גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למרות הטלטלות בניו יורק: נעילה ירוקה בתל אביב

מדד ת"א 35 התקדם 0.3%, מדד ת"א 90 עלה ב-1% ומדד ת"א 125 הוסיף 0.6% ● הדולר התחזק ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.18 שקלים

מגמה חיובית בפתיחת המסחר בתל אביב / צילום: Shutterstock
מגמה חיובית בפתיחת המסחר בתל אביב / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:25

יום המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות שערים במדדים המובילים, שנחלשו לקראת סיום על רקע הפתיחה השלילית בוול סטריט. מדד ת"א 35 התקדם 0.3%, מדד ת"א 90 עלה ב-1% ומדד ת"א 125 הוסיף 0.6%.

מבין המדדים הענפיים, מדד הבנקים עלה ב-1% וכך גם מדדי טכנולוגיה ונפט וגז, מדד נדל"ן עלה ב-0.6%, מדד פיננסים התחזק 0.5%, מדד ביטוח הוסיף 0.2% ומדד ביומד התקדם 0.1%.

16:50

הפתיחה השלילית בוול סטריט החלישה את העליות בתל אביב, אך עדיין מדד ת"א 35 מתקדם ב-0.6% ומדד ת"א 90 מוסיף 0.9%. המדדים הענפיים ירוקים גם הם, כשבראש מדד טכנולוגיה ומדד הבנקים עולים כ-1.7%.

15:30

הדולר התחזק ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.18 שקלים, הליש"ט התקדמה כ-0.2% לשער של 4.28 שקלים והאירו הוסיף כ-0.1% לשער של 3.59 שקלים.

15:00 

מדד ת"א 35 מטפס כעת בכ-1%, ומדד ת"א 90 עולה ב-1.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.66 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות אזורים , ראדא, נייר חדרה , דנאל , פוקס ואפריקה מגורים.

בחברת המחקר רוסאריו קפיטל מעריכים ששוויה של חברת דוראל אנרגיה  עומד על 3.06 מיליארד שקל המשקף מחיר מניה של 20.8 שקל, ומגלם אפסייד של כ-55% על מחיר המניה. 

בשוק המט"ח, הדולר ממשיך להתחזק בעוד 0.7% ונסחר סביב 3.19 שקלים והאירו מתחזק בכ-0.3% ונסחר סביב 3.594 שקלים.

13:00

מדד ת"א 35 מטפס כעת בכ-0.9%, ומדד ת"א 90 עולה ב-1.2%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.06 מיליארד שקל.

ירידות חדות רושמות איי.סי.בי , סאמיט , אופקו ויוניבו.

חברת השקעות הנדל"ן בוליגו קפיטל  מדווחת על המשך מגמת הרחבת הפורטפוליו של החברה בתחום הלוגיסיטי עם הסכם לרכישת הנכס הלוגיסטי Riverside business center בשטח של כ-40 אלף מ"ר בפנסילבניה, בכ-35 מיליון דולר. להערכת בוליגו, התמורה כוללת, לרבות ההון להשבחת הנכס, תעמוד על כ-40 מיליון דולר. חלק ההון העצמי בעסקה הוא 13 מיליון דולר.

חברת מידרוג העלתה את אופק הדירוג של דלתא  לחיובי אשר נובעת מהערכתם להמשך מגמת הצמיחה בשנת 2022 בהמשך למגמה שהציגה החברה בשלושת הרבעונים הראשונים של שנת 2021 בכל מגזרי הפעילות ולאור הורדת החוב הפיננסי במהלך שנת 2021 וליציבות ברמת החוב ויחסי הכיסוי. החברה זכתה לרוח גבית נוכח שינוי בדפוסי הצריכה בעקבות הקורונה הכוללים הגדלת היקף הרכש באמצעות אי קומרס, ועלייה בצריכת פריטי הלבשה תחתונה לרבות הלבשת פנאי והלבשת Activewear. הכנסות החברה רשמו גידול דו ספרתי של 39% בתשעת החודשים הראשונים לשנת 2021 למול התקופה המקבילה אשתקד, שהושפעה לשלילה מהשלכות מגפת הקורונה.

11:00

נמשכת המגמה החיובית בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6%, ומדד ת"א 90 עולה בשיעור דומה. מדד הבנקים ממשיך להפגין חולשה ורושם ירידה קלה.

עליות בולטות רושמות כעת אורמד, ראדא , פורסייט, אל על  וברנמילר.

קרן התשתיות והאנרגיה ג'נריישן קפיטל  חתמה, באמצעות חברת הבת בבעלות מלאה GES, על הסכם לרכישת 75% ממניות ק.מ.מ מפעלי מחזור תמורת כ-195 מיליון שקל. כמו-כן, סמוך ולאחר מועד השלמת העסקה, צפויה ק.מ.מ לבצע חלוקת דיבידנד בגין רווחי שנת 2021, שחלקה של GES בו צפוי לעמוד על כ-20 מיליון שקל. ההסכם כולל אופציות מכר ורכש לרכישת 25% המניות הנוספות.

בשוק המט"ח, הדולר והאירו מתחזקים בשיעורים קלים מול השקל.

10:00

לאחר הירידות החדות בשני ימי המסחר האחרונים, יום המסחר בבורסה נפתח במגמה חיובית. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6%, ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3%. 

את העליות מובילות פריון , קמטק , אורמת, טאואר, נייס ואלקטריאון.

08:45

בשוק המט"ח רגוע הבוקר. הדולר נחלש בכ-0.1% ונסחר סביב 3.163 שקלים והאירו נחלש בכ-0.2% ונסחר סביב 3.576 שקלים.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה מעורבת

התנודתיות הגבוהה צפויה להימשך היום בבורסה. יום המסחר, בכל אופן, צפוי להיפתח ככל הנראה במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול המדדים המובילים בבורסה ננעלו בירידות חדות. ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-3.7% ות"א 90 צנח ב-4%. ת"א ביומד התרסק ב-5.6%, ומדד הבנקים איבד 4.1%. מחזור המסחר הסתכם ב-3.7 מיליארד שקל. 

2. שינוי מגמה בוול סטריט 

אחרי יום של ירידות חדות, שהגיעו בשיאן לכ-5%, הבורסות בוול סטריט התהפכו בדקות האחרונות של המסחר ונסגרו בעליות קלות: הנאסד"ק עלה ב-0.63%, הדאו ג'ונס ב-0.29%, ומדד S&P 500 סיים בעלייה של 0.36%. 

במסגרת עונת הדוחות, היום יפרסמו תוצאות מיקרוסופט ו-AMD, אינטל וטסלה מחר לאחר סיום המסחר ואפל תפרסם בחמישי לאחר סיום המסחר.

המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות ליום רביעי, לסיום ישיבתה של ועדת השוק הפתוח (FOMC) ובסופה הפד צפוי להכריז על גובה הריבית בארה"ב. לפי התחזיות הפד לא יעלה את הריבית כעת, אלא בחודש מרץ הקרוב, אך בשוק יעקבו בדריכות אחר דברי יו"ר הפד ג'רום פאוול, בהם היחס שלו לתוואי הריבית ולצמצום המאזן.

3. ירידות באסיה ובחוזים

למרות השינוי במגמת המסחר בניו יורק, בורסות אסיה נסחרות היום במגמה שלילית מובהקת. מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2%, ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6%.

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%.

4. פערים חיוביים במניות הדואליות

מרבית המניות הדואליות חזרו מניו יורק עם פערים חיוביים כך שהן צפויות לעלות בפתיחת המסחר. נייס  עם כ-5%, טבע 2.3%, טאואר  5.5%, אורמת  7%, נובה  5.1% ולייבפרסון עם 6.3%. 

5. הנפט בעלייה, הביטקוין מתייצב

בזירת המסחר בסחורות רושם חוזה למרץ על נפט מסוג ברנט עלייה של 0.6% לרמה של 87 דולר לחבית. חוזה על אונקיית הזהב נסחר ביציבות.

בזירת הקריפטו הביטקוין מתייצב ונסחר סביב 36,000 דולר, והאת'ריום נסחר בירידה קלה סביב 2,400 דולר.

עוד כתבות

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

ברקת אישר: עסקת רכישת השליטה באיילון יוצאת לדרך

הממונה על שוק ההון אישר את קיפול השכבה בין איילון אחזקות לאיילון ביטוח ונתן לווישור ולצבי ברק היתר שליטה בחברה הממוזגת ● קיסריה של בני הזוג ברק העבירה לווישור תשלום ראשון בסך 100 מיליון שקל ותצטרך לגרעין השליטה בווישור ● כפי שפורסם בגלובס, למרות הירידה בערך המניות החברות דבקו במחיר עליו סיכמו

מסכים אדומים בוול סטריט / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

נעילה מעורבת בוול סטריט לאחר שמדד S&P 500 היה בשוק דובי במהלך המסחר

מדד S&P הגיע לשוק דובי במהלך המסחר לאחר שצלל במעל 20% מתחת לשיא שקבע בינואר ● נעילה חיובית בבורסות אירופה, לאחר יום של עליות חדות ● הביטקוין יורד ונסחר מתחת ל-29 אלף דולר ● בורסות אסיה ננעלו היום בעליות שערים חדות, הנג סנג טיפס ביותר מ-3%

צפרה כץ, מנכ''ל אורקל העולמית / צילום: תם חוגינוב

מנכ"לית אורקל על בועת ההייטק: "המחירים לא הגיוניים. לא ביצענו רכישות כבר כמה שנים"

מנכ"לית אורקל צפרה כץ כבר ראתה משבר גלובלי אחד או שניים בקריירה של כמעט 40 שנה ● בשיחה עם "גלובס" במהלך ביקור בישראל היא מסבירה מה יקרה לסטארט-אפים הראוותניים, למה משברים כאלה הם הזדמנות וגם מספקת תחזית לעתיד השוק: "אנשים חושבים שזה זמני. זה נכון, אם הכוונה ב'זמני' היא לכמה שנים"

מטוס אל על / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

עקב המשבר עם הטייסים: ביטולי הטיסות באל על חוזרים, וזו רק ההתחלה

טיסות אל על לציריך, לדובאי, למינכן, לוורשה ולבודפשט שתוכננו להיום בוטלו, וכך גם מספר דומה של טיסות שהיו אמורות להמריא אמש ● ביטולי הטיסות מתרחשים בתזמון אומלל לקראת הקיץ, וזאת לאור הקרע החוזר ביחסי ההנהלה עם הטייסים

רכבים משומשים / צילום: Shutterstock, Fedorovekb

המשקיעים והיזמים הישראלים חגגו, אך אתר הרכב המשומש איבד כבר 98% מהשיא

כמו סטארט-אפים רבים בשנים האחרונות, גם ורום - שנולד על ציר ישראל-ארה"ב - התמקד על צמיחה בהכנסות וזנח את ההשקעה בלוגיסטיקה ושירות ● התוצאה: אחרי שזינקה לשווי של מעל 7 מיליארד דולר, מניית ורום איבדה 98% מערכה

אבישי אברהמי WIX / צילום: שלומי יוסף

מה גרם לאבישי אברהמי להתחפש בערב שלאחר פרסום דוחות הרבעון?

אבישי אברהמי, המנכ"ל הוותיק של וויקס, עטה על עצמו ביום שני האחרון תחפושת של ספק מדביר ספק גנן, כשהוא מחזיק צינור השקייה בידו האחת ושלט בידו השנייה, עם הכיתוב: "קיצוצים! אין וויסקי, יש רק טקילה" ● מה פשר התמונה ואיך זה קשור לביקורת הציבורית על חברות הטכנולוגיה

אילון מאסק / צילום: Associated Press, Ringo H.W. Chiu

ההאשמות בהטרדה מינית נגד אילון מאסק: מניית טסלה נפלה, המנכ"ל מכחיש

"Business Insider" דיווח אתמול כי SpaceX שילמה 250 אלף דולר ב-2018 לדיילת שהתלוננה שמאסק הטריד אותה מינית ● מניית טסלה הגיבה בנפילה של 6% והשלימה צניחה של כ-13% בשלושה ימים

מדורת ל''ג בעומר / צילום: Shutterstock, Lerner Vadim

למי קרא מנחם בגין "בר כוכבא" ואיזו תנועת נוער נוסדה בל"ג בעומר?

איזו חברה השיקה לאחרונה משקה בטעם של פיקסל, ובאיזה ספר מופיע חתול בשם פיקסל? ● הטריוויה השבועית

שגרירות ארה''ב בתל אביב. תורים ארוכים לראיונות לוויזה / צילום: Shutterstock

אתם מחכים חצי שנה לויזה לארה"ב, ויש מי שעושה מזה כסף

350 שקל עבור תור לעוד שלושה חודשים ו-2,000 שקל לעוד שבוע: כמה הישראלים מוכנים לשלם כדי שמישהו יסייע להם להשיג תור לראיון בשגרירות ולקבל את הוויזה הנחשקת לארה"ב

אתר בנייה. יתרת התשלום על הדירות שועבדה לבנק / צילום: שלומי יוסף

האם ניתן לקזז פיצוי על איחור במסירה מיתרת תמורת הדירה, ומה מעמדו של הבנק המלווה בהחלטה

רוכשים ביקשו לקזז את הכסף שחייב להם היזם בגין פיצוי על איחור, מהתשלום האחרון על הדירה ● הבנק המלווה התנגד ● מה קבע ביהמ"ש

רחובות אום אל פחם / צילום: איל יצהר

כחלק מהמאבק בפשע: יופקעו מכרזים בהיקף של 7 מיליארד שקלים מהרשויות הערביות

בדוח שגיבש צוות בין משרדי ליישום תוכנית החומש בחברה הערבית, הומלץ להעביר את ניהול המכרזים הפנימיים לידי גופים ממשלתיים ● המטרה: לצמצם לחצים מצד ארגוני פשע על הרשויות המקומיות ● אלא שהמהלך הוביל לטענות שמדובר באפליה ופגיעה בעצמאותן של הרשויות הערביות

אילוסטרציה: shutterstock

הקורונה עשתה את שלה, הקורונה יכולה ללכת: גרסת אנלייבקס

חברת התרופות ניצלה את התלהבות המשקיעים מטיפול שפיתחה כדי לגייס עשרות מיליוני דולרים  ● לאחר שהפעילות לא התרוממה והמניה התרסקה מדווחת החברה על הקפאת פעילות הקורונה, והיא איננה היחידה שעושה זאת

משמעות פסה''ד במישור המעשי היא כי בעסקת תמורות יש לקבוע את שווי העסקה לפי שווי שוק / צילום: Shutterstock, Pormezz

מיסוי עסקת תמורות: איך קובעים את שווי העסקה

ביהמ”ש המחוזי נדרש להחליט לפי מה מחשבים את שווי העסקה בעסקת תמורות: בהתאם לשווי הקרקע ביום העסקה, או לפי התמורות הצפויות ממכירת הדירות

 

השוק בטהרן בשבוע האחרון / צילום: Reuters, WANA NEWS AGENCY

המחירים באיראן מזנקים ובלבנון כמעט שאין חשמל: המצוקה הכלכלית של מדינות האזור, וההשפעה עלינו

בזמן שהעולם המערבי מוטרד מהאינפלציה הגואה, מדינות המזרח התיכון נמצאות כבר שנים עמוק בתוכה ● באיראן מחירי התרופות עולים בעשרות אחוזים, בסוריה המתפרקת מחפשים מקורות הכנסה ופונים ליצוא סמים, והאזרחים בלבנון מסתפקים בשעתיים חשמל ביום ● בראיון נרחב לגלובס, רב סרן א', ראש התחום הכלכלי בחטיבת המחקר של אמ"ן, מתאר את המציאות הקשה במדינות האזור

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

היכן התגלתה מחלת אבעבועות הקוף ומה ניתן לעשות נגדה

מדובר במחלה דומה לאבעבועות שחורות אך פחות קטלנית ● 8 מקרים אותרו בבריטניה מתחילת מאי ● הדיווחים מבריטניה מעוררים עניין ומטרידים מעט, שכן החקירה האפידמיולוגית מעלה כי המחלה הופיעה גם אצל אנשים שאינם קשורים אלה לאלה ושלא ביקרו בניגריה, בה המחלה מפושטת

אוטובוס של דן / צילום: כדיה לוי

דן לנהגים: אוטובוס עם נשים במודעת פרסום לא יוכל להיכנס לבני ברק

חברת דן הודיעה הבוקר לנהגים כי אוטובוס שיש עליו פרסומות "לא צנועות" לא יוכל להיכנס לבני ברק ● החברה כתבה לנהגים כי "באחריותכם לבדוק את הפרסום לפני היציאה מהחניון" ● חברת דן: "משתדלים להימנע מפגיעה ברגשות הציבור, מכל סוג" ● בעקבות הפרסום בגלובס ההנחיה בוטלה

פורד ברונקו / צילום: יח''צ

פורד מציגה חיית שטח חדשה, רק אל תצפו לחיסכון בדלק

במבט ראשון, הפורד ברונקו החדש מזכיר צעצוע שתפח לממדי ענק ● מאחורי החזות הקשוחה מסתתר רכב מתוחכם שמתאים גם למי שאין ניסיון בנהיגה בשטח

מימין:  מנסור עבאס, ג’ידא רינאוי-זועבי, נפתלי בנט / צילום: AP, Abir Sultan , נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת, מארק ישראל סלם, הארץ

המינוי שנתקע והמשחק של בני גנץ: מאחורי הקלעים של הטלטלה בקואליציה

הפרישה של חברת מרצ מדגימה את מצבה הקשה של הקואליציה, וההבנה של חבריה שכל אחד מהם יכול לדרוש את כל שעולה בדעתו ● בינתיים, שר הביטחון גנץ מוודא שחבריו בממשלה יבינו שהישארותו בקואליציה לא מובנת מאליה ● וגם: ההישג של עבאס שעצבן את שקד ואלקין

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

פלאפון ואלקטרה מנסות להרשים בכל מחיר, אבל נופלות בפרטים הקטנים

השקעה גבוהה במדיה לא יכולה לחפות על קריאטיב חלש בפרסומת עצמה, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● דיסקונט ומזרחי טפחות מבקשים למצב עצמם כמספר 3 חזק בדירוג הבנקים, אך לא זוכים לאהדה גדולה

חצי שעה של השראה עם ינון קרייז / צילום: כדיה לוי, מנחם רייס

ֿהוא הציל את ברבי והפך למנכ״ל ענקית הצעצועים שכולם מכירים

כשינון קרייז נחת בכיסא המנכ"ל של ענקית הצעצועים האמריקאית מאטל - החברה שמאחורי ברבי והוט ווילס - היא סבלה מהפסדים, מתזרים שלילי ומאובדן נתח שוק ● ארבע שנים אחרי היא רושמת צמיחה של 19% ורווח תפעולי של יותר ממיליארד דולר ● כך הוא עשה את זה