גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיקוח על המחיר או הטרלה של מאסק? מה עומד מאחורי הקפאת עסקת טוויטר

הציוץ של איל ההון מיום שישי האחרון, לפיו רכישת טוויטר נדחית עד השלמת הבדיקה על היקפם של חשבונות מזויפים, עורר שאלות ברחבי העולם • בין אם הציוץ היה בגדר בדיחה או ניסיון להשפיע על העסקה, מניית הרשת החברתית ירידה בחדות לאחר פרסומו

אלון מאסק, מנכ''ל ומייסד טסלה / צילום: Reuters, Joe Skipper
אלון מאסק, מנכ''ל ומייסד טסלה / צילום: Reuters, Joe Skipper

מי שעוקב אחר ציוציו התכופים של אילון מאסק כבר למד להכיר את האיש היטב. טוויטר הוא המקום בשבילו להתבדח עם עוקביו, לבקר את מבקריו, לתקוף את שונאיו, ולהתגאות בהישגיו. בטוויטר מאסק הפך כבר מזמן למעין טרול - גרסת ההייטק של דונלד טראמפ, ושליפות מהמותן שנועדו להוות מוצא לכל מחשבה או הלך רוח בראשו של הכותב.

פרובוקציות ללא פילטרים, עם כל מה שדוחה ומעניין בעת ובעונה אחת. לא מן הנמנע שאולי זו הסיבה שמאסק כל כך רוצה את טראמפ בחזרה ברשת החברתית שהוא עתיד לקנות.

כמו נשיא ארצות הברית לשעבר, כל ציוץ של מאסק מעמיד דום את התקשורת הכלכלית על רגליה ומביא תילי תילים של פרשנויות המבקשות לפענח את מילותיו ומבארות את כוונותיו, כשלרובן אין מושג מה חולף בראשו של מאסק. גם אם הוא התכוון בסך הכל להשתעשע מעט, הרי שאין בכך שום דבר מבדר. מניית טוויטר ספגה ירידות של 25% במסחר המוקדם מיד לאחר הציוץ ההוא שנשלח ביום שישי ה-13, תאריך שאולי נמצא אי שם בתודעתו של היזם הסדרתי.

ציוציו של מאסק כבר הביאו לא פעם לשינויים חדים במחירי המניות של טוויטר וטסלה, ומלבד פגיעה בבעלי המניות, טמון בה גם החשש למניפולציה במחיר מניה, לכאורה עבירה על חוקי ניירות הערך בארצות הברית.

מתלוצץ עם עוקביו

הוכחה נוספת לכך שמאסק בסך הכל רצה מעט להשתעשע - או לצחוק על חשבונם של מבקריו בטוויטר - היא העובדה שצירף לציוצו כתבה שפורסמה שבוע קודם לכן, על כך שבטוויטר כמות לא מבוטלת של פרופילים מזויפים ובוטים פעילים. כמו שהכתבה לא הייתה חדשה - או מפתיעה במיוחד - כך גם הדיווח המקורי עצמו שהגיע מהדוחות הרבעוניים של החברה. למעשה, "סוד" זה, שמאסק מכיר אותו היטב, התגלה לו שוב ושוב במסמכים אותם נדרש לקרוא לאחר מאמציו הרבים לגייס משקיעים ולשכנע את דירקטוריון החברה להעניק לו אותה. לכן, ככל הנראה כוונתו הייתה לבקר את אלפי המצייצים שהטיחו בו ביקורת, ואולי אף לכונתם "בוטים".

מה מאסק מנסה להשיג?

מאסק לא באמת רצה לסגת מהעסקה, וככל הנראה גם לא להתמקח על המחיר שלה באמצעות הורדת מחיר המניה. פרטי העסקה כבר נדונו ונחתמו, כמו גם מסמך ארוך המעניק קנסות עבור אלה המנסים לסגת ממנה במחיר שנקבע מראש. הקנס שחל על מאסק, אם הוא יפר את התחייבותו, עומד על מיליארד דולר - סכום לא מבוטל.

בנוסף, אילולא רצה באמת להוריד את מחיר המניה - הרי שהציוץ שפרסם הוא תרגיל שקוף למתחילים: דירקטוריון טוויטר לעולם לא יסכים להוריד את מחיר העסקה המקורית, בפרט שהבעיה ש"התגלתה" על ידי מאסק איננה חדשה.

 

עו"ד יאיר גבע, מנהל מחלקת הייטק במשרד הרצוג פוקס נאמן, סבור שמאסק פשוט רוצה להוריד את המחיר של החברה בעקבות הקריסה בשווקים, המייצרת תמריץ לפתוח מחדש עסקאות חתומות שטרם נסגרו. "רוכשים כמו מאסק ייטו להימנע מתשלום הקנס של מיליארד הדולר המושת על ביטול חד צדדי של עסקה כזו", אמר גבע. "אולם, במקרה ולאחר בדיקה יתברר שיש יותר בוטים ממה שהחברה דיווחה בדוחותיה הרבעוניים - 5% מכלל המשתמשים - מאסק יוכל לטעון, והסכם המיזוג של טוויטר מאפשר זאת, לבטלות ההסכם על בסיס מצגים מוטעים. אני מניח שמבחינתו מדובר בפתיחת המחיר ולאו דווקא ברצון לצאת מהעסקה".

אלא שעו"ד מאט לוין, שכינה באתר בלומברג את מאסק "טרול" בעקבות הציוץ שלו מיום שישי האחרון, טוען שאפילו אם יתברר שישנם יותר בוטים ממה שנטען על ידי החברה - אין הדבר אומר שהעסקה תתבטל אוטומטית או תוזל. על מאסק יהיה להוכיח בבית המשפט שלשיעור הבוטים ברשת החברתית ישנו "אפקט שלילי מהותי" כפי שהדבר מכונה, סעיף שבתי משפט בדלאוור אישרו לעיתים מאוד רחוקות. לטענת לוין, הכללים בעולם האפקט השלילי המהותי מוגדרים באמצעות חוק אצבע - עליהם להיות אחראים על ירידה של לפחות 40% ברווחיות ארוכת הטווח. אם יימצא שהבוטים מהווים 6% או אפילו 20% מכלל החשבונות, הדבר יהיה מביך למדי כלפי טוויטר, אך האם הדבר נכנס להגדרה של אפקט שלילי מהותי? לוין טוען שהסיכוי לכך נמוך ביותר.

ד"ר ענת אלון-בק, מומחית למשפט תאגידי אמריקאי מאוניברסיטת קייס ווסטרן, סיפרה לגלובס שהשנתיים האחרונות הוכיחו כמה קשה לבטל עסקאות רק על בסיס ירידת מחיר המניה ללא הוכחת נזק מהותי. "אפילו בזמן מגפת הקורונה - שעם התפרצותה החלו חברות לאבד גובה - בית המשפט בדלאוור לא נטה לאשר חרטה על עסקאות שכבר נחתמו", אמרה. "המקרה של רכישת טיפאני על ידי לואי ויטון ומואה-הנסי מאוקטובר 2020 הוא תזכורת מהדהדת לכך".

מאסק הוא לא הטיפוס שייסוג ברגע האחרון. ודאי לא אחרי שכבר שנים רבות הוא מפנטז על רכישת הרשת החברתית ונחשב לאחד האנשים המשפיעים בה. למרות מסכת ציוצים בעייתית לאורך ההיסטוריה, מאסק הוא איש עסקים שדבק במוטיבציות שלו - אולי אחד העקביים שבהם. ללא חזון ודבקות במשימה, מאסק לעולם לא היה מצליח להיות היזם המוביל בתחום כלי הרכב החשמליים והטיסות הפרטיות לחלל.

הבעיות המשפטיות שבדרך

בין אם הציוץ של מאסק היה בגדר שעשוע או ניסיון טפל להתמקח על מחיר העסקה, היזם הסדרתי עדיין נתון במספר הליכים משפטיים, שייתכן שרק יתארכו בעקבות הציוץ המדובר. לאחר הציוץ על כוונתו למכור מניות בטסלה, קבע שופט פדרלי ציוציו של מאסק "לא מדויקים וחסרי אחריות", הוגשה תביעה ייצוגית לבית המשפט במדינת דלאוור. העותרים מבקשים למנוע ממאסק להשלים את הרכישה או ההשתלטות על טוויטר עד 2025.

בינתיים, מנהלת רשות ניירות הערך האמריקאית (SEC) חקירה נגד מאסק על דיווח שגוי על אחזקותיו ברשת החברתית, ומספר פוליטיקאים מהמפלגה הדמוקרטית כבר התבטאו נגד העסקה. הדמוקרטים כזכור שולטים באמצעות רוב ברשות ניירות הערך ומועצת הסחר הפדרלית (FTC), והם עלולים ליזום בדיקה מהותית יותר נגד ההשתלטות של מאסק, שנתפס רפובליקאי בדעותיו.

למרות הציוץ של מאסק, שעשוי להתפרש כמניפולציה במחיר המניה של טוויטר (ולא בפעם הראשונה), ד"ר אלון-בק מטילה ספק במוטיבציה של הרשויות להיכנס לעימות משפטי מהותי שעשוי להוביל לביטול הרכישה. "אם טרם עשו זאת עד עכשיו, סיכוי נמוך שבמצב הנוכחי הדבר יקרה", היא אמרה. "יש כאן גם שיקולים פוליטיים: המפלגה הדמוקרטית צריכה לשאול את עצמה האם היא מוכנה להיכנס לעימות משפטי עם מאסק, במיוחד בתקופה בה בית המשפט העליון מפגין גישה שמרנית מאוד".

עוד כתבות

המפקח על המקרקעין צריך לראות גם את האינטרסים של הדיירים המתנגדים / איור: ליאב צברי

הסיכוי הנמוך של "סרבן" להוכיח קיפוח מוביל לכשל שוק רוחבי

מתוך כ־100 פסקי דין שניתנו בישראל בשנים האחרונות בעניין דיירים סרבנים, אפשר לספור על אצבעות כף יד אחת את מספר הפעמים שההתנגדות התקבלה • המפקח על המקרקעין צריך לראות גם את האינטרסים של הדיירים המתנגדים לפרויקטים

בית המשפט העליון, ארה''ב / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

החלטת ביהמ״ש העליון שפוגעת ביכולתה של ארה"ב להיאבק במשבר האקלים

הרוב השמרני בבית המשפט העליון בארה״ב ביטל את יכולתה של הסוכנות להגנת הסביבה להגביל את פליטות גזי החממה ● ההחלטה תקשה על יכולתו של ממשל בידן להשיג את יעדיו בתחום האקלים ועלולה לפגוע במאמץ העולמי להפחתת פליטות

4 ימי עבודה בשבוע / אילוסטרציה: גלובס

הניסוי בשבוע עבודה מקוצר כבר מוכיח את עצמו בעולם. עכשיו הוא מגיע לישראל

ניסויים ראשונים במעבר לשבוע עבודה של ארבעה ימים כבר נערכו בבריטניה, ניו זילנד ואיסלנד – והסתיימו בהצלחה אדירה ● העובדים מעידים על ירידה בסטרס ועלייה ברמת האושר, ומנהלים מדווחים על גידול בתפוקה ● כעת מצטרפות גם חברות ישראליות לפיילוט במודל החדשני ● האם מדובר בבשורה מהפכנית שתטלטל את המשק או בפריבילגיה לעובדים שגם כך נהנים מתנאים מעל הממוצע?

ריף אלמוגים / צילום: Shutterstock

מה הופך מערכות אקולוגיות ליציבות, ואיך זה קשור לנפילת ממשלות?

בשנות ה-70 של המאה ה-20 הגדיר פרופ' רוברט מאי חוק מתמטי המנבא את מידת היציבות של מערכות אקולוגיות שונות - מהחיים בסוואנה באפריקה ועד קואליציות פוליטיות ● אלא שהחוק, שנחשב מאז מחוקי היסוד בתחום, מעולם לא הוכח בשטח. עכשיו קבוצה של חוקרים מאוניברסיטת בר-אילן הצליחה להוכיח אותו בעזרת אוכלוסיות החיידקים בגוף האדם וספוגי ים

חן ליכטנשטיין / צילום: שלומי יוסף

חן ליכטנשטיין מציג: ספיד דייטינג לפתרון המחסור העולמי בחיטה

חן ליכטנשטיין, סמנכ"ל הכספים והחדשנות של תאגיד החקלאות השוויצרי סינג'נטה, סבור שאיום משבר התזונה רלוונטי מתמיד אבל הוא משוכנע שהפתרון כבר אצלו: "לקחנו 500 חוות בסין שהן בפיגור של 40 שנה, הפכנו אותן להיי אנד והבאנו לעלייה דרמטית בתפוקה"

''וַיָּרֶם מֹשֶׁה אֶת יָדוֹ וַיַּךְ אֶת הַסֶּלַע בְּמַטֵּהוּ פַּעֲמָיִם, וַיֵּצְאוּ מַיִם רַבִּים. וַתֵּשְׁתְּ הָעֵדָה וּבְעִירָם” / צילום: Shutterstock, תחריט גוסטב דורה

ללא מרים ואהרן, ללא משה, וללא המטה הניסי: פיתוח הארץ תלוי בהשקעה מרובה ובעבודה קשה

אבותיהם הבטיחו להם תאנים, ענבים ורימונים אך עם ישראל רואה בפועל רק נוף צחיח ● אך דווקא בשלב הזה הוא מבין שצריך להפסיק להסתמך על ענקים וניסים, ולהתחיל לעבוד קשה

מימין: ניצן צעיר הרים, יוחנן דנינו ואמיל וינשל / צילום: רמי זרנגר

ווישור הפכה לבעלת השליטה באיילון: רכשה 67% תמורת 448 מיליון שקל

חברת הביטוח הדיגיטלית רכשה 67% מאיילון • המימון התאפשר בעקבות הפיכת צבי ברק לבעל שליטה בווישור, השקעה של 20 מיליון שקל מצד משפחת בן ישי בתמורה לכ-3.7% מהמניות והלוואה מתאגיד בנקאי בסך 90 מיליון שקל

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר

במדינה שבה כולם שומרים על החצר שלהם לא יהיו מטרו, טיסות, ואפילו חשמל

בזמן שנתב"ג קורס תחת העומס, לחצים מקומיים מונעים הקמה של שדה תעופה נוסף ● בשעה שתחנת הכוח ברידינג גוססת, תל אביב וערי הסביבה מונעות כל ניסיון להקים תחנה חלופית שתספק חשמל לגוש דן ● התמוססות חוק המטרו היא רק עוד דוגמה: נקלענו למשבר נימב"י

בניית דירות חדשות / צילום: Shutterstock, Yuri Dondish

ראשי רשויות מוחים נגד האוצר שבלם תקצוב רשויות המאיצות בנייה למגורים

משרד האוצר מתמהמה באישור החלטת מועצת רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי לתקצוב רשויות ב-30 אלף שקל עבור כל יחידת דיור שתשווק ● ברשויות המקומיות טוענים כי המשרד פועל כך בכוונה תחילה: "הפקידות במשרד האוצר מנסה לטרפד בכל דרך את יישום ההחלטה" ● משרד האוצר בתגובה: "בוחנים את ההחלטה"

 

דירת 3 חדרים בכפר שלם בת"א נמצאת לפני הריסה. בכמה היא נמכרה?

​הדירה ברחוב ששת הימים בנווה אליעזר נמכרה ב־2.05 מיליון שקל ● המוכר מספר: "היא עלתה לשיווק ביום שישי, וביום ראשון הגיעו 15־20 מתעניינים. הייתה התמחרות ובסוף העסקה נסגרה ב־50 אלף שקל יותר ממחיר השיווק" ● ועוד עסקאות מהשבוע האחרון

נשיאת הבנק האירופי המרכזי, כריסטין לגארד / צילום: Shutterstock

שוברת שיאים: האינפלציה באיחוד האירופי זינקה ל-8.6% ביוני

התחזית היתה שהאינפלציה תעלה ל-8.4%, מ-8.1% שנרשמו בחודש מאי ● הנתונים המפתיעים מגבירים את הלחץ על הבנק המרכזי האירופי (ECB) לפעול באגרסיביות רבה יותר נגד האינפלצי

טקס פרישת השופט ג'ורג' קרא, בית המשפט העליון / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

חוות דעת של היועמ"שית עשויה להשפיע דרמטית על אסטרטגיית הפרסום באינטרנט

במסגרת תביעה ייצוגית קובעת בהרב־מיארה שאתרי תוכן אחראים לוודא כי קטינים אינם נחשפים לתוכן אסור ● העמדה רלוונטית הן לאתרים ישראליים והן לענקיות תוכן כמו פייסבוק ● מאחר שהורים וילדים משתמשים לעתים באותו מחשב, המשמעות היא הגבלת התאמת הפרסומות להיסטוריית הגלישה

הדליפה במניפת צאלים / צילום: רשות הטבע והגנים

כבר חודש שכיל מזהמת את הטבע, ואף רשות לא עוצרת אותה

בזמן שהיא מתגאה מעל כל במה בקיימות, השקעות בסביבה ובאחריות תאגידית, כיל חזרה להפעיל ללא תיאום עם הרגולטור תעלה המזרימה מי תמלחת לקרקע, וזורעת הרס תוך הרג של ערכי טבע מוגנים ● לפי מידע שהגיע לגלובס, אושר לחברה חלחול של 2% מההזרמה, וכעת כלל לא ברור אם ניתן לעצור את פעילותה ● כך ביקשה כיל הקלות מהמשרד להגנת הסביבה לאחר הפרת הוראות סביבתיות, וקיבלה את מבוקשה

פרופ' נוריאל רוביני / צילום: Reuters, Yuri Gripas

נוריאל רוביני: המניות עלולות לצנוח ב-50%, המצב יהיה יותר גרוע לפני שנראה שיפור

לדברי פרופ' נוריאל רוביני, הכלכלה העולמית תתדרדר למצב חמור יותר משנות ה-70 או מהשפל הגדול ● "רוב האנליסטים מעריכים שהבנקים המרכזיים ישארו ניציים, אבל אני לא בטוח בכך" הוא אומר

פאינה קירשנבאום בדיון בערעור על גזר דינה / צילום: רפי קוץ

השופטים הציעו לפאינה קירשנבאום לחזור מהערעור על הרשעתה ורמזו: נקל בעונשה

ראש ההרכב השופט בעליון יצחק עמית רמז כי אם פאינה קירשנבאום תקבל אחריות על מעשיה בדרך של חזרה מהערעור, בית המשפט יפחית מעונש המאסר בן ה-10 שנים שהוטל עליה

בשלב מסוים הירידות בשוקי המניות ובאגרות חוב הביאו את הקופות לתשואה שלילית עמוקה של כ-4% / צילום: Shutterstock, Monster Ztudio

חצי השנה הגרועה של קופות הגמל: המסלולים המנייתיים צנחו ב-15%

על פי התחזית של בית ההשקעות מיטב חודש יוני הסתיים עם תשואות שליליות של 6% במסלולים המנייתיים ושל 2.4% במסלולים הכלליים • מסלולי הצעירים בקרנות הפנסיה איבדו יותר מ-6% מתחילת השנה

בניין ברחוב בר כוכבא בתל אביב / צילום: איל יצהר

פסיקה דרמטית של העליון: העברת נכס מקרקעין לנאמנות חייבת במס שבח ורכישה

הפסיקה הדרמטית של בית המשפט העליון סוגרת את הפתח לתכנוני מס והעברות נכסים באמצעות מנגנון הנאמנות ● מומחי מס: "מדובר בביטול של מכשיר הנאמנות הישראלי, כאשר המפסידים העיקריים יהיו תושבי חוץ אשר בבעלותם נכסי נדל"ן בישראל"

מחאת המורים, רחבת מוזיאון תל אביב / צילום: שלומי יוסף

טריוויה: כמה זמן נמשכה שביתת המורים הארוכה ביותר בישראל, ומתי התקיימה?

מתי והיכן הותקן הכספומט הראשון בעולם ואיזה פרט ביוגרפיה חולקים אילון מאסק וג'וני דפ? הטריוויה השבועית ● הטריוויה השבועית

מחירי הדלק מעמידים למבחן את התיאבון האמריקאי למלחמה קרה חדשה נגד רוסיה

ביידן, הלכוד בין יעדי שינוי האקלים והאינפלציה, צריך להסתכל לעבר גרמניה ואיך המפלגה הירוקה שם התאימה את מדיניות האנרגיה שלה

ד''ר נעם ברזיס וד''ר זהר ברונפמן / צילום: איל יצהר

היזמים שיודעים עוד לפניכם שאתם עומדים לקחת משכנתה

רגע לפני שארזו את המשפחות והתחילו יחד פוסט דוקטורט, נטשו זוהר ברונפמן ונעם ברזיס את האקדמיה ויצאו להקים פלטפורמת בינה מלאכותית שיודעת לנבא התנהגויות של לקוחות הרבה לפני שהן מתרחשות ● אחרי שגייסו למעלה ממאה מיליון דולר, מסבירים מייסדי פקאן AI איך הפתרון שלהם מחליף את מדעני הנתונים האנושיים - וכך מאפשר לחברות מהשורה להתחרות בענקיות כמו אמזון וגוגל