גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הירידות בוול סטריט החריפו בשעה האחרונה של המסחר: טסלה צנחה ב-3.4%, מודרנה ב-6.7%

בורסות אירופה רשמו עליות קלות בסיום המסחר ● התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים ירדה לכ-1.84% ● מדד המחירים לצרכן בבריטניה עלה (שנתי) ב-5.4% ● מחירי הנפט בשיא מאז אוקטובר 2014

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי
הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

23:00

עוד יום של ירידות בוול סטריט, בסיומו של יום מסחר הפכפך. בשעה האחרונה החריפו הירידות ובסיום נסוגו מדדי המניות המובילים  ב-1%-1.15%.

ירידות בולטות רשמו מניות טסלה , פורד, אנבידיה  ומודרנה. מנגד, פרוקטר אנד גמבל עלתה ב-3.4%. 

22:05

יום הפכפך בוול סטריט. מדדי המניות המובילים עברו לירידות קלות. בזירת הקריפטו רושם הביטקוין עלייה קלה ונסחר סביב 41,800 דולר.

20:20

עליות קלות בניו יורק. מדדי המניות מטפסים בשיעורים של עד 0.5%. מניות מודרנה  ופורד  בולטות בירידות חדות.

בקרב המניות הישראליות בולטות בעליות מניות ראדא, מאנדיי, איירון סורס , גמידה סל, וויקס  וסנטינל וואן.

18:45

בורסות אירופה רשמו עליות קלות בסיום המסחר. בניו יורק רושמים כעת מדדי המניות המרכזיים ירידות של עד 0.4%. 

התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים יורדת ב-3 נקודות בסיס לכ-1.84%.

בגזרת המסחר בסחורות הנפט לא עוצר וחוזה WTI קופץ ביותר מ-2% ל-87.2 דולר לחבית. הברנט עולה ב-1.5% ל-88.8 דולר לחבית.

הזהב מטפס ב-1.6% ל-1,840 דולר לאונקיה וחוזה על מתכת הכסף עולה בעוד 2.6%. 

17:30

מגמה מעורבת בניו יורק כעת. הנאסד"ק נסחר בעלייה קלה ומנגד מדד הדאו ג'ונס עבר לירידה קלה.

בקרב המניות הישראליות בולטות בעליות חדות גמידה סל, אורמד , פלייטיקה , פייבר , ראדא , סיווה וראדוור.

חברת דריו הלת'  הודיעה היום על חתימת הסכם עם תכנית אזורית גדולה למתן שירותי בריאות לספק את הפתרון הטיפולי הדיגיטלי שלה לניהול מחלת הסוכרת עבור חברי "מדיקאייד" הזכאים לכך באזור המרכז אטלנטי של ארה"ב וסביבתו. החוזה צפוי לתרום להכנסותיה של דריו החל מהרבעון השני של 2022. בנוסף דיווח על רכישה של חברה שלישית תוך כשנה, רכישה של טכנולוגיה בתחום פיזיוטרפיה דיגיטלית - פיזימקס, לפיזימקס טכנולוגיית AI אשר תתממשק לפתרון הכולל של דריו ותאפשר טיפול שהוא יותר מדוייק ואוטומטי, לפלטפורמה של דריו , העסקה היא עסקת מניות בשווי כולל של 4 מיליון דולר.

החברה גם הודיעה ששווי ההסכמים עליהם חתמה בשבעת החודשים האחרונים מוערכים בסכום 35 מיליון דולר בהשקה מלאה , החברה כרגע מוכרת בקצב של 24 מיליון דולר ובהינתן השקעה והטמעה מלאה של החוזים החדשים ישנה אפשרות לצמיחה משמעותית ב-2022 .

16:30

יום המסחר בניו יורק נפתח תוך עליות קלות במדדי המניות המרכזיים. מאנדיי מטפסת ב-2.2%.

עוד בולטות בעליות מניות טסלה  , בנק אוף אמריקה ומורגן סטנלי . שני האחרונים פרסמו היום דוחות טובים לרבעון הרביעי.

14:30

המסחר באירופה ממשיך להתקיים במגמה חיובית. דאקס ופוטסי עולים ב-0.3%, קאק מוסיף 0.6% ויורוסטוקס 50 עולה ב-0.5%. החוזים העתידיים בניו יורק עולים ב-0.1%-0.3%, ובזירת הטרום מסחר נרשמות עליות קלות לענקיות הטכנולוגיה.

גמידה סל  הודיעה שתחל במסלול להגשת בקשה ל-FDA עבור רישיון ביולוגי לתרופה omidubicel לטיפול בסרטני דם.

פרוקטר אנד גמבל  עקפה את התחזיות והעלתה את תחזית הצמיחה במכירות מטווח של 2% ל-4% לטווח של 3% עד 6%. החברה דיווחה על הכנסות של 21 מיליארד דולר ברבעון האחרון, עלייה של 6% בהשוואה לאשתקד. תמחור המוצרים עלה בממוצע ב-3%, כך שעליות המחירים היוו מחצית מגידול ההכנסות בתקופה.

בנק אוף אמריקה  גם פרסם דוחות רבעוניים, ודיווח על רווח של 82 סנט למניה - בעוד שהתחזיות עמדו על 77 סנט למניה. ההכנסות ברבעון הסתכמו ב-22 מיליארד דולר, עלייה של קרוב ל-10% בהשוואה לאשתקד אך מתחת לתחזיות, שציפו ל-22.18 מיליארד דולר הכנסות. למרות הפספוס בשורה העליונה, המניה מטפסת ב-2.9% בטרום.

12:20

האווירה בשווקים מתבהרת, והמסחר בבורסות אירופה ובחוזים העתידיים על מדדי וול סטריט עבר למגמה חיובית. מדדי דאקס ופוטסי עולים בכ-0.1%, קאק מטפס בקרוב ל-0.6% ויורוסטוקס 50 מוסיף 0.5%.

החוזים בוול סטריט מחקו את הירידות: החוזים על נאסד"ק עולים כעת ב-0.3%, על דאו ג'ונס ו-S&P500 בכ-0.1%. 

בזירת הטרום מסחר בניו יורק ניכרת התאוששות קלה של חברות הטכנולוגיה שספגו ירידות רבות בימי המסחר האחרונים. טסלה  עולה בכ-1.5%, מיקרוסופט  שירדה אתמול 2.4% בשל הדיווח על רכישת אקטיוויז'ן בליזארד  מוסיפה 0.4%, וגם אפל, אנבידיה, AMD ומטא מתקדמות מעט.

11:35

הירידות באירופה מתמתנות. מדד דאקס יורד ב-0.15%, פוטסי נסחר בירידה מזערית בלבד וקאק מתחזק ב-0.3%. יורוסטוקס 50 עולה ב-0.1%, הסטוקס 600 נסחר ביציבות. גם החוזים העתידיים בוול סטריט עברו למגמה מעורבת, כשכעת החוזים על נאסד"ק ללא שינוי מהותי או אף עולים קלות לפרקים.

וולוו יורדת ב-2% בשטוקהולם, אדידס מאבדת שיעור דומה בפרנקפורט, וגם דויטשה בנק, מרק, BMW, פולקסווגן וסימנס מאבדות גובה. בלונדון קבוצת ברברי מזנקת ב-6% לאחר שפרסמה תוצאות כספיות, אינטרקונטיננטל עולה ב-1%. בצרפת עליות בולטות ללואי ויטון, הרמס, ספרן, רנו וקרינג.

בשוק הסחורות נרשמות עליות של 1% בשני סוגי הנפט הגולמי, הזהב מתחזק ב-0.2%, הגז הטבעי יורד ב-1%.

10:10

המסחר בבורסות אירופה נפתח במגמה מעורבת. מדד דאקס יורד ב-0.7% ופוטסי נחלש ב-0.2% על רקע נתוני האינפלציה המפתיעים לרעה בבריטניה. מדד קאק הצרפתי, מנגד, עולה ב-0.1%, וגם היורוסטוקס 50 בעלייה קלה.

בפרנקפורט נרשמות ירידות בולטות לחברת התרופות מרק , פורשה, דליוורי הירו ו-SAP. בלונדון הבנקים רושמים עליות קלות וגם ענקית האנרגיה BP  מוסיפה 0.8% על רקע עליית מחירי הנפט. קבוצת התעופה שמחזיקה בבריטיש איירווייז, IAG , יורדת 1.2%. בצרפת תומכות במדד מניות לואי ויטון , קרינג, הרמס, רנו  וקרפור.

הירידות בחוזים העתידיים בוול סטריט מתמתנות: החוזים על נאסד"ק יורדים ב-0.5%, על דאו ג'ונס ו-S&P500 בכ-0.3%. באסיה ננעל המסחר בירידות שערים. מדד שנחאי ירד ב-0.3%, שנזן מחק 1.3%, האנג סנג איבד 0.2% וקוספי ירד ב-0.7%.

09:25

לראשונה זה כשנתיים וחצי, תשואה חיובית באג"ח ל-10 שנים של הממשלה הגרמנית. התשואה על האיגרת עומדת על 0.005%, אמנם צנועה ביותר אך מאז מאי 2019 נסחרה בשיעור שלילי. אמש תשואת האג"ח עוד עמדה על 0.017%-. גם התשואות על שאר האג"ח לטווחים ארוכים מזנקות.

09:10

האינפלציה בבריטניה הגיעה לרמה שנתית של 5.4%, הגבוהה ביותר מאז מרץ 1992 ועלייה מ-5.1% בנובמבר. הצפי בשוק היה לעלייה של 5.2% במדד המחירים. בדצמבר לבדו טיפסו המחירים ב-0.5%, בעוד תחזיות העריכו עלייה של 0.3%.

החוזים העתידיים על מדד פוטסי יורדים ב-0.6% לקראת המסחר שייפתח בעוד כשעה.

בדצמבר האחרון הבנק המרכזי של בריטניה (BOE) הפך לבנק המרכזי הגדול הראשון שהחל בהעלאת הריבית לאחר ההקלות המרחיבות בשל משבר הקורונה, כשהעלה אותה ל-0.25%. ב-3 בפברואר תתקיים ישיבה נוספת של הוועדה למדיניות מוניטרית של הבנק, שבה יוכרע האם להעלות את הריבית שוב.

08:05

הנפילה של מדד ניקיי התמתנה מעט לקראת סגירת המסחר והוא ננעל בירידה של 2.9%. סוני השילה קרוב ל-12.5%.

07:55

המגמה השלילית בשווקים ממשיכה גם הבוקר בבורסות אסיה. ביפן מדד ניקיי צונח ב-3.2%, מדדי סידני והקוספי בסיאול יורדים ב-1%, שנחאי ב-0.7%, שנזן ב-1.3%, הונג קונג ב-0.6%.

בטוקיו בולטות סוני שצונחת ב-11.5%, טויטה שמשילה 4.7% וגם ניפון, קוואסאקי, Z הולדינגס ומיטסוי רושמות ירידות חדות. בהונג קונג צ'יינה אוברסיס וקאנטרי גארדן מזנקות, שיאומי יורדת ב-1.8%, עליבאבא ב-1.5% וג'ילי מאבדת 2%.

וול סטריט שבה מסוף השבוע הארוך (ביום שני לא התקיים מסחר בשל יום מרטין לות'ר קינג) והאווירה העכורה עדיין כאן. יום המסחר בבורסות ניו יורק אמש ננעל בירידות חדות: מדד נאסד"ק נחתך ב-2.6%, מדד דאו ג'ונס ירד 1.5% ומדד S&P 500 נסוג 1.8%. החוזים נסחרים כעת בירידות של 0.6%-0.9% ומאותתים כי עוד יום קשה לפנינו.

במקביל, תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב זינקו: התשואה על אג"ח ל-10 שנים עלתה בכ-11 נקודות בסיס לרמה של 1.88%, הגבוהה ביותר מאז ינואר 2020, וגם הבוקר היא בשיעור זה. התשואה על אג"ח לשנתיים, עלתה מעל 1% לראשונה מאז פברואר 2020, והיום היא ממשיכה לטפס ועומדת כעת על 1.06%.

היום יפוסמו, בין השאר, דוחות מורגן סטנלי, פרוקטר אנד גמבל, יונייטד איירליינס, יונייטד הלת' ו-US בנקורפ. כמו כן, היום יפורסם מדד המחירים לצרכן בבריטניה ובגרמניה.

בין השווקים היחידים שנסחרים בירוק הבוקר אפשר לציין את שוק הנפט הגולמי. הברנט עולה ב-1% ומתקרב אט אט למחיר של 90 דולר לחבית. הוא נסחר תמורת 88.4 דולר, רמת המחיר הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2014. 

עוד כתבות

קריסת חומת ברלין השפיעה באופן שונה על מדינות הגוש הקומוניסטי / צילום: Reuters, Stringer Germany

החוקר שמזהיר מנהיגים: שינויים פוליטיים מדרדרים את בריאות הציבור

מקריסת הגוש הקומוניסטי ועד המשבר הפיננסי של 2008 - פרופ' מרטין מקי, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת לונדון, מסביר בראיון לגלובס את הקשר בין תהליכי שינוי פוליטיים וחברתיים במדינות לתוחלת החיים ולתחלואה ● ויש לו גם מסקנות איך אפשר להתגבר על זה

צפרה כץ, מנכ''ל אורקל העולמית / צילום: תם חוגינוב

מנכ"לית אורקל על בועת ההייטק: "המחירים לא הגיוניים. לא ביצענו רכישות כבר כמה שנים"

מנכ"לית אורקל צפרה כץ כבר ראתה משבר גלובלי אחד או שניים בקריירה של כמעט 40 שנה ● בשיחה עם "גלובס" במהלך ביקור בישראל היא מסבירה מה יקרה לסטארט-אפים הראוותניים, למה משברים כאלה הם הזדמנות וגם מספקת תחזית לעתיד השוק: "אנשים חושבים שזה זמני. זה נכון, אם הכוונה ב'זמני' היא לכמה שנים"

מימין:  מנסור עבאס, ג’ידא רינאוי-זועבי, נפתלי בנט / צילום: AP, Abir Sultan , נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת, מארק ישראל סלם, הארץ

המינוי שנתקע והמשחק של בני גנץ: מאחורי הקלעים של הטלטלה בקואליציה

הפרישה של חברת מרצ מדגימה את מצבה הקשה של הקואליציה, וההבנה של חבריה שכל אחד מהם יכול לדרוש את כל שעולה בדעתו ● בינתיים, שר הביטחון גנץ מוודא שחבריו בממשלה יבינו שהישארותו בקואליציה לא מובנת מאליה ● וגם: ההישג של עבאס שעצבן את שקד ואלקין

שגרירות ארה''ב בתל אביב. תורים ארוכים לראיונות לוויזה / צילום: Shutterstock

אתם מחכים חצי שנה לויזה לארה"ב, ויש מי שעושה מזה כסף

350 שקל עבור תור לעוד שלושה חודשים ו-2,000 שקל לעוד שבוע: כמה הישראלים מוכנים לשלם כדי שמישהו יסייע להם להשיג תור לראיון בשגרירות ולקבל את הוויזה הנחשקת לארה"ב

משמעות פסה''ד במישור המעשי היא כי בעסקת תמורות יש לקבוע את שווי העסקה לפי שווי שוק / צילום: Shutterstock, Pormezz

מיסוי עסקת תמורות: איך קובעים את שווי העסקה

ביהמ”ש המחוזי נדרש להחליט לפי מה מחשבים את שווי העסקה בעסקת תמורות: בהתאם לשווי הקרקע ביום העסקה, או לפי התמורות הצפויות ממכירת הדירות

 

עימותים במזרח ירושלים / צילום: Associated Press, Mahmoud Illea

הכאוס בחברה הערבית ממשיך באין מפריע. והשלטון? עוצם עין בכל תחום והיבט

אובדן הריבונות במגזר הערבי מכה שורשים החל מסכסוכי חמולות במערכת החינוך, דרך תקיפת שוטרים ועד פולגימיה ממוסדת ● כל זה לא מניע את הרשויות לטפל בשורש הבעיה ● מה עוד צריך לקרות כדי להבין שחבית הנפץ לא תתפרק מעצמה? "תחשוב טוב יהיה טוב" היא לא תכנית עבודה

חצי שעה של השראה עם ינון קרייז / צילום: כדיה לוי, מנחם רייס

ֿהוא הציל את ברבי והפך למנכ״ל ענקית הצעצועים שכולם מכירים

כשינון קרייז נחת בכיסא המנכ"ל של ענקית הצעצועים האמריקאית מאטל - החברה שמאחורי ברבי והוט ווילס - היא סבלה מהפסדים, מתזרים שלילי ומאובדן נתח שוק ● ארבע שנים אחרי היא רושמת צמיחה של 19% ורווח תפעולי של יותר ממיליארד דולר ● כך הוא עשה את זה

הבורסה לניירות ערך בניו יורק, אתמול / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

בתום יום מסחר תנודתי: וול סטריט ננעלה בירידה של עד 0.8%

הבורסה בניו יורק נסגרה בירידות שערים של עד 0.8% לאחר יום מסחר הפכפך ● גם בורסות אירופה ננעלו באדום ● הנפט עלה בקרוב ל-3%

אילון מאסק ואפלקצית טוויטר / צילום: Shutterstock, Sergei Elagin

האם אלון מאסק יכול פשוט לסגת מעסקת טוויטר?

הנה האפשרויות העומדות בפני האיש העשיר ביותר בעולם, במידה וינסה לצאת מהעסקה בשווי 44 מיליארד דולר

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

פלאפון ואלקטרה מנסות להרשים בכל מחיר, אבל נופלות בפרטים הקטנים

השקעה גבוהה במדיה לא יכולה לחפות על קריאטיב חלש בפרסומת עצמה, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● דיסקונט ומזרחי טפחות מבקשים למצב עצמם כמספר 3 חזק בדירוג הבנקים, אך לא זוכים לאהדה גדולה

מסכים אדומים בוול סטריט / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

נעילה מעורבת בוול סטריט לאחר שמדד S&P 500 היה בשוק דובי במהלך המסחר

מדד S&P הגיע לשוק דובי במהלך המסחר לאחר שצלל במעל 20% מתחת לשיא שקבע בינואר ● נעילה חיובית בבורסות אירופה, לאחר יום של עליות חדות ● הביטקוין יורד ונסחר מתחת ל-29 אלף דולר ● בורסות אסיה ננעלו היום בעליות שערים חדות, הנג סנג טיפס ביותר מ-3%

ריטייל–טק / אילוסטרציה: Shutterstock

האתגר הקמעונאי: לייצר חוויה דיגיטלית בחנויות הפיזיות

בישראל פועלים יותר מ-150 סטארט-אפים של ריטייל-טק, שמנסים לתת מענה לבעיות שמטרידות קמעונאים בעידן הפוסט-קורונה ● מהדוח השנתי של דלויט ו-UST עולה כי היקף ההשקעה במיזמים הללו עמד ב-2021 על כ-2.4 מיליארד דולר, זינוק של 180% לעומת 2020, והתחזית היא שהמגמה תימשך למרות הסערות בשווקים ● הבעיה: חלק מהיזמים מעדיפים לפעול קודם כל בחו”ל

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

היכן התגלתה מחלת אבעבועות הקוף ומה ניתן לעשות נגדה

מדובר במחלה דומה לאבעבועות שחורות אך פחות קטלנית ● 8 מקרים אותרו בבריטניה מתחילת מאי ● הדיווחים מבריטניה מעוררים עניין ומטרידים מעט, שכן החקירה האפידמיולוגית מעלה כי המחלה הופיעה גם אצל אנשים שאינם קשורים אלה לאלה ושלא ביקרו בניגריה, בה המחלה מפושטת

אילוסטרציה: shutterstock

הקורונה עשתה את שלה, הקורונה יכולה ללכת: גרסת אנלייבקס

חברת התרופות ניצלה את התלהבות המשקיעים מטיפול שפיתחה כדי לגייס עשרות מיליוני דולרים  ● לאחר שהפעילות לא התרוממה והמניה התרסקה מדווחת החברה על הקפאת פעילות הקורונה, והיא איננה היחידה שעושה זאת

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

ברקת אישר: עסקת רכישת השליטה באיילון יוצאת לדרך

הממונה על שוק ההון אישר את קיפול השכבה בין איילון אחזקות לאיילון ביטוח ונתן לווישור ולצבי ברק היתר שליטה בחברה הממוזגת ● קיסריה של בני הזוג ברק העבירה לווישור תשלום ראשון בסך 100 מיליון שקל ותצטרך לגרעין השליטה בווישור ● כפי שפורסם בגלובס, למרות הירידה בערך המניות החברות דבקו במחיר עליו סיכמו

החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר / צילום: Shutterstock

קבוצת הלחץ שמייצגת 5% מהאוכלוסייה ומספסרת בזכויות על קרקעות ענק במדינה

בזמן שהסתכלנו על בלימת רפורמת הפירות והירקות, החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר ● מגזר המושבים והקיבוצים מצליח פעם אחר פעם למנוע מהמדינה זכויות לבנייה עתידית בשטחי ענק וזוכה לרווחי עתק על חשבון משבר הנדל"ן

רחובות אום אל פחם / צילום: איל יצהר

כחלק מהמאבק בפשע: יופקעו מכרזים בהיקף של 7 מיליארד שקלים מהרשויות הערביות

בדוח שגיבש צוות בין משרדי ליישום תוכנית החומש בחברה הערבית, הומלץ להעביר את ניהול המכרזים הפנימיים לידי גופים ממשלתיים ● המטרה: לצמצם לחצים מצד ארגוני פשע על הרשויות המקומיות ● אלא שהמהלך הוביל לטענות שמדובר באפליה ופגיעה בעצמאותן של הרשויות הערביות

אתר בנייה. יתרת התשלום על הדירות שועבדה לבנק / צילום: שלומי יוסף

האם ניתן לקזז פיצוי על איחור במסירה מיתרת תמורת הדירה, ומה מעמדו של הבנק המלווה בהחלטה

רוכשים ביקשו לקזז את הכסף שחייב להם היזם בגין פיצוי על איחור, מהתשלום האחרון על הדירה ● הבנק המלווה התנגד ● מה קבע ביהמ"ש

אבישי אברהמי WIX / צילום: שלומי יוסף

מה גרם לאבישי אברהמי להתחפש בערב שלאחר פרסום דוחות הרבעון?

אבישי אברהמי, המנכ"ל הוותיק של וויקס, עטה על עצמו ביום שני האחרון תחפושת של ספק מדביר ספק גנן, כשהוא מחזיק צינור השקייה בידו האחת ושלט בידו השנייה, עם הכיתוב: "קיצוצים! אין וויסקי, יש רק טקילה" ● מה פשר התמונה ואיך זה קשור לביקורת הציבורית על חברות הטכנולוגיה

שיא במחירים, וגם במכירות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שיא במחירים וגם במכירות: ישראל סובלת ממשבר דיור, אבל יש כוכבית

המדד המזנק? היחס בין החזרי המשכנתה לשכר? או דווקא מחירי השכירות, שעולים הרבה יותר לאט? ● החוקרים חלוקים לגבי השאלה מהו בכלל משבר הדיור ואיך מודדים אותו, אבל מסכימים שהממשלות לדורותיהן לקחו מעט מדי אחריות בצינון הענף ● כתבה ראשונה בסדרה