גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משנה את פניה: האם קריית ים תהפוך ללהיט נדל"ני

בהיעדר קרקעות פנויות, העיר יכולה לצמוח רק לגובה באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית ● אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית: "ההיצע נמוך והצפיפות נמוכה, ואין צורך במפלסי חניה תת-קרקעיים"

קריית ים. ''אחלה חוף שלא חוצה אותו מסילת רכבת'' / צילום: Shutterstock
קריית ים. ''אחלה חוף שלא חוצה אותו מסילת רכבת'' / צילום: Shutterstock

במשך שנים נחשבה קריית ים לחלשה שבין הקריות, ואולם אם מחירי הנדל"ן הם מדד, נראה שבתקופה האחרונה היא הופכת בהדרגה ליעד אטרקטיבי למשקיעים.

הקרקע שעליה הוקמה קריית ים נקנתה בסוף שנות ה-20 של המאה הקודמת בידי East Palestine Cooperation וקק"ל. שתי החברות החלו בייבוש הביצות והאזור תוכנן על ידי האדריכל אלכסנדר קליין (קריית הטכניון, גבעת נשר, קריית טבעון), וחולק לאזורי מגורים, תעשייה וחקלאות. בשנת 1939 רכשה חברת "גב ים" חלק מהאזור והחלה בבניית השכונה הראשונה, לימים קריית ים א’. אחרי מלחמת העצמאות הוקמה בשטחי מחנה הצבא הבריטי מעברה ומאוחר יותר הוקמו שכונות שקיבלו את השמות קריית ים ב’, ג’ וד’, ובהן שוכנו בעיקר עולים חדשים. כיום העיר נראית כמו התגלמות כישלון העיר המודרניסטית: אחידה, משוכפלת, חסרת זהות. המרחב הציבורי - הכיכרות ובעיקר חוף הים, הנכס העיקרי של העיר - מנותק ומוזנח למדי.

 

לפי הלמ"ס בעיר כ-40 אלף תושבים, וכ-60% מהם ילידי חו"ל. העיר מדורגת באשכול כלכלי-חברתי 5 מתוך 10. כ-31% מבתי האב מטופלים על ידי שירותי הרווחה. בעיר מעט שטחי תעסוקה, משרדים ומסחר, כלומר אין ארנונה מתעסוקה.

"זו עיר שטוחה ואפשר לנסוע באופניים לים"

לפי נתוני יד 2, מספר החיפושים אחרי דירות בקריית ים עלו בחדות מאז 2019. אם ב-2019 מספר מחפשי הדירות ביישוב עמד על 34,350, הוא עלה ב-2020 ל-40,650 וב-2021 ל-60,250 - עלייה של כ-75% לעומת 2019. במחירים עדיין לא רואים את השינוי בנתוני יד 2: מחיר דירת 4 חדרים עומד השנה על 1.1 מיליון שקל לעומת 1.07 מיליון שקל אשתקד ו-1.12 מיליון שקל ב-2019.

אולם שמאי המקרקעין אסף גסטפרוינד מתאר תהליך של שינוי הדרגתי במיצוב העיר מבחינה נדל"נית. לדבריו, "המחיר למ"ר לדירות חדשות לפני כשנתיים היה 12,000 שקל. כיום המחיר הוא 14,000 שקל למ"ר ומעלה". מדובר בעלייה של כ-17% במחיר. "דירות ותיקות יותר, שנקנו בתחילת שנות ה-2000, נמכרות במחירים של 13,000 שקל למ"ר. דירות בשיכונים של שנות ה-70-60 מתומחרות ב-8,000-7,000 שקל למ"ר. המשקיעים מזהים שיש שם דירות זולות, ומקדמים פינוי בינוי".

 

גסטפרוינד מסביר את האטרקטיביות הגואה של קריית ים בשינוי הרבה יותר רחב: "בקריית ים אין עתודות קרקע, זה אומר שהצמיחה האפשרית היא לגובה. בשונה מחיפה, זו עיר שטוחה ואפשר לנסוע באופניים לים. יש שם אחלה חוף, שלא חוצה אותו מסילת רכבת".

"באנו בגלל מספר התחלות הבנייה הנמוך"

באוקטובר האחרון אישרה הוועדה המחוזית חיפה תוכנית שיזמה חברת הכשרת הישוב, המציעה פינוי בינוי של 224 דירות בשישה בניינים ישנים בשכונת צבא קבע בעיר, במרחק של כ-400 מטר מהים. במסגרת התוכנית ייהרסו הבניינים הישנים, ובמקומם יוקמו 1,450 דירות בשמונה מגדלים של עד 32 קומות ובחמישה בניינים של עד 11 קומות. עוד כוללת התוכנית שטחי מסחר ובניין משרדים פינתי, הכולל 13 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר.

אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית, מספר: "במיפוי ראשוני שביצענו לכלל הקריות, אחרי שאנחנו מקדמים כמה מתחמים בחיפה, גילינו שהקריה היחידה שמספר התחלות הבנייה שלה הוא נמוך, היא קריית ים. השלב הבא היה למצוא מתחם עם צפיפות נמוכה. במתחם שבחרנו הצפיפות היא 5 יח"ד לדונם, והמשמעות היא שזה מייתר את הצורך לייצר עוד מפלסי חניה-תת קרקעית - עניין יקר בשל הקרבה לים. כמו כן, למרות המכפיל הגבוה, של 6.5, אני לא צריך קרקע משלימה ולכן, היכולת שלי לממש את הפרויקט היא עצומה. וכמובן שצריך להזכיר את הקרבה לים. ברור שאם נייצר פרויקט איכותי נוכל לייצר פתרונות דיור לתושבי המקום וגם להביא אוכלוסייה חדשה".

שמחה גריידינגר, הבעלים של קבוצת נתיב פיתוח, שילם לפני שנתיים 95 מיליון שקל על קרקע בצפון העיר, בקו ראשון לים, שבה ניתן לבנות לפי התב"ע 144 יח"ד.

לחברה יש עוד שני פרויקטים בעיר: "תמיד הלכנו למקומות שבהם הפיתוח העצמי של הסביבה הביא להשבחת הנכס בצורה משמעותית, מעבר למדדים הארציים הכלליים. מעבר לכך, זה דבר לא פשוט היום לאתר קרקע זמינה לבנייה. אנחנו הולכים למקומות שבהם המדינה, או הוועדות המחוזיות, מצליחות לקדם היתרים. בקריית ים המחירים הם עדיין סבירים. בת"א משלמים 130,000 שקל למ"ר. הקבלנים והיזמים רעבים לקרקעות".

"הסיכוי היחיד לבנייה הוא בהתחדשות עירונית"

מנהל המנהלת להתחדשות עירונית, דני פלג, מבהיר שהעירייה רואה בהתחדשות עירונית יעד קריטי: "קריית ים תחומה מכל הכיוונים ולכן הסיכוי היחיד לבנייה נוספת הוא התחדשות עירונית, הצרחות, ומילוי שטחים ריקים (אינפילים) בתוך העיר. בעינינו זה ברכה. יש אצלנו פרויקטי התחדשות עירונית, חלקם מקודמים במסלול מיסוי וחלקם במסלול רשויות מקומיות, ואני מעריך שיש כמעט 6,000 יח"ד שיוצאות בהווה ועוד 10,000 בטווח ארוך יותר. אנחנו מצידנו מנסים לקדם את מרכז העיר".

פלג אומר כי לנגד עיני העירייה עומד גם נושא האיתנות הכלכלית: "ב-2018, שויכו כל שטחי מכון דוד של רפאל לרשויות השכנות, כולל קריית ים. זה אומר שיש לנו פי 1.5 שטח מניב. אנחנו גם מוסיפים שטחי תעסוקה ומסחר גם לכל תוכניות ההתחדשות העירונית".

עוד כתבות

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח-האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021, לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

השופט ארז שני / צילום: דוברות בתי המשפט

המחוזי יכריע: האם יש לאשר הסכם הורות לפני לידת הילד?

גבר ואישה ביקשו לתת תוקף להסכם, ונדחו בטענה כי הילד טרם נולד ● כעת הם מערערים: "האישור יועיל לכולם" ● ללא פסיקה, המבקשים נתונים לחסדי השופטים

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של ארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

בדיקה מול רשות החדשנות העלתה שרק 8% ממקבלי מענק הרשות הן נשים / צילום: Shutterstock

לתקן את העיוות: תחרות יזמות בהייטק פונה לנשים ובני 45 ומעלה בלבד

את התחרות מממן פול מיראז', פילנתרופ יהודי מארה"ב ומייסד מכון מיראז' לתמיכה ביזמות ישראלית ● וגם: מיליון דולר לחדשנות בטיפול בסרטן ● ומיזוג הישראלי-אמריקאי שישפר שירותי מזון ● אירועים ומינויים

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

פינוי כפר שלם / צילום: נת''ע

נת"ע הודיעה על השלמת פינוי כפר שלם: "מטלה לא משמחת אך הכרחית"

נת"ע הודיעה כי בסיוע משטרת ישראל הושלם הבוקר פינוי ששת המבנים האחרונים שנותרו על שטח התוואי הסגול של הרכבת הקלה בכפר שלם ● "הסדר נשמר במהלך הפינוי, ולא נרשמו אירועים חריגים" ● האם כעת מעטפות המכרז לשלב השני בפרויקט ייפתחו?

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור ז''ל / צילום: ענבל מרמרי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה

נשיאת העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה היום בגיל 74 ● נאור פרשה בשנת 2017 מבית המשפט העליון ועמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת אסון מירון ● סער: "נאור הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה" ● מנדלבליט: "מגדלור של צדק, חוכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז"

משה ארבל, ש''ס ינון מגל ובן כספית, 103FM, 8.7.21 / צילום: איל יצהר

האם האזנות סתר לנבחר ציבור דורשת אישור של שופט עליון?

האם החוק מגן במיוחד על נבחרי ציבור מפני האזנות הסתר? ברוב המקרים כן ● המשרוקית של גלובס

 

 

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

ראשון לציון. מערכת חדשנית של רכבת על גלגלים? / צילום: Shutterstock

רכבת בלי גלגלים, ההימור התחבורתי החדש של ראשון לציון

מאז התכנון הראשוני שהחל ב־2010, הקו החום שנועד לחבר את רמלה ולוד לראשל"צ, עבר לא מעט תהפוכות ● עכשיו מקודם התכנון בחלקו כ"רכבת על גלגלים", למרות שמדובר בטכנולוגיה שפועלת רק בסין ואין לה תקינה מתאימה לדרישות הישראליות

סיגל קליינשטרן, משנה למנכ''ל ומנהלת תחום משאבי אנוש במגדל ביטוח / צילום: איל יצהר

"כשמתחלף מנכ"ל, ההשפעה הראשונה היא על חברי ההנהלה"

סיגל קליינשטרן, המשנה למנכ"ל ומנהלת תחום משאבי אנוש במגדל ביטוח, מדברת על השפעת הטלטלות בצמרת ועל בניית מרכז פיתוח קריירה לעובדים • מדור חדש

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

חברת החשמל עדכנה את מחיר הגז מתמר: יירד בעד 29%

חברת החשמל חתמה מול שותפות תמר על עדכון המחיר שבהסכם הגז מ-2012 ● לפי החוזה המקורי והשנוי במחלוקת, מחיר הגז היה אמור לרדת בעד 25%, אך חברת החשמל השיגה הוזלה גבוהה יותר לאחר שהתחייבה לרכוש כמות גז נוספת ללא מכרז במחיר נמוך ולדחות את העדכון הבא של המחיר בחצי שנה

אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים: עיכוב נוסף באישור הצו למיסוי סיגריות אלקטרוניות

במהלך דיון שנערך היום בוועדת הכספים נזף יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, בנציגת משרד הבריאות על כך שלא הגיעה מוכנה עם הסברים לשאלות חברי הכנסת, ושלח את אנשי רשות המסים לתקן את תחשיב המיסוי כך שיהלום בצורה תחשיבית את המס שהוטל על סיגריות רגילות

מכשיר הרנטגן הנייד של ננוקס / צילום: אתר החברה

איפה הרנטגן? ללא הכנסות ומוצר מאושר, ננוקס נסקה לשווי של 3.5 מיליארד דולר - ואז התרסקה

חברת ההדמיה הרפואית, שמפתחת רנטגן נייד וזול, רכבה על גלי ה"הייפ פוסט-קורונה" להנפקה מוצלחת בנאסד"ק, למרות שטרם רשמה הכנסות ● רכישתה של זברה מדיקל, שהייתה אמורה לצקת פעילות ממשית שתשלים את עסקיה של ננוקס, רק החריפה את הירידות במניה, ונראה כי השוק מוטרד מאי התממשות ההבטחות של הרוכשת

לייסוורק / צילום: Shutterstock

חברת אבטחת הענן מארה"ב שעברה מהפכה ומאיימת לבלוע את חדי הקרן הישראליים בתחום

לייסוורק, סטארט־אפ מעמק הסיליקון שנוסד ב־2015, החל כחברה לא יציבה עם תחלופה גבוהה של מנכ"לים ● תוך שנה אחת בלבד, חברת הענן גייסה סכום אסטרונומי של 1.8 מיליארד דולר ועקפה את השווי של וויז, אורקה ואקווה ● "הטכנולוגיה של לייסוורק אמנם לא הכי מתקדמת", טוען משקיע ישראלי בכיר, "אולם יש לה 1.8 מיליארד דולר בבנק כדי להתמודד עם המתחרות”