גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלחמת רוסיה-אוקראינה היא רק פרומו: העולם צועד למשבר אנרגיה ארוך-טווח

השימוש בדלקים מזהמים צפוי להצטמצם דרסטית בטווח הארוך, על רקע משבר האקלים ● הדבר מוביל לקיצוץ חד בהשקעות בפיתוח מקורות גז ונפט חדשים בטווח הקצר והבינוני, בעוד שהאנרגיות הירוקות אינן צפויות למלא את החסר בתקופות אלו ● מומחים  כותבים 

תחנת כח גרעינית בבלגיה / צילום: Shutterstock
תחנת כח גרעינית בבלגיה / צילום: Shutterstock

הכותבים הם מנכ"ל חברת הייעוץ הפיננסי Complex ואנליסטית בחברה. הגורמים בכתבה עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים, לרבות אלו שהוזכרו בה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

מלחמת רוסיה-אוקראינה המחישה את התלות הבעייתית של אירופה באספקת נפט וגז מרוסיה. זאת, בהיעדר מקור אנרגיה זמין חליפי, בעוד שמקורות אנרגיה ירוקה רחוקים מלספק את הצרכים.

כתוצאה מכך נוצר איום ממשי על יכולת מדינות היבשת לקיים את צורכי האנרגיה האזרחיים והתעשייתיים, ומחירי האנרגיה בעולם האמירו בחדות, תוך ליבוי האינפלציה והסיכון למשבר כלכלי.

האירועים באירופה אומנם נובעים ממלחמה בלתי צפויה, אך הם מהווים בראייתנו קדימון לסיכונים המתרגשים על העולם בהיבטי זמינות ומחירי האנרגיה, בדרכו למעבר משימוש בדלקים פוסיליים לאנרגיה ירוקה.

היעדר עתיד לדלקים פוסיליים

לפי דוח שפורסם בשלהי 2021 על ידי פורום האנרגיה העולמי (IEF), צפוי גידול בביקוש לנפט וגז (דלקים פוסיליים) בשנים הקרובות.

כדי לקיימם, ההשקעה השנתית הנדרשת בתעשיית הדלקים הפוסיליים צריכה לעלות על 500 מיליארד דולר. בפועל, ההשקעה ב-2021 צנחה ל-340 מיליארד דולר, ירידה של 23% משנת 2020 (לאחר ירידה של 30% ב-2020).

הצמצום בהשקעות אינו נובע ממחסור ביעדים לפיתוח מאגרים, אלא מהיעדר כדאיות להשקעות. זאת, בשל חוסר הוודאות לגבי עתיד השימוש בדלקים פוסיליים בטווח הבינוני, והצפי שהשימוש בהם יצומצם דרמטית ואף יופסק בטווח הארוך. להמחשה, הפער בין קצוות התחזיות השונות להיקפי השימוש בנפט ב-20 השנים הבאות הוא 52 מיליון חביות ליום, כמחצית מהיקף השוק כיום.

 

הרקע לכך הינו משבר האקלים, אשר מייצר לחצים כבדים ומוצדקים מצד רגולטורים ומשקיעים בעולם להפחתת ההתבססות על דלקים פוסיליים ומעבר לאנרגיות ירוקות. היעד הנדרש מחברות בעולם הוא אפס פליטות גזי חממה עד 2050, לצד יעדי ביניים מאתגרים, רובם ל-2030.

משקיעים מוסדיים רבים מתחייבים לעמידה ביעדים אלה בתיקי ההשקעות שלהם. דוגמה לכך היא יוזמת Net Zero Asset Managers, הכוללת 236 משקיעים מוסדיים גלובליים, המנהלים כ-57.5 טריליון דולר. חלקם כבר נמנעים מהשקעת כספים בחברות דלקים פוסיליים, בעוד שאחרים מפעילים עליהן לחצים כבדים להפחית פליטות ולהפוך ירוקות יותר, ומצמצמים את היקפי המימון הזמינים לפיתוח מאגרים.

צמצום השקעות מסיבי

על רקע מחירי האנרגיה המאמירים, בדוחות הרבעוניים האחרונים שפרסמו חמש חברות הדלקים הפוסיליים הגדולות בעולם (אקסון מוביל, טוטאל אנרג'יז, של, שברון ו-BP), הוצג רווח מצרפי עצום של 36.6 מיליארד דולר, השני בגובהו אי פעם.

לאורך ההיסטוריה, הכנסות גבוהות בענף גררו הגדלת השקעות בייצור נוסף או בקידום פרויקטים חדשים.

ואולם כיום, בשל האי-ודאות והסנטימנט השלילי לגבי השימוש בדלקים פוסיליים, כל החברות נמנעות מהשקעות חדשות, ומשתמשות ברווחי העתק לתגמול בעלי המניות והשאת מחיר המניה, באמצעות רכישות מניות חוזרות בהיקפי עתק.

להמחשה, כאשר מחיר חבית נפט היה מעל 100 דולר ב-2013, היקף ההשקעות בתחום היה כפול ביחס להיום.

יתרה מכך, גם בהשקעות המצומצמות המבוצעות על ידיהן, מתמקדות החברות בפרויקטים בעלות נמוכה יותר, על בסיס תשתיות קיימות, שיכולים להתבצע במהירות וכרוכים בפחות סיכונים ארוכי-טווח. פיתוח מאגרים חדשים צומצם מהותית.

הסיכון בהסתמכות על אנרגיה מתחדשת

המעבר מדלקים פוסיליים לאנרגיות ירוקות ראוי והכרחי לבלימת ההתחממות הגלובלית ועתיד האנושות בכדור הארץ.

אולם, להערכתנו, הפחתת מקורות הדלקים הפוסיליים, ללא יצירת מקורות חליפיים אמינים ויכולת אגירת אנרגיה מתחדשת, חושפת את העולם למחסור משמעותי באנרגיה בעתיד.

האתגר בפיתוח אנרגיה ירוקה משלב בין היקפי עתק של השקעות נדרשות בעשורים הקרובים, לאתגרים טכנולוגיים בפיתוח מקורות האנרגיה וביכולת אגירת האנרגיה המתחדשת.

אגירת אנרגיה מתחדשת הינה קריטית, שכן בהיעדרה השימוש באנרגיה חייב להתבצע בסמוך להפקתה, ולא ניתן להתאים בין היצע וביקוש לאורך היום ובין עונות. לדוגמה, בהיעדר אגירה של אנרגיה סולארית, לא יתאפשר שימוש בה בחודשי החורף. בהיעדר אגירה של אנרגיה מרוח, נוצרת תלות ברוחות רצופות ובעוצמה מספקת.

להמחשת האתגר, לפי הסוכנות העולמית לאנרגיה (IEA), בין השנים 2015-2020, קיבולת אחסון בסוללות מותקנות בעולם גדלה בשיעור צמיחה שנתי של 95%. כדי לעמוד ביעדי הפחתת הפליטות, הקיבולת צריכה לגדול עד 2030 פי 34.

כלומר תהליך פיתוח יכולות האגירה צריך להתרחש בקצב מהיר בהרבה, כדי לקיים את צורכי האנרגיה בעולם תוך הפחתת השימוש בנפט ובגז בהיקפים הנדרשים לעמידה ביעדי האקלים, וכדי למנוע זינוק במחירי האנרגיה.

השלכות ארוכות-טווח

להערכתנו, הגישה של משקיעים מוסדיים רבים בעולם לצמצום חד בהשקעות מדלקים פוסיליים אינה מציאותית, ועלולה להוביל את העולם למשבר אנרגיה חריף ובעקבותיו למשבר כלכלי, שיפגע כבומרנג גם בתיקי ההשקעות בניהולם.

לדעתנו, לצד הצבת יעדי הפחתת פליטות, על המשקיעים להתוות תוכניות מעבר ריאליות מדלקים פוסיליים לאנרגיה מתחדשת על ציר הזמן, ולתכנן את היקף ההשקעות המינימליות בדלקים פוסיליים בהתאם.

שנית, מחירי האנרגיה בעולם צפויים להערכתנו להציג תנודתיות מוגברת בשנים הקרובות. לאחריהן, ישנו פוטנציאל לעליות מחירים חדות - ככל שהביקוש הגואה לאנרגיה יתרחק מהיצע הדלקים הפוסיליים הקטן, ובשל ההיצע המוגבל של אנרגיות מתחדשות.

שלישית, מניות סקטור הנפט צפויות להרוויח בעתיד הקרוב מעליית מחירי האנרגיה ומהצמצום בהשקעות חדשות, שיובילו לגידול בתזרים המזומנים הנקי שהן מפיקות. חברות אנרגיה שישכילו להסיט בהדרגה את פעילותן לאנרגיות מתחדשות, תוך ניצול משאבי העתק שיעמדו לרשותן להשקעות מרווחי הנפט והגז המאמירים, במקביל להגדלת הדיבידנדים, עשויות להניב תשואות אסטרונומיות.

מנגד, סקטורים החשופים לתנודתיות ולעלייה במחירי האנרגיה עלולים לסבול מפגיעה משמעותית. האתגר גדול במיוחד בסקטורים שצריכים להתמודד במקביל עם תהליכי מעבר מורכבים במיוחד לאנרגיות ירוקות.

דוגמה מובהקת לכך היא סקטור התעופה, אשר תוצאותיו מושפעות מהותית ממחירי הדלק הסילוני. חברות התעופה הציבו, בדומה לסטנדרט העולמי, יעדי אפס פליטות ל-2050. אולם אלה מושתתים על הנחות מעבר לשימוש בדלקים ירוקים להטסת מטוסים, שרחוקים כיום שנות אור מישימות טכנולוגית ומשימוש מסחרי נרחב. להערכתנו, ישנה סבירות גבוהה לכישלון התהליך ולאתגרי רווחיות וקיימות אדירים בסקטור התעופה בטווח הבינוני-ארוך.

עוד כתבות

הפגנה נגד הביטול החוקתי להפלות באינדיאנפוליס, ארהב / צילום: Associated Press, AJ Mast)

אחרי הפסיקה שביטלה את זכות ההפלה בכל ארה"ב, תאגידים שוקלים בזהירות את נושא הביטוח הרפואי לעובדות

חברות שיש להן תוכניות ביטוח הכוללות הפלות שוקלות כעת האם ואיך לשלם על נסיעות של עובדות למדינות בהן הפרוצדורה עדיין חוקית

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף / צילום: Shutterstock

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף: "דירקטוריונים לחוצים"

למרות התמורות בשוק ההייטק הישראלי, עורכי דין מובילים שמלווים את התעשייה סבורים שכרגע היא לא נמצאת במשבר ● הם רואים יותר סטארט-אפים לא רווחיים שנמכרים אבל מזהירים חברות מצעדים פזיזים: "אתה לא יכול לקצץ את כל המכירות ולצפות להמשיך לחיות"

שכונת פסגת זאב בירושלים / צילום: Shutterstock

מתל השומר ועד פסגת זאב: אלו השכונות הצפויות להיכלל בהגרלת "דירה בהנחה"

שכונת חבצלת בנתניה, המבואות הדרומיים בחיפה ופסגת רמות בבאר שבע אמורות להיכלל בהגרלה הקרובה של משרד הבינוי והשיכון, שתיפתח בשבוע הבא ● ברוב הפרויקטים טרם הוגשה בקשה להיתר בנייה ● מאז אפריל נוספו 23,047 איש לרשימת הזכאים להשתתף בהגרלות

בני גנץ, גיל עומר, מיכל רפאל כדורי וגלית אלטשטיין / צילום: ויקימדיה-רפי דלויה, רמי זרנגר, גל''צ

איך ישפיע המשבר הפוליטי על מינוי מפקד גל"צ?

ההחלטה על פיזור הכנסת עלולה לטרוף את הקלפים סביב מינוי מפקד גל"צ, שתלוי בשר הביטחון - אך במשרדו לא ממהרים לפנות ליועצת המשפטית לממשלה לקבלת הנחיות ● לעומת זאת, המינוי של מנכ"ל לתאגיד אינו נוגע לגורמים פוליטיים, ולכן יש לו יותר סיכוי להתממש

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונגידת הבנק הרוסי,  אלווירה נביולינה / צילום: Reuters, RIA Novosti

100 מיליון הדולר שהפילו את מוסקבה: כל מה שכדאי לדעת על פשיטת הרגל של רוסיה

לראשונה מאז המהפכה הבולשביקית, נושי חוב ממשלתי רוסי לא קיבלו את תשלומי הריביות שהובטחו להם, זאת למרות מאבק של מוסקבה לנסות ולהעביר את הכסף ●  המשמעות: רוסיה נכנסה למצב של "חדלת פירעון" לאחר שהסנקציות המערביות שהוטלו עליה בעקבות הפלישה לאוקראינה, מנעו ממנה להעביר כ-100 מיליון דולר לנושים ● בעלי החוב צפויים לחכות לפני שיגישו תביעות לסילוקו

בתי מגורים בלונדון. המחירים הגיעו לשיא של כל הזמנים / צילום: Shutterstock

סוף לבום המחירים? כך משפיעות עליות הריבית והאינפלציה על הנדל"ן באירופה

בברלין שוק הנדל"ן קפוא כבר חודש, בבריטניה האינפלציה מאיימת על יכולת החזר ההלוואות ומחירי הדיור בשטוקהולם ירדו בחודש שעבר ב־2% • האם שוק הנדל"ן באירופה משנה כיוון? "כל הזמן רק דיברנו באוויר על ירידת מחירי הדיור. עכשיו זה קורה"

תמיר פרדו, נעם ארז, ובועז גורודיסקי / צילום: יורם רשף

חברת הסייבר של יוצאי המוסד מבצעת רכישה מקומית ב-30 מיליון דולר

אקס אם סייבר רוכשת את הסטארט-אפ הישראלי סייבר אובזרוור, שהוקם ב-2012 על ידי יוצאי יחידת המחשוב במשרד ראש הממשלה ● אקס אמ סייבר נרכשה אשתקד על ידי תאגיד הקמעונאות האירופאי שוורץ גרופ ב-700 מיליון דולר

ברק רוזן / צילום: איל יצהר

מתנה לשחרור? זו הסיבה שברק רוזן העביר לבנו מניות בחברת הקנאביס

בנו של יזם הנדל"ן, שהשתחרר לאחרונה מצה"ל, קיבל לידו 17.7% ממניות תיקון עולם, ששוות כ-19 מיליון שקל ● הסיבה: רוזן לא קיבל אישור מן המשטרה להחזיק מניות בחברת קנאביס, ולכן החזיק אותן בנאמנות ומאוחר יותר העביר לאשתו

הסימנים שהרעיון המצוין  שלכם עומד בפני כישלון / צילום: Unsplash, Jasmin Egger

כל הסימנים שהרעיון המצוין שלכם עומד בפני כישלון

במשך שנים מנסה הכלכלן פרופ’ ג’ון א. ליסט להבין מדוע רעיונות שנראים מבטיחים נכשלים לבסוף כשמיישמים אותם בקנה מידה גדול ורחב • הוא מצא חמש סיבות עיקריות, והוא אופטימי לגבי האפשרות להתגבר עליהן

יריב פז, בעלי פז גרופ, חברה להשקעות נדל''ן / צילום: אייל פישמן

ב־2005 יריב רכש דירה להשקעה, היום הוא עוזר לאחרים: "הממשלה סימנה אותנו כאשמים בעליית מחירי הנדל"ן"

יריב פז, תושב תל אביב, בן 50 ● בזוגיות פלוס 3 ילדים ● בעלי פז גרופ, חברה להשקעות נדל"ן ● "עולם הנדל"ן פותח לכל אחד ואחת הזדמנויות חסרות תקדים להשקעה ולהגדלת ההון העצמי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

מטוס של ארקיע / צילום: יח''צ

המיזוג עם אל על מתרחק? ארקיע במגעים עם רוכשים פוטנציאליים

לגלובס נודע כי ארקיע מנהלת מגעים עם רוכשים חלופיים לרכישת חלקם של בעלי השליטה האחים נקש ● חברת התעופה העניקה לאל על בלעדיות עד ה-29 ביוני שמנעה ממנה לחפש קונים, אך כעת ארקיע מסרבת להאריך אותה

היקף התעסוקה בישראל, לפי מגדר

רק מחצית מהנשים בישראל עובדות במשרה מלאה

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: 50% מהנשים בישראל עובדות במשרה מלאה. אבל יש פער ניכר בין המגזרים השונים

הפגנה נגד חוק ההפלות בארה''ב / צילום: Jose Luis Magana

"הפילוג הגדול": אמריקה נכנסת לסיבוב הבא של מלחמת ההפלות

בעקבות פסיקת בית המשפט העליון לבטל את הזכות הכללית להפלות, 26 מדינות בשליטה רפובליקאית עומדות להוציא את ההפלות אל מחוץ לחוק ● מדינות דמוקרטיות עושות יד אחת כדי להבטיח שירותי הפלות גם לנשים ממדינות אחרות ● הליברלים חוששים שבית המשפט העליון יבטל עוד זכויות שנויות במחלוקת – ומקווים להעמיד את ההפלות במרכז מערכת הבחירות לקונגרס

חנות word בקניון G, כפר סבא / צילום: ערן לם

מה עומד מאחורי רשת האופנה החדשה WORD, ולמה היא תפעל רק מחוץ לתל אביב?

רשת האופנה החדשה WORD, שהקימה קבוצת 911 אופנה של אורי רייז, פתחה עד כה ארבעה סניפים: באילת, כפר סבא, נתניה ובבאקה אל-גרבייה ● לדברי רייז, שמשמש גם כמנכ"ל, "בהמשך השנה נפתח חמישה סניפים נוספים - בחיפה, יהוד, פתח תקווה, הקריות ואזור חדרה, ואנחנו במו"מ למקומות נוספים" ● אירועים ומינויים

בית רומנו בתל אביב / צילום: יח''צ

משקולת החוב מכבידה על נכסים ובניין: מאחורי ירידה של 40% במניית הנדל"ן

המהלכים האחרונים שביצעה יזמית הנדל"ן למגורים הגדילו את את החוב הפיננסי שלה  לכ-5.2 מיליארד שקל ● כשברקע מגמה שלילית בשווקים הגיעה החברה לשווי של כ-2 מיליארד שקל

מטוס ארקיע / צילום: ארקיע

המיזוג מתרחק? ארקיע לא תאריך את הבלעדיות שניתנה לאל על לרכישתה

הבלעדיות מסתיימת בסוף החודש ובעלי ארקיע, האחים נקש, עשויים לקדם מגעים עם רוכשים חלופיים ● עובדי חברת התעופה הפרטית מחזיקים ב–30% ממניותיה ומתנגדים למיזוג עם אל על, שמצדה מתכוונת “להמשיך לנהל מו”מ עם ארקיע אף ללא סעיף הבלעדיות”

מלון מנדרין ת''א / צילום: איל יצהר

עסקת ענק במלון מנדרין: החניה ושטחי המסחר נמכרו ב-190 מיליון שקל

לגלובס נודע כי קרן JTLV3 בראשות עמיר בירם, אריאל רוטר ושלמה גוטמן רכשה באחרונה את שטחי המסחר והחניון הצמוד למבנה מלון מנדרין בתל אביב בכ-190 מיליון שקל בתוספת מע"מ ● על השטח יש זכויות להקמת כ-10 אלף מ"ר מלונאות

טקס פרישת השופט ג'ורג' קרא, בית המשפט העליון / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

חוות דעת של היועמ"שית עשויה להשפיע דרמטית על אסטרטגיית הפרסום באינטרנט

במסגרת תביעה ייצוגית קובעת בהרב־מיארה שאתרי תוכן אחראים לוודא כי קטינים אינם נחשפים לתוכן אסור ● העמדה רלוונטית הן לאתרים ישראליים והן לענקיות תוכן כמו פייסבוק ● מאחר שהורים וילדים משתמשים לעתים באותו מחשב, המשמעות היא הגבלת התאמת הפרסומות להיסטוריית הגלישה

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

ירידות בנעילה בת"א; אלקטריאון קפצה ב-8.5%, ג'נסל בכ-7%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.5%, ת"א 90 נסוג ב-0.7% ואילו מדד מניות הקנאביס עלה ב-1.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.2 מיליארד שקל

טקס פתיחת המסחר של פאגאיה בנאסד''ק / צילום: יח''צ - עידו איז'ק

סופו של טרנד: שוק הנפקות ה־SPAC בוול סטריט חזר לרמתו מלפני 2020

היקף גיוסי ההון בהנפקות ראשוניות נחתך במחצית השנה ב-95% ● Renaissance: "שוק ה-SPAC המשיך להתרסק ברבעון השני, ורק 14 חברות הונפקו" ● שווי פאגאיה הישראלית נחתך לרמה של כ-4 מיליארד דולר על פי בלומברג