גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תעשיית הלוויינים הפרטיים גדלה, ומשקיעים מהמרים במיליארדים על נתונים מהחלל

חברות העוסקות בחישה מרחוק מהחלל באמצעים טכנולוגיים מתקדמים חוזות המשך צמיחה חזקה לתעשייה ● יחד עם זאת כמה מנהלים בכירים ואנליסטים צופים שהמספר הרב של החברות יילך ויצטמצם באמצעות מיוזגים בתוך הענף

המשקיעים שופכים כסף לחברות העוסקות בתחום חישה מרחוק / צילום: צילום מסך
המשקיעים שופכים כסף לחברות העוסקות בתחום חישה מרחוק / צילום: צילום מסך

עשרות חברות מנקדות את השמיים בלוויינים מתוך הערכה שצרכנים ישלמו מיליארדי דולרים כדי לקבל צילומים יותר מפורטים של כדור הארץ. לא כל החברות יצליחו, כך אומרים אנליסטים שעוקבים אחרי הענף.

המשקיעים שופכים כסף לחברות העוסקות בתחום חישה מרחוק, ורק השנה התמזגו החברות BlacSky Technology ו-Spiral Global עם חברות ספאק. בין המתחרות שלהן נמצאת Planet Labs, Satellogic ו-Terran Orbital Corp, שגם סגרו עסקאות להנפקה על ידי מיזוגים עם חברות ספאק אחרות, בעוד שישנן חברות שבחרו במסלות של גיוס כספים מקרנות הון סיכון.

ספקיות הדאטה מהחלל משתמשות בלוויינים על מנת לצלם את כדור הארץ ובאותות רדיו וברדארים כדי להביט דרך העננים במקרה הצורך. בשנה שעברה הן גייסו 5.2 מיליארד דולר, לעומת 1.4 מיליארד דולר ב-2015, על פי נתוני PitchBook. ב-2021, עד 10 בנובמבר החברות הללו כבר גייסו עוד 4.5 מיליארד דולר.

לווינים לעזרת חברות הביטוח והאנרגיה

בין היתר גופי ביטחון וסוכנויות ממשלתיות הם הצרכנים של ספקיות הדאטה הפרטיות הללו. אלה משתמשים במידע שמגיע מהחלל כדי לעקוב אחר תנועת כוחות ופרויקטים צבאיים אחרים. חברות הלוויינים גם פונות יותר ויותר ללקוחות מסחריים: חברת החקלאות Corteva למשל מוכרת אפליקציות שמבוססות על דאטה מהחלל שמאפשרים לחקלאים להגדיל את היבול ולחוואים לנהל בצורה יותר טובה את אדמות המרעה שלהם, כך אמרו מנהלי החברות.

בחברות הדאטה הלוויניות אומרים שיש כעת הזדמנות למכור מידע לצרכנים כמו חברות ביטוח, שיכולות להשתמש בו להערכת נזקי אסון לנכסים, או לחברות אנרגיה, שיכולות להשתמש במידע על מנת לנטר קווי צנרת. צרכנים אחרים עשויים לכלול ממשלות וחברות המבקשות לנטר זיהום ולוודא שהן מקיימות את מחויבויותיהן הסביבתיות.

800 לוויינים לחישה מרחוק בחלל

משקיעים ומנהלים בכירים בענף מעריכים שלאורך זמן חברות יחלו לרכוש חברות אחרות והשוק יתייצב על מספר קטן יותר של חברות. "אתה תראה כמה שחקנים גדולים מאוד ודומיננטיים בכל קטגוריה", אמר ג'יימס ברוגר, מנהל השקעות ב-Seraphim, חברת השקעות שתמכה בחברות העוסקות בחישה מרחוק.

שוק החישה מרחוק יצר 2.6 מיליארד דולר בהכנסות ב-2020, יותר מפי שניים ממה שהכניס לפני עשר שנים - כך על פי חברת הנתונים BryceTech. יותר מ-800 לוויינים לחישה מרחוק, שרובם נשלטים על ידי חברות מסחריות, סובבים כעת מסביב לכדור הארץ. זאת, לעומת 123 בסוף 2011, על פי החברה, שספרה 25 חברות הפעילות בתחום.

מספר חברות מהמרות על טכנולוגיות רדאר חדשניות, שיכולות לחדור עננים ולספק כיסוי גם בלילה, או מה שנקרא חיישנים היפר-ספקטרליים המסוגלים לעקוב אחר מאות תדרים בטווח האלקטרומגנטי.

לחברות Maxar Technologies ו-Airbus SE מחלקות חישה מרחוק מהחלל מבוססות יותר והן בין החברות שיש להן לוויינים המצלמים צילומים של כדור הארץ. "אנו חושבים שיש הזדמנות גדולה בשוק", אמר וויל מרשל, מייסד שותף ומנכ"ל Planet Labs, שמפעילה כיום כ-200 לוויינים קטנים יחסית, ויכולה למכור את המידע שהם אוספים או את המוצרים ש-Planet מכינה על בסיס המידע הזה.

ב-Planet Labs צופים, שהחברה תייצר 693 מיליון דולר בהכנסות בשנת הכספים שנגמרת בתחילת 2026, לעומת 113 מיליון דולר בשנת הכספים שתסתיים ב-31 בינואר 2022.

שתי חברות שגם הן מציעות מוצרים המבוססים על נתוני לוויין צמצמו לאחרונה את תחזיותיהן להכנסות. ב-BlackSky אמרו החודש שהם מעריכים שהחברה תייצר לכל היותר 34 מיליון דולר בהכנסות ב-2021, לעומת תחזית קודמת של 40 מיליון דולר. מנכ"ל BlackSky בריאן אוטול, אמר שאחד הגורמים לשינוי הצפי הוא הבעיות העולמיות בשרשראות האספקה עקב מגפת הקורונה, שהפריע לבניית לוויינים ללקוחות חיצוניים.

ביולי, הודיעו ב-Spire Global שהם צופים שהחברה תייצר בין 40 מיליון ל-42 מיליון דולר בהכנסות השנה, לעומת תחזית של 54 מיליון דולר שהחברה פרסמה במצגת למשקיעים חודש יוני האחרון. זאת בשל עיכובים הקשורים לחוזים מסוימים והשלמתן של  כמה עסקאות חדשות. החברה אישרה את התחזית הנמוכה יותר כשדיווחה על תוצאות הרבעון השלישי בנובמבר.

תחזיות לא ריאליות

כריס קווילטי, אנליסט של תעשיית הלוויינים, המנהל חברת ייעוץ ומחקר משלו בשם Quilty Analytics, אמר שהוא לא חושב שתחזיות ההכנסה שפרסמו כמה מהחברות החדשות יותר העוסקות בצילומים של כדור הארץ הן ריאליות. לדבריו, רוב ההכנסה המיוצרת בתחום היום עדיין מגיעה מסוכנויות ביטחון ומודיעין ממשלתיות.

"ללקוחות האלה יכולת מוגבלת להגדיל את התקציב שלהם, והשוק המסחרי יחסית קטן ומעולם לא הדגים את סוג האצת הצמיחה שהחברות הללו מכוונות אליו", אמר קווילטי.

לחברות שגייסו כסף על ידי הנפקה כחברות ציבוריות יש כיום יותר משאבים לחפש עסקאות, אמר ג'ון סרפיני, מנכ"ל ב-HawkEye 360, חברה בבעלות פרטית המשתמשת בלוויינים למעקב אחרי אותות רדיו. לאחרונה גייסה הוקאיי 145 מיליון דולר, וסרפיני אמר שהוא מחפש רכישות.

אמיליאנו קרגיימן, מנכ"ל Satellogic, שהודיעה במצגת ביולי שהיא מתכננת להגדיל את צי הלוויינים שלה ל-300 עד 2025, אמר שהוא לא חושב שחברות יוכלו לעשות רכישות כאלה כעת, בגלל שהגודל הכללי של השוק הוא גדול. לאורך תקופה ממושכת, מיזוגים במטרה להתייעל יכולים להיות הגיוניים, הוא אמר.

דן יבלונסקי, מנכ"ל Maxar, אמר שהחברה שלו חזתה גודל שוק כולל קטן יותר למחלקה של החברה שמספקת נתונים מלוויינים ומוצרים קשורים לעומת הציפיות שהוצגו על ידי חברות חישה מרחוק אחרות. "אם יסתבר שהמספרים הרבה יותר גדולים ממה שאנחנו חושבים שהם או משפרסמנו, זה יהיה נהדר בשבילנו", אמר.

מארק סירנג'לו, מנהל בכיר וותיק בתעשיית החלל וכיום חוקר אורח באוניברסיטת קולורדו, אמר שחברות ימצאו דרכים להפוך נתונים שנאספו מהחלל למוצרים בעלי ערך ככל שהשוק יסתדר מעצמו. "כרגע הוא די מפורק, אבל זה לא הולך להישאר כך", אמר.

עוד כתבות

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

עו''ד חיים ויסמונסקי, העומד בראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות: אין סמכות בחוק לחדור לטלפון מרחוק ולשאוב נתונים

בוועדה לביטחון הפנים בכנסת דנו היום בטענות לשימוש של המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO ● במהלך הדיון, עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות, התייחס לראשונה לפרסומים: "אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית" ● במקביל השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים בכל הנוגע להאזנות סתר

התחרות בשוק המשכנתאות חשובה במיוחד נוכח הביקוש למשכנתאות בחודשים האחרונים / צילום: Shutterstock

הממשלה מבטיחה להוזיל את המשכנתה בעזרת גופים חוץ בנקאיים

הצעת חוק ממשלתית אמורה לשנות את התנאים לפיהם חברות אשראי חוץ בנקאיות יוכלו לגייס חוב ● במידה וההצעה תעבור, הריביות שהציבור משלם על משכנתאות צפויות לרדת ● כעת נותר לבדוק, האם הוזלת המשכנתאות תתדלק אפילו יותר את השוק שהגיע לביקושי שיא

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

מה הסיכוי שהפד ישנה את מדיניותו ואיך תשפיע פלישה של רוסיה לאוקראינה

האינפלציה דוחקת במקבלי ההחלטות בבנק האמריקאי להעלות את הריבית, אך עולה שאלה אם הטלטלה בשווקים תשפיע על הנחישות של הפד לסגת מהמדיניות המוניטרית האולטרה מרחיבה ● רוחות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה עשויות לספק למקבלי ההחלטות סולם לרדת מהעץ

משה ארבל, ש''ס ינון מגל ובן כספית, 103FM, 8.7.21 / צילום: איל יצהר

האם האזנות סתר לנבחר ציבור דורשת אישור של שופט עליון?

האם החוק מגן במיוחד על נבחרי ציבור מפני האזנות הסתר? ברוב המקרים כן ● המשרוקית של גלובס

 

 

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

ארדואן, פוטין וביידן / צילום: Associated Press

מכירת F-16 לטורקיה יכולה לתקן את היחסים עם ארה"ב, אך המתיחות עם רוסיה מפריעה

חברי קונגרס משתי המפלגות מתנגדים למכירה אפשרית של מטוסי הקרב האמריקאים לטורקיה בשל היחסים החמים בין ארדואן לבין פוטין

נוכחות בישיבות כבר איננה תנאי מספיק לדירקטורים / אילוסטרציה: Shutterstock

דירקטורים, היזהרו: חוסר הוודאות גובר, ופוליסות הביטוח מרקיעות שחקים

חלפו הימים שבהם ההתלבטות הגדולה של הדירקטור הייתה בין בורקס גבינה לבורקס תרד: עבודת הדירקטוריון בחברות הציבוריות הפכה מורכבת וקשה הרבה יותר ביחס לעבר, ובמקביל חלה עלייה חדה בעלויות הביטוח לדירקטורים ולנושאי משרה ● הנה כמה טיפים שיסייעו לתפקד בהצלחה בעידן החדש

צוללת של צה''ל / צילום: דובר צה''ל

עסקת הצוללות: למה המחיר הוכפל ואיך זה קשור למלחמת המפרץ הראשונה

היחסים המיוחדים שנרקמו בין ישראל לגרמניה סביב רכישת הצוללות מתאגיד טיסנקרופ, פרצו אל התודעה הציבורית רק בשנים האחרונות עם התפוצצות פרשת הצוללות ● אך מדובר בסיפור שמתחיל שנים קודם לכן, בימי מלחמת המפרץ הראשונה ● מה הקשר למחירי הצוללות שקפצו ולתיק 3000? ● האזינו

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

בדיקה מול רשות החדשנות העלתה שרק 8% ממקבלי מענק הרשות הן נשים / צילום: Shutterstock

לתקן את העיוות: תחרות יזמות בהייטק פונה לנשים ובני 45 ומעלה בלבד

את התחרות מממן פול מיראז', פילנתרופ יהודי מארה"ב ומייסד מכון מיראז' לתמיכה ביזמות ישראלית ● וגם: מיליון דולר לחדשנות בטיפול בסרטן ● ומיזוג הישראלי-אמריקאי שישפר שירותי מזון ● אירועים ומינויים

עופר בלוך, מנכ''ל חברת החשמל / צילום: שלומי יוסף

משרד התקשורת רוצה לבטל את בלעדיות השימוש בתשתיות חברת החשמל

חברת החשמל מעניקה בלעדיות ל-IBC בשימוש בתשתיותיה העיליות ובכך מעניקה לה יתרון במקומות שבהם אין תשתיות חלופיות ● ההערכה היא שחח"י תסכים בתנאי שהיא תהיה הקבלן המבצע של העבודות – מה שעשוי לפגוע בכדאיות הכלכלית למתחרים

השופט ארז שני / צילום: דוברות בתי המשפט

המחוזי יכריע: האם יש לאשר הסכם הורות לפני לידת הילד?

גבר ואישה ביקשו לתת תוקף להסכם, ונדחו בטענה כי הילד טרם נולד ● כעת הם מערערים: "האישור יועיל לכולם" ● ללא פסיקה, המבקשים נתונים לחסדי השופטים

חדווה בגן, מקימת ובעלת ''חדווה בגן'' / צילום: אביטל ציצק

"בסגרים המקום שגשג ופרח, אנחנו מדברים על ריאה ירוקה ששמרה על כל ההנחיות"

חדווה בגן, מקימת ובעלת "חדווה בגן" - משתלה ומשק חקלאי אורגני ● אמא ל-3, מתגוררת בכרכור ● "הגינון חשוב לי כתרבות, אני לא מנהלת עסק של מכר ורכישה בלבד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

סיגל קליינשטרן, משנה למנכ''ל ומנהלת תחום משאבי אנוש במגדל ביטוח / צילום: איל יצהר

"כשמתחלף מנכ"ל, ההשפעה הראשונה היא על חברי ההנהלה"

סיגל קליינשטרן, המשנה למנכ"ל ומנהלת תחום משאבי אנוש במגדל ביטוח, מדברת על השפעת הטלטלות בצמרת ועל בניית מרכז פיתוח קריירה לעובדים • מדור חדש

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של ארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור ז''ל / צילום: ענבל מרמרי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה

נשיאת העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה היום בגיל 74 ● נאור פרשה בשנת 2017 מבית המשפט העליון ועמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת אסון מירון ● סער: "נאור הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה" ● מנדלבליט: "מגדלור של צדק, חוכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז"