גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תל אביב ננעלה בירוק בוהק: ת"א 90 קפץ 2.6%, פורסייט זינקה 8.1%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 90 קפץ 2.6% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.9% ● טאואר קפצה, פריון זינקה ● הביטקוין מתאושש, הנפט נסחר בעלייה חדה

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים בעליות חדות: מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 90 קפץ 2.6% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.9%.

מבין המדדים הענפיים, את העליות הוביל מדד טכנולוגיה שקפץ 3.3%, מדד נפט וגז עלה 2.5%, מדד נדל"ן התקדם 1.9%, מדד הבנקים עלה 1.3%, מדד ביטוח התחזק 1.2%, מדד פיננסים הוסיף 1.3% ומדד ביומד עלה 1.7%.

בצמרת מדד הדגל, בזק עלתה 3%. מניית דיסקונט עלתה 2.3% ומניות לאומי והפועלים התקדמו 1.1%. טאואר סיימה את היום עם עלייה של 3.8%.

עוד בלטו, פורסייט שזינקה 8.1%, לוזון נדל"ן שטסה 18.8% ולייבפרסון שהוסיפה 5%.

16:45

הפתיחה החיובית בניו יורק הענקיה עוד תמיכה לעליות בתל אביב: מדד ת"א 35 עולה ב-1.4% ומדד ת"א 90 קופץ 1.9% מדד נפט וגז קופץ 2% ומדד הבנקים עולה 0.9%.

15:20

המומנטום החיובי בבורסה המקומית נמשך, ובעוד שת"א 35 עולה ב-1.3% מדד ת"א 90 ממריא ב-2.1%. מדדי הטכנולוגיה והתקשורת עולים ב-2.5%, מדד הנפט ב-2.1%. מחזור המסחר עד כה מסתכם ב-1.18 מיליארד שקל.

בראש מדד ת"א 35 עדיין ממקומת טאואר  שקופצת ב-5%, בתחתית המדד אופקו שיורדת ב-1.8% ופריגו שמשילה 1.7%. הראל השקעות  נסחרת ביציבות, שאר המניות במדד נסחרות בירוק.

פוטומיין , שפיתחה אפליקציה מבוססת בינה מלאכותית לסריקת תמונות, מזנקת ב-35% ללא דיווח משמעותי ברקע, טוגדר קופצת 13% לאור מכירה ראשונה של קנאביס בגרמניה (ראו דיווח מוקדם) וגם טקטונה, פורסייט, אנרג'ין, פריון וגילת מתחזקות.

חברת השקעות הנדל"ן בוליגו קפיטל  מזנקת לאחר שדיווחה על השלמת מכירת מקבץ דיור (מולטי-פמילי) של 248 יחידות דיור בעיר אל פאסו במדינת טקסס תמורת 25 מיליון דולר. הנכס נרכש על ידי בוליגו בשנת 2017 תמורת 15.8 מיליון דולר. סך תזרים המזומנים החופשי הצפוי שינבע מעסקת המכירה, ובצירוף החלוקות השוטפות במהלך תקופת ההשקעה, יסתכם לכ-12 מיליון דולר, המשקפים לשותפים המוגבלים תשואה שנתית של כ-21%.

אנלייבקס  דיווחה כי בעקבות סקירת הנתונים הפרה-קליניים והקליניים של החברה, תכנון הניסוי והליך הייצור, אישרה רשות התרופות הלאומית של יוון את הרחבת הניסוי שלב II ב-Allocetra לטיפול בחולים עם ספסיס מבוסס דלקת ריאות ביוון.

13:45

העליות בתל אביב נמשכות ואף מתחזקות. ת"א 35 עולה ב-1.2% בהובלת טאואר  שמזנקת ב-5.5%, אחריה מיטרוניקס  ונובה  שעולות ב-3.5% (ובתחתית פריגו  ואופקו ). ת"א 90 מוסיף 1.6% - כשבפסגה פריון  שמתקדמת 6.8% וגילת  שמתחזקת ב-6.3% (ובתחתית קרור ).

מדד הבנקים עולה ב-0.6%, עלייה בשיעור נמוך יחסית לשאר המדדים הענפיים. מדד הגלובל בלוטק עולה ב-2%, מדד הטכנולוגיה ב-2.5%, מדד הנפט וגז ב-1.8%. מחזור המסחר מסתכם בכ-815 מיליון שקל.

חברת הנכסים הדיגיטליים טקטונה  מזנקת ב-10% בעקבות דיווח על השלמת פיתוח של מערכת מבוססת בינה מלאכותית שתאפשר למשתמשים ליצור יצירות אמנות דיגיטלית שהם יכולים להטביע כ-NFT.

ברקת  מתחזקת לאחר שהודיעה כי תעמיד מימון בסך 62 מיליון שקל לקבוצת בעלי קרקע בהוד השרון, שהמתינו מעל 15 שנה עד לקבלת היתר בנייה לפרויקט בן 18 קומות.

12:45

נמשכת המגמה החיובית בבורסה, במקביל לעליות באירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט.

עליות בולטות רושמות מניות טאואר, פריון נטוורק , גילת, פתאל החזקות , קבוצת דלק, ראדא, נובה, דוראל אנרגיה  וקמטק.

מנגד, ירידות חדות רושמות אילקס מדיקל , תיגבור, פריגו, אנלייבקס ובליץ.

10:50

מתחזקות העליות בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-1% ומדד ת"א 90 עולה בכ-1.5%. 

חברת צ'קראטק  עדכנה היום על ביצוע מכירה ראשונה של מערכת טעינת רכב חשמלי מהירה שפתיחה בגרמניה. זאת, במסגרת ההסכם שנחתם בין חברת EES הגרמנית אשר הינה השותף המקומי של חברת צ'קראטק, לבין חברת השקעות שמושבה בגרמניה ובעלת נסיון ומוניטין בייזום השקעות בנכסים מניבים בתחומי האנרגיה. ההסכם שנחתם בין הצדדים כולל שיתוף פעולה בהקמת 2 מתקנים לטעינה מהירה של רכבים חשמליים בהן ישולבו מוצרי החברה, המשמשים לחיזוק רשת החשמל באתר הטעינה מהירה ומאפשרים האצת קצב הטעינה.

חברת הקנאביס הרפואי טוגדר , מדווחת כי מכרה בגרמניה 50 ק"ג ראשונים של תפרחות קנאביס רפואי שגודלו במתקן החברה באוגנדה. החברה, שנמצאת בקשר עם לקוחות אסטרטגיים נוספים, נערכת להמשך ייבוא לגרמניה על מנת לספק לשוק זה תוצרת קנאביס רפואי באופן שוטף ולנצל את ראשוניותו וקצב הצמיחה המהיר במטרה לכבוש נתח שוק גדול.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח תוך המשך המגמה החיובית, כשמדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6% ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.5%. 

עליות בולטות רושמות מניות טאואר, קבוצת דלק , אורמת, איי.סי.אל  וטוגדר.

סקודיקס , שמפתחת מערכות דיגיטליות להשבחת דפוס, מזנקת לאחר שהודיעה כי מכרה שתי מדפסות נוספות לענקית הדפסות צילומים אמריקאית בתמורה ל-1.4 מיליון דולר (בנוסף לשש מדפסות שכבר רכשה). סקודיקס מאפשרת יצירה של כרטיסי ברכה ייחודיים ואישיים, ולפי החברה בשנה שעברה נמכרה בארה"ב כמות שיא של יותר מ-50 מיליון כרטיסי ברכה עם הדפסות סקודיקס.

גם חברת הנכסים הדיגיטליים טקטונה  מרכזת עניין לאחר שדיווחה על השלמת הכניסה לעולם ה-NFT. החברה השלימה פיתוח של מערכת מבוססת בינה מלאכותית שתאפשר למשתמשים ליצור יצירות אומנות דיגיטלית שהם יכולים להטביע כ-NFT תמורת תשלום חד פעמי. המכירות הראשוניות יחלו במהלך השבועות הקרובים כשכל התשלומים יתבצעו במטבע האית'ריום.

08:40

בשוק המט"ח, הדולר נחלש בכ-0.3% ונסחר סביב 3.15 שקלים והאירו נחלש בשיעור דומה ונסחר סביב 3.558 שקלים.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה חיובית

יום המסחר בבורסה צפוי, ככל הנראה, להיפתח בעליות קלות במדדי המניות המובילים. זאת לאחר שאתמול המסחר בבורסה המקומית ננעל בעליות שערים, שהתחזקו לאחר הפתיחה הירוקה בוול סטריט. ת"א 35 המריא בקרוב ל-1%, ת"א 125 עלה ב-0.8% ות"א 90 ב-0.7%. מדד התקשורת בלט עם עלייה גבוהה של 1.8%, מדד הביומד השיל 1.27%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל. 

2. עליות חדות בוול סטריט

יום המסחר הראשון לשבוע זה הסתיים בארה"ב בעליות שערים חזקות - כולל מדד הנאסד"ק שטיפס בקרוב ל-1% לאחר שהחל את היום בירידה. דאו ג'ונס עלה כמעט ב-1.9%, S&P 500 ב-1.1%.

תשואות האג"ח גם עלו בחדות, והתשואה על איגרת ממשל ארה"ב ל-10 שנים עלתה ב-9 נקודות בסיס ל-1.42%.

3. פערים מעורבים בדואליות

למרות העליות החדות בוול סטריט, המניות הדואליות חזרו מניו יורק עם פערים מעורבים. נייס  עם פער שלילי של כ-1.5% וטבע כ-0.6% כך שהן צפויות לרדת הבוקר. מנגד, טאואר  עם פער חיובי של כ-3%, נובה 1.7% ואורמת 1.3% והן צפויות לעלות.

4. עליות באסיה ובחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה חיובית. מדד הניקיי בטוקיו רושם עלייה של 2.2% ומדד ההנג סנג בהונג קונג עולה בכ-1.8%. 

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות של 0.4%-0.5%. התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עולה לכ-1.45%.

בזירת הקריפטו, הביטקוין מטפס ונסחר סביב 51,000 דולר. גם האת'ריום עולה בכ-3%  ונסחר סביב 4,350 דולר.

5. סחורות: הנפט ממשיך לעלות

בזירת המסחר בסחורות, חוזה לפברואר על נפט מסוג ברנט רושם עלייה של יותר מ-1% ונסחר סביב 73.8 דולר לחבית, וחוזה על נפט מסוג WTI רושם עלייה של 1.3% ל-70.4 דולר לחבית.

הזהב נסחר ביציבות.

עוד כתבות

בית חולים איכילוב / צילום: Shutterstock

״מאושפזים שיש להם גם קורונה״: האם בגל הנוכחי יש דבר כזה?

איכילוב, שטוען לאובססיה של המדינה בטיפול בקורונה, מביא נתונים שתומכים בתחלואה קשה הרבה פחות בגל הנוכחי ● לפי הנתונים, מבין 86 חולי קורונה שמאושפזים, 19 הגיעו בשל קורונה שהסתבכה, והיתר מסיבות אחרות ● בבתי חולים אחרים התמונה קצת שונה: בשיבא, למשל, מאושפזים כ-120 חולי קורונה. כשני שליש מהם מאושפזים בגלל הנגיף, וכשליש מאושפזים בגלל סיבות אחרות

שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל / צילום: תמר מצפי

פינוי הבמה או מהלך טקטי: מה עומד מאחורי פרישת אליהו מתפקיד יו"ר מגדל

בעל השליטה במגדל, שיחגוג השבוע 86, החליט לפנות את תפקיד יו"ר דירקטוריון החברה האם, מגדל אחזקות, וצפוי להיות מוחלף על ידי שופט העליון בדימוס חנן מלצר • השאלה: האם הוויתור על התפקיד יסלול את דרכו חזרה למעורבות ישירה בחברת הביטוח

תחרות שכר המתמחים במשרדי עורכי הדין הגדולים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

עוד פירמה מצטרפת לטרנד העלאות השכר: באיזה משרד עו"ד גדול הכי משתלם לעבוד?

מ. פירון מצטרף לטרנד העלאות השכר במשרדי עורכי הדין, שנחשף לראשונה בגלובס ●  שורה של משרדים, בהם גורניצקי, הרצוג פוקס נאמן, מיתר ואגמון, כבר שיפרו את תנאי העובדים במטרה להיאבק בבריחת המוחות להייטק

סניף של בנק לאומי בתל אביב / צילום: איל יצהר

כך הפכה מניית בנק לאומי לבעלת השווי הגבוה ביותר בבורסה של תל אביב

הדומיננטיות של הבנקים בולטת במדד הדגל של הבורסה – ת"א 35, עם 4 נציגות בין עשר החברות הגדולות בבורסה המקומית ● מ-26 בדצמבר נייס איבדה 15% ובמקביל לאומי עלתה ב-9%

שר החוץ יאיר לפיד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

עובדי משרד החוץ עוצרים את הגעת העובדים הזרים ותינוקות הפונדקאות

במסגרת עיצומים שנוקטים עובדי משרד החוץ, ועד העובדים הכריז שנציגויות ארה"ב, בוגוטוה וטיביליסי לא יטפלו בנושאי פונדקאות, וכן שבמנילה, הודו וקטמנדו לא ינפיקו אשרות עבודה ● הוועד מפנה את הביקורת שלו הן למשרד האוצר ובעיקר לשר החוץ שלא מתערב בסכסוך לטובתם

קנצלר אוסטריה, קרל ניהאמר / צילום: Associated Press, Michael Gruber

אוסטריה הציגה חוק לחובת חיסון נגד קורונה; קנס של 3,600 אירו למסרבים

לפי הצעת החוק, כל מי שמבוגר מגיל 18 יהיה מחויב להתחסן, כאשר נשים בהריון ומי שאינם יכולים להתחסן מסיבות רפואיות יוחרגו מהחובה ● אוסטריה היא המדינה הראשונה באירופה הנוקטת צעד זה, על רקע מיעוט גדול יחסית של מתנגדי חיסונים במדינה

ענת אטלס, מנהלת חטיבת אסטרטגיה ופיתוח עסקי במגדל / צילום: ניקי וסטפהל

מינוי ראשון לשגיא יוגב במגדל: ענת אטלס תנהל את חטיבת האסטרטגיה והדיגיטל

אטלס תגיע למגדל אחרי יותר מ-16 שנים בהראל ותהיה אחראית גם על עולם הדאטה והפיתוח העסקי • היא עבדה יחד עם יוגב בהראל בעת שהיה מנהל חטיבת הביטוח הכללי ו תחליף את ערן צימרמן שביקש לאחרונה לסיים את תפקידו

פרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות קלות בקריפטו, נעילה ירוקה בבורסות אירופה; יוניליוור צנחה 7%

דאקס עלה ב-0.3%, פוטסי הוסיף 0.9% וקאק התקדם 0.8% ● היום לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל יום מרטין לות'ר קינג ● יוניליוור צנחה לאחר שחברת הפארמה GSK דחתה את הצעתה לרכישת חטיבת הבריאות הצרכנית שלה בתמורה ל-50 מיליארד פאונד ● הכלכלה בסין התרחבה ב-8.1% בשנת 2021, לעומת צפי כלכלנים לצמיחה של 8.4%

אביר קארה, ימינה / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

האם החוב הנוכחי של המדינה גדול יותר מזה שהיה לה ב-2008?

איך נדע אם הקורונה פגעה בכלכלת ישראל יותר ממשבר האשראי? נשווה לשנים הנכונות ● המשרוקית של גלובס

אייל מליס, מנכ''ל קבוצת תנובה / צילום: רפי קוץ

תנובה שוכרת את שירותי חברת הלובינג של פורשות פוליסי

חברת תנובה (בשר) הצטרפה בסוף השבוע האחרון כלקוחה לחברת "נהלה ייעוץ ואסטרטגיה", שהקימו פורשות פוליסי עידית שבתאי סידיס, עדן קנובסקי ודפנה פביאן. תנובה הייתה מיוצגת על ידי פוליסי עד שהחברה נסגרה בדצמבר האחרון ● חברת שמיר אופטיקה חתמה על מיזם משותף עם מעבדת האופטיקה השבדית אופטילקס (Optileks) ● אירועים ומינויים

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

מדיניות "אפס קורונה" של סין עלולה לערער בשנית את שרשרת האספקה העולמית

הפרעות בשרשרת האספקה מתמשכות עקב המדיניות הקשיחה של סין בנוגע לקורונה, כך עפ"י כלכלנית ממודי'ס ● לדבר יהיו "השלכות משמעותיות על האינפלציה וכן על החלטות הבנק המרכזי בחודשים הקרובים"

אבנר מימון, ESET ישראל / צילום: מושיק ברין

בעלי ESET ישראל, רונן מואס, מסיים את תפקידו כמנכ"ל החברה. זה המחליף

חברת ההפצה קומסקיור, הנציגה והמפיצה של ESET בישראל, יצרנית האנטי וירוס Nod32 ו-ESET Internet Security - מחליפה את העומד בראשה אחרי שנים של יציבות ● אבנר מימון נכנס לתפקיד עם ניסיון מחברות כמו אסם, יישום וחברת קאבאו ● "נתמקד בהרחבה של ערכי הליבה", אמר בתגובה על המינוי החדש

אניית משא בנמל חיפה / צילום: Shutterstock

העומסים בדרך? ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בנמלי חיפה ואשדוד

הסיבה: כוונת המדינה לאפשר לנמל המפרץ ולנמל הדרום לפרוק גם אוניות מטען כללי, ולא רק אוניות מכולה כפי שלטענת ההסתדרות נקבע בין המדינה לוועדים ● ההסתדרות מאיימת להשבית את הנמלים החל מ-1 בפברואר

לשכת התעסוקה בת''א. להעניק אבטלה לתקופה מוגבלת / צילום: שירות תעסוקה

לפני השפעת האומיקרון: שיעור האבטלה בדצמבר 2021 ירד ל-4.1%

שיעור האבטלה הרחב בסיכום הרבעון הרביעי אשתקד: 6.5% - טוב יותר מהתחזיות של בנק ישראל לרבעון האחרון של 2021

טראוויס קלניק, מייסד אובר, אדם נוימן, מייסד wework, אליזבת הולמס, מייסדת ת'ראנוס, ג'יימס מונסיס, ממייסדי ג'ול / צילום: שאטרסטוק,  AP-Susan Walsh, מתוך ויקיפדיה Heisenberg Media

"חדי הקרן צברו כוח רב מדי, צריך לרסן אותם": חוקרים מישראל ומארה"ב קוראים למהפכה

כוחם של חדי הקרן בשוק גדל בקצב מסחרר, בעוד שנתוני הביצועים מוסתרים מהציבור ● ניסיון השנים האחרונות מראה שחוסר השקיפות עשוי להוביל למהלכים פסולים עד כדי מעשי הונאה של ממש ● עם ריבוי הסקנדלים, החוקרים קוראים לשים קץ להתנהלות החשאית ולהחיל את כללי השקיפות על החברות

קרן אופק / צילום: רמי זרנגר

ועד העובדים של פרטנר דורש מינוי נציג בדירקטוריון

בנוסף לבונוס, העובדים מעוניינים שבדומה לסלקום ולבזק, אבי גבאי יאפשר נציג שלהם בדירקטוריון פרטנר ■ בנוסף דורשים העובדים להיכנס עימם למו"מ מיידי עוד לפני השלמת העסקה להעברת השליטה בחברה

אלי בז'רנו, מנכ''ל ומייסד בורסת הקריפטו Bit2C / צילום: ביטוסי בעמ

"כולם מסביב אמרו לי 'הביטקוין מת, אתה מבזבז את הזמן שלך'. אבל מי שצחק עלינו בעבר, היום רוצה להצטרף"

אלי בז'רנו, מנכ"ל ומייסד בורסת הקריפטו Bit2C, ראשון לציון ● בן 42, נשוי ואב לשלושה, מתגורר בחולון ● החברה מעסיקה 15 עובדים ● "כשהתחלנו הצעתי לעורך הדין שלנו לקחת שכר-טרחה בביטקוין. היום הוא אומר שאם היה מסכים, היום הוא לא היה צריך לעבוד יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

מטוס ארקיע / צילום: תמר מצפי

בית הדין לעבודה נגד טייסי ארקיע שסירבו להטיס בדיקות אנטיגן מדרום קוריאה

ביה"ד לעבודה הוציא צו מניעה המורה לוועד טייסי ארקיע להשתבץ ל-6 טיסות מטען שאמורות להמריא לסיאול כדי להביא לארץ ערכות של בדיקות קורונה ● העובדים טענו כי אינם נוקטים עיצומים, אך ביה"ד קבע כי מדובר בפעולה קיבוצית מתואמת

רון תומר , נשיא התאחדות התעשיינים / צילום: איל יצהר

מחיר האומיקרון לשוק העבודה: 5 מיליון ימי מחלה אבודים בחודש אחד

בהתאחדות התעשיינים מעריכים כי גם אחרי קיצור הבידוד ל-5 ימים, המעסיקים ישלמו בגל האומיקרון כ-2 מיליארד שקל בחודש על ימי מחלה לעובדים שנדבקו ● כעת הם עתרו לבג"ץ בדרישה שהמדינה תשתתף בתשלום למאומתים ללא תסמינים, אבל באוצר צפויים להתנגד

אבו דאבי / צילום: Reuters, Ahmed Jadallah

איחוד האמירויות: שלושה הרוגים במתקפה באבו דאבי

מדובר במתקפה של המורדים החות'ים מתימן, שפועלים בגיבוי איראני ● במתקפה נורו טילים על שדה התעופה של אבו דאבי וכן על מתקנים של תעשיית הדלק ● המתקפה מפתיעה מעט שכן חיילי האמירויות כבר לא משתתפים בלחימה נגד החות'ים בתימן וההערכה היא כי איראן משגרת מסר מאיים לכל מדינות האזור