גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"התייעלות ושיפור בתנאי הסחר" הקפיצו את הרווחיות הגולמית של שופרסל למרות ירידה בהכנסות

חזרת המשק לשגרה וצמצום הגבלות הקורונה, הובילו לירידה של 3.6% בהכנסות הרבעון השלישי של רשת המזון המובילה, אך היא ידעה לפצות על כך ולהציג גידול ברווחיות הגולמית ● בכירי החברה נמנעו מלהתראיין בשל חקירת רשות התחרות בחשד להסדר כובל

מנכ''ל שופרסל, איציק אברכהן / צילום: איל יצהר
מנכ''ל שופרסל, איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

ענקית הקמעונאות הישראלית, שופרסל  מציגה ירידה בהכנסות וברווח הנקי ברבעון השלישי של 2021, על רקע חזרתו של המשק ל"נורמליות" בחודשי הקיץ וצמצום המגבלות ביחס לרבעון המקביל אשתקד. כמו כן, הרבעון השלישי ב-2020 היה חריג בביצועיו לנוכח מיעוט הטיסות לחו"ל, המגבלות שהקשו על פעילות המסעדות והסגר המלא שהוטל לקראת סופו על רקע מגפת הקורונה.

שופרסל, בהנהגתו של המנכ"ל איציק אברכהן, רשמה ברבעון השלישי של 2021 הכנסות של 3.8 מיליארד שקל, המשקפות ירידה של 3.6% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. לדברי החברה, נבעה הירידה מהיחלשות ההשפעה של משבר הקורונה על מגזר קמעונאות המזון.

הכנסות מגזר הקמעונאות של שופרסל ירדו ברבעון השלישי ב-5.3% ל-3.5 מיליארד שקל, והמכירות הקמעונאיות בסניפים קטנו בשיעור חד יותר של 6%. הפער בין הקיטון בהכנסות לקיטון במכירות בסניפים מיוחס בעיקרו לגידול הפעילות בשוק המוסדי.

המכירות בסניפים הזהים קטנו ברבעון השלישי ב-6.2% לעומת הרבעון המקביל כתוצאה מהיחלשות השפעתו של משבר הקורונה וחזרת המשק לשגרה פעילות. בהתאם לכך, המכירות למ"ר בסניפים ירדו ל-6,744 שקל (קיטון של 5.9%).

נתח האונליין במכירות שופרסל ירד ברבעון השלישי ל-18.7%, לעומת 21.9% ברבעון הראשון של השנה. את הנסיגה בהיקף המכירות באונליין מייחסים ברשת למחסור בכוח-אדם. שופרסל מעסיקה 16.7 אלף עובדים, וברשת טוענים כי מחסור של כ-500 עובדים לפעילות האונליין בולם את מיצוי הפוטנציאל והאפשרות להיענות לביקוש.

המותג הפרטי של שופרסל מציג ברבעון השלישי סטגנציה ברמה של 26% מהמכירות. המנכ"ל אברכהן השמיע בעבר שאיפות להגיע לנתח של 30% במותג הפרטי.

 

פעילות הארנק הדיגיטלי הסבה הפסד

למרות הירידה בהכנסות, הצטמצם הרווח הגולמי של שופרסל ברבעון השלישי ב-4 מיליון שקל בלבד ל-1.02 מיליארד שקל והיווה 27% מסך ההכנסות (לעומת 26.1% ברבעון המקביל אשתקד).

בשופרסל מציינים כי הגידול החד יחסית בשיעור הרווח הגולמי מסך ההכנסות, נובע בעיקרו משיפור בתנאי הסחר ומהתייעלות תפעולית. שיפור תנאי הסחר, פירושו בעיקר עלייה במרווח בין מחירי הקניה למכירה, כך שהוא עשוי להגיע להורדת מחירים לספקי הרשת או עליית מחירים לצרכניה.

במקביל, שופרסל צמצמה את הוצאות המכירה, השיווק, ההנהלה והכלליות, כך שהרווח התפעולי (לפני הכנסות אחרות) שגדל ברבעון השלישי ב-3.3% ל-186 מיליון שקל, ושיעורו מסך ההכנסות טיפס ל-4.9%, לעומת 4.6% ברבעון המקביל אשתקד.

הרווח הנקי הרבעוני של שופרסל ירד ב-5.7% ל-82 מיליון שקל (2.2% מההכנסות). הקיטון ברווח הנקי נבע בעיקר מביטול הפרשה של 10 מיליון שקל ברבעון השלישי אשתקד בגין נכס שאותו החברה חוכרת בנתניה, מגידול של 11.7% בהוצאות המימון ברבעון השלישי השנה ל-67 מיליון שקל וכן מתחילת פעילות הארנק הדיגיטלי בשיתוף עם בנק דיסקונט באמצעות אפליקציית פייבוקס, שדרכה תיעשה תוכנית המימוש להטבות הנצברות. פעילות הארנק הדיגיטלי הסבה הפסד רבעוני של 7 מיליון שקל.

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2021 רשמה שופרסל הכנסות של 11.1 מיליארד שקל, המשקפות קיטון של 1.8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אשר כאמור מיוחס בעיקרו להיחלשות השפעת הקורונה. למרות זאת, גדל הרווח הגולמי של הרשת בתשעת החודשים הראשונים ב-0.9% ל-3.05 מיליארד שקל, ואילו הרווח הנקי צמח בתשעת החודשים הראשונים ב-10% ל-293 מיליון שקל.

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל, מסר בהודעה לעיתונות כי "אנו מציגים תוצאות טובות, בהתאם לתוכניות האסטרטגיות שהצבנו לעצמנו". בצל חקירה של רשות התחרות בחברה החליטו בשופרסל, בניגוד למנהגה, שלא לאפשר ראיונות עם בכירי הרשת על תוצאות הרבעון.

ב-9 בנובמבר השנה ביצעו חוקרים מטעם רשות התחרות חיפוש במשרדי שופרסל ונטלו מסמכים וציוד מחשובי, כאשר בנוסף לכך נחקר המנכ"ל אברכהן במשרדי רשות התחרות. בצו החיפוש שהומצא לשופרסל צוין כי החיפוש הוא בחשד להסדר כובל, אולם לדברי החברה, נכון למועד זה "אין בידיה מידע נוסף אודות מהות החקירה ונסיבותיה". יש לציין כי חקירת רשות התחרות כוללת גורמים נוספים ובהם רשתות מתחרות (ויקטורי, אושר עד, רמי לוי, יוחננוף) וכן ספקים בולטים (שטראוס, דיפלומט).

מתכננת להעמיק את פעילות רשת הפארם

שופרסל פרוסה ב-302 סניפים ברחבי הארץ (בשטח כולל של 504 אלף מ"ר), כשברבעון הנוכחי היא לא פתחה סניף חדש במותגי הרשת. מנגד, נפתחו במהלך הרבעון חמישה סניפים של רשת Be (לשעבר ניו-פארם) שבשליטתה, המונה כבר 91 סניפים.

בכוונת שופרסל להעמיק את פעילות רשת הפארם במכירות אונליין ובהתרחבות רשתית. רשת הפארם הגיעה להכנסות של 271 מיליון שקל לרבעון - מספר ששיקף צמיחה של 25.5% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בין השאר לאור פתיחת הסניפים החדשים כאמור ולאור פעילות בדיקות הקורונה שמציעה הרשת בסניפיה עבור הטסים לחו"ל.

לפעילות הזו הצטרף לאחרונה מערך של בדיקות סרולוגיות לילדים. המכירות בחנויות הזהות של Be עלו בכ-16%. הרווח התפעולי של הרשת הסתכם ב-3 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בתשעת החודשים הראשונים של השנה צברה Be הכנסות של 710 מיליון שקל, עלייה של 16.6% שמיוחס לפתיחת סניפים ולשיפור במכירות האונליין.

מועדון הלקוחות של שופרסל, שלאחרונה עבר מיתוג מחדש, הצליח להגדיל את מספר חבריו ליותר מ-2 מיליון' מתוכם 660 אלף מחזיקים בכרטיס אשראי (כאל)' לעומת 623 אלף בסוף הרבעון המקביל אשתקד. לפי נתוני שופרסל' כ-85% מהקונים ברשת הם חברי מועדון.

הקפיאה את פעילות "ישיר למהדרין"

אתר המכירות של שופרסל עמד לאחרונה במרכז סערה בעקבות חשיפה בערוץ 12 בדבר אתר נוסף שמחזיקה שופרסל לקהל החרדי. באתר "ישיר למהדרין" התבררו פערי מחירים של עשרות אחוזים המפלים לכאורה את מגדר הקונים באתר הכללי.

לאחר הסערה שעוררה החשיפה התייצב אברכהן מול המצלמות והודיע על הקפאת פעילות "האתר הסודי", כשהוא nגדיר את הממצאים שהוצגו ב"תוכנית חיסכון" כ"בהחלט לא פשוטים".

עוד אמר אז אברכהן כי "נלמד את כל היקף אי-ההתאמות שקיימים בין אתר 'ישיר למהדרין' ובין האתר הכללי. נקפיא את הפעילות לזמן מה ולאחר מכן נצא עם מודל הפעלה חדש".

בתגובה לאירוע הוגשו במהלך חודש נובמבר נגד שופרסל שלוש בקשות לאישור תביעות צרכניות כתביעות ייצוגיות בסכום כולל של כ-660 מיליון שקל, בטענה כי החברה מפעילה שנים רבות אתר אינטרנט לציבור החרדי בישראל ומוכרת שם מוצרים במחירים נמוכים באחוזים רבים ממחירם של מוצרים זהים המוצעים למכירה באתר האינטרנט שלה אשר פונה לקהל שאינו חרדי.

 בדוחות הכספיים מדווחת שופרסל כי נודע לה כי השבוע הוגשה בנושא זה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי חיפה בקשה נוספת לאישור תובענה ייצוגית נגד החברה ובכיריה בסך של 242 מיליון שקל. על-פי הנטען בבקשה, האפליה לכאורה שבפעילות האתר הנ"ל איננה חוקית, ואי-הגילוי אודות כך בדיווחי החברה מהווה "פרט מטעה" על-פי חוק ניירות ערך.

עוד כתבות

משה ארבל, ש''ס ינון מגל ובן כספית, 103FM, 8.7.21 / צילום: איל יצהר

האם האזנות סתר לנבחר ציבור דורשת אישור של שופט עליון?

האם החוק מגן במיוחד על נבחרי ציבור מפני האזנות הסתר? ברוב המקרים כן ● המשרוקית של גלובס

 

 

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור ז''ל / צילום: ענבל מרמרי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה

נשיאת העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה היום בגיל 74 ● נאור פרשה בשנת 2017 מבית המשפט העליון ועמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת אסון מירון ● סער: "נאור הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה" ● מנדלבליט: "מגדלור של צדק, חוכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז"

המסעדה הבאה. האם היא תחזיר את ההשקעה? / צילום: אוהד קאב

ההימור הבא של רשת, בעלות מוערכת של חצי מיליון שקל לפרק: "המסעדה הבאה"

לאחר ש"הישרדות", "האח הגדול" ו"אקס פקטור" הניבו נתוני רייטינג נמוכים, הפורמט המקורי הראשון בעידן אבי בן טל מושק השבוע ● בצעד לא שגרתי, תוכנית הבכורה תשודר ללא פרסומות ● בכיר בתעשיית המדיה: "זה מבטיח, אבל רשת רחוקים לאחרונה מלהצטיין בעריכה והפקת תוכן"

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

ישראל מדורגת במקום השביעי בדירוג המדינות היקרות בעולם לשנת 2022 / צילום: Shutterstock

רשימת המדינות היקרות בעולם ל-2022: ישראל קפצה למקום השביעי

לפי אתר נמבאו (Numbeo) המתבסס על חוכמת ההמונים, ישראל מדורגת מעל מדינות כמו סינגפור, דנמרק, הונג קונג ויפן, לאחר שקפצה מהמקום התשיעי אשתקד ● רפורמת היבוא, שצפויה לצאת לדרך ביוני השנה, צפויה לחסוך על פי האוצר 8 מיליארד שקל בשנה

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

התנודתיות הגבוהה צפויה להימשך היום, לאחר מהפך בוול סטריט אמש ● ירידות באסיה ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5% ● הדואליות יתמכו בשוק בפתיחת המסחר ● גלובס עושה סדר לקראת פתיחת המסחר בבורסה

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

חברת החשמל עדכנה את מחיר הגז מתמר: יירד בעד 29%

חברת החשמל חתמה מול שותפות תמר על עדכון המחיר שבהסכם הגז מ-2012 ● לפי החוזה המקורי והשנוי במחלוקת, מחיר הגז היה אמור לרדת בעד 25%, אך חברת החשמל השיגה הוזלה גבוהה יותר לאחר שהתחייבה לרכוש כמות גז נוספת ללא מכרז במחיר נמוך ולדחות את העדכון הבא של המחיר בחצי שנה

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021 לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

צוות מדיוונד עם המנכ''ל שרון מלכה / צילום: Mediwound

תוצאות טובות למדיוונד בתרופה לטיפול בפצעים כרוניים

מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה המחזיקה 35% בחברה: "מספר חברות פנו אלינו בטרם פרסום התוצאות. להערכתנו כעת ההתעניינות בחברה תגבר עוד יותר"

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

סכנת האינפלציה: האם הפדרל ריזרב יעלה ריבית באופן חד יותר ופחות צפוי?

לבנק המרכזי נהיה קשה יותר לספק הבטחות או רמזים על תוכניות הריבית בעתיד ● כשייפגשו נגידי הפד בימים שלישי ורביעי השבוע, יעמדו מול שיעור אבטלה שצנח כמו אבן אבל גם מול עלייה של 5.7% במחירים לצרכנים

מכשיר הרנטגן הנייד של ננוקס / צילום: אתר החברה

איפה הרנטגן? ללא הכנסות ומוצר מאושר, ננוקס נסקה לשווי של 3.5 מיליארד דולר - ואז התרסקה

חברת ההדמיה הרפואית, שמפתחת רנטגן נייד וזול, רכבה על גלי ה"הייפ פוסט-קורונה" להנפקה מוצלחת בנאסד"ק, למרות שטרם רשמה הכנסות ● רכישתה של זברה מדיקל, שהייתה אמורה לצקת פעילות ממשית שתשלים את עסקיה של ננוקס, רק החריפה את הירידות במניה, ונראה כי השוק מוטרד מאי התממשות ההבטחות של הרוכשת

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

ירידות בשווקים / צילום: Shutterstock, charnsitr

ירידות חדות באסיה; הביטקוין מתייצב, הנפט בעלייה קלה

מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2% ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%

ראשון לציון. מערכת חדשנית של רכבת על גלגלים? / צילום: Shutterstock

אחרי עשור של שינויי תכנון: ראשל"צ מהמרת על כלי תחבורה ניסיוני לקו החום

מאז התכנון הראשוני שהחל ב־2010, הקו החום שנועד לחבר את רמלה ולוד לראשל"צ, עבר לא מעט תהפוכות ● עכשיו מקודם התכנון בחלקו כ"רכבת על גלגלים", למרות שמדובר בטכנולוגיה שפועלת רק בסין ואין לה תקינה מתאימה לדרישות הישראליות

בדיקה מול רשות החדשנות העלתה שרק 8% ממקבלי מענק הרשות הן נשים / צילום: Shutterstock

לתקן את העיוות: תחרות יזמות בהייטק פונה לנשים ובני 45 ומעלה בלבד

את התחרות מממן פול מיראז', פילנטרופ יהודי מארה"ב ומייסד מכון מיראז' לתמיכה ביזמות ישראלית ● וגם: מיליון ד' לחדשנות בטיפול בסרטן ● המיזוג הישראלי-אמריקאי שישפר שירותי מזון  ● אירועים ומינויים