גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העליות בוול סטריט נמחקו: ענקיות הטק שוב גררו את הנאסד"ק לירידות

לאחר שפתח את היום בעלייה חזקה של 2%, נאסד"ק סיים את הערב בירידה של 1.3% ● נעילה חיובית באירופה ● מספר תביעות האבטלה הראשוניות בארה"ב זינק ב-55 אלף ● הבנק המרכזי של סין הודיע על הורדת הריבית על הלוואות לשנה ב-0.1% ועל הפחתת ריבית על הלוואות ל-5 שנים ב-5 נקודות בסיס

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock
וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

23:01

יום מסחר שהתחיל בעליות חזקות של קרוב ל-2% בנאסד"ק הסתיים באדום שרק הפך בוהק יותר ויותר ככל שהתקרבה שעת הנעילה. הנאסד"ק ירד ב-1.3%, S&P500 השיל 1.1% ודאו ג'ונס איבד 0.9%. סקטור הטכנולוגיה לבדו ירד ב-1.2%, סקטור האנרגיה השיל 0.8% ברקע ירידת מחירי הנפט.

יצרנית אופני הכושר ומסלולי הריצה פלוטון  מחקה כרבע משוויה לאחר ש-CNBC דיווח שמסמכים שהגיעו לידיו מעידים על כך שנאלצה להפסיק זמנית את ייצור המכשירים שלה בעקבות "ירידה משמעותית" בביקושים. גם ענקיות הטק סייעו למשוך מטה את הנאסד"ק, ובראש AMD , אנבידיה , אמזון , אלפאבית (גוגל)  ונטפליקס  - שתפרסם את תוצאותיה הכספיות לרבעון הרביעי בעוד מספר דקות.

מי שעשו חיל הערב הן המניות הסיניות, בהן ג'יי.די.קום , פינדודו , באידו  ועליבאבא , וגם רשת המלונות מריוט, מורגן סטנלי, אייר בי.אן.בי, בוקינג וענקית השבבים ההולנדית ASML טיפסו.

בקרב המניות הישראליות, גמידה סל  ניתרה 10%, וגם REE , ריסקיפייד, אייסקיור, מאנדיי  ופייבר התחזקו. מנגד, פלוריסטם מחקה כ-15% וגם דריו הלת' , גלובל אי , אורמד וסיירן ירדו מהותית.

בשוק האג"ח של ממשל ארה"ב נרשמה יציבות, והתשואה על האיגרת ל-10 שנים ננעלה על 1.82% - בדומה למחיר הבסיס היום. בשוק הסחורות נרשמו ירידות הן במחירי הנפט והגז והן במחיר הזהב (שהשיל כ-0.3% וחוזה למסירה בפברואר ננעל על 1,838 דולר לאונקיה). הברנט ירד ב-1.1% למחיר של 87.4 דולר לחבית, הגז הטבעי נפל ב-5%.

22:25

כחצי שעה לסיום המסחר, והעליות בוול סטריט אט אט נמחקות. מדד נאסד"ק עבר לירידה של כמעט 0.2%, S&P500 בירידה קלה מאוד ודאו ג'ונס מצליח להישאר בטריטוריה החיובית.

ענקיות הטק עברו לירידות. AMD משילה 3%, אנבידיה יורדת ב-2.6%, אמזון ב-2%. גם גוגל, אפל ונטפליקס נסוגות. פלוטון מתרסקת ומאבדת כבר כרבע משוויה.

21:50

העליות החזקות שנרשמו בתחילת הערב נמחקו, וכעת המדדים נסחרים בעלייה של 0.4%-0.5%. 

בתחתית הנאסד"ק מניית פלוטון  שצונחת ב-20%. יצרנית אופני הכושר ומסלולי הריצה הודיעה שהיא מפסיקה זמנית את הייצור של מוצריה בשל "ירידה משמעותית" בביקושים ברחבי העולם, כך פורסם ב-CNBC על פי "מסמכים פנימיים". 

20:45

העליות בוול סטריט נמשכות, אם כי בשיעורים מתונים יותר. נאסד"ק עולה ב-1.2%, S&P500 ב-0.9% ודאו ג'ונס ב-0.7%. 

עליות בולטות נרשמות לטובת מורגן סטנלי , טרוולרס , סולאראדג' (והמתחרה אנפייז אנרג'י ), ג'יי.די.קום , פינדודו ובאידו הסיניות, אייר בי.אן.בי.  ורשת המלונות מריוט אינטרנשיונל  - שמתחזקת לאחר שסיפקה עדכון על תהליך הפיתוח שלה בשנת 2021. מריוט מסרה שהוסיפה יותר מ-86 אלף חדרים ברוטו (הגדילה את מצבת החדרים ב-3.9%, לאחר סגירת 2.1% מהחדרים הקיימים).

ענקיות הטק רושמות עליות מתונות. אפל עולה 0.8%, אנבידיה 0.9%, מטא 1.2%. טסלה  רושמת עלייה חזקה יותר של 3.8%, נטפליקס  מוסיפה 0.4% לקראת פרסום הדוחות אחרי סיום המסחר.

בשוק הסחורות נרשמות עליות מתונות של כ-0.2% בשני סוגי הנפט הגולמי. הזהב נסחר בירידה מזערית סביב 1,842 דולר לאונקיה. הגז הטבעי צונח ב-4.7%.

18:45

השווקים באירופה סיימו את היום בעיקר בעליות, בתמיכת הרוח הגבית מבורסות ארה"ב. דאקס עלה ב-0.6%, קאק ב-0.3% ויורוסטוקס 50 ב-0.7%. פוטסי הבריטי השיל 0.1%, בין השאר בשל ירידות בולטות של לוידס, BP, גלנקור וגלקסו-סמית'-קליין.

בארה"ב נמשכות העליות. נאסד"ק עולה ב-1.7%, דאו ג'ונס ב-1.1% ו-S&P500 ב-1.3%. תשואות האג"ח הממשלתיות גם מתחזקות קלות, כשהתשואה על האיגרת ל-10 שנים עולה ב-2 נק' בסיס ל-1.84%.

בקרב המניות הישראליות, גמידה סל, אייסקיור ונובוקיור בולטות עם עליות חדות, וגם ריסקיפייד, למונייד, סנטינל וואן, סולאראדג', ג'יי פרוג, פייבר, וויקס ואינמוד רושמות עליות של יותר מ-5% כל אחת. מנגד, פלוריסטם יורדת בכ-5%, אלביט ואורמד מאבדות 2%.

17:40

העליות בוול סטריט מתחזקות. מדד נאסד"ק ממריא ב-1.9%, דאו ג'ונס עולה ב-1% ו-S&P500 מתקדם 1.2%.

סולאראדג'  הישראלית בולטת עם עלייה של כ-6%. החברה דיווחה על פרויקט להקמת תחנות כוח סולאריות קהילתיות בשכונות טקסס, קליפורניה במהלך 2022, בשיתוף עם PearlX.

היועץ הרפואי הראשי של הבית הלבן, ד"ר אנתוני פאוצ'י, אמר שה-FDA יוכל לאשר את החיסון של פייזר  וביונטק  לילדים מתחת לגיל 5 בחודש הקרוב. כפי הנראה, הם יזדקקו לשלוש מנות מכיוון ששתי מנות לא הביאו לתגובה חיסונית מספקת בילדים בני שנתיים עד 4 בניסויים הקליניים של פייזר.

16:31

בורסות ניו יורק נפתחו במגמה חיובית, כשדאו ג'ונס עולה ב-0.3%, S&P500 מוסיף כ-0.5% ונאסד"ק מטפס בכ-1%.

אמריקן איירליינס  מתחזקת לאחר שדיווחה על הפסד רבעוני של 1.42 דולר למניה, כשבשוק העריכו הפסד של 1.48 דולר. החברה עקפה את התחזיות גם בשורת ההכנסות הרבעוניות, בעיקר לאור הביקוש החזק בחגים. גם יונייטד איירליינס  פירסמה תוצאות: הפסידה 1.6 דולר למניה, נמוך מההפסד של 2.11 דולר שציפו האנליסטים. ההכנסות שלה עלו על התחזיות, ויונייטד ציינה שאומיקרון פגע בהזמנות לטווח קצר, אך ההשפעה השלילית זמנית להערכתה.

ביונד מיט  מזנקת לאחר שמקדונלדס  הודיעה שהיא מרחיבה את הפיילוט שלה עם החברה וכי החל מ-14 בפברואר תמכור את ההמבורגר הטבעוני של ביונד ב-600 מסעדות באזור סן פרנסיסקו.

פורד מוטורס , שצנחה אתמול בקרוב ל-8%, ממשיכה לאבד גובה לאחר שבג'פריס הורידו את דירוג המניה מ"קנייה" ל"החזק". בבית השקעות ציינו שהאופטימיות לגבי תוכניות הרכב החשמלי של פורד הביאה את המניה למחיר גבוה מהמוצדק, והותירה מעט מאוד פוטנציאל אפסייד.

באירופה נמשכת המגמה המעורבת. דאקס, יורוסטוקס 50 והבורסות באמסטרדם, מדריד ומילאנו מתחזקות. פוטסי וקאק מנגד, משילים כ-0.2%.

15:38

מספר תביעות האבטלה הראשוניות בארה"ב הסתכמו בשבוע שעבר ב-286 אלף - המספר הגבוה ביותר מאז אוקטובר, והרבה מעבר לתחזית שהעריכה 220 אלף תביעות אבטלה. מדובר בזינוק של 55 אלף תביעות אבטלה מאז השבוע הקודם, ונזכיר כי רק לפני מספר שבועות הגיע הנתון לרמה הנמוכה ביותר זה יותר מ-50 שנה. גם תביעות האבטלה המתמשכות עלו ב-84 אלף והסתכמו ב-1.64 מיליון.

החוזים העתידיים ממשיכים להיסחר בעליות בשעה זו.

14:10

מגמה מעורבת בבורסות אירופה כעת. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של 0.4%-0.9%.

במסחר במוקדם נרשמות עליות בולטות במניות טסלה , אינמוד, ריביאן, ריסקיפייד , עליבאבא  ונובה.

התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים מתייצבת על כ-1.84%. 

12:00

שינוי כיוון בבורסות אירופה. מדדי המניות המובילים עברו לירידות קלות. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של 0.4%-0.6%. 

מניית חברת הפארם באינטרנט "צור רוז גרופ" מזנקת בכ-6% לאחר שהחברה פרסמה דוחות טובים.

באסיה ננעל המסחר עם עלייה של 3.4% במדד ההאנג סנג בהונג קונג, ועלייה של 1.1% במדד הניקיי בטוקיו.

בזירת המסחר בסחורות, לאחר עליות חדות בימים האחרונים, החוזים על הנפט נסחרים בירידות. חוזה למרץ על נפט מסוג ברנט יורד ב-0.7% ונסחר ברמה של 87.8 דולר לחבית.

10:15

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח בעליות קלות במדדי המניות המרכזיים. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של 0.4%-0.6%. 

07:50

בורסות אסיה נסחרות היום בעליות, לאחר שהבנק המרכזי של סין הודיע על הורדת הריבית על הלוואות לשנה ב-0.1% ועל הפחתת ריבית על הלוואות ל-5 שנים ב-5 נקודות בסיס. ביפן מדד ניקיי מטפס ב-1.4% ובהונג קונג מזנק מדד ההאנג סנג ב-2.6%. בורסת שנחאי רושמת עלייה קלה.

מניות הנדל"ן וההייטק מובילות את העליות בהונג קונג. טנסנט קופצת ב-4.4% ועליבאבא עולה ב-4.3%. 

במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות קלות.

בוול סטריט ננעל אמש יום המסחר בירידות, בסיומו של יום מסחר הפכפך. בשעה האחרונה החריפו הירידות ובסיום נסוגו מדדי המניות המובילים ב-1%-1.15%. התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים ירדה לכ-1.84% וכעת היא עולה לכ-1.86%. 

בזירת המסחר בסחורות, לאחר עליות חדות בימים האחרונים, החוזים על הנפט נסחרים ביציבות. חוזה על נפט מסוג ברנט נסחר ברמה של 88.3 דולר לחבית, רמת המחיר הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2014.

הזהב רושם ירידה קלה ל-1,840 דולר לאונקיה, לאחר עלייה חדה אתמול.

עוד כתבות

רחובות אום אל פחם / צילום: איל יצהר

כחלק מהמאבק בפשע: יופקעו מכרזים בהיקף של 7 מיליארד שקלים מהרשויות הערביות

בדוח שגיבש צוות בין משרדי ליישום תוכנית החומש בחברה הערבית, הומלץ להעביר את ניהול המכרזים הפנימיים לידי גופים ממשלתיים ● המטרה: לצמצם לחצים מצד ארגוני פשע על הרשויות המקומיות ● אלא שהמהלך הוביל לטענות שמדובר באפליה ופגיעה בעצמאותן של הרשויות הערביות

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה אדומה בבורסה; ירידות חדות בבונוס ביוגרופ ובסלקום

ירידות בסיום המסחר בתל אביב: מדד ת"א 35 איבד 2.3%, מדד ת"א 125 ירד ב-2.6% ומדד ת"א 90 נחלש ב-3.4% ● בונוס ביוגרופ, סלקום, נובה ואיי.סי.אל רשמו ירידות חדות ● הדולר מזנק ב-1.5% ונסחר סביב 3.40 שקלים ● דוחות: אנרג'יקס דיווחה על עלייה חדה ברווח

קתרינה טיכונובה / צילום: Reuters, Evgenia Novozhenina

דיווחים בגרמניה: בתו של פוטין טסה "לפחות 50 פעם" למינכן

לפי הדיווחים, קתרינה טיכונובה, בת 35 כיום ורקדנית לשעבר, נמצאת במערכת יחסים עם איגור מנהל הבלט של מדינת המחוז בוואריה ● לשניים ככל הנראה יש בת משותפת, שעד כה לא היה ידוע עליה ● לפי הדיווחים טיכונובה טסה באמצעות מטוסים שלפחות בכמה פעמים נחכרו על ידי הממשלה הרוסית

ממתקי מונדלז / צילום: יח''צ

המיזמים הישראלים שמעניינים את תאגיד החטיפים מונדלז

התאגיד הענק שעומד מאחורי עוגיות אוריאו, שוקולד מילקה וטובלרון משתף לראשונה פעולה עם סטארט-אפים ישראלים, ביניהם Seebo ו-Saturas ● וגם: כ-1,200 תלמידים סיימו את שנת הלימודים במסגרת "אוניברסיטה בעם" ● אירועים ומינויים

סיני / צילום: Shutterstock

לצאת לחו"ל ולא בטיסה: מה צריך לדעת לפני שנוסעים לסיני או לעקבה

ישראלים רבים מחליטים בחודשים האחרונים לא להתרחק ולצאת לנופש בשתי המדינות הסמוכות לנו ● כמה עולה אגרה, מהם נהלי הקורונה ומה אסור לשכוח להסדיר לפני הביקור ● גלובס עושה סדר

ריטייל–טק / אילוסטרציה: Shutterstock

האתגר הקמעונאי: לייצר חוויה דיגיטלית בחנויות הפיזיות

בישראל פועלים יותר מ-150 סטארט-אפים של ריטייל-טק, שמנסים לתת מענה לבעיות שמטרידות קמעונאים בעידן הפוסט-קורונה ● מהדוח השנתי של דלויט ו-UST עולה כי היקף ההשקעה במיזמים הללו עמד ב-2021 על כ-2.4 מיליארד דולר, זינוק של 180% לעומת 2020, והתחזית היא שהמגמה תימשך למרות הסערות בשווקים ● הבעיה: חלק מהיזמים מעדיפים לפעול קודם כל בחו”ל

אבישי אברהמי WIX / צילום: שלומי יוסף

מה גרם לאבישי אברהמי להתחפש בערב שלאחר פרסום דוחות הרבעון?

אבישי אברהמי, המנכ"ל הוותיק של וויקס, עטה על עצמו ביום שני האחרון תחפושת של ספק מדביר ספק גנן, כשהוא מחזיק צינור השקייה בידו האחת ושלט בידו השנייה, עם הכיתוב: "קיצוצים! אין וויסקי, יש רק טקילה" ● מה פשר התמונה ואיך זה קשור לביקורת הציבורית על חברות הטכנולוגיה

סדנת בירה בקרמזינה / צילום: אמנון זיו

דברים שלא ציפיתם למצוא בחצרות של מושבים קטנים בחוף אשקלון

גלריה לעיצוב הבית שתורים משתרכים בפתחה, מסעדה איטלקית כמו בחבל אברוצו, סטודיו של אמנית בינלאומית ומבשלת בירה בחצר

הבורסה לניירות ערך בניו יורק, אתמול / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

בתום יום מסחר תנודתי: וול סטריט ננעלה בירידה של עד 0.8%

הבורסה בניו יורק נסגרה בירידות שערים של עד 0.8% לאחר יום מסחר הפכפך ● גם בורסות אירופה ננעלו באדום ● הנפט עלה בקרוב ל-3%

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Associated Press, Alex Brandon

התחמושת של הפדרל ריזרב מצומצמת הפעם

הפד מבקש לצנן את פעילותה של הכלכלה האמריקאית על מנת למתן את האינפלציה, כך שבואה של ההאטה אמור על פניו לעודד את מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי ● היו"ר ג'רום פאוול חושש, ובצדק, מהמשך עלייתה של האינפלציה בארה"ב, ופועל להידוק התנאים הפיננסים שאפשרו למחירי הנכסים להרקיע שחקים. אלא שזה קורה מאוחר מדי

מימין: שי מור יוסף וגיא בסר / צילום: איל יצהר

היזמים שהביאו את מארון 5: "זיהינו כשל בשוק ההופעות הבינלאומיות"

אחרי שכבשו את פארק הירקון בשבוע שעבר, צמד היזמים גיא בסר ושי מור-יוסף כבר מסתכלים קדימה ● עכשיו הם מתכננים סיבובי הופעות משותפים עם סעודיה והאמירויות, יצוא של אמנים ישראלים לחו"ל ואפילו הנפקה בתל אביב ● עם הגב של ענקית הבידור האמריקאית לייב ניישן, שום דבר לא נראה להם כמו פנטזיה ● רק אל תזכירו להם את הפלופ ההוא בהופעה של ריהאנה

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

פלאפון ואלקטרה מנסות להרשים בכל מחיר, אבל נופלות בפרטים הקטנים

השקעה גבוהה במדיה לא יכולה לחפות על קריאטיב חלש בפרסומת עצמה, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● דיסקונט ומזרחי טפחות מבקשים למצב עצמם כמספר 3 חזק בדירוג הבנקים, אך לא זוכים לאהדה גדולה

שביל הפסגה במירון. עתיר נקודות תצפית ונוף חלומי / צילום: Shutterstock

טיול קליל עם נוף מרהיב בהר מירון ועוד מסלולים מיוחדים לל"ג בעומר

הליכה נעימה בשביל הפסגה בהר מירון, זחילה מאתגרת במערות המסתור של בר כוכבא והצצה למערת רבי שמעון בר יוחאי בפקיעין

ביל קלינטון / צילום: Associated Press, Rogelio V. Solis

זה היה מחזה יוצא דופן של ניתוק והגזמה. שבועיים אחר כך הגיעה הקריסה

בסוף החודש שעבר ישבו על במה אחת נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ולידם המיליארדר סם בנקמן פריד, מייסד בורסת הקריפטו FTX ונותן החסות לכנס ● לא חלפו שבועיים, ועולם הקריפטו זועזע על ידי קריסתו המהדהדת של טרה ● אחר כך ראינו את הנפילות מגיעות גם לשתי ענקיות קמעונאות: וול מארט וטרגט

רכבים משומשים / צילום: Shutterstock, Fedorovekb

המשקיעים והיזמים הישראלים חגגו, אך אתר הרכב המשומש איבד כבר 98% מהשיא

כמו סטארט-אפים רבים בשנים האחרונות, גם ורום - שנולד על ציר ישראל-ארה"ב - התמקד על צמיחה בהכנסות וזנח את ההשקעה בלוגיסטיקה ושירות ● התוצאה: אחרי שזינקה לשווי של מעל 7 מיליארד דולר, מניית ורום איבדה 98% מערכה

בחינה מחודשת בתקופת אינפלציה / אילוסטרציה: Shutterstock

צריכים לקחת הלוואה? כך תעשו את זה נכון

קצב האינפלציה השנתי מייקר את כל ההלוואות צמודות המדד, והמציאות החדשה עלולה לפגוע בכיס של כל אחד מאיתנו • כיצד הטלטלה בכלכלה העולמית משפיעה על החובות, ולמה כדאי להיות ערים במיוחד בעת הזו? • ניהול החיסכון המשפחתי: כתבה 14 בסדרה

החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר / צילום: Shutterstock

קבוצת הלחץ שמייצגת 5% מהאוכלוסייה ומספסרת בזכויות על קרקעות ענק במדינה

בזמן שהסתכלנו על בלימת רפורמת הפירות והירקות, החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר ● מגזר המושבים והקיבוצים מצליח פעם אחר פעם למנוע מהמדינה זכויות לבנייה עתידית בשטחי ענק וזוכה לרווחי עתק על חשבון משבר הנדל"ן

מטוס אל על / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

עקב המשבר עם הטייסים: ביטולי הטיסות באל על חוזרים, וזו רק ההתחלה

טיסות אל על לציריך, לדובאי, למינכן, לוורשה ולבודפשט שתוכננו להיום בוטלו, וכך גם מספר דומה של טיסות שהיו אמורות להמריא אמש ● ביטולי הטיסות מתרחשים בתזמון אומלל לקראת הקיץ, וזאת לאור הקרע החוזר ביחסי ההנהלה עם הטייסים

נאוה זיסאפל, דירקטורית ובעלים / צילום: איל יצהר

עכשיו מנפיקים? מדוע משפחת זיסאפל מביאה את בינת לבורסה דווקא עכשיו

פעילים בשוק החיתום בת"א מעריכים כי למרות הסערה בשווקים, במחיר הנכון ניתן עדיין להנפיק חברות יציבות הנהנות מחוזקה יחסית בשוקי הפעילות שלהן

מימין:  מנסור עבאס, ג’ידא רינאוי-זועבי, נפתלי בנט / צילום: AP, Abir Sultan , נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת, מארק ישראל סלם, הארץ

המינוי שנתקע והמשחק של בני גנץ: מאחורי הקלעים של הטלטלה בקואליציה

הפרישה של חברת מרצ מדגימה את מצבה הקשה של הקואליציה, וההבנה של חבריה שכל אחד מהם יכול לדרוש את כל שעולה בדעתו ● בינתיים, שר הביטחון גנץ מוודא שחבריו בממשלה יבינו שהישארותו בקואליציה לא מובנת מאליה ● וגם: ההישג של עבאס שעצבן את שקד ואלקין