גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד המשפטים האמריקאי תובע את טקסס על מפת מחוזי הבחירה

הממשלה הפדרלית אומרת שהחלוקה מחדש למחוזות במדינה הדרומית מפלה נגד מצביעים ממוצא לטיני

התובע הכללי של ארה''ב, מריק גרלנד, ווניטה גופטה, עוזרת לתובע הכללי / צילום: Reuters, Mandel Ngan/Pool
התובע הכללי של ארה''ב, מריק גרלנד, ווניטה גופטה, עוזרת לתובע הכללי / צילום: Reuters, Mandel Ngan/Pool

ממשל ביידן תבע ביום שני את מדינת טקסס בפעם השנייה על נהלי הבחירות שלה, והאשים מחוקקים במדינה הרפובליקאית באפליה נגד לטינים ומיעוטים אחרים בכך שאישרו חלוקה מחדש של המחוזות במדינה בבחירות לקונגרס ולרשויות המדינה. בממשלה הפדרלית טוענים שהחלוקה מחדש פוגעת בזכויות ההצבעה של מיעוטים.

התביעה היא האתגר הראשון של משרד המשפטים הפדרלי לחלוקה מחדש למחוזות, כשהמדינות בארה"ב עושות תהליך של פעם בעשור בו הן משרטטות מחדש את גבולות מחוזות הבחירה שלהן.

בעשור האחרון גדלה אוכלוסיית טקסס יותר מכל מדינה אחרת בארה"ב והיא קיבלה שני מושבים נוספים בבית הנבחרים. מיעוטים שחורים, אסיאתיים, ואחרים מהווים כ-95% מהצמיחה באוכלוסייה, על פי מפקד האוכלוסין של 2020. כיום טקסנים לבנים מהווים פחות מ-40% מאוכלוסיית המדינה, ירידה של 5%, ומספרם פחות או יותר שווה למספר אזרחי טקסס הלטינים.

המפות החדשות לא נותנות לאוכלוסיית המיעוט הגדלה הזדמנויות חדשות לבחור את נציגיהם, כך נמסר ממשרד המשפטים, ובמקום זה מדללות במכוון את כוח ההצבעה של המיעוטים בכמה דרכים, כולל על ידי חלוקת הקהילות האלה בין כמה מחוזות. בתביעה נאמר שטקסס "סירבה להכיר באלקטורט המיעוט הגדל במדינה" ובכך הפרה את סעיף 2 של חוק זכויות ההצבעה.

"זו לא הפעם הראשונה שטקסס פעלה לצמצם את זכויות ההצבעה של אזרחי המיעוט שלה", אמרה וניטה גופטה, עוזרת לתובע הכללי של ארה"ב בהכרזה על התביעה. "עשור אחרי עשור, בתי הדין גילו שטקסס הפעילה תוכניות חלוקה מחדש שבכוונה דיללו את כוח ההצבעה של מצביעים לטינים ושחורים וזה מפר את חוק זכויות ההצבעה".

"תביעה אבסורדית"

מחוקקים בטקסס אמרו שהמפה לדעתם משקפת באופן ראוי את תושבי המיעוטים ותואמת את חוק זכויות ההצבעה.

"התביעה האבסורדית של משרד המשפטים נגד המדינה שלנו היא התכסיס האחרון של ממשל ביידן לשלוט במצביעים מטקסס", כתב בטוויטר התובע הכללי הרפובליקאי של טקסס קן פקסטון. "אני בטוח שהחלטות החלוקה מחדש של הרשויות המחוקקות שלנו יוכחו כחוקיות, והניסיון המגוחך הזה להטות את הדמוקרטיה ייכשל".

התוכניות של טקסס גם אותגרו בבית הדין על ידי קבוצות פעילים שאומרות שהמחוקקים התעלמו ממחויבות חוקית ליצור מחוזות חדשים שיש בהם מיעוטים רבים וייצגו את המגוון הגדל במדינה, בייחוד סביב הערים הצומחות במהירות דלאס ויוסטון.

הפעולה של משרד המשפטים ביום שני מגיעה כחודש אחרי שתבע את המדינה על חלקים מחוק הצבעות חדש ונפרד, שאנשי המשרד אמרו שיפגע בזכויותיהם של אנשים בעלי זכות בחירה, כולל אנשים שלא שולטים היטב באנגלית, תושבים בגיל השלישי, אנשים בעלי מוגבלויות, חיילים בצבא האמריקאי ואמריקאים המתגוררים מחוץ לארה"ב.

ברחבי ארה"ב, תהליך החלוקה מחדש למחוזות נבחן מקרוב, ורוב האנליסטים אומרים שהרפובליקאים נהנים מיתרון ברוב המדינות. בעוד שהתהליך לשירטוט מחוזות מחדש משתנה ממדינה למדינה, הרפובליקאים שולטים ביותר גופי חקיקה של מדינות שאחראים לחלוקת המפה מחדש, וזה גורם לדמוקרטים לחשוש לגבי סיכויי המפלגה שלהם בבחירות האמצע של 2022.

הליך חפוז עם אפשרות מינימלית להתנגדות

ארגונים לזכויות הבוחרים בודקים גם אם ההליך יעניק לקבוצות מיעוט השפעה נוספת, כשתוצאות מפקד האוכלוסין מראות שתושבים לא לבנים הניעו את צמיחת המדינה בעשור האחרון, בזמן שהאוכלוסייה הלבנה בטקסס הצטמקה.

בטקסס, אמרה העוזרת לתובע הכללי גופטה, המחוקקים הקימו את התוכנית לאחר הליך חפוז שנתן לציבור רק אפשרות מינימלית להגיב או להתנגד לו. התביעה מיום שני מבקשת מבית הדין למנוע מטקסס לערוך בחירות במסגרת תוכניות החלוקה מחדש למחוזות ורוצה לכפות על המדינה לעשות חלוקה אחרת.

ממשל ביידן אמר שיאתגר שינויים בהליכי בחירות במדינות הנתמכים על ידי הרפובליקאים ברחבי ארה"ב. ביוני תבע משרד המשפטים את מדינת ג'ורג'יה, בטענה שחוקי ההצבעה החדשים שלה נועדו להגביל את זכות ההצבעה של מצביעים שחורים, בין היתר.

יכולת משרד המשפטים לאכוף זכויות הצבעה מוגבלת על ידי החלטה מ-2013 של בית המשפט העליון שהביאה לקיצה סמכות שהייתה למשרד המשפטים הפדרלי לאשר שינויים בחוקי ההצבעות במדינות לפני שהם נכנסים לתוקף, כך אמר התובע הכללי מריק גרלנד ביום שני. הוא דחק בקונגרס לחדש את סמכות משרד המשפטים לאשר מראש שינויים בחוקי ההצבעה, שאמר ש"הייתה הכלי הטוב ביותר בידי המשרד להגנה על זכויות ההצבעה".

בהחלטה של בית המשפט העליון מ-2013, נשיא בית הדין רוברטס כתב שמצבי אי הצדק שסמכות האישור מראש מחוק זכויות ההצבעה של 1965 בא לטפל בהם נעלמו ברובם, וציין נתונים משנת 2004 שהראו שאחוז גבוה יותר של תושבי מיסיסיפי השחורים נרשמו להצביע בבחירות לעומת תושביה הלבנים. בעוד שחוק זכויות ההצבעה היה "מוצלח ביותר בטיפול באפליה הגזעית ואינטגרציה של הליך ההצבעה", כתב רוברטס, הוא עשה זאת על ידי חתירה תחת "ההגינות, הכבוד והסוברניות שעוד נותרה בידי המדינות".

עוד כתבות

נתי סיידוף, בעל השליטה בקבוצת שיכון ובינוי / צילום: איל יצהר

מכה לשיכון ובינוי: הוגדרה כגורם ריכוזי במשק

חברת הנדל"ן הוכללה ברשימת הגורמים הריכוזיים, לאחר שמחזור המכירות הקובע והאשראי הקובע של הקבוצה חצו בשנת הכספים 2021 את הרף להגדרתן כריאליות משמעותיות ● גם בית ההשקעות מור הצטרף לרשימה

טסלה קרוסאובר מודל Y / צילום: יח''צ

טסלה נאלצת להתמודד עם תחרות קשה בסין מצד שוק המכוניות הפורח

מכירות של מכוניות חשמליות והיברידיות בשוק הרכב הגדול ביותר בעולם צפויות להגיע השנה לשיא של 6 מיליון

אילון מאסק בביקור במפעל טסלה, גרמניה / צילום: Associated Press, Patrick Pleul

אילון מאסק מכר מניות טסלה בשווי של 6.8 מיליארד דולר

מנכ"ל טסלה מכר כ-7.9 מיליון מניות של החברה מיד לאחר הפגישה השנתית עם המשקיעים בתחילת החודש ● זו הפעם השנייה בחודשים האחרונים שבה מאסק מוכר החזקות

בנייה בתל אביב. אדריכלים שיחרגו מהוראות החוק ישלמו קנסות בגובה של עד 226 אלף שקל / צילום: שלומי יוסף

לקראת רפורמת הרישוי העצמי: אלו הקנסות לאדריכלים שיחרגו מהחוק

טיוטת תקנות שפרסם משרד המשפטים מפרטת את העונשים למי שייתן היתרי בנייה בניגוד להוראות החוק ● הקנסות מגיעים לגובה של 226 אלף שקל ● בענף חוששים: "מאחר שמרחב הטעות גדול, אדריכלים יימנעו ממתן היתרים"

ניר זוהר, נשיא וויקס / צילום: שלומי יוסף

וויקס הפתיעה עם הפסד מצומצם; הכריזה רשמית על תוכנית התייעלות

ענקית ההייטק הישראלית, שאתמול נודע שתפטר 100 עובדים, פרסמה את דוחותיה לרבעון השני והציגה תוכנית לצמצום הוצאות שתחסוך לה 150 מיליון דולר בשנה ● נשיא החברה ניר זוהר: "כשהחברה צומחת והכלכלה מאפשרת, פחות זהירים או מחושבים. בתקופות של משבר הדבר היותר אחראי זה להסתכל על הדברים האלה"

אדם סינגולדה, מנכ''ל וממייסדי טאבולה / צילום: כפיר זיו

טאבולה הפחיתה שוב את תחזית ההכנסות השנתית, אך הותירה ללא שינוי את תחזיות הרווח

חברת המלצות התוכן הישראלית פרסמה את דוחותיה הרבעוניים, והפחיתה בפעם השנייה ברציפות את התחזיות, וצופה הכנסות שנתיות של עד 1.47 מיליארד דולר ● בשאר הפרמטרים אין שינוי, כך ששולי הרווח צפויים להיות גבוהים יותר

עפרה שטראוס, ציון בלס, גיורא בר דעה / צילום: שי יחזקל, סיון פרג', איל יצהר

מאחורי הקלעים של הטלטלה בשטראוס: למה פורש המנכ"ל ומי היורש המיועד

גורמים בענף מעריכים כי סיום כהונתו של גיורא בר דעה סוכם מראש, ללא קשר למשבר מפעל הממתקים ● המועמדים להחליפו צמחו בתוך החברה, כשהמוביל ביניהם הוא ציון בלס, העומד בראש חברת הקפה ● היעד האסטרטגי: הרחבת הפעילויות בארה"ב ופיתוח שווקים חדשים

אור עופר, מייסד ומנכ''ל סימילרווב / צילום: איל יצהר

סימילרווב עקפה את התחזיות בשוק, אך צופה קצב צמיחה מתון יותר ברבעון השלישי

חברת הטכנולוגיה הישראלית הציגה ברבעון השני צמיחה של כ-46% בהכנסות והצליחה גם לצמצם את ההפסד התפעולי ● מספר הלקוחות גדל ב-25% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● ברבעון השלישי צופה סימילרווב צמיחה של 38% בהכנסות ומעריכה שינועו בין 48.8 ל-49.2 מיליון דולר

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

יציבות בת"א; דלתא מותגים צונחת ב-5% אחרי הדוחות, ברן מזנקת

ירידות באסיה ובאירופה, החוזים בוול סטריט יציבים; המשקיעים דרוכים לקראת נתוני האינפלציה בארה"ב היום ● בזק פרסמה דוחות, בארה"ב דיסני תדווח הלילה ● ירידות בשוק הקריפטו

שבתאי קמחי, מייסד טרק מרקט, בסניף כפר סבא החדש / צילום: פז פטל

רשת הטיולים טרק מרקט מתרחבת בהשקעה של 16 מיליון שקל

עד סוף השנה תכלול רשת הטיולים, שהוקמה ב-2020, 10 סניפים, מתוכם שמונה הוקמו ויוקמו השנה בהשקעה של 16 מיליון שקל ● טרק מרקט מוכרת מותגים בינלאומיים של תיקים, אוהלים, ציוד לקמפינג וביגוד לנשים ולגברים

מיזוג איירון סורס עם יוניטי / צילום: Shutterstock

עסקת המכירה של איירון סורס בסכנת ביטול; המניה צוללת בוול סטריט

חברת AppLovin הגישה הצעה לא מחייבת לרכישת יוניטי, שאמורה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית ב-4.4 מיליארד דולר, והעמידה כתנאי את ביטול העסקה ● מניית איירון סורס צונחת במעל ל-15% בוול סטריט

בועז לוי מנכ''ל תע''א, בצלאל מכליס מנכ''ל אלביט, יואב הר אבן מנכ''ל רפאל / צילום: תע''א, אסף שילה/ישראל סאן, רפאל

אלה החברות הביטחוניות המכניסות בעולם. היכן הישראליות ברשימה?

רשימת מאה החברות הביטחוניות השנתית של אתר "דיפנס ניוז" מגלה כי אלביט, רפאל ותע"א נכנסו לדירוג בעשיריות השלישית והרביעי עם היקף הכנסות של 11.7 מיליארד דולר יחדיו ● אלביט היא הבכירה ברשימה, במקום ה-31 ● את מי עקפו הישראליות ומי החברות ששולטות בפסגת הרשימה?

בניין בורסת ת''א / צילום: איל יצהר

הירידות בבורסה טובות לעסקי הבורסה: הגדילה הכנסות ורווחים בשיעור דו-ספרתי

עלייה חדה של 33% במחזור היומי בשוק המניות של ת"א, בעקבות התנודתיות הגוברת, הקפיצה את הכנסות הבורסה מעמלות והובילה אותה להציג רווח של 29 מיליון שקל במחצית ● גיוסי ההון והחוב נמשכו במרץ, בהובלת הבנקים וחברות הנדל"ן, וחיפו על עצירת שוק ההנפקות הראשוניות

איריס ושאול אלוביץ / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

שאול ואיריס אלוביץ' מבקשים לבטל את כתב האישום נגדם: "זכויותינו נפגעו"

בני הזוג אלוביץ', המואשמים בתיק 4000 במתן שוחד לרה"מ לשעבר נתניהו ובשיבוש הליכים, טוענים כי המשטרה והפרקליטות פגעו בזכויותיהם ונקטו "אמצעים דורסניים ותרגילי חקירה מזעזעים" ● לטענתם, מדובר ב"מסה קריטית של כשלים" שמצדיקה את ביטול כתב האישום נגדם מכוח "הגנה מן הצדק"

בניין להב 433 בלוד / צילום: שלומי יוסף

חשד לפרשת שוחד חדשה: ראש עיר מכהן ומנכ"ל עירייה נעצרו

לפי החשד, במהלך מערכת הבחירות לרשויות המקומיות ב-2018, בעלי עניין העבירו כספים בסך מאות אלפי שקלים לקמפיין הבחירות של המועמד דאז לראשות העיר, ובתמורה לכך הוא הבטיח להם כי יפעל לקידום ענייניהם הכלכליים לאחר היבחרו

פרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות קלות באירופה; החוזים בניו יורק יציבים לקראת נתוני האינפלציה

קצב האינפלציה השנתי בסין עלה ל-2.7%, העלייה של מדד המחירים ליצרן התמתנה ● הביטקוין מאבד כ-4%, גם האת'ריום צונח ● בורסת הקריפטו קוינבייס דיווחה אמש על הפסד עצום; הלילה דיסני תפרסם דוחות ● ריסקיפייד העלתה את תחזית ההכנסות השנתית, טאבולה הפחיתה את שלה

משרדי חברת פייבר (Fiverr) / צילום: אמיר מאירי

למדו שרווחיות היא לא מילה גסה: בהייטק המקומי פיטרו כבר מעל לאלף עובדים

היום נודע כי וויקס וקלטורה יפטרו יחד כמעט 200 עובדים ● בשבוע שעבר פלטפורמת הפרילנסרים הישראלית פייבר הכריזה כי תפטר 8% מהעובדים, ותחזית הרווח שלה כמעט והכפילה את עצמה ● האם יהיו עוד חברות הייטק ישראליות אמיצות מספיק כדי להתרכז ב-EBITDA והתזרים החופשי?

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נאסד"ק ירד 1.2%; למונייד זינקה12%, איירון סורס נפלה 11%

מדד דאו ג'ונס נסוג 0.2% ומדד S&P 500 נחלש 0.4% ● בנעילה באירופה: מדד דאקס ירד 1.1%, פוטסי 100 התקדם 0.1% וקאק 40 נסוג 0.5% ● הנפט נחלש והזהב התקדם ● לייבפרסון קרסה 24%

עומס תנועה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מחקר של הטכניון: הישראלים נשארים בבית בגלל הייאוש מהפקקים והאוטובוסים

החוקרים מצאו כי אזרחים רבים בארץ נמנעים מנסיעות מבעוד מועד, אפילו אם הם בדרכם לרופא או לביקור משפחתי ● התופעה ניכרת בעיקר אצל מי שאינם משתמשים ברכב פרטי, והנפגעים העיקריים הם אוכלוסיות מוחלשות שנאלצות לוותר על נסיעות

דניאל ספיר, מנכ''ל סלקום / צילום: איל יצהר

הישראלים טסו לחו"ל והקפיצו את הכנסות סלקום

הכנסות סלקום ברבעון השני הסתכמו ב-1.069 מיליארד שקל ● הסלולר חוזר לצמוח, אבל הטלוויזיה נשחקת ביחס לרבעון הקודם