גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק רגולטור חונק: ענקיות הטק הסיניות מתמודדות עם ההאטה בכלכלת סין

כשהצריכה והפרסום הדיגיטלי קיבלו מכה, ישנן חברות המחפשות מנועי צמיחה חדשים

סין. כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר ייחסו את הצמיחה החלשה בהכנסותיהן להידרדרות התנאים המקרו־כלכליים / צילום: Shutterstock, IHOR SULYATYTSKYY
סין. כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר ייחסו את הצמיחה החלשה בהכנסותיהן להידרדרות התנאים המקרו־כלכליים / צילום: Shutterstock, IHOR SULYATYTSKYY

ענקיות הטכנולוגיה הסיניות חשות את הצביטה של ההאטה הכלכלית, וזה מוסיף לחץ פיננסי על תעשייה שגם כך נתונה השנה למערכת שלמה של רגולציה נוספת.

כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר בסין ייחסו את הצמיחה החלשה בהכנסותיהן מיולי עד ספטמבר להידרדרות התנאים המקרו־כלכליים. המכירות הרבעוניות של ענקית הרשתות החברתיות ומשחקי המחשב Tencent צמחו בקצב האיטי ביותר מאז הנפקת החברה ב־2004. חברת המשלוחים המקוונת Meituan דיווחה שקצב הצמיחה בהזמנות אוכל ירד. במנוע החיפוש Baidu דיווחו על האטה בפרסום, בעוד שבענקית המסחר המקוון עליבאבא קיצצו את תחזית הצמיחה לשנה הפיסקלית.

את האתגרים האחרונים שהחברות מתמודדים איתם ניתן להשוות לתוצאות שהציגו כמה מהחברות המקבילות האמריקאיות, כולל גוגל מבית אלפאבת ומיקרוסופט, שהמעבר לעבודה מהבית וקניות ברשת נתנו להן רוח גבית בזמן המגפה. בעוד שהמכירות לרבעון של אמזון האטו בגלל מחסור בעובדים ועיכובים בשרשרות האספקה, גם אמזון וגם גוגל אמרו שהביקוש לפרסומות דיגיטליות נותר חזק.

פלטפורמות האינטרנט הסיניות כבר מתמודדות עם ההשפעה של מדיניות חדשות ששולטות באופן מחמיר על תחומים כמו איסוף מידע, אלגוריתמים שהן מפעילות וכמות הזמן שבני נוער מבלים ברשת. "השאלה היא אם הפלטפורמות האלה נועדו לשרת סוחרים במה שניתן לתאר כתעשיות החסינות למיתון או חסינות לפעולות ענישה. ואין הרבה פלטפורמות כאלה בנקודת הזמן הנוכחית", אמר מייקל נוריס, מנהל מחקר ואסטרטגיה בחברת הייעוץ משנחאי AgencyChina.

הכלכלה של סין צמחה ב־4.9% ברבעון השלישי לעומת שנה קודם לכן, פחות ממה שחזו כלכלנים והאטה גדולה מאוד לעומת קצב ההתרחבות של הרבעון השני, 7.9%. לאחרונה, הצמיחה הכלכלית הואטה בגלל מגוון גורמים שכללו הפסקות חשמל, נושאים של שרשראות האספקה ופעולות ענישה על הסקטור הפרטי כולל בתחומי הטכנולוגיה, נכסי המקרקעין והחינוך.

עבור כמה ענקיות אינטרנט סיניות, ההאטה הכלכלית תורגמה לביקוש חלש יותר לפרסום דיגיטלי.

ההכנסה של Tencent לרבעון השלישי מפרסום מקוון עלתה ב־5% משנה לשנה, האטה לעומת צמיחה של 23% ברבעון הקודם, כתוצאה מרגולציה הדוקה יותר בתחומים כמו חינוך, ביטוח ומשחקי מחשב ברשת. בינתיים, תעשיות אחרות לא חזרו לקצב פעילות מלא, כך אומרים מנהלים בכירים.

"קטגוריות אחרות יזנקו אל הפער וימלאו או ינצלו את המחירים הנמוכים יותר", אמר ג'יימס מיטשל, מנהל אסטרטגיה ב־Tencent. "אני חושב שזה יקרה עם הזמן, אבל כשסביבת המקרו מאתגרת יותר, זה קורה פחות מהר".

מכירות שירותי השיווק המקוונים של מפעילת הפלטפורמה המקוונת Pinduoduo - בעיקר פרסומות דיגיטליות - עלו ב־44% לעומת אותה תקופה בשנה שעברה, פחות מהצמיחה של 64% ברבעון השני ו־157% ברבעון הראשון.

ביום שישי, הרגולטור החזק ביותר בבייג'ינג פרסם טיוטה לכללים חדשים לתעשיית הפרסום באינטרנט, כולל איסור על פרסומות להוראה פרטית אחרי שעות הלימודים המכוונות לתלמידים צעירים וכן הטלת אחריות על מפרסמים ופלטפורמות אינטרנט על תוכן הפרסומות המוצגות בהן.

מנהל האסטרטגיה העיקרי של Baidu הרמן יו אמר שהחולשה בהכנסות מפרסומות כנראה תימשך גם אחרי הרבעון השלישי, בייחוד אם הלחץ מסגרים שהוטלו בגלל הקורונה והרחבת הרגולציה יימשכו. סין רשמה מספר קטן מאוד של מקרי קורונה בהשוואה למדינות אחרות, אבל התפרצויות בודדות המשיכו להתרחש והן גורמות לעצירות זמניות בנסיעות ובפעולת חברות.

ההכנסה מפרסומות ברבעון השלישי ב־ByteDance, המפעילה את האפליקציה טיק טוק ואת הגרסה הסינית שלה, Douyin, היו קטנות יותר למרות שתחום המסחר המקוון גדל במהירות באפליקציות האלה, כך אמרו עובדי החברה. ByteDance אינה נסחרת והיא לא מפרסמת נתוני הכנסות רבעוניים.

מחוץ לסין, ByteDance מגדילה את פעילותה בשווקים בינלאומיים. בשבוע שעבר, החברה השיקה אפליקציה למוכרים בטיק טוק, הניסיון האחרון שלה לשקף את הצלחת המסחר המקוון שלה בסין עם Douyin, כך אמרו אנשים המכירים את הנושא. החברה גם העבירה חלק מעובדי השיווק שלה לסינגפור על מנת לתמוך בתחום הפרסום והמסחר המקוון בטיק טוק, אמרו האנשים.

ב־ByteDance הפנו שאלות לעובדי טיק טוק. דוברת של טיק טוק אמרה שהאפליקציה לא העבירה עובדים של צוות השיווק מסין לסינגפור.

גם חברות אחרות מבקשות לגוון את מנועי הצמיחה שלהן כשהכלכלה הסינית מאטה קצב.

בעליבאבא אמרו שההכנסות בתקופה שמיולי עד ספטמבר סבלו מההאטה בצריכה המקומית וכן מהעלייה בתחרות, וצופים שההכנסות לשנה הפיסקלית 2022 יגדלו ב־20% עד 23% בהשוואה לתחזית של כמעט 30% במאי.

החברה הודיעה שהיא בוחנת את תחום מחשוב הענן והמסחר הבינלאומי כתחומי צמיחה, אם כי הם אחראיים רק על חלק קטן מהמסחר המקוון שהוא בסיס ההכנסות של עליבאבא בסין. בינתיים, ב־Baidu אמרו שהכנסת הליבה הונעה על ידי צמיחה של 73% במחשוב ענן, בחישוב שנתי.

רפאלה הואנג ואניאק באו השתתפו בהכנת הכתבה. 

עוד כתבות

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

ארדואן תקף, ראש הלמ"ס הטורקי התפטר

הנשיא רג'פ טאייפ ארדואן ואנשיו זועמים על הלשכה הטורקית לסטטיסטיקה ככלל ועל העומד בראשה, סאיט ארדאל דינצ'ר, בפרט ● ארדואן טען כי שיעור האינפלציה הרשמי - 36.1% - גבוה מדי ולא משקף את המציאות ● בסופו של דבר, בגלל כל ההתרחשויות והביקורות גם מצד התקשורת הטורקית - דינצ'ר הגיש ביום חמישי את התפטרותו

המסעדה הבאה. האם היא תחזיר את ההשקעה? / צילום: אוהד קאב

ההימור הבא של רשת, בעלות מוערכת של חצי מיליון שקל לפרק: "המסעדה הבאה"

לאחר ש"הישרדות", "האח הגדול" ו"אקס פקטור" הניבו נתוני רייטינג נמוכים, הפורמט המקורי הראשון בעידן אבי בן טל מושק השבוע ● בצעד לא שגרתי, תוכנית הבכורה תשודר ללא פרסומות ● בכיר בתעשיית המדיה: "זה מבטיח, אבל רשת רחוקים לאחרונה מלהצטיין בעריכה והפקת תוכן"

משה ארבל, ש''ס ינון מגל ובן כספית, 103FM, 8.7.21 / צילום: איל יצהר

האם האזנות סתר לנבחר ציבור דורשת אישור של שופט עליון?

האם החוק מגן במיוחד על נבחרי ציבור מפני האזנות הסתר? ברוב המקרים כן ● המשרוקית של גלובס

 

 

אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים: עיכוב נוסף באישור הצו למיסוי סיגריות אלקטרוניות

במהלך דיון שנערך היום בוועדת הכספים נזף יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, בנציגת משרד הבריאות על כך שלא הגיעה מוכנה עם הסברים לשאלות חברי הכנסת, ושלח את אנשי רשות המסים לתקן את תחשיב המיסוי כך שיהלום בצורה תחשיבית את המס שהוטל על סיגריות רגילות

ראשון לציון. מערכת חדשנית של רכבת על גלגלים? / צילום: Shutterstock

אחרי עשור של שינויי תכנון: ראשל"צ מהמרת על כלי תחבורה ניסיוני לקו החום

מאז התכנון הראשוני שהחל ב־2010, הקו החום שנועד לחבר את רמלה ולוד לראשל"צ, עבר לא מעט תהפוכות ● עכשיו מקודם התכנון בחלקו כ"רכבת על גלגלים", למרות שמדובר בטכנולוגיה שפועלת רק בסין ואין לה תקינה מתאימה לדרישות הישראליות

סוחרים מודאגים לאור הירידות בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

וול סטריט שינתה כיוון עשר דקות לפני סיום המסחר וננעלה בעליות

מוקדם יותר היום הירידות בוול סטריט החריפו עד לנפילות של 4.5% במדדים הראשיים ● ירידות חדות באירופה: קאק התרסק ב-4%, דאקס נפל ב-3.7% ופוטסי איבד 2.5% ● המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות להודעת הפד ביום רביעי ולדוחות הכספיים שיתפרסמו בימים הקרובים

לייסוורק / צילום: Shutterstock

חברת אבטחת הענן מארה"ב שעברה מהפכה ומאיימת לבלוע את חדי הקרן הישראליים בתחום

לייסוורק, סטארט־אפ מעמק הסיליקון שנוסד ב־2015, החל כחברה לא יציבה עם תחלופה גבוהה של מנכ"לים ● תוך שנה אחת בלבד, חברת הענן גייסה סכום אסטרונומי של 1.8 מיליארד דולר ועקפה את השווי של וויז, אורקה ואקווה ● "הטכנולוגיה של לייסוורק אמנם לא הכי מתקדמת", טוען משקיע ישראלי בכיר, "אולם יש לה 1.8 מיליארד דולר בבנק כדי להתמודד עם המתחרות”

בדיקה מול רשות החדשנות העלתה שרק 8% ממקבלי מענק הרשות הן נשים / צילום: Shutterstock

לתקן את העיוות: תחרות יזמות בהייטק פונה לנשים ובני 45 ומעלה בלבד

את התחרות מממן פול מיראז', פילנטרופ יהודי מארה"ב ומייסד מכון מיראז' לתמיכה ביזמות ישראלית ● וגם: מיליון ד' לחדשנות בטיפול בסרטן ● המיזוג הישראלי-אמריקאי שישפר שירותי מזון  ● אירועים ומינויים

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור ז''ל / צילום: ענבל מרמרי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה

נשיאת העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה היום בגיל 74 ● נאור פרשה בשנת 2017 מבית המשפט העליון ועמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת אסון מירון ● סער: "נאור הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה" ● מנדלבליט: "מגדלור של צדק, חוכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז"

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס השופטת מרים נאור / צילום: ענבל מרמרי

זכויות אדם, דת ומדינה והגנה על שלטון החוק: המורשת של השופטת מרים נאור

נשיאת העליון בדימוס עמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון במירון ונפטרה במפתיע ● נאור הותירה אחריה שלל פסיקות: מהרשעת דרעי, דרך פתיחת עסקים בת"א בשבת ועד גיוס תלמידי ישיבות ● הנשיא ספד: "תיזכר כאחת מענקיות המשפט הישראלי"

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של הארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"

השופט ארז שני / צילום: דוברות בתי המשפט

המחוזי יכריע: האם אפשר לחתום על הסכם הורות לפני שנולד ילד?

גבר ואישה ביקשו לתת תוקף להסכם, ונדחו בטענה כי הילד טרם נולד ● כעת הם מערערים: "האישור יועיל לכולם" ● ללא פסיקה, המבקשים נתונים לחסדי השופטים

עזיבה של מנכ”לים / צילום: Shutterstock

משופרסל ועד מגדל: מה עושה עזיבה של בכירים לארגון ואיך מונעים משבר

עזיבה של מנכ"לים, במיוחד כשהיא נעשית במפתיע, עשויה להגביר את חוסר הוודאות בקרב העובדים ולהוביל לגל של עזיבות נוספות ● משקיפות ועד סימון טאלנטים שצריך לשים לב אליהם - הצעדים הראשונים שארגונים צריכים לעשות כדי למנוע משבר

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021 לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

מסכים אדומים בבורסה / אילוסטרציה: Shutterstock

המגמה השלילית בבורסות: "השווקים עושים את העבודה עבור הפד"

רפי גוזלן, אי.בי.אי: "הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להמשיך ולהכין את השווקים להעלאת הריבית במרץ, ואולי לספק הבהרות בנוגע לאופן צמצום המאזן ועיתויו"

עופר בלוך, מנכ''ל חברת החשמל / צילום: שלומי יוסף

משרד התקשורת רוצה לבטל את בלעדיות השימוש בתשתיות חברת החשמל

חברת החשמל מעניקה בלעדיות ל-IBC בשימוש בתשתיותיה העיליות ובכך מעניקה לה יתרון במקומות שבהם אין תשתיות חלופיות ● ההערכה היא שחח"י תסכים בתנאי שהיא תהיה הקבלן המבצע של העבודות – מה שעשוי לפגוע בכדאיות הכלכלית למתחרים

ארדואן, פוטין וביידן / צילום: Associated Press

מכירת F-16 לטורקיה יכולה לתקן את היחסים עם ארה"ב, אך המתיחות עם רוסיה מפריעה

חברי קונגרס משתי המפלגות מתנגדים למכירה אפשרית של מטוסי הקרב האמריקאים לטורקיה בשל היחסים החמים בין ארדואן לבין פוטין