גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בת"א; אורמד נפלה ב-12.4%, דלק קידוחים קפצה ב-4.5%

ת"א 35 ות"א 125 איבדו כ-0.2% ות"א 90 ירד ב-0.1% ● מדד הנפט והגז טיפס ב-2.1%, ומדד הביומד ירד ב-2.1% ● וול סטריט ננעלה באדום ביום שישי, דאו ג'ונס רשם שבוע שלילי רביעי ברצף ● הביטקוין החל בהתאוששות לאחר הנפילה אתמול ● מי הישראלית הראשונה במדד S&P 500?

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 


16:00

המסחר בבורסת ת"א ננעל היום במגמה שלילית. ת"א 35 ות"א 125 איבדו כ-0.2% ות"א 90 ירד ב-0.1%.

ת"א ביומד צנח ב-2.1%, בהובלת אורמד  שהתרסקה ב-12.4%, ביוליין  שאיבדה 7%, אייסקיור מדיקל  שירדה ב-6.2% ואבוג'ן  שנפלה ב-5.5%.

מדד ת"א נפט וגז זינק ב-2.1%, בהובלת רציו  שקפצה ב-5.3%, לפידות חלץ יהש  שטיפסה ב-4.7% ודלק קידוחים  שעלתה ב-4.5%.

אקסיליון  הוסיפה 5.9%, טלסיס  שעלתה ב-4.4%, טאואר  שטיפסה ב-3.3% ואלקטריאון  שעלתה ב-3%. לייבפרסון  ירדה ב-5%, בריל  איבדה 3.4% וקמטק  נחלשה ב-3%.

מחזור המסחר הסתכם ב-672 מיליון שקל.

14:34

הירידות נמשכות: מדד ת"א 35 יורד ב-0.2%, מדד ת"א 125 מאבד 0.3% ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.4%. מדד הנפט והגז מטפס ב-1.4%, ומדד הביומד יורד ב-2.2%.

טאואר עולה ב-3.5%, מיטרוניקס מתחזקת ב-0.9% ורציו  מטפסת ב-4.6%.

הביטקוין מתאושש ומתקרב ל-50 אלף דולר. 

13:30

המסחר בתל אביב ממשיך במגמה שלילית. מדדי ת"א 35, ת"א 90 ות"א 125 יורדים כולם בכ-0.4%.

לייבפרסון מאבדת 5.2%, בונוס ביוגרופ  יורדת ב-3.7%, קבוצת דלק  עולה ב-1.9%, וטבע  נחלשת ב-2.1%.

12:25

נמשכת המגמה השלילית בבורסה בת"א, ביומו הראשון של שבוע המסחר בארץ.

מדד ת"א-35  יורד ב-0.5%, מדדי  ת"א-90  ות"א-125  יורדים בשיעור דומה. 

רוב המדדים צבועים אדום, ביניהם הביומד  שיורד בלמעלה מ-2% והטכנולוגיה  שיורד בכ-0.9%, בעוד מדד הנפט והגז  עולה בשעה זו בכ-0.7%.

11:00

המסחר בתל אביב ממשיך להתקיים במגמה שלילית. הירידה של מדד ת"א 35 התמתנה ועומדת על כ-0.5%, ומנגד מדד ת"א 90 מאבד כ-1%. מדד הבנקים יציב, מדד הנפט היחיד בירוק עם עלייה של 0.3%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-185 מיליון שקל.

ירידות בולטות נרשמות לישרוטל  שמאבדת 5.5% (בעוד שמלונות דן  דווקא מתחזקת), ג'י.פי גלובל , אייסקיור מדיקל , לייבפרסון , אלוט  וקומפיוג'ן . בצד השני של הטבלה נרשמות עליות יפות לליניאג תרפיוטיק , אלביט מדיקל , טלסיס , אלקטריאון ואיירטאצ'. 

סונוביה  מתחזקת לאחר שדיווחה כי חתמה על הסכם השקעה עם מיטב דש, שלפיו תקצה לבית ההשקעות 854 אלף מניות בתמורה ל-10 מיליון שקל. ההסכם נערך לפי מחיר של 11.7 שקלים למניה, כאשר מחיר הבסיס שעמו התחילה את היום היה 11.5 שקלים. לאחר הקצאת המניות מיטב דש תהפוך לבעלת עניין בחברה המחזיקה כ-5.4% מהון המניות המונפק והנפרע של החברה (4.4% בדילול מלא).

10:04

יום המסחר בתל אביב נפתח בירידות שערים של כ-0.7% בשלושת המדדים הגדולים, כאשר המניות הדואליות מובילות את הירידות. מדד הבנקים יורד ב-0.5%, מדד הביומד ב-1.1%.

את הירידות הבולטות מרכזות המניות הדואליות בהובלת אורמד  שצוללת בקרוב ל-13%. טבע ונייס יורדות בכ-2.3%, ירידות חדות נרשמות אצל ביוליין , פורסייט , פלוריסטם  ובריינסוויי .

אלקטריאון  מטפסת ב-4% לאחר שדיווחה כי השלימה בהצלחה התקנת כביש חשמלי באורך 1 ק"מ בכביש אגרה באיטליה.

9:30

ארד  זכתה במכרז לאספקת מדי מים בספרד בהיקף של כ-13 מיליון אירו . המכרז מתבסס על מדי המים של קונטזרה המשדרים באמצעות רשת סלולרית (NB-IoT).

ביג  דיווחה על עסקה משמעותית ראשונה לחברה הבת ביג אנרגיה, שדיווחה כי תקים פרויקט טורבינות רוח ברומניה בהשקעה של כ-109 מיליון אירו. זאת באמצעות רכישת חברה רומנית בעלת זכויות בפרויקט, המצוי בשלבי פיתוח. עבור רכישת המניות ופיתוח הפרויקט עד קבלת היתרי הבנייה תשלם ביג אנרגיה 7 מיליון אירו.

איירטאצ' סולאר , העוסקת בפיתוח פתרונות רובוטיים לניקוי פאנלים פוטו-וולטאים, פרסמה תחזית להכנסותיה בשנה כולה. להערכתה, ההכנסות יסתכמו בין 9.5-11 מיליון שקל, גידול של בין 390% ל-470% ביחס להכנסות בשנת 2020.

להב אל.אר  ואזורים  דיווחו כי הן רוכשות מידי נכסים ובניין  קרקע בשטח של 3.87 דונם ברחוב המסגר בת"א תמורת 390 מיליון שקל. בכוונתן להקים במתחם מגדל בן 40 קומות בשימוש של שטחי מסחר, תעסוקה ומגורים בשטח כולל של 37 אלף מ"ר.

7:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר

1. צפי לפתיחה שלילית

יום המסחר בבורסה התל אביבית ייפתח ככל הנראה בירידות קלות, בהמשך למגמה השלילית ששררה בשווקים הגלובליים ביום שישי האחרון (והמשיכה אתמול בשוק הקריפטו, ראו הרחבה בהמשך).

את השבוע שעבר סיימה הבורסה בירידות שערים. ת"א 35 ירד ב-1.4% (ומתחילת השנה עלה ב-24.7%), ת"א 90 ירד ב-1.9% (ומתחילת השנה עלה ב-27.6) ות"א 125 ירד ב-1.6% (ומתחילת השנה עלה ב-24.7%).

ירידה חדה נרשמה במדד הביומד שאיבד בשבוע שעבר 5.4% (ומתחילת השנה ירד ב-6.8%). מנגד, מדד הבנקים סיים את השבוע בירוק עם עלייה של 0.9% (ושל 59.2% מתחילת השנה).

2. וול סטריט נעלה את השבוע באדום

ביום שישי האחרון פורסם דוח תעסוקה מאכזב בארה"ב (שלפיו הכלכלה האמריקאית ייצרה בנובמבר רק 210 אלף משרות חדשות, נמוך משמעותית מהתחזיות שעמדו על כ-570 אלף משרות). מנגד, שיעור האבטלה המשיך לרדת והגיע לרמה של 4.2%, לעומת צפי של 4.5%.

המדדים המובילים רשמו ירידות חדות, כאשר במהלך הערב נאסד"ק  איבד קרוב ל-3%, אך ננעל בירידה של 1.9% בסופו של יום. S&P 500  ירד ב-0.8% ודאו ג'ונס  רשם ירידה קלה בלבד (0.2%-). בסיכום שבועי, דאו ג'ונס נסוג ב-0.9% (שבוע רביעי רצוף של ירידות), S&P 500 ירד ב-1.2% ונאסד"ק מחק 2.6%. 

3. פערי ארביטראז' שליליים

על רקע הירידות האמורות, מרבית המניות הישראליות שנסחרות בניו יורק שבו עם פערי ארביטראז' שליליים והן צפויות לאבד גובה גם בתל אביב היום. פער הארביטראז' על מדד ת"א 35 עומד על קרוב למינוס 0.6%.

לייבפרסון  שוב עם פער שלילי עמוק של 5%, טבע  עם מעל ל-3.5%, נייס  ונובה  עם כ-2%. בין המניות הספורות שרשמו פערים חיוביים נמצאת טאואר , שתתחזק היום לאור פער של 2%.

4. יום שבת סוער בשוק הקריפטו

שוק המטבעות הווירטואליים נצבע אדום בוהק בבוקר יום שבת, כאשר מחיר הביטקוין צנח בכ-10 אלף דולר תוך שעה עד לרמה של 42 אלף דולר למטבע וגם האת'ר איבד ושאר המטבעות בשוק רשמו ירידות חדות, שהגיעו גם ליותר מ-20%.

הבוקר נסחר הביטקוין בעלייה קלה תמורת 49 אלף דולר, ירידה של כ-10% בהשוואה לערב שישי. האת'ר מתחזק בשיעור גבוה יותר (קרוב ל-9%) ונסחר סביב 4,204 דולר.

5. הישראלית הראשונה ב-S&P 500

ביום שישי לאחר סגירת המסחר פורסם כי סולאראדג'  הישראלית, שעוסקת באנרגיה חכמה ומערכות סולאריות, תצטרף למדד ה-S&P 500 היוקרתי. השינוי ייכנס לתוקף ב-20 בדצמבר.

החברה הונפקה בנאסד"ק באפריל 2015 לפי שווי של 620 מיליון דולר ונסחרת כיום בשווי של מעל ל-16 מיליארד דולר. החברה מאוגדת בארה"ב ולכן מתאפשר לה להיכנס למדד המדובר, שהוא מדד של חברות אמריקאיות בלבד.

בתחילת נובמבר החברה פרסמה את דוחות הרבעון השלישי, שבמהלכו רשמה הכנסות של כ-526 מיליון דולר, נמוך מעט מתחזיות האנליסטים ובתוך טווח התחזית שהחברה מסרה בעבר. הרווח הנקי Non-GAAP למניה, שהגיע ל-1.45 דולר, עקף ב-9 סנטים את תחזיות הרווח של האנליסטים.

עוד כתבות

נגיד הבנק המרכזי  של אנגליה, אנדרו ביילי / צילום: Associated Press, Dan Kitwood

מקרה המבחן הבריטי: שש העלאות ריבית לא עזרו למתן את האינפלציה

בריטניה מספקת הצצה לאפשרות שהעלאות הריבית לא יצליחו להוריד במהירות אינפלציה: שש עליות ריבית מצד הבנק המרכזי של אנגליה לא בלמו את האינפלציה שצפויה לזנק לפי התחזיות מ־9.4% ל־13% עד סוף השנה ● ובעוד שבוריס ג'ונסון אורז את חפציו, הדלפות מכיוונה של ליז טראס, המועמדת המובילה להחליפו, רומזות שיש תכנון לשנות את יעדי האינפלציה כדי לעודד צמיחה

חברת מילו - עובדי החברה / צילום: איל יצהר

אחרי שחתם הסכם אסטרטגי, יוניקורן הפינטק מליו מפטר 60 עובדים

הפיטורים של 10% מהחברה מגיעים אחרי שהחברה חתמה על הסכם עם הבנק האמריקאי קפיטל וואן והשיקה מוצר חדש ● רוב המפוטרים הם אנשי מכירות בארה"ב ● מליו: "על רקע שינויים בסדר העדיפויות, נאלצנו לקבל החלטה קשה"

הקלפי של מפלגת העבודה בראשון לציון / צילום: תמונה פרטית

בלי מערך הסעות ועם אלפי מתפקדים: הדילים שיכריעו איך תיראה רשימת הליכוד

מתפקדי הליכוד צפויים להכריע היום מי יהיו כרבע מחברי הכנסת הבאה ● במהלך היום צפויים אלפי מתפקדי התעשייה האווירית וההסתדרות לצאת ולהצביע בפקודתו של ח"כ חיים כץ, ברכביהם הפרטיים, במהלך יום העבודה ● מוקד כוח נוסף שאינו הסתדרותי אך מאורגן להפליא הוא קבוצת "הקבליסטים" בליכוד

דניאל ספיר, מנכ''ל סלקום / צילום: איל יצהר

הישראלים טסו לחו"ל והקפיצו את הכנסות סלקום

הכנסות סלקום ברבעון השני הסתכמו ב-1.069 מיליארד שקל ● הסלולר חוזר לצמוח, אבל הטלוויזיה נשחקת ביחס לרבעון הקודם

בניין להב 433 בלוד / צילום: שלומי יוסף

חשד לפרשת שוחד חדשה: ראש עיר מכהן ומנכ"ל עירייה נעצרו

לפי החשד, במהלך מערכת הבחירות לרשויות המקומיות ב-2018, בעלי עניין העבירו כספים בסך מאות אלפי שקלים לקמפיין הבחירות של המועמד דאז לראשות העיר, ובתמורה לכך הוא הבטיח להם כי יפעל לקידום ענייניהם הכלכליים לאחר היבחרו

אור עופר, מייסד ומנכ''ל סימילרווב / צילום: איל יצהר

סימילרווב עקפה את התחזיות בשוק, אך צופה קצב צמיחה מתון יותר ברבעון השלישי

חברת הטכנולוגיה הישראלית הציגה ברבעון השני צמיחה של כ-46% בהכנסות והצליחה גם לצמצם את ההפסד התפעולי ● מספר הלקוחות גדל ב-25% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● ברבעון השלישי צופה סימילרווב צמיחה של 38% בהכנסות ומעריכה שינועו בין 48.8 ל-49.2 מיליון דולר

משרדי חברת פייבר (Fiverr) / צילום: אמיר מאירי

למדו שרווחיות היא לא מילה גסה: בהייטק המקומי פיטרו כבר מעל לאלף עובדים

היום נודע כי וויקס וקלטורה יפטרו יחד כמעט 200 עובדים ● בשבוע שעבר פלטפורמת הפרילנסרים הישראלית פייבר הכריזה כי תפטר 8% מהעובדים, ותחזית הרווח שלה כמעט והכפילה את עצמה ● האם יהיו עוד חברות הייטק ישראליות אמיצות מספיק כדי להתרכז ב-EBITDA והתזרים החופשי?

איריס ושאול אלוביץ / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

שאול ואיריס אלוביץ' מבקשים לבטל את כתב האישום נגדם: "זכויותינו נפגעו"

בני הזוג אלוביץ', המואשמים בתיק 4000 במתן שוחד לרה"מ לשעבר נתניהו ובשיבוש הליכים, טוענים כי המשטרה והפרקליטות פגעו בזכויותיהם ונקטו "אמצעים דורסניים ותרגילי חקירה מזעזעים" ● לטענתם, מדובר ב"מסה קריטית של כשלים" שמצדיקה את ביטול האישום נגדם מכוח "הגנה מן הצדק" ● הפרקליטות: "עיתוי הגשת הבקשה תמוה"

ניר זוהר, נשיא וויקס / צילום: שלומי יוסף

וויקס הפתיעה עם הפסד מצומצם; הכריזה רשמית על תוכנית התייעלות

ענקית ההייטק הישראלית, שאתמול נודע שתפטר 100 עובדים, פרסמה את דוחותיה לרבעון השני והציגה תוכנית לצמצום הוצאות שתחסוך לה 150 מיליון דולר בשנה ● נשיא החברה ניר זוהר: "כשהחברה צומחת והכלכלה מאפשרת, פחות זהירים או מחושבים. בתקופות של משבר הדבר היותר אחראי זה להסתכל על הדברים האלה"

אלעד שרון, מנכ''ל קוגנייט / צילום: אתר החברה

"להוטים לסייע לכם": גם חברת הטכנולוגיה הביטחונית קוגנייט תחת מתקפה אקטיביסטית

חברת ההשקעות נויברגר ברמן מעריכה כי גיוס הון ושינויים בדירקטוריון החברה הישראלית יאפשרו תפנית בעסקיה: "מאמינים שאנו יכולים לסייע לקוגנייט לחזור לרווחיות, לצמוח בעקביות ולהחזיר את הערך המהותי שאבד לבעלי המניות"

יו”ר הפד, ג’רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

דריכות בשווקים לקראת נתוני האינפלציה בארה"ב: זה מה שצופים הכלכלנים המובילים בעולם

בשווקים דרוכים לקראת פרסום מדד המחירים לצרכן האמריקאי ומקווים לירידה בשיעור האינפלציה השנתי כפי שמעריכות התחזיות ● כלכלנים בכירים מזכירים כי יש נתונים נוספים הטמונים במדד שיש להם נטייה לצבוע את התמונה בצבעים אחרים - ואף לטלטל את השווקים

שבתאי קמחי, מייסד טרק מרקט, בסניף כפר סבא החדש / צילום: פז פטל

רשת הטיולים טרק מרקט מתרחבת בהשקעה של 16 מיליון שקל

עד סוף השנה תכלול רשת הטיולים, שהוקמה ב-2020, 10 סניפים, מתוכם שמונה הוקמו ויוקמו השנה בהשקעה של 16 מיליון שקל ● טרק מרקט מוכרת מותגים בינלאומיים של תיקים, אוהלים, ציוד לקמפינג וביגוד לנשים ולגברים

מיזוג איירון סורס עם יוניטי / צילום: Shutterstock

עסקת המכירה של איירון סורס בסכנת ביטול; המניה צוללת בוול סטריט

חברת AppLovin הגישה הצעה לא מחייבת לרכישת יוניטי, שאמורה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית ב-4.4 מיליארד דולר, והעמידה כתנאי את ביטול העסקה ● מניית איירון סורס צונחת במעל ל-15% בוול סטריט

אילון מאסק בביקור במפעל טסלה, גרמניה / צילום: Associated Press, Patrick Pleul

אילון מאסק מכר מניות טסלה בשווי של 6.8 מיליארד דולר

מנכ"ל טסלה מכר כ-7.9 מיליון מניות של החברה מיד לאחר הפגישה השנתית עם המשקיעים בתחילת החודש ● זו הפעם השנייה בחודשים האחרונים שבה מאסק מוכר החזקות

מדד המותגים החדש מוכיח עד כמה מותגי הרכב המסורתיים מעוגנים בתודעת הציבור הישראלי / צילום: יוסי כהן

איזה מותג רכב הוא האהוב ביותר בישראל, ומה המקום של טסלה ברשימה?

לא פחות מעשרה מותגי רכב חדרו לרשימה הכללית של מאה המובילים ● על אף התהודה שיצרה טסלה והחשמליות הסיניות שעשו עלייה מוצלחת, החברות המסורתיות הן אלו שכבשו את הטבלה ● מדד המותגים 2022

מרב מיכאלי, יו''ר מפלגת העבודה / צילום: יואב דודקביץ', ידיעות אחרונות

העבודה, הדור החדש: חברתית-כלכלית אך לא מפלגת שלטון

הרשימה החדשה שהציגה מרב מיכאלי היא מעבר סופי למפלגה חברתית שיושבת על ציר השמאל ● יו"ר המפלגה חלמה על השלטון בשנה האחרונה והרבתה לנגח את גנץ ולפיד כדי להפוך לאלטרנטיבה, אך תתקשה מאוד להסביר מדוע העבודה נדרשת להתמודד לבד בבחירות הקרובות ולא באיחוד עם מרצ

הבית ברחוב הבושם. בעיגול: עמיר שאלתיאל / צילום: איל יצהר

30 מיליון שקל ברמת השרון: הבית החדש של יו"ר קבוצת אלדר

עמיר שאלתיאל, יו"ר קבוצת אלדר ומאנשי הנדל"ן המוכרים בענף, רכש את הבית עם אשתו ● ברמת השרון עצמה בוצעו 11% מכלל העסקאות בשוק היוקרה בשנת 2022 ● וגם: מה מוביל בעלים של רשת סופרמרקטים להשקיע בהקמת מבנה קמפוס אקדמי ● אירועים ומינויים

עומס תנועה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מחקר של הטכניון: הישראלים נשארים בבית בגלל הייאוש מהפקקים והאוטובוסים

החוקרים מצאו כי אזרחים רבים בארץ נמנעים מנסיעות מבעוד מועד, אפילו אם הם בדרכם לרופא או לביקור משפחתי ● התופעה ניכרת בעיקר אצל מי שאינם משתמשים ברכב פרטי, והנפגעים העיקריים הם אוכלוסיות מוחלשות שנאלצות לוותר על נסיעות

מירב בן ארי, יש עתיד / צילום: שלומי יוסף

האם נשים מהוות רוב בקרב הקצינים הבכירים בשב"ס?

הפרשה הקשה שנחשפה בשב"ס העלתה שאלות לגבי הייצוג הנשי בו. בדקנו ● המשרוקית של גלובס

עפרה שטראוס, ציון בלס, גיורא בר דעה / צילום: שי יחזקל, סיון פרג', איל יצהר

מאחורי הקלעים של הטלטלה בשטראוס: למה פורש המנכ"ל ומי היורש המיועד

גורמים בענף מעריכים כי סיום כהונתו של גיורא בר דעה סוכם מראש, ללא קשר למשבר מפעל הממתקים ● המועמדים להחליפו צמחו בתוך החברה, כשהמוביל ביניהם הוא ציון בלס, העומד בראש חברת הקפה ● היעד האסטרטגי: הרחבת הפעילויות בארה"ב ופיתוח שווקים חדשים