גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בלי נתיבים בלעדיים: המטרונית בחיפה הפכה למערכת של פשרות

מערכת התחבורה המתקדמת הייתה אמורה להיות פרויקט הדגל של חיפה והקריות • בפועל, זמני הביצוע מתאחרים, חלק מהקווים נפתחים ללא העדפה בתשתיות, והגופים האמונים עליהם לא מפסיקים להתכתש • כעת, במשרד התחבורה עובדים על עדכון התוכניות

המטרונית בחיפה / צילום: שלומי יוסף
המטרונית בחיפה / צילום: שלומי יוסף

האם מערכת התחבורה המתקדמת שהוקמה בחיפה ובקריות נהפכת למערכת של פשרות? מסקירה של מספר קווים בעיר, נראה שהתשובה היא כן.

ביום שישי האחרון, באיחור של שנה מתאריך היעד המקורי, נפתחה מטרונית קו 4 לתנועת נוסעים. היא נעה ממרכזית הקריות עד למרכזית המפרץ, על ציר המטרונית שהיה פעיל עוד קודם. לאחר מכן היא נכנסת למנהרות הכרמל ומשם לגרנד קניון ושוב למנהרות הכרמל עד למרכז הקונגרסים, קניון חיפה והתחנה המרכזית בחוף הכרמל.

במקטע האחרון ממרכזית המפרץ דרומה, המטרונית מחליפה אוטובוס שכבר ביצע קודם לכן את המסלול דרך המנהרות - קו 101 שבוטל. במקטע זה אין העדפה בתשתיות, ובמנהרות הכרמל לא סומן נת"צ. זאת, משום שבמשרד התחבורה לא צופים עומסים בכביש האגרה ולכן לעמדתם האוטובוסים לא צריכים נתיב בלעדי. בשמונת החודשים הקרובים גם לא תהיה למטרונית העדפה ברמזורים ועדיין לא ברור כיצד היא תיפעל מבלי להקצות לה תשתית בלעדית.

 

במשרד התחבורה מזכירים שגם המטרונית שנפתחה בשנת 2013 פעלה תחילה ללא העדפה ברמזורים וכי למרות העיכובים הם מעדיפים להפעיל את המטרונית ולהמשיך את השיפורים בהמשך. ואולם, בעשור שחלף מצופה היה ממשרד התחבורה להציג קפיצה בדרך שבה הוא פותח פרויקטים לרווחת ציבור הנוסעים בתחבורה הציבורית.

קווים נוספים נקלעו לעיכובים רבים

קו 4 צפוי לענות על ביקושים רבים ולחבר בין גוש הקריות לדרום העיר חיפה בדרך מהירה, ויש לכך יתרונות רבים. מנגד, כאמור, המערכת להסעת המונים תופעל בחיפה ללא העדפה בחלק מהתוואי ובאיחור רב. על כן גורמים בענף התחבורה תוהים מה ביצעה חברת חוצה ישראל מאז קיבלה את הפרויקט לידיה, לפני כשנה וחצי, אם זה התוצר הסופי שהתקבל.

בחברה, מצידם, טוענים כי עבדו על תכנון מפורט בחודשים האחרונים, וכי עד למחצית השנה הבאה תיפתח בחלק מסוים במקטע פנייה בלעדית למטרונית כדי לקצר את זמני הנסיעה. כמו כן, בנוסף לשדרוג אותה הצומת, יתווספו רציפים ושבילי אופניים.

גם קו 5 נקלע למסכת עיכובים. הקו אמור היה להיפתח בסוף שנת 2020, נדחה לסוף שנת 2021, לאחר מכן לחודש אפריל ואז שוב נדחה. הקו יחבר בין צומת יגור דרך ציר בר-יהודה בנשר, ועד לשכונת הדר בחיפה. הפרויקט הועבר לפני כשנה וחצי לחברת נתיבי ישראל - תחילה אמרו בחברה שהפרויקט הועבר כבר לחברת נתיבי איילון שאמונה על האחזקה שלו, ולאחר מכן תיקנו כי הפרויקט עדיין בשלב תכנון הרמזורים.

מתוך 13 תוכניות הקו, ארבע בלבד אושרו, והיתר בשלבי אישור שונים של משרד התחבורה והמשטרה. כל זאת, בזמן שהתשתיות עומדות מוכנות והאוטובוסים שלצידן - עומדים בפקק. גם הקו הזה יפתח ללא העדפה ברמזורים, למעט מקטע שמשמש גם את קו 3 הפעיל היום. הקו צפוי להיפתח בחודש ספטמבר ורק בשנה הבאה תתווסף העדפה ברמזורים. התקציב לפרויקט זה עומד על כ-407 מיליון שקל.

גם בכל יתר הקווים שתוכננו חלים עיכובים. הפעלתה המלאה של המטרונית לעכו מצומת כורדני נתקלה בהחלטת פקיד היערות בחודש ספטמבר, שלא לאשר כריתתם של 121 עצים לאורך התוואי. מכך, נולד הצורך בתכנון מחדש, ועיכובים שונים נרשמו גם ביתר מקטעי הפרויקט שצפוי להבשיל בשנת 2025. עיכובים חלים גם בהארכת המטרונית לטירת הכרמל שצפויה להבשיל לפי חברת חוצה ישראל בשנת 2026.

ציר קריטי נוסף של המטרונית שנקלע לעיכובים, ולא ברור אם ומתי תבשיל בנייתו, הוא ציר רכס הכרמל. הציר תוכנן לעבור על נתיב העדפה בלעדי מסטלה מאריס (הנקודה הנמוכה ביותר של הכרמל) ועד לאוניברסיטת חיפה, דרך מרכז הכרמל ומרכז חורב שבו הנת"צ אמור היה להסתיים.

אולם, בעיריית חיפה מסרבים לביצוע התוואי עד שיגיעו להסכמות עם משרד התחבורה על ירידות משכונות הבלון שעל הכרמל לציר החוף דרך הוואדיות. זאת, כדי להפחית את הביקושים לנסיעתם של כלי רכב פרטיים על ציר הרכס ומטעמים בטיחותיים. וכך, משתמשי התחבורה הציבורית יאלצו להמתין עד לגיבוש פתרונות לנוסעי הרכב הפרטי.

הגופים מתכתשים והנוסעים יצטרכו להמתין

עד לפני שנה וחצי, תכנון וביצוע קווי המטרונית היו באחריות חברת יפה נוף העירונית בחיפה. שרת התחבורה הקודמת, מירי רגב, החליטה להפקיע מהחברה את כל הפרויקטים שמשרד התחבורה מתקצב והמשרד האשים את החברה העירונית בגרירת רגליים בביצוע העברה זו.

בחברה טענו כי גורמי משרד התחבורה לא נאותו להיפגש איתם כדי לבצע העברה מסודרת של הפרויקטים. ברקע הדברים, כנגד שרת התחבורה נטען כי בהפקעת הפרויקטים מהחברה עמדו שיקולים פוליטיים, ובמשרד התחבורה טענו לחוסר שיתוף פעולה של החברה ושל ראשת העיר עינת קליש־רותם.

בכל אופן, בעוד הגופים מתכתשים, כמעט בכל הפרויקטים נרשמו עיכובים, הן בשל העברת המקל והן בשל העברת ההתקשרויות מול גורמים שונים. הסבר נוסף לעיכובים הוא מגפת הקורונה שהשפיעה על ענף התשתיות.

בכל הנוגע לקווי המטרונית: חלק מהפרויקטים הועברו לביצועה של חברת חוצה ישראל וחלקם לביצועה של חברת נתיבי ישראל. לאחר העבודות הפרויקטים יועברו לאחזקה של חברת נתיבי איילון.

המטרונית עומדת לבחינה מחודשת

המטרונית, שנחשבת לסיפור הצלחה יחסית למערכות התחבורה הציבורית בישראל, היא מערכת של אוטובוסים רבי קיבולת שנעים על מסלול ייעודי ונהנים מהעדפה ברמזורים. הקיבולת של המטרונית נמוכה יותר מזו של רכבת קלה אך גבוהה יותר מזו של האוטובוסים העירוניים.

היא הופעלה לראשונה בשנות ה-70 ונחשבת למערכת קלה וזולה יותר להקמה מזו של הרכבת הקלה. בשנת 2015 פרסם משרד התחבורה תוכנית אסטרטגית למטרופולין ונקבע אז שעד לשנת 2025 כל קווי המטרונית יופעלו בנוסף לרכבת קלה בין חיפה לנצרת. בהמשך, התכניות דיברו על הפעלת מטרוניות נוספות מנווה שאנן בחיפה לרכס הכרמל, ומעראבה וסחנין לקרית אתא ולכרמיאל וכן רכבת קלה על כביש 22.

כעת, עובדים במשרד התחבורה על עדכון ושינוי התוכניות. במסגרת הבדיקות שבוצעו עולה שקיבולת המטרונית בציר ההסתדרות בכביש 4 כבר מגיע לרף העליון - 3,800 נוסעים בשעת השיא לכיוון. בשעות אלו חולפים 40 אוטובוסים במקטע וההרחבה שתתאפשר תהיה לכ-43 אוטובוסים כדי לא לפגוע במרווח שבין המטרוניות ובהעדפה ברמזורים. לכן, פתרון המטרוניות במקטע זה צפוי לעמוד לבחינה מחודשת.

למקטעים בהם התנועה משותפת לרכב פרטי ולמטרונית אין ניסיון רב בישראל. הצלחה או כישלון של שילוב זה צפוי להשפיע גם על פרויקטים עתידיים.

עוד כתבות

הרפורמה מתכווצת. כמה ישלמו הרוכשים?

בדקה ה-90: הרפורמה המובטחת במדד תשומות הבנייה מתכווצת. כמה ישלמו הרוכשים?

ועדת הכספים אישרה הבוקר תיקון לחוק המכר, שכולל הצמדה של רק 40% ממחיר דירה חדשה לרכיב הבנייה במדד • המשמעות: ההוזלה שהבטיח לקדם שר הבינוי והשיכון זאב אלקין מצטמצמת, ורוכשי הדירות יפסידו אלפי שקלים שהובטחו להם

נשים מהחברה החרדית בחברת הייטק. בשנים האחרונות חלה עלייה בביקוש להשתתפות בתוכנית / צילום: Reuters, Darren Whiteside

ללא צורך בתעודת בגרות: התוכנית שמשלבת נשים חרדיות בעולם ההייטק צוברת תאוצה

בחברה החרדית הביקוש למקצועות ההוראה מצוי בעודף ובשנים האחרונות יותר נשים עוברות להייטק ● בשל כך, הוקמה תוכנית הסבה לנשים חרדיות המשלבת לימודי הנדסה בסמינרים להוראה, ונשענת על מודל מעניין: במקום זכאות לבגרות מלאה, הן עושות בגרות רק במתמטיקה, באנגלית ובעברית

אילוסטרציה / צילום: שלומי יוסף

הסבתא שנלחמה בנכדים שרימו אותה וזכתה

סבתא יהודיה בת 95 מאוהיו נדהמה לגלות שנכדיה ביצעו מאות העברות כספיות בסך של 80 מיליון דולר מהונה, כאשר מרביתן הניבו לה הפסדים בסכום של מיליונים, ותבעה את נכדיה במוסד בוררות ● הבורר פסק כי נכדיה וכן בית ההשקעות בו הועסקו ביצעו עבירות של מרמה, מצג שווא, הפרה של חובת הנאמנות, וכן "הונאת קשישים"

ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ת"א ננעלה בירידות קלות; קבוצת דלק ואורמת זינקו, דסק"ש נסקה ב-10%

מדד ת"א 35 ננעל בדומה לרמת הפתיחה, ת"א 125 השיל 0.1%, ת"א 90 נחלש ב-0.5% ● ירידות באירופה, מגמה מעורבת בוול סטריט ● הדולר מתחזק, הנפט בעלייה קלה

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

רבע ממניות פלייטיקה נמכרו בכ-50% מעל מחיר השוק - אז למה המניה הגיבה בירידה

קרן השקעות זרה שקנתה אשתקד את האתר הפיננסי אינווסטינג מת"א, רכשה חלק ממניות השליטה בחברת הגיימינג תמורת כ-2.2 מיליארד דולר ● בעקבות העסקה מעריכים משקיעים בפלייטיקה כי ירד הסיכוי למכירת החברה כולה ולהצפת ערך קרובה לכלל בעלי המניות

נפתלי בנט ואיילת שקד / צילום: רפי קוץ

בנט רצה להיות ראש ממשלה בכל מחיר, ושילם על כך. מה תעשה איילת שקד?

אחרי ארבעה ימים של התלבטויות בעקבות בקשת שקד, הכריז בנט שיכהן בממשלה אך לא עוד כיו"ר ימינה ● למרות איתותי האזהרה מסביבתה, שקד בחרה להישאר בממשלה ולהמשיך לפעול בה כל עוד אפשר ● בשלב הזה לא נותרו לה אפשרויות על השולחן: היא נדרשת להכריע בין ימינה או פרישה בדומה לבנט, כשבינה לבינו תהום פעורה

אהוד ברק / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

לא רק קנאביס: אהוד ברק ימונה ליו"ר משותף בשחל טלרפואה

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר יצטרף ליו"ר יריב אלראי והשניים ינסו להוביל יחד את הצמיחה הגלובלית של שחל, שעוסקת בפתרונות רפואה מרחוק ● ברק עומד גם בראש חברת הקנאביס הרפואי אינטרקיור

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, Christopher Penler

נעילה מעורבת בוול סטריט אחרי יום הפכפך; חברות הקרוזים התרסקו

תשואות האג"ח של ממשל ארה"ב נפלו ● פאגאיה הישראלית מחקה מעל 65% מאז שהצטרפה לנאסד"ק בשבוע שעבר ● נעילה שלילית בבורסות אירופה ● מחירי הנפט ירדו ב-2% ● האינפלציה בספרד הגיעה ביוני לקצב שנתי של 10.2%, מעל התחזיות ● לאחר אומדן סופי של התמ"ג, הכלכלה האמריקאית התכווצה ב-1.6% ברבעון הראשון

שר השיכון, זאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ייהנו יותר מרוכשי הדירות: רפורמת הדגל של אלקין מחלקת סוכריות לקבלנים

במשרד הבינוי והשיכון הבטיחו "בשורה משמעותית לרוכשי הדירות בישראל", אך השפעת התיקון לחוק המכר שעבר היום בוועדת הכספים מועטת ● כך לצד הנחות בהיקף מצומצם לרוכשי הדירות, התיקון משנה את מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירות לטובת הקבלנים

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

המדד שקפץ ב-36% והאפיק הסולידי שאכזב: כך נראתה המחצית הראשונה בבורסה בת״א

הסערה בשווקים הובילה לירידות חדות במניות השורה השנייה ובאג"ח הממשלתיות ● מניות הנפט והגז זינקו, הנדל"ן והבנקים נסוגו וגל ההנפקות נבלם ● עלייה משמעותית במחזורי המסחר בתל אביב

מכונה לייצור סיבים אופטיים וכבלי תקשורת / צילום: Shutterstock

נטפליקס, דיסני ועבודה נוחה מהבית: בפריפריה עדיין מחכים לסיבים האופטיים

פריסת הסיבים האופטיים תגיע עד סוף השנה ל-70% מבתי האב בישראל, אולם נראה כי במרחב הכפרי ייאלצו לחכות עוד כמה שנים בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בכך ● ראשי מועצות טוענים כי בזק מרתיעה את הקבלנים המתחרים בה, ובמשרד התקשורת מתכננים דיון בנושא

אבי זינגר, מנכ''ל ובעלים בן & ג'ריס ישראל / צילום: אלי דסה

כולל יהודה ושומרון: בן אנד ג'ריס תמשיך למכור גלידה בכל רחבי ישראל

בהסדר שנחתם עם חברת יוניליוור העולמית הוסכם כי בן אנד ג'ריס הישראלית תמשיך לייצר ולמכור גלידה בכל רחבי ישראל כולל ביהודה ושומרון ● בכך מסתיימת הסערה שהחלה לפני שנה סביב חברת הגלידות

ירידות שערים בבורסות אירופה / צילום: Shutterstock, Blue Planet Studio

ירידות חדות באירופה ובחוזים העתידיים בוול סטריט; הביטקוין צונח ל-19 אלף דולר

ירידות של יותר מ-2% בבורסות אירופה המרכזיות ● מדד ניקיי בטוקיו ירד ב-1.6%, הונג קונג גם נסוגה ואילו בסין המדדים טיפסו לאחר שיפור במדד מנהלי הרכש ● תשואות האג"ח של ממשל ארה"ב יורדות, החוזים העתידיים נסוגים בעד 1.5%

זהות המעסיק ותדמיתו נושאים על גבם את עיקר ערך המותג של עובדים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

תגידו מי המעסיק שלכם, ונדע מה הערך שלכם בשוק העבודה

הארגון ומיצובו בשוק חשובים להצלחה בקריירה יותר מהעובד, מכישוריו, התפקיד שהוא ממלא, ומהמגזר שבו הוא מועסק

משרדי חברת ארנסט ויאנג / צילום: Shutterstock

ארנסט ויאנג נקנסה ב-100 מיליון דולר בעקבות חקירה על זיופים בבחינות אתיקה

החברה, אחת מארבע פירמות ראיית החשבון הגדולות בעולם, הואשמה בהטעיית סוכנויות רגולציה לגבי דוח מיוני 2019 על התנהגות פסולה במבחנים

דרור בין, מנכ''ל רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשות החדשנות: "לא להעביר את הרשות למשרד המדע לפני הבחירות"

במסגרת ההסכמים הקואליציוניים להקמת הממשלה ה-36, הוחלט להעביר את רשות החדשנות ממשרד הכלכלה למשרד המדע ● אלא שהממשלה לא השלימה את שינויי החקיקה הדרושים וכעת רוצה לאשר אותם רגע לפני הבחירות

נתב''ג בחודש מאי. המצב רק החריף מאז / צילום: שלומי יוסף

לקראת העומס הצפוי בנתב"ג: נקודת שירות לצ'ק אין מוקדם תיפתח בנמל התעופה בחיפה

רשות שדות התעופה מקדימה תרופה למכת העומסים הצפויים בנתב"ג בעונת הקיץ, ומתכננת להקים נקודות שירות לצ'ק אין יום לפני הטיסה ● התשתיות לפתיחת נקודות השירות במספר מוקדים בארץ מוכנה, אלא שמחסור בכוח אדם מונע זאת ● ח"כ אייכלר: "התורים בנתב"ג הם רמיסה של הכבוד האנושי. נמל התעופה של ישראל מתנהל כמו מדינת עולם שלישי"

דרור פאר, מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים / צילום: ערן קליגר

איש הנדל"ן שחולם לחנך דור חדש של מתווכים: "הפוליטיקאים מרתיחים את השוק ומייצרים אי ודאות"

דרור פאר, תל אביב, בן 53 ● גרוש פלוס 1 ● מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים ● "אני שואף להקים אקדמיה לתיווך נדל״ן, כדי להקים ולחנך דור חדש של מתווכי נדל״ן - מקצוענים עם מתודת עבודה מדויקת ומוכחת"● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

השופטת תמר בר־אשר / צילום: אתר הרשות השופטת

השופטת איימה לזכות נאשם בעבירות נשק בגלל קושי בתיאום תאריכי דיונים

שופטת בית המשפט המחוזי תמר בר אשר איימה על הפרקליטות במחיקת הליך וזיכוי חשוד בעבירת נשק בגלל בעיות הנוגעות לתיאום דיונים בתיק ● זו לא הפעם הראשונה שהשופטת מתנהלת באופן תמוה

מליאת הכנסת היום / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

73 חוקים חדשים ושיא בח"כים נורבגים: כך נראתה הכנסת שפוזרה במספרים

הכנסת ה-24 פוזרה אחרי שנה ושלושה חודשים בלבד ● מה היה בה? חוק הסדרים חסר תקדים, מפלגה ערבית בקואליציה, שלוש העלאות מסים ורק ראשת מפלגה אחת ● וכמה מחברי הכנסת עשויים להישאר בחוץ?