גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשות החברות מעדכנת את נבחרת הדירקטורים. אלו תנאי הסף החדשים

באיחור של שנתיים: רשות החברות צפויה לפרסם בשבועות הקרובים את הקריטריונים לכניסה לרשימת המועמדים של החברות הממשלתיות ● בינתיים, בעקבות מינוי עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית, השרים ליברמן ואלהרר במתקפה חזיתית על רשות החברות: "שיקול הדעת פגום"

רם בלינקוב, מנכ''ל משרד האוצר / צילום: איל יצהר
רם בלינקוב, מנכ''ל משרד האוצר / צילום: איל יצהר

בשבועות הקרובים מתכננת רשות החברות להוציא לדרך את נבחרת הדירקטורים החדשה, לאחר עיכוב של יותר משנתיים. ברשות מצויים בימים אלה בדיונים האחרונים לגיבוש תנאי הסף והקריטריונים לכניסה לנבחרת. מבין אלפי מועמדים שצפויים להציע את עצמם, ייבחרו כ-400 האנשים שמהם יאויישו הדירקטוריונים של החברות הממשלתיות בשנים הבאות.

כיום מכהנים 293 דירקטורים בחברות הממשלתיות - מספר זהה כמעט לכמות הדירקטורים החסרים. רבים מהמינויים לדירקטוריונים תקועים והגופים שאמורים לפקח על החברות הממשלתיות מתפקדים באופן חלקי, לעיתים אף ללא יושב ראש מכהן. התנעת הנבחרת החדשה, הרביעית במספר מאז 2013, עשויה לשחרר את הפקק. הזרמת 400 דירקטורים חדשים לרשימה ממנה יוכלו שרי הממשלה למנות לחברות הכפופות להם, צריכה להספיק כדי לאייש את כל התפקידים החסרים בדירקטוריונים.

יותר מגזר ציבורי

בהליך הכניסה לנבחרת הקרובה צפויים שני חידושים מרכזיים. הראשון הוא פתיחת פרופיל חדש למנהלים במגזר הציבורי, שיוכלו עתה להשתלב בנבחרת הדירקטורים. עד כה נבחרו מועמדים לפי ניסיונם בפרופילים של מגזר עסקי, פיננסי, משפטי, מקצועי, חברתי, ביטחוני ותשתיות. הפרופיל העסקי היה עד כה הגדול ביותר בנבחרות, שמנו 400-500 דירקטורים בכל פעם, ועדיין לא ברור כמה מקומות יוקצו הפעם לבכירי המגזר הציבורי.

גם כיום מכהנים בחברות הממשלתיות דירקטורים שהנם עובדי מדינה. למעשה, הסיבה שבמקור לא אושרו בכירים במגזר הציבורי להיכנס לנבחרת, היא שעד להקמתה היו הדירקטוריונים מלאים באנשים שאת הקריירה שלהם עשו בשירות הציבורי. כיוון שהחברות הממשלתיות מחויבות לתפקד לפי שיקולים עסקיים של חברות רגילות, היה צורך בהזרמת דירקטורים שמנוסים בשוק העסקי. בנוסף, הנוכחות הגבוהה של בכירי המגזר הציבורי בשנים שקדמו להקמת הנבחרת, הביאה לא פעם למינויים פוליטיים ומינויי מקורבים על ידי השרים. עם זאת, פתיחה מתונה של הנבחרת לכמה עשרות דירקטורים במסלול הציבורי תאפשר להכשיר אנשים ראויים שהיו מנועים עד כה מכניסה למועדון האקסקלוסיבי. בפרט, אם תינתן עדיפות לאנשי מגזר ציבורי עם ניסיון נוסף בעולם העסקי.

החידוש השני שצפוי להיכנס בנבחרת שתקום בחודש הבא הוא מתן העדפה לצעירים. כיוון שהמועמדים מנוקדים על פי ניסיון, למבוגרים יש יתרון מובנה בהליך ואכן הגיל הממוצע של חברי הנבחרות הקודמות שעדיין בתוקף עולה כיום על 60. העדפה מתקנת לבני 45 ומטה הייתה אמורה להיכלל בנבחרת שנועדה לקום לפני כשנתיים, אך נגנזה. אז דובר על מכסה של 20% (80 מקומות) המיועדת לצעירים, או מועמדים שגילם נמוך מ-45. לפי המסתמן כרגע, מנגנון ברוח דומה ייכנס לנבחרת הקרובה.

"ועדת המינויים מבולבלת"

על פי חוות הדעת של משרד המשפטים, על שרי הממשלה למנות את יושבי הראש והדירקטורים מתוך המאגר של חברי הנבחרת - למעט במקרים חריגים. אלא שהמציאות מראה אחרת. רק בחודשים האחרונים ביקשו השרים למנות ארבעה יושבי ויושבות ראש חיצוניים למאגר הדירקטורים הרשמי של הממשלה: עמיר פרץ לתעשייה האווירית, ציפי לבני לנת"ע, אמי פלמור לחברת החשמל ומקסין פסברג לנתיבי איילון.

 

בישיבת הממשלה השבוע שאישרה את המינוי של עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית, צף הקרב החזיתי בין הממשלה לרשות החברות. שרי האוצר והאנרגיה זעמו על המינויים שהוועדה ניסתה לבלום. "הוועדה מבולבלת ואני מבקש מראש הממשלה שיתערב בנושא", תקף ליברמן. "הם לא יכולים להפוך את האנשים שפרשו מהפוליטיקה לפסולי חיתון. שיקול הדעת שלהם פגום", טען שר האוצר והתייחס בדבריו למניע המרכזי לפסילת מועמדותו של עמיר פרץ על ידי וועדת המינויים בראשות השופטת בלהה גלאור - זיקה פוליטית.

גם שרת האנרגיה, קארין אלהרר זעמה בישיבה, ברקע כשלונה במינוי אמי פלמור ליו"ר חברת החשמל. "הבעיה מתחילה ברשות החברות. אני עד היום לא הצלחתי למנות דירקטור אחד, גם מהנמצאים בנבחרת. היוצרות התהפכו, מדובר בוועדה מייעצת, הם לא מחליפים שר. כשפסלו את אמי פלמור לא הסכימו להעביר לי את הניקוד, אלה החלטות בחוסר תום לב".

נציין כי מינויו של פרץ הובא לאישור הממשלה רק לאחר ששר הביטחון זכה לגיבוי של היועץ המשפטי לממשלה שקבע כי פרץ נכלל בקטגוריית "המקרים החריגים". המינוי אושר בסופו של דיון סוער בין השרים שכלל ביקורת גם על הוועדה וגם על עקיפת הכרעתה.

שלושה שרים נמנעו מההצבעה בעניינו של פרץ: שרת התחבורה מרב מיכאלי, שר הבריאות ניצן הורוביץ, והשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג.

"אין חולקת שלפרץ יש כישורים רלוונטיים לתפקיד, אבל בהחלטת הוועדה מופיעה גם הזיקה הפוליטית החזקה מאוד לשר הביטחון שאחראי על החברה", הסבירה מיכאלי את הסתייגותה ממינוי פרץ, "זיקה חזקה כל כך שלפי חוות דעת היועמ"ש נדרשות שנה עד שלוש כדי לנתקה. בקושי חלפה חצי שנה מסיום כהונתו של פרץ כשר מטעם כחול לבן והוועדה לא מצאה כישורים הגוברים על הזיקה הכל כך חזקה הזאת. לכן, מן הראוי שההחלטה הזאת לא הייתה מגיעה לממשלה להצבעה".

גורמים בממשלה טוענים שאיתור המועמדים מחוץ לנבחרת נובעת מכך שרשימת החברים בה לא עודכנה מאז 2017. אבל למרות זאת, יש בעייתיות בנסיון לדלג על נבחרת הדירקטורים. ראשית, למרות שהרשימה לא עודכנה משנת 2017, קיים גם כיום מאגר המונה מאות מועמדים כך שהעיכוב לא מצדיק את המחסור הגדול בחברי דריקטוריון. בנוסף, הרשימה הוקמה כאמור במטרה למנוע מינויים פוליטיים, מסלול עוקף נבחרת מרוקן גם את מעמד הייעוץ מתוכן.

תחזק את המעמד שנשחק

פרסום הנבחרת החדשה עשוי לחזק את מעמדה. זאת, לאחר שנשחק בשנים האחרונות תחת המאבק לבטל את נבחרת הדירקטורים שהוביל שר הדיגיטל לשעבר, דודי אמסלם, הממונה מטעם ממשלת נתניהו על רשות החברות.

נבחרת הדירקטורים נתקלה בהתנגדויות כמעט מהרגע שיצאה לאוויר העולם ב-2013, על ידי מנהל רשות החברות דאז אורי יוגב. עוד לפני אמסלם, שר האוצר לשעבר משה כחלון הקפיא את הקמת הנבחרת הקודמת על רקע מערכת יחסים עכורה בינו לבין יוגב. בסוף כהונתו הצליח יוגב להגיע להסדר עם כחלון שבמסגרתו יצאה לדרך ב-2017 נבחרת דירקטורים שלישית. לא פעם כעסו השרים על כך שהחובה לעבור דרך נבחרת הדירקטורים מונעת מהם לבחור את המינויים באופן חופשי. אבל החובה הזאת אמורה גם לשמור על השרים מפני הפעלת לחצים עליהם למינוי מקורבים, ולאפשר להם להציב בחברות הממשלתיות את האנשים שאושרו כמתאימים ביותר.

עוד כתבות

רם בלינקוב, מנכ''ל משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הדיון: הממשלה הסירה חסם משמעותי בדרך לכניסת גופים חוץ בנקאיים לעולם המשכנתאות

בעקבות הפרסום בגלובס, על כך שגופים חוץ בנקאיים לא יוכלו לגייס אג"ח אם אינם מחזיקים בנכסים בשווי של 5 מיליארד שקל, החליט משרד האוצר להסיר את המגבלה • הצעת החוק הממשלתית שתעלה לדיון בוועדת הכספים נועדה לאפשר הוזלת ריבית וכן לסייע לגופים קטנים להיכנס לעולם האשראי לעסקים קטנים ובינוניים

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

מכשיר הרנטגן הנייד של ננוקס / צילום: אתר החברה

איפה הרנטגן? ללא הכנסות ומוצר מאושר, ננוקס נסקה לשווי של 3.5 מיליארד דולר - ואז התרסקה

חברת ההדמיה הרפואית, שמפתחת רנטגן נייד וזול, רכבה על גלי ה"הייפ פוסט-קורונה" להנפקה מוצלחת בנאסד"ק, למרות שטרם רשמה הכנסות ● רכישתה של זברה מדיקל, שהייתה אמורה לצקת פעילות ממשית שתשלים את עסקיה של ננוקס, רק החריפה את הירידות במניה, ונראה כי השוק מוטרד מאי התממשות ההבטחות של הרוכשת

ארדואן, פוטין וביידן / צילום: Associated Press

מכירת F-16 לטורקיה יכולה לתקן את היחסים עם ארה"ב, אך המתיחות עם רוסיה מפריעה

חברי קונגרס משתי המפלגות מתנגדים למכירה אפשרית של מטוסי הקרב האמריקאים לטורקיה בשל היחסים החמים בין ארדואן לבין פוטין

פינוי כפר שלם / צילום: נת''ע

נת"ע הודיעה על השלמת פינוי כפר שלם: "מטלה לא משמחת אך הכרחית"

נת"ע הודיעה כי בסיוע משטרת ישראל הושלם הבוקר פינוי ששת המבנים האחרונים שנותרו על שטח התוואי הסגול של הרכבת הקלה בכפר שלם ● "הסדר נשמר במהלך הפינוי, ולא נרשמו אירועים חריגים" ● האם כעת מעטפות המכרז לשלב השני בפרויקט ייפתחו?

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים: עיכוב נוסף באישור הצו למיסוי סיגריות אלקטרוניות

במהלך דיון שנערך היום בוועדת הכספים נזף יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, בנציגת משרד הבריאות על כך שלא הגיעה מוכנה עם הסברים לשאלות חברי הכנסת, ושלח את אנשי רשות המסים לתקן את תחשיב המיסוי כך שיהלום בצורה תחשיבית את המס שהוטל על סיגריות רגילות

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

ארדואן תקף, ראש הלמ"ס הטורקי התפטר

הנשיא רג'פ טאייפ ארדואן ואנשיו זועמים על הלשכה הטורקית לסטטיסטיקה ככלל ועל העומד בראשה, סאיט ארדאל דינצ'ר, בפרט ● ארדואן טען כי שיעור האינפלציה הרשמי - 36.1% - גבוה מדי ולא משקף את המציאות ● בסופו של דבר, בגלל כל ההתרחשויות והביקורות גם מצד התקשורת הטורקית - דינצ'ר הגיש ביום חמישי את התפטרותו

צוללת של צה''ל / צילום: דובר צה''ל

עסקת הצוללות: למה המחיר הוכפל ואיך זה קשור למלחמת המפרץ הראשונה

היחסים המיוחדים שנרקמו בין ישראל לגרמניה סביב רכישת הצוללות מתאגיד טיסנקרופ, פרצו אל התודעה הציבורית רק בשנים האחרונות עם התפוצצות פרשת הצוללות ● אך מדובר בסיפור שמתחיל שנים קודם לכן, בימי מלחמת המפרץ הראשונה ● מה הקשר למחירי הצוללות שקפצו ולתיק 3,000? ● האזינו

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

חדווה בגן, מקימת ובעלת ''חדווה בגן'' / צילום: אביטל ציצק

"בסגרים המקום שגשג ופרח, אנחנו מדברים על ריאה ירוקה ששמרה על כל ההנחיות"

חדווה בגן, מקימת ובעלת "חדווה בגן" - משתלה ומשק חקלאי אורגני ● אמא ל-3, מתגוררת בכרכור ● "הגינון חשוב לי כתרבות, אני לא מנהלת עסק של מכר ורכישה בלבד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

מגמה חיובית בפתיחת המסחר בת"א; אורמת, פריון ונייס מובילות את העליות

מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3% ● התנודתיות הגבוהה צפויה להימשך היום, לאחר מהפך בוול סטריט אמש ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.8%

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח-האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021, לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

ראשון לציון. מערכת חדשנית של רכבת על גלגלים? / צילום: Shutterstock

רכבת בלי גלגלים, ההימור התחבורתי החדש של ראשון לציון

מאז התכנון הראשוני שהחל ב־2010, הקו החום שנועד לחבר את רמלה ולוד לראשל"צ, עבר לא מעט תהפוכות ● עכשיו מקודם התכנון בחלקו כ"רכבת על גלגלים", למרות שמדובר בטכנולוגיה שפועלת רק בסין ואין לה תקינה מתאימה לדרישות הישראליות

סוחרים מודאגים לאור הירידות בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

וול סטריט שינתה כיוון עשר דקות לפני סיום המסחר וננעלה בעליות

מוקדם יותר היום הירידות בוול סטריט החריפו עד לנפילות של 4.5% במדדים הראשיים ● ירידות חדות באירופה: קאק התרסק ב-4%, דאקס נפל ב-3.7% ופוטסי איבד 2.5% ● המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות להודעת הפד ביום רביעי ולדוחות הכספיים שיתפרסמו בימים הקרובים

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

בדיקה מול רשות החדשנות העלתה שרק 8% ממקבלי מענק הרשות הן נשים / צילום: Shutterstock

לתקן את העיוות: תחרות יזמות בהייטק פונה לנשים ובני 45 ומעלה בלבד

את התחרות מממן פול מיראז', פילנתרופ יהודי מארה"ב ומייסד מכון מיראז' לתמיכה ביזמות ישראלית ● וגם: מיליון דולר לחדשנות בטיפול בסרטן ● ומיזוג הישראלי-אמריקאי שישפר שירותי מזון ● אירועים ומינויים

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור ז''ל / צילום: ענבל מרמרי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה

נשיאת העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה היום בגיל 74 ● נאור פרשה בשנת 2017 מבית המשפט העליון ועמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת אסון מירון ● סער: "נאור הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה" ● מנדלבליט: "מגדלור של צדק, חוכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז"