גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עיבוי כוחות צבא רוסיה גורם לחרדות באירופה

נשיא צרפת עמנואל מקרון מתחיל את תורו בתפקיד נשיא האיחוד האירופי בקריאה לאירופה לשרטט לעצמה מסלול הגנה בנפרד מנאט"ו

עמנואל מקרון נואם בפרלמנט האירופי השבוע / צילום: Associated Press, Jean-Francois Badias
עמנואל מקרון נואם בפרלמנט האירופי השבוע / צילום: Associated Press, Jean-Francois Badias

עיבוי כוחות הצבא הרוסי מצית מחדש מתחים לגבי השאלה אם אירופה צריכה לשאת תפקיד גדול ביותר בהתגוננות שלה עצמה, בנוסף לברית עם ארה"ב שהייתה בבסיס הביטחון של האזור בתקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה.

הפילוג הזה עלה אל פני השטח ביום רביעי כשנשיא צרפת עמנואל מקרון ציין את תחילת תפקידו בנשיאות האיחוד האירופי, תפקיד שנעשה ברוטציה, בנאום מקיף שקרא לאירופה לקבוע לעצמה נתיב בכוחות עצמה.

"ביטחון היבשת שלנו מצריך חימוש אסטרטגי מחדש של אירופה שתהווה כוח לשלום ואיזון, בייחוד בכל הנוגע לדיאלוג עם רוסיה", אמר מקרון למושב של הפרלמנט האירופי בשטראסבורג.

המנהיג הצרפתי אמר שהאיחוד האירופי צריך לבלות את השבועות הקרובים בפיתוח הצעה ליצירת "סדר חדש של ביטחון ויציבות", במקביל להתייעצות עם ברית ההגנה הצפון אטלנטית (נאט"ו). "אנו חייבים לבנות את זה בין האירופאים, ואז לשתף את בני הברית שלנו במסגרת נאט"ו. ואז להציע זאת למשא ומתן עם רוסיה", מר מקרון.

דבריו של מקרון ערערו בכירים במדינות המזרחיות בגוש המדינות, שחוששות מהאפשרות שאירופה תפתח יכולת התגוננות עצמאית משלה. הם חוששים שהמאמץ הזה עלול להחליש את מטריית הביטחון בגיבוי ארה"ב שמספקת ברית נאט"ו.

"המצב לא יכול להיות כזה שלאיחוד האירופי יש עמדה אחת ולנאט"ו עמדה אחרת לגמרי", אמר אדגרס רינקביץ', שר החוץ הוותיק של לטביה. "בואו נודה על האמת, הדרך שבה ארה"ב מנהלת את העסק הזה - כמות השקיפות ושיתוף הפעולה - היא משהו שניתן ממש לשבח".

חוששים מפלישה רוסית לאוקראינה בקרוב

רוסיה הציבה כ־100 אלף חיילים סמוך לגבול אוקראינה, ופקידים אמריקאיים בכירים אומרים שמוסקבה מסוגלת להגדיל את כמות החיילים במהירות. עיבוי כוחות הצבא נמשך בימים האחרונים כשרוסיה העבירה חיילים לבלארוס סמוך לגבול עם אוקראינה. במוסקבה אומרים שהחיילים נמצאים שם כדי לעשות תרגיל משותף עם בלארוס.

מזכיר מחלקת המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן נפגש עם נשיא אוקראינה ביום רביעי בקייב, וביקש להבטיח לו תמיכה אחידה של המערב בעת שהזהיר את הרוסים לא לפלוש. בלינקן צפוי לפגוש את המקבילים שלו מגרמניה, צרפת ובריטניה ביום חמישי.

מקרון כבר שנים דוחק באיחוד האירופי לפתח יכולת עצמאית להגנה, והנשיאות הצרפתית של גוש המדינות נתנה לו מנוף חדש לקידום הרעיון הזה. תוכניות כאלה, עם זאת, לא התקבלו בהתלהבות על ידי גרמניה וכלכלות אירופאיות גדולות אחרות, שהיו שמחות להרשות לארה"ב לתפוס את העמדה המובילה בהרתעת התוקפנות הרוסית נגד המדינות מזרח אירופה.

פקידים בכירים אמריקאיים אמרו שהם חושבים שמתקפה רוסית נגד אוקראינה עלולה להתחיל בכל רגע בין עכשיו ואמצע פברואר, אם כי הם הכירו בכך שלא ברור אם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין החליט לתקוף את אוקראינה פעם נוספת או לא. ב־2014 שלחה מוסקבה חיילים לספח את חצי האי קרים מאוקראינה והיא תומכת בבדלנים פרו־רוסיים במחוזות המזרחיים של המדינה.

בפגישה בשבוע שעבר בברסט, בצרפת, שרי חוץ אירופאיים אמרו שהם עדיין פתוחים לדיאלוג עם רוסיה אבל הדגישו שתגובתם למשבר באוקראינה טמונה בתיאום קרוב עם נאט"ו ועם ארה"ב ובהגנה על "העקרונות העיקריים המדגישים את הביטחון של אירופה".

לא היה קונצנזוס בשאלה איזה תפקיד צריך להיות לאיחוד האירופי ולא על קביעת דרישות אירופאיות מרוסיה שינועו במסלול נפרד, כך אמרו אנשים המעורבים בדיונים.

במזרח אירופה מעדיפים את נאט"ו

מאמצים בהובלת אירופה לפתרון המשבר נתקלו בקיר של התנגדות מצד הרוסים.

מוסקבה התעלמה מהקריאות של פריז וברלין לפתוח מחדש בשיחות השלום בנורמנדיה על אוקראינה, שיחות שבהן צרפת וגרמניה מעורבות באופן ישיר. פקידים בכירים אירופאיים אומרים שהקרמלין מנסה לדחוק הצידה את המעצמות האירופאיות ולקיים משא ומתן ישיר עם וושינגטון.

מדינות כמו פולין, ליטא, ואסטוניה מטילות ספק בשאלה עד כמה המדינות הגדולות באירופה - בייחוד צרפת וגרמניה - משתפות ביניהן את דעותיהן הניציות יותר לגבי ההתנהלות מול רוסיה. הממשלות האלה מרגישות שיש למילה שלהן משקל גדול יותר וימצאו בני ברית החושבים כמוהן בתוך נאט"ו, המנהל יחסים ישירים משלו עם מוסקבה, לעומת במסגרת ניסיון בהובלת צרפת לקיים עם רוסיה משא ומתן.

"אנחנו באמת רוצים לשמור את זה בתוך המסגרת של נאט"ו", אמר פקיד ממשלה פולני בכיר. "אנחנו חושבים שאחרת זה שולח מסרים מתנגשים".

במקרה הגרוע ביותר, חוששות הממשלות במזרח אירופה שמקרון אולי עזר לפוטין להשיג ניצחון חשוב בכך שחשף סדקים בברית האירופית לגבי מזרח היבשת. אירופה נמצאת במצב נזיל מבחינה פוליטית, כשהממשלה החדשה בגרמניה עדיין נכנסת לתפקיד ובצרפת, איטליה והונגריה יתקיימו השנה בחירות כלליות.

"אנחנו חייבים לעמוד איתנים ולהיות מאוחדים", אמר סלאבומיר דבסקי, מנהל המכון הפולני ליחסים בינלאומיים, מכון מחקר מוורשה המקורב למפלגה השלטת. "מה שפוטין ללא ספק מחפש הוא מקום לתקוע בו טריז בין בנות ברית אירופאיות או בין ארה"ב ואירופה, או בין המערב ואוקראינה".

עוד כתבות

סוחרים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow

אשליית האינפלציה: השד יצא מהבקבוק ואף אחד לא זיהה. לאן תוביל המפלה בשווקים?

שנים הזהירו כולם שמדיניות התמריצים של הבנקים המרכזיים וריביות השפל יביאו עימם עלייה חדה בסביבת האינפלציה, ואולם משלא הגיעה מיהרו כולם להספיד אותה וראו בה תופעה מהעבר הרחוק. עכשיו היא חזרה ובגדול ● הבנקים המרכזיים איבדו זמן יקר, ועתה הם מתאמצים לשדר לשוק נחישות ● ואיך זה קשור לישראל?

עדיאל שמרון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רמ"י לשעבר עובר לשוק הפרטי: "בתוכניות דיור אסור להוריד את הרגל מהגז"

עדיאל שמרון, שהיה מנהל רשות מקרקעי ישראל, מונה לאחרונה לנהל את הזרוע לדיור להשכרה המשותפת לחברת הנדל"ן עץ השקד ולקבוצת הראל ● בראיון לגלובס הוא אומר: "השינויים התכופים מקשים גם על זרועות הממשלה וגם על החברות בשוק"

מרב מיכאלי, יו''ר מפלגת העבודה ''קלמן-ליברמן'', כאן ב', 23.05.2021 / צילום: Associated Press

האם יוזמת חופשת הלידה לאבות תוכל לרכך את "קנס האימהות"?

המהלך למתן חופשת לידה לאב שלא על חשבון האם נראה כרגע כבעייתי מבחינת ההיתכנות הפוליטית שלו, אך הוא מעלה לדיון תופעה כלכלית מעניינת המכונה "קנס אמהות" ● מדוע לידת הילד הראשון משפיעה באופן כה דרמטי על כושר ההשתכרות של נשים, איך נראית ישראל ביחס לעולם בתחום הזה, ואיפה יש "קנס נישואין"? ● המשרוקית של גלובס

פורד ברונקו / צילום: יח''צ

פורד מציגה חיית שטח חדשה, רק אל תצפו לחיסכון בדלק

במבט ראשון, הפורד ברונקו החדש מזכיר צעצוע שתפח לממדי ענק ● מאחורי החזות הקשוחה מסתתר רכב מתוחכם שמתאים גם למי שאין ניסיון בנהיגה בשטח

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

איך תיראה ההאטה בהייטק וכל מה שצריך לדעת על אבעבועות הקוף

האם ישראל תזכה לפטור מוויזה לארה"ב? ● איך משפיעות האינפלציה באיראן והפסקות החשמל בלבנון על ישראל ● טיפים שכדאי להכיר לפני שנוסעים לסיני ועקבה ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר / צילום: Shutterstock

קבוצת הלחץ שמייצגת 5% מהאוכלוסייה ומספסרת בזכויות על קרקעות ענק במדינה

בזמן שהסתכלנו על בלימת רפורמת הפירות והירקות, החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר ● מגזר המושבים והקיבוצים מצליח פעם אחר פעם למנוע מהמדינה זכויות לבנייה עתידית בשטחי ענק וזוכה לרווחי עתק על חשבון משבר הנדל"ן

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Associated Press, Alex Brandon

התחמושת של הפדרל ריזרב מצומצמת הפעם

הפד מבקש לצנן את פעילותה של הכלכלה האמריקאית על מנת למתן את האינפלציה, כך שבואה של ההאטה אמור על פניו לעודד את מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי ● היו"ר ג'רום פאוול חושש, ובצדק, מהמשך עלייתה של האינפלציה בארה"ב, ופועל להידוק התנאים הפיננסים שאפשרו למחירי הנכסים להרקיע שחקים. אלא שזה קורה מאוחר מדי

אילון מאסק / צילום: Associated Press, Ringo H.W. Chiu

ההאשמות בהטרדה מינית נגד אילון מאסק: מניית טסלה נפלה, המנכ"ל מכחיש

"Business Insider" דיווח אתמול כי SpaceX שילמה 250 אלף דולר ב-2018 לדיילת שהתלוננה שמאסק הטריד אותה מינית ● מניית טסלה הגיבה בנפילה של 6% והשלימה צניחה של כ-13% בשלושה ימים

FIFA / אילוסטרציה: Shutterstock

הפסד של 150 מיליון דולר בשנה: משחק הגיימינג האייקוני עוזב את פיפ"א

חודשים של דיונים הסתיימו ללא הסכם ו-EA Sports תמשיך לשווק את המשחק הפופולרי ללא פיפ"א ● התאחדות הכדורגל העולמית תפסיד 20% מהמחזור השנתי, בעוד שחברת הגיימינג תוותר על המונדיאל בפלטפורמת המשחק ● ברקע, עולם הגיימינג מתרחב וגופי הספורט גוזרים קופון

דאבוס, השבוע. הפעם ללא שלג / צילום: Reuters, ARND WIEGMANN

דיבורים על סטגפלציה ונאום של זלנסקי: הפורום הכלכלי הגדול בשוויץ חוזר

ועידת "הפורום הכלכלי העולמי" בעיירת הסקי דאבוס בשוויץ תיפתח בשבוע הבא ● בעוד שחלק מהדברים החשובים קורים בחדרים הצדדים ו"בשיחות המסדרון", באולמות ידונו בהתאוששות מהקורונה, שינויי האקלים, "קפיטליזם של בעלי עניין" וגם ב"הסכמי אברהם" ● הנשיא הרצוג יגיע וינאם, מנהיגי עולם רבים אחרים' ובהם נשיא צרפת, רה"מ בריטניה ונשיא ארה"ב, יישארו בבית

זאב הולצמן - קרן גיזה / צילום: תמר מצפי

זאב הולצמן, קרן גיזה: "המשבר בהייטק יהיה ארוך וקשה ממה שחושבים"

פחות משנה אחרי אחד הקיצים הכי טובים עבור ענף ההייטק הישראלי, חברות הטכנולוגיה הישראליות נאלצות להתמודד עם משבר ● זאב הולצמן, מייסד ושותף בכיר בקרן ההון־סיכון גיזה, מעריך: "המשבר הנוכחי נראה גרוע, אך עוד לפני שנראה שינוי הוא יהיה גרוע יותר. עד עכשיו ראינו ירידות של 25% בהיקף הפעילות של חברות, וזה יימשך"

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

התגלה מקרה ראשון בישראל של אבעבועות הקוף. זה מה שידוע על המחלה

מקרה של אבעבועות הקוף התגלה בישראל ● איך נדבקים, איך נמנעים והאם צריך לדאוג?

השוק בטהרן בשבוע האחרון / צילום: Reuters, WANA NEWS AGENCY

המחירים באיראן מזנקים ובלבנון כמעט שאין חשמל: המצוקה הכלכלית של מדינות האזור, וההשפעה עלינו

בזמן שהעולם המערבי מוטרד מהאינפלציה הגואה, מדינות המזרח התיכון נמצאות כבר שנים עמוק בתוכה ● באיראן מחירי התרופות עולים בעשרות אחוזים, בסוריה המתפרקת מחפשים מקורות הכנסה ופונים ליצוא סמים, והאזרחים בלבנון מסתפקים בשעתיים חשמל ביום ● בראיון נרחב לגלובס, רב סרן א', ראש התחום הכלכלי בחטיבת המחקר של אמ"ן, מתאר את המציאות הקשה במדינות האזור

שגרירות ארה''ב בתל אביב. תורים ארוכים לראיונות לוויזה / צילום: Shutterstock

אתם מחכים חצי שנה לויזה לארה"ב, ויש מי שעושה מזה כסף

350 שקל עבור תור לעוד שלושה חודשים ו-2,000 שקל לעוד שבוע: כמה הישראלים מוכנים לשלם כדי שמישהו יסייע להם להשיג תור לראיון בשגרירות ולקבל את הוויזה הנחשקת לארה"ב

אתר בנייה. יתרת התשלום על הדירות שועבדה לבנק / צילום: שלומי יוסף

האם ניתן לקזז פיצוי על איחור במסירה מיתרת תמורת הדירה, ומה מעמדו של הבנק המלווה בהחלטה

רוכשים ביקשו לקזז את הכסף שחייב להם היזם בגין פיצוי על איחור, מהתשלום האחרון על הדירה ● הבנק המלווה התנגד ● מה קבע ביהמ"ש

לנובו yoga i9 / צילום: יח''צ

המחשב הנייד החדש הזה יקר, אבל העיצוב מדהים והתמורה שווה

ה-Yoga 9i החדש של לנובו בא עם עיצוב יוקרתי ומרענן, סאונד חזק, וחיי סוללה טובים ● עם זאת, המחשב מושך את תשומת לב הצרכן באמצעות רעשים לא מוסברים

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

קריסת הקריפטו חושפת עד כמה ההבטחה הליברטריאנית שלו חלולה

ללא אפשרות להחליף את הדולר, קריפטו הפך לסתם עוד נכס שאין לו את ההגנות שיש לנכסים מסורתיים אחרים בשוק

חצי שעה של השראה עם ינון קרייז / צילום: כדיה לוי, מנחם רייס

ֿהוא הציל את ברבי והפך למנכ״ל ענקית הצעצועים שכולם מכירים

כשינון קרייז נחת בכיסא המנכ"ל של ענקית הצעצועים האמריקאית מאטל - החברה שמאחורי ברבי והוט ווילס - היא סבלה מהפסדים, מתזרים שלילי ומאובדן נתח שוק ● ארבע שנים אחרי היא רושמת צמיחה של 19% ורווח תפעולי של יותר ממיליארד דולר ● כך הוא עשה את זה

אביגדור ליברמן, איילת שקד, זאב אלקין / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90, מארק ישראל סלם/הארץ, יוסי זמיר

לא רוצים או לא יכולים? למה הפוליטיקאים לא מצליחים לעצור את השתוללות מחירי הדירות

האווירה שהבחירות תמיד מעבר לפינה מביאה פוליטיקאים לנסות פתרונות קסם לשוק הדיור • זה ההפך מהצורך של ענף הנדל”ן: תכנון יציב וארוך טווח • הפתרון טמון בריכוז סמכויות, יציבות והמשכיות, ולראייה כחלון הוא היחיד שרשם הצלחה כלשהי בעשור האחרון

מחאה נגד המצב הכלכלי בלבנון / צילום: Associated Press, Hussein Malla

חיזבאללה הפסיד בבחירות והוכה פוליטית אבל ממשיך לשדר עסקים כרגיל

חיזבאללה איבד את הרוב שהיה לו בפרלמנט הלבנוני ● למרות המכה הפוליטית שספג ארגון הטרור, כוחותיו הצבאיים עדיין חזקים, ואנשיו ניסו להראות זאת בשורה של הפגנות ואירועים אלימים לאחר הבחירות שנערכו בלבנון בתחילת השבוע ● בהיבט הכלכלי, ייתכן וממשלה חדשה תיפעל להגעה לפשרה עם ישראל בסוגיית מחלוקת הגבול הימי, אשר מונעת בינתיים פיתוח שדות גז במים הכלכליים של לבנון בים התיכון