גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בחצי שנה: החתם יונתן כהן יצר לעצמו תשואה של 100% על רכישת השליטה בגיבוי אחזקות

כהן חולש על מניות חברת המימון החוץ-בנקאי, שאותן רכש מהאחים פרדו בדיסקאונט של כ-30% על מחיר השוק, בשווי נוכחי של כ-110 מיליון שקל ● והוא לא החתם היחיד שהרחיב בתקופה האחרונה את עסקיו בשוק ההון

יהונתן כהן ויוסי לוי / צילום: יח''צ אינפין קפיטל
יהונתן כהן ויוסי לוי / צילום: יח''צ אינפין קפיטל

כחצי שנה לאחר שחתם ההנפקות יהונתן כהן סיכם על רכישת מניות השליטה בחברת האשראי החוץ-בנקאי גיבוי אחזקות, משקפת השקעתו רווח של יותר מ-100% "על הנייר" לעומת עלות הרכישה, שבוצעה בהנחה משמעותית על מחיר השוק.

בחודש יוני האחרון חתם כהן על הסכם לרכישת השליטה בגיבוי אחזקות מידי האחים אריאל ואביטל פרדו (מיזמי חברת הפינטק הצומחת פאגאיה), תמורת קצת יותר מ-40 מיליון שקל - סכום שכלל בעיקרו (33 מיליון שקל) תמורה בגין החזקות צמד האחים (55% מהמניות), ותמורה נוספת בגין הזכויות על פי שטרי ההון שיש לחברה. כיום הוא חולש על כ-62% מהונה של גיבוי אחזקות, בשווי שוק נוכחי המגיע ל-110 מיליון שקל.

את העסקה מול האחים פרדו ביצע כהן לפי מחיר מניה של 8 שקלים, שהיה נמוך בכ-35% מערכה של מניית גיבוי בשוק. כחצי שנה לאחר מכן מחיר המניה יותר מהוכפל לעומת מחיר העסקה, ל-17 שקלים, והוא משקף כיום לגיבוי אחזקות שווי חברה של כ-180 מיליון שקל.

כפי שגיבוי אחזקות מסבירה, החברה עוסקת בתחום המימון החוץ-בנקאי, בעיקר למגזר העסקי, על ידי מתן אשראי לתקופות קצרות. משך החיים הממוצע (מח"מ) של תיק האשראי בחברה הוא קצר-מועד, והאשראי שהיא מעניקה "ניתן לעסקים קטנים ובינוניים בישראל לצורכי הון חוזר, באמצעות מסחר בממסרים דחויים (צ'קים דחויים, א' ל'), הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים ופתרונות אשראי שונים".

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2021 הכפילה גיבוי אחזקות את הכנסות המימון שלה, שהגיעו לכ-28 מיליון שקל בזכות "גידול בפעילות האשראי של החברה לצד גידול בפעילות מול לקוחות קצה". עוד נהנתה החברה מעלייה חדה בהכנסות המימון שלה, כך שהרווח הנקי שלה בין ינואר לספטמבר זינק כמעט פי שלושה והגיע ליותר מ-6 מיליון שקל.

זינוק של 370% וצלילה של 80% במניה 

המשקיעים במניית גיבוי אחזקות  חוו רכבת הרים עם ביצועיה בשנים קודמות. המניה רשמה רמת שיא באמצע שנת 2020 - שאליה הגיעה אחרי זינוק של כ-370% תוך כחודשיים בלבד, שלאחריו רשמה צלילה של כ-80%, גם זאת בתקופה קצרה של כחודשיים. בסך הכול, שנה לאחור מציגה גיבוי אחזקות טיפוס של כ-50% בערכה.

את רכישת השליטה בגיבוי אחזקות ביצע כהן כשנתיים וחצי לאחר שהחל ללוות אותה כחתם, באמצעות חברת אינפין שבשליטתו, שהובילה את גיוס האג"ח הראשון שביצעה גיבוי (בהיקף של כ-50 מיליון שקל) חודשים ספורים אחרי שהצטרפה לבורסה, באמצעות מיזוג לשלד.

את חברת החיתום אינפין הקים כהן בשנת 2016, כשנתיים לאחר שעזב את תפקידו כמנכ"ל כלל חיתום. כעת הוא מכהן כיו"ר גיבוי אחזקות (בהיקף משרה של 60%), תפקיד שבגינו אושרה לו באחרונה תמורה חודשית של כ-60 אלף שקל, וכן תמורות נוספות.

בימים האחרונים אישרו בעלי המניות של גיבוי אחזקות את הסכם העסקתו של המנכ"ל החדש של החברה, דוד טל. טל צפוי להיכנס לתפקידו בתחילת חודש מרץ, ועלות העסקתו השנתית מוערכת בכ-1 מיליון שקל. זאת על בסיס שכר חודשי של 50 אלף שקל, שיעלה לכ-58 אלף שקל כעבור שנה, הקצאת אופציות הניתנות למימוש למניות החברה, בהיקף של כ-2% מההון ובשווי הוגן של כ-470 אלף שקל, מענק שנתי של עד שתי משכורות והטבות נוספות.

חתם נוסף: העסקה של ארז גולדשמידט בחברת ב. יאיר

יונתן כהן אינו החתם היחיד שזיהה בתקופה האחרונה הזדמנות להרחיב את עסקיו בשוק ההון באמצעות השתלטות על חברה ציבורית. כך עשה גם ארז גולדשמידט, העומד בראש חברת החיתום אוריון, שיחד עם שותפיו בחברה, יועצי ההנפקות רפי ליפא וגל עמית, סיכמו בשבועות האחרונים על רכישת השליטה (כ-82% מהמניות) בחברת הנדל"ן הוותיקה ב. יאיר, תמורת 51 מיליון שקל.

עסקה זו משקפת לחברת ב. יאיר שווי של כ-63 מיליון שקל - גבוה ב-20% כמעט מערכה בבורסה טרם פרסום העסקה. בעקבות הדיווח על העסקה זינקה מניית ב. יאיר בעשרות אחוזים והיא נסחרת כיום בשווי של 73 מיליון שקל.

במסגרת העסקה תרכוש חברה פרטית בבעלות גולדשמידט, ליפא ועמית, 66.88% ממניות ב.יאיר, ואילו חברת י. שניר מגורים שבבעלות יחזקאל תרכוש עוד 14.68% מהמניות. בכפוף להשלמת העסקה מתכננים בעלי המניות החדשים בב. יאיר למנות לתפקיד מנכ"ל החברה את ניר יחזקאל, השותף בעסקת רכישת המניות מידי בעליה הנוכחיים של ב. יאיר - האחים יוסף, יאיר ויורם ביטון.

ב.יאיר עוסקת בתחומי הבנייה בישראל ובמזרח אירופה. נכון לסוף יוני השנה לא היו לחברה פרויקטים בשלבי בנייה. במחצית הראשונה של 2021 השלימה החברה מכירה של שטחי מסחר מניבים בהיקף של 648 מ"ר תמורת 13.9 מיליון שקל, והתקשרה בהסכם למכירת שטחים נוספים של כ-303 מ"ר תמורת 7.1 מיליון שקל. בנוסף, מחזיקה החברה ב-90% ממניות חברת סביון ייזום, שעוסקת בייזום פרויקטים של פינוי בינוי למגורים.

עיקר פעילותה הנוכחית של החברה בחו"ל מתמקדת בבודפשט בירת הונגריה. באפריל השנה קיבלה החברה היתר בנייה למגרש הראשון בפרויקט רובע 10 בבודפשט, ובו ניתן יהיה להקים 247 יחידות דיור בהיקף של 13.87 אלף מ"ר (נטו), שתי יחידות מסחר בהיקף של 430 מ"ר (נטו), חניות, מרפסות, שטחי שירות וכיוצא בזה.

נכון לסוף יוני 2021 הסתכם ההון העצמי של ב.יאיר ב-114 מיליון שקל, כאשר מאז חילקה כאמור החברה דיבידנד של 35 מיליון שקל. את המחצית הראשונה של 2021 סיימה החברה בהפסד של 1.95 מיליון שקל וזאת בהמשך להפסד של 3.5 מיליון שקל שנרשם ב-2020 כולה.

עוד כתבות

שיתוף פעולה גבוה יותר של הלמ''ס עם משרדי הממשלה / צילום: Shutterstock, Dina Morozova

החלטת ממשלה: הלמ"ס תאגם מידע ותשפר את קצב העדכון

לאחר ביקורת ציבורית על עיכובים באופן מסירת המידע ועל העברת מידע בצורה מיושנת ולא דיגיטלית, הממשלה החליטה על שינוי הנוהל לפיו עובדת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● בלמ"ס כבר מתכוננים לשינוי, וחתמו עם חברת מטריקס על חוזה בנושא

תחנת דלק.  המחירים עולים חודש שביעי ברציפות / צילום: תמר מצפי

לקראת פרסום מדד אפריל: קצב עליית המחירים בישראל קרוב לשיא של 11 שנה

נתוני האינפלציה של הלמ"ס יצביעו על עלייה של 0.8% ברמת המחירים באפריל, כך לפי הערכות הכלכלנים ● בנק ישראל עשוי להמשיך בקו העלאות הריבית בשבוע הבא ● פסגות: "את הזעזוע שהעולם חווה בימים אלו אנו עוד צפויים להרגיש בכיס במהלך החודשים הבאים"

משרדי פייסבוק בדבלין / צילום: Shutterstock

פייסבוק וטוויטר מורידות הילוך בהעסקת עובדים - האם חברות אחרות יילכו בעקבותיהן?

ענקיות הטכנולוגיה מסמנות שינוי גישה להוספת כוח אדם לאחר שנים בהן צמחו במהירות

פועל בייצור חיטה בהודו / צילום: Associated Press, Channi Anand

כשמשבר האקלים הופך למשבר אספקה יש לזה מחיר כלכלי

גם אם הימים האחרונים נחווים כמשבר נקודתי, מדעני האקלים חוזים אופק רותח וגרוע בהרבה עבור דרום אסיה ואזורים רבים בעולם ובהם המזרח התיכון, ככל ששינויי האקלים ידהרו קדימה, בהלימה לקצב פליטות גזי החממה של החברה האנושית

איתמר ג'ובאני ועודד זהבי / צילום: אור קפלן, הגר בדר

שתי חברות ישראליות מסייעות לחדי הקרן למנוע בזבוזים. מי מהן תשלוט בשוק?

עם פרוץ מגפת הקורונה ופיזור העובדים לבתיהם, גבר הצורך בבקרה ניהולית בחברות ● עבור הסטראט-אפים הישראלים, מאש פיימנטס ופאיים, זו הייתה הזדמנות לפרוץ ● הם מנפיקים כרטיסי אשראי, מפעילים מערכות ניהול ועוזרים לחברות להתייעל כלכלית ● המשבצת, מדור חדש

אריק קורקוס, מנהל מדטרוניק ישראל / צילום: תמר מצפי

אריק קורקוס ימונה למנהל מדטרוניק ישראל

ענקית המכשור הרפואי מדטרוניק מעסיקה מעל 1000 עובדים בישראל במספר מרכזי פיתוח המבוססים על חברות שרכשה לאורך השנים ● קורקוס יהיה מנהל הזרוע השיווקית של מדטרוניק בישראל המעסיקה כ-250 עובדים ומנהלת את הקשר בין מדטרוניק לשוק הישראלי

מחקר אחד בשבוע. איך ניהול נכון יכול לשפר תפקוד של צוותים רב-גיליים / צילום: Shutterstock

צוותים רב-גיליים: איך גורמים למילניאלס, לבומרים, ל-X ול-Z לעבוד טוב ביחד

איך משפיע הממד האישיותי על התפקוד של צוות עובדים שבו הבדלי גיל משמעותיים, ואיך ניהול נכון יכול לעזור?

אודי מוקדי, מנכ''ל סייברארק / צילום: איל יצהר

מנכ"ל סייברארק: "היה קל מדי להשיג מימון בשנים האחרונות"

חברת אבטחת הסייבר הישראלית הקימה קרן של 30 מיליון דולר להשקעה בחברות סטארט-אפ מתחום הסייבר ● אודי מוקדי: "יש יותר מיזמים ממה שלקוח יכול לעכל; אלה שמתחרים על המשבצות הקטנות - זה כבר מוגזם"

אלי שכטר ולייבי אמזל, בעלי ''אבסולוט הפקות'' / צילום: תמונה פרטית

ממתחם החיסונים הגדול בארץ ועד לחלוקת ערכות לימוד: המפיקים שמצאו הזדמנות עסקית במגפה

אלי שכטר ולייבי אמזל, בני ברק, בני 24 ● הבעלים של "אבסולוט הפקות" ● "החיסון שהגיע לארץ היה עבורנו דלת חזרה לשגרה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

ראשת ממשלת פינלנד סאנה מארין / צילום: Associated Press, Franck Robichon/Pool Photo

רה"מ פינלנד סאנה מארין: "יש מנדט חזק להצטרפות לנאט"ו"

נשיא פינלנד סאולי ניניסטה וראשת ממשלת פינלנד, סאנה מארין, הודיעו במסיבת עיתונאים כי המדינה הנורדית מתכוונת להגיש בקשה לחברות בנאט"ו ● הפרלמנט הפיני צפוי לאשר את ההחלטה בימים הקרובים, ולאחר מכן תוגש בקשת הצטרפות רשמית למטה נאט"ו בבריסל ● גם שבדיה צפויה להודיע בקרוב על הצטרפות לברית

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה / צילום: Associated Press, Frank Augstein

בוריס ג'ונסון מאיים לבטל חלקים מהסכם הברקזיט ומאשים את האינפלציה

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, מתכוון לקדם חקיקה שתבטל למעשה חלקים מהסכם הברקזיט ● בתוכנית: מהלך חוקי שיאפשר לבריטניה להתעלם מפרוטוקול שקובע כיצד מתנהל הסחר מול צפון אירלנד לאחר התנתקות הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי

עליות השערים החזקות השנה תרמו לתשואות הקופות / צילום: Shutterstock, Lady_Luck

קרנות הפנסיה וההשתלמות רשמו עוד חודש קשה. מי בלטה לרעה במיוחד?

הירידות שהחלו בסוף השבוע האחרון של אפריל הביאו את קרנות הפנסיה לתשואה שלילית של 1.5% במסלול הצעירים ● קרנות ההשתלמות במסלולים המנייתיים ירדו בממוצע בכ-3% באפריל, בהובלת אלטשולר שחם שסיים עם תשואה שלילית של 4.4%

מפעל חוליות בשדה נחמיה / צילום: אתר החברה

למרות הירידות בשווקים: קרן טנא תנסה להנפיק את חברת צינורות הפלסטיק חוליות

החברה הקיבוצית הגישה טיוטת תשקיף ראשונה הכוללת הצעת מכר על-ידי בעליה, לגיוס של 200-300 מיליון שקל ● כספי ההנפקה מיועדים מיועדים להמשך מסע הרכישות של חוליות

רה''מ נפתלי בנט / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

"אסור להידרדר למשטר של בחירות אינסופיות": הממשלה מצופפת שורות לקראת העברת התקציב

"אנחנו מתכוונים להעביר תקציב בממשלה במהלך החודש הבא, ביוני", אמר רה"מ נפתלי בנט בישיבת הממשלה ● בנט הגיב בעקיפין לביקורת העולמית על מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה: "אני מגבה את לוחמי צה"ל בג'נין של אז אל מול הדיבה שתידון מחר, ואת הלוחמים של היום מול עלילות דומות"

מה אפשר לקנות ב-2.6 מיליון באזור יהודה ושומרון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.6 מיליון שקל באזור יהודה ושומרון

דירות גן בנות 4 חדרים במעלה אדומים או בגבעת זאב, קוטג' בן 6 חדרים בניל"י או בבית אריה ● בעסקה אחרת בגבעת זאב נמכר בית ב-3.7 מיליון שקל

ג'ף בזוס / צילום: Associated Press, Jordan Strauss

בעקבות ציוץ בטוויטר: מייסד אמזון ג'ף בזוס יוצא נגד נשיא ארה"ב ג'ו ביידן

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן קרא "לוודא שהתאגידים העשירים ביותר ישלמו את חלקם ההוגן", על מנת להילחם באינפלציה ● ג'ף בזוס צייץ בתגובה: "מועצת הדיסאינפורמציה החדשה צריכה לבחון את הציוץ הזה" ● חילופי הדברים בטוויטר מגיעים לאחר שהאינפלציה בארצות הברית זינקה לרמות שלא נראו מזה עשרות שנים

רשות המסים. שיתוף פעולה בינלאומי להעלמות מס / צילום: איל יצהר

חשד: 20 ישראלים החזיקו 85 מיליון שקל בחשבונות לא מדווחים בחו"ל

הכספים נחשפו בעקבות מידע שהגיע לרשות המסים במסגרת הסכמי חילופי המידע בין מדינות בהתאם לנוהל ה-CRS ● חלק מפעולות החקירה שבוצעו הובילו למעצרם של מספר חשודים ולשחרורם בתנאים מגבילים

אור עופר, מייסד ומנכ''ל סימילרווב / צילום: איל יצהר

"אני קפטן בספינה בסערה מטורפת": מנכ"ל סימילרווב לא מתחרט על ההנפקה

גם צלילה של 60% במניית החברה, המספקת פלטפורמה לניתוח התנהגויות גולשים באינטרנט, לא גורמת למנכ"ל אור עופר להצטער על ההנפקה בוול סטריט ● בראיון לגלובס הוא מספר כי "אני מתמקד בטווח הארוך. אנחנו ממשיכים להשקיע בצמיחה, יש לנו כסף שגייסנו, וגם כשנמשיך להשקיע, נציג תזרים חיובי ב-2024"

יועד שחר ואיציק אורון / צילום: איל יצהר

ממתחם האלף בראשל"צ ועד נצרת: מיזמי התחבורה שצפויים להעלות את ערך הנכסים שבסביבה

הקו החום שיחבר את לוד לראשון לציון והרכבת הקלה שתחבר את נצרת לחיפה הם שני פרויקטים תחבורתיים בעלי פוטנציאל להעלות את שווי הנדל"ן לידם, כפי שקרה לאורך הקו האדום

ראשת ממשלת שבדיה, מגדלנה אנדשון / צילום: Shutterstock

אחרי פינלנד: גם שבדיה הודיעה על כוונתה להצטרף לנאט"ו

ראשת הממשלה מגדלנה אנדשון אמרה הערב כי אם שבדיה תהיה המדינה היחידה באזור הנורדי והסקנדינבי שאינה חברה בנאט"ו, הדבר יציב אותה בעמדה מסוכנת ● מחר ידונו הפרלמנטים של שתי המדינות בהצטרפות לברית הצבאית, נושא שהיה שנוי במחלוקת במשך עשורים רבים בהן