גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גוגל פיי הושק בישראל: איך זה יעבוד, ומה תעשה הכניסה למתחרים

השקת שירות התשלומים של גוגל תעמיד למבחן את השאלה איך ייראה השוק עם שמונה ארנקים דיגיטליים מבוססי אנדרואיד ● גלובס עם מה שצריך לדעת לפני שאתם משלמים דרך הנייד

גוגל פיי / צילום: Shutterstock
גוגל פיי / צילום: Shutterstock

אחרי חודשים של המתנה, ענקית הטכנולוגיה גוגל השיקה את פעילות הארנק הדיגיטלי שלה, גוגל פיי, בישראל. בתעשיית כרטיסי האשראי מדווחים על תנועה ערה של לקוחות שהזינו את כרטיסי האשראי שלהם אל תוך הארנק הדיגיטלי, אמנם לא כמו בעת כניסת אפל פיי לישראל בתחילת חודש מאי, אך בהחלט רבים הביעו עניין בשירות החדש בישראל.

שעות הבוקר לוו בלא מעט תלונות מצד צרכנים בחנות האפליקציות. חלק מהם טענו כי קיבלו הודעה כי הבנק שלהם לא אפשר את הזנת כרטיסי האשראי, אחרים התלוננו על גביית סכומים של חמישה שקלים. מולם, לא מעט צרכנים דיווחו על כך שנהנו מהטבות מחברות כרטיסי האשראי והבנקים לאחר שהשתמשו בכרטיס שלהם.

מכיוון שגוגל פיי הוא ארנק פתוח המאפשר להזין לתוכו יותר מכרטיס אשראי אחד, חברות כרטיסי האשראי והבנקים (ואף רשתות כמו סופר פארם) יצאו בשורה של הטבות כדי לשכנע את הציבור לבחור בכרטיס שלהם ככרטיס ברירת המחדל, בו ייעשה מירב השימוש בעת הפעלת הארנק הדיגיטלי.

מאבק דומה היה גם בעת כניסת אפל פיי לישראל בחודש מאי, אך הפעם ההטבות שונות מאשר לפני שבעה חודשים. החברות המנפיקות כרטיסי אשראי הפיקו לקחים ועתה העניקו הטבות צנועות יותר.

ומי בכל זאת החליט שלא להשתתף באירוע? לקוחות מועדון שופרסל שניסו להזין את כרטיס המועדון שלהם לתוך גוגל פיי נתקלו בהודעת סירוב. הסיבה: שופרסל מחזיקה ב-49% ממיזם פייבוקס המשותף לה ולבנק דיסקונט, ומתפעל ארנק דיגיטלי משל עצמו.
השאלה הגדולה היא מה תעשה כניסת גוגל פיי למתחרים - הארנקים הדיגיטליים הקיימים בישראל. באשר לאפל פיי, מדובר כאמור בקהל יעד שונה לגמרי. אולם כיום כבר פועלים בארץ שבעה ארנקים מבוססי אנדרואיד.

כאמור, כולם התיישרו עם גוגל פיי ונלחמים על מקומם ככרטיס ברירת המחדל במקביל להפעלת ארנק דיגיטלי משלהם כדי ליהנות מעמלת הסליקה. אולם כדי לגרום לציבור להשתמש בארנקים שלהם, הבנקים וחברות כרטיסי האשראי יצטרכו לגרום לו לוותר על חוויית המשתמש הנוחה של גוגל פיי ולהתעלם מהזמינות הגבוהה של השימוש בגוגל פיי כתוצאה מגלישה ברשת.

מה זה בעצם גוגל פיי?
גוגל פיי (Google Pay) הוא ארנק דיגיטלי שפיתחה ענקית הטכנולוגיה גוגל המאפשר תשלום באמצעות טלפון נייד הפועל על מערכת אנדרואיד. מדובר בארנק דיגיטלי פתוח, אליו ניתן להזין כמה כרטיסי אשראי במקביל, ולבחור עם איזה מהם לשלם בכל בית עסק התומך בתשלום ללא מגע - (contactless) במערכת EMV.

הורדתי את גוגל פיי מחנות האפליקציות. מה עכשיו?
לאחר התקנת הארנק הדיגיטלי בטלפון הנייד, יש להזין את כרטיס האשראי הרצוי. התשלום באמצעות גוגל פיי נעשה על ידי הצמדת מכשיר הטלפון למסוף האשראי בבית העסק, ללא צורך בפתיחת האפליקציה בכל פעם.

אילו כרטיסי אשראי ניתן לצרף לשירות?
כרטיסי אשראי שהונפקו על ידי הבנקים התומכים: פועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות, הבינלאומי הראשון ויהב ושל כל חברות כרטיסי האשראי: ישראכרט (כולל אמריקן אקספרס), כאל ומקס.

אם יש לי יותר מכרטיס אשראי אחד, האם אוכל לצרף אותם יחד אל תוך גוגל פיי?
כן. מכיוון שגוגל פיי הוא ארנק פתוח, גוגל אינה מגבילה את כמות הכרטיסי שאפשר לצרף לארנק. עם זאת, בחלק מהחברות והבנקים המנפיקים הגבילו את מספר הכרטיסים שניתן לצרף, כחלק מאמצעי הביטחון ואבטחת המידע.

האם השימוש בארנק הדיגיטלי מאובטח?
בגוגל ציינו כי שמו דגש מרכזי על אבטחה בעיצוב של גוגל פיי וכי המספר האמיתי של כרטיסי האשראי או החיוב שנוספו אליו אינם נשמרים כלל במכשיר הנייד או מועברים לאף בית עסק. בעסקאות שמתבצעות באמצעות גוגל פיי נעשה שימוש במספר כרטיס וירטואלי הנקרא אסימון, שהוא ספציפי לכל מכשיר והאסימון משויך לקוד אבטחה דינמי שמשתנה עם כל עסקה.

מה עלי לעשות אם מכשיר הטלפון שלי אבד או נגנב?
בגוגל מסבירים כי אין צורך לבטל את הכרטיס עצמו, מכיוון שהנתונים שלו אינם מאוחסנים במכשיר. אם כרטיס האשראי עצמו אבד, לאחר קבלת כרטיס אשראי חדש יש להפעילו אל מול החברה המנפיקה (חברת כרטיסי האשראי או הבנק). החלק מהחברות המנפיקות הבטיחו כי יצרו קשר בעצמם עם גוגל להחלפת הכרטיס בגוגל פיי.

רכישות בארנקים דיגיטליים זינקו פי 20 בחצי שנה

מנתוני חברת שב"א (שירותי בנק אוטומטיים), המנהלת את מערכת התשלומים הלאומית בכרטיסי אשראי בישראל, עולה כי היקף הרכישות דרך ארנקים דיגיטליים הגיע באוקטובר לסכום כולל של כ-374 מיליון שקל. מדובר בנתון גבוה פי 20 לעומת היקף הרכישות דרך ארנקים דיגיטליים בישראל בחודש אפריל השנה, טרום כניסת הארנק הדיגיטלי אפל פיי לפעילות מקומית. לפני חצי שנה היקף ההוצאות בארנקים דיגיטליים עמד על סכום של 18.12 מיליון שקל בלבד.

 

עוד עולה מנתוני שב"א כי כ-58% מכלל העסקאות בכרטיסי אשראי במערכת ה-EMV (מערכת המבוססת על שבב שמוטמע בכרטיס האשראי) במהלך אוקטובר היו עסקאות חכמות - עסקאות בכרטיס אשראי ללא מגע או באמצעות ארנקים דיגיטליים (ללא "גיהוץ"). מדובר בעליה של 23.6% בכמות העסקאות החכמות לעומת נתח העסקאות הללו באפריל 2021. 

עוד כתבות

בנין הנהלת חברת סלקום / צילום: עינת לברון

הישראלים טסו לחו"ל והקפיצו את הכנסות סלקום; שחיקה בתחום הטלוויזיה

ההכנסות ברבעון הסתכמו ב–1.069 מיליארד שקל ● הסלולר חוזר לצמוח אבל הטלוויזיה נשחקת ביחס לרבעון הקודם

מהארנונה ועד הפנסיה התקציבית: המחירים הסמויים של האינפלציה / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

מקבלי הפנסיה התקציבית יזכו לתוספת נדיבה, הדלק יתייקר: המרוויחים והמפסידים מהאינפלציה

סעיף ההצמדה למדד המחירים לצרכן היה בעשור האחרון עוד כוכבית שולית בחוזים ובתשלומים רבים, אך אינפלציה של 4.4% הפכה אותו לסעיף ששווה 11 מיליארד שקל ● בקצבאות ביטוח לאומי, בארנונה, בבלו, בפנסיות התקציביות וגם במשכנתאות ובשכר במגזר הציבורי: כמה מהמשק הישראלי צמוד למדד?

עפרה שטראוס, ציון בלס, גיורא בר דעה / צילום: שי יחזקל, סיון פרג', איל יצהר

מאחורי הקלעים של הטלטלה בשטראוס: למה פורש המנכ"ל ומי היורש המיועד

גורמים בענף מעריכים כי סיום כהונתו של גיורא בר דעה סוכם מראש, ללא קשר למשבר מפעל הממתקים ● המועמדים להחליפו צמחו בתוך החברה, כשהמוביל ביניהם הוא ציון בלס, העומד בראש חברת הקפה ● היעד האסטרטגי: הרחבת הפעילויות בארה"ב ופיתוח שווקים חדשים

משרדי חברת פייבר (Fiverr) / צילום: אמיר מאירי

למדו שרווחיות היא לא מילה גסה: בהייטק המקומי פיטרו כבר מעל לאלף עובדים

היום נודע כי וויקס וקלטורה יפטרו יחד כמעט 200 עובדים ● בשבוע שעבר פלטפורמת הפרילנסרים הישראלית פייבר הכריזה כי תפטר 8% מהעובדים, ותחזית הרווח שלה כמעט והכפילה את עצמה ● האם יהיו עוד חברות הייטק ישראליות אמיצות מספיק כדי להתרכז ב-EBITDA והתזרים החופשי?

אלעד שרון, מנכ''ל קוגנייט / צילום: אתר החברה

"להוטים לסייע לכם": גם חברת הטכנולוגיה הביטחונית קוגנייט תחת מתקפה אקטיביסטית

חברת ההשקעות נויברגר ברמן מעריכה כי גיוס הון ושינויים בדירקטוריון החברה הישראלית יאפשרו תפנית בעסקיה: "מאמינים שאנו יכולים לסייע לקוגנייט לחזור לרווחיות, לצמוח בעקביות ולהחזיר את הערך המהותי שאבד לבעלי המניות"

לוי הלוי, מנכ''ל כאל / צילום: רמי זרנגר

דוחות כאל: מחזורי העסקאות זינקו במחצית הראשונה - וכך גם הרווחים

חברת כרטיסי האשראי דיווחה על רווח נקי של 161 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2022, לאחר שמחזור העסקאות זינק ב-19% ● תיק האשראי צמח ב-24% בהשוואה לסוף הרבעון השני של השנה שעברה

עומס תנועה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מחקר של הטכניון: הישראלים נשארים בבית בגלל הייאוש מהפקקים והאוטובוסים

החוקרים מצאו כי אזרחים רבים בארץ נמנעים מנסיעות מבעוד מועד, אפילו אם הם בדרכם לרופא או לביקור משפחתי ● התופעה ניכרת בעיקר אצל מי שאינם משתמשים ברכב פרטי, והנפגעים העיקריים הם אוכלוסיות מוחלשות שנאלצות לוותר על נסיעות

חברת מילו - עובדי החברה / צילום: איל יצהר

אחרי שחתם הסכם אסטרטגי, יוניקורן הפינטק מליו מפטר 60 עובדים

הפיטורים של 10% מהחברה מגיעים אחרי שהחברה חתמה על הסכם עם הבנק האמריקאי קפיטל וואן והשיקה מוצר חדש ● רוב המפוטרים הם אנשי מכירות בארה"ב ● מליו: "על רקע שינויים בסדר העדיפויות, נאלצנו לקבל החלטה קשה"

בועז לוי מנכ''ל תע''א, בצלאל מכליס מנכ''ל אלביט, יואב הר אבן מנכ''ל רפאל / צילום: תע''א, אסף שילה/ישראל סאן, רפאל

אלה החברות הביטחוניות המכניסות בעולם. היכן הישראליות ברשימה?

רשימת מאה החברות הביטחוניות השנתית של אתר "דיפנס ניוז" מגלה כי אלביט, רפאל ותע"א נכנסו לדירוג בעשיריות השלישית והרביעי עם היקף הכנסות של 11.7 מיליארד דולר יחדיו ● אלביט היא הבכירה ברשימה, במקום ה-31 ● את מי עקפו הישראליות ומי החברות ששולטות בפסגת הרשימה?

תחום האגריטק מניע את החקלאות העולמית קדימה והופך אותה לחכמה ואוטומטית יותר / צילום: Shutterstock

אגריטק בצמיחה: החקלאות החכמה תניב פירות גם בבורסה

תהליכים דמוגרפיים ובראשם התארכות תוחלת החיים, בשילוב עם המלחמה באירופה שמאיימת על הביטחון התזונתי בחלקים נרחבים בעולם, מביאים לייעול מואץ בייצור המזון ● כל אלה מניחים יסודות שוק חזקים להמשך צמיחת סקטור האגריטק, שצפוי לצמוח ב-11% בשנה ולהגיע ל-36 מיליארד דולר ב-2030

מספר חברי הכנסת שנבחרו בפריימריז

רוב חברי הכנסת לא נבחרים בפריימריז

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם • והפעם: בשנות ה-90 הפריימריז היו בשיא, ואז הליכוד שינו את שיטת הבחירות שלהם ● הליכוד חזרו לקיים פריימריז ב-2009, אבל ברוב המוחלט של השנים, רוב חברי הכנסת לא נבחרו בפריימריז

אבישי אברהמי, מנכ''ל WIX / צילום: שלומי יוסף

מיזם הטלוויזיה החדש ומבוסס הפרסומות של מנכ"ל וויקס

מיזם click.tv מנסה לשכפל מודלים מהעולם המציעים ערוצים פתוחים לצפייה דרך האינטרנט בנוסף לתוכן בינלאומי ● התכנים מוצעים בחינם בתמורה לפרסומות

הבית ברחוב הבושם. בעיגול: עמיר שאלתיאל / צילום: איל יצהר

30 מיליון שקל ברמת השרון: הבית החדש של יו"ר קבוצת אלדר

עמיר שאלתיאל, יו"ר קבוצת אלדר ומאנשי הנדל"ן המוכרים בענף, רכש את הבית עם אשתו ● ברמת השרון עצמה בוצעו 11% מכלל העסקאות בשוק היוקרה בשנת 2022 ● וגם: מה מוביל בעלים של רשת סופרמרקטים להשקיע בהקמת מבנה קמפוס אקדמי ● אירועים ומינויים

וואטסאפ / צילום: Shutterstock

לעזוב קבוצה בשקט ולקבוע מי רואה שאתם מחוברים: הפיצ'רים החדשים בוואטסאפ

לעזוב קבוצה בשקט, לבחור מי יכול לראות אותנו כשאנחנו מחוברים, ולחסום צילום מסך במדיה שנשלחת פעם אחתמארק צוקרברג הכריז כי וואטסאפ מוסיפה תכונות אלה כדי שמשתמשים יוכלו לשלוט טוב יותר בשיחות שלהם  ● "נמשיך לבנות דרכים חדשות להגן על ההודעות שלך ולשמור אותן פרטיות ומאובטחות"

סטארט-אפ המשלוחים Deliverider / צילום: Deliverider

השלב הבא באונליין: להזמין מוצרים ב-10 שקלים בלי לשלם על משלוח

הסטארט-אפ דליבריידר מציע לעסקים קטנים לשתף פעולה עם אתרי האיקומרס החזקים, ולצרף את מוצריהם למשלוחים קיימים ללא עלות נוספת ● לדברי המייסד עידו רז, "מצאנו שמוצרים במחיר נמוך מציגים את יחס ההמרה הגבוה ביותר" ● החברה נמצאת במגעים עם שופרסל

מרב מיכאלי, יו''ר מפלגת העבודה / צילום: יואב דודקביץ', ידיעות אחרונות

העבודה, הדור החדש: חברתית-כלכלית אך לא מפלגת שלטון

הרשימה החדשה שהציגה מרב מיכאלי היא מעבר סופי למפלגה חברתית שיושבת על ציר השמאל ● יו"ר המפלגה חלמה על השלטון בשנה האחרונה והרבתה לנגח את גנץ ולפיד כדי להפוך לאלטרנטיבה, אך תתקשה מאוד להסביר מדוע העבודה נדרשת להתמודד לבד בבחירות הקרובות ולא באיחוד עם מרצ

מירב בן ארי, יש עתיד / צילום: שלומי יוסף

האם נשים מהוות רוב בקרב הקצינים הבכירים בשב"ס?

הפרשה הקשה שנחשפה בשב"ס העלתה שאלות לגבי הייצוג הנשי בו. בדקנו ● המשרוקית של גלובס

שי דוד, הבעלים של ''כרכום עיצוב נוף'' / צילום: אלון גרגו

בעל העסק שמתכנן ומעצב גינות יוקרה: "חברות בנייה משקיעות את המינימום הנדרש, ובסוף הציבור נפגע"

שי דוד, תושב יהוד בן 53 ● נשוי + 3 ● הבעלים של "כרכום עיצוב נוף" ● "העבודה מול הרשויות, ההיתרים שתקועים בוועדות, הסחבת והבירוקרטיה האפורה מקשות על התפקוד היומיומי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מדד המותגים החדש מוכיח עד כמה מותגי הרכב המסורתיים מעוגנים בתודעת הציבור הישראלי / צילום: יוסי כהן

איזה מותג רכב הוא האהוב ביותר בישראל, ומה המקום של טסלה ברשימה?

לא פחות מעשרה מותגי רכב חדרו לרשימה הכללית של מאה המובילים ● על אף התהודה שיצרה טסלה והחשמליות הסיניות שעשו עלייה מוצלחת, החברות המסורתיות הן אלו שכבשו את הטבלה ● מדד המותגים 2022

מיזוג איירון סורס עם יוניטי / צילום: Shutterstock

עסקת המכירה של איירון סורס בסכנת ביטול; המניה צוללת בוול סטריט

חברת AppLovin הגישה הצעה לא מחייבת לרכישת יוניטי, שאמורה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית ב-4.4 מיליארד דולר, והעמידה כתנאי את ביטול העסקה ● מניית איירון סורס צונחת במעל ל-15% בוול סטריט