גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משבר בתעשיית הטלוויזיה: איגוד המפיקים משבית צילומי הפקות חדשות

באיגוד המפיקים מסבירים את ההחלטה בהתנהגות אלימה של ארגון אקט, שכללה לדבריו פיצוץ יום צילום בשבוע שעבר, איומים וסחיטה על מפיקים ואנשי צוות בעניין שעות הצילומים ועוד -הכול כחלק מהמאבק להגיע להסדר חדש ובניסיון חד-צדדי לבטל הסכמים קיימים

אדר שפרן, יו''ר איגוד המפיקים / צילום: תמונה פרטית
אדר שפרן, יו''ר איגוד המפיקים / צילום: תמונה פרטית

משבר חדש בין איגוד המפיקים לבין ארגון אקט, המאגד את עובדי מקצועות הסט בטלוויזיה, מאיים לשתק את תעשיית הטלוויזיה, זאת לאחר שאיגוד המפיקים הודיע היום (ה') כי כל הפקות הטלוויזיה והקולנוע המתוכננות ייעצרו עד להודעה חדשה. ההשבתה לא תחול על הפקות שנמצאות בעיצומם של ימי צילום שהוחרגו מהשביתה.

הודעה בעניין ההשבתה נשלחה לכל הארגונים בתעשיית הטלוויזיה והקולנוע הקשורים להפקות, בהם ארגון השחקנים שח"ם, ארגון הבמאים, ארגון התסריטאים ואקט. הודעה נשלחה גם לערוצי הטלוויזיה.

כאמור, המהלך עלול לשתק בעתיד, לפחות חלקית, את תעשיית הטלוויזיה, שכן כל ההפקות של תאגיד השידור הציבורי מופקות על-ידי חברות הפקה חיצוניות, זאת בנוסף לכ-50% מהפקות הטלוויזיה המסחרית שעל-פי חוק אמורות להיות מופקות על-ידי חברות ההפקה.

באיגוד המפיקים מסבירים היום את ההחלטה להשבית את ההפקות בהתנהגות אלימה של ארגון אקט, שכללה לדבריו פיצוץ יום צילום בשבוע שעבר, איומים וסחיטה על מפיקים ואנשי צוות בעניין שעות הצילומים, איומים שלא יחתמו על הסכמים ויפוצצו הפקות- הכול כחלק מהמאבק להגיע להסדר חדש עימם ובעקבות ניסיון חד-צדדי לבטל הסכמים קיימים.

באיגוד המפיקים טוענים, ולא לראשונה, כי אקט מוביל התנהלות אסורה של תיאום מחירים, ולכן בנוסף להשבתה הצפויה, הארגון הגיש תלונות רשמיות ובהן חומרים חדשים לרשות התחרות ולמשרד המשפטים, בטענות לעבירה לכאורה על חוק התחרות.

קרב קשוח

נזכיר כי בשנים האחרונות מתנהל קרב קשוח בין הארגונים, שהוא בין היתר פועל יוצא של הפרסונות המובילות אותו. נסביר כי תעשיית ההפקות בישראל פועלת כולה במתכונת של פרילנסרים - גם אם מדובר בעובדים קבועים.

תנאי העבודה של עובדי אקט הם מתוקף הסכם אליו הגיעו ב-2008 עם איגוד המפיקים ושאומץ בהמשך על-ידי קשת וערוץ עשר (שהעביר אותו כנדוניה לרשת אחרי המיזוג), ובתחילת 2019 גם על-ידי תאגיד השידור. ההסכם מגדיר את תנאי העבודה והשכר של העובדים בתעשייה, לרבות מנגנון עדכון קבוע שאמור להתאים את שכר העובדים למציאות בשוק.

במהלך 2019 נטען על-ידי איגוד המפיקים כי בניגוד לסיכומים, אנשי אקט הוציאו באופן חד-צדדי מחירון חדש המשקף עליית שכר לעובדים של כ-30%. המשבר החריף, כשלמפיקים התברר כי העובדים משתפים פעולה בקביעת מחיר מינימום - מה שהקשה מבחינתם ניהול משא-ומתן שאיננו מלווה בתחושה של אקדח לרקה.

לאחר שהמפיקים איימו כי אם התיאום יימשך הם יבטלו כליל את ההסכם עם אקט, התיישבו הצדדים לשולחן המשא-ומתן על-מנת לנסות ולהגיע להסכמות חדשות. המשא-ומתן אומנם לא צלח - בין היתר סביב דרישה של אקט להפוך את חברי הארגון לשכירים - אבל הלך-הרוח בתעשייה נרגע לזמן מסוים, והתעשייה התנהלה בשקט מסוים על-פי המתווה של 2008, המגדיר גם עליית מחירים. 

נזכיר כי במהלך השנה וחצי האחרונות התמודדה התעשייה כולה עם משבר הקורונה, שבחודשים הראשונים פגע בצילום הפקות חדשות, ובנוסף הביא לכך שחלק מהלקוחות הגדולים של חברות ההפקה - ערוצי הטלוויזיה המסחרית קשת ורשת - הורידו את תקציבי ההפקות בכ-15%. 

שלא לייחוס תולים גורמים בכירים בתעשיית ההפקות (ולא לראשונה) את האשמה באסקלציה של המשברים ביו"ר אקט איתמר אביטן, שלטענתם מוביל קו נוקשה בשל אספריציות אישיות שלו.

"התנהלות בריונית" 

לדברי יו"ר איגוד המפיקים, אדר שפרן, "מצער מאוד שדווקא בשנים בהן העולם וגם התעשייה שלנו מתמודדים עם משבר הקורונה, יש מי שמנסים להלך אימים, להתנהג בבריונות ולהרוס את פרנסתם של כלל עובדי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו פגיעה כלכלית נוספת בתעשייה, בחבלה בימי צילום, ועל כן נאלצים לעצור ולבטל בשלב זה, כדי למנוע נזקים כלכליים נוספים לאלפי האנשים המעורבים בעשיית טלוויזיה וקולנוע בישראל. אנו, אנשי התעשייה, מחויבים ליצירה הישראלית ולאיכות היצירה, ולא נוכל להמשיך להפיק וליצור תחת אש". 

לדברי צביקה גוטליב מאיגוד המפיקים, ״לא נסכים למצב בו הפקות יילקחו בשבי, וינסו להרוס את היצירה הישראלית בדרכים שונות, עם תקציבים הולכים ונשחקים. לא ניתן להתמודד עם התנהלות לא חוקית לכאורה של תיאום מחירים על-ידי אנשי צוות והתעלמות מכל המוכר והידוע על אופן פעילות התעשייה מזה שנים.

"כל פגיעה שכזו, פירושה פגיעה כלכלית בהפקות ובאנשי התעשייה המתפרנסים ממנה, דווקא בשעה זו של משבר קורונה. נאלצנו לנקוט צעד זה בלית-ברירה. אנו מזמינים את עובדי ועובדות אקט לגלות אחריות ולהתחייב כי יפסקו התנהלות אלימה ובריונית וצעדים חד-צדדיים הכורתים את הענף עליו הם יושבים וממנו מתפרנסים".

מנכ"ל אקט, איתמר אביטן, דוחה את ההאשמות ומגלגל את הכדור חזרה לאיגוד המפיקים. לדבריו, "הבוקר הופצה הודעה מימי הביניים, ובה איגוד המפיקים רואה בנו העובדים כעבדים מודרניים. אנחנו לא נאפשר לצלמים, תאורנים, מאפרות, אנשי סאונד, מלבישות, נהגי משאיות ועוזרי הפקה לעבוד 18 שעות ביום על הסט בניגוד לחוק. תעשיית העבדות והניצול הסתיימה. הגיע הזמן שאיגוד המפיקים ואדר שפרן יתקדמו לשנת 2022". 

"18 שעות ביום על הסט" 

מנכ"ל אקט, איתמר אביטן, דוחה את ההאשמות ומגלגל את הכדור חזרה לאיגוד המפיקים: "הבוקר הופצה הודעה מימי הביניים ובה איגוד המפיקים רואה בנו העובדים כעבדים מודרניים. אנחנו לא נאפשר לצלמים, תאורנים, מאפרות, אנשי סאונד, מלבישות, נהגי משאיות, עוזרי הפקה לעבוד 18 שעות ביום על הסט בניגוד לחוק. תעשיית העבדות והניצול הסתיימה. הגיע הזמן שאיגוד המפיקים ואדר שפרן יתקדמו לשנת 2022".

לטענתו, המפיקים מנסים לקבע מצב בו מנצלים את העובדים בתעשייה ומתחמקים מניהול משא-ומתן בתום-לב: "בפברואר נסגר עם ארגון המפירים מתווה שהגדיר איך יתנהל המשא-ומתן על שכר ותנאי עבודה. ארבעה חודשים המפיקים נעלמו ואז פוצצו את המשא-ומתן, כשאמרו שהם לא מוכנים לדבר על טבלת השכר, ולמרות שהטבלה כלולה בהסכם התחרות, ותוך כדי הגישו תלונה לרשות התחרות, ואז גם הגישו ערעור נגד רשות ההגבלים העסקיים".

מארגון שח"ם נמסר כי הם מחזקים את ידיהם של החברים מאקט. "ארגון השחקנים והשחקניות תומך במאבקם של עובדי ועובדות הסט לקיצור יום העבודה. לא הגיוני שעובדים ועובדות לא רואים את משפחותיהם ואת ילדיהם בשל הדרישה לעבוד 14 ו-15 שעות לאורך ימים שלמים. הניסיון של גופי שידור ומפיקים לחסוך עלויות של ימי צילום נוספים על חשבון עובדים ועובדות הוא מצב בלתי נסבל. שח"ם, יחד עם השחקנים והשחקניות בישראל, מביעים סולידאריות עם אחינו על סט הצילומים".

עוד כתבות

השוק בטהרן בשבוע האחרון / צילום: Reuters, WANA NEWS AGENCY

המחירים באיראן מזנקים ובלבנון כמעט שאין חשמל: המצוקה הכלכלית של מדינות האזור, וההשפעה עלינו

בזמן שהעולם המערבי מוטרד מהאינפלציה הגואה, מדינות המזרח התיכון נמצאות כבר שנים עמוק בתוכה ● באיראן מחירי התרופות עולים בעשרות אחוזים, בסוריה המתפרקת מחפשים מקורות הכנסה ופונים ליצוא סמים, והאזרחים בלבנון מסתפקים בשעתיים חשמל ביום ● בראיון נרחב לגלובס, רב סרן א', ראש התחום הכלכלי בחטיבת המחקר של אמ"ן, מתאר את המציאות הקשה במדינות האזור

 

דירה חדשה ודירה משופצת באותו בניין בבת ים נמכרו בתוך שלושה ימים. אלו ההבדלים במחיר

שתי הדירות הן בשטח 90 מ"ר, ובהן ארבעה חדרים ● הדירה בקומה השלישית, בלי מעלית נמכרה ב-1.9 מיליון שקל, והדירה בקומה מתחתיה, שעברה שיפוץ, נמכרה בכ-200 אלף שקל יותר ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

עדיאל שמרון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רמ"י לשעבר עובר לשוק הפרטי: "בתוכניות דיור אסור להוריד את הרגל מהגז"

עדיאל שמרון, שהיה מנהל רשות מקרקעי ישראל, מונה לאחרונה לנהל את הזרוע לדיור להשכרה המשותפת לחברת הנדל"ן עץ השקד ולקבוצת הראל ● בראיון לגלובס הוא אומר: "השינויים התכופים מקשים גם על זרועות הממשלה וגם על החברות בשוק"

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Associated Press, Alex Brandon

התחמושת של הפדרל ריזרב מצומצמת הפעם

הפד מבקש לצנן את פעילותה של הכלכלה האמריקאית על מנת למתן את האינפלציה, כך שבואה של ההאטה אמור על פניו לעודד את מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי ● היו"ר ג'רום פאוול חושש, ובצדק, מהמשך עלייתה של האינפלציה בארה"ב, ופועל להידוק התנאים הפיננסים שאפשרו למחירי הנכסים להרקיע שחקים. אלא שזה קורה מאוחר מדי

רני צים / צילום: רמי זרנגר

רני צים נפרד מאופיס דיפו: נמכרת ל-UMI לפי שווי של 80 מיליון שקל

יבואנית הרכב תעביר לידי צים כ-35 מיליון שקל, שכן רשת הציוד המשרדי נושאת חוב של 45 מיליון שקל ● על פי הערכות, צים השקיע כ-30 מיליון שקל ברכישת אופיס דיפו ב-2014

מחאה נגד המצב הכלכלי בלבנון / צילום: Associated Press, Hussein Malla

חיזבאללה הפסיד בבחירות והוכה פוליטית אבל ממשיך לשדר עסקים כרגיל

חיזבאללה איבד את הרוב שהיה לו בפרלמנט הלבנוני ● למרות המכה הפוליטית שספג ארגון הטרור, כוחותיו הצבאיים עדיין חזקים, ואנשיו ניסו להראות זאת בשורה של הפגנות ואירועים אלימים לאחר הבחירות שנערכו בלבנון בתחילת השבוע ● בהיבט הכלכלי, ייתכן וממשלה חדשה תיפעל להגעה לפשרה עם ישראל בסוגיית מחלוקת הגבול הימי, אשר מונעת בינתיים פיתוח שדות גז במים הכלכליים של לבנון בים התיכון

קריסת חומת ברלין השפיעה באופן שונה על מדינות הגוש הקומוניסטי / צילום: Reuters, Stringer Germany

החוקר שמזהיר מנהיגים: שינויים פוליטיים מדרדרים את בריאות הציבור

מקריסת הגוש הקומוניסטי ועד המשבר הפיננסי של 2008 - פרופ' מרטין מקי, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת לונדון, מסביר בראיון לגלובס את הקשר בין תהליכי שינוי פוליטיים וחברתיים במדינות לתוחלת החיים ולתחלואה ● ויש לו גם מסקנות איך אפשר להתגבר על זה

קתרינה טיכונובה / צילום: Reuters, Evgenia Novozhenina

דיווחים בגרמניה: בתו של פוטין טסה "לפחות 50 פעם" למינכן

לפי הדיווחים, קתרינה טיכונובה, בת 35 כיום ורקדנית לשעבר, נמצאת במערכת יחסים עם איגור מנהל הבלט של מדינת המחוז בוואריה ● לשניים ככל הנראה יש בת משותפת, שעד כה לא היה ידוע עליה ● לפי הדיווחים טיכונובה טסה באמצעות מטוסים שלפחות בכמה פעמים נחכרו על ידי הממשלה הרוסית

ויטליק בוטרין / צילום: Reuters, Kristoffer Tripplaar/Sipa USA)

מייסד את'ריום נפגע מהירידות בקריפטו: "אני כבר לא מיליארדר"

ויטליק בוטרין צייץ בטוויטר כי אחזקותיו כבר לא שוות יותר ממיליארד דולר ● מטבע האת'ר צנח ב-59% מאז השיא שלו בנובמבר 2021

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

איך תיראה ההאטה בהייטק וכל מה שצריך לדעת על אבעבועות הקוף

האם ישראל תזכה לפטור מוויזה לארה"ב? ● איך משפיעות האינפלציה באיראן והפסקות החשמל בלבנון על ישראל ● טיפים שכדאי להכיר לפני שנוסעים לסיני ועקבה ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

חברי המשלחת האמריקאית והצוות הישראלי, פברואר. ישראל תידרש לשתף מידע על נוסעים / צילום: דוברות משרד הפנים

הדרך אל האושר: האם ישראל תזכה לפטור המיוחל מוויזה לארה"ב?

המשימה: השגת פטור מוויזה לארה"ב לישראלים ● המכשול: ארבע דרישות סף אמריקאיות שישראל עדיין לא עומדת בהן ● היתרון: חלון הזדמנויות נדיר שמפגיש בכירים שמחויבים לנושא בשני הממשלים ● הדרייב: ממשלה לא יציבה שעלולה להתמוטט בכל רגע ● מאחורי הקלעים של המהלך - שאחרי כמעט 20 שנה של ניסיונות יש לו סיכוי לראשונה להצליח

מה יהיה פה ביום שאחרי המשבר שמסעיר את עולם ההייטק / צילום: Shutterstock

בהייטק התעלמו מהסימנים וטענו שאין בועה. האם החגיגה נגמרה?

החברות ינסו לשמר את העובדים בכל מצב, השכר המופרז יירגע, הביקוש למתכנתים ירד, ויהיה מי שייאלץ למכור גם בלי אקזיט נוצץ ● אחרי שנים של פריחה משוגעת שהובילה לשוויים עצומים נראה שהחיים בהייטק עומדים להשתנות ● פרויקט מיוחד

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

קריסת הקריפטו חושפת עד כמה ההבטחה הליברטריאנית שלו חלולה

ללא אפשרות להחליף את הדולר, קריפטו הפך לסתם עוד נכס שאין לו את ההגנות שיש לנכסים מסורתיים אחרים בשוק

אילון מאסק / צילום: Associated Press, Ringo H.W. Chiu

ההאשמות בהטרדה מינית נגד אילון מאסק: מניית טסלה נפלה, המנכ"ל מכחיש

"Business Insider" דיווח אתמול כי SpaceX שילמה 250 אלף דולר ב-2018 לדיילת שהתלוננה שמאסק הטריד אותה מינית ● מניית טסלה הגיבה בנפילה של 6% והשלימה צניחה של כ-13% בשלושה ימים

סוחרים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow

אשליית האינפלציה: השד יצא מהבקבוק ואף אחד לא זיהה. לאן תוביל המפלה בשווקים?

שנים הזהירו כולם שמדיניות התמריצים של הבנקים המרכזיים וריביות השפל יביאו עימם עלייה חדה בסביבת האינפלציה, ואולם משלא הגיעה מיהרו כולם להספיד אותה וראו בה תופעה מהעבר הרחוק. עכשיו היא חזרה ובגדול ● הבנקים המרכזיים איבדו זמן יקר, ועתה הם מתאמצים לשדר לשוק נחישות ● ואיך זה קשור לישראל?

זאב הולצמן - קרן גיזה / צילום: תמר מצפי

זאב הולצמן, קרן גיזה: "המשבר בהייטק יהיה ארוך וקשה ממה שחושבים"

פחות משנה אחרי אחד הקיצים הכי טובים עבור ענף ההייטק הישראלי, חברות הטכנולוגיה הישראליות נאלצות להתמודד עם משבר ● זאב הולצמן, מייסד ושותף בכיר בקרן ההון־סיכון גיזה, מעריך: "המשבר הנוכחי נראה גרוע, אך עוד לפני שנראה שינוי הוא יהיה גרוע יותר. עד עכשיו ראינו ירידות של 25% בהיקף הפעילות של חברות, וזה יימשך"

גינוי רוסיה בעצרת האו''ם / צילום: Associated Press, Seth Wenig

הסנטימנטים והאינטרסים: את מי בכלל מעניינת אוקראינה

המערב מגלה כמה מעט מעניינת אוקראינה את העולם הלא-אירופי ● במלחה"ע השנייה, 2.5 מיליון לא-אירופים לחמו נגד היטלר ● מעטים מאוד יילחמו עכשיו נגד פוטין

קמפיין הגיוס החדש של התעשייה האווירית ברמת החייל / צילום: יוסי כהן

מותר בהחלט לבקר את התעשייה האווירית, אבל מותר גם להעריך את הניסיונות לגייס אליה עובדים מוכשרים

בעולם שעדיין סובל מעודף ביקוש, אין שום פסול מכך שחברה ממשלתית מנפנפת גם באידיאלים ובציונות. הציניקנים יגחכו, אבל ימשיכו לישון בלילה רגועים בזכות המערכות שתפתח להם עלמה מהתעשייה האווירית ● כוכבי השבוע

הבניין ברחוב ספיר 10 בתל אביב. בקרבת תיאטרון הבימה ודיזנגוף סנטר / צילום: איל יצהר

דייר מוגן? האם נפטרה לפני שהושלמה העברת הזכויות; הבת תובעת פיצוי כספי

דיירת מוגנת נפטרה בזמן שניהלה תביעה להעברת הזכויות שלה בדירה לצד שלישי, תמורת תשלום ● בתה תובעת מבעלי הבית את הכסף שאמורה הייתה האם לקבל ● עו"ד עומר קאופמן, המייצג את הבת: למיטב ידיעתי זו הפעם הראשונה שנתבעות זכויות כספיות של דייר מוגן

חברי המשלחת האוקראינית לאחר הזכייה באירווזיון / צילום: Associated Press, Luca Bruno

איך הגיעה אוקראינה למקום הראשון בטורינו?

המפלה של I am והזכייה המרגשת של אוקראינה, הזוגות החדשים שיעסיקו אותנו בחודשים הקרובים, הדרמה החמה של נטפליקס וקנדריק לאמאר באלבום חדש ● על מה כולם דיברו השבוע