גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גורם מדיני בכיר: מגעים עם עוד שלוש מדינות ערביות לקראת הסכמים מסחריים

בעקבות חשיפת גלובס על אודות ההסכם החשאי עם קטאר לסחר ביהלומים, אומר גורם מדיני: "מוכנים עם העט לחתימה עם כל מדינה מוסלמית שתרצה להצטרף להסכמי אברהם" ● שר אמירתי לגלובס: עסקת קצא"א אינה בין הממשלות, לא נתערב

השר לסחר חוץ של איחוד האמירויות הערביות, ד''ר תאני אל זייודי / צילום: ערן בארי
השר לסחר חוץ של איחוד האמירויות הערביות, ד''ר תאני אל זייודי / צילום: ערן בארי

בעקבות הפרסום הבלעדי אודות ההסכם החשאי עם קטאר על ענף היהלומים, גורם מדיני בכיר בישראל אומר לגלובס, כי הנתיב של הסכמים כלכליים ומסחריים עשוי להתרחב בתקופה הקרובה למדינות ערביות ומוסלמיות נוספות. "אנחנו מוכנים עם העט לחתימה עם כל מדינה ערבית או מוסלמית שתרצה להצטרף להסכמי אברהם, אלה הוכיחו כבר עתה את היתרונות העצומים הגלומים למדינות החתומות ולאזור כולו", אמר.

הדוגמה הבולטת ביותר לדבריו היא זו של ההסכם המשולש שנחתם בין ישראל, ירדן ואיחוד האמירויות, הסכם הסולאר-מים. מהות ההסכם היא תועלת לכל הצדדים החתומים עליו, ופתרונות של בעיות תשתית חמורות, כמו המחסור במים של ירדן. לצד זה הוא מציג גם את היקף הסחר הגדל, בעיקר בין ישראל לבין האמירויות אבל גם עם בחריין ומרוקו. "זה מעבר למספרים של היבוא והיצוא, זה הרבה יותר מזה - שיתוף הפעולה בין המממשלות, וחשוב בהרבה בין הגופים העסקיים, המסחריים האקדמיים ועוד - יביא בטווח הבינוני והארוך לתמורות גבוהות בהרבה, ולאזור כולו. זה לא מפתיע שקטאר הסכימה להסדר בעניין היהלומים, זה עניין של אינטרס עסקי קודם כל, וגם, סוג של קנאה באחיות מהמפרץ שמרוויחות מהעסקים המסחר, והנורמליזציה עם ישראל", אמר הגורם.

"לפחות שלוש במגעים, עניין של חודשים"

ומי המדינה הבאה בתור? "יש לפחות שלוש שנמצאות במגעים עם ישראל להסכמים או הסדרים מסחריים או אזרחיים אחרים דוגמת היהלומים אבל גם בתחומים אחרים, מתי בדיוק? עניין של חודשים כנראה. האם זה יוביל לנורמליזציה מלאה? בטווח הארוך יותר כן". לדבריו, הסכמים מדיניים של נורמליזציה מלאה הם אפשרות רחוקה יותר, ותלויים בגורמים חיצוניים ובתמורות חיצוניות. 

בורסת ההימורים כוללת את קטאר כמובן, לאור הסכם היהלומים שחשפנו כאן בסוף השבוע, וגם לקראת גביע העולם בכדורגל שאמור להתקיים שם בשנה הבאה. קטאר וישראל, בתיווך גורמים בינלאומיים כמו התאחדות הכדורגל העולמית, יצטרכו למצוא הסדר שיאפשר לאוהדים מישראל להגיע למשחקים. אבל זה אינו ההסדר היחידי שעל הפרק. מדינה נוספת היא סעודיה. כאן בגלובס חשפנו כי גם עימה יש מגעים להסכמים אזרחיים שונים. הסדר אחד כבר קיים, זה המאפשר לטיסות מישראל ואליה לעבור מעל שטחה של סעודיה. עוד בין המדינות שעל הפרק נמצאות עומאן, שמקיימת קשרים גלויים וחשאיים עם ממשלת ישראל; ולוב, בהנחה שהגנרל ח'ליפה חפתאר יצליח להשתלט על המדינה.

התקשורת הרשמית בקטאר לא הזכירה את הדיווח בגלובס על ההסכם עם ישראל, וגם לא רשת אל ג'זירה הקטארית. אבל שני עיתונאים משם פנו לקבל פרטים על הדיווח שלנו. ברשתות החברתיות ובעיתוני רשת עצמאיים במפרץ הועבר הדיווח בתוספת פרשנות, כי מדובר במהלך עסקי-כלכלי של קטאר, אבל גם ברמז לכך שהיא תהיה מוכנה לעוד הסדרים דומים עם ישראל.

שר אמירתי: לא נתערב בהסכם קצא"א

בראיון בלעדי לגלובס הסביר השר לסחר חוץ של איחוד האמירויות הערביות, ד"ר תאני אל-זייודי, כי השיקולים של האמירויות להסיר את התנגדותה לכניסת קטאר לתחום היהלומים העולמי היו מסחריים-כלכליים גרידא. לדבריו, עוד שחקן בשוק הזה משמעו עוד תחרות והתחרות טובה לעסקים. הוא העריך כי כוונת אזור הסחר החופשי ליהלומים אבני חן ותכשיטים שמוקם בדוחא, היא להתמקד דווקא בזהב ובתכשיטים, ופחות ביהלומים. הוא שיבח את הקשר ההדוק בין היהלומנים הישראלים לאלה הפועלים בבורסת היהלומים בדובאי ואמר, כי המסחר בין המדינות בתחום הזה הוא כרבע מסך המסחר.

אל-זייודי התראיין במהלך שהותו בישראל והשתתפותו בכנס העסקים של ארגון Start-Up Nation Central שהתקיים ביפו. על השאלה מה עמדת ממשלת האמירויות בנוגע לעסקת רד-מד עם קצא"א והגדלת נפח הנפט העובר בקו אילת אשקלון - אל זייודי ענה כי זוהי עסקה בין שני גורמים עסקיים מסחריים, ולא בין ממשלות, לכן הממשלה באבו דאבי לא תתערב בה: "הממשלות הן אלה האחראיות ליציאת אווירת עסקים נוחה, ולא ליצירת העסקים עצמם, אנו לא נתערב". נראה כי הממשלה האמירתית מרחיקה את עצמה מהעסקה, אולי מתוך ניסיון לצמצם את השלכות ביטולה אם אכן היא תבוטל.

לפי ההסכם שחתמה קצא"א עם החברה האמירתית Med-Red L.B, היא תשמש כמפעילת גשר יבשתי להובלת נפט מאיחוד האמירויות ללקוחות באסיה ובאירופה, דרך מפרץ אילת ומתקני קצא"א באשקלון. ההסכם עורר את חמתם של ארגוני הסביבה והמשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות מתנגדים לו.

"נסייע בקידום עוד הסכמים טרילטראליים" 

לדברי אל-זייודי, הסכמי אברהם הפתיעו בהיותם כבר כעת הצלחה כלכלית ומסחרית גדולה, והצפי הוא כי בעוד כשנתיים מקסימום שלוש, נגיע לנפח מסחר של יותר מ-3 מיליארד דולרים, פי שלושה מנפח המסחר הצפוי השנה.

"אנחנו מעריכים מאוד את החברות הישראליות וההון האנושי בתחומי הטכנולוגיה השונים, ביזמות ובצורת החשיבה יוצאת הדופן, ולכן הצפי להגדלת הנפח, הן של ההשקעות ההדדיות והן של שיתופי הפעולה בכמה תחומים בולטים. ההשקעה של קרן מובדאלה בשדה הגז הישראלי בים התיכון לא מקרית, זה תחום התמחות שלנו, וזיהינו את הפוטנציאל שם", אמר אל-זייודי שביקש להדגיש את שתופי הפעולה האקדמיים בתחומים הטכנולוגיים בין אוניברסיטאות וגם בין מרכזים רפואיים בשתי המדינות.

כששאלתי על ההסכם המשולש עם ירדן, אל-זייודי חייך חיוך רחב. "זה בדיוק היישום של הסכמי אברהם בהיבט האזורי. צריך לבחון את ההסכמים במבט רגיונלי ולא רק מדינה למדינה. היעד שלנו, החזון שלנו, שקבע אבי האומה השייח' זאייד (אל נהיאן, ד"ז) הוא להתפתח תוך שיתוף פעולה והבאת רווחה לא רק בתוך האמירויות אלא גם כלפי חוץ. בהסכמי אברהם זה נכתב ועכשיו זה מתממש. האוויר שההסכמים יצרו מאפשר שתופי פעולה אזוריים, ויהיו עוד. כאן אנחנו נהיה שותפים אסטרטגיים בפרויקט הסולארי הענק שיביא חשמל נקי לישראל ויסייע לה להקטין את פליטת הפחמן, ובמקביל ישראל תסייע לירדנים לספק את צרכי המים של אזרחיה. כולם-כולם מרוויחים. אנחנו נסייע בקידומם של עוד הסכמים טרילטראליים בסגנון הזה".

האם בתוך הסחר מול ישראל באמירויות אתם חשים שעוד חברות ממדינות שאינן בהסכמים יצרו קשרים עם חברות ישראליות?
"מבלי להתייחס לכך קונקרטית, האמירויות היא מרכז סחר עולמי ואזורי, המיקום, והאווירה הנוחה שיצרנו עבור המסחר מביא אלינו את כל השחקנים העולמיים, ומתוך זה נוצרות שותפויות ועסקאות רבות. כניסתה של ישראל עם החברות ואנשי העסקים שלה אלינו, מעניקה את היכולת לסחור עם כל מי שנמצא אצלנו, וזה אחד מהיתרונות הגדולים של הסכמי אברהם. אנחנו מברכים על כך".

בתוך כך, חברת הפינטק הישראלית חשבונית ירוקה, דיווחה על גידול משמעותי במסחר בין הסקטור הקטן והבינוני במשק הישראלי לבין מדינות האמירויות ומרוקו. לפי הנתונים, בינואר-נובמבר 2021 בוצעו עסקאות בשווי מוערך של 21 מיליון שקל, מתוכם 19 מיליון שקל באמירויות והשאר במרוקו. באיחוד האמירויות מדובר בגידול של פי שלושה לעומת התקופה המקבילה אשתקד ואילו במרוקו בקפיצה של פי שישה. הענף העיקרי שהוביל את הצמיחה הוא התיירות.

עוד כתבות

צילום: עמית גורן, סותבי'ס ישראל נדל''ן

כך נראה מבפנים פנטהאוז ביפו שעולה 65 מיליון דולר

אחד הנכסים היקרים ביותר בישראל נמצא במלון דה ג'אפה ביפו: פנטהאוז שמתפרש על 1,500 מ"ר עם גינת גג בגודל של 1,000 מ"ר ● עם ריהוט מלא, חדר ארונות ענק ומכונות קפה: איך מוצאים קונה לפנטהאוז ביפו במחיר עתק?

הפריימריז למפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

לקראת מהפך בצמרת הליכוד: ההצבעה בפריימריז הסתיימה

מתפקדי הליכוד הצביעו היום על זהותם של כרבע מחברי הכנסת הבאה ● אלפי מתפקדי התעשייה האווירית קיבלו טפסי הצבעה מסומנים, בהם כלולים דוד ביטן, ניר ברקת, יריב לוין, אלי כהן, חיים כץ, מיקי זוהר ואתי עטיה ● אחוז ההצבעה עומד על 58%

בועז לוי מנכ''ל תע''א, בצלאל מכליס מנכ''ל אלביט, יואב הר אבן מנכ''ל רפאל / צילום: תע''א, אסף שילה/ישראל סאן, רפאל

אלה החברות הביטחוניות המכניסות בעולם. היכן הישראליות ברשימה?

רשימת מאה החברות הביטחוניות השנתית של אתר "דיפנס ניוז" מגלה כי אלביט, רפאל ותע"א נכנסו לדירוג בעשיריות השלישית והרביעית עם היקף הכנסות של 11.7 מיליארד דולר יחדיו ● אלביט היא הבכירה ברשימה, במקום ה-31 ● את מי עקפו הישראליות ומי החברות ששולטות בפסגת הרשימה?

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

שיא האינפלציה מאחורינו? הנתונים בארה"ב מספקים סיבות לאופטימיות

האינפלציה בארה"ב לחודש יולי ירדה לקצב שנתי של 8.5% ובקצב מהר מהצפוי בין היתר בשל ירידת מחירי הנפט ● אבל סביבת המחירים עדיין לא יציבה והפדרל ריזרב צפוי להמשיך להעלות את הריבית, גם אם בקצב מתון יותר של 0.5% ● טור אורח

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

שינוי כיוון בבורסה, העליות נמחקו; יומן אקסטנשנס קיבלה הצעת רכישה וטסה ב-90%

מגמה מעורבת באירופה; עליות קלות בחוזים לאחר שנתוני האינפלציה בארה"ב הפתיעו אתמול לטובה ● עליות בשוק הקריפטו ● דוחות רבים זורמים לבורסה: פרטנר, אל על, דיסקונט וישראכרט כבר פרסמו תוצאות

אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline

זמני המשלוח יתקצרו והעלות תפחת: עלי אקספרס פותחת מחסנים בישראל

ענקית הקמעונאות הפעילה בשבועות האחרונים פיילוט שכלל שכירת מחסנים במתחם איירפורט סיטי, כדי לאפשר ללקוחות להזמין מוצרים שנמצאים כבר במחסן בארץ ● כעת החברה מתכננת להגדיל את כמות המוצרים ולהרחיב את הפעילות

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

ההסכם עם הפועלים כבר בא לידי ביטוי בדוחות ישראכרט: הכפילה את התשלום לבנקים ברבעון השני

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל רשמה רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השני, בעיקר נוכח גידול בהעברת הכספים לבנקים וכן בשל בגין גידול בהפרשה לשומות מע"מ בגין שנים קודמות ● החדשות הטובות מבחינת החברה: נמשך הגידול באשראי ובפעילות הכרטיסים, שהביא לצמיחה של 13% בהכנסות

דיסני פלוס / צילום: Shutterstock, Ivan Marc

דיסני עקפה לראשונה את נטפליקס במספר מנויי הסטרימינג בעולם

וולט דיסני פרסמה דוחות חזקים והפתיעה לטובה הן בשורות ההכנסות והרווח והן בתוספת המנויים ● החברה צופה להגיע ל-245 מיליון מנויים בדיסני פלוס עד 2024, לצד הורדת התחזיות על רקע החשש מפני איבוד לקוחות בשוק ההודי ● המניה זינקה בכ-7% במסחר המאוחר

בריאן דיז, ראש המועצה הלאומית לכלכלה בבית הלבן, ואליזבת' דור, סמנכ''לית בכירה ב-Whirlpool באירוע קידום חקיקה לייצור מקומי / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

בניסיון להתמודד עם סין ומשבר האקלים, בארה"ב שואפים להחליף מדיניות כלכלית

בשנים האחרונות גוברות בארה"ב הקריאות לאמץ מדיניות כלכלית שתשפר את הייצור המקומי ותתמודד עם חולשות במודל הנוכחי ● מהתחדשות בדיור ובתחבורה ועד ניסיון להחזיר ליבשת מפעלי תעשייה שעברו אל מעבר לים, בארה"ב מנסים לאמץ מדיניות תעשייתית חדשה

בנימין נתניהו. מבקש לבטל את כתב האישום נגדו / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחרי בני הזוג אלוביץ': גם נתניהו מבקש לבטל את כתב האישום נגדו

עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, מבקש להצטרף לבקשת בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' לביטול האישומים נגדם בשל "הגנה מן הצדק", ובכוונתו להגיש בקשה מפורטת

אודי אדם, יו''ר אימקו הפורש / צילום: דוברות משרד הביטחון

אודי אדם הצטרף לחברה ביטחונית, זה מה שגרם לו לעזוב אחרי שבועיים

שבועיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד חברת הציוד הביטחוני שבשליטת בני משפחת יקיר, התפטר אודי אדם מתפקידו - זמן קצר לאחר מנכ"ל החברה ● אימקו נטלה לאחרונה מסגרת אשראי, לאחר שדיווחה כי "נוצר לה גירעון מהותי בתזרים המזומנים"

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

מגמה מעורבת באירופה; דיסני מזנקת במסחר המוקדם אחרי דוחות חזקים

מדד הנג סנג בהונג קונג זינק ב-2.4% בהובלת מניות הטק הסיניות ● נתוני האינפלציה בארה"ב סיפקו זריקת אופטימיות לשווקים, כולל את שוק המטבעות הקריפטוגרפיים ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס ● נסיגה במחירי הנפט

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

סניף שופרסל / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

רשות ניירות ערך החלה בבדיקה בחשד לאי-סדרים ברשת שופרסל

אי-הסדרים קשורים ככל הנראה לחשד כי ברשת העבירו כספים מפעילות המזון, שהיא הרווחית ביותר עבור שופרסל, לפעילות הנון-פוד, בעיקר לרשת הפארם Be

מחקר בתחום הביולוגיה הסינטטית / צילום: Shutterstock

תעשיית הביולוגיה הסינתטית בארץ מנסה להדביק את הפער מול ארה"ב

ביולוגיה סינתטית היא אחד התחומים החמים היום בביוטק, שמבטיח לשנות סדרי עולם ברפואה ובכל תחומי החיים כמעט ● חברת אלאג'ין, שזכתה במכרז רשות החדשנות להקמת מעבדת שירות לסטארט־אפים בתחום, רוצה להיות הצעד הראשון בדרך לתעשייה מקומית ● מה היא יכולה ללמוד מהמודל של חברת גינקגו האמריקאית, שחוותה הייפ וגם חטפה ביקורת חריפה

מטה TSMC בטייוואן / צילום: Associated Press, Chiang Ying-ying

החוק החדש של ביידן לא צפוי להחזיר לארה"ב את מפעלי השבבים הגדולים

החוק שחתם השבוע הנשיא ביידן מקצה 39 מיליארד דולר לחברות שיבנו מפעלי שבבים מתקדמים בארה"ב ● אלא שגם הסובסידיות הנדיבות יתקשו להתחרות בכוח האדם הזול במזרח אסיה ולהשיב לארה"ב את תואר היצרנית המובילה ● וגם: כך תושפע הפעילות של אינטל בישראל

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

רמי גרינברג, ראש עיריית פתח תקווה / צילום: כדיה לוי

הותר לפרסום: ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג נעצר בחשד לשוחד

יחד עם גרינברג נעצרו מנכ"ל העירייה ושני חשודים נוספים ● לפי החשד, במהלך הבחירות לרשויות המקומיות ב-2018, בעלי עניין העבירו כספים בסך מאות אלפי שקלים לקמפיין הבחירות של גרינברג, ובתמורה לכך הוא הבטיח להם כי יפעל לקידום ענייניהם הכלכליים לאחר היבחרו ● גרינברג מכחיש את הטענות

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות חדות; מניות הבנקים והביטוח הובילו

מדדי המניות המובילים קיבלו רוח גבית מוול סטריט: מדד ת"א 35 ננעל בעלייה של 1.7% , ת"א 90 עלה ב-1.8%, מדד הבנקים קפץ ב-2.9%, ומדד הביטוח ושירותים פיננסיים זינק ב-3.2%