גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מטבעות שקורסים ותנודות חדות בשערים: בשוק הקריפטו מסכמים שבוע סוער

עולם המטבעות הדיגיטליים חווה ימים דרמטיים, עם קריסה של הבלוק טרה והמטבעות הצמודים שלו, וגם של טרה לונה ● אחת השאלות שעולות בעקבות האירועים האלו היא האם הקוד באמת יכול להחליף את קבלת ההחלטות האנושית

המטבע לונה של חברת טרה / צילום: Shutterstock
המטבע לונה של חברת טרה / צילום: Shutterstock

עולם המטבעות הדיגיטליים חווה שבוע דרמטי ביותר, עם תנודתיות בשערי המטבעות המובילים, וקריסה של הבלוק טרה והמטבעות הצמודים שלו, וכן של המטבע המוביל שלו - טרה לונה. גם בישראל התחום ממשיך לרכז עניין, גם בתעשייה וגם אצל הרגולטורים. ננסה לרכז ולסכם את התובנות מהשבוע הזה.

הקריפטו כנכס תנודתי

התקופה האחרונה ממחישה בצורה חדה למשקיעים בקריפטו מהי בעצם השקעה בנכס תנודתי. מתחילת 2022 אנחנו רואים ירידות חדות מאוד גם בשוקי המניות וגם בקריפטו, שאיבד 50% מהשיא.

עבור משקיעי הקריפטו הוותיקים, ירידה של 50% מהשיא היא לא משהו שהם לא ראו בעבר, וככל הנראה גם לא משהו שהם לא יראו בעתיד. בשנה האחרונה משכו אליהם עולמות הקריפטו הרבה מאוד משקיעי מיינסטרים, שהסתנוורו מסיפורי התעשרות מהירה בקריפטו, תוך שהם מחפשים את המטבע הבא שצפוי להתפוצץ. טרה לונה, שקרס לחלוטין בשבוע האחרון, היה אחד הכוכבים הגדולים של עולם הקריפטו ברבעון הקודם.

זה הזמן לחדד שוב: השקעות בנכסים מסוכנים ותנודתיים צריכות להיעשות כחלק מאסטרטגיה של השקעת כלל הכספים. גם החלק היחסי שלהן וגם טווח ההשקעה צריכים לשקף את הסיכון שבהן.

כולם חולמים להתעשר, וקבוצות הטלגרם שבהן מחפשים את המטבע הבא שצפוי לעשות 400% פורחות, אבל כמו בכל השקעה, צריך להבין לעומק לאן נכנסים, בטח בעולם כל כך סוער.

טוקבקים מהשבוע האחרון של "הפסדתי את כל הכסף שחסכתי לדירה בקריסה של לונה", בעיקר מעידים על ניהול בעייתי של סיכוני ההשקעה. התרחיש שנמשיך לראות את הקריפטו יורד סביר מאוד. הציפייה היא שנראה עוד ירידות במדדי המניות, והקריפטו נע במתאם עם שוקי המניות, אך בתנודתיות גבוהה יותר.

ומה אם הקוד לבדו לא יכול?

קריסת בלוק הטרה ומטבע הטרה לונה מעלה שאלה מעניינת - עד כמה באמת הקוד יכול להחליף את קבלת ההחלטות האנושית.

מעט רקע: אחת האג'נדות שעומדות בבסיס הקריפטו היא פישוט ההתנהלות, באמצעות קוד ידוע ומפורסם. כך, מטבעות רבים כוללים חוזים חכמים. מה הרעיון מאחורי זה? כל אחד יודע מראש את המנגנונים שעומדים בבסיס המטבע, והם מתבצעים באופן אוטומטי.

כך, למשל, אם יש התחייבות של הפרויקט שהנפיק את המטבע לחלק הטבה למחזיקים, היא מתבצעת בהתקיים התנאים הקבועים בחוזה החכם. אין צורך בכינוס ועדות, בהצבעות, בטיעונים לכאן או לכאן. הכול פשוט וידוע, וההתערבות האנושית נתפסת כחיסרון, כמקום לקידום אינטרסים והכנסת העדפות שונות במנגנון עתיר עלויות.

נחזור למקרה טרה לונה. בלוק טרה הנפיק צמדים של מטבעות יציבים. במרבית החברות הפועלות בתחום המטבעות היציבים, הבטחת השער של המטבע נעשית באמצעות שמירת רזרבות.

בפרויקט טרה ניסו לעשות משהו אחר - הצמדה אלגוריתמית. כלומר, באמצעות קוד שימש טרה לונה כמטבע המייצב של המטבעות היציבים על ידי הגדלה או הקטנה של ההיצע שלו.

השבוע ראינו שמנגנון ההצמדה האלגוריתמית לא עמד במבחן המציאות, ומעבר לכך, אנשי תוכנה מבינים את החולשות ואת נקודות התורפה, ויכולים לנצל אותן לעשות רווח מהיר - גם אם התוצאה היא קריסה של בלוק ומחיקת כספי משקיעים.

ככל שעולם הקריפטו הולך ומתבגר, ונכנס יותר ויותר למיינסטרים, יש רעיונות שהוא נפרד מהם: אי-כפיפות לריבון, אי-כפיפות לרגולציה, ואולי גם נגלה בהמשך הדרך שהתערבות אנושית זה לא דבר כל כך גרוע במקרים מסוימים, אחרת נקבל מלחמת קוד בקוד. לקריסת מנגנון ההצמדה האלגוריתמית יהיו השלכות, ובהן ההבנה שלפחות כרגע, חברות מטבעות יציבים זקוקות לגיבוי, ובהתאם תהיה תשומת הלב של הבנקים המרכזיים למטבעות אלו.

רגולטורים מגיעים לאל סלבדור ללמוד על ביטקוין

השבוע עדכן נשיא אל סלבדור, נאיב בוקלה, כי נציגים מ-44 מדינות הגיעו לאל סלבדור על מנת ללמוד על מדיניות אימוץ הביטקוין, בהם נציגים מבנקים מרכזיים של המדינה ומרשויות פיננסיות. אל סלבדור היא המדינה הראשונה שאימצה את הביטקוין כמטבע שהוא הילך חוקי במדינה.

בסדרת הציוצים שלו ציין בוקלה את רשימת המשתתפים המלאה, שכוללת נציגים ממגוון מדינות, רובן מדינות מתפתחות, בהן רואנדה, נפאל, הונדורס, האיטי, סנגל, קונגו, זמביה, ליבריה, מלאווי, בנגלדש, גיאנה, אוגנדה, נמיביה, גאנה, אנגולה, פרגוואי, וגם נציגות מהאזור שלנו, בהן ירדן ומצרים.

בוקלה ציין כי הדיון יעסוק בכלכלה דיגיטלית, שירותי בנקאות לאוכלוסייה חסרת בנק, הרחבת הנגישות לשירותים פיננסיים ואימוץ ביטקוין - יתרונות וחסרונות.

לאל סלבדור, שאימצה את הביטקוין כהילך חוקי, הצטרפה באפריל מדינה נוספת: הרפובליקה המרכז אפריקאית, שאישרה חוק המאפשר מסחר בקריפטו במדינה, ובנוסף הפך את הביטקוין למטבע מוכר כהילך חוקי.

לבוקלה יש תוכניות רבות להצעיד את כלכלת אל סלבדור באמצעות הביטקוין, אך הנפילות בשווקים ובקריפטו מערימות עליהן קשיים. בוקלה תכנן להקים עיר ביטקוין שתתנהל ללא מס על השקעות ועבודה, שתמוקם למרגלות הר געש שיאפשר כריית ביטקוין באמצעות אנרגיה גיאותרמית.

לצורך מימון התוכנית התכוון בוקלה לגייס אג"ח מגובות ביטקוין, אך הנפקת האג"ח נדחתה בשל המצב בשווקים והצניחות בשוק הקריפטו. בשנה האחרונה השקיע בוקלה בביטקוין מכספי המדינה, כאשר לאחר הצניחות בשווי המטבע, סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הפחיתה את דירוג החוב הדולרי של המדינה לרמה של Caa3 - רמה שמייצגת הסתברות גבוהה לחדלות פירעון. בנוסף, אימוץ הביטקוין כאמצעי תשלום באופן נרחב על ידי האוכלוסייה המקומית לא תפס תאוצה, ומרבית השימוש היומיומי בכסף במדינה נעשה עדיין במטבע הדולר.

עוד כתבות

טיפול בטכנולוגיה של אלפא תאו / צילום: יח''צ

חברת הביומד הישראלית אלפא תאו מפתחת טיפול חדשני לסרטן. האם היא תצליח?

עוזי סופר, מנכ"ל אלפא תאו שפיתחה טיפול לסרטן, מספר על המיזוג ל-SPAC ועל הצלחת המוצר ("אפשרנו למטופלים להגיע לטיפול חוזר, בינתיים אף אחד מהם לא הגיע") ● האם היא תוכיח יעילות יוצאת דופן ותשמור על שווי גבוה?

מכונה לייצור סיבים אופטיים וכבלי תקשורת / צילום: Shutterstock

נטפליקס, דיסני ועבודה נוחה מהבית: בפריפריה עדיין מחכים לסיבים האופטיים

פריסת הסיבים האופטיים תגיע עד סוף השנה ל-70% מבתי האב בישראל, אולם נראה כי במרחב הכפרי ייאלצו לחכות עוד כמה שנים בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בכך ● ראשי מועצות טוענים כי בזק מרתיעה את הקבלנים המתחרים בה, ובמשרד התקשורת מתכננים דיון בנושא

בנייה במרכז הארץ. ''אנחנו חייבים להיות אחראים'' / צילום: Shutterstock

מדד תשומות הבנייה מזנק והקונים מבקשים להקדים תשלומים. מה עושות החברות?

מדד תשומות הבנייה הקפיץ את התשלומים על דירות חדשות, ומאות רוכשים מבקשים לפרוס את התשלומים מחדש • מי מאפשר לדחות את התשלומים? מי מגדר את גבוה המדד? ואילו חברות לא מוכנות לבוא כלל לקראת הקונים?

שר השיכון, זאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ייהנו יותר מרוכשי הדירות: רפורמת הדגל של אלקין מחלקת סוכריות לקבלנים

במשרד הבינוי והשיכון הבטיחו "בשורה משמעותית לרוכשי הדירות בישראל", אך השפעת התיקון לחוק המכר שעבר היום בוועדת הכספים מועטת ● כך לצד הנחות בהיקף מצומצם לרוכשי הדירות, התיקון משנה את מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירות לטובת הקבלנים

אייפון / צילום: עינת לברון

15 שנה לאייפון: איפה נמכרים הכי הרבה מכשירים ומה עשתה המניה מאז?

בחודש ינואר בשנת 2007, סטיב ג'ובס הכריז על האייפון הראשון, שהתחיל להימכר ב-29 ביוני 2007 ● כמה אייפונים נמכרו עד כה, כמה אפל הרוויחה לאורך השנים ממכשירי ואיפה נמכרים הכי הרבה מכשירי אייפון? ● שאלות ותשובות

מליאת הכנסת היום / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

73 חוקים חדשים ושיא בח"כים נורבגים: כך נראתה הכנסת שפוזרה במספרים

הכנסת ה-24 פוזרה אחרי שנה ושלושה חודשים בלבד ● מה היה בה? חוק הסדרים חסר תקדים, מפלגה ערבית בקואליציה, שלוש העלאות מסים ורק ראשת מפלגה אחת ● וכמה מחברי הכנסת עשויים להישאר בחוץ?

רובין הוד. בעיגול: מנכ''ל פלטפורמת המסחר, ולד טנב / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

דוח חדש חושף איך קדחת מניות גיימסטופ הביאה את רובין הוד לסף פשיטת רגל

פרקטיקות עסקיות בעייתיות, ניהול סיכונים לא ראוי והעדפה של צמיחה על פני יציבות ● דוח של הוועדה לשירותים פיננסים בבית הנבחרים האמריקאי בחן את אירועי ינואר 2021, וגילה כי שגעת מניית גיימסטופ הקפיצה את הכנסות רובין הוד, אך גם כמעט חיסלה אותה

יאיר לפיד במליאת הכנסת / צילום: רפי קוץ

פיזור הכנסת אושר במליאה: הבחירות יתקיימו ב-1 בנובמבר

חוק מימון מפלגות אושר בהתאם להמלצות הוועדה הציבורית ● בוועדת חוקה אושר חוק הבחירות לכנסת ה-25 שכולל חובת שקיפות לכל פרסום של מפלגה או פרסום המופץ בתשלום, כולל טוקבקים

ג'וני סרוג'י / צילום: אפל

מחיפה לעמק הסיליקון: הישראלי הבכיר באפל מבקר בארץ ומייעץ להייטקיסטים לעתיד איזה מקצוע ללמוד

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא בכיר לטכנולוגיות חומרה של ענקית הטכנולוגיה האמריקאית, מספר לגלובס על ההחלטה להקים מרכז פיתוח ברשות הפלסטינית ● סרוגי התייחס גם לתרומת המרכז של החברה בישראל לפיתוח גרסת הפרימיום של שבב M1 פורץ הדרך: "הצוות הישראלי נגע בכל נקודה, הוא היה קריטי עבורנו" ● וגם: הטיפ שלו למי שרוצה לעבוד בהייטק ● ראיון בלעדי

אהוד ברק / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

לא רק קנאביס: אהוד ברק ימונה ליו"ר משותף בשחל טלרפואה

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר יצטרף ליו"ר יריב אלראי והשניים ינסו להוביל יחד את הצמיחה הגלובלית של שחל, שעוסקת בפתרונות רפואה מרחוק ● ברק עומד גם בראש חברת הקנאביס הרפואי אינטרקיור

גלעד קריב, העבודה אופירה וברקוביץ’, קשת 12, 16.7.21 / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

האם כרבע מבנות ה-12 בישראל עושות בת מצווה בסגנון רפורמי?

ח"כ גלעד קריב טען שרבע מבנות ה-12 בישראל עולות לתורה. בדקנו ● המשרוקית של גלובס

דרור פאר, מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים / צילום: ערן קליגר

איש הנדל"ן שחולם לחנך דור חדש של מתווכים: "הפוליטיקאים מרתיחים את השוק ומייצרים אי ודאות"

דרור פאר, תל אביב, בן 53 ● גרוש פלוס 1 ● מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים ● "אני שואף להקים אקדמיה לתיווך נדל״ן, כדי להקים ולחנך דור חדש של מתווכי נדל״ן - מקצוענים עם מתודת עבודה מדויקת ומוכחת"● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

שיעור העלייה של יתרות החוב במשקי הבית בישראל

תוך 4 שנים: חובות הדיור בישראל זינקו ב־38%

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: עליית מחירי הנדל"ן משפיעה גם על חובות הדיור, שזינקו בשנים האחרונות

יחס תלמידים־מורים וגודל כיתה ממוצעת, חטיבות הביניים, 2019

יחס התלמידים־מורים בישראל זהה ל־OECD, אז למה הכיתות צפופות?

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: בישראל ובמדינות ה־OECD יש יחס תלמידים־מורים זהה, אך הכיתות בישראל הרבה יותר צפופות

הנסיך צ'ארלס / צילום: Shutterstock

אחרי החשיפה בתקשורת, הנסיך צ'ארלס לא יקבל יותר מזוודות מזומנים

ביום ראשון האחרון פורסם ב"סאנדיי טיימס" דיווח לפיו צ'רלס קיבל "תיקים מלאים" ו"מזוודות" בהם היו לא פחות מ-2.5 מיליון ליש"ט במזומן ● כעת עידכן מקור אנונימי בבית המלוכה כי הנוהג ייפסק: "זה היה אז, ועכשיו הדברים יהיו אחרת"

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

רבע ממניות פלייטיקה נמכרו בכ-50% מעל מחיר השוק - אז למה המניה הגיבה בירידה

קרן השקעות זרה שקנתה אשתקד את האתר הפיננסי אינווסטינג מת"א, רכשה חלק ממניות השליטה בחברת הגיימינג תמורת כ-2.2 מיליארד דולר ● בעקבות העסקה מעריכים משקיעים בפלייטיקה כי ירד הסיכוי למכירת החברה כולה ולהצפת ערך קרובה לכלל בעלי המניות

נפתלי בנט בנאומו הערב / צילום: רפי קוץ

בנט הודיע שלא יתמודד בבחירות הקרובות; פיזור הכנסת נדחה לחמישי

בנט הודיע שישאר בתפקידו כרה״מ חלופי ● בנאומו אמר בנט שהוא "משאיר מדינה משגשגת. הממשלה בראשותי הצליחה בשנה מה שממשלות אחרות לא"

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

מאות הסתייגויות הוגשו: מאבק על חוק המטרו מאיים לדחות את פיזור הכנסת

בקואליציה דורשים להכניס את חוק המטרו לרשימת החוקים שיאושרו במליאת הכנסת הערב ומגישות מאות הסתייגויות ● ח"כ אחמד טיבי: "יש לנו אינטרס שהחוק יתעכב עד מחר בחצות ותקנות מסוימות (יו"ש) יפוגו" ● הצעת חוק התפזרות הכנסת עברה להכנה בוועדת הכנסת לקראת קריאה שנייה ושלישית שם גם יוכרע תאריך הבחירות

נפתלי בנט ואיילת שקד / צילום: רפי קוץ

בנט רצה להיות ראש ממשלה בכל מחיר, ושילם על כך. מה תעשה איילת שקד?

אחרי ארבעה ימים של התלבטויות בעקבות בקשת שקד, הכריז בנט שיכהן בממשלה אך לא עוד כיו"ר ימינה ● למרות איתותי האזהרה מסביבתה, שקד בחרה להישאר בממשלה ולהמשיך לפעול בה כל עוד אפשר ● בשלב הזה לא נותרו לה אפשרויות על השולחן: היא נדרשת להכריע בין ימינה או פרישה בדומה לבנט, כשבינה לבינו תהום פעורה

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock

המשבר תפס אותה: ענקית השקעות הקריפטו מסינגפור התמוטטה לחדלות פירעון

קרן הגידור הממוקדת קריפטו Three Arrows Capital (3AC), שנקלעה לבעיות נזילות מוקדם יותר החודש, נכנסה למצב של פירוק וסילוק חוב ● שותפי הקרן Teneo באיי הבתולה הבריטיים מונו לטפל בחובותיה