתקופה המקבילה.

10:00

מגמה חיובית בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.7%, ומדד ת"א 90 עולה בשיעור דומה.

עליות בולטות רושמות קבוצת דלק , דנאל, מגדל, כלל ביטוח ופתאל החזקות .

09:30

נופר אנרג'י  דיווחה על הכנסות של כ-100 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת הכנסות של כ-70 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה הציגה החברה רווח כולל של כ-4 מיליון שקל לעומת הפסד של כ-262 מיליון שקל ברבעון המקביל.

חברת להב  דיווחה על רווח נקי של כ-17 מיליון שקל ברבעון האחרון לעומת רווח של כ-28 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2020.

08:43

בשוק המט"ח הדולר נחלש בכ-0.6% ונסחר סביב 3.163 שקלים והאירו נחלש בכ-0.4% לכ-3.57 שקלים.

07:40

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר צפוי, כפי הנראה, להיפתח במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול מדד ת"א 35 ננעל בירידה של 1.5%, ומדד ת"א 90 נסוג בכ-1.9% לאחר שבבוקר צנחו המדדים בכ-3%. מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל. 

2. מגמה שלילית באסיה, עליות בחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה שלילית. מדד הניקיי בטוקיו נסוג בכ-1.5%, ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד בכ-1%. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של 0.3%-0.9%.

התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עולה ב-4 מאיות האחוז לכ-1.53%.

3. דוחות: ורידיס ועל בד עברו להפסדים ברבעון

במסגרת עונת הדוחות צפויות לפרסם היום תוצאות, בין השאר, נופר, אנלייט אנרגיה , הכשרת היישוב וכלל ביטוח.

שופרסל  דיווחה הבוקר על רווח נקי של 82 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת רווח של 97 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

פלרם  דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר על רווח נקי של כ-45 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת רווח של כ-70 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

ורידיס  דיווחה על הפסד של כ-14 מיליון שקל ברבעון האחרון, לעומת רווח של כ-38 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 

על בד  הציגה הפסד נקי של כ-46 מיליון שקל ברבעון השלישי של השנה, לעומת רווח של כ-41 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 

4. סחורות: עליות חדות בנפט

בזירת המסחר בסחורות רושם חוזה על נפט מסוג ברנט עלייה של יותר מ-3% לרמה של 74.9 דולר לחבית. גם חוזה על נפט מסוג WTI קופץ ביותר מ-3%. זאת לאחר שביום שישי האחרון נרשמה ירידה תלולה של יותר מ-10% במחיר החבית. 

גם הביטקוין משנה כיוון ונסחר בעלייה חדה של יותר מ-4% סביב 57,300 דולר.

5. "ההשפעה השלילית על השווקים צפויה להיות מתונה"

ולסיום, רפי גוזלן, כלכלן ראשי בבית ההשקעות אי.בי.אי, מציין בסקירה שפרסם כי  "הווריאנט החדש תפס את השווקים בהפתעה, עסוקים בעיקר בנושא האינפלציה וקצב צמצום הרכישות של הפד, וסיפק סיבה טובה לתיקון בנכסי הסיכון וזאת לאחר מגמה חיובית ממושכת. החשש מפני הווראינט החדש מובן, בפרט עם הכניסה לחורף בחצי הכדור הצפוני, והתקופה הקרובה תתאפיין בהבנת חומרת הפגיעה ממנו וסביר שהדבר יתורגם לתנודתיות גבוהה יותר עם עלייה בפרמיית הסיכון הנדרשת, בפרט בסיגמנטים הרגישים לפוטנציאל של מגבלות חדשות. במבט רחב יותר, המוכנות של המרבית המדינות המפותחות טובה מהרבה בחינות לזו שבתחילת המשבר , כך שגם ההשפעה השלילית על השווקים צפויה להיות מתונה יחסית".

"ככל שמנהיגי המדינות המפותחות יפיקו את הלקחים מההשפעה השלילית של רמות החיסון הנמוכות בחלק מהמשקים המתעוררים, הדבר עשוי להוביל לתוואי התאוששות חיובי יותר בכלכלה העולמית, ויקטין את פוטנציאל המרדף הבלתי פוסק אחרי וריאנטים. הווריאנט החדש יזכה למשקל גבוה מצד הפד במידה וההשפעה שלו על השווקים תהיה גבוהה עד לאמצע החודש. תגובת השווקים עד כה לא מספיק שלילית בכדי לשנות את החלטת הפד להאצת צמצום הרכישות", כותב גוזלן.

עוד כתבות

מכשיר הרנטגן הנייד של ננוקס / צילום: אתר החברה

איפה הרנטגן? ללא הכנסות ומוצר מאושר, ננוקס נסקה לשווי של 3.5 מיליארד דולר - ואז התרסקה

חברת ההדמיה הרפואית, שמפתחת רנטגן נייד וזול, רכבה על גלי ה"הייפ פוסט-קורונה" להנפקה מוצלחת בנאסד"ק, למרות שטרם רשמה הכנסות ● רכישתה של זברה מדיקל, שהייתה אמורה לצקת פעילות ממשית שתשלים את עסקיה של ננוקס, רק החריפה את הירידות במניה, ונראה כי השוק מוטרד מאי התממשות ההבטחות של הרוכשת

מנכ''ל סיקלו רונן בן חמו / צילום: יריב דגן

סיקלו ו-Signify ישלבו אתרי סלולר בתאורת רחוב

Signify היא חברה בת של הענקית פיליפס שמתמחה בתאורת רחוב וסיקלו מתמחה בפתרונות תקשורת אלחוטיים ● לדברי החברות תוצר שיתוף הפעולה יהפוך פנסי רחוב לפנסים מבוססי חיבוריות אלחוטית בפס רחב, המאפשרת מנעד רחב של שירותי עיר דיגיטלית

ביטקוין / צילום: Shutterstock

סופרים הפסדים בקריפטו: 130 מיליארד דולר נמחקו מהשוק ב-24 שעות

הירידות החדות בשוק הקריפטו נמשכות גם היום: הביטקוין צונח לכ-33,400 דולר, האת'ר נופל ל-2,186 דולר ● מטבעות קריפטו אחרים, ביניהם קרדנו, XRP וסולנה, צונחים ב-10%-20%

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"

השופט ארז שני / צילום: דוברות בתי המשפט

המחוזי יכריע: האם יש לאשר הסכם הורות לפני לידת הילד?

גבר ואישה ביקשו לתת תוקף להסכם, ונדחו בטענה כי הילד טרם נולד ● כעת הם מערערים: "האישור יועיל לכולם" ● ללא פסיקה, המבקשים נתונים לחסדי השופטים

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

וול סטריט. הטקטיקה ללכת נגד המגמה הוכיחה את עצמה לפחות 10 פעמים מאז וכולל משבר 2008 / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

תזמון השוק ופעולה של פחד רגעי: הטעויות שקשה לתקן בתיק ההשקעות

האם נכון "לשבת בחוץ עד יעבור זעם" בתקופה של ירידות שערים חדות, ובאיזה מטבע צריך להתנהל תיק השקעות של אזרח אמריקאי שמתגורר בישראל? ● אלה חלק מהשאלות שהוצגו בחודש שעבר בבחינת רשות ני"ע למבקשים להשיג רישיון ניהול תיקים ● כתבה שנייה מתוך שתיים

עזיבה של מנכ”לים / צילום: Shutterstock

משופרסל ועד מגדל: מה עושה עזיבה של בכירים לארגון ואיך מונעים משבר

עזיבה של מנכ"לים, במיוחד כשהיא נעשית במפתיע, עשויה להגביר את חוסר הוודאות בקרב העובדים ולהוביל לגל של עזיבות נוספות ● משקיפות ועד סימון טאלנטים שצריך לשים לב אליהם - הצעדים הראשונים שארגונים צריכים לעשות כדי למנוע משבר

עופר בלוך, מנכ''ל חברת החשמל / צילום: שלומי יוסף

משרד התקשורת רוצה לבטל את בלעדיות השימוש בתשתיות חברת החשמל

חברת החשמל מעניקה בלעדיות ל-IBC בשימוש בתשתיותיה העיליות ובכך מעניקה לה יתרון במקומות שבהם אין תשתיות חלופיות ● ההערכה היא שחח"י תסכים בתנאי שהיא תהיה הקבלן המבצע של העבודות – מה שעשוי לפגוע בכדאיות הכלכלית למתחרים

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל

צוות מדיוונד עם המנכ''ל שרון מלכה / צילום: Mediwound

תוצאות טובות למדיוונד בתרופה לטיפול בפצעים כרוניים

מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה המחזיקה 35% בחברה: "מספר חברות פנו אלינו בטרם פרסום התוצאות. להערכתנו כעת ההתעניינות בחברה תגבר עוד יותר"

רם בלינקוב, מנכ''ל משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הדיון: הממשלה הסירה חסם משמעותי בדרך לכניסת גופים חוץ בנקאיים לעולם המשכנתאות

בעקבות הפרסום בגלובס, על כך שגופים חוץ בנקאיים לא יוכלו לגייס אג"ח אם אינם מחזיקים בנכסים בשווי של 5 מיליארד שקל, החליט משרד האוצר להסיר את המגבלה • הצעת החוק הממשלתית שתעלה לדיון בוועדת הכספים נועדה לאפשר הוזלת ריבית וכן לסייע לגופים קטנים להיכנס לעולם האשראי לעסקים קטנים ובינוניים

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

צוללת של צה''ל / צילום: דובר צה''ל

עסקת הצוללות: למה המחיר הוכפל ואיך זה קשור למלחמת המפרץ הראשונה

היחסים המיוחדים שנרקמו בין ישראל לגרמניה סביב רכישת הצוללות מתאגיד טיסנקרופ, פרצו אל התודעה הציבורית רק בשנים האחרונות עם התפוצצות פרשת הצוללות ● אך מדובר בסיפור שמתחיל שנים קודם לכן, בימי מלחמת המפרץ הראשונה ● מה הקשר למחירי הצוללות שקפצו ולתיק 3000? ● האזינו

פינוי כפר שלם / צילום: נת''ע

נת"ע הודיעה על השלמת פינוי כפר שלם: "מטלה לא משמחת אך הכרחית"

נת"ע הודיעה כי בסיוע משטרת ישראל הושלם הבוקר פינוי ששת המבנים האחרונים שנותרו על שטח התוואי הסגול של הרכבת הקלה בכפר שלם ● "הסדר נשמר במהלך הפינוי, ולא נרשמו אירועים חריגים" ● האם כעת מעטפות המכרז לשלב השני בפרויקט ייפתחו?

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של ארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

מה הסיכוי שהפד ישנה את מדיניותו ואיך תשפיע פלישה של רוסיה לאוקראינה

האינפלציה דוחקת במקבלי ההחלטות בבנק האמריקאי להעלות את הריבית, אך עולה שאלה אם הטלטלה בשווקים תשפיע על הנחישות של הפד לסגת מהמדיניות המוניטרית האולטרה מרחיבה ● רוחות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה עשויות לספק למקבלי ההחלטות סולם לרדת מהעץ