גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משפט נתניהו: "אי-אפשר ללטף אדם בחדר החקירה על-מנת שייתן גרסה"

ברקע המגעים להסדר טיעון, התחדש היום משפטו של רה"מ לשעבר בנימין נתניהו, ועוה"ד בעז בן-צור וז'ק חן המשיכו בחקירתו של ניר שוורץ, חוקר המשטרה של עד המדינה ניר חפץ ● בין היתר אמר שוורץ בעדותו: "חקירה היא לא דבר נעים. אי אפשר לעשות את זה באמצעות ליטופים וחיבוקים" ● בהמשך עלה להעיד חוקר המשטרה יניב פלג, שחקר גם הוא את חפץ בזמנו

ניר שוורץ מעיד בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר
ניר שוורץ מעיד בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

ברקע המגעים להסדר טיעון וההתייעצויות של בנימין נתניהו ובני משפחתו אמש עם עורכי דינו בבית סנגורו, הבוקר (ב') התייצב עו"ד בעז בן-צור בבית המשפט המחוזי בירושלים להמשך המשפט. עו"ד בן-צור, סנגורו של ראש הממשלה לשעבר, המשיך לחקור בחקירה נגדית את מי שחקר את עד המדינה ניר חפץ - חוקר המשטרה מלהב 433, ניר שוורץ. סוגיית הסדר הטיעון שעל הפרק לא עלתה בדיון. בהמשך עלה להעיד חוקר המשטרה יניב פלג, שחקר גם הוא את חפץ בזמנו. 

"חקירה היא לא דבר נעים"

עו"ד ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ', חקר את שוורץ בנוגע לחקירה של איריס אלוביץ', שנחקרה כשהיא מותשת ועייפה, על מודעותו של שוורץ למצב בו מצויה הנחקרת.

עו"ד חן: "איך אתה תופס את האחריות שלך?". 

שוורץ: "האחריות שלי לדעת אם נעשה משהו חריג כשאני יוצא מחדר החקירה, ולא מילה במילה".

עו"ד חן: "האחריות שלך על כל המעטפת של הנחקר, למשל תנאיו בשב"ס, התנהלות של הכפוף שלך יניב פלג".

שוורץ: "לא כל המעטפת, לגבי פלג - נכון".

עו"ד חן הטיח בשוורץ שהוא אחראי על תנאי החקירה ותרגילי החקירה שהופעלו נגד חפץ.

שוורץ השיב: "אי-אפשר ללטף אדם בחדר החקירה על-מנת שייתן גרסה. חקירה היא לא דבר נעים, זה מצריך ממך כאדם שמסתיר משהו להוציא את מה שאתה מסתיר, אי-אפשר לעשות את זה באמצעות ליטופים וחיבוקים.

"חקירה היא לפעמים קשוחה, לפעמים הנחקר מרגיש חוסר נוחות וחוסר נעימות. אם הוא לא רוצה לספר, מנסים לשכנע אותו. זו לא אווירה של סאונה. העצורים מגיעים לחדר החקירות במצב שבו הם נמצאים. החוקרים מבצעים את העבודה שלהם, את התפקיד שלהם, את מה שהם צריכים על-מנת להגיע לחקר האמת, ולהגיע לחקר האמת זו משימה.

"אם יש חשוד שלא משתף פעולה, המאמץ החקירתי הנוסף שנדרש מכל היחידה הוא גם כן הרבה יותר מורכב, כי יש צורך לשנס יותר מותניים ולבצע פעולות נוספות. זה לא יכול לבוא בליטופים ובחיבוקים".

עו"ד  חן המשיך והטיח בחוקר שוורץ: "אתה מציג מצג כוזב לבית המשפט. ידעת והיית שותף מלא למהלכים. לוגיסטיקה - אתה לא הראש הקטן שהצגת בחקירה, עשית בכוונת מכוון להטעות את בית המשפט לא לספר על הצעדים החריפים והחריגים לשבור את רוחם של הנחקרים והחשודים כדי להשיג מטרה שסימנת להשיג מראש".

בתגובה השיב שוורץ: "אני מוחה".

"החוקרים השתילו לו זיכרון"

מוקדם יותר חקר עו"ד בן-צור את שוורץ בנוגע ללוח הזמנים שנתן ניר חפץ לפגישות שקיים עם שאול אלוביץ'. חפץ לא זכר מתי התקיימו הפגישות עם אלוביץ', בהן הפגישה החשובה לגביה סיפר כי אלוביץ' ביקש ממנו להעביר מסמך לנתניהו. בחקירת המשטרה הציג החוקר שוורץ לחפץ ציר זמנים של אירועים, שערכה המשטרה, על-מנת לסייע לו להיזכר במועדים. שוורץ הסביר כי ניסו להביא את חפץ לקבע את מועדים של הפגישות. חפץ העיד כי ציין את המועדים לפי ההיגיון ולא מתוך ידיעה.

בחקירה הנגדית טען בן-צור כי לוח הזמנים שהוצג לחפץ היה מניפוליטיבי, ורמז כי הוא נועד להטעות את העד. עו"ד בן-צור הציג את הניסיונות של המשטרה למקם את חפץ במועדים הנוחים לתזה של התביעה.

הפגנות נגד הסדר הטיעון המתגבש של נתניהו, שמתקיימות מחוץ לדיונים במשפטו בירושלים / צילום: יוסי זמיר

במסגרת החקירה הוציאה המשטרה צו לקבלת שמות הנכנסים והיוצאים למעון הרשמי למועדים בהם אלוביץ' הגיע למעון בין אוקטובר לדצמבר 2014. עו"ד בן-צור טען כי החקירה של חפץ הייתה מגמתית, כי החוקרים כיוונו את חפץ בתשובותיו ו"השתילו לו זיכרון", לאחר שלא ידע לומר מי נכח במעון בזמן הפגישה ומתי התקיימה הפגישה. בנוסף טען עו"ד בן-צור כי מהפלט שהוצא עלה כי במעון נכחו פוליטיקאים, אך הם לא נחקרו.

בימי החקירה הקודמים של החוקר שוורץ הוצג לו תיעוד חקירותיו של עד המדינה ניר חפץ ואמירותיו הקשות בבית המשפט לפיהן הופעלו עליו אמצעי לחץ פסולים, בהם צעקות, איומים, שימוש במשפחתו, הבאת אשתו לחקירה ותרגיל המקורבת שחלק מפרטיו נמצאים תחת חיסיון. חפץ תיאר את האמצעים שהופעלו עליו בחקירה כדרקוניים, והעיד כי הועברו לו מסרים מאיימים. בעדותו של חפץ הושמעה הקלטה בה נשמע שוורץ צועק: "איפה אתה חושב שאתה נמצא? 'יש לך משפחה? הם חשובים לך. אל תעשה את זה עבורך אלא עבור משפחתך".

החוקר של ניר חפץ: לא ביקשתי ממנו להחליף עורך דין

בהמשך היום עלה להעיד חוקר המשטרה יניב פלג והתייחס לאמירות שהפנה לנחקר, עד המדינה ניר חפץ. באשר לניסיון להשפיע על חפץ להחליף עורך דין, אמר פלג כי הוא לא ביקש מחפץ להחליף את עורך דינו. "מעולם לא ביקשתי ממנו. אם אתה מתכוון לשיחה של הרופא/חולה, ניר חפץ השווה את עורך דינו לרופא. אני הקבלתי את עצמי לרופא. אמרתי לו שכדאי לו לדבר עם עוד רופא".

השופט משה ברעם העיר: "זה לא מתאים לאנלוגיה". פלג הוסיף: "חד-משמעית זה מה שהתכוונתי. פעם ראשונה ששמעתי על זה היה בתקשורת. מעולם לא התכוונתי שיחליף עורך דין". 

יניב פלג / צילום: ניצן שפיר

התדרדרות מצבו הבריאותי של חפץ בחקירה

באשר למצב הבריאותי של חפץ בזמן החקירה, פלג סיפר כי רופא שבדק את חפץ אמר לו: "אני לא מבין למה הוא הגיע למצב הזה". עוד הוסיף פלג: "לא היה רופא קבוע. באחד מימי החקירה הגיע רופא. הוא פגש את חפץ, שבאותו הזמן קיבל תרופות לגירודים ולעקיצות. הרופא אמר לי שהוא כועס על המצב של חפץ, ושלא היה צריך להגיע למצב הזה. שהוא רוצה לדווח לקצין רפואה ראשי".

פלג סיפר כי "חפץ התלונן על עקיצות הפשפשים. אני הלכתי והתקשרתי לחובש כדי לבדוק אותו. לא תמיד החובש נענה לבקשתי, אני לא זוכר את התדירות שהוא ראה את החובש. החובש אמר פעם אחת שזו לא סכנת חיים, ולא הגיע. אני זוכר שמפקד היחידה אמר לי או לניר שוורץ, שנגיד שהוא שלח אותנו, ועדיין החובש לא הסכים. לא היה לי מה לעשות מעבר ללבקש".

בחקירה הנגדית הטיח עו"ד בן-צור בפלג: "אני אומר לך שהרופא ראה את חפץ לאחר 8 ימים במעצר. הרופא ראה הזנחה פושעת במצבו של חפץ".

השופט ברעם הקשה על פלג ואמר: "אמרת שהרופא כעס על מצבו הרפואי של ניר, זה מצביע על משהו לא תקין. האם הדברים של הרופא תועדו? על מה הוא כעס? האם זה קשור לאופן בו החזיקו אותו?". פלג השיב: "הדברים לא תועדו. העקיצות היו עדיין עם שלפוחיות, הרופא ראה אותן ואמר- למה הוא הגיע למצב הזה?".

החוקר פלג גם העיד כי הוא איפשר לחפץ להתגלח ולהתקלח. "מעולם לא מנעתי ממנו צורך בסיסי של אדם. החריג היה שאושר לו להתקלח. היחידה אישרה לו להתקלח, והיה לו סכין גילוח, והשגחתי עליו. לא היה משהו חריג לרעה".

לדבריו, "חפץ התבקש לחתום על טופס בו הוא מוותר על נוכחות בזמן העתקת המדיה הדיגיטלית בביתו. והוא אמר בגלל צנעת הפרט. אני לא אמרתי למה הוא מתכוון. הסברתי שצנעת הפרט תרד ב'בית השימוש של ההיסטוריה', כי זה לא מעניין את המשטרה. כי החיפוש נעשה לפי מילים.

"חפץ מעולם לא נאזק בידיים וברגליים כשהוא ביקש להתפנות, וקיבל שתייה חמה. קיבל אוכל כשביקש. אני מי שהלך להביא לו, זה היה התפקיד שלי. השתדלתי להקל עליו בחקירה. מעולם לא מנעתי ממנו גישה למזון. ידעתי איזה אוכל מועדף עליו ולהביא לו".

"בשעות הקרובות הולכת לנחות עליך פצצה שתזעזע את עולמך"

במהלך החקירה אמר פלג לחפץ כי "בשעות הקרובות הולכת לנחות עליך פצצה שתזעזע את עולמך... עד עכשיו לא שיקרתי לך, הפצצה שאתה עומד לחטוף, תאמין לי שזה יזעזע את עולמך מהיסוד. לא חושב שאתה לוקח בחשבון את הידע שלנו, מה אנחנו מסוגלים לעשות". פלג הסביר בעדותו כי "הפצצה" אליה התכוון היא "התכתבות ושיחות הוואטסאפ עם חשודים שהיו להם בתיק", שכללו את ההתכתבויות על שיבוש החקירה.

פלג נשאל למה הזכיר את משפחתו של חפץ בהקשר זה, והשיב: "אדם עם מוניטין ושם שעלול להישלח למאסר, אז על התא המשפחתי תוטל פצצה. הבן שלו היה לפני גיוס ליחידה מובחרת, ובתו למדה משפטים. זו משפחה נורמטיבית שעלולה להינזק מהמעשים של האבא". 

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שאול ואיריס אלוביץ' וארנון (נוני) מוזס מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

אבישי אברהמי WIX / צילום: שלומי יוסף

קפיצה בהפסדי וויקס ברבעון הראשון; האם החברה בדרך לפיטורי עובדים?

החברה הציגה ברבעון הראשון הכנסות של כ-342 מיליון דולר, גבוה מעט מתחזיות האנליסטים ● המנכ"ל אבישי אברהמי: "על רקע חוסר היציבות והתנודתיות בשוק בחודשים האחרונים, אנחנו שמים את הפוקוס על מה שבשליטתנו"

אילת / צילום: Shutterstock

הממשלה אישרה תוכנית לפיתוח אילת. השאלה: מתי תיושם בפועל?

היקף ההשקעה בפרויקט יעמוד על 170 מיליון שקל, במסגרת תוכנית רב־שנתית לפיתוח אילת וחבל אילות ● שלוש החלטות ממשלה קודמות לעיר, כמה מהן בנות יותר מעשר שנים, טרם יושמו במלואן

איתמר ג'ובאני ועודד זהבי / צילום: אור קפלן, הגר בדר

שתי חברות ישראליות מסייעות לחדי הקרן למנוע בזבוזים. מי מהן תשלוט בשוק?

עם פרוץ מגפת הקורונה ופיזור העובדים לבתיהם, גבר הצורך בבקרה ניהולית בחברות ● עבור הסטראט-אפים הישראלים, מאש פיימנטס ופאיים, זו הייתה הזדמנות לפרוץ ● הם מנפיקים כרטיסי אשראי, מפעילים מערכות ניהול ועוזרים לחברות להתייעל כלכלית ● המשבצת, מדור חדש

מדד המחירים

האינפלציה בישראל בשיא של 11 שנה; מחירי הדירות משלימים זינוק של 16.3%

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.8% בחודש אפריל, בהתאם לציפיות ● מדובר בקצב שנתי של 4% ● מחירי הדיור לא עוצרים, ומשלימים עלייה שנתית של מעל 16%

מפעל חוליות בשדה נחמיה / צילום: אתר החברה

למרות הירידות בשווקים: קרן טנא תנסה להנפיק את חברת צינורות הפלסטיק חוליות

החברה הקיבוצית הגישה טיוטת תשקיף ראשונה הכוללת הצעת מכר על-ידי בעליה, לגיוס של 200-300 מיליון שקל ● כספי ההנפקה מיועדים מיועדים להמשך מסע הרכישות של חוליות

ג'ף בזוס / צילום: Associated Press, Jordan Strauss

בעקבות ציוץ בטוויטר: מייסד אמזון ג'ף בזוס יוצא נגד נשיא ארה"ב ג'ו ביידן

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן קרא "לוודא שהתאגידים העשירים ביותר ישלמו את חלקם ההוגן", על מנת להילחם באינפלציה ● ג'ף בזוס צייץ בתגובה: "מועצת הדיסאינפורמציה החדשה צריכה לבחון את הציוץ הזה" ● חילופי הדברים בטוויטר מגיעים לאחר שהאינפלציה בארצות הברית זינקה לרמות שלא נראו מזה עשרות שנים

תחנת כח גרעינית בבלגיה / צילום: Shutterstock

מלחמת רוסיה-אוקראינה היא רק פרומו: העולם צועד למשבר אנרגיה ארוך-טווח

השימוש בדלקים מזהמים צפוי להצטמצם דרסטית בטווח הארוך, על רקע משבר האקלים ● הדבר מוביל לקיצוץ חד בהשקעות בפיתוח מקורות גז ונפט חדשים בטווח הקצר והבינוני, בעוד שהאנרגיות הירוקות אינן צפויות למלא את החסר בתקופות אלו ● מומחים  כותבים 

אודי מוקדי, מנכ''ל סייברארק / צילום: איל יצהר

מנכ"ל סייברארק: "היה קל מדי להשיג מימון בשנים האחרונות"

חברת אבטחת הסייבר הישראלית הקימה קרן של 30 מיליון דולר להשקעה בחברות סטארט-אפ מתחום הסייבר ● אודי מוקדי: "יש יותר מיזמים ממה שלקוח יכול לעכל; אלה שמתחרים על המשבצות הקטנות - זה כבר מוגזם"

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

האינפלציה בשיא, מחירי הדירות מזנקים: ״בנק ישראל לא יוכל להישאר אדיש״

בחמשת החודשים האחרונים נרשמה עלייה של 9.3% במחירי הדיור ● בלידר שוקי הון צופים כי בנק ישראל יעלה ריבית בפגישה הבאה ב-0.4% ● באיי.בי.איי צופים העלאת ריבית בשיעור מתון יותר

מנסור עבאס / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת

מועצת השורא? זה מה שקיבלה רע"ם תמורת חזרתה לקואליציה

הדרישה להעברת הכספים הייתה התנאי העיקרי של יו”ר רע”ם מנסור עבאס להשתתפות הסיעה בהצבעות עם הקואליציה ● במשרד הפנים דרשו מנגנוני פיקוח שימנעו הגעת הכסף לגורמי פשיעה

אלי שכטר ולייבי אמזל, בעלי ''אבסולוט הפקות'' / צילום: תמונה פרטית

ממתחם החיסונים הגדול בארץ ועד לחלוקת ערכות לימוד: המפיקים שמצאו הזדמנות עסקית במגפה

אלי שכטר ולייבי אמזל, בני ברק, בני 24 ● הבעלים של "אבסולוט הפקות" ● "החיסון שהגיע לארץ היה עבורנו דלת חזרה לשגרה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

חברות הסלולר מרוויחות משירותי הנדידה עשרות מיליונים בשנה / צילום: Shutterstock, almaje

הטיסות חזרו ובגדול, ועמן חבילות הגלישה היקרות של חברות הסלולר

חברות התקשורת יפרסמו בקרוב את הדוחות הכספיים שלהן לרבעון הראשון של השנה ● הצפי הוא למגמת שיפור של החודשים האחרונים בעקבות הכנסות מחבילות גלישה יקרות והעלאת מחירים זוחלת של חבילות ה"הכול כלול"

רשות המסים. שיתוף פעולה בינלאומי להעלמות מס / צילום: איל יצהר

חשד: 20 ישראלים החזיקו 85 מיליון שקל בחשבונות לא מדווחים בחו"ל

הכספים נחשפו בעקבות מידע שהגיע לרשות המסים במסגרת הסכמי חילופי המידע בין מדינות בהתאם לנוהל ה-CRS ● חלק מפעולות החקירה שבוצעו הובילו למעצרם של מספר חשודים ולשחרורם בתנאים מגבילים

חייל אוקראיני בשדה חקלאי סמוך לקייב / צילום: Shutterstock

מדד מחירי המזון בשיא כל הזמנים: במקינזי מזהירים ממשבר עולמי

דניאל עמינצח, שותף בכיר בענקית הייעוץ וראש תחום החקלאות והמזון בחברה, מסביר לגלובס כי ענף המזון העולמי נמתח לקצה יכולתו בקורונה, והמלחמה באוקראינה והאינפלציה יוצרות מחסור בעל "השלכות דרמטיות שלא ראינו הרבה מאוד שנים" ● עיקר הפגיעה צפויה במדינות חלשות אבל את ההשלכות נרגיש גם בישראל

משרדי פייסבוק בדבלין / צילום: Shutterstock

פייסבוק וטוויטר מורידות הילוך בהעסקת עובדים - האם חברות אחרות יילכו בעקבותיהן?

ענקיות הטכנולוגיה מסמנות שינוי גישה להוספת כוח אדם לאחר שנים בהן צמחו במהירות

משפט נתניהו, 11.5 / צילום: יונתן זינדל/פלאש90

לאחר עדות פילבר: המדינה מבקשת לתקן את כתב האישום בתיקי האלפים

התביעה בתיקי האלפים מבקשת כעת לתקן את כתב האישום וטוענת כי המעשה נדרש בהמשך לעדותו של שלמה פילבר מיום משבוע שעבר על מנת להגיע לחקר האמת

ראשת ממשלת שבדיה, מגדלנה אנדשון / צילום: Shutterstock

אחרי פינלנד: גם שבדיה הודיעה על כוונתה להצטרף לנאט"ו

ראשת הממשלה מגדלנה אנדשון אמרה הערב כי אם שבדיה תהיה המדינה היחידה באזור הנורדי והסקנדינבי שאינה חברה בנאט"ו, הדבר יציב אותה בעמדה מסוכנת ● מחר ידונו הפרלמנטים של שתי המדינות בהצטרפות לברית הצבאית, נושא שהיה שנוי במחלוקת במשך עשורים רבים בהן

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

מגמה שלילית באירופה; הביטקוין מאבד גובה ויורד מתחת ל-30 אלף דולר

בסין פורסם היום שהמכירות הקמעונאיות צנחו ב-11.1% באפריל, לעומת צפי כלכלנים לירידה של כ-6% ● במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של 0.5%-0.9% ● החוזים על הנפט יורדים ביותר מ-1%

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה / צילום: Associated Press, Frank Augstein

בוריס ג'ונסון מאיים לבטל חלקים מהסכם הברקזיט ומאשים את האינפלציה

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, מתכוון לקדם חקיקה שתבטל למעשה חלקים מהסכם הברקזיט ● בתוכנית: מהלך חוקי שיאפשר לבריטניה להתעלם מפרוטוקול שקובע כיצד מתנהל הסחר מול צפון אירלנד לאחר התנתקות הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי

שיתוף פעולה גבוה יותר של הלמ''ס עם משרדי הממשלה / צילום: Shutterstock, Dina Morozova

החלטת ממשלה: הלמ"ס תאגם מידע ותשפר את קצב העדכון

לאחר ביקורת ציבורית על עיכובים באופן מסירת המידע ועל העברת מידע בצורה מיושנת ולא דיגיטלית, הממשלה החליטה על שינוי הנוהל לפיו עובדת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● בלמ"ס כבר מתכוננים לשינוי, וחתמו עם חברת מטריקס על חוזה בנושא