גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בת"א; פועלים ולאומי ירדו 2%, פלוריסטם וביומיט זינקו

מדד ת"א 35 נסחר בירידה של 0.3%, מדד ת"א 90 מחק את העלייה שרשם ● כלכלת סין התרחבה ב-8.1% בשנת 2021, נמוך מהצפי לצמיחה של 8.4% ● היום לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל "יום מרטין לותר קינג"

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:27

נעילה מעורבת בבורסה. לאחר שהמדדים נעו לאורך היום בין עליות לירידות, מדד ת"א 35 ננעל בירידה מזערית, ת"א 125 הוסיף 0.1% ות"א 90 הוסיף 0.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.84 מיליארד שקל.

מדד הנפט עלה ב-0.8%, מדד הביומד ב-0.6%. מדד הבנקים, שכבר צנח לקראת הנעילה ביותר מ-2%, איבד בסופו של יום 1.8% כאשר פועלים ולאומי סיימו בתחתית מדד ת"א 35 לאחר שהשילו 2% כל אחד. בפסגת המדד אלביט מערכות שהתקדמה 3.6%.

שותפות גבעות  ירדה ביותר מ-13% על רקע דחיית בקשה לקידוח נפט באזור שמיועד למי שתייה, וגם סבוריט, בריל ופלסאנמור רשמו ירידות משמעותיות.

פלוריסטם  ממשיכה לרכז את עניין המשקיעים לאחר שדיווחה בשבוע שעבר על שת"פ עם תנובה שבמסגרתו יקימו מפעל לבשר מתורבת. המניה זינקה ביותר מ-25%, והשלימה קפיצה של יותר מ-40% מאז הדיווח. המתחרה ביומיט  נהנתה מהעניין בתחום וזינקה ב-9%. עוד עליות יפות נרשמו אצל אלקטרה נדלן, סאמיט, אל על  ופוקס .

16:20

האווירה בבורסה מעכירה: מדד ת"א 35 נסחר בירידה של 0.3%, מדד ת"א 90 מחק את העלייה שרשם ונסחר ביציבות. מדד הבנקים נופל כבר ב-1.7%, מדד הקלינטק יורד ב-1.1%. מדדי הביומד והנפט בולטים כנגד המגמה עם עליות של 0.4% ו-0.5% בהתאמה. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-1.45 מיליארד שקל.

בתחתית מדד ת"א 35 מזרחי טפחות  עם ירידה של קרוב ל-1.9%, פועלים  ודיסקונט   אחריו עם ירידה של 1.8%, הבינלאומי  ולאומי  מאבדים 1.6%. בפסגת המדד אלביט מערכות  שמטפסת 2.2%.

14:50

מניית שותפות חיפושי הנפט גבעות עולם  צוללת ב-24%. החברה דיווחה לבורסה כי נדחתה בקשה לקידוח נפט בשטח התת"ל 100, שנמצא בתחום הרישיונות של מגד 5 ומגד 6. הוועדה לתשתיות לאומיות דחתה את הבקשה מכיוון שמדובר בשטח שמיועד לקידוחי מי שתיה ומתקנים להעשרת מי תהום. בהודעה לבורסה צוין כי "השותפות קיבלה בתדהמה את החלטת הוועדה".

13:45

מדד ת"א 35 צמצם את העלייה ונסחר סביב האפס, עם תנודות קלות מטה ומעלה. ת"א 125 רושם עלייה מזערית, ת"א 90 מוסיף 0.3%. מדד הבנקים נסחר בירידה של 0.8%, מדד הפיננסים יורד ב-0.3%, הקלינטק משיל 0.5%. מנגד, מדד הנפט עולה ב-0.5% ומדד הביומד ב-0.6%. מחזור המסחר מסתכם בכ-900 מיליון שקל.

בפסגת מדד ת"א 35 איירפורט סיט י שעולה ב-2% ואחריה אלוני חץ  שמתקדמת 1.5%. בתחתית המדד מליסרון  והפועלים  עם ירידה של 1%. במדד ת"א 125 נרשמות עליות חדות לאלקטרה נדל"ן  וסאמיט, וגם אייאיאס , דלק קידוחים וסלקום מתחזקות. בתחתית המדד אוגווינד  שמאבדת 4.2%. המניה ירדה ב-12% מאז שהחלה השנה והתרסקה ב-57% ב-12 החודשים האחרונים.

מחוץ למדדים הגדולים בולטת פלוריסטם  הדואלית שמזנקת 19%, פארמוקן שעולה ב-15.8%, הכשרה התחדשות מתקדמת 7% וביומיט מוסיפה 6.5%.

איידנטי מדיקל , שפיתחה פלטפורמה מבוססת ענן לניהול שתלים כירורגיים ונרקוטיקה בחדרי ניתוח, הודיעה כי זכתה בפרס החדשנות של גוף המחקר פרוסט וסאליבן.

12:30

הבורסה עברה לעליות. מדד ת"א 35 עולה ב-0.2%, ת"א 90 מוסיף 0.5%. מדד הבנקים עדיין בטריטוריה השלילית, עם ירידה של כ-0.6%. מחזור המסחר מסתכם בכ-650 מיליון שקל עד כה.

סאמיט  מזנקת במחזור גבוה לאחר שהודיעה שחברה בת זרה שלה התקשרה בעסקאות לרכישה של כ-400 יח"ד להשכרה בניו-יורק תמורת 65 מיליון דולר. בנוסף, החברה הבת התקשרה בהסכמים לרכישת 6 מרכזים מסחריים תמורת כ-130 מיליון דולר ומנהלת מגעים למכירת חלקות משנה בנכסים אלה בהיקף של כ-60 מיליון דולר.

אלקטריאון  הודיעה שקורי ג'ונסון, שכיהן עד לאחרונה כיו"ר מועצת עיריית ניו-יורק, מצטרף כיועץ אסטרטגי עבור השוק האמריקאי. אירודרום  הודיעה שזכתה במכרז של לקוח בטחוני לאספקת מל"טים והפעלתם לצרכי אימונים, וקיבלה הזמנת עבודה בסך של כ-1 מיליון שקל מהלקוח.

ראדא , שעוסקת בפיתוח מכ"מים טקטיים, הציבה בוובינר למשקיעים יעד הכנסות של 140 מיליון דולר לשנת 2022, והציגה תחזית צמיחה אורגנית בגובה של 250 מיליון דולר בשנה תוך 3-4 שנים. דיווחה שב-2021 הכניסה 117 מיליון דולר, גידול שנתי של 54%.

10:55

עליות בולטות רושמות כעת סאמיט , אינטרקיור, הכשרה התחדשות, מגדל  ודלק קידוחים.

חברת נרהטק מדיה  מדווחת כי על רקע פעולות החברה לבחינת עסקאות למיזוג וכן לצורך הקטנת הסיכון של קבלת תשלומים מבוססי תוצאות בגין מכירת מגזר הפצת האפליקציות מחודש מרץ 2020, החליט דירקטוריון החברה להמיר את זכויות החברה בתזרים עתידי מבוסס תוצאות בגין מכירת פעילות ההפצה של החברה בתשלום חד פעמי של כ- 3.6 מיליון דולר. העסקה כפופה לאישור אסיפת בעלי המניות של נרהטק.

חברת טראלייט  דיווחה הבוקר כי חתמה על מזכר הבנות עם מגדל ביטוח לשם כניסתה כשותפה בשני פרויקטים של טראלייט בהשקעה של עד 460 מיליון שקל. בפרויקט הסולארי 'התענך1' שבבעלות טראלייט (100%) בצפון הארץ אמורה מגדל להשקיע עד 270 מיליון שקל תמורת 49% מהפרויקט, ובבפרויקט הסולארי Dunmore בקנדה , שבו טראלייט מחזיקה 75%, אמורה מגדל להשקיע עד 190 מיליון שקל. רני ליפשיץ, מנכ"ל טראלייט, ציין כי "טראלייט נמצאת כיום לקראת גידול חד בהיקפי פעילותה, ושילוב הכוחות עם מגדל ביטוח תואם את אסטרטגיית ההתרחבות שלנו בארץ ובחו"ל". 

10:00

מגמה מעורבת בפתיחת המסחר בבורסה. מדד ת"א 35 נסחר בירידה של כ-0.1% ומדד ת"א 90 שומר על יציבות.

עליות בולטות רושמות גלוברנדס , פרטנר , פריון ואלוני חץ.

חברת שיח מדיקל , בניהולו של יוגב שריד, מדווחת הבוקר כי היא צופה שהכנסות הרבעון הרביעי של שנת 2021 יעמדו על כ-28 מיליון שקל, גידול של 174% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד וצמיחה של 73% בהשוואה לרבעון השלישי של שנת 2021. בהתאם, צופה החברה כי הכנסות שנת 2021 יסתכמו בכ-66 מיליון שקל, גידול של כ-80% בהשוואה לשנת 2020.

08:50

בשוק המט"ח, הדולר מתחזק בכ-0.1% ונסחר סביב 3.113 שקלים והאירו נחלש בכ-0.4% ונסחר סביב 3.553 שקלים.

07:40

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר בבורסה צפוי, כפי הנראה, להיפתח במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול רשם מדד ת"א 35 ננעל ירידה של כ-0.7%, ת"א 90 ירד ב-0.3% ואילו מדד הנפט וגז קפץ ב-2.5% על רקע הזינוק במחירי הנפט ביום שישי. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל.

עליות בולטות רשמו קבוצת דלק, ורידיס, דלק קידוחים, רציו, פרטנר , פלוריסטם, בריל ורבל. מנגד, ירידות חדות נרשמו במניות אלקטריאון , אלוט, נייס , ביו דבש, גילת ואוגווינד.

2. מגמה מעורבת באסיה

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה מעורבת, לאחר שבסין פורסם כי הכלכלה התרחבה ב-8.1% בשנת 2021. זאת לעומת צפי כלכלנים לצמיחה של 8.4% בסין אשתקד. בטוקיו מטפס מדד הניקיי בכ-0.8% ומנגד בהונג קונג נסוג ההאנג סנג בכ-0.8%. 

3. אין מסחר בניו יורק

היום לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל "יום מרטין לותר קינג". בהמשך השבוע יפרסמו דוחות, בין השאר, בנק אוף אמריקה וגולדמן זאקס (בשלישי), פרוקטר אנד גמבל, יונייטד הלת', ASML, מורגן סטנלי ואינטל ברביעי, נטפליקס ואמריקן איירליינס בחמישי. 

במסחר בחוזים עתידיים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות קלות.

4. הנפט ממשיך בעלייה

מחירי החוזים על הנפט רושמים עליות קלות. חוזה על חבית נפט מסוג ברנט נסחר סביב 86.2 דולר. זאת לאחר עליות חדות ביום שישי. 

בשוק הקריפטו נרשמות ירידות, והביטקוין נסחר סביב 42,600 דולר. האת'ריום יורד ביותר מ-2% ונסחר סביב 3,250 דולר.

5. כלכלני הפועלים: בנק ישראל לא יעלה ריבית במחצית הראשונה של השנה

ולסיום, לאחר פרסום המדד ביום שישי (עלייה של 2.8% ב-2021) מציינים כלכלני בנק הפועלים כי עליית מחירי שכר-דירה לרמה שנתית של 3.3% מאותתת אולי שהאינפלציה היא לא רק תוצאה של פגיעה בשרשרת האספקה. "הדיור הוא הסעיף שמקשר בין אינפלציה של נכסים לאינפלציה במדד המחירים לצרכן. העלינו את תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים לשיעור של 2.2%, זאת על רקע עליית מחירי הדלק, האצה במחירי הדיור ואינפלציה גבוהה יותר בעולם".

"האינפלציה השנתית צפויה לחצות אמנם את רמת ה-3% בחודשים הקרובים, אך הציפיות לאינפלציה עדיין מעוגנות ביעד, וזה יאפשר לבנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי במחצית הראשונה של השנה. הפד האמריקני צפוי לסיים את רכישות האג"ח בחודש מרץ, ומיד לאחר מכן ריבית הפד כנראה תעלה. העלאות הריבית של הפד יאפשרו לבנק ישראל להתחיל לנרמל את הריבית בקצב איטי, ועם פחות חשש להשפעות על שער החליפין של השקל. שוק הנגזרים מגלם עתה שתי העלאות ריבית השנה ועוד שתי העלאות בשנת 2023 עד לרמה של כ-1%", הם מציינים.

עוד כתבות

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

האינפלציה בשיא, מחירי הדירות מזנקים: ״בנק ישראל לא יוכל להישאר אדיש״

בחמשת החודשים האחרונים נרשמה עלייה של 9.3% במחירי הדיור ● בלידר שוקי הון צופים כי בנק ישראל יעלה ריבית בפגישה הבאה ב-0.4% ● באיי.בי.איי צופים העלאת ריבית בשיעור מתון יותר

מוסי רז, מרצ / צילום: שלומי יוסף

האם הגידול בהתנחלויות מגיע מתושבים שעזבו את הקו הירוק?

מספר התושבים בהתנחלויות גדל? בשנים האחרונות זה בעיקר בזכות ריבוי טבעי ● המשרוקית של גלובס

פועל בייצור חיטה בהודו / צילום: Associated Press, Channi Anand

כשמשבר האקלים הופך למשבר אספקה יש לזה מחיר כלכלי

גם אם הימים האחרונים נחווים כמשבר נקודתי, מדעני האקלים חוזים אופק רותח וגרוע בהרבה עבור דרום אסיה ואזורים רבים בעולם ובהם המזרח התיכון, ככל ששינויי האקלים ידהרו קדימה, בהלימה לקצב פליטות גזי החממה של החברה האנושית

בחברות ההייטק מתרגלים למציאות חדשה / איור: גיל ג'יבלי

הגיוסים נעצרים, השווי נחתך בעשרות אחוזים: בחברות ההייטק מתרגלים למציאות חדשה

מניות טכנולוגיה מישראל כקורנית, איירון סורס, פייבר ואאוטבריין איבדו עשרות אחוזים משוויין לאחר פרסום הדוחות הכספיים ● סרגיי וסצ'ונוק, אופנהיימר: "משקיעים יצאו מנקודת הנחה שתהיה צמיחה מטורפת, ואם הצמיחה מאיטה הם לא שואלים פעמיים, לא בודקים לעומק. דברים כאלה יוצרים הזדמנות השקעה"

אריק קורקוס, מנהל מדטרוניק ישראל / צילום: תמר מצפי

אריק קורקוס ימונה למנהל מדטרוניק ישראל

ענקית המכשור הרפואי מדטרוניק מעסיקה מעל 1000 עובדים בישראל במספר מרכזי פיתוח המבוססים על חברות שרכשה לאורך השנים ● קורקוס יהיה מנהל הזרוע השיווקית של מדטרוניק בישראל המעסיקה כ-250 עובדים ומנהלת את הקשר בין מדטרוניק לשוק הישראלי

ליאור פייס, מנכ''ל רוסאריו / צילום: אלון רון

פרשת מידע הפנים שהסעירה את השוק: מנכ"ל רוסאריו ישלם מאות אלפי שקלים

שנתיים וחצי לאחר סיום החקירה, חתם ליאור פייס מנכ"ל ראסריו קפיטל על הסדר לסגירת ההליך הפלילי נגדו ● פייס וחברת הבת ראסריו חיתום הודו במסגרת ההסכם כי שילמו עמלות הפצה בניגוד לחוק לאיש שוק ההון מנחם ויינברג וישלמו 650 אלף שקל ● מדובר בתיק החקירה הרביעי שנסגר במסגרת הפרשה ● עניינו של ויינברג, החשוד המרכזי בשימוש במידע פנים, עוד לא הוכרע

לויד בלנקפיין / צילום: Reuters, בריאן סניידר

מנכ"ל גולדמן זאקס לשעבר: "סיכון גבוה מאוד למיתון בארה"ב"

את הדברים אמר לויד בלנקפיין, מי שהיה בעבר מנכ"ל גולדמן זאקס וכיום משמש כיו"ר בכיר בדירקטוריון החברה, בראיון לתוכנית "Face the Nation" של חדשות CBS ● עם זאת, הוא אמר שיש לפרדל ריזרב "דרך צרה" שבה הוא יוכל להשתמש ב"כלים החזקים שלו" כדי למנוע מיתון

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

גם אחרי הצלילה הגדולה בוול סטריט - המניות עדיין יקרות מאוד

אם אפשר להסתמך על ההיסטוריה, למדד S&P 500 יש עוד הרבה מקום לירידה ● למרות ירידה של 16% מתחילת השנה, המדד עדיין נסחר השבוע במכפיל גבוה מהמכפיל הממוצע על הרווחים העתידיים ב-20 השנים האחרונות

ג'ף בזוס / צילום: Associated Press, Jordan Strauss

בעקבות ציוץ בטוויטר: מייסד אמזון ג'ף בזוס יוצא נגד נשיא ארה"ב ג'ו ביידן

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן קרא "לוודא שהתאגידים העשירים ביותר ישלמו את חלקם ההוגן", על מנת להילחם באינפלציה ● ג'ף בזוס צייץ בתגובה: "מועצת הדיסאינפורמציה החדשה צריכה לבחון את הציוץ הזה" ● חילופי הדברים בטוויטר מגיעים לאחר שהאינפלציה בארצות הברית זינקה לרמות שלא נראו מזה עשרות שנים

אייפון / צילום: Shutterstock

כבל הטעינה יתחלף? השינוי הגדול שאפל בוחנת באייפון

על פי דיווח בבלומברג, יצרנית האייפונים בוחנת שינוי של שקע הטעינה במכשיריה לזה הקיים במכשירי אנדרואיד ● הסיבה העיקרית: לחץ של האיחוד האירופי במטרה לצמצם פסולת אלקטרונית

חברות הסלולר מרוויחות משירותי הנדידה עשרות מיליונים בשנה / צילום: Shutterstock, almaje

הטיסות חזרו ובגדול, ועמן חבילות הגלישה היקרות של חברות הסלולר

חברות התקשורת יפרסמו בקרוב את הדוחות הכספיים שלהן לרבעון הראשון של השנה ● הצפי הוא למגמת שיפור של החודשים האחרונים בעקבות הכנסות מחבילות גלישה יקרות והעלאת מחירים זוחלת של חבילות ה"הכול כלול"

נוטלי המשכנתאות בחלוקה לפי מספר הצעות מחיר מאושרות

רוב נוטלי המשכנתה לא משווים מחירים, ומפסידים אלפי שקלים

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: כמה מנוטלי המשכנתאות מנסים לקבל הצעת מחיר נמוכה יותר?

רשות המסים. שיתוף פעולה בינלאומי להעלמות מס / צילום: איל יצהר

חשד: 20 ישראלים החזיקו 85 מיליון שקל בחשבונות לא מדווחים בחו"ל

הכספים נחשפו בעקבות מידע שהגיע לרשות המסים במסגרת הסכמי חילופי המידע בין מדינות בהתאם לנוהל ה-CRS ● חלק מפעולות החקירה שבוצעו הובילו למעצרם של מספר חשודים ולשחרורם בתנאים מגבילים

משפט נתניהו, 11.5 / צילום: יונתן זינדל/פלאש90

לאחר עדות פילבר: המדינה מבקשת לתקן את כתב האישום בתיקי האלפים

התביעה בתיקי האלפים מבקשת כעת לתקן את כתב האישום וטוענת כי המעשה נדרש בהמשך לעדותו של שלמה פילבר מיום משבוע שעבר על מנת להגיע לחקר האמת

מנסור עבאס / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת

מועצת השורא? זה מה שקיבלה רע"ם תמורת חזרתה לקואליציה

הדרישה להעברת הכספים הייתה התנאי העיקרי של יו”ר רע”ם מנסור עבאס להשתתפות הסיעה בהצבעות עם הקואליציה ● במשרד הפנים דרשו מנגנוני פיקוח שימנעו הגעת הכסף לגורמי פשיעה

שוק הרכב והאינפלציה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הסערה המושלמת מגיעה לשוק הרכב הישראלי: מה יקרה למחירים?

לשיבושי האספקה ומשבר השבבים מצטרפים כעת איומי מקרו חדשים: היחלשות ערך השקל מערערת את יציבות המחירים, והריבית המטפסת מאיימת על אופציית המימון • אולם, אם תתרחש התייקרות שמקורה בשערי המטבע, היא ככל הנראה תורגש בעיקר בשנה הבאה

המכונית החשמלית GENESIS Electrified G80 / צילום: יח''צ כלמולביל

פלח היוקרה ממשיך להתחשמל: מכונית הסאלון החשמלית G80 מגיעה לישראל

מותג הפרמיום הקוריאני ג'נסיס משיק בישראל את מכונית הסאלון החשמלית G80 עם טווח של 520 ק"מ ומחיר שמתחיל ב-449 אלף שקל

נזק בטיילת בטבריה / צילום: אושרי ויצמן

ההתרעה שלא הייתה, התחזית הרחוקה מהמציאות, והנזקים שהפכו את הטיילת בטבריה מוכת הרס

רוחות של יותר מ-100 קמ"ש הותירו בטבריה ובשדות חקלאיים באזור נזק כבד מאוד ● למרות שמערכות באירופה חזו את הסערה ימים מראש, מערכת השירות המטאורולוגי חזתה רוחות נמוכות משמעותית, חצי שעה לפני האירוע. בטבריה כלל לא קיבלו אפילו את ההתרעות המתונות יותר ● השירות המטאורולוגי: "האירוע יתוחקר ויופקו לקחים"

תחנת כח גרעינית בבלגיה / צילום: Shutterstock

מלחמת רוסיה-אוקראינה היא רק פרומו: העולם צועד למשבר אנרגיה ארוך-טווח

השימוש בדלקים מזהמים צפוי להצטמצם דרסטית בטווח הארוך, על רקע משבר האקלים ● הדבר מוביל לקיצוץ חד בהשקעות בפיתוח מקורות גז ונפט חדשים בטווח הקצר והבינוני, בעוד שהאנרגיות הירוקות אינן צפויות למלא את החסר בתקופות אלו ● מומחים  כותבים 

אודי מוקדי, מנכ''ל סייברארק / צילום: איל יצהר

מנכ"ל סייברארק: "היה קל מדי להשיג מימון בשנים האחרונות"

חברת אבטחת הסייבר הישראלית הקימה קרן של 30 מיליון דולר להשקעה בחברות סטארט-אפ מתחום הסייבר ● אודי מוקדי: "יש יותר מיזמים ממה שלקוח יכול לעכל; אלה שמתחרים על המשבצות הקטנות - זה כבר מוגזם"