גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משתמשים תמיד באותה הסיסמה? כדאי לכם להכיר את הכלי הזה

ברחבי האינטרנט אורבות סכנות גדולות ואתגרים לא פשוטים, וחשוב לדעת איך שומרים על המידע בטוח ● בשביל כך, צריך לוודא שהסיסמאות אינן חוזרות על עצמן ואינן קלות לפיענוח ● איך עושים את זה? הכירו את מנהל הסיסמאות, על סוגיו השונים ● הטיפ היומי

סיסמאות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי
סיסמאות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

אנחנו משתמשים בשירותים רבים באינטרנט, חשובים יותר וכאלו שפחות. זה יכול להיות שירותי הבנק שלנו וזה יכול להיות סתם משחק שנרשמנו אליו. הבעיה, שככל שנרשמים ליותר שירותים, היצירתיות מבחינת הסיסמה יורדת וכך יוצא מצב שרבים משתמשים באותן הסיסמאות ושמות המשתמש ברחבי האינטרנט.

ומה שמאתגר במצב הזה שהאקרים מבינים את זה מאוד טוב, ויוצאים מנקודת הנחה שזה מה קורה. ולכן, דרכי הפעולה שלהם מאוד פשוטים אבל יכולים להיות יעילים - לדוגמה פרצו למאגר מידע עם שמות משתמש וסיסמה, ואז מריצים את המידע הזה על שירותים אחרים כדי לראות אם עשו שימוש חוזר. זו הסיבה למה חשוב לגוון בסיסמאות וליצור הגנה חזקה יותר.

ברור לכולם שזה מורכב, איך זוכרים כל-כך הרבה סיסמאות חזקות וטובות? בשביל זה יצרו את מנהלי הסיסמאות. יש כאלו חינמיים ויש כאלו שעולים כסף, תלוי כמה פיצ'רים ותכונות אתם מחפשים. כשבוחרים מנהל סיסמאות, צריך להתחשב בכמה תכונות: יצירת סיסמאות חזקות, שמירת אישורי ההתחברות לאתרים שונים, ביצוע מילוי אוטומטי של שמות משתמש וסיסמא, הגנה מבחינת פרטיות ונתונים וייצוא הסיסמאות אם תרצו להחליף תוכנה. מנהלי הסיסמאות האלו עובדים עם הפלטפורמות השונות, וככל שרוצים יותר מאפיינים, כך צריך לדעת מה לבחור.

Dashlane

מדובר באחד ממנהלי הסיסמאות המוכרים שיש בשוק, מאפשר מה שכל מנהלי הסיסמאות אמור לעשות: יצירה ואחסון סיסמאות ושמות משתמש לחשבונות ושירותים שונים באינטרנט. התוכנה הזו תומכת בכל הפלטפורמות הפופולריות: Windows, macOS, iOS, Android. לתוכנה הזו יש גם תוספים לדפדפנים השונים כדי להצליח לפעול במהירות וביעילות. חשוב לציין כי הסיסמאות השונות מתוך התוכנה יוצפנו באופן מקומי על המחשב שלכם, וזה שומר עליהן בבטחה.

למעשה, Dashlane יודעת לבדוק את התקינות של הסיסמה שלכם ויודעת לאבחן אם הסיסמה מספיק בטוחה וטובה לשימוש. שירות נוסף משמעותי הוא עבור המנויים המשלמים - הם יכולים להגן על המידע האישי שלהם בעת חיבור לרשתות Wifi ציבוריות בעזרת שירות VPN מובנה. שירות נוסף חשוב שיש כאן, התראות אבטחה על פרצות מידע שיכולות להיות קשורות אליכם.

הגרסה החינמית תאפשר לכם לשמור עד 50 סיסמאות ועבור משתמש בודד, גרסת הפרימיום תעלה לכם כ-3 דולרים בחודש ותפתח את השימוש לכמה משתמשים על חשבון אחד.

1 Password

1Password זו תוכנה מאוד מוכרת בשוק כיום. הכלים השונים הסטנדרטים נמצאים גם כאן, בדומה לשיפורים שונים שיש. הסיסמאות נשמרות על גבי התשתית של AWS - אמזון ווב סרוויסס, שירותי ענן בעלי תקני אבטחה מחמירים וטובים (ניתן לאחסן את הסיסמאות גם על כונן קשיח). גם כאן, מדובר בתוכנה שתומכת בתוסף לדפדפנים, וכאן יש גם אפליקציה ייעודית למכשירים השונים.

חשוב לציין כי התוכנה הזו משתמשת בטכנולוגיית ההצפנה WebCrypto, מה שמחזק ומעצים את ההגנה על הפרטים שלכם בצורות שונות. בעזרת האפליקציה והתוסף לדפדפן, יבוצע סנכרון נוח בין כל המוצרים לגבי הסיסמאות שלכם.

חווית המשתמש, בדומה לכל שאר האופציות בכתבה, היא פשוטה. כדי להשתמש בתוכנה הזו עליכם לשלם 3 דולרים בחודש, או לשלם לתוכנית משפחתית בעלות של 5 דולרים לחודש, עבור 5 משתתפים.

Bitwarden

בדומה לשתי האפשרויות הקודמות, גם כאן התוכנה תייצר לכם סיסמאות טובות ומורכבות ותשמור אותן ותתעד אותן עבורכם. הסנכרון דומה כאן מבחינת הגמישות בעבודה, חשוב לציין כי חווית המשתמש לא הכי פשוטה וקלה. אם בשאר התוכנות מאוד קל לנווט, כאן צריך להבין בזה קצת יותר. התוכנה זמינה לכל הפלטפורמות המוכרות, גם היא, לצד תוסף לדפדפנים.

לתוכנה יש שירותי אימות דו שלבי שזה מאוד חשוב, ובדומה לקודמות, גם כאן התוכנה תדע להגיד לכם עד כמה הסיסמה שלכם מאובטחת. לא צריך להיות מנוי בתשלום כדי שתוכלו לתעד כמה סיסמאות שאתם רוצים, וזה כמובן פלוס גדול. הגרסה החינמית תאפשר חשבונות לשני משתמשים, התוכנית עבור המשפחה תעלה דולר בודד ועד לחמישה משתמשים. החברה מציעה גם תוכניות עסקיות, כמו אחת שעולה 5 דולרים עם הגבלה לחמישה משתמשים.

Apple iCloud Keychain

מנהל הסיסמאות של אפל הוא חינמי, אבל מומלץ כמובן למשתמשי אפל, אלו שמחזיקים את מכשירי אפל השונים בעיקר. כדי להפעיל את הכלי, נכנסים ל-iCloud Keychain ב-Apple ID: נכנסים ל-iCloud בהגדרות, ושם בוחרים ב-iCloud Keychain . בדומה לכך אפשר לעשות גם באייפון או באייפד, בהגדרות -> השם שלכם -> iCloud Keychain. אם אתם משתמשים במחשב שמפעיל ווינדוס, הורידו את התוסף של iCloud Passwords for Chrome.

מהרגע שאפשרתם את הכלי, בכל פעם שתיצרו חשבון חדש או תאפסו את הסיסמה של חשבון קיים, ה-Keychain יבקש בצורה אוטומטית ליצור סיסמה חדשה ולשמור את פרטי הכניסה אצלם. בפעם הבאה שתבקרו באתר הזה, הטופס ימולא בצורה אוטומטית. בנוסף, בכל פעם שתקלידו סיסמה קיימת, Keychain יציע לשמור את זה גם.

בשביל ייצוא סיסמאות או בשביל חיפוש סיסמאות, אתם נכנסים להגדרות והולכים לסיסמאות. שם יופיעו האפשרויות הללו לפי חיפוש. לצד זאת, אתם יכולים להגדיר אימות ביומטרי כדי למלא בצורה אוטמטית את הסיסמה, כדי שלא תצטרכו להקליד את הסיסמה של המחשב או של הטלפון בכל פעם.

Google Password Manager

כמובן שהכלים של גוגל מוכרים יותר, הרבה יותר נפוצים. גם כאן מנהל הסיסמאות הוא חינמי, והוא מומלץ בעיקר במכשירי אנדרואיד השונים. כדי להפעיל את הכלי (בחלק מהמקומות הוא מופעל כברירת מחדל), תכנסו לדפדפן כרום, ותכתבו בשורת ה-URL, chrome://settings/passwords . שם, אפשר להפעיל את ההגדרה. גם במכשירים ניידים אפשר לעשות את זה בהגדרות בלשונית "סיסמאות".

גם כאן, בכל פעם שתיצרו חשבון חדש או תאפסו סיסמה, הדפדפן יציע לכם סיסמה חזקה יותר וישמור אותה עבורכם. בדומה לכלי של אפל, המאפיינים די דומים. ב-iOS תוכלו להשתמש בשירות הזה, כל עוד האפליקציה של כרום מותקנת במכשיר. בהגדרות באייפון תבחרו סיסמאות, ותאפשרו "Allow Filing" מכרום. בנוסף לכך, מנהל הסיסמאות של גוגל כולל כלי שסורק את פרטי ההתחברות שלך לאיתור סיסמאות שנפגעו, בשימוש חוזר או סיסמאות חלשות.

אז יש לנו מנהל סיסמאות. איזה טיפים חשוב לזכור?

חשוב להגיד, ברגע שתבחרו מנהל סיסמאות, תתחילו לשנות את הסיסמאות שלכם לאתרים ולאפליקציות. אם אתם בוחרים מנהלי סיסמאות עצמאיים, משמע לא שירותי אפל או גוגל, חשוב לזכור להוריד את האפליקציה והתוסף בדפדפן שאתם משתמשים בו.

כדי שהשימוש במנהל המשימות יהיה יעיל, אתם תצטרכו להגדיר סיסמת מאסטר חזקה כדי שלא יצליחו לפרוץ לכם לשירות שבחרתם. אתם צריכים סיסמה חזקה במיוחד. איך יודעים ליצור? תבחרו סיסמא באורך 12 תווים לפחות, עם מספרים, אותיות באנגלית (גדולות וקטנות) וסמלים. אם אתם רוצים לערב אפילו אותיות בעברית, זה יכול לעזור. הטיפ החשוב כאן הוא לא לבחור סיסמה מורכבת, כמו שכדאי שזו תהיה סיסמה ארוכה. מומחים מסבירים שסיסמאות ארוכות יותר קשות יותר מאשר מרוכבות יותר. חשוב לציין שלא ניצן לשחזר את סיסמת המאסטר שלכם, ולכן כדאי לאחסן אותה במקום נגיש ובטוח. אם יש משמעות לסיסמה עבורכם, הכי טוב.

טיפ שלישי ואחרון, והוא טיפ חשוב אוניברסלית שחייבים להכניס לתודעה, זה השימוש באימות דו שלבי. לרוב מדובר בהגנה נוספת שדורשת עוד שלב של הזדהות מעבר לסיסמה. לדוגמה קוד אימות שנשלח דרך הודעת SMS או התראה בעזרת אפליקציה צד שלישי. צריך שבכל חשבון חשוב שיש לכם, תפעילו את הדבר הזה. גם אם יהיה להאקרים את הסיסמה שלכם, לא יהיה להם את קוד הגישה שמגן על החשבון שלכם.

עם זאת, חשוב לציין כי אולי כדאי לבחור באופציה של אפליקציה חיצונית מאשר אישור דרך הודעת SMS. מומחים מזהירים שאפילו מספר הטלפון יכול להיפגע אם מישהו ינסה לפרוץ לכם.

עוד כתבות

מדורת ל''ג בעומר / צילום: Shutterstock, Lerner Vadim

למי קרא מנחם בגין "בר כוכבא" ואיזו תנועת נוער נוסדה בל"ג בעומר?

איזו חברה השיקה לאחרונה משקה בטעם של פיקסל, ובאיזה ספר מופיע חתול בשם פיקסל? ● הטריוויה השבועית

אתר בנייה. יתרת התשלום על הדירות שועבדה לבנק / צילום: שלומי יוסף

האם ניתן לקזז פיצוי על איחור במסירה מיתרת תמורת הדירה, ומה מעמדו של הבנק המלווה בהחלטה

רוכשים ביקשו לקזז את הכסף שחייב להם היזם בגין פיצוי על איחור, מהתשלום האחרון על הדירה ● הבנק המלווה התנגד ● מה קבע ביהמ"ש

נאוה זיסאפל, דירקטורית ובעלים / צילום: איל יצהר

עכשיו מנפיקים? מדוע משפחת זיסאפל מביאה את בינת לבורסה דווקא עכשיו

פעילים בשוק החיתום בת"א מעריכים כי למרות הסערה בשווקים, במחיר הנכון ניתן עדיין להנפיק חברות יציבות הנהנות מחוזקה יחסית בשוקי הפעילות שלהן

סדנת בירה בקרמזינה / צילום: אמנון זיו

דברים שלא ציפיתם למצוא בחצרות של מושבים קטנים בחוף אשקלון

גלריה לעיצוב הבית שתורים משתרכים בפתחה, מסעדה איטלקית כמו בחבל אברוצו, סטודיו של אמנית בינלאומית ומבשלת בירה בחצר

אילוסטרציה: shutterstock

הקורונה עשתה את שלה, הקורונה יכולה ללכת: גרסת אנלייבקס

חברת התרופות ניצלה את התלהבות המשקיעים מטיפול שפיתחה כדי לגייס עשרות מיליוני דולרים  ● לאחר שהפעילות לא התרוממה והמניה התרסקה מדווחת החברה על הקפאת פעילות הקורונה, והיא איננה היחידה שעושה זאת

חצי שעה של השראה עם ינון קרייז / צילום: כדיה לוי, מנחם רייס

ֿהוא הציל את ברבי והפך למנכ״ל ענקית הצעצועים שכולם מכירים

כשינון קרייז נחת בכיסא המנכ"ל של ענקית הצעצועים האמריקאית מאטל - החברה שמאחורי ברבי והוט ווילס - היא סבלה מהפסדים, מתזרים שלילי ומאובדן נתח שוק ● ארבע שנים אחרי היא רושמת צמיחה של 19% ורווח תפעולי של יותר ממיליארד דולר ● כך הוא עשה את זה

צפרה כץ, מנכ''ל אורקל העולמית / צילום: תם חוגינוב

מנכ"לית אורקל על בועת ההייטק: "המחירים לא הגיוניים. לא ביצענו רכישות כבר כמה שנים"

מנכ"לית אורקל צפרה כץ כבר ראתה משבר גלובלי אחד או שניים בקריירה של כמעט 40 שנה ● בשיחה עם "גלובס" במהלך ביקור בישראל היא מסבירה מה יקרה לסטארט-אפים הראוותניים, למה משברים כאלה הם הזדמנות וגם מספקת תחזית לעתיד השוק: "אנשים חושבים שזה זמני. זה נכון, אם הכוונה ב'זמני' היא לכמה שנים"

בניין רשות המסים / צילום: איל יצהר

עושים סדר בהטבת המס החדשה להורים: מי ירוויח כמה - ומתי?

הכנסת אישרה תוספת נקודות זיכוי מס להורים לילדים בני 6-12. ההטבה נוגעת ל-610 אלף הורים עובדים, והיקפה נאמד ב-2.1 מיליארד שקל ● "תוספת נקודות הזיכוי מיטיבה רק מרמת הכנסה מסויימת, כך שבעלי הכנסות נמוכות לא יהנו כלל מההטבה גם אם יש להם ילדים בגילאים הרלוונטים", מסבירה סגנית נשיא לשכת יועצי המס, דנה זטלאוי-כהן

שיא במחירים, וגם במכירות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שיא במחירים וגם במכירות: ישראל סובלת ממשבר דיור, אבל יש כוכבית

המדד המזנק? היחס בין החזרי המשכנתה לשכר? או דווקא מחירי השכירות, שעולים הרבה יותר לאט? ● החוקרים חלוקים לגבי השאלה מהו בכלל משבר הדיור ואיך מודדים אותו, אבל מסכימים שהממשלות לדורותיהן לקחו מעט מדי אחריות בצינון הענף ● כתבה ראשונה בסדרה

שביל הפסגה במירון. עתיר נקודות תצפית ונוף חלומי / צילום: Shutterstock

טיול קליל עם נוף מרהיב בהר מירון ועוד מסלולים מיוחדים לל"ג בעומר

הליכה נעימה בשביל הפסגה בהר מירון, זחילה מאתגרת במערות המסתור של בר כוכבא והצצה למערת רבי שמעון בר יוחאי בפקיעין

פניות חשודות במייל / צילום: Shutterstock

הותר לפרסום: שב"כ חשף פעילות של גורמי מודיעין איראניים נגד אנשי אקדמיה ישראלים

גורמי המודיעין האיראניים פנו לאותם ישראלים תוך התחזות לאנשי אקדמיה, עיתונאים אנשי עסקים ופילנתרופים, בניסיון למשוך אותם לנסיעות בחו"ל למטרות חטיפה ורצח ● האזרחים הישראלים שקיבלו את הפניות, נמנעו מלהיענות להן ואף התריעו עליהן בפני גורמי הביטחון, וכך נחשף הניסיון

קובה בורגול צמחוני במסעדת תבל / צילום: גל שון

איך מארגנים יום כיף בגליל לחבורה של צמחונים-טבעונים?

מחפשים הפתעה ליום הולדת? טיול מיוחד לחובבי טבע צמחונים? ספא שווה? מקום מיוחד להצעת נישואים? יש את מי לשאול!

פורד ברונקו / צילום: יח''צ

פורד מציגה חיית שטח חדשה, רק אל תצפו לחיסכון בדלק

במבט ראשון, הפורד ברונקו החדש מזכיר צעצוע שתפח לממדי ענק ● מאחורי החזות הקשוחה מסתתר רכב מתוחכם שמתאים גם למי שאין ניסיון בנהיגה בשטח

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה אדומה בבורסה; ירידות חדות בבונוס ביוגרופ ובסלקום

ירידות בסיום המסחר בתל אביב: מדד ת"א 35 איבד 2.3%, מדד ת"א 125 ירד ב-2.6% ומדד ת"א 90 נחלש ב-3.4% ● בונוס ביוגרופ, סלקום, נובה ואיי.סי.אל רשמו ירידות חדות ● הדולר מזנק ב-1.5% ונסחר סביב 3.40 שקלים ● דוחות: אנרג'יקס דיווחה על עלייה חדה ברווח

ביל קלינטון / צילום: Associated Press, Rogelio V. Solis

זה היה מחזה יוצא דופן של ניתוק והגזמה. שבועיים אחר כך הגיעה הקריסה

בסוף החודש שעבר ישבו על במה אחת נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ולידם המיליארדר סם בנקמן פריד, מייסד בורסת הקריפטו FTX ונותן החסות לכנס ● לא חלפו שבועיים, ועולם הקריפטו זועזע על ידי קריסתו המהדהדת של טרה ● אחר כך ראינו את הנפילות מגיעות גם לשתי ענקיות קמעונאות: וול מארט וטרגט

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

היכן התגלתה מחלת אבעבועות הקוף ומה ניתן לעשות נגדה

מדובר במחלה דומה לאבעבועות שחורות אך פחות קטלנית ● 8 מקרים אותרו בבריטניה מתחילת מאי ● הדיווחים מבריטניה מעוררים עניין ומטרידים מעט, שכן החקירה האפידמיולוגית מעלה כי המחלה הופיעה גם אצל אנשים שאינם קשורים אלה לאלה ושלא ביקרו בניגריה, בה המחלה מפושטת

עו''ד כרמית יוליס / צילום: קובי שירביט

המשנה ליועמ"ש מבהירה: עבירות בנייה בפזורה עדיין יאכפו

המשנה ליועמ"ש כרמית יוליס שופכת מים צוננים על ההישגים שהציגה רע"ם בנוגע לבנייה בפזורה הבדואית, וכותבת למשרד הרווחה כי "גם סדר עדיפות נמוך לאכיפה אין משמעותו כי הבנייה אינה מהווה עבירה, ואין משמעותו כי לא ניתן לבצע אכיפה מסוג זה"

לנובו yoga i9 / צילום: יח''צ

המחשב הנייד החדש הזה יקר, אבל העיצוב מדהים והתמורה שווה

ה-Yoga 9i החדש של לנובו בא עם עיצוב יוקרתי ומרענן, סאונד חזק, וחיי סוללה טובים ● עם זאת, המחשב מושך את תשומת לב הצרכן באמצעות רעשים לא מוסברים

קמפיין הגיוס החדש של התעשייה האווירית ברמת החייל / צילום: יוסי כהן

מותר בהחלט לבקר את התעשייה האווירית, אבל מותר גם להעריך את הניסיונות לגייס אליה עובדים מוכשרים

בעולם שעדיין סובל מעודף ביקוש, אין שום פסול מכך שחברה ממשלתית מנפנפת גם באידיאלים ובציונות. הציניקנים יגחכו, אבל ימשיכו לישון בלילה רגועים בזכות המערכות שתפתח להם עלמה מהתעשייה האווירית ● כוכבי השבוע

משמעות פסה''ד במישור המעשי היא כי בעסקת תמורות יש לקבוע את שווי העסקה לפי שווי שוק / צילום: Shutterstock, Pormezz

מיסוי עסקת תמורות: איך קובעים את שווי העסקה

ביהמ”ש המחוזי נדרש להחליט לפי מה מחשבים את שווי העסקה בעסקת תמורות: בהתאם לשווי הקרקע ביום העסקה, או לפי התמורות הצפויות ממכירת הדירות