גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בת"א; אורמד נפלה ב-12.4%, דלק קידוחים קפצה ב-4.5%

ת"א 35 ות"א 125 איבדו כ-0.2% ות"א 90 ירד ב-0.1% ● מדד הנפט והגז טיפס ב-2.1%, ומדד הביומד ירד ב-2.1% ● וול סטריט ננעלה באדום ביום שישי, דאו ג'ונס רשם שבוע שלילי רביעי ברצף ● הביטקוין החל בהתאוששות לאחר הנפילה אתמול ● מי הישראלית הראשונה במדד S&P 500?

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 


16:00

המסחר בבורסת ת"א ננעל היום במגמה שלילית. ת"א 35 ות"א 125 איבדו כ-0.2% ות"א 90 ירד ב-0.1%.

ת"א ביומד צנח ב-2.1%, בהובלת אורמד  שהתרסקה ב-12.4%, ביוליין  שאיבדה 7%, אייסקיור מדיקל  שירדה ב-6.2% ואבוג'ן  שנפלה ב-5.5%.

מדד ת"א נפט וגז זינק ב-2.1%, בהובלת רציו  שקפצה ב-5.3%, לפידות חלץ יהש  שטיפסה ב-4.7% ודלק קידוחים  שעלתה ב-4.5%.

אקסיליון  הוסיפה 5.9%, טלסיס  שעלתה ב-4.4%, טאואר  שטיפסה ב-3.3% ואלקטריאון  שעלתה ב-3%. לייבפרסון  ירדה ב-5%, בריל  איבדה 3.4% וקמטק  נחלשה ב-3%.

מחזור המסחר הסתכם ב-672 מיליון שקל.

14:34

הירידות נמשכות: מדד ת"א 35 יורד ב-0.2%, מדד ת"א 125 מאבד 0.3% ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.4%. מדד הנפט והגז מטפס ב-1.4%, ומדד הביומד יורד ב-2.2%.

טאואר עולה ב-3.5%, מיטרוניקס מתחזקת ב-0.9% ורציו  מטפסת ב-4.6%.

הביטקוין מתאושש ומתקרב ל-50 אלף דולר. 

13:30

המסחר בתל אביב ממשיך במגמה שלילית. מדדי ת"א 35, ת"א 90 ות"א 125 יורדים כולם בכ-0.4%.

לייבפרסון מאבדת 5.2%, בונוס ביוגרופ  יורדת ב-3.7%, קבוצת דלק  עולה ב-1.9%, וטבע  נחלשת ב-2.1%.

12:25

נמשכת המגמה השלילית בבורסה בת"א, ביומו הראשון של שבוע המסחר בארץ.

מדד ת"א-35  יורד ב-0.5%, מדדי  ת"א-90  ות"א-125  יורדים בשיעור דומה. 

רוב המדדים צבועים אדום, ביניהם הביומד  שיורד בלמעלה מ-2% והטכנולוגיה  שיורד בכ-0.9%, בעוד מדד הנפט והגז  עולה בשעה זו בכ-0.7%.

11:00

המסחר בתל אביב ממשיך להתקיים במגמה שלילית. הירידה של מדד ת"א 35 התמתנה ועומדת על כ-0.5%, ומנגד מדד ת"א 90 מאבד כ-1%. מדד הבנקים יציב, מדד הנפט היחיד בירוק עם עלייה של 0.3%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-185 מיליון שקל.

ירידות בולטות נרשמות לישרוטל  שמאבדת 5.5% (בעוד שמלונות דן  דווקא מתחזקת), ג'י.פי גלובל , אייסקיור מדיקל , לייבפרסון , אלוט  וקומפיוג'ן . בצד השני של הטבלה נרשמות עליות יפות לליניאג תרפיוטיק , אלביט מדיקל , טלסיס , אלקטריאון ואיירטאצ'. 

סונוביה  מתחזקת לאחר שדיווחה כי חתמה על הסכם השקעה עם מיטב דש, שלפיו תקצה לבית ההשקעות 854 אלף מניות בתמורה ל-10 מיליון שקל. ההסכם נערך לפי מחיר של 11.7 שקלים למניה, כאשר מחיר הבסיס שעמו התחילה את היום היה 11.5 שקלים. לאחר הקצאת המניות מיטב דש תהפוך לבעלת עניין בחברה המחזיקה כ-5.4% מהון המניות המונפק והנפרע של החברה (4.4% בדילול מלא).

10:04

יום המסחר בתל אביב נפתח בירידות שערים של כ-0.7% בשלושת המדדים הגדולים, כאשר המניות הדואליות מובילות את הירידות. מדד הבנקים יורד ב-0.5%, מדד הביומד ב-1.1%.

את הירידות הבולטות מרכזות המניות הדואליות בהובלת אורמד  שצוללת בקרוב ל-13%. טבע ונייס יורדות בכ-2.3%, ירידות חדות נרשמות אצל ביוליין , פורסייט , פלוריסטם  ובריינסוויי .

אלקטריאון  מטפסת ב-4% לאחר שדיווחה כי השלימה בהצלחה התקנת כביש חשמלי באורך 1 ק"מ בכביש אגרה באיטליה.

9:30

ארד  זכתה במכרז לאספקת מדי מים בספרד בהיקף של כ-13 מיליון אירו . המכרז מתבסס על מדי המים של קונטזרה המשדרים באמצעות רשת סלולרית (NB-IoT).

ביג  דיווחה על עסקה משמעותית ראשונה לחברה הבת ביג אנרגיה, שדיווחה כי תקים פרויקט טורבינות רוח ברומניה בהשקעה של כ-109 מיליון אירו. זאת באמצעות רכישת חברה רומנית בעלת זכויות בפרויקט, המצוי בשלבי פיתוח. עבור רכישת המניות ופיתוח הפרויקט עד קבלת היתרי הבנייה תשלם ביג אנרגיה 7 מיליון אירו.

איירטאצ' סולאר , העוסקת בפיתוח פתרונות רובוטיים לניקוי פאנלים פוטו-וולטאים, פרסמה תחזית להכנסותיה בשנה כולה. להערכתה, ההכנסות יסתכמו בין 9.5-11 מיליון שקל, גידול של בין 390% ל-470% ביחס להכנסות בשנת 2020.

להב אל.אר  ואזורים  דיווחו כי הן רוכשות מידי נכסים ובניין  קרקע בשטח של 3.87 דונם ברחוב המסגר בת"א תמורת 390 מיליון שקל. בכוונתן להקים במתחם מגדל בן 40 קומות בשימוש של שטחי מסחר, תעסוקה ומגורים בשטח כולל של 37 אלף מ"ר.

7:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר

1. צפי לפתיחה שלילית

יום המסחר בבורסה התל אביבית ייפתח ככל הנראה בירידות קלות, בהמשך למגמה השלילית ששררה בשווקים הגלובליים ביום שישי האחרון (והמשיכה אתמול בשוק הקריפטו, ראו הרחבה בהמשך).

את השבוע שעבר סיימה הבורסה בירידות שערים. ת"א 35 ירד ב-1.4% (ומתחילת השנה עלה ב-24.7%), ת"א 90 ירד ב-1.9% (ומתחילת השנה עלה ב-27.6) ות"א 125 ירד ב-1.6% (ומתחילת השנה עלה ב-24.7%).

ירידה חדה נרשמה במדד הביומד שאיבד בשבוע שעבר 5.4% (ומתחילת השנה ירד ב-6.8%). מנגד, מדד הבנקים סיים את השבוע בירוק עם עלייה של 0.9% (ושל 59.2% מתחילת השנה).

2. וול סטריט נעלה את השבוע באדום

ביום שישי האחרון פורסם דוח תעסוקה מאכזב בארה"ב (שלפיו הכלכלה האמריקאית ייצרה בנובמבר רק 210 אלף משרות חדשות, נמוך משמעותית מהתחזיות שעמדו על כ-570 אלף משרות). מנגד, שיעור האבטלה המשיך לרדת והגיע לרמה של 4.2%, לעומת צפי של 4.5%.

המדדים המובילים רשמו ירידות חדות, כאשר במהלך הערב נאסד"ק  איבד קרוב ל-3%, אך ננעל בירידה של 1.9% בסופו של יום. S&P 500  ירד ב-0.8% ודאו ג'ונס  רשם ירידה קלה בלבד (0.2%-). בסיכום שבועי, דאו ג'ונס נסוג ב-0.9% (שבוע רביעי רצוף של ירידות), S&P 500 ירד ב-1.2% ונאסד"ק מחק 2.6%. 

3. פערי ארביטראז' שליליים

על רקע הירידות האמורות, מרבית המניות הישראליות שנסחרות בניו יורק שבו עם פערי ארביטראז' שליליים והן צפויות לאבד גובה גם בתל אביב היום. פער הארביטראז' על מדד ת"א 35 עומד על קרוב למינוס 0.6%.

לייבפרסון  שוב עם פער שלילי עמוק של 5%, טבע  עם מעל ל-3.5%, נייס  ונובה  עם כ-2%. בין המניות הספורות שרשמו פערים חיוביים נמצאת טאואר , שתתחזק היום לאור פער של 2%.

4. יום שבת סוער בשוק הקריפטו

שוק המטבעות הווירטואליים נצבע אדום בוהק בבוקר יום שבת, כאשר מחיר הביטקוין צנח בכ-10 אלף דולר תוך שעה עד לרמה של 42 אלף דולר למטבע וגם האת'ר איבד ושאר המטבעות בשוק רשמו ירידות חדות, שהגיעו גם ליותר מ-20%.

הבוקר נסחר הביטקוין בעלייה קלה תמורת 49 אלף דולר, ירידה של כ-10% בהשוואה לערב שישי. האת'ר מתחזק בשיעור גבוה יותר (קרוב ל-9%) ונסחר סביב 4,204 דולר.

5. הישראלית הראשונה ב-S&P 500

ביום שישי לאחר סגירת המסחר פורסם כי סולאראדג'  הישראלית, שעוסקת באנרגיה חכמה ומערכות סולאריות, תצטרף למדד ה-S&P 500 היוקרתי. השינוי ייכנס לתוקף ב-20 בדצמבר.

החברה הונפקה בנאסד"ק באפריל 2015 לפי שווי של 620 מיליון דולר ונסחרת כיום בשווי של מעל ל-16 מיליארד דולר. החברה מאוגדת בארה"ב ולכן מתאפשר לה להיכנס למדד המדובר, שהוא מדד של חברות אמריקאיות בלבד.

בתחילת נובמבר החברה פרסמה את דוחות הרבעון השלישי, שבמהלכו רשמה הכנסות של כ-526 מיליון דולר, נמוך מעט מתחזיות האנליסטים ובתוך טווח התחזית שהחברה מסרה בעבר. הרווח הנקי Non-GAAP למניה, שהגיע ל-1.45 דולר, עקף ב-9 סנטים את תחזיות הרווח של האנליסטים.

עוד כתבות

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המחיר האישי כבד, אבל הסדר הטיעון עם נתניהו נחוץ למדינת ישראל

האם הסדר הטיעון הנרקם טוב לבנימין נתניהו, ועד כמה הוא טוב ליועמ"ש אביחי מנדלבליט? ● איש לא ימחא למנדלבליט כפיים על ההסדר - לא אלה ששבו לכנותו "היועץ המשפחתי", ולא חסידי נתניהו שלעולם לא יסלחו לו על שלשיטתם הפיל והשפיל את ראש הממשלה שלהם ● אבל למדינת ישראל - ההסדר טוב, ואפילו מאוד

נשיא טורקיה ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

הלירה הטורקית בצלילה חופשית. איך הישראלים מרוויחים מזה?

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מוביל במדינה ניסוי כלכלי מסוכן: במקום להעלות ריבית כדי לעצור את האינפלציה הגואה, הוא דווקא מוריד אותה עוד ועוד ● בשנה החולפת, הלירה הטורקית איבדה 44% מערכה לעומת הדולר ומיליוני טורקים ירדו אל מתחת לקו העוני ● עוד תופעה שצוברת תאוצה היא המרת המשכורת לביטקוין ולזהב ● והישראלים? הם דווקא נהנים מכל המצב ● האזינו 

טראוויס קלניק, מייסד אובר, אדם נוימן, מייסד wework, אליזבת הולמס, מייסדת ת'ראנוס, ג'יימס מונסיס, ממייסדי ג'ול / צילום: שאטרסטוק,  AP-Susan Walsh, מתוך ויקיפדיה Heisenberg Media

"חדי הקרן צברו כוח רב מדי, צריך לרסן אותם": חוקרים מישראל ומארה"ב קוראים למהפכה

כוחם של חדי הקרן בשוק גדל בקצב מסחרר, בעוד שנתוני הביצועים מוסתרים מהציבור ● ניסיון השנים האחרונות מראה שחוסר השקיפות עשוי להוביל למהלכים פסולים עד כדי מעשי הונאה של ממש ● עם ריבוי הסקנדלים, החוקרים קוראים לשים קץ להתנהלות החשאית ולהחיל את כללי השקיפות על החברות

חווה סולארית / צילום: Shutterstock, abriendomundo

מגדל תיכנס כשותפה בפרויקטים של טראלייט בהשקעה של 460 מיליון ש'

טראלייט חתמה על מזכר הבנות עם מגדל ביטוח לשם כניסתה כשותפה בשני פרויקטים: תשקיע עד 270 מיליון שקל בפרויקט הסולארי "התענך1" בצפון הארץ ועד 190 מיליון שקל בפרויקט Dunmore בקנדה

תחרות שכר המתמחים במשרדי עורכי הדין הגדולים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

עוד פירמה מצטרפת לטרנד העלאות השכר: באיזה משרד עו"ד גדול הכי משתלם לעבוד?

מ. פירון מצטרף לטרנד העלאות השכר במשרדי עורכי הדין, שנחשף לראשונה בגלובס ●  שורה של משרדים, בהם גורניצקי, הרצוג פוקס נאמן, מיתר ואגמון, כבר שיפרו את תנאי העובדים במטרה להיאבק בבריחת המוחות להייטק

מוכרי הדירות שמשנים את המחיר במהלך המו''מ / איור: גיל ג'יבלי

זו כבר תופעה: העסקה כמעט נחתמה, ואז המוכרים מודיעים - הדירה התייקרה במאות אלפי שקלים

הסחרור במחירים גורם למוכרי הדירות לנסות להעלות מחירים גם תוך כדי המשא-ומתן וגם אם כבר סגרו עם הקונים על סכום לעסקה ● איך זה נראה מהצד של הקונים, ומה אומר החוק

יהונתן כהן ויוסי לוי / צילום: יח''צ אינפין קפיטל

בחצי שנה: החתם יונתן כהן יצר לעצמו תשואה של 100% על רכישת השליטה בגיבוי אחזקות

כהן חולש על מניות חברת המימון החוץ-בנקאי, שאותן רכש מהאחים פרדו בדיסקאונט של כ-30% על מחיר השוק, בשווי נוכחי של כ-110 מיליון שקל ● והוא לא החתם היחיד שהרחיב בתקופה האחרונה את עסקיו בשוק ההון

רות רונן / צילום: ענבל מרמרי

חברים הקימו בתיכון סטארט-אפ בלי הסכם והסתכסכו. מה פסק בית המשפט?

שני צעירים ייסדו חברה בתיכון, לא חתמו על הסכם שותפות ואחרי שנתיים הסתכסכו ● השופטת רות רונן קבעה כי הסכם שותפות בסטארט-אפ תקף גם אם לא נחתם בכתב: "סביר שהסכימו לפעול באופן לא פורמלי"

בית חולים איכילוב / צילום: Shutterstock

״מאושפזים שיש להם גם קורונה״: האם בגל הנוכחי יש דבר כזה?

איכילוב, שטוען לאובססיה של המדינה בטיפול בקורונה, מביא נתונים שתומכים בתחלואה קשה הרבה פחות בגל הנוכחי ● לפי הנתונים, מבין 86 חולי קורונה שמאושפזים, 19 הגיעו בשל קורונה שהסתבכה, והיתר מסיבות אחרות ● בבתי חולים אחרים התמונה קצת שונה: בשיבא, למשל, מאושפזים כ-120 חולי קורונה. כשני שליש מהם מאושפזים בגלל הנגיף, וכשליש מאושפזים בגלל סיבות אחרות

המגפה גררה שינויים, המדדים לקחו בחשבון / צילום: כדיה לוי

למרות הביקורות והתחושה הציבורית - מדד המחירים לצרכן משקף את המציאות

על רקע הטענות כי שיטת חישוב האינפלציה אינה מספקת תמונה מהימנה של עליית המחירים, בכיר בבנק ישראל מסביר: "בלמ"ס לקחו בחשבון את שינויי הצריכה בקורונה, הנתונים מייצגים את המחירים" ● לטענתו, הציבור מרגיש אחרת בעיקר כי התרגל לאינפלציה יציבה

ניצן הורביץ / צילום: אורון בן חקון

הבידוד בישראל מתקצר ל-5 ימים. ומה קורה בעולם?

ראש הממשלה בנט ושר הבריאות הורוביץ החליטו לקצר את הבידוד למאומתים משבעה ימים לחמישה ● גם בעוד מדינות בעולם מקצרים את הבידוד, בגלל החשש למשק ולמערכות הבריאות

מרכז ישפרו במודיעין / צילום: תמר מצפי

קניון המריבה במודיעין: ריט 1 רשמה הערות אזהרה, אדיב ודהרי עצרו השבת הערבויות

בעלי השליטה בישפרו אמורים היו לקבל מימון מקרן ארבל של אמיר הסל לצורך שחרור ערבויות ופירעון חוב בסכום של 230 מיליון שקל

אבי ניסנקורן / צילום: תמר מצפי

דיון ראשון בכנסת על מצוקת העסקים בגל האומיקרון: "ענף המלונאות בקריסה"

ועדת העבודה והרווחה וועדת הכלכלה ערכו יחד דיון בנושא הפיצויים לבעלי העסקים בשל ההגבלות שהוטלו על המשק עקב התפרצות האומיקרון ● נשיא התאחדות המלונות בישראל, אבי ניסנקורן: "אנחנו לקראת גל פיטורים מאסיבי"

אניית משא בנמל חיפה / צילום: Shutterstock

העומסים בדרך? ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בנמלי חיפה ואשדוד

הסיבה: כוונת המדינה לאפשר לנמל המפרץ ולנמל הדרום לפרוק גם אוניות מטען כללי, ולא רק אוניות מכולה כפי שלטענת ההסתדרות נקבע בין המדינה לוועדים ● ההסתדרות מאיימת להשבית את הנמלים החל מ-1 בפברואר

רותם סלע בקמפיין בנק דיסקונט / צילום: צילום מסך

האם כשהפרזנטורים מייצרים שיח ברשת, זה בהכרח מספיק למותג?

בשלושת הקמפיינים שהתברגו החודש במדד הפרסומות המדוברות מככבים פרזנטורים שהתפתח סביבם שיח ציבורי - אך לא תמיד לטובה ● השיא נרשם במקרה של רותם סלע ודיסקונט, כאשר כמחצית מהשיח עסק בתביעה בינה לבין טורנדו והסרת תמונותיה בשלטי פרסום בערים חרדיות

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בת"א; פועלים ולאומי ירדו 2%, פלוריסטם וביומיט זינקו

מדד ת"א 35 נסחר בירידה של 0.3%, מדד ת"א 90 מחק את העלייה שרשם ● כלכלת סין התרחבה ב-8.1% בשנת 2021, נמוך מהצפי לצמיחה של 8.4% ● היום לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל "יום מרטין לותר קינג"

לשכת התעסוקה בת''א. להעניק אבטלה לתקופה מוגבלת / צילום: שירות תעסוקה

לפני השפעת האומיקרון: שיעור האבטלה בדצמבר 2021 ירד ל-4.1%

שיעור האבטלה הרחב בסיכום הרבעון הרביעי אשתקד: 6.5% - טוב יותר מהתחזיות של בנק ישראל לרבעון האחרון של 2021

אביר קארה, ימינה / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

האם החוב הנוכחי של המדינה גדול יותר מזה שהיה לה ב-2008?

איך נדע אם הקורונה פגעה בכלכלת ישראל יותר ממשבר האשראי? נשווה לשנים הנכונות ● המשרוקית של גלובס

בוריס ג'ונסון / צילום: Reuters, EyePress News

"הסוף ל-BBC כפי שאנחנו מכירים אותו": אגרת הטלוויזיה בבריטניה תבוטל

ג'ונסון מנסה לצבור פופולריות? לפי ממשלת בריטניה, רשת השידור הציבורית BBC תבטל את אגרת הטלוויזיה עד 2027 ותיאלץ למצוא מקורות מימון אחרים שככל הנראה יהיו כרוכים ברפורמות כואבות מבחינתה ● התוכנית הממשלתית שהוכרזה כוללת הקפאה של האגרה בשנתיים הקרובות, מה שמהווה קיצוץ ריאלי בהוצאות בשל השפעות האינפלציה הגבוהה במדינה

ענת אטלס, מנהלת חטיבת אסטרטגיה ופיתוח עסקי במגדל / צילום: ניקי וסטפהל

מינוי ראשון לשגיא יוגב במגדל: ענת אטלס תנהל את חטיבת האסטרטגיה והדיגיטל

אטלס תגיע למגדל אחרי יותר מ-16 שנים בהראל ותהיה אחראית גם על עולם הדאטה והפיתוח העסקי • היא עבדה יחד עם יוגב בהראל בעת שהיה מנהל חטיבת הביטוח הכללי ו תחליף את ערן צימרמן שביקש לאחרונה לסיים את תפקידו