גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גם התעשייה המסורתית רוצה להיות הייטק: כך היא מתכננת למשוך את הצעירים

צוות שהקימה התאחדות התעשיינים מיפה את החסמים שמונעים מהצעירים להיענות למשרות טכנולוגיות וינסה להתאים את עצמו לדרישות של דור ה"אני מה יוצא לי מזה", או בקיצור - אמילי ● ניהול וקריירה

התעשייה המסורתית רוצה למשוך את הצעירים / עיצוב: טלי בוגדנובסקי
התעשייה המסורתית רוצה למשוך את הצעירים / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

התעשייה הישראלית סובלת לאורך שנים ממחסור בעובדים ומדימוי של עבודות "שחורות" ולא מתגמלות, אף שבהתאחדות התעשיינים טוענים שהמשכורות הממוצעות בתעשייה גבוהות מהממוצע במשק ושהיא מציעה יציבות תעסוקתית ותנאי העסקה טובים.

ההצהרות האלה לא מצליחות לשכנע את הצעירים, והמצב הזה החריף עוד יותר מאז הקורונה, ששינתה את טעמי העובדים. גם לפני המגפה "יציבות תעסוקתית" לא היו מילות קסם מבחינת הדור הצעיר, אבל בעידן וולט, עבודה במשך שעות ארוכות ביום, באופן קבוע, איבדה עוד יותר מהאטרקטיביות שלה.

המסקנה הזאת ומסקנות נוספות עולות מסקר שערכה התאחדות התעשיינים בקרב קבוצת מיקוד של 50 צעירים בגילאי 18-34 המשולבים בשוק התעסוקה הישראלי. הסקר נערך במסגרת פורום ארגוני תעסוקת צעירים עם תעשיינים, החברים בצוות פעולה להכשרות ותעסוקת צעירים בתעשייה ובהייטק. מטרת הצוות היא להצעיר את כוח האדם בתעשייה.

המקצועות שנמצאים במוקד הם טכנולוגיים: בקרת איכות, חשמלאים, הנדסאים, טכנאים לסוגיהם, וגם תפקידים של מפעילי מכונה, שדורשים מיומנויות טכנולוגיות.

בעיה של מיתוג

לפי ממצאי הסקר, אחד ההיבטים הבעייתיים בתעשייה הוא עניין המיתוג. בקרב הצעירים, לתעשייה יש תדמית נמוכה ולעתים אף שלילית, שלפיה היא מציעה עבודות פיזיות קשות. כמו כן, התפיסה היא שהעבודה כרוכה בתהליך הכשרה ארוך המעכב את הקידום המהיר, ויש ערפול סביב סוג ההכשרות המקצועיות הנדרשות ופערים בין תפיסת השכר לשכר בפועל. עוד עלה מעבודת הצוות שאין מספיק משרות סטודנט בתעשייה, שבאמצעותן יוכלו לחשוף צעירים עוד בתקופת לימודיהם למשרות ובעקבות זאת לשמר אותם בתום הלימודים.

 

לדברי אורית רמון, מנהלת אגף חינוך, הכשרה ותעסוקה בהתאחדות התעשיינים, "אחד הדברים שראינו בקבוצות המיקוד הוא עניין הטייטלים. יש הבדל בין 'הד אוף פיפל' ל'מנהלת כוח אדם'. אנשים לא יודעים שתעשייה היום זה לא רק שחור - זה תרופות, כימיה וטכנולוגיות מתקדמות. ראינו איך נפתחו העיניים לנציגי הארגונים שהגיעו לביקורים במפעל תרופות ובמפעל של שתלים דנטליים. זה לא מה שהם חשבו".

ומה עם השכר?
"במקצועות רצפת הייצור המבוקשים מתחילים משכר שעתי 40-45 שקל לשעה והשכר הולך ומתפתח עם השנים. יש היום הבנה שנדרשת רפורמה בשכר. מפעלים מעלים את השכר מתוך ההבנה שגם השוק וגם יוקר המחיה מחייבים את זה".

הבעיה של דור ה"אמילי"

מעבר לבעיית המיתוג, יש העדפות דוריות שמאפיינות את כל שוק העבודה. "זהו דור האמילי - 'אני מה יוצא לי מזה'. הם מאוד אוהבים לשלוט בזמן. הם יעדיפו ללכת לעבוד במשרות כמו וולט על פני מקום עבודה מסודר עם תנאים וארוחות והסעות. מעדיפים לא להתחייב לעבודה, משבע וחצי באופן רציף עד השעה חמש-שש בערב. הם רוצים עבודות גמישות יותר והם רוצים לשלוט בזמן שלהם, כך שהעבודה תסתדר עם שאר פעילויות הפנאי שמפתחות אותו. עבודה זה נייס טו האב, חשובה יותר המשמעות, והעבודה תסדר את עצמה בהתאם לחיים שלי".

מה זו משמעות מבחינתם?
"פחות חשיבות לעניין של התעודות ויותר למיומנויות. הם היו רוצים להתקדם מהר ולרכוש כמה שיותר מיומנויות בזמן קצר. לדלג בין מקצועות וללמוד כמה שיותר כדי לשפר את השכר. אני חושבת שיש פה הזדמנות להמון צעירים שמה שמדבר אליהם זה עבודה עם הידיים, ואפשר למצוא את המשמעות בזה.

אורית רמון, מנהלת אגף הדרכה בהתאחדות התעשיינים / צילום: אסף שילה

"התעשייה היא מקום יציב, גם בתקופת הקורונה היא עבדה 24/7 וברוב המקומות לא ראית חל"ת אלא דווקא הגברת הפעילות. ההיבטים החיוביים שהיו ברורים מאליהם לדורות הקודמים לא ברורים לצעירים".

אבל אין עבודה מהבית.
"כמעט שלא, גם בעבודות מטה נדרשים להיות במשרד".

מפת משרות גיאוגרפית

בין מסקנות הפורום הייתה מציאת שמות חדשים לתפקידים ולמקצועות בתעשייה, לחשוף צעירים לתעשייה כבר בבתי ספר תיכוניים ולקיים ביקורים במפעלים השונים. מצד המעסיקים ממליץ הפורום לקיים תהליכים של שימור עובדים ופעילות רווחה ותרבות, לנסות בכל זאת לשלב עבודה מהבית ולפתוח משרות התמחות.

בענייני הקידום, אומרת רמון, כי אף שהצעירים רוצים להתקדם מהר, הם לא מסתכלים 20 שנה ואפילו לא 5 שנים קדימה. "אנחנו מדגישים את אפשרויות הקידום בתעשייה: לצאת להכשרות, לעבור קורסים, ולהתפתח לא רק אנכית אלא גם רוחבית", היא אומרת.

כדי לחשוף את האפשרויות, הקים הפורום המשותף מפת משרות בתעשייה המותאמות לצעירים לפי אזורים גיאוגרפיים. "ביקשנו משרות ג'וניורים. בתעשייה יש הרבה יותר סובלנות לזה ועושים את זה שנים - קולטים ג'וניורים ומצמידים להם מנטור. במפת המשרות יש יותר מ-250 משרות בכל הארץ".

עוד כתבות

ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

מה הסיכוי שהפד ישנה את מדיניותו ואיך תשפיע פלישה של רוסיה לאוקראינה

האינפלציה דוחקת במקבלי ההחלטות בבנק האמריקאי להעלות את הריבית, אך עולה שאלה אם הטלטלה בשווקים תשפיע על הנחישות של הפד לסגת מהמדיניות המוניטרית האולטרה מרחיבה ● רוחות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה עשויות לספק למקבלי ההחלטות סולם לרדת מהעץ

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

לייסוורק / צילום: Shutterstock

חברת אבטחת הענן מארה"ב שעברה מהפכה ומאיימת לבלוע את חדי הקרן הישראליים בתחום

לייסוורק, סטארט־אפ מעמק הסיליקון שנוסד ב־2015, החל כחברה לא יציבה עם תחלופה גבוהה של מנכ"לים ● תוך שנה אחת בלבד, חברת הענן גייסה סכום אסטרונומי של 1.8 מיליארד דולר ועקפה את השווי של וויז, אורקה ואקווה ● "הטכנולוגיה של לייסוורק אמנם לא הכי מתקדמת", טוען משקיע ישראלי בכיר, "אולם יש לה 1.8 מיליארד דולר בבנק כדי להתמודד עם המתחרות”

מסכים אדומים בבורסה / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בת"א: המדדים המובילים איבדו כ-4%

ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-3.7% ות"א 90 צנח ב-4% ● ת"א ביומד התרסק ב-5.6% ומדד הבנקים איבד 4.1% ● ירידות חדות בבורסות אירופה וארה"ב ● הדולר והאירו התחזקו מול השקל

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021 לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

המסעדה הבאה. האם היא תחזיר את ההשקעה? / צילום: אוהד קאב

ההימור הבא של רשת, בעלות מוערכת של חצי מיליון שקל לפרק: "המסעדה הבאה"

לאחר ש"הישרדות", "האח הגדול" ו"אקס פקטור" הניבו נתוני רייטינג נמוכים, הפורמט המקורי הראשון בעידן אבי בן טל מושק השבוע ● בצעד לא שגרתי, תוכנית הבכורה תשודר ללא פרסומות ● בכיר בתעשיית המדיה: "זה מבטיח, אבל רשת רחוקים לאחרונה מלהצטיין בעריכה והפקת תוכן"

מסכים אדומים בבורסה / אילוסטרציה: Shutterstock

המגמה השלילית בבורסות: "השווקים עושים את העבודה עבור הפד"

רפי גוזלן, אי.בי.אי: "הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להמשיך ולהכין את השווקים להעלאת הריבית במרץ, ואולי לספק הבהרות בנוגע לאופן צמצום המאזן ועיתויו"

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

סוחרים מודאגים לאור הירידות בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

וול סטריט שינתה כיוון עשר דקות לפני סיום המסחר וננעלה בעליות

מוקדם יותר היום הירידות בוול סטריט החריפו עד לנפילות של 4.5% במדדים הראשיים ● ירידות חדות באירופה: קאק התרסק ב-4%, דאקס נפל ב-3.7% ופוטסי איבד 2.5% ● המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות להודעת הפד ביום רביעי ולדוחות הכספיים שיתפרסמו בימים הקרובים

ירידות בשווקים / צילום: Shutterstock, charnsitr

ירידות חדות באסיה; הביטקוין מתייצב, הנפט בעלייה קלה

מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2% ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

חברת החשמל עדכנה את מחיר הגז מתמר: יירד בעד 29%

חברת החשמל חתמה מול שותפות תמר על עדכון המחיר שבהסכם הגז מ-2012 ● לפי החוזה המקורי והשנוי במחלוקת, מחיר הגז היה אמור לרדת בעד 25%, אך חברת החשמל השיגה הוזלה גבוהה יותר לאחר שהתחייבה לרכוש כמות גז נוספת ללא מכרז במחיר נמוך ולדחות את העדכון הבא של המחיר בחצי שנה

התחרות בשוק המשכנתאות חשובה במיוחד נוכח הביקוש למשכנתאות בחודשים האחרונים / צילום: Shutterstock

הממשלה מבטיחה להוזיל את המשכנתה בעזרת גופים חוץ בנקאיים

הצעת חוק ממשלתית אמורה לשנות את התנאים לפיהם חברות אשראי חוץ בנקאיות יוכלו לגייס חוב ● במידה וההצעה תעבור, הריביות שהציבור משלם על משכנתאות צפויות לרדת ● כעת נותר לבדוק, האם הוזלת המשכנתאות תתדלק אפילו יותר את השוק שהגיע לביקושי שיא

גבי רביד / צילום: כדיה לוי

ביום ששוק הקריפטו מתרסק: הנכסים הדיגיטליים של צבי זיו וגבי רביד נכנסו לבורסה

בית ההשקעות סילבר קסטל, אותו הקימו בכירי שוק ההון לשעבר יחד עם המנכ"ל אלי מיזרוח, השלים את המיזוג לשלד הבורסאי איי.סי.בי

פינוי כפר שלם / צילום: נת''ע

נת"ע הודיעה על השלמת פינוי כפר שלם: "מטלה לא משמחת אך הכרחית"

נת"ע הודיעה כי בסיוע משטרת ישראל הושלם הבוקר פינוי ששת המבנים האחרונים שנותרו על שטח התוואי הסגול של הרכבת הקלה בכפר שלם ● "הסדר נשמר במהלך הפינוי, ולא נרשמו אירועים חריגים" ● האם כעת מעטפות המכרז לשלב השני בפרויקט ייפתחו?

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

וול סטריט. הטקטיקה ללכת נגד המגמה הוכיחה את עצמה לפחות 10 פעמים מאז וכולל משבר 2008 / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

תזמון השוק ופעולה של פחד רגעי: הטעויות שקשה לתקן בתיק ההשקעות

האם נכון "לשבת בחוץ עד יעבור זעם" בתקופה של ירידות שערים חדות, ובאיזה מטבע צריך להתנהל תיק השקעות של אזרח אמריקאי שמתגורר בישראל? ● אלה חלק מהשאלות שהוצגו בחודש שעבר בבחינת רשות ני"ע למבקשים להשיג רישיון ניהול תיקים ● כתבה שנייה מתוך שתיים

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

23 מיליארד דולר התאדו: חברות ההייטק הישראליות משלמות את מחיר המפולת בוול סטריט

"בציר 2021" - כ-20 חברות טכנולוגיה ישראליות שהגיעו אשתקד לוול סטריט - מעלה תמונה עגומה ● את עיקר ההפסדים למשקיעים הסבו חברות שמוזגו ל-SPAC, שבפחות משנה מחקו כ-18 מיליארד דולר, אך גם אותן אלה שהונפקו בדרך המסורתית לא חמקו מהירידות

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של ארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"