גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה יציבה בת"א; אייסקיור צנחה, איידיגיטל עלתה ביומה הראשון

המדדים בתל אביב ננעלו ללא שינויים מהותיים ● פריון מעלה תחזיות ומפרסמת תשקיף לגיוס של כ-100 מיליון דולר ● הדולר נחלש בכ-0.2% ונסחר סביב 3.10 שקלים

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה התל אביבית ננעל ביציבות, כאשר מדד ת"א 35 ירד ב-0.1% בעוד שת"א 125 ו-90 ננעלו ללא שינוי מהותי. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל.

איידיגיטל, שהונפקה בשווי מקוצץ תחת השם אייקון גרופ , בלטה בעלייה של 5.5% ביום המסחר הראשון שלה בבורסה. עוד עליות מרשימות נצפו אצל קוויקליזארד , פלסאנמור , כן פייט ביופרמה , טקטונה  ובוליגו 

אייסקיור מדיקל , שכאמור בעדכון קודם גייסה כ-15 מיליון דולר בהנפקה מתחת למחיר השוק, צללה ביותר מ-16%. גם פריון נטוורק , פוטומיין , סטורג' דרופ והמשביר  רשמו ירידות חדות.

16:40

המסחר בבורסה ממשיך להתקיים במגמה מעורבת, אך ביציבות. שלושת המדדים הגדולים נסחרים ללא שינויים מהותיים. מדד הבנקים יורד ב-0.4%, מדד הביומד עולה ב-0.7%. מחזור המסחר מסתכם עד כה בכ-1.3 מיליארד שקל.

בפסגת מדד ת"א 35 נמצאת לייבפרסון  שמזנקת ב-5.5%, לאחר שאיבדה מעל ל-25% בחודש האחרון. בתחתית המדד טאואר שמשילה כ-4%. 

פריון נטוורק  צוללת בקרוב ל-9%. החברה הודיעה שהיא מגדילה את היקף הגיוס המתוכנן מ-100 מיליון דולר ל-156.5 מיליון דולר באמצעות הנפקת 7,280,080 מניות רגילות נוספות, במחיר של 21.50 דולר למניה. שער הנעילה של המניה אתמול הוא 24.3 דולר. 

גם אייסקיור מדיקל  מתרסקת בקרוב ל-17%. החברה הודיעה היום על תמחור הנפקת 3.3 מיליון מניות רגילות במחיר לציבור של 3.45 דולר למניה, כאשר שער הנעילה האחרון היה 4.28 דולר.

15:15

שותפות דלק קידוחים  דיווחה לפני זמן קצר כי השלימה הבוקר את העסקה למכירת זכויותיה במאגר תמר וכי כל אחזקותיה במאגר (22%) עברו לחברת מובדאלה פטרוליום מאבו דאבי. בכך עמדה דלק קידוחים במלוא התחייבויותיה על פי מתווה הגז. עם השלמת העסקה ופירעון מלא צפוי של אג"ח תמר בונד, אישר דירקטוריון השותפות חלוקת רווחים בהיקף של 100 מיליון דולר.

14:35

מדד ת"א 35 עבר לעלייה של 0.1% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.2%. מחזור המסחר מסתכם ב-980 מיליון שקל.

ועדת המכרזים של חברת החשמל בחרה בקבוצת החברות שיכון ובינוי  ואדלטק במכרז למכירת תחנת הכוח חגית מזרח. התחנה נמכרה עבור 1.6 מיליארד שקל. מדובר בהמשך של הליך למכירת תחנות כוח שמנהלת חברת החשמל מאז הוחלט ב-2018 על הרפורמה במשק החשמל, במסגרתו החברה תפסיק להוות מונופול במקטע ייצור החשמל. 

חברת סקייליין  הודיעה היום כי השלימה את העסקה למכירת רוב אתרי הנופש ונכסי הייזום של החברה בקנדה לחברת Freed Corporation תמורת 210 מיליון דולר קנדי. עם השלמת העסקה, סקייליין תפרע את אגרות החוב (סדרה א') במלואן. במהלך הרבעון השלישי של 2021, הכירה סקייליין בדוחות רווח והפסד לפי כללי IFRS ברווח בסך של כ-23.2 מיליוני דולר קנדי, בניכוי מס וברווח כולל אחר המיוחס לעסקת Freed , בסך של כ-3.8 מיליוני דולר קנדי, בניכוי מס. במהלך הרבעון הרביעי של 2021, סקייליין צפויה לרשום בדוח רווח והפסד רווח נוסף בסך של כ-14.8 מיליוני דולר קנדי.

13:02

מגמה מעורבת בבורסה. מדד ת"א 35 עבר לירידה של 0.1% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.2%. מחזור המסחר מסתכם בכ-730 מיליון שקל.

חברת ברנד  החליטה לחלק דיבידנד בהיקף של 2.5 מיליון שקל. הדיבידנד יחולק בתחילת ינואר.

טקטונה ממשיכה לרכב מחזור מסחר גבוה ולעלות בחדות על רקע רכישות של מניות על ידי היו"ר יריב גילת.

11:05

עליות בולטות רושמות כעת מניות טקטונה , חילן , כן פייט, פז נפט  ונופר. 

חברת ערך פיננסים  דיווחה היום כי היא מגדילה את אחזקותיה בחברת הפינטק אפ קפיטל מ-10% ל-22%. במקביל, ועל פי הדיווח של ערך פיננסים, אפ קפיטל הודיעה על הכנסת שותף אסטרטגי, "איתן קופרלי השקעות בע"מ" שיחזיק בכ-51% ממניות החברה תמורת 4.7 מיליון שקל. 

10:00

עליות קלות בפתיחת המסחר בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.2% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.1%.

עליות בולטות רושמות טבע , אופקו , לייבפרסון ונופר אנרג'י .

08:40

בשוק המט"ח, השקל מתחזק בכ-0.3% מול הדולר שנסחר סביב 3.10 שקלים, והאירו נסחר ביציבות סביב 3.51 שקלים.

על רקע המשך מגמת הצמיחה המואצת של הבנק ומתוך רצון לגוון את בסיס המקורות, בנק הפועלים  השלים אתמול בערב את שלב הגיוס המוסדי של שתי סדרות אג"ח חדשות - בהיקף של כ-2.45 מיליארד שקל בכל סדרה ובסך כולל של כ-4.9 מיליארד שקל. זוהי ההנפקה הגדולה ביותר שנעשתה עד כה במערכת הבנקאית בישראל. הבנק זכה לביקושי שיא שעמדו על למעלה מ-7 מיליארד שקל. בכוונת הבנק להשלים היום את ההנפקה באמצעות מכרז לציבור.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה צפוי, ככל הנראה, להיפתח במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול ננעל יום הפכפך בבורסה בירידות. מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ומדד ת"א 35 ירד ב-0.3%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל. 

2. עליות בוול סטריט 

נעילה חיובית אמש בניו יורק. מדד הנאסד"ק רשם עלייה של כ-0.6% והדאו ג'ונס, שנסחר בירידה קלה במשך מרבית היום, סגר בעלייה של כ-0.1%. 

התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עלתה ב-3 נקודות בסיס ל-1.51%. 

3. פריון מעלה תחזיות ומגייסת כ-100 מיליון דולר

המניות הדואליות המרכזיות שבו מוול סטריט עם פערי ארביטראז' מעורבים. אורמת  עם פער שלילי של כ-2% וטאואר 1.4% כך שהן צפויות לרדת ומנגד לייבפרסון עם פער חיובי של כ-3.4%. 

חברת פריון נטוורק  הודיעה לאחר סיום המסחר כי היא מעלה תחזיות ל-2021 הודות לצמיחה החזקה בפרסום בווידאו ובטלוויזיות החכמות: החברה צופה לסיים את השנה עם גידול של כ-42% בהכנסות ל-460-470 מיליון דולר, ולהכפיל את ה- EBITDA המתואם ב-2021 ל-64-65 מיליון דולר. ב-2022 ה- EBITDA המתואם צפוי להגיע ל-80-84 מיליון דולר על הכנסות של כ-600 מיליון דולר. במקביל, פרסמה פריון תשקיף להנפקת מניות בהיקף של כ-100 מיליון דולר.

4. מגמה מעורבת באסיה

באסיה נרשמת היום מגמה מעורבת, כאשר הבורסות בסין והונג קונג עולות ואילו מדד הניקיי בטוקיו רושם ירידה קלה. 

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות קלות. בשוק הנפט הגולמי נרשמת מגמה חיובית כאשר שני סוגי הנפט עולים ב-0.7%-0.9%. 

5. "הפעילות הכלכלית והרווחים ימשיכו לתמוך בנכסי סיכון"

ולסיום,  סטפן מונייה, מנהל ההשקעות הראשי של הבנק השוויצרי לומברד אודייר, מציין בסקירה שפרסם כי "וריאנט אומיקרון הגביר את אי הוודאות הכלכלית ואת התנודתיות בטווח הקצר, והשווקים מנסים לתמחר את האיום על ההתאוששות הכלכלית בזמן שממשלות רבות הגיבו עם הגבלות נוספות. לעת עתה, הפד אינו מתייחס לאומיקרון ומתרכז בטיפול באינפלציה דרך צמצום תוכנית רכישת הנכסים, כך שתסתכם כמה חודשים מוקדם מהצפוי, וידון על כך בפגישתו בשבוע הבא. אם הפד יכפיל את קצב צמצום רכישת הנכסים ל-30 מיליארד דולר לחודש מינואר, התהליך עשוי להסתיים כבר במרץ. בעקבות כך אנו צופים שתי העלאות ריבית ב-2022, שהראשונה תהיה ב-25 נקודות בסיס ביוני או בספטמבר".

"לנוכח אי הוודאות המתמשכת, יהיה צורך לנקוט במדיניות מוניטרית ופיסקלית גמישה. בזמן הזה, מצב התעסוקה נשאר קריטריון מרכזי עבור הפד בעת בחינת העלאת הריבית, כאשר שיעורי האבטלה ירדו בנובמבר ל-4.2% לעומת 4.6% בחודש קודם. אנו צופים ששוק העבודה האמריקאי יגיע לתעסוקה מלאה ברבעון השלישי של 2022".

עוד הוא מציין כי "למרות שהדבר מפתה, מסוכן להגיב לשינוי סנטימנט בשוק מבלי להסתכל על התמונה הרחבה. אנו מצפים שהפעילות הכלכלית והרווחים ימשיכו לתמוך בנכסי סיכון ורואים אינדיקציות לכך כיוון שרבים בשוק קונים כעת נכסים אלה בעקבות ירידות המחירים".

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

חדווה בגן, מקימת ובעלת ''חדווה בגן'' / צילום: אביטל ציצק

"בסגרים המקום שגשג ופרח, אנחנו מדברים על ריאה ירוקה ששמרה על כל ההנחיות"

חדווה בגן, מקימת ובעלת "חדווה בגן" - משתלה ומשק חקלאי אורגני ● אמא ל-3, מתגוררת בכרכור ● "הגינון חשוב לי כתרבות, אני לא מנהלת עסק של מכר ורכישה בלבד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

צוות מדיוונד עם המנכ''ל שרון מלכה / צילום: Mediwound

תוצאות טובות למדיוונד בתרופה לטיפול בפצעים כרוניים

מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה המחזיקה 35% בחברה: "מספר חברות פנו אלינו בטרם פרסום התוצאות. להערכתנו כעת ההתעניינות בחברה תגבר עוד יותר"

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

התחרות בשוק המשכנתאות חשובה במיוחד נוכח הביקוש למשכנתאות בחודשים האחרונים / צילום: Shutterstock

הממשלה מבטיחה להוזיל את המשכנתה בעזרת גופים חוץ בנקאיים

הצעת חוק ממשלתית אמורה לשנות את התנאים לפיהם חברות אשראי חוץ בנקאיות יוכלו לגייס חוב ● במידה וההצעה תעבור, הריביות שהציבור משלם על משכנתאות צפויות לרדת ● כעת נותר לבדוק, האם הוזלת המשכנתאות תתדלק אפילו יותר את השוק שהגיע לביקושי שיא

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

סכנת האינפלציה: האם הפדרל ריזרב יעלה ריבית באופן חד יותר ופחות צפוי?

לבנק המרכזי נהיה קשה יותר לספק הבטחות או רמזים על תוכניות הריבית בעתיד ● כשייפגשו נגידי הפד בימים שלישי ורביעי השבוע, יעמדו מול שיעור אבטלה שצנח כמו אבן אבל גם מול עלייה של 5.7% במחירים לצרכנים

אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים: עיכוב נוסף באישור הצו למיסוי סיגריות אלקטרוניות

במהלך דיון שנערך היום בוועדת הכספים נזף יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, בנציגת משרד הבריאות על כך שלא הגיעה מוכנה עם הסברים לשאלות חברי הכנסת, ושלח את אנשי רשות המסים לתקן את תחשיב המיסוי כך שיהלום בצורה תחשיבית את המס שהוטל על סיגריות רגילות

רם בלינקוב, מנכ''ל משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הדיון: הממשלה הסירה חסם משמעותי בדרך לכניסת גופים חוץ בנקאיים לעולם המשכנתאות

בעקבות הפרסום בגלובס, על כך שגופים חוץ בנקאיים לא יוכלו לגייס אג"ח אם אינם מחזיקים בנכסים בשווי של 5 מיליארד שקל, החליט משרד האוצר להסיר את המגבלה • הצעת החוק הממשלתית שתעלה לדיון בוועדת הכספים נועדה לאפשר הוזלת ריבית וכן לסייע לגופים קטנים להיכנס לעולם האשראי לעסקים קטנים ובינוניים

עו''ד חיים ויסמונסקי, העומד בראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות: אין סמכות בחוק לחדור לטלפון מרחוק ולשאוב נתונים

בוועדה לביטחון הפנים בכנסת דנו היום בטענות לשימוש של המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO ● במהלך הדיון, עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות, התייחס לראשונה לפרסומים: "אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית" ● במקביל השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים בכל הנוגע להאזנות סתר

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח-האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021, לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

וול סטריט. הטקטיקה ללכת נגד המגמה הוכיחה את עצמה לפחות 10 פעמים מאז וכולל משבר 2008 / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

תזמון השוק ופעולה של פחד רגעי: הטעויות שקשה לתקן בתיק ההשקעות

האם נכון "לשבת בחוץ עד יעבור זעם" בתקופה של ירידות שערים חדות, ובאיזה מטבע צריך להתנהל תיק השקעות של אזרח אמריקאי שמתגורר בישראל? ● אלה חלק מהשאלות שהוצגו בחודש שעבר בבחינת רשות ני"ע למבקשים להשיג רישיון ניהול תיקים ● כתבה שנייה מתוך שתיים

ראובן אדלר / צילום: אביב חופי

הפרסומאי והיועץ האסטרטגי ראובן אדלר הלך לעולמו בגיל 78

אדלר, ממייסדי משרד הפרסום אדלר-חומסקי, נחשב לפרסומאי מחונן, ושמו גם הפך עם השנים לשם נרדף לפרסומאי-אסטרטג מהסוג המושך בחוטים בזירה הפוליטית ● אייל חומסקי: "אין מילים שיוכלו לתאר כמה אדלר היה איש גדול - הכי גדול בעולם. עצוב מאוד, נשבר הלב"

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של ארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט הודיע לסנגורי נתניהו כי לא ימשיך במו"מ לעסקת טיעון

היועמ"ש הציב תנאי לפיו נתניהו יסכים להודות בעבירות של הפרת אמונים, יבצע עבודות שירות, ויוטל עליו קלון - אך נתניהו לא הסכים ● בעקבות הודעת מנדלבליט, נתניהו פרסם הערב סרטון בו הוא מבהיר כי לא הסכים להודות בעבירות שנושאות קלון

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

בדיקה מול רשות החדשנות העלתה שרק 8% ממקבלי מענק הרשות הן נשים / צילום: Shutterstock

לתקן את העיוות: תחרות יזמות בהייטק פונה לנשים ובני 45 ומעלה בלבד

את התחרות מממן פול מיראז', פילנתרופ יהודי מארה"ב ומייסד מכון מיראז' לתמיכה ביזמות ישראלית ● וגם: מיליון דולר לחדשנות בטיפול בסרטן ● ומיזוג הישראלי-אמריקאי שישפר שירותי מזון ● אירועים ומינויים

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

מנכ''ל סיקלו רונן בן חמו / צילום: יריב דגן

סיקלו ו-Signify ישלבו אתרי סלולר בתאורת רחוב

Signify היא חברה בת של הענקית פיליפס שמתמחה בתאורת רחוב וסיקלו מתמחה בפתרונות תקשורת אלחוטיים ● לדברי החברות תוצר שיתוף הפעולה יהפוך פנסי רחוב לפנסים מבוססי חיבוריות אלחוטית בפס רחב, המאפשרת מנעד רחב של שירותי עיר דיגיטלית