גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תל אביב ננעלה בירוק בוהק: ת"א 90 קפץ 2.6%, פורסייט זינקה 8.1%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 90 קפץ 2.6% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.9% ● טאואר קפצה, פריון זינקה ● הביטקוין מתאושש, הנפט נסחר בעלייה חדה

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים בעליות חדות: מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 90 קפץ 2.6% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.9%.

מבין המדדים הענפיים, את העליות הוביל מדד טכנולוגיה שקפץ 3.3%, מדד נפט וגז עלה 2.5%, מדד נדל"ן התקדם 1.9%, מדד הבנקים עלה 1.3%, מדד ביטוח התחזק 1.2%, מדד פיננסים הוסיף 1.3% ומדד ביומד עלה 1.7%.

בצמרת מדד הדגל, בזק עלתה 3%. מניית דיסקונט עלתה 2.3% ומניות לאומי והפועלים התקדמו 1.1%. טאואר סיימה את היום עם עלייה של 3.8%.

עוד בלטו, פורסייט שזינקה 8.1%, לוזון נדל"ן שטסה 18.8% ולייבפרסון שהוסיפה 5%.

16:45

הפתיחה החיובית בניו יורק הענקיה עוד תמיכה לעליות בתל אביב: מדד ת"א 35 עולה ב-1.4% ומדד ת"א 90 קופץ 1.9% מדד נפט וגז קופץ 2% ומדד הבנקים עולה 0.9%.

15:20

המומנטום החיובי בבורסה המקומית נמשך, ובעוד שת"א 35 עולה ב-1.3% מדד ת"א 90 ממריא ב-2.1%. מדדי הטכנולוגיה והתקשורת עולים ב-2.5%, מדד הנפט ב-2.1%. מחזור המסחר עד כה מסתכם ב-1.18 מיליארד שקל.

בראש מדד ת"א 35 עדיין ממקומת טאואר  שקופצת ב-5%, בתחתית המדד אופקו שיורדת ב-1.8% ופריגו שמשילה 1.7%. הראל השקעות  נסחרת ביציבות, שאר המניות במדד נסחרות בירוק.

פוטומיין , שפיתחה אפליקציה מבוססת בינה מלאכותית לסריקת תמונות, מזנקת ב-35% ללא דיווח משמעותי ברקע, טוגדר קופצת 13% לאור מכירה ראשונה של קנאביס בגרמניה (ראו דיווח מוקדם) וגם טקטונה, פורסייט, אנרג'ין, פריון וגילת מתחזקות.

חברת השקעות הנדל"ן בוליגו קפיטל  מזנקת לאחר שדיווחה על השלמת מכירת מקבץ דיור (מולטי-פמילי) של 248 יחידות דיור בעיר אל פאסו במדינת טקסס תמורת 25 מיליון דולר. הנכס נרכש על ידי בוליגו בשנת 2017 תמורת 15.8 מיליון דולר. סך תזרים המזומנים החופשי הצפוי שינבע מעסקת המכירה, ובצירוף החלוקות השוטפות במהלך תקופת ההשקעה, יסתכם לכ-12 מיליון דולר, המשקפים לשותפים המוגבלים תשואה שנתית של כ-21%.

אנלייבקס  דיווחה כי בעקבות סקירת הנתונים הפרה-קליניים והקליניים של החברה, תכנון הניסוי והליך הייצור, אישרה רשות התרופות הלאומית של יוון את הרחבת הניסוי שלב II ב-Allocetra לטיפול בחולים עם ספסיס מבוסס דלקת ריאות ביוון.

13:45

העליות בתל אביב נמשכות ואף מתחזקות. ת"א 35 עולה ב-1.2% בהובלת טאואר  שמזנקת ב-5.5%, אחריה מיטרוניקס  ונובה  שעולות ב-3.5% (ובתחתית פריגו  ואופקו ). ת"א 90 מוסיף 1.6% - כשבפסגה פריון  שמתקדמת 6.8% וגילת  שמתחזקת ב-6.3% (ובתחתית קרור ).

מדד הבנקים עולה ב-0.6%, עלייה בשיעור נמוך יחסית לשאר המדדים הענפיים. מדד הגלובל בלוטק עולה ב-2%, מדד הטכנולוגיה ב-2.5%, מדד הנפט וגז ב-1.8%. מחזור המסחר מסתכם בכ-815 מיליון שקל.

חברת הנכסים הדיגיטליים טקטונה  מזנקת ב-10% בעקבות דיווח על השלמת פיתוח של מערכת מבוססת בינה מלאכותית שתאפשר למשתמשים ליצור יצירות אמנות דיגיטלית שהם יכולים להטביע כ-NFT.

ברקת  מתחזקת לאחר שהודיעה כי תעמיד מימון בסך 62 מיליון שקל לקבוצת בעלי קרקע בהוד השרון, שהמתינו מעל 15 שנה עד לקבלת היתר בנייה לפרויקט בן 18 קומות.

12:45

נמשכת המגמה החיובית בבורסה, במקביל לעליות באירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט.

עליות בולטות רושמות מניות טאואר, פריון נטוורק , גילת, פתאל החזקות , קבוצת דלק, ראדא, נובה, דוראל אנרגיה  וקמטק.

מנגד, ירידות חדות רושמות אילקס מדיקל , תיגבור, פריגו, אנלייבקס ובליץ.

10:50

מתחזקות העליות בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-1% ומדד ת"א 90 עולה בכ-1.5%. 

חברת צ'קראטק  עדכנה היום על ביצוע מכירה ראשונה של מערכת טעינת רכב חשמלי מהירה שפתיחה בגרמניה. זאת, במסגרת ההסכם שנחתם בין חברת EES הגרמנית אשר הינה השותף המקומי של חברת צ'קראטק, לבין חברת השקעות שמושבה בגרמניה ובעלת נסיון ומוניטין בייזום השקעות בנכסים מניבים בתחומי האנרגיה. ההסכם שנחתם בין הצדדים כולל שיתוף פעולה בהקמת 2 מתקנים לטעינה מהירה של רכבים חשמליים בהן ישולבו מוצרי החברה, המשמשים לחיזוק רשת החשמל באתר הטעינה מהירה ומאפשרים האצת קצב הטעינה.

חברת הקנאביס הרפואי טוגדר , מדווחת כי מכרה בגרמניה 50 ק"ג ראשונים של תפרחות קנאביס רפואי שגודלו במתקן החברה באוגנדה. החברה, שנמצאת בקשר עם לקוחות אסטרטגיים נוספים, נערכת להמשך ייבוא לגרמניה על מנת לספק לשוק זה תוצרת קנאביס רפואי באופן שוטף ולנצל את ראשוניותו וקצב הצמיחה המהיר במטרה לכבוש נתח שוק גדול.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח תוך המשך המגמה החיובית, כשמדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6% ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.5%. 

עליות בולטות רושמות מניות טאואר, קבוצת דלק , אורמת, איי.סי.אל  וטוגדר.

סקודיקס , שמפתחת מערכות דיגיטליות להשבחת דפוס, מזנקת לאחר שהודיעה כי מכרה שתי מדפסות נוספות לענקית הדפסות צילומים אמריקאית בתמורה ל-1.4 מיליון דולר (בנוסף לשש מדפסות שכבר רכשה). סקודיקס מאפשרת יצירה של כרטיסי ברכה ייחודיים ואישיים, ולפי החברה בשנה שעברה נמכרה בארה"ב כמות שיא של יותר מ-50 מיליון כרטיסי ברכה עם הדפסות סקודיקס.

גם חברת הנכסים הדיגיטליים טקטונה  מרכזת עניין לאחר שדיווחה על השלמת הכניסה לעולם ה-NFT. החברה השלימה פיתוח של מערכת מבוססת בינה מלאכותית שתאפשר למשתמשים ליצור יצירות אומנות דיגיטלית שהם יכולים להטביע כ-NFT תמורת תשלום חד פעמי. המכירות הראשוניות יחלו במהלך השבועות הקרובים כשכל התשלומים יתבצעו במטבע האית'ריום.

08:40

בשוק המט"ח, הדולר נחלש בכ-0.3% ונסחר סביב 3.15 שקלים והאירו נחלש בשיעור דומה ונסחר סביב 3.558 שקלים.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה חיובית

יום המסחר בבורסה צפוי, ככל הנראה, להיפתח בעליות קלות במדדי המניות המובילים. זאת לאחר שאתמול המסחר בבורסה המקומית ננעל בעליות שערים, שהתחזקו לאחר הפתיחה הירוקה בוול סטריט. ת"א 35 המריא בקרוב ל-1%, ת"א 125 עלה ב-0.8% ות"א 90 ב-0.7%. מדד התקשורת בלט עם עלייה גבוהה של 1.8%, מדד הביומד השיל 1.27%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל. 

2. עליות חדות בוול סטריט

יום המסחר הראשון לשבוע זה הסתיים בארה"ב בעליות שערים חזקות - כולל מדד הנאסד"ק שטיפס בקרוב ל-1% לאחר שהחל את היום בירידה. דאו ג'ונס עלה כמעט ב-1.9%, S&P 500 ב-1.1%.

תשואות האג"ח גם עלו בחדות, והתשואה על איגרת ממשל ארה"ב ל-10 שנים עלתה ב-9 נקודות בסיס ל-1.42%.

3. פערים מעורבים בדואליות

למרות העליות החדות בוול סטריט, המניות הדואליות חזרו מניו יורק עם פערים מעורבים. נייס  עם פער שלילי של כ-1.5% וטבע כ-0.6% כך שהן צפויות לרדת הבוקר. מנגד, טאואר  עם פער חיובי של כ-3%, נובה 1.7% ואורמת 1.3% והן צפויות לעלות.

4. עליות באסיה ובחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה חיובית. מדד הניקיי בטוקיו רושם עלייה של 2.2% ומדד ההנג סנג בהונג קונג עולה בכ-1.8%. 

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות של 0.4%-0.5%. התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עולה לכ-1.45%.

בזירת הקריפטו, הביטקוין מטפס ונסחר סביב 51,000 דולר. גם האת'ריום עולה בכ-3%  ונסחר סביב 4,350 דולר.

5. סחורות: הנפט ממשיך לעלות

בזירת המסחר בסחורות, חוזה לפברואר על נפט מסוג ברנט רושם עלייה של יותר מ-1% ונסחר סביב 73.8 דולר לחבית, וחוזה על נפט מסוג WTI רושם עלייה של 1.3% ל-70.4 דולר לחבית.

הזהב נסחר ביציבות.

עוד כתבות

נתי סיידוף, בעל השליטה בקבוצת שיכון ובינוי / צילום: איל יצהר

מכה לשיכון ובינוי: הוגדרה כגורם ריכוזי במשק

חברת הנדל"ן הוכללה ברשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שמחזור המכירות הקובע והאשראי הקובע של הקבוצה חצו בשנת הכספים 2021 את הרף להגדרתן כריאליות משמעותיות ● גם בית ההשקעות מור הצטרף לרשימה

הדולר, האירו והשקל / צילום: Shutterstock

הדולר כבר היה בשיא של 20 שנה, מה גרם לו לשנות כיוון?

העלאת הריבית האגרסיבית של הפד והירידות בשווקים דחפו את הדולר מתחילת השנה כלפי מעלה מול כל המטבעות העיקריים כמעט ● בטווח הארוך יותר, כל הסימנים מראים על התחזקות משמעותית של האירו מול המטבע האמריקאי ● ובינתיים השקל, שעד יולי היה אחד המטבעות החלשים בעולם, התחזק בחודש שעבר מול כל המטבעות העיקריים

מירב בן ארי, יש עתיד / צילום: שלומי יוסף

האם נשים מהוות רוב בקרב הקצינים הבכירים בשב"ס?

הפרשה הקשה שנחשפה בשב"ס העלתה שאלות לגבי הייצוג הנשי בו. בדקנו ● המשרוקית של גלובס

עבודות בכביש / צילום: שלומי יוסף

התנועה לאיכות השלטון: חשש לניגוד עניינים במכרז של נתיבי ישראל

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"שית ולרשות החברות בחשש לניגוד עניינים במכרז שמוערך ב-600 מיליון שקל להחלפת גופי תאורה ● בתנועה טוענים כי בעלי עניין בחברה המייצרת תאורה חכמה ומספקת מוצרים לזוכה במכרז לקחו חלק מרכזי בניסוח התנאים ● נתיבי ישראל: "הטענות נבחנו וטופלו בצורה מקצועית ועניינית. אז, כמו גם היום, מדובר על טענות בהן כלום ושום דבר"

נעמה לזימי, מפלגת העבודה / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השרים של מפלגת העבודה נדחקו הצידה: כך תיראה הרשימה לכנסת

מרב מיכאלי נבחרה לראשות העבודה, וחמשת המקומות הראשונים במפלגה הם: נעמה לזימי, גלעד קריב, אפרת רייטן, רם שפע ואמילי מואטי ● אחוזי ההצבעה היו יחסית נמוכים ועמדו על 57% מקרב המתפקדים

שדה התעופה רמון / צילום: Shutterstock

מהפכה קטנה: תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו להמריא לחו"ל מישראל

עד כה, תושבי הרשות הפלסטינית שרצו להמריא לחו"ל נאלצו להמריא מעמאן, אליה הגיעו דרך מעברי הגבול היבשתיים ● הטיסות, שימריאו משדה התעופה רמון אל אנטליה, ובהמשך גם לאיסטנבול, יופעלו ע"י חברת התעופה הטורקית אטלס בתדירות של שתי טיסות בשבוע

הסכמים לחלוקת רכוש שאינם מביאים בחשבון תשלומי מס עתידיים עלולים לגרום לחוסר שוויון מהותי בין בני הזוג / אילוסטרציה: Unsplash, Wil Seaman

מתגרשים? היזהרו ממלכודות מיסוי מקרקעין

הסכמים לחלוקת רכוש שאינם מביאים בחשבון תשלומי מס עתידיים עלולים לגרום לחוסר שוויון מהותי בין בני הזוג ● איך ניתן להימנע מכך? מומחים לדיני משפחה ולמיסוי מקרקעין מסבירים

וול סטריט / צילום: Shutterstock, Lucky-photographer

ג'פריס: שוק המניות הגואה מתקרב לאיתות על מהלך "ענק", אבל באיזה כיוון?

קצב העלייה של שוק המניות, בעודו ממשיך להתאושש מהשפל של יוני, מתקרב לעוצמה שקדמה למהלכים "ענקיים" בעבר ● המשקיעים עומדים בפני דילמה, משום שמהלכים מסוג זה יכולים ללכת לשני הכיוונים, כפי שציינו אנליסטים בבנק ההשקעות ג'פריס

בועז לוי מנכ''ל תע''א, בצלאל מכליס מנכ''ל אלביט, יואב הר אבן מנכ''ל רפאל / צילום: תע''א, אסף שילה/ישראל סאן, רפאל

אלה החברות הביטחוניות המכניסות בעולם. היכן הישראליות ברשימה?

רשימת מאה החברות הביטחוניות השנתית של אתר "דיפנס ניוז" מגלה כי אלביט, רפאל ותע"א נכנסו לדירוג בעשיריות השלישית והרביעי עם היקף הכנסות של 11.7 מיליארד דולר יחדיו ● אלביט היא הבכירה ברשימה, במקום ה-31 ● את מי עקפו הישראליות ומי החברות ששולטות בפסגת הרשימה?

גיל שרון, יו''ר בזק / צילום: רמי זרנגר

בזק מסכמת רבעון חזק לאחר שההכנסות מאינטרנט קפצו ב-10%

הסיבים האופטיים והשיפור בפלאפון מסדרים לקבוצה רבעון חזק נוסף, והיא תחלק דיבידנד בסך 294 מיליון שקל ● הכנסות הקבוצה כולה טיפסו ב-1.1%, בעיקר הודות להכנסות בזק קווי ופלאפון

בנייה בתל אביב. אדריכלים שיחרגו מהוראות החוק ישלמו קנסות בגובה של עד 226 אלף שקל / צילום: שלומי יוסף

לקראת רפורמת הרישוי העצמי: אלו הקנסות לאדריכלים שיחרגו מהחוק

טיוטת תקנות שפרסם משרד המשפטים מפרטת את העונשים למי שייתן היתרי בנייה בניגוד להוראות החוק ● הקנסות מגיעים לגובה של 226 אלף שקל ● בענף חוששים: "מאחר שמרחב הטעות גדול, אדריכלים יימנעו ממתן היתרים"

לוי הלוי, מנכ''ל כאל / צילום: רמי זרנגר

דוחות כאל: מחזורי העסקאות זינקו במחצית הראשונה - וכך גם הרווחים

חברת כרטיסי האשראי דיווחה על רווח נקי של 161 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2022, לאחר שמחזור העסקאות זינק ב-19% ● תיק האשראי צמח ב-24% בהשוואה לסוף הרבעון השני של השנה שעברה

מהארנונה ועד הפנסיה התקציבית: המחירים הסמויים של האינפלציה / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

מקבלי הפנסיה התקציבית יזכו לתוספת נדיבה, הדלק יתייקר: המרוויחים והמפסידים מהאינפלציה

סעיף ההצמדה למדד המחירים לצרכן היה בעשור האחרון עוד כוכבית שולית בחוזים ובתשלומים רבים, אך אינפלציה של 4.4% הפכה אותו לסעיף ששווה 11 מיליארד שקל ● בקצבאות ביטוח לאומי, בארנונה, בבלו, בפנסיות התקציביות וגם במשכנתאות ובשכר במגזר הציבורי: כמה מהמשק הישראלי צמוד למדד?

הבית ברחוב הבושם. בעיגול: עמיר שאלתיאל / צילום: איל יצהר

30 מיליון שקל ברמת השרון: הבית החדש של יו"ר קבוצת אלדר

עמיר שאלתיאל, יו"ר קבוצת אלדר ומאנשי הנדל"ן המוכרים בענף, רכש את הבית עם אשתו ● ברמת השרון עצמה בוצעו 11% מכלל העסקאות בשוק היוקרה בשנת 2022 ● וגם: מה מוביל בעלים של רשת סופרמרקטים להשקיע בהקמת מבנה קמפוס אקדמי ● אירועים ומינויים

וואטסאפ / צילום: Shutterstock

לעזוב קבוצה בשקט ולקבוע מי רואה שאתם מחוברים: הפיצ'רים החדשים בוואטסאפ

לעזוב קבוצה בשקט, לבחור מי יכול לראות אותנו כשאנחנו מחוברים, ולחסום צילום מסך במדיה שנשלחת פעם אחתמארק צוקרברג הכריז כי וואטסאפ מוסיפה תכונות אלה כדי שמשתמשים יוכלו לשלוט טוב יותר בשיחות שלהם  ● "נמשיך לבנות דרכים חדשות להגן על ההודעות שלך ולשמור אותן פרטיות ומאובטחות"

ברק וסדצקי מהמרים על החברה שרוצה להנדס חצי מסוגי החיידקים בעולם / צילום: איל יצהר

אהוד ברק וסיגל סדצקי מהמרים על חברה שרוצה להנדס חיידקים

חברת גאיה ביו, שהוקמה לפני כשנה, מפתחת מערכת בינה מלאכותית לזיהוי ומיון חיידקים להינדוס ● החברה הצעירה, שגייסה עד כה רק גיוס סיד מקרן ונצ'ר ישראל וממשקיעים פרטיים מאירופה, כבר הצליחה לגייס לשורותיה יועצים בכירים כמו רה"מ לשעבר אהוד ברק ופרופ' סיגל סדצקי, לשעבר ראש שירותי רפואת הציבור במשרד הבריאות

מספר חברי הכנסת שנבחרו בפריימריז

רוב חברי הכנסת לא נבחרים בפריימריז

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם • והפעם: בשנות ה-90 הפריימריז היו בשיא, ואז הליכוד שינו את שיטת הבחירות שלהם ● הליכוד חזרו לקיים פריימריז ב-2009, אבל ברוב המוחלט של השנים, רוב חברי הכנסת לא נבחרו בפריימריז

פרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות קלות באירופה; החוזים בניו יורק יציבים לקראת נתוני האינפלציה

קצב האינפלציה השנתי בסין עלה ל-2.7%, העלייה של מדד המחירים ליצרן התמתנה ● הביטקוין מאבד כ-4%, גם האת'ריום צונח ● בורסת הקריפטו קוינבייס דיווחה אמש על הפסד עצום; הלילה דיסני תפרסם דוחות

דניאל ספיר, מנכ''ל סלקום / צילום: איל יצהר

הישראלים טסו לחו"ל והקפיצו את הכנסות סלקום

הכנסות סלקום ברבעון השני הסתכמו ב-1.069 מיליארד שקל ● הסלולר חוזר לצמוח, אבל הטלוויזיה נשחקת ביחס לרבעון הקודם

מיזוג איירון סורס עם יוניטי / צילום: Shutterstock

עסקת המכירה של איירון סורס בסכנת ביטול; המניה צוללת בוול סטריט

חברת AppLovin הגישה הצעה לא מחייבת לרכישת יוניטי, שאמורה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית ב-4.4 מיליארד דולר, והעמידה כתנאי את ביטול העסקה ● מניית איירון סורס צונחת במעל ל-15% בוול סטריט