גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בת"א: קבלת פנים חמה לבית בכפר, בית ההשקעות מור זינק

לאחר שנסחרו ביציבות יחסית, מרבית המדדים בבורסה סיימו את היום בעליות ● רשת הדיור המוגן בית בכפר זינקה ב-15% ביומה הראשון ● מדדי הביומד והנפט איבדו גובה, מדד הבנקים ננעל ללא שינוי ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.5 מיליארד שקל

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:30

לאחר שלאורך היום נסחרו המדדים ללא שינויים מהותיים, הבורסה ננעלה בעליות קלות שנרשמו לאחר הפתיחה הירוקה בבורסות ניו יורק. ת"א 35 עלה ב-0.2%, ת"א 90 הוסיף 0.7% ות"א 125 עלה ב-0.4%. מדד הבנקים ננעל ביציבות, מדדי הביומד והנפט איבדו גובה. מחזור המסחר הסתכם בכ-2.57 מיליארד שקל.

רשת הדיור המוגן בית בכפר זכתה לקבלת פנים חמה בבורסה וזינקה בכ-18% ביומה הראשון, וסיימה אותו בשווי שוק של כ-1.3 מיליארד שקל. טופ גאם  קפצה 11%, טונדו סמארט  התקדמה 10%. גם אפריקה מגורים  ובית ההשקעות מור בלטו בראש הטבלאות עם עליות של קרוב ל-7%. אזורים  הוסיפה 6.3%.

מנגד, ירידות חדות נרשמו במניית פננטפארק , פלוריסטם , חד, אינטליקנה, טוגדר , וב.יאיר , שזינקה אתמול ביותר מ-35%.

16:40

הפתיחה החיובית בוול סטריט מספקת רוח גבית לבורסה המקומית והמדדים עולים בכ-0.1% בשעה זו. מדד הבנקים יורד בכ-0.2%, מדד הנפט נחתך ב-1.1%. מנגד, מדד תשתיות האנרגיה קופץ בכ-1%. מחזור המסחר מסתכם ב-2 מיליארד שקל.

רשת הדיור המוגן בית בכפר  מזנקת ב-15% ביומה הראשון בבורסה, לאחר שגייסה השבוע 255 מיליון שקל לפי שווי חברה של 1.1 מיליארד שקל (לפני הכסף). עוד עליות בולטות רושמות טופ גאם, אפולו, תיגבור, אייסקיור  (שמזנקת גם בארה"ב) ומאסיבית.

מור השקעות  מזנק בקרוב ל-6% במחזור מסחר עצום. היום פורסמה טיוטת תשקיף של מור קופות גמל, החברה הבת של בית ההשקעות, לקראת הנפקה שמתוכננת להתבצע בשווי של 600 מיליון שקל, לפני הכסף. מדובר בשני שלישים משווי השוק של בית ההשקעה כולו, הגם שפעילות הגמל מהווה פחות ממחצית הכספים המנוהלים בו (כ-30 מתוך 66 מיליארד שקל), כאשר היתרה היא בניהול קרנות נאמנות ותיקי השקעות.

15:00

מדדי ת"א 35 ות"א 90 שומרים על יציבות. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.55 מיליארד שקל.

המו"מ בין חברת הנדל"ן המניב אספן גרופ , שבשליטת רוני צארום, לבין המיליארד טדי שגיא, הופסק. בדיווח לבורסה מסרה אספן כי "המשא ומתן שהתקיים בין החברה לבין קבוצת שגיא, כמשמעותה בדוחות הקודמים, לא הבשיל לכדי הסכם מחייב מפאת פערים מסחריים".

13:05

שינוי כיוון בבורסה. מדד ת"א 35 עבר לעלייה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 רושם עלייה דומה. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.13 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות אייסקיור מדיקל  שמזנקת ב-8%, אפולו פאוור  עם עלייה של 6.4% ואינטר קופצת בכ-7%. 

חברת תיגי  עדכנה כי התקשרה עם תאגידים זרים הנמנים על קבוצה בעלת פעילות גלובאלית שמרכזה באסיה הפועלת, בין היתר, באנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית במזכר הבנות שאינו מחייב לקביעת קווים מנחים לשיתוף פעולה עתידי. המזכר נחתם לאחר בחינה של שני קולטים שהחברה סיפקה לקבוצה האסיאתית בשנת 2021. בהתאם למזכר, החברה תספק לקבוצה האסיאתית קולטים נוספים ברבעון הראשון של שנת 2022 במטרה לבצע פרויקט משותף ראשון, אשר יבוצע בהובלה של הקבוצה האסיאתית, ויתבסס על קולטים ותמיכה טכנית של החברה. במידה ושיתוף הפעולה יצלח, בכוונת הצדדים לנהל משא ומתן לצורך התקשרות בהסכם מחייב לצורך אספקה משותפת של מערכות חום מסחריות ותעשייתיות. היקף ההזמנות לקולטים לפרוייקט המשותף הראשון אינו מהותי מבחינה כספית.

ווישור גלובלטק  דיווחה היום על מהלך אסטרטגי חשוב של החברה הבת ווישור חברה לביטוח . החברה מעדכנת, כי החברה הבת, חתמה על הסכמי התקשרות רב-שנתיים עם מבטח המשנה המוביל שלה Munich Re , שהינו ממבטחי המשנה הגדולים בעולם, אשר מלווה את ווישור ביטוח כבר מתחילת פעילותה. על פי ההסכמים שנחתמו, שבהם היו מעורבים גם New Re Capital Partners , יוגדל שיעור חלקה היחסי של מיוניק רי בפאנל ביטוח המשנה של החברה הבת בענפי הרכב (רכוש וחובה). כמו כן, הוסכם על מימון, בדרך של תשלום מקדמה על חשבון עמלות צפויות לחברה הבת, בסך 22.5 מיליון שקל, לתקופה של 3 שנים, מימון שיישא ריבית קבועה בשיעור של 0.65% לשנה.

11:00

מגמה שלילית בבורסה כעת. מדד ת"א 35 נסוג ב-0.3% ומדד ת"א 90 רושם ירידה של 0.4%. 

ירידות בולטות רושמות אופקו, קמטק , נובה, סלקום, לייבפרסון , פרטנר ואלביט מערכות.

חברת אלמור  דיווחה כי תבצע עבודות קבלנות בפרויקט קריית התקשוב הטכנולוגית של צה"ל בתמורה לכ-113 מיליון שקל. העבודות ייעשו כחלק מהסכם קבלנות משנה שעליו תחתום אלמור עם קדמת הנגב תקשוב, המשמשת כקבלן ההקמה בפרויקט. העבודות יימשכו עד ל-28 חודשים.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה מעורבת. מדדי ת"א 35 ות"א 90 שומרים על יציבות.

עליות בולטות רושמות טבע, קבוצת דלק , אורמת, פוקס  וג'נסל 

חברת נאייקס  מעדכנת, כי התקשרה במזכר הבנות מחייב לרכישת חברת און טראק (OTI) הישראלית, וזאת תמורת סכום של כ-4.5 מיליון דולר. און טראק עוסקת בעיקר בפיתוח ושיווק של טכנולוגיות ופתרונות תשלום חכם לעמדות לא מאוישות, ולהערכת נאייקס רכישתה תתמוך, בין היתר, בהאצת כניסתה של נאייקס לשווקים גיאוגרפים אסטרטגיים שבהם נוכחותה של נאייקס אינה גבוהה. און טראק סיימה את תשעת החודשים הראשונים של 2021 עם הכנסות של 10.7 מיליון דולר.

08:50

בשוק המט"ח, השקל ממשיך לאבד גובה הבוקר. הדולר מתחזק בכ-0.4% ונסחר סביב 3.137 שקלים והאירו מתחזק בכ-0.5% ונסחר סביב 3.56 שקלים.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר בבורסה צפוי, כפי הנראה, להיפתח במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול נרשמה נעילה שלילית בבורסה, בסיומו של יום תנודתי. מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.65%, מדד ת"א 90 ירד בכ-0.4%, ומנגד מדד הבנקים טיפס בכ-1% ומדד הנפט והגז עלה בעוד 1.4%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2.45 מיליארד שקל. 

2. ירידות בוול סטריט

בוול סטריט ננעל אמש יום המסחר בירידות, בסיומו של יום מסחר הפכפך. בשעה האחרונה החריפו הירידות ובסיום נסוגו מדדי המניות המובילים ב-1%-1.15%. התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים ירדה לכ-1.84% וכעת היא עולה לכ-1.86%.

3. פערים מעורבים בדואליות

המניות הדואליות המרכזיות חזרו מניו יורק עם פערים מעורבים. טבע  עם פער חיובי של 1.1% ואורמת  עם 3% ומנגד נובה  עם פער שלילי של כ-5% וטאואר 2.1% כך שהן צפויות לרדת הבוקר.

4. עליות באסיה ובחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום בעליות, לאחר שהבנק המרכזי של סין הודיע על הורדת הריבית על הלוואות לשנה ב-0.1% והפחתת ריבית על הלוואות ל-5 שנים ב-5 נקודות בסיס. ביפן מדד ניקיי מטפס ב-1.4% ובהונג קונג מזנק מדד ההאנג סנג ב-2.6%. בורסת שנחאי רושמת עלייה קלה.

במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות קלות.

5. הנפט מתייצב, הזהב בירידה קלה

לאחר עליות חדות בימים האחרונים, החוזים על הנפט נסחרים ביציבות. חוזה על נפט מסוג ברנט נסחר ברמה של 88.3 דולר לחבית, רמת המחיר הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2014. 

הזהב רושם ירידה קלה ל-1,840 דולר לאונקיה, לאחר עלייה חדה אתמול.

עוד כתבות

אלי גליקמן, נשיא ומנכ''ל צים / צילום: איתי רפפורט - חברת החדשות הפרטית

"הספיקה לנו המקלחת הקרה שחטפנו": צים מפרסמת דוחות חזקים ומתייחסת לסערת המס שנחשפה בגלובס

חברת התובלה הימית מציגה רווח נקי של 1.7 מיליארד דולר ברבעון הראשון - פי 3 מברבעון המקביל ומעלת את התחזית השנתית ● המנכ"ל אלי גליקמן על המגעים לשינוי חישוב המס שבו מחויבת צים: "לא מתעסקים עם זה, הספיקה לנו המקלחת הקרה שחטפנו בעקבות הפרסום"

ח''כ דוד ביטן / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

במסגרת הסדר טיעון: חצי חינם ומנהלת נכסי הנדל"ן של הרשת יודו במתן שוחד לח"כ דוד ביטן

לפי הסדר הטיעון, חצי חינם והעובדת ליהי סונק-קופרלי יודו גם ברישום כוזב במסמכי תאגיד ● סונק-קופרלי תרצה 7.5 חודשי עבודות שירות, תשלם קנס של 30 אלף שקל, ויחולטו ממנה 40 אלף שקל ● חצי חינם תשלם קנס של 150 אלף שקל

ג'יימי דיימון, מנכ''ל ג'יי.פי מורגן / צילום: Associated Press, Michel Euler

בעלי המניות של JP מורגן דוחים מענק של 50 מיליון דולר למנכ"ל ג'יימי דיימון

רק 31% מבעלי המניות הצביעו בעד תוכנית השכר שהבנק נתן למנכ"ל ● ההצבעה לא מחייבת את דיימון להחזיר את המענק

מייסדי דארו: גילה חייט, אלעד שפיגלמן ואביתר בן ארצי / צילום: ארן גילאור

"הטכנולוגיה היא כלי לעשות צדק": הסטארט־אפ המשפטי של מתמחי העליון

דארו, סטארט-אפ ישראלי שנוסד לפני כשנתיים, פיתח מערכת בינה מלאכותית המנטרת מהאינטרנט עבירות בעלות משמעות ציבורית ● מטרת המיזם: לקדם אכיפה של ההפרות דרך תביעות ייצוגיות

צוות מאסטרסקול

היא פתחה בית ספר מקוון להסבת עובדים להייטק. עכשיו היא מגייסת 100 מיליון דולר

ברקע ההאטה כלכלית והצינון בביקוש לעובדי הייטק, סטארט-אפ ההכשרות מאסטרסקול הודיע על גיוס ראשון של 100 מיליון דולר, שהחל בפועל בשנה שעברה אך לא דווח לציבור ● עתני לוי, אחד המייסדים ומנכ"ל משותף בחברה: "אנחנו במסע לבניית בית הספר הגדול בעולם שיכשיר אנשים ללא קשר לרקע שלהם ולנסיבות החיים שלהם"

המסיבה בענף ההייטק נגמרה. האם ישראל  גולשת למיתון? / אילוסטרציה: Shutterstock

הקטר של המשק האט: האם היחלשות ההייטק תגרור את ישראל למיתון?

נתוני הצמיחה ברבעון הראשון מראים כי המשק הישראלי נכנס להאטה, אבל הבשורה המטרידה יותר היא היצוא בענף ההייטק שירד ב-17% ● המשמעות העיקרית היא ירידה בהכנסות ממסים, אבל גם חשש שהאטה בסביבה של אינפלציה גבוהה עלולה לדרדר את המשק למיתון

ג'רום פאוול, נגיד הפד האמריקאי / צילום: Reuters

פאוול: הפדרל ריזרב נחרץ במאבק להורדת האינפלציה בארה"ב

ג'רום פאוול, נגיד הבנק המרכזי האמריקאי, מביע ביטחון ביכולת לרסן את עליית המחירים בלי לגרום למיתון - אבל מצביע גם על האתגרים

העיר מודיעין. כלים ליצירת תכנון גמיש יותר / צילום: Shutterstock

תסתכלו על פריז ותחשבו על ת"א: איך להגדיל את הצפיפות גם בלי לבנות מגדלים

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה בשבוע שעבר את תיקון 4 לתמ"א 35, המאפשר לצופף עוד יותר את המרחב האורבני בישראל ● כיצד זה יקרה בפועל, וכיצד ייראו הערים שלנו בעתיד

מיכל וולדיגר, הציונות הדתית / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

האם עיתונאים ונציגי ציבור מודרים מדיוני ועדת סל התרופות?

ועדת סל התרופות חשופה לתקשורת, ומבקר המדינה דווקא שיבח זאת. ועדיין אפשר לשפר ● המשרוקית של גלובס 

זוהר לבקוביץ - יזם עובד בהייטק / צילום: איל יצהר

"צריך לחזור לנורמליות": זוהר לבקוביץ' חושב שהמשכורות בהייטק יצאו משליטה

יזם ההייטק זוהר לבקוביץ' חושב שהטלטלה שעוברת כעת על הענף היא רק "תחילת התיקון של הסטייה" שליוותה אותו בשנים האחרונות ● הצצה לפרויקט סוף השבוע של גלובס שיתפרסם במוסף G ויעסוק במצבו של ההייטק הישראלי ובהשלכות

בחינה מחודשת של 2,000 מועמדים שלא התקבלו לנבחרת הדירקטורים / צילום: Shutterstock

נבחרת הדירקטורים שוב תקועה, והפעם בגלל מבול ערעורים

רשות החברות מגויסת כולה בשבועות האחרונים למטרה אחת: בחינה מחודשת של 2,000 מועמדים שלא התקבלו לנבחרת הדירקטורים ● פרסום הנבחרת הרביעית תחכה לפחות עד החודש הבא

מטה רשות המיסים האמריקאית בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Jorge Salcedo

ה-IRS לא עומד בקצב, ועשירי ארה"ב נהנים מחוסר פיקוח על המסים שלהם

בעשור האחרון בארה"ב, קצב בדיקות המסים למשלמי מסים שמרוויחים בין 5 ל-10 מיליון דולר נפל מ-13.5% ל-1.4%, ועבור אלה שמרוויחים יותר מ-10% הוא נפל ל-3.9% מ-21.2% ● במרץ הודיעו ב-IRS כי הם מתכוננים לגייס עוד עשרת אלפים עובדים כדי לטפל ב-20 מיליון החזרי מס שלא עובדו

שלמה פילבר / צילום: יוסי זמיר

למרות ההישגים להגנה, פילבר לא חוזר בו מפגישת ההנחיה

עד המדינה שלמה פילבר ממשיך לנסות לרצות את שני הצדדים ● בחקירה הנגדית הוא טוען שהשיקול העיקרי שלו היה מקצועי, ושיותר סביר שהדפדפת הצהובה עם סיכום הדברים הייתה לקראת הפגישה ולא אחריה ● בחקירה החוזרת, התביעה תנסה ליישב את הדברים עם עדותו המקורית

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

ההתאוששות בענף התיירות הזניקה את הכנסות אל על, אך הפסדיה עדיין כבדים

סיימה את הרבעון הראשון בהפסד של 66 מיליון דולר, אך שואבת עידוד מהתנופה בפעילות בחודשים האחרונים - שחזרה לקצבים שהיו לפני פרוץ הקורונה

תומר וינגרטן. מנכ''ל ומייסד סנטינל וואן / צילום: סנטינל וואן

שיאן תגמולים חדש בסקטור הטכנולוגיה בישראל: מנכ"ל סנטינל וואן

התגמול השנתי של תומר וינגרטן בחברת הסייבר עמד על 95 מיליון דולר, רובו ככולו הוני, וחלקו מבוסס ביצועים

המטבע לונה של חברת טרה / צילום: Shutterstock

מטבעות שקורסים ותנודות חדות בשערים: בשוק הקריפטו מסכמים שבוע סוער

עולם המטבעות הדיגיטליים חווה ימים דרמטיים, עם קריסה של הבלוק טרה והמטבעות הצמודים שלו, וגם של טרה לונה ● אחת השאלות שעולות בעקבות האירועים האלו היא האם הקוד באמת יכול להחליף את קבלת ההחלטות האנושית

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

מנכ"ל ישראכרט: "לא מעריך שנראה הפסקה במתן האשראי כמו בקורונה, אך צריך להיות זהירים יותר"

ישראכרט פרסמה דוחות המצביעים על המשך הגידול באשראי הצרכני והעסקי, והמנכ"ל רן עוז מעריך כי הצמיחה תימשך גם בעת האטה בפעילות הצרכנית • קיטון ברווחי החברה עקב עלייה בהפסדי אשראי הוביל לירידה במניה • עוז: "אם הריבית של בנק ישראל תמשיך לעלות, תהיה לכך השפעה על הריבית שלנו"

שדה חיטה בהודו / צילום: Associated Press, Channi Anand

הודו היא לא היחידה שאוסרת על יצוא מזון. אלו המדינות שהצטרפו אליה

בשל מלחמת רוסיה-אוקראינה, האינפלציה ונגיף הקורונה, מחירי החיטה עלו, ומדינות רבות אסרו על יצוא חיטה ומוצרי מזון אחרים

סופר-פארם / צילום: בר - אל

קבוצת מקאן זכתה בתקציב הפרסום של סופר-פארם בהיקף של כ-80 מיליון שקל

הקבוצה תלווה את רשת הפארם בכל הקשור לרכישת מדיה, אינטרנט, פרסום מבוסס תוצאות וליווי אסטרטגי ● המשרד החדש של רם ברוך ונדב פרסמן יטפל בקריאטיב ● תקציב סופר-פארם טופל ב-30 השנים האחרונות בבאומן-בר-ריבנאי

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

אפקט הטלטלה בשווקים: החברה הישראלית שהונפקה השבוע בוול סטריט וכבר איבדה 50% מערכה

חברת הטכנולוגיה אקטליס השלימה הנפקה ברשימה המשנית של הנאסד"ק לפי שווי של 70 מיליון דולר, אך בתוך ימים בודדים נחתך השווי שלה בחצי ● הכנסותיה בשנת 2021 היו דומות לשנה הקודמת, אך ההפסד זינק