גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קניון המריבה במודיעין: ריט 1 רשמה הערות אזהרה, אדיב ודהרי עצרו השבת הערבויות

בעלי השליטה בישפרו אמורים היו לקבל מימון מקרן ארבל של אמיר הסל לצורך שחרור ערבויות ופירעון חוב בסכום של 230 מיליון שקל

מרכז ישפרו במודיעין / צילום: תמר מצפי
מרכז ישפרו במודיעין / צילום: תמר מצפי

המאבק בין קרן השקעות הנדל"ן ריט 1  לבין אנשי העסקים כידן דהרי וירון אדיב, סביב המרכז המסחרי ישפרו סנטר במודיעין, עולה שלב. באחרונה רשמה ריט 1 הערות אזהרה על מרכז הקניות הפתוח במודיעין, ובתגובה לכך עצרו דהרי ואדיב את השלמת המהלך להחזר הערבות שקיבלו אשתקד מריט 1 ולתשלום הסכומים המגיעים לה.

לגלובס נודע כי דהרי ואדיב אמורים לקבל מימון ביניים מידיה של קרן הפרייבט אקוויטי ארבל, לצורך שחרור הערבויות ופירעון הלוואה שלקחו בסך של 230 מיליון שקל. עם זאת, אשראי זה טרם נלקח, לאור החלטתם של דהרי ואדיב שלא להשיב את הערבויות, כל עוד רשומה הערת האזהרה על הנכס לטובתה של ריט 1.

יש לציין כי בעבר כבר קיבלו דהרי ואדיב אשראי מקרן ארבל למימון חברת הנדל"ן המניב תנופורט, שנרכשה מידי הנאמנים לעסקים של אליעזר פישמן לאחר קריסתו של איש העסקים. ארבל, שמוביל אמיר הסל, היא קרן פרייבט אקוויטי וחוב מתוחכם שמתמקדת במימון חברות ישראליות פרטיות בגודל בינוני, ובמימון פרויקטים ונכסים. 

ריט 1: "אין קשר בין האופציות לערבויות"

במכתב ששלחו לאחרונה דהרי ואדיב לריט 1, מציינים השניים כי רק לאחר שהערות האזהרה יוסרו, ניתן יהיה להסדיר את השבת הערבות ולקבוע ישיבה מסודרת לסיום העניין. "הכספים עומדים לרשות מרשתך כפוף למחיקת הערת האזהרה", כתב עו"ד רון ברקמן, בא כוחם של דהרי ואדיב, לעו"ד שמוליק קסוטו המייצג את ריט 1.

עוד כותב עו"ד ברקמן, כי דהרי ואדיב "אינם יכולים להחליף את המימון ביחס לנכס, כאשר מרשתך רשמה שלא כדין הערת אזהרה המונעת זאת. מנגד, בריט 1 דוחים את הטענות וקובעים כי אין קשר בין האופציה שהתקבלה מחברת ישפרו (שבבעלות דהרי ואדיב), לבין הערבויות שניתנו להם עצמם.

ישפרו סנטר מודיעין הוא מרכז הבילוי והקניות הגדול באזור מודיעין והסביבה. המרכז המסחרי כולל שטחי השכרה בהיקף של כ-25 אלף מ"ר ונמצא בבעלות חברת ישפרו, אותה רכשו דהרי ואדיב בסוף מרץ 2021 מחברת נכסים ובניין.

לצורך השלמת העסקה, קיבלו אז דהרי ואדיב הלוואה של 213 מיליון שקל מבנק מזרחי טפחות, מגובה בערבות של ריט 1, המנוהלת בידי שמואל סייד (מנכ"ל) ודרור גד (יו"ר). בתמורה למתן הערבות קיבלה ריט 1 אופציה לרכוש 75% ממניות ישפרו סנטר מודיעין (ללא קרקע הצמודה אליו), תמורת 281 מיליון שקל בכפוף להתאמות.

האופציה ניתנה למקרה שבו חברת הנדל"ן המסחרי ביג  לא תשלים את רכישת הבעלות המלאה על ישפרו סנטר מודיעין ב-425 מיליון שקל. באחרונה ביטלו דהרי ואדיב את המכירה לביג, בעקבות סכסוך בין הצדדים, והשיבו לה הלוואה בסך 100 מיליון שקל שקיבלו ממנה.

בעקבות ביטול העסקה עם ביג, הודיעה ריט 1 על מימוש האופציה ורשמה בשל כך הערת אזהרה על הנכס. מנגד טענו דהרי ואדיב כי האופציה אינה בתוקף, ובמקביל פעלו לקבלת מימון חדש לצורך פירעון ההלוואה הבנקאית והתשלום לריט 1 בגין הערבויות שהעמידה, שהיקפם הכולל עומד על כ-230 מיליון שקל.

בריט 1, הנסחרת בשווי של כ-4.3 מיליארד שקל, מאמינים כי הם זכאים להשלים את רכישת הנכס, לאחר שהודיעו על מימוש האופציה בטרם פקיעתה. מסיבה זו, גם אין בכוונת החברה להסיר את הערת האזהרה שנרשמה על הנכס.

בשורה התחתונה, שני הצדדים מתבצרים כעת בעמדותיהם ועשויים לפנות בקרוב להכרעת ביהמ"ש. יש לציין כי בהודעה לבורסה מתחילת ינואר, מסרה ריט 1 כי הערבויות טרם הושבו וכי היא שוקלת את המשך צעדיה להחזרת הערבויות, לרבות מימוש הבטחות שהתקבלו בידיה להבטחת הערבויות.

עוד כתבות

שיעור סך החסכונות במדינות כאחוזים מהתוצר

שיעור החיסכון בישראל כפול מהממוצע ב־OECD

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: כך שיעור החיסכון בישראל התברג במקום הרביעי ב־OECD

נזק בטיילת בטבריה / צילום: אושרי ויצמן

ההתרעה שלא הייתה, התחזית הרחוקה מהמציאות, והנזקים שהפכו את הטיילת בטבריה מוכת הרס

רוחות של יותר מ-100 קמ"ש הותירו בטבריה ובשדות חקלאיים באזור נזק כבד מאוד ● למרות שמערכות באירופה חזו את הסערה ימים מראש, מערכת השירות המטאורולוגי חזתה רוחות נמוכות משמעותית, חצי שעה לפני האירוע. בטבריה כלל לא קיבלו אפילו את ההתרעות המתונות יותר ● השירות המטאורולוגי: "האירוע יתוחקר ויופקו לקחים"

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

נעילה חיובית בת"א: אינטרקיור קפצה ב-14%, אל על ב-8.3%

מדד ת"א 35 ננעל בעלייה של 0.95%, ומדד ת"א 90 טיפס ב-1.15% ● עליות חדות רשמו אלקטריאון, דלתא, שופרסל, אינרום, קבוצת דלק, פריון ונופר אנרג'י ● בערב יפורסמו נתוני האינפלציה במשק

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

מגמה מעורבת בבורסה; מליסרון עולה ב-2.5% לאחר הדוחות

מדד ת"א 35 עולה ב-0.1%, ואילו מדד ת"א 90 יורד בכ-0.4% ● מליסרון דיווחה על רווח נקי של 225 מיליון שקל ברבעון הראשון ● ומה חושבים בפסגות על מדיניות בנק ישראל לאחר נתוני האינפלציה שפורסמו אתמול?

הראל ויזל / צילום: איל יצהר

הירידה בסחר האונליין פגעה גם בטרמינל X: שוויה נחתך במיליארד שקל בחצי שנה

אתר האונליין של קבוצת פוקס סיים את הרבעון הראשון ב־2022 עם הפסד של 2.7 מיליון שקל ועומד על נתונים שליליים רבעון שני ברציפות • ברקע, ירידה בהוצאה העולמית על מסחר מקוון מאז סיום סגרי הקורונה

רשות המסים. שיתוף פעולה בינלאומי להעלמות מס / צילום: איל יצהר

חשד: 20 ישראלים החזיקו 85 מיליון שקל בחשבונות לא מדווחים בחו"ל

הכספים נחשפו בעקבות מידע שהגיע לרשות המסים במסגרת הסכמי חילופי המידע בין מדינות בהתאם לנוהל ה-CRS ● חלק מפעולות החקירה שבוצעו הובילו למעצרם של מספר חשודים ולשחרורם בתנאים מגבילים

חברות הסלולר מרוויחות משירותי הנדידה עשרות מיליונים בשנה / צילום: Shutterstock, almaje

הטיסות חזרו ובגדול, ועמן חבילות הגלישה היקרות של חברות הסלולר

חברות התקשורת יפרסמו בקרוב את הדוחות הכספיים שלהן לרבעון הראשון של השנה ● הצפי הוא למגמת שיפור של החודשים האחרונים בעקבות הכנסות מחבילות גלישה יקרות והעלאת מחירים זוחלת של חבילות ה"הכול כלול"

מחקר אחד בשבוע. איך ניהול נכון יכול לשפר תפקוד של צוותים רב-גיליים / צילום: Shutterstock

צוותים רב-גיליים: איך גורמים למילניאלס, לבומרים, ל-X ול-Z לעבוד טוב ביחד

איך משפיע הממד האישיותי על התפקוד של צוות עובדים שבו הבדלי גיל משמעותיים, ואיך ניהול נכון יכול לעזור?

חייל אוקראיני בשדה חקלאי סמוך לקייב / צילום: Shutterstock

מדד מחירי המזון בשיא כל הזמנים: במקינזי מזהירים ממשבר עולמי

דניאל עמינצח, שותף בכיר בענקית הייעוץ וראש תחום החקלאות והמזון בחברה, מסביר לגלובס כי ענף המזון העולמי נמתח לקצה יכולתו בקורונה, והמלחמה באוקראינה והאינפלציה יוצרות מחסור בעל "השלכות דרמטיות שלא ראינו הרבה מאוד שנים" ● עיקר הפגיעה צפויה במדינות חלשות אבל את ההשלכות נרגיש גם בישראל

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה / צילום: Associated Press, Frank Augstein

בוריס ג'ונסון מאיים לבטל חלקים מהסכם הברקזיט ומאשים את האינפלציה

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, מתכוון לקדם חקיקה שתבטל למעשה חלקים מהסכם הברקזיט ● בתוכנית: מהלך חוקי שיאפשר לבריטניה להתעלם מפרוטוקול שקובע כיצד מתנהל הסחר מול צפון אירלנד לאחר התנתקות הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי

אבישי אברהמי WIX / צילום: שלומי יוסף

קפיצה בהפסדי וויקס ברבעון הראשון; האם החברה בדרך לפיטורי עובדים?

וויקס הציגה ברבעון הראשון הכנסות של כ-342 מיליון דולר, גבוה מעט מתחזיות האנליסטים ● המנכ"ל אבישי אברהמי: "על רקע חוסר היציבות והתנודתיות בשוק בחודשים האחרונים, אנחנו שמים את הפוקוס על מה שבשליטתנו"

מחצית מרוכשי הדירות היו רוכשי דירה ראשונה, שרובם זוגות צעירים / צילום: Shutterstock

עוד 700 אלף שקל בשנה לדירה ברמת גן: כל ההסברים והמספרים מאחורי העלייה הדרמטית במחירי הדירות

מאז שמס הרכישה למשקיעים הועלה והם הסתלקו מהשוק, הזוגות הצעירים השתלטו עליו וקצב עליית מחירי הדירות יותר מאשר הוכפל ● ברמת גן עלה מחיר דירה ממוצעת ב-700 אלף שקל בשנה ובתל אביב בקרוב למיליון שקל, ואלה לא הדוגמאות היחידות ● איך הגענו למצב הזה ומה אפשר לעשות?

בחברות ההייטק מתרגלים למציאות חדשה / איור: גיל ג'יבלי

הגיוסים נעצרים, השווי נחתך בעשרות אחוזים: בחברות ההייטק מתרגלים למציאות חדשה

מניות טכנולוגיה מישראל כקורנית, איירון סורס, פייבר ואאוטבריין איבדו עשרות אחוזים משוויין לאחר פרסום הדוחות הכספיים ● סרגיי וסצ'ונוק, אופנהיימר: "משקיעים יצאו מנקודת הנחה שתהיה צמיחה מטורפת, ואם הצמיחה מאיטה הם לא שואלים פעמיים, לא בודקים לעומק. דברים כאלה יוצרים הזדמנות השקעה"

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

מגמה מעורבת באירופה; וויקס צונחת ב-10% במסחר המוקדם

בסין פורסם היום כי המכירות הקמעונאיות צנחו ב-11.1% באפריל, לעומת צפי כלכלנים לירידה של כ-6% ● במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של 0.5%-0.1% ● החוזים על הנפט יורדים ביותר מ-1%

ליאור פייס, מנכ''ל רוסאריו / צילום: אלון רון

פרשת מידע הפנים שהסעירה את השוק: מנכ"ל רוסאריו ישלם מאות אלפי שקלים

שנתיים וחצי לאחר סיום החקירה, חתם ליאור פייס מנכ"ל ראסריו קפיטל על הסדר לסגירת ההליך הפלילי נגדו ● פייס וחברת הבת ראסריו חיתום הודו במסגרת ההסכם כי שילמו עמלות הפצה בניגוד לחוק לאיש שוק ההון מנחם ויינברג וישלמו 650 אלף שקל ● מדובר בתיק החקירה הרביעי שנסגר במסגרת הפרשה ● עניינו של ויינברג, החשוד המרכזי בשימוש במידע פנים, עוד לא הוכרע

עו”ד רם כספיי / צילום: תמר מצפי

היוזמה של עוה"ד הבכירים: העברת סכסוכי ענק משפחתיים לבית המשפט הכלכלי

בשנים האחרונות נדרשו בתי משפט למשפחה לפסוק בסכסוכים של המשפחות העשירות בישראל • על רקע זה פנו עוה"ד רם כספי ושלום הרשקוביץ ממשרד פישר לשר המשפטים בבקשה להעביר סמכויות לבתי דין כלכליים; טוענים: לבתי הדין למשפחה אין מומחיות פיננסית

ירידה בהיקף המשכנתאות בחודש אפריל / צילום: Shutterstock, jaturonoofer

היקף המשכנתאות באפריל צנח ב-22% לעומת השיא במרץ

באפריל נלקחו משכנתאות בהיקף של 10.5 מיליארד שקל ● על פי הערכות, הירידה בהיקף היא כתוצאה מחג הפסח ומכך שרוכשי הדירות העדיפו לסגור משכנתאות במרץ כדי להקדים את העלאת הריבית

המכונית החשמלית GENESIS Electrified G80 / צילום: יח''צ כלמולביל

פלח היוקרה ממשיך להתחשמל: מכונית הסאלון החשמלית G80 מגיעה לישראל

מותג הפרמיום הקוריאני ג'נסיס משיק בישראל את מכונית הסאלון החשמלית G80 עם טווח של 520 ק"מ ומחיר שמתחיל ב-449 אלף שקל

משרדי בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

משרד התקשורת רוצה לצמצם את הרווחיות של בזק בשוק העסקי

במשרד התקשורת כבר שנים רואים בצורה בעייתית את הרווחיות של בזק בשוק העסקים ומחפשים דרכים להרחיב התחרות ולשחזר את ההצלחה מהתחרות בשוק הפרטי

אייפון / צילום: Shutterstock

כבל הטעינה יתחלף? השינוי הגדול שאפל בוחנת באייפון

על פי דיווח בבלומברג, יצרנית האייפונים בוחנת שינוי של שקע הטעינה במכשיריה לזה הקיים במכשירי אנדרואיד ● הסיבה העיקרית: לחץ של האיחוד האירופי במטרה לצמצם פסולת אלקטרונית