גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"לי חברות קריפטו הגנו על הענף בשימוע בקונגרס, שם שוקלים פיקוח על התעשייה

מנהלי החברות אמרו בשימוע בבית הנבחרים בארה"ב, שיהיה קשה להכניס את הנכסים הדיגיטליים תחת רגולציה במסגרת החוקים הפיננסיים הקיימים

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady
מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

מנכ"לים בתעשיות מטבעות הקריפטו הופיעו בפני הקונגרס ביום רביעי וטענו שהטכנולוגיות שלהם בעלות הבטחה לגבי העתיד, בזמן שמחוקקים ורגולטורים התחבטו בשאלה איך להוסיף פיקוח ממשלתי לשוק של יותר מ־2 טריליון דולר.

ועידת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים, בהובלת חברת בית הנבחרים מקסין ווטרס (דמוקרטית מקליפורניה), כינסה את השימוע מתוך תקווה לשפר את הבנת המחוקקים על נכסי הקריפטו ואיך התחום הזה משתלב ברגולציות הקיימות. בעוד שמיליוני אמריקאים השקיעו בנכסי קריפטו, מומחים רבים אומרים שסוג הנכסים הזה מצריך כללים ברורים יותר בהמשך הדרך, והקונגרס עשוי לחוקק אותם.

מטבעות קריפטו הוא השם שניתן לקבוצה רחבה של נכסים דיגיטליים כמו ביטקוין. בעוד שישנם אנשים המבקרים נכסים אלה כתנודתיים, לא שקופים ומציבים למשתמשים ולמערכת הפיננסית הנרחבת יותר סיכונים, בכירים בתעשייה אומרים שמטבעות קריפטו יכולים לגרום לעסקאות פיננסיות לקרות יותר מהר, להיות פחות יקרות ויותר נגישות למשתמשים ברחבי העולם.

"לתעשייה הזו יש הפוטנציאל לשפר את חייהם של אנשים רבים", אמר למחוקקים סם בנקמן־פריד, מנכ"ל החברה FTX Trading.

בין האנשים האחרים שהעידו בפני הוועדה: מנהלים בכירים בחברה המנפיקה מטבעות הצמודים לדולר (stablecoins) Circle Internet Financial, בבורסת הקריפטו Coinbase Global, בחברת כריית הביטקוין Bitfury Group, במערכת התשלומים במטבעות קריפטו Stellar Development Foundation ובחברת הבלוקצ'ייןPaxos Trust.

הם מבקשים להציג את מה שתומכי התחום מאמינים שהוא הפוטנציאל החיובי של מטבעות הקריפטו וטכנולוגיית הבלוקצ'יין, ומצד שני לפחית בחשיבות הסכנות שקובעי מדיניות רבים ופעילים למען ההגנה על צרכנים מזהירים מפניהן.

ווטרס הביעה חשש מהיעדר הרגולציה בשוק הקריפטו. "כיום, אין שום מסגרת רגולטורית כוללת או מרכזית על שווקי מטבעות הקריפטו, וזה מותיר את ההשקעות במרחב הנכסים הדיגיטליים חשופות למקרים של תרמית, מניפולציה ושימוש לרעה", אמרה ביום רביעי.

בני הברית של התעשייה במפלגה הרפובליקאית

בזמן שתעשיית הקריפטו עובדת על הגדלת נוכחות הלוביסטים שלה בוושינגטון, היא מצאה בני ברית רבים יותר במפלגה הרפובליקאית לעומת הדמוקרטית. הרפובליקאי הבכיר ביותר בוועדת השירותים הפיננסיים, חבר בית הנבחרים פטריק מקהנרי מצפון קרוליינה, חזר ביום רביעי על אזהרות הלוביסטים מוושינגטון על כך שרגולציה מוגזמת של מטבעות הקריפטו עשויה להרחיק את החדשנות הטכנולוגית למדינות זרות ולהותיר את ארה"ב מאחור.

"אנו לא צריכים תגובות רפלקס של מחוקקים שיפנו לרגולציה בגלל חשש מהלא נודע, לעומת הצורך לנסות להבין", אמר. "הפחד מהלא נודע והצעד להפעיל רגולציה ללא הבנה רק יחנקו את החדשנות האמריקאית ויהוו לנו חסרון מבחינת התחרותיות".

המנכ"לים של החברות טענו שמטבעות הקריפטו לא מתאימים בקלות למבנה הקיים של הרגולציות הפיננסיות בארה"ב ושמחוקקים צריכים לשקול חקיקה שמותאמת במיוחד לתעשיית המטבעות הדיגיטליים. המבקרים טוענים שהתעשייה רוצה לכתוב את הכללים שלה בעצמה על מנת להימנע מהפיקוח שבנקים, סוחרים בבורסה ובורסות נתונים לו.

"בגלל השלב הראשוני של הפיתוח והטכנולוגיה שבבסיסם, נכסים דיגיטליים נסחרים בשווקים שהם שונים באופן יסודי מהשווקים הפיננסיים המסורתיים", אמרה מנהלת הכספים ב־Coinbase אלסיה האס בעדותה. "כתוצאה מזה, המשטרים הרגולטוריים הקיימים לעתים קרובות לא מתאימים לטכנולוגיה החדשה הזו".

תומכי הקריפטו מאמינים שהטכנולוגיה הזו יכולה להקל על ביצוע עסקאות במהירות ובזול יותר לעומת רשתות התשלומים הקיימות ושיש לה פוטנציאל לעודד חדשנות וכוללנות פיננסית.

"כשאתה רואה כמה אנשים לא מיוצגים על ידי הבנקים במידה מספקת או בכלל, גם בארה"ב וגם במקומות אחרים, זה מצביע על מערכת שלא עובדת בשביל כולם", אמר בנקמן־פריד. "זה תוצר של תשתית תשלומים שהיא קשה ומסורבלת לשימוש במידה כזו שהיא לא עובדת עבור רוב האנשים".

ל־5% מהאמריקאים המבוגרים לא היה חשבון בנק ב־2020, על פי נתוני הפדרל ריזרב.

המחוקקים, ביניהם חבר בית הנבחרים ריצ'י טורס (דמוקרט מניו יורק), שאלו על הפוטנציאל של מטבעות קריפטו לעזור למהגרים לשלוח תשלומים בין מדינות, תהליך שעלול להיות יקר ואיטי דרך הבנקים או חברות העברת הכספים. תומכי התעשייה מצביעים על שימוש כזה לעתים קרובות כאחת הסיבות הטובות לאימוץ המטבעות.

אבל עסקאות כאלה נותרו לא נפוצות. השימוש במטבעות קריפטו כולל עקומת למידה, טעויות עשויות להיות בלתי הפיכות, ואין מספיק מקומות המציעים תשלומים בקריפטו אשר ייתנו לתחום הזה נוכחות תחרותית.

האיום ליציבות הפיננסית

קובעי מדיניות רבים חוששים שהצמיחה המהירה של שוק הקריפטו, שבשנה האחרונה עלה בערכו ביותר מפי ארבעה, מציבה איום ליציבות הפיננסית. הם אומרים שהשוק הזה רווי מקרי תרמית, שכריית ביטקוין מבזבזת כמויות עצומות של חשמל ושהפושעים משתמשים במטבעות קריפטו על מנת להתחמק מתשלום מסים ולעקוף חוקים נגד הלבנת כספים.

לפיקוח על שווקי הקריפטו אין כיסוי מלא בארה"ב, שם הרגולציה הפיננסית מפוצלת בין סוכנויות פדרליות וסוכנויות של המדינות. רגולטורים אומרים שישנם פערים גדולים בתחום.

אחד מחילופי הדברים הבודדים שהגיעו לכדי עימות ביום רביעי קרה בין חבר בית הנבחרים בראד שרמן (דמוקרט מקליפורניה) והאס לגבי גובה העמלות שגובה Coinbase. שרמן שאל אם לקנות ולמכור 100 דולר ביטקוין במשך יומיים עשוי לגרור עמלה בגובה של כמעט 6 דולר. לאחר שבתחילה אמרה שהיא לא יכולה לענות על השאלה, לבסוף אמרה האס שהדבר תלוי במוצר אבל יכול להיות ששרמן צודק.

שרמן הביע ספקנות רבה לגבי השימושים הפוטנציאליים בביטקוין ודחק ברגולטורים להגן על המשקיעים במידה והקונגרס נכשל בהעברת חקיקה בעלת שיניים.

לרוב המחוקקים היו דעות פחות מגובשות לגבי תעשיית הקריפטו ממה שלרוב יש להם על תחומים אחרים כמו הרשתות החברתיות או הבנקים. בעוד שעדות בקונגרס עלולה לעתים להיות לא נעימה למנהלים בחברות גדולות, כמה מהמנכ"לים שהשתתפו בשימוע ביום רביעי ציפו שיעזור להם לקדם את מטרותיהם.

"אני חושב שזה הלך ממש, ממש טוב", אמר המנכ"ל של חברת Circle ג'רמי אלייר לאחר השימוע. "זה היה מאוד מקיף, ועם מעט חילוקי דעות".

אלכסנדר אוסיפוביץ' וקייטלין אוסטרוף השתתפו בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

מנכ''ל סיקלו רונן בן חמו / צילום: יריב דגן

סיקלו ו-Signify ישלבו אתרי סלולר בתאורת רחוב

Signify היא חברה בת של הענקית פיליפס שמתמחה בתאורת רחוב וסיקלו מתמחה בפתרונות תקשורת אלחוטיים ● לדברי החברות תוצר שיתוף הפעולה יהפוך פנסי רחוב לפנסים מבוססי חיבוריות אלחוטית בפס רחב, המאפשרת מנעד רחב של שירותי עיר דיגיטלית

התחרות בשוק המשכנתאות חשובה במיוחד נוכח הביקוש למשכנתאות בחודשים האחרונים / צילום: Shutterstock

הממשלה מבטיחה להוזיל את המשכנתה בעזרת גופים חוץ בנקאיים

הצעת חוק ממשלתית אמורה לשנות את התנאים לפיהם חברות אשראי חוץ בנקאיות יוכלו לגייס חוב ● במידה וההצעה תעבור, הריביות שהציבור משלם על משכנתאות צפויות לרדת ● כעת נותר לבדוק, האם הוזלת המשכנתאות תתדלק אפילו יותר את השוק שהגיע לביקושי שיא

גבי רביד / צילום: כדיה לוי

ביום ששוק הקריפטו מתרסק: הנכסים הדיגיטליים של צבי זיו וגבי רביד נכנסו לבורסה

בית ההשקעות סילבר קסטל, אותו הקימו בכירי שוק ההון לשעבר יחד עם המנכ"ל אלי מיזרוח, השלים את המיזוג לשלד הבורסאי איי.סי.בי

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

מגמה חיובית בפתיחת המסחר בת''א / צילום: Shutterstock

מגמה חיובית בפתיחת המסחר בת"א; אורמת, פריון ונייס מובילות את העליות

מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3% ● התנודתיות הגבוהה צפויה להימשך היום, לאחר מהפך בוול סטריט אמש ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.8%

נוכחות בישיבות כבר איננה תנאי מספיק לדירקטורים / אילוסטרציה: Shutterstock

דירקטורים, היזהרו: חוסר הוודאות גובר, ופוליסות הביטוח מרקיעות שחקים

חלפו הימים שבהם ההתלבטות הגדולה של הדירקטור הייתה בין בורקס גבינה לבורקס תרד: עבודת הדירקטוריון בחברות הציבוריות הפכה מורכבת וקשה הרבה יותר ביחס לעבר, ובמקביל חלה עלייה חדה בעלויות הביטוח לדירקטורים ולנושאי משרה ● הנה כמה טיפים שיסייעו לתפקד בהצלחה בעידן החדש

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט הודיע לסנגורי נתניהו כי לא ימשיך במו"מ לעסקת טיעון

היועמ"ש הציב תנאי לפיו נתניהו יסכים להודות בעבירות של הפרת אמונים, יבצע עבודות שירות, ויוטל עליו קלון - אך נתניהו לא הסכים ● בעקבות הודעת מנדלבליט, נתניהו פרסם הערב סרטון בו הוא מבהיר כי לא הסכים להודות בעבירות שנושאות קלון

סיגל קליינשטרן, משנה למנכ''ל ומנהלת תחום משאבי אנוש במגדל ביטוח / צילום: איל יצהר

"כשמתחלף מנכ"ל, ההשפעה הראשונה היא על חברי ההנהלה"

סיגל קליינשטרן, המשנה למנכ"ל ומנהלת תחום משאבי אנוש במגדל ביטוח, מדברת על השפעת הטלטלות בצמרת ועל בניית מרכז פיתוח קריירה לעובדים • מדור חדש

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

סוחרים מודאגים לאור הירידות בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

וול סטריט שינתה כיוון עשר דקות לפני סיום המסחר וננעלה בעליות

מוקדם יותר היום הירידות בוול סטריט החריפו עד לנפילות של 4.5% במדדים הראשיים ● ירידות חדות באירופה: קאק התרסק ב-4%, דאקס נפל ב-3.7% ופוטסי איבד 2.5% ● המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות להודעת הפד ביום רביעי ולדוחות הכספיים שיתפרסמו בימים הקרובים

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

פנסיה. מה צריך לדעת על מקדם המרה? / צילום: Shutterstock, Elle Aon

להבין את הביטוח הפנסיוני: 5 דברים שצריך לדעת על מקדם המרה

אחת ההחלטות הפיננסיות החשובות שאנו מקבלים היא בחירת קרן פנסיה, אך רבים מרגישים שהם לא מבינים את התחום ולא יכולים לקבל החלטה מושכלת ● אז מהו מקדם המרה ומה חשוב לדעת עליו - גלובס עושה סדר

בדיקה מול רשות החדשנות העלתה שרק 8% ממקבלי מענק הרשות הן נשים / צילום: Shutterstock

לתקן את העיוות: תחרות יזמות בהייטק פונה לנשים ובני 45 ומעלה בלבד

את התחרות מממן פול מיראז', פילנתרופ יהודי מארה"ב ומייסד מכון מיראז' לתמיכה ביזמות ישראלית ● וגם: מיליון דולר לחדשנות בטיפול בסרטן ● ומיזוג הישראלי-אמריקאי שישפר שירותי מזון ● אירועים ומינויים

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

חברת החשמל עדכנה את מחיר הגז מתמר: יירד בעד 29%

חברת החשמל חתמה מול שותפות תמר על עדכון המחיר שבהסכם הגז מ-2012 ● לפי החוזה המקורי והשנוי במחלוקת, מחיר הגז היה אמור לרדת בעד 25%, אך חברת החשמל השיגה הוזלה גבוהה יותר לאחר שהתחייבה לרכוש כמות גז נוספת ללא מכרז במחיר נמוך ולדחות את העדכון הבא של המחיר בחצי שנה

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

בצלאל חזי / צילום: רוני שיצר

חזי בצלאל צפוי למנות את ניסים גז לתפקיד מנכ"ל אקספון

אסף עופר, שניהל את קבוצת אקספון, עובר לנהל את חברת-הבת מרתון, ואליו עשוי להצטרף אסף אביב, שניהל בפועל את אקספון, כמשנה למנכ"ל

ארדואן, פוטין וביידן / צילום: Associated Press

מכירת F-16 לטורקיה יכולה לתקן את היחסים עם ארה"ב, אך המתיחות עם רוסיה מפריעה

חברי קונגרס משתי המפלגות מתנגדים למכירה אפשרית של מטוסי הקרב האמריקאים לטורקיה בשל היחסים החמים בין ארדואן לבין פוטין

ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

מה הסיכוי שהפד ישנה את מדיניותו ואיך תשפיע פלישה של רוסיה לאוקראינה

האינפלציה דוחקת במקבלי ההחלטות בבנק האמריקאי להעלות את הריבית, אך עולה שאלה אם הטלטלה בשווקים תשפיע על הנחישות של הפד לסגת מהמדיניות המוניטרית האולטרה מרחיבה ● רוחות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה עשויות לספק למקבלי ההחלטות סולם לרדת מהעץ

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"