גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זמנן של קרנות הגידור: מה יתרונן במצב השווקים הנוכחי ואיך בוחרים עם מי לגדר

קרנות הגידור זכו באחרונה לפופולריות רבה בארה"ב הודות לתנודתיות החדה באינפלציה, כמו גם בענפים כמו ספנות, מלונאות ואנרגיה ● רקע, גודל ונזילות הם רק חלק מהשיקולים שיש להביא בחשבון בבחירת קרן

ספינת סחורות. כיצד משפיעה התנודתיות בענף על תיק ההשקעות? / צילום: Reuters, WILLY KURNIAWAN
ספינת סחורות. כיצד משפיעה התנודתיות בענף על תיק ההשקעות? / צילום: Reuters, WILLY KURNIAWAN

מה יקרה אם מנהל ההשקעות שלכם יזהה אינדיקציות למשבר קרוב, יחשוש שהתמחור בועתי, או יחשוד שיש נפילות מחירים מוגזמות וקיימות הרבה מציאות ששווה להתנפל עליהן? עד כמה הוא באמת יכול לעשות עם זה משהו? האמת שלא הרבה. מנהלי ההשקעות מנהלים ספינות ענק תחת כללי שיט ברורים מאוד. הם לא יכולים להסיט את הספינה גם אם הם רואים מולה קרחון ענק, ובאופן דומה, הם לא יכולים להאיץ אם הם רואים ים פתוח.

כיום, כשהתחזיות לתשואות מתמהיל הנכסים הקלאסי של 60/40 (מניות/אג"ח) הולכות ונשחקות לרמה חד-ספרתית נמוכה, מתרחשת במקביל עוד תופעה של תנודתיות חריגה כמעט בכל מקום ששמים עליו את האצבע, מה שמעלה את ההזדמנויות בהשקעות אקטיביות.

דוגמה בולטת היא התפרצות האינפלציה ב-2021. רוב מנהלי ההשקעות המוסדיים עמדו מולה חסרי אונים ובלי יכולת אמיתית לבצע הסטה חדה של הנכסים אל עבר נכסים צמודי מדד. למזלם, שוקי המניות החזקים חיפו על ההפסדים שהם רשמו באג"ח הנומינליות והסתירו את פספוס ההזדמנויות באג"ח צמודות מדד. אבל מי שהוכיח גמישות ועשה שם "ערימות" של כסף היו קרנות הגידור.

מדובר בקרנות השקעה פרטיות, אשר אינן תחת פיקוח הרגולטור ולא נסחרות בבורסה, ומהוות מעין שותפות מוגבלת שבה בדרך כלל מנהל הקרן עצמה הוא השותף הכלכלי שלה ובעל הסמכות, המקבל החלטות אסטרטגיות באשר לאופן ניהולה. המשקיעים בקרן מהווים למעשה שותפים בעלי סמכות מוגבלת בקבלת ההחלטות, הנהנים מהרווחים שמניבה הקרן. הם נקראים משקיעים כשירים (Accredited Investor), ונדרשים לעמוד בתנאים שהציבה רשות ניירות ערך.

למעשה, "משקיע כשיר" מתייחס לאדם פרטי שיש לו נכסים נזילים בשווי כולל העולה על 8.1 מיליון שקל, או היקף הכנסה השנתית בכל אחת מהשנתיים האחרונות העולה 1.2 מיליון שקל.

מוניטין של הגנה מפני אינפלציה

בנג'מין קרופורד, סגן נשיא וראש מחקר בחברת נתוני ההשקעות האלטרנטיביות BarclayHedge, אמר לסוכנות רויטרס כי המוניטין שצברו כמה ממגזרי קרנות הגידור בהגנה מפני אינפלציה, הוביל לזינוק בפופולריות שלהם, וכעת נראה ש"כולם מוצאים סיבה להכניס את ההשקעות שלהם לקרנות גידור, בין שהם חושבים שאנחנו לקראת אבדון, בין שלקראת עידן של שלווה ואושר, או שאין להם שום מושג מה צפוי, אבל הם לא רוצים להיתפס מחוץ למשחק".

לפי נתונים של חברת האנליטיקה Preqin, בשלושת הרבעונים הראשונים של 2021 זרמו לקרנות הגידור בארה"ב 40.9 מיליארד דולר, ולפי הערכות היקף הנכסים בתעשייה ימשיך לגדול ויתקרב בשנה וחצי הקרובות ל-5 טריליון דולר! קרנות הגידור חגגו לא רק את התנודתיות החדה באינפלציה אלא בענפים רבים: בספנות, בתעשיית האנרגיה, ברכב, "מניות המם" (מניות שהפכו לפופולריות דרך קידום במדיות החברתיות), בחברות המלונאות ועוד.

דמטריס פולמיס, מנהל השקעות בקרן הגידור Paralos Asset Management, אמר לפייננשל טיימס כי שנים הם חיכו לתנודתיות בתעריפי הובלת הסחורות היבשות, וזו "הובילה לכמה מהזדמנויות המסחר הטובות ביותר שראינו מאז שהתחלנו את הקרן ב-2011". ואכן, במהלך 12 החודשים האחרונים, כל מדדי קרנות הגידור של PivotalPath (למעט מספר אסטרטגיות של מגזר המניות) הניבו אלפא עודפת בהשוואה למדד S&P 500, שבעצמו היה חזק מאוד (אלפא מבטאת את ההצלחה של מנהל השקעות להשיג תשואה עודפת על המדד, מבלי להעלות את רמת הסיכון של ההשקעה).

אם כך, היתרון שבניהול דרך קרן גידור הופך להיות כפול - הן בגלל התנודתיות הגוברת בין ענפים והן בגלל ירידת האטרקטיביות של ההשקעה הקונבנציונלית, בשל ירידת התשואות הגלומות. מכאן הערכתי כי אכן נראה בעשור הקרוב הסטה משמעותית של כספי חיסכון לניהול דרך המכשיר הזה.

הבחירה בין קרנות גידור היא כשלעצמה מורכבת וצריכה להתאים מאד למאפיינים האישיים של החוסך, ליעדיו וכד'. אבל אם יש שיקול שרלוונטי לכולם הוא ההתלבטות בין קרנות גידור גדולות לקטנות. מצד אחד, הגדולות מפורסמות יותר ובעלות היסטוריה מפוארת של הצלחות, אך מצד שני קיים גם אלמנט של חיסרון לגודל - כלומר, ככל שהן גדלות כך הן מתקשות יותר "להזיז את הספינה" ולנצל הזדמנויות.

 

ב-2021 הקטנות היכו את הגדולות

נתוני שנת 2021 הראו כי לאורך רוב השנה הקרנות הקטנות היכו משמעותית את עמיתותיהן הגדולות. לפי נתוני PivotalPath, קרנות עם נכסים בהיקף נמוך מ-250 מיליון דולר השיגו עד אוקטובר תשואה ממוצעת של כ-11.5%, בזמן שקרנות עם 250 -500 מיליון דולר השיגו 8%, וקרנות עם יותר מ-5 מיליארד דולר הניבו 6% בלבד.

חשוב להדגיש שלא מדובר בממוצעים של קרנות מנייתיות בלבד, שהיו כאמור גבוהים מאלה של ה-S&P 500, אלא בממוצעים של קרנות כלליות שכוללות בין היתר אג"ח ממשלתיות, ובחלקן הגדול אף מפעילות אסטרטגיות גידור שמטרתן להוריד תנודתיות גם במחיר של תשואה. למעשה, הערך הגדול ביותר שקרן גידור מצופה לספק למשקיע הוא כשמה "גידור", כלומר גיוון וייצוב תיק ההשקעות.

לסיכום, אנחנו נכנסים לשנים שבהן סביר שהיקפי ההשקעות דרך קרנות גידור ילכו ויגדלו, ובעולם כזה הקרנות הקטנות נהנות מיתרון כשהן טובות יותר בהסטת כספים ובניצול הזדמנויות, וזאת מבלי להשפיע משמעותית על השוק.

עם זאת חשוב לשים לב ש"גודל" לא שווה ל"גיל" וההיסטוריה חשובה. היסטוריה לא רק של הקרן אלא גם של מנהל הקרן - מאיפה הוא הגיע, מה המומחיות וההישגים שלו, ובאופן דומה מה האסטרטגיה של הקרן ומה מידת וסוג הסיכונים שהיא מתכוונת לקחת.

שיקול אחרון שאציין בבחירת קרן הוא מידת הנזילות שלה. חשוב לוודא שהיא אכן בעלת פוטנציאל לניצול ההזדמנויות וגם בעלת יכולת לספק לנו, המשקיעים דרכה, נזילות במידת הצורך.

הכותב הוא מייסד ומנכ"ל קרני פמילי אופיס. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואין באמור משום עצה ו/או המלצה לרכישה או למכירת ני"ע או מוצר פיננסי כלשהו.

עוד כתבות

קריסת חומת ברלין השפיעה באופן שונה על מדינות הגוש הקומוניסטי / צילום: Reuters, Stringer Germany

החוקר שמזהיר מנהיגים: שינויים פוליטיים מדרדרים את בריאות הציבור

מקריסת הגוש הקומוניסטי ועד המשבר הפיננסי של 2008 - פרופ' מרטין מקי, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת לונדון, מסביר בראיון לגלובס את הקשר בין תהליכי שינוי פוליטיים וחברתיים במדינות לתוחלת החיים ולתחלואה ● ויש לו גם מסקנות איך אפשר להתגבר על זה

מטוס אל על / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

עקב המשבר עם הטייסים: ביטולי הטיסות באל על חוזרים, וזו רק ההתחלה

טיסות אל על לציריך, לדובאי, למינכן, לוורשה ולבודפשט שתוכננו להיום בוטלו, וכך גם מספר דומה של טיסות שהיו אמורות להמריא אמש ● ביטולי הטיסות מתרחשים בתזמון אומלל לקראת הקיץ, וזאת לאור הקרע החוזר ביחסי ההנהלה עם הטייסים

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה אדומה בבורסה; ירידות חדות בבונוס ביוגרופ ובסלקום

ירידות בסיום המסחר בתל אביב: מדד ת"א 35 איבד 2.3%, מדד ת"א 125 ירד ב-2.6% ומדד ת"א 90 נחלש ב-3.4% ● בונוס ביוגרופ, סלקום, נובה ואיי.סי.אל רשמו ירידות חדות ● הדולר מזנק ב-1.5% ונסחר סביב 3.40 שקלים ● דוחות: אנרג'יקס דיווחה על עלייה חדה ברווח

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

התגלה מקרה ראשון בישראל של אבעבועות הקוף. זה מה שידוע על המחלה

מקרה של אבעבועות הקוף התגלה בישראל ● איך נדבקים, איך נמנעים והאם צריך לדאוג?

סדנת בירה בקרמזינה / צילום: אמנון זיו

דברים שלא ציפיתם למצוא בחצרות של מושבים קטנים בחוף אשקלון

גלריה לעיצוב הבית שתורים משתרכים בפתחה, מסעדה איטלקית כמו בחבל אברוצו, סטודיו של אמנית בינלאומית ומבשלת בירה בחצר

צפרה כץ, מנכ''ל אורקל העולמית / צילום: תם חוגינוב

מנכ"לית אורקל על בועת ההייטק: "המחירים לא הגיוניים. לא ביצענו רכישות כבר כמה שנים"

מנכ"לית אורקל צפרה כץ כבר ראתה משבר גלובלי אחד או שניים בקריירה של כמעט 40 שנה ● בשיחה עם "גלובס" במהלך ביקור בישראל היא מסבירה מה יקרה לסטארט-אפים הראוותניים, למה משברים כאלה הם הזדמנות וגם מספקת תחזית לעתיד השוק: "אנשים חושבים שזה זמני. זה נכון, אם הכוונה ב'זמני' היא לכמה שנים"

מדורת ל''ג בעומר / צילום: Shutterstock, Lerner Vadim

למי קרא מנחם בגין "בר כוכבא" ואיזו תנועת נוער נוסדה בל"ג בעומר?

איזו חברה השיקה לאחרונה משקה בטעם של פיקסל, ובאיזה ספר מופיע חתול בשם פיקסל? ● הטריוויה השבועית

רכבים משומשים / צילום: Shutterstock, Fedorovekb

המשקיעים והיזמים הישראלים חגגו, אך אתר הרכב המשומש איבד כבר 98% מהשיא

כמו סטארט-אפים רבים בשנים האחרונות, גם ורום - שנולד על ציר ישראל-ארה"ב - התמקד על צמיחה בהכנסות וזנח את ההשקעה בלוגיסטיקה ושירות ● התוצאה: אחרי שזינקה לשווי של מעל 7 מיליארד דולר, מניית ורום איבדה 98% מערכה

ביל קלינטון / צילום: Associated Press, Rogelio V. Solis

זה היה מחזה יוצא דופן של ניתוק והגזמה. שבועיים אחר כך הגיעה הקריסה

בסוף החודש שעבר ישבו על במה אחת נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ולידם המיליארדר סם בנקמן פריד, מייסד בורסת הקריפטו FTX ונותן החסות לכנס ● לא חלפו שבועיים, ועולם הקריפטו זועזע על ידי קריסתו המהדהדת של טרה ● אחר כך ראינו את הנפילות מגיעות גם לשתי ענקיות קמעונאות: וול מארט וטרגט

טלטלה בשווקים

זה היה מחזה נדיר של ניתוק והגזמה. ואז הגיעה הקריסה - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על על הטלטלה בשווקים

החברה היחידה ששרדה את המפלה ● וורן באפט יוצא למסע רכישות ● והשריף של משבר 2008 מזהיר מפני תרחיש האימה ● מיטב הכתבות מהשבוע האחרון על הטלטלה בשווקים

נאוה זיסאפל, דירקטורית ובעלים / צילום: איל יצהר

עכשיו מנפיקים? מדוע משפחת זיסאפל מביאה את בינת לבורסה דווקא עכשיו

פעילים בשוק החיתום בת"א מעריכים כי למרות הסערה בשווקים, במחיר הנכון ניתן עדיין להנפיק חברות יציבות הנהנות מחוזקה יחסית בשוקי הפעילות שלהן

עו''ד כרמית יוליס / צילום: קובי שירביט

המשנה ליועמ"ש מבהירה: עבירות בנייה בפזורה עדיין יאכפו

המשנה ליועמ"ש כרמית יוליס שופכת מים צוננים על ההישגים שהציגה רע"ם בנוגע לבנייה בפזורה הבדואית, וכותבת למשרד הרווחה כי "גם סדר עדיפות נמוך לאכיפה אין משמעותו כי הבנייה אינה מהווה עבירה, ואין משמעותו כי לא ניתן לבצע אכיפה מסוג זה"

אילוסטרציה: shutterstock

הקורונה עשתה את שלה, הקורונה יכולה ללכת: גרסת אנלייבקס

חברת התרופות ניצלה את התלהבות המשקיעים מטיפול שפיתחה כדי לגייס עשרות מיליוני דולרים  ● לאחר שהפעילות לא התרוממה והמניה התרסקה מדווחת החברה על הקפאת פעילות הקורונה, והיא איננה היחידה שעושה זאת

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

ברקת אישר: עסקת רכישת השליטה באיילון יוצאת לדרך

הממונה על שוק ההון אישר את קיפול השכבה בין איילון אחזקות לאיילון ביטוח ונתן לווישור ולצבי ברק היתר שליטה בחברה הממוזגת ● קיסריה של בני הזוג ברק העבירה לווישור תשלום ראשון בסך 100 מיליון שקל ותצטרך לגרעין השליטה בווישור ● כפי שפורסם בגלובס, למרות הירידה בערך המניות החברות דבקו במחיר עליו סיכמו

רחובות אום אל פחם / צילום: איל יצהר

כחלק מהמאבק בפשע: יופקעו מכרזים בהיקף של 7 מיליארד שקלים מהרשויות הערביות

בדוח שגיבש צוות בין משרדי ליישום תוכנית החומש בחברה הערבית, הומלץ להעביר את ניהול המכרזים הפנימיים לידי גופים ממשלתיים ● המטרה: לצמצם לחצים מצד ארגוני פשע על הרשויות המקומיות ● אלא שהמהלך הוביל לטענות שמדובר באפליה ופגיעה בעצמאותן של הרשויות הערביות

פורד ברונקו / צילום: יח''צ

פורד מציגה חיית שטח חדשה, רק אל תצפו לחיסכון בדלק

במבט ראשון, הפורד ברונקו החדש מזכיר צעצוע שתפח לממדי ענק ● מאחורי החזות הקשוחה מסתתר רכב מתוחכם שמתאים גם למי שאין ניסיון בנהיגה בשטח

בחינה מחודשת בתקופת אינפלציה / אילוסטרציה: Shutterstock

צריכים לקחת הלוואה? כך תעשו את זה נכון

קצב האינפלציה השנתי מייקר את כל ההלוואות צמודות המדד, והמציאות החדשה עלולה לפגוע בכיס של כל אחד מאיתנו • כיצד הטלטלה בכלכלה העולמית משפיעה על החובות, ולמה כדאי להיות ערים במיוחד בעת הזו? • ניהול החיסכון המשפחתי: כתבה 14 בסדרה

עימותים במזרח ירושלים / צילום: Associated Press, Mahmoud Illea

הכאוס בחברה הערבית ממשיך באין מפריע. והשלטון? עוצם עין בכל תחום והיבט

אובדן הריבונות במגזר הערבי מכה שורשים החל מסכסוכי חמולות במערכת החינוך, דרך תקיפת שוטרים ועד פולגימיה ממוסדת ● כל זה לא מניע את הרשויות לטפל בשורש הבעיה ● מה עוד צריך לקרות כדי להבין שחבית הנפץ לא תתפרק מעצמה? "תחשוב טוב יהיה טוב" היא לא תכנית עבודה

שביל הפסגה במירון. עתיר נקודות תצפית ונוף חלומי / צילום: Shutterstock

טיול קליל עם נוף מרהיב בהר מירון ועוד מסלולים מיוחדים לל"ג בעומר

הליכה נעימה בשביל הפסגה בהר מירון, זחילה מאתגרת במערות המסתור של בר כוכבא והצצה למערת רבי שמעון בר יוחאי בפקיעין

החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר / צילום: Shutterstock

קבוצת הלחץ שמייצגת 5% מהאוכלוסייה ומספסרת בזכויות על קרקעות ענק במדינה

בזמן שהסתכלנו על בלימת רפורמת הפירות והירקות, החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר ● מגזר המושבים והקיבוצים מצליח פעם אחר פעם למנוע מהמדינה זכויות לבנייה עתידית בשטחי ענק וזוכה לרווחי עתק על חשבון משבר הנדל"ן