גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בת"א: פריגו קפצה 6%, השלד הבורסאי קמן קפיטל טס 41%

מדד ת"א 35 טיפס בקרוב ל-1%, ת"א 90 ב-0.7% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל ● מגמה חיובית באירופה, מסחר מעורב בארה"ב ● הדולר נחלש בכ-0.1% מול השקל

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה המקומית ננעל בעליות שערים, שהתחזקו לאחר הפתיחה הירוקה בוול סטריט. ת"א 35 המריא בקרוב ל-1%, ת"א 125 עלה ב-0.8% ות"א 90 ב-0.7%. מדד התקשורת בלט עם עלייה גבוהה של 1.8%, מדד הביומד השיל 1.27%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל.

זינוק חד רשם השלד הבורסאי קמן קפיטל  שהוסיף 41% לאחר שהודיע כי אושרה תוכנית מיזוג, סלקום קפצה ב-7.7%, פריגו  ב-6%, יוחננוף ב-5%. עוד עליות יפות נרשמו אצל מאסיבית , איי.סי.אל, פלסאון תעשיות , חברה לישראל, בזק  ורמי לוי .

פרטנר  קפצה בקרוב ל-4%. לגלובס נודע כי אבי גבאי ישקיע ברכישת פרטנר כ-90 מיליון שקל, מתוכם כ-20 מיליון שקל מהונו העצמי ואת 70 המיליון הנוספים, יקבל כהלוואה מהגופים המוסדיים שעימם הוא מתכוון לרכוש את השליטה בחברה. בסיום ההליך, גבאי יחזיק ככל הנראה כ-3% ממניות פרטנר.

יצרנית האולטראסאונד הביתי פלסאנמור  צללה בכ-14%, בריל  מחקה מעל 12%, אלרון צנחה בקרוב ל-10%, אייסקיור איבדה 6%, נאייקס  ירדה ב-5%.

16:45

המסחר בתל אביב מתקיים במגמה חיובית, כאשר ת"א 35 מתחזק ב-0.6%, ת"א 125 מתקדם 0.4% ות"א 90 עם עלייה קלה בלבד. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-1.4 מיליארד שקל.

סלקום  בולטת עם זינוק של 7.8%, אפקון החזקות  עולה ב-5.7% ויוחננוף ב-4.8%. קמן קפיטל מזנקת בקרוב ל-50% לאחר הדיווח כי אושרה תוכנית המיזוג עם חברת ARTsys360 (ראו עדכון קודם).

בצד השני של הטבלה נרשמות ירידות חדות לפלסאנמור , בריל , אורמד , ג'י.פי גלובל , אלרון , פורסייט  ואייסקיור מדיקל .

15:12

שותפות אלמדה ונצ'רס  הודיעה היום כי חתמה על מזכר הבנות לשיתוף פעולה עם 'מור יישום' - חברת המסחור של שירותי בריאות כללית. במסגרת שיתוף הפעולה יוכלו חברות הפורטפוליו של אלמדה ליהנות מעבודה משותפת עם מובילי דעה מקבוצת הכללית, ביצוע ניסויים קליניים, ומחקרי ביג דאטה, כאשר מטרת שיתוף הפעולה היא לקדם טכנולוגיות ולאפשר להן הגעה מהירה ויעילה יותר לשוק.

חברת אנלייבקס  מדווחת כי משרד הפטנטים והסימנים המסחריים האמריקאי הוציא הודעת אישור על פטנט חדש המכסה את Allocetra, התרופה האימונותרפית של החברה הנמצאת בפיתוח. הפטנט יוסיף עם אישורו הגנת קניין רוחני נוספת בארה"ב עד שנת 2036 לפחות, המכסה את השימוש ב-Allocetra לטיפול בחולי ספסיס. החברה צופה כי הפטנט החדש יונפק בארה"ב בתחילת 2022.

12:55

מדד ת"א 35 מטפס כעת בכ-0.3% ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-565 מיליון שקל.

עליות בולטות רושמות סלקום , יוחננוף , נאוי וחברה לישראל.

דירקטוריון חברת קמן קפיטל  אישר אתמול את תוכנית המיזוג עם חברת ARTsys360. זה הניסיון הרביעי של קמן להתמזג והפעם הכיוון הוא בתחום ההי-טק ובעולם הרחפנות והעיר החכמה. החברה יוצאת היום בגיוס הון של כ-15 מיליון שקל הכולל מניה במחיר של 2.2 שקל ועוד 2 אופציות: אחת לשנה במחיר מימוש של 3 שקלים ואופציה שנייה לתקופה של שנתיים במחיר מימוש של 3.5 שקל למניה. מטרת הגיוס היא להגיע לאחזקות ציבור מעל ל-10% ולצאת מרשימת השימור.

סקייליין , חברת הבת של מישורים (50%) הודיעה כי חתמה שני הסכמים למכירה מותנית של 90% מהזכויות במלון רנסאנס ו-100% מהזכויות במלון היאט, שניהם בקליבלנד, ארה"ב, תמורת כ-95 מיליון דולר, בדומה למחיר בספרי החברה ביום 30 בספטמבר 2021. בנוסף, סקייליין עשויה לקבל תמורה נוספת בסך של בין 10 מיליון ל-18 מיליון דולר, במהלך תקופה של שנתיים. השלמת העסקה צפויה במהלך הרבעון הראשון של שנת 2022.

11:00

חברת טונדו סמארט , העוסקת בפיתוח וייצור בקרים לניהול ושליטה ביישומי עיר חכמה ומשלבת אותם על בסיס תשתית התאורה והחשמל הקיימת במרחב הציבורי, תתמודד כקבלן משנה במכרז של נתיבי ישראל להסבת גופי תאורה ל-LED, מתן שירותי אחזקה למערכות ומתקני חשמל ותאורה וביצוע עבודות יזומות. לצורך ההתמודדות במכרז חתמה החברה על מזכר הבנות מחייב עם חברת פלאפון להשתתפות במכרז. מדובר במכרז להסבה של כ-106 אלף גופי תאורה וכן אספקה של שירותי בקרה ושליטה בגופי התאורה עם אופציה לאספקות נוספות בעתיד. היקף המכרז מוערך בכ- 40 מיליון שקל, עם אפשרות הגדלה בהזמנות ל- 75 מיליון שקל התלויים בקצב ההתקדמות של הפרויקט והיקף השירותים הטכנולוגיים שהחברה תספק פרט לבקרת תאורה.

אפקון החזקות  דיווחה הבוקר כי חתמה על הסכם פיתוח נוסף של פרויקט אנרגיה סולארית בספרד, בהספק פוטנציאלי של כ-250 מגוואט. סך עלות הקמת הפרויקט צפויה לעמוד על 170-180 מיליון אירו, כאשר ההון העצמי הנדרש צפוי לעמוד על כ-80 מיליון אירו (בהנחה של הקמת כל ה-250 מגוואט), והוא ימומן על ידי השותפות של אפקון עם משקיעים מוסדיים.

לגלובס נודע שמפעל רותם אמפרט, מקבוצת ICL (כיל לשעבר), שילם למדינה 23.6 מיליון שקל בגין הפרשי תמלוגים. התשלום סולל את הדרך לאישור שצפויה להעניק ועדת הכספים לחברה להמשיך ולבצע כריית פוספטים במישור רותם שבנגב לשלוש שנים נוספות. הארכת הזיכיון נעשית בפטור ממכרז. המפעל שמעסיק ישירות 1,200 עובדים, פועל עשרות שנים בכריית פוספטים, אלא שבחודשים האחרונים ריחף סימן שאלה לגבי המשך עבודתו. זאת מכיוון שתוקף הזיכיון שניתן לו בעבר מסתיים בסוף השנה.

10:05

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה מעורבת עם נטייה לעליות. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.4% ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.3%.

עליות בולטות רושמות קבוצת דלק , איי.סי.אל  ודלק קידוחים.

חברת הנדל"ן חנן מור  וקבוצת הראל ביטוח מקדמות את פרויקט הדיור להשכרה שלהן. חנן מור מדווחת כי החברה המשותפת של שתי החברות תתחיל לפעול להקמת כ-300 דירות להשכרה ובוחנת הכנסת עוד יחידות דיור שתירכשנה מפרויקטים קיימים של חנן מור. חנן מור מנהלת מו"מ על עוד כ-250 יח"ד מהפרויקטים שהחברה מקימה כך, שבכפוף להסכמות החברה המשותפת תחזיק ותתפעל כ-550 יח"ד להשכרה. יעד החברה המשותפת בתחום הדיור להשכרה הוא להגיע לאלפי יח"ד, עם צמיחה של כ-100-300 יח"ד בשנה, מהפרויקטים של החברה ומכרזי דירה להשכיר.

08:45

בשוק המט"ח הדולר מתחזק הבוקר בכ-0.5% ונסחר סביב 3.172 שקלים והאירו מתחזק בכ-0.4% סביב 3.577 שקלים.

07:40

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לעליות קלות

יום המסחר בבורסה צפוי, כפי הנראה, להיפתח בעליות קלות במדדי המניות. זאת לאחר שאתמול ננעל  המסחר בבורסת ת"א במגמה שלילית קלה. מדדי ת"א 35 ות"א 125 איבדו כ-0.2% ות"א 90 ירד ב-0.1%. 

2. מגמה מעורבת באסיה, עליות בחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה מעורבת. מדד הניקיי בטוקיו רושם ירידה קלה ואילו בורסת שנחאי עולה בכ-0.2%. 

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות של עד 0.7%. התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עולה לכ-1.39%.

3. הביטקוין מתייצב

לאחר הירידות החדות שרשם בסוף השבוע, הביטקוין מתייצב סביב 49,000 דולר. האת'ריום עולה קלות ונסחר סביב 4,170 דולר.

4. סחורות: הנפט עולה בחדות

בזירת המסחר בסחורות, חוזה לפברואר על נפט מסוג ברנט רושם עלייה של יותר מ-2% ונסחר סביב 71.4 דולר לחבית, וחוזה על נפט מסוג WTI רושם עלייה של 2.3% ל-67.8 דולר לחבית.

הזהב נסחר ביציבות.

5. הפועלים: השתטחות העקומים מגלמת ציפייה להאטה בצמיחה

ולסיום, כלכלני בנק הפועלים מציינים בסקירתם השבועית כי עקומי התשואות בעולם השתטחו, וגם בישראל התשואות הארוכות ירדו בחדות לאחרונה. "השתטחות העקומים מגלמת ציפייה להאטה בצמיחה, ומדיניות פחות מרסנת של הבנקים המרכזיים בהמשך. עקומים שטוחים יותר גם מגלמים הערכה שהבנקים המרכזיים, אם זה הפד האמריקני או בנק ישראל, יהיו פחות נחושים במאבק באינפלציה, כל עוד זו נשארת בגבולות מסוימים".

עוד כתבות

עומס תנועה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מחקר של הטכניון: הישראלים נשארים בבית בגלל הייאוש מהפקקים והאוטובוסים

החוקרים מצאו כי אזרחים רבים בארץ נמנעים מנסיעות מבעוד מועד, אפילו אם הם בדרכם לרופא או לביקור משפחתי ● התופעה ניכרת בעיקר אצל מי שאינם משתמשים ברכב פרטי, והנפגעים העיקריים הם אוכלוסיות מוחלשות שנאלצות לוותר על נסיעות

טסלה קרוסאובר מודל Y / צילום: יח''צ

טסלה נאלצת להתמודד עם תחרות קשה בסין מצד שוק המכוניות הפורח

מכירות של מכוניות חשמליות והיברידיות בשוק הרכב הגדול ביותר בעולם צפויות להגיע השנה לשיא של 6 מיליון

בניין להב 433 בלוד / צילום: שלומי יוסף

חשד לפרשת שוחד חדשה: ראש עיר מכהן ומנכ"ל עירייה נעצרו

לפי החשד, במהלך מערכת הבחירות לרשויות המקומיות ב-2018, בעלי עניין העבירו כספים בסך מאות אלפי שקלים לקמפיין הבחירות של המועמד דאז לראשות העיר, ובתמורה לכך הוא הבטיח להם כי יפעל לקידום ענייניהם הכלכליים לאחר היבחרו

אור עופר, מייסד ומנכ''ל סימילרווב / צילום: איל יצהר

סימילרווב עקפה את התחזיות בשוק, אך צופה קצב צמיחה מתון יותר ברבעון השלישי

חברת הטכנולוגיה הישראלית הציגה ברבעון השני צמיחה של כ-46% בהכנסות והצליחה גם לצמצם את ההפסד התפעולי ● מספר הלקוחות גדל ב-25% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● ברבעון השלישי צופה סימילרווב צמיחה של 38% בהכנסות ומעריכה שינועו בין 48.8 ל-49.2 מיליון דולר

משרדי חברת פייבר (Fiverr) / צילום: אמיר מאירי

למדו שרווחיות היא לא מילה גסה: בהייטק המקומי פיטרו כבר מעל לאלף עובדים

היום נודע כי וויקס וקלטורה יפטרו יחד כמעט 200 עובדים ● בשבוע שעבר פלטפורמת הפרילנסרים הישראלית פייבר הכריזה כי תפטר 8% מהעובדים, ותחזית הרווח שלה כמעט והכפילה את עצמה ● האם יהיו עוד חברות הייטק ישראליות אמיצות מספיק כדי להתרכז ב-EBITDA והתזרים החופשי?

תחום האגריטק מניע את החקלאות העולמית קדימה והופך אותה לחכמה ואוטומטית יותר / צילום: Shutterstock

אגריטק בצמיחה: החקלאות החכמה תניב פירות גם בבורסה

תהליכים דמוגרפיים ובראשם התארכות תוחלת החיים, בשילוב עם המלחמה באירופה שמאיימת על הביטחון התזונתי בחלקים נרחבים בעולם, מביאים לייעול מואץ בייצור המזון ● כל אלה מניחים יסודות שוק חזקים להמשך צמיחת סקטור האגריטק, שצפוי לצמוח ב-11% בשנה ולהגיע ל-36 מיליארד דולר ב-2030

הדולר, האירו והשקל / צילום: Shutterstock

הדולר כבר היה בשיא של 20 שנה, מה גרם לו לשנות כיוון?

העלאת הריבית האגרסיבית של הפד והירידות בשווקים דחפו את הדולר מתחילת השנה כלפי מעלה מול כל המטבעות העיקריים כמעט ● בטווח הארוך יותר, כל הסימנים מראים על התחזקות משמעותית של האירו מול המטבע האמריקאי ● ובינתיים השקל, שעד יולי היה אחד המטבעות החלשים בעולם, התחזק בחודש שעבר מול כל המטבעות העיקריים

גיל שרון, יו''ר בזק / צילום: רמי זרנגר

בזק מסכמת רבעון חזק לאחר שההכנסות מאינטרנט קפצו ב-10%

הסיבים האופטיים והשיפור בפלאפון מסדרים לקבוצה רבעון חזק נוסף, והיא תחלק דיבידנד בסך 294 מיליון שקל ● הכנסות הקבוצה כולה טיפסו ב-1.1%, בעיקר הודות להכנסות בזק קווי ופלאפון

ניר זוהר, נשיא וויקס / צילום: שלומי יוסף

וויקס הפתיעה עם הפסד מצומצם; הכריזה רשמית על תוכנית התייעלות

ענקית ההייטק הישראלית, שאתמול נודע שתפטר 100 עובדים, פרסמה את דוחותיה לרבעון השני והציגה תוכנית לצמצום הוצאות שתחסוך לה 150 מיליון דולר בשנה ● נשיא החברה ניר זוהר: "כשהחברה צומחת והכלכלה מאפשרת, פחות זהירים או מחושבים. בתקופות של משבר הדבר היותר אחראי זה להסתכל על הדברים האלה"

אילון מאסק בביקור במפעל טסלה, גרמניה / צילום: Associated Press, Patrick Pleul

אילון מאסק מכר מניות טסלה בשווי של 6.8 מיליארד דולר

מנכ"ל טסלה מכר כ-7.9 מיליון מניות של החברה מיד לאחר הפגישה השנתית עם המשקיעים בתחילת החודש ● זו הפעם השנייה בחודשים האחרונים שבה מאסק מוכר החזקות

הקלפי של מפלגת העבודה בראשון לציון / צילום: תמונה פרטית

בלי מערך הסעות ועם אלפי מתפקדים: הדילים שיכריעו איך תיראה רשימת הליכוד

מתפקדי הליכוד צפויים להכריע היום מי יהיו כרבע מחברי הכנסת הבאה ● במהלך היום צפויים אלפי מתפקדי התעשייה האווירית וההסתדרות לצאת ולהצביע בפקודתו של ח"כ חיים כץ, ברכביהם הפרטיים, במהלך יום העבודה ● מוקד כוח נוסף שאינו הסתדרותי אך מאורגן להפליא הוא קבוצת "הקבליסטים" בליכוד

חברת מילו - עובדי החברה / צילום: איל יצהר

אחרי שחתם הסכם אסטרטגי, יוניקורן הפינטק מליו מפטר 60 עובדים

הפיטורים של 10% מהחברה מגיעים אחרי שהחברה חתמה על הסכם עם הבנק האמריקאי קפיטל וואן והשיקה מוצר חדש ● רוב המפוטרים הם אנשי מכירות בארה"ב ● מליו: "על רקע שינויים בסדר העדיפויות, נאלצנו לקבל החלטה קשה"

עבודות בכביש / צילום: שלומי יוסף

התנועה לאיכות השלטון: חשש לניגוד עניינים במכרז של נתיבי ישראל

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"שית ולרשות החברות בחשש לניגוד עניינים במכרז שמוערך ב-600 מיליון שקל להחלפת גופי תאורה ● בתנועה טוענים כי בעלי עניין בחברה המייצרת תאורה חכמה ומספקת מוצרים לזוכה במכרז לקחו חלק מרכזי בניסוח התנאים ● נתיבי ישראל: "הטענות נבחנו וטופלו בצורה מקצועית ועניינית. אז, כמו גם היום, מדובר על טענות בהן כלום ושום דבר"

תומר בר זאב, מנכ''ל איירון סורס / צילום: יונתן בלום

איירון סורס בתגובה להצעת AppLovin ליוניטי: "ההצעה שלנו עדיפה בוודאות"

יום לאחר שנודע כי AppLovin מבקשת לרכוש את יוניטי, בתנאי שזו לא תשלים את עסקת איירון סורס, החברה הישראלית פרסמה היום את דוחות רבעוניים ובהם התייחסה לנושא ● ברבעון השני רשמה איירון סורס הכנסות של 183 מיליון דולר, צמיחה של 35% לעומת הרבעון המקביל

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נאסד"ק ירד 1.2%; למונייד זינקה12%, איירון סורס נפלה 11%

מדד דאו ג'ונס נסוג 0.2%, ומדד S&P 500 נחלש 0.4% ● בנעילה באירופה: מדד דאקס ירד 1.1%, פוטסי 100 התקדם 0.1%, וקאק 40 נסוג 0.5% ● הנפט נחלש, והזהב התקדם ● לייבפרסון קרסה 24%

משה ממרוד, בעלי תדיראן / צילום: סיון פרג'

פעילות האנרגיה הסולארית של תדיראן עולה, והחברה דיווחה על שיא בהכנסות במחצית הראשונה

איחוד תוצאות החברה האיטלקית VP Solar, שנרכשה בתחילת 2022, דחפה את פעילותה של קבוצת תדיראן ● דיווחה על זינוק של 75% בהכנסות המחצית ועלייה חדה גם במדדי הרווחיות

אדם סינגולדה, מנכ''ל וממייסדי טאבולה / צילום: כפיר זיו

טאבולה הפחיתה שוב את תחזית ההכנסות השנתית, אך הותירה ללא שינוי את תחזיות הרווח

חברת המלצות התוכן הישראלית פרסמה את דוחותיה הרבעוניים, והפחיתה בפעם השנייה ברציפות את התחזיות, וצופה הכנסות שנתיות של עד 1.47 מיליארד דולר ● בשאר הפרמטרים אין שינוי, כך ששולי הרווח צפויים להיות גבוהים יותר

פרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות קלות באירופה; החוזים בניו יורק יציבים לקראת נתוני האינפלציה

קצב האינפלציה השנתי בסין עלה ל-2.7%, העלייה של מדד המחירים ליצרן התמתנה ● הביטקוין מאבד כ-4%, גם האת'ריום צונח ● בורסת הקריפטו קוינבייס דיווחה אמש על הפסד עצום; הלילה דיסני תפרסם דוחות ● ריסקיפייד העלתה את תחזית ההכנסות השנתית, טאבולה הפחיתה את שלה

שי דוד, הבעלים של ''כרכום עיצוב נוף'' / צילום: אלון גרגו

בעל העסק שמתכנן ומעצב גינות יוקרה: "חברות בנייה משקיעות את המינימום הנדרש, ובסוף הציבור נפגע"

שי דוד, תושב יהוד בן 53 ● נשוי + 3 ● הבעלים של "כרכום עיצוב נוף" ● "העבודה מול הרשויות, ההיתרים שתקועים בוועדות, הסחבת והבירוקרטיה האפורה מקשות על התפקוד היומיומי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

לוי הלוי, מנכ''ל כאל / צילום: רמי זרנגר

דוחות כאל: מחזורי העסקאות זינקו במחצית הראשונה - וכך גם הרווחים

חברת כרטיסי האשראי דיווחה על רווח נקי של 161 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2022, לאחר שמחזור העסקאות זינק ב-19% ● תיק האשראי צמח ב-24% בהשוואה לסוף הרבעון השני של השנה שעברה