גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החוקר שמזהיר מנהיגים: שינויים פוליטיים מדרדרים את בריאות הציבור

מקריסת הגוש הקומוניסטי ועד המשבר הפיננסי של 2008 - פרופ' מרטין מקי, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת לונדון, מסביר בראיון לגלובס את הקשר בין תהליכי שינוי פוליטיים וחברתיים במדינות לתוחלת החיים ולתחלואה ● ויש לו גם מסקנות איך אפשר להתגבר על זה

קריסת חומת ברלין השפיעה באופן שונה על מדינות הגוש הקומוניסטי / צילום: Reuters, Stringer Germany
קריסת חומת ברלין השפיעה באופן שונה על מדינות הגוש הקומוניסטי / צילום: Reuters, Stringer Germany

אם יום אחד המערכת הפוליטית בישראל תקרוס, מה יעלה בגורל מערכת הבריאות שלה? האם היא חזקה מספיק? ומה יקרה למערכות הבריאות בצפון קוריאה, ברוסיה או במדינה מערבית במקרה שהשלטון ייפול? השאלות האלה הן לב המחקר של פרופ' מרטין מקי הבריטי, מהמחלקה לבריאות הציבור של בית הספר להיגיינה ורפואה טרופית של אוניברסיטת לונדון, מהמוסדות המוערכים בתחומי המחלות הזיהומיות ובריאות הציבור.

"כחוקר במכון לרפואה זיהומית וטרופית, טיילתי לא מעט בעולם והתעניינתי מאוד במדינות אחרות", הוא מספר בראיון לגלובס כיצד הגיע לתחום ההתמחות שלו. "הייתי גם אחראי על קשרי החוץ של המכון. ב-1989 נפלה חומת ברלין ופתאום האחריות שלי גדלה. עבדתי בהונגריה, בצ'כיה ובפולין, באוקראינה ובסופו של דבר גם ברוסיה במשך כ-30 שנה.

"אולי העניין שלי במדינות שעוברות משבר נובע מכך שגדלתי בצפון אירלנד. גם בסרייבו שהיתי בתקופת הכיבוש שלה".

דיברנו עם פרופ' מקי לקראת השתתפותו בכנס השנתי של המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, שנערך בחודש שעבר בתל אביב ופורסמו במסגרתו מחקרים בתמיכת המכון.

ירידה בתוחלת החיים

בזמן שמקי ניסה לבנות קשרים דיפלומטיים-מדעיים-רפואיים עם מדינות הגוש הקומוניסטי, הן קרסו לנגד עיניו, בתוך כמה חודשים. "זה לא חריג", הוא אומר. "כששינויים פוליטיים מתחילים להתרחש, זה קורה בדרך כלל על רקע תהליכים שכבר החלו לבעבע מתחת לפני השטח". לכן, לדבריו, מה שקרה בגוש הסובייטי צריך להיות שיעור לכל מדינה שמנסה להיערך לשינויים שעלולים לקרות בה. "לדוגמה, צפון קוריאה. ברור שהנתק שלה מהעולם הוא לא בר קיימא. הם צריכים להכין את עצמם ליום שבו זה ייגמר, בבת אחת. הם חייבים להיערך מבחינה בריאותית".

להיערך למה? "העבודה המחקרית שלנו הראתה שבכל המדינות שהיו חלק מהגוש הסובייטי, היכן שהשינוי החברתי-כלכלי-פוליטי התרחש הכי מהר אחרי שהשלטון הסובייטי נסוג, שם הייתה הירידה המהירה ביותר בתוחלת החיים. הייתה שם מצד אחד קריסה של השירותים הרפואיים ומצד שני הרבה אלכוהול לא איכותי ולא מבוקר, תחלופה מהירה במקומות עבודה. גורמי מוות בולטים נוספים היו אלימות ופציעות.

 

"מזל של המדינות המוסלמיות הסובייטיות לשעבר היה שהם לא הרבו בשתיית אלכוהול, וספציפית לא האלכוהול הגרוע שנפוץ במדינות סובייטיות אחרות. מאוחר יותר, מדינות שהחליטו להצטרף לאיחוד האירופי החלו להכין את עצמן לקבלת התקנים של האיחוד, וזה שיפר מאוד את מצבן. הן החלו לפתח שירותי ביטוח ממשלתיים, הקצו תקציב גבוה יותר לבריאות, בגישה יותר מודרנית, ואז גם הגיעו תקציבים מהאיחוד עצמו. בהדרגה התחילו להיכנס למדינות האלה יותר ירקות ופירות טריים, בעקבות שיפור קשרי המסחר עם העולם.

בבלארוס, שבה השינוי היה פחות מהיר, גם קריסת שירותי הבריאות נמנעה. במקרים כאלה מערכות הבריאות החזיקו מעמד תוך כדי התהליך, וכך גם שוק העבודה. התחושה הייתה שהאדמה לא נשמטה מתחת לרגלי התושבים.

ברוסיה עצמה, אומר מקי, "השוק הפך פרטי אפילו מהר יותר מאשר במדינות השכנות, וזה גרם לקריסה של כל השירותים. המחקרים שלנו זכו לביקורת מגורמים שנהנו מההפרטה, אבל הראינו זאת שוב ושוב. במקומות שבהם השינוי היה מהיר, אף אחד לא לקח את הזמן הדרוש לבנות מחדש את מוסדות המדינה.

"הרי עם כל מה שאפשר לומר על המשטר הסובייטי, בכל זאת הייתה להם מערכת רפואית ממוסדת. כשזה קרס הם איבדו הכול, זה נראה כמו המערב הפרוע, לא הייתה בריאות בכלל".

המגבלות של יוזמות פרטיות

ניסיונות המערב להתערב בשיקום מדינות הגוש הסובייטי נכשלו לעתים כישלון חרוץ, למרות הכוונות הטובות, טוען מקי. "מדינות מערב אירופה ניסו לשכפל במדינות המתפרקות את מערכת הבריאות שלהם ולא הביאו בחשבון, לדוגמה, את השוני בהכשרות ובחלוקת התפקידים בין רופאות, אחים וחוקרים. כמו כן, לפעמים מדינות שהיו מבודדות מהעולם פיתחו מדע משלהן. ניסיונות להטמיע שיטות רפואיות קיימות התגלו כמשימה כמעט בלתי אפשרית בהיעדר הכשרה בסיסית בתפעול שלהן.

פרופ' מרטין מקי / צילום: תמונה פרטית

במערב גם לא ידעו כיצד לחבר את השיטות הרפואיות שהם רצו לעזור להטמיע לגוף הידע הסובייטי, ולא הכירו מספיק את גורמי התחלואה הייחודיים למדינות הגוש, כך שפרוטוקול האבחון והטיפול שהציעו לא התאים.

מקי מספר שברפואה הסובייטית היו מקובלים מגוון של טיפולים אלטרנטיביים כמו טבילה במעיינות או באגמים מסוימים. "למשטר היה נוח להמשיך לרשום אותם כאשר המשאבים לטיפולים אחרים, בעיקר טיפולים מיובאים, הלכו ופחתו. כשנבנו מערכות הבריאות מחדש, לא היה ברור מה המעמד של הטיפולים הללו. הרפואה המערבית לא הכירה אותם, השלטונות החדשים לא רצו לממן אותם, אבל הרופאים רצו לרשום אותם והחולים רצו לקבל אותם.

"לעומת אתגרים אחרים שיכולים להיפתר או להשתפר באמצעות פרויקטים הנובעים מיוזמה חופשית, המתוגמלת בשווקים חופשיים דווקא בזמן של שינוי והזדמנויות, מערכת בריאות חייבת להיות מתוכללת על ידי המדינה או החברה כולה, ולכן לא יכולה לצוץ יש מאין באמצעות יוזמה חופשית, אפילו של אנשים שבטוחים שיש להם את הידע ופתרון הקסם. לכן זה אחד התחומים שסובלים בצורה המשמעותית ביותר בתקופות של שינויים".

האם השכלה וחופש מידע נמצאים בקורלציה עם בריאות?

"השכלה בוודאות כן. לגבי חופש מידע, הגיוני לחשוב שכן אבל יש מדינות שאין בהן חופש פוליטי מלא ובכל זאת הן משקיעות מספיק בבריאות ומצליחות לחפות על כך, למשל בהונגריה".

מקי בחן את הממצאים שלו ממחקר הגוש הסובייטי גם בהשוואה למשבר הפיננסי של 2007-2008 בארה"ב. "נסיגת מדינת הרווחה השאירה את הציבור האמריקאי בתחושה שהוא יכול לקרוס כלכלית, ולכן גם בריאותית, בכל רגע. כשאנשים חווים אי-ודאות דרמטית, מאבדים את מקום העבודה שלהם ואת כספם ולא יודעים מה יקרה בעתיד, יש הרעה בבריאות. בכל מדינה זה מתבטא באופן שונה. אם ברוסיה אלכוהול זול אולי ביטא את הבעיה, בארה"ב היו אלה האופיאטים. במדינות נורדיות, שבהן רשתות ההצלה של מדינת הרווחה הן חזקות, לא רואים את זה - לא את העלייה בשיעור ההתאבדויות ולא בשחיקה של הבריאות הכללית. אפשר לשבור את הקשר הזה".

"אנשים אומרים שהסגר הרג יותר אנשים מהמחלה, וזה לגמרי לא נכון"

גם במדינות יציבות עם מערכת בריאות ממשלתית חזקה לא הכול מושלם, כפי שמעיד פרופ' מקי, שהפך למבקר חריף של מדינות הקורונה בבריטניה. "אני חושב שפטריוטיות היא מפלטו של הנבל וזה בסדר לאתגר גם את המתרחש במדינה שלך, ולצערי נאלצתי לעשות זאת פעמים רבות במגפה", הוא אומר.

"אם נתחיל בדברים הטובים, לשמחתנו בריטניה, כמו רוב המדינות, כן העמידה מערכת תמיכה כלכלית כלשהי לאזרחים ולא נתנה את תחושת הפגיעות שאפיינה את המשבר הכלכלי בארה"ב. ראינו שהסגרים היו קשים מאוד לאנשים, אבל שיעורי ההתאבדויות ירדו במהלכם ולא עלו מעבר לממוצע הרב-שנתי כשהסתיימו. אנשים אומרים 'הסגר הרג יותר אנשים מהמחלה', וזה לגמרי לא נכון.

"כמובן, היו השלכות נפשיות לסגר, אבל ההשלכות, גם הנפשיות, של המגפה עצמה היו גדולות יותר. יש לנו אלפי יתומי קוביד בבריטניה, ואפילו אחד כזה בבית ספר יוצר מועקה גדולה מאוד אצל כל הילדים בסביבתו.

"המקום שבו נכשלנו הוא המנהיגות. ראש הממשלה שלנו לא לקח את הקורונה מספיק ברצינות בהתחלה, והייתה לו ממשלה שמונתה רק כדי להיות נאמנה לו. הם היו עסוקים בברקזיט ולא היה להם קשב ניהולי למגפה. ההחלטות שהתקבלו היו פוליטיות, בלי הבנה של המתרחש ברמה הבריאותית. הפוליטיקאים לא דיברו עם הרופאים, המדענים, מנהלי בתי האבות".

וזה השתנה עם התקדמות המגפה?
"לא ממש. היום הממשלה אומרת 'זה נגמר', אבל יש לנו עדיין בממוצע כמעט 200 מתים ביום. לא מדברים על זה. אין שום מגבלות. מערכת הבריאות קורסת באיטיות. לונג קוביד היא בעיה קשה שאין לה כרגע טיפול, והיא פוגעת ב-2.4% מהחולים. זה עומד להיות אתגר קשה מאוד, שידרוש צוותים בין תחומיים שאין לנו, אחרי שה-NHS, קופת החולים הממשלתית, הורעבה תקציבית במשך עשור. אחרי הברקזיט הפסיקו להגיע רופאים ואחיות מאירופה ואנחנו במצוקת כוח אדם. הברקזיט היה טעות קטסטרופלית".

אם אתה היית מקבל ההחלטות בבריטניה עכשיו, מה היית עושה?
"אוי אלוהים, אנחנו בכזה בלגן. הייתי אומר, אל תחגגו עדיין. אין צורך לסגור כלום, אבל אנשים מסוימים צריכים להמשיך לעטות מסכות. הייתי אומר תשתדלו להישאר בחוץ. אפשר לעשות המון עם אוורור, פילטר בכל כיתה.

"כל הזמן אנחנו שומעים 'בית הספר הוא לא וקטור של המגפה', ואני אומר, יש הבדל בין להגיד שילדים צריכים להיות בבית ספר כמעט בכל מחיר לבין לומר שזה לא וקטור למגפה. שמים על השקר הזה כל כך הרבה דגש, שמאבדים את היכולת לנהל בית ספר בטוח ככל האפשר".

הדעות הללו הפכו אותו לא פופולרי בחוגים מסוימים בבריטניה. "כשחליתי בעצמי בקוביד, היו אנשים בטוויטר שצחקו עליי. קבוצה מאוד לא נעימה, אולי בכלל לא של בריטים אלא כל מיני טראמפיסטים אמריקאים ופוטיניסטים רוסים. מבחינתם זלנסקי נאצי, והמחלה שלי זה דבר מצחיק. כן, היו אנשים שהערכתי עד הקורונה, ומאז הם עשו כמה דברים מאוד מטופשים".

מרטין מקי

אישי: בן 65, יליד בלפסט, נשוי ואב לשתיים
מקצועי: למד רפואה באוניברסיטת המלכה בבלפסט עם התמחות ברפואה פנימית בבית החולים העירוני של בלפסט ובבית החולים ויקטוריה. מ-1985 עוסק בבריאות הציבור. כיום הוא מרצה לבריאות הציבור בבית הספר להיגיינה ומחלות טרופיות באוניברסיטת לונדון. הקים את המכון האירופי לבריאותן של חברות בשינוי, יחד עם ארגון הבריאות העולמי.
עוד משהו: כתב כ-50 ספרים, אחד מהם עסק בטקטיקות שבהן משתמשות חברות טבק כדי לטרפד חקיקה להגבלת עישון

עוד כתבות

חצי שעה של השראה. עם עו''ד דני גבע / צילום: איל יצהר, מנחם רייס

עורך הדין שמנהל 150 שותפים: ״מגדירים עקרונות ברזל - וביתר מתגמשים״

עו"ד דני גבע הוא השותף הבכיר במיתר, משרד עורכי הדין הגדול בישראל, עם 700 עובדים, מתוכם 150 שותפים ● איך מקבלים החלטות עם כל כך הרבה פרטנרים, איך מטפלים בהתנגדויות מבפנים ואיך מנהלים משא ומתן בסביבה מלאת אגו

אוסטין.  הבתים רחבי ידיים, אבל התחבורה הציבורית  לא טובה / צילום: Shutterstock

עליה של 15% במחיר בית ממוצע בארה"ב: מכירות בתים קיימים הגיעו במאי לשיא של 407,600 דולר

מכירות הבתים יורדות ב-3.4% משום שהריבית על המשכנתה מטפסת

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock, 1maksim1

האש שבוערת מתחת להתמוטטות הקריפטו

הקריסה של מטבעות קריפטו קרתה לאחר יצירה פרועה של כסף דיגיטלי חדש, משהו שאף פעם לא הסתיים בטוב בעולם המסורתי

נטפליקס נגד דיסני פלוס / צילום: Shutterstock, Ivan Marc

נטפליקס מול דיסני פלוס: בדקנו איזה שירות סטרימינג עדיף בישראל

דיסני פלוס הגיע לארץ, ועכשיו לשירות הסטרימינג המבוסס והמצליח נטפליקס יש מתחרה חדש וחזק שמנסה להשתלט על השוק המקומי ● למי מהם יש איכות צפייה טובה יותר, מה המחיר האטרקטיבי יותר ואיפה יש יותר תכנים? ● גלובס עושה סדר

מטבעות דיגיטליים. כללים לדיווח נכון של רווחים והפסדים / אילוסטרציה: Shutterstock

איך מחשבים את המס על הביטקוין, איך משלמים אותו, ומה עושים כשיש הפסדים - מדריך מיסוי קריפטו

האם ניתן לקזז הפסדים מהשנה עם הרווחים מ-2021? כיצד מוודאים העברה מסודרת של כספים לחשבון בנק ישראלי ואיך פועל מיסוי הקריפטו ● גלובס יחד עם רו"ח  גיא רשטיק עושים סדר

ברוסקטה עם שכבת שומן בקר קצוץ ותמרים ב''תרצה'' / צילום: חיים יוסף

6 ברוסקטות משובחות עם כוס יין - בפחות מ-100 שקל

הברוסקטה, הדבר הכי נכון לעונה ולתקופה: לחם קלוי עם ירקות וגבינות, עם מוח מתובל בעמבה, עם שרימפס בחמאה, וגם קיגל בנוסח בני ברק ● ואפילו במחיר סביר, שלא כמקובל במקומותינו

ביטקוין / צילום: Shutterstock

ניתוח טכני: עידן התמימות, גרסת מטבעות הקריפטו

אחרי עשרות שנים בשוק ההון אני עדיין נדהם מתכונה המשותפת לרבים מהמשקיעים - הרצון הבלתי נשלט להתעשר במהירות ● כיום הביטקוין מסמל את כל מה שעקום בתפיסת המשקיעים החדשים

מימין לשמאל: לו פל, ד''ר ארז און , לין פל, ד''ר אורי גייגר וקרן גייגר / צילום: ילנית סולומונוביץ חבוט

הגיוס המשולש של ד"ר אורי גייגר, מייסד אקסלמד

וגם: מוצ'ילרו בהווה, סטודנט לעתיד? ● מיליון דולר בהפתעה ● מצנח הזהב ● וחדשות טובות ● אירועים ומינויים 

בשבת התקיימו הפגנות רבות נגד הפסיקה הצפויה ברחבי ארה''ב, בתמונה מדובר בהפגנה בלוס אנג'לס / צילום: Associated Press, Noah Berger

השלכות של מניעת הפלות בארה"ב: חיי עוני, צניחה בתמ"ג וירידה בהשתתפות נשים בכוח העבודה

כחודש וחצי לאחר הסערה שגרמה הדלפת הטיוטה לתקשורת, בית המשפט העליון בארה"ב פירסם את החלטתו שמבטלת את פסק דין "רו נגד וויד" ההיסטורי, שהתיר לבצע הפלות לפני כ־50 שנה • איך ההחלטה צפויה להשפיע כלכלית על המשק האמריקאי בכלל ועל הנשים בפרט, ומה חושב על כך הציבור - מחקרים מהתקופה האחרונה משרטטים את תמונת העתיד של אמריקה

בניין הנאסד''ק בניו יורק / צילום: תמר מצפי

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות; הנאסד"ק קפץ ב-3.3%

המהלכים של הבנקים המרכזיים לעצירת האינפלציה הובילו לעליות בבורסות אירופה ● בורסות אסיה ננעלו בעליות ● הנפט עלה בכ-3%

יו''ר רע''ם, ח''כ מנסור עבאס / צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ

ברע"ם צריכים לחשוש? מפלגה חדשה בחברה הבדואית

בסקרים רע"ם נמצאת סביב אחוז החסימה, וכעת יש לה עוד כאב ראש: רשימה חדשה של אנשי ציבור בכירים מהחברה הבדואית הנגב ● אם אחוז החסימה לא יירד, אומרים במפלגה החדשה, פניהם לאיחוד עם מפלגה קיימת ולאו דווקא במגזר הערבי

משכן הכנסת / צילום: Shutterstock

יוקר המחיה? אינפלציה? בכנסת מנסים להגדיל את מימון קמפיין הבחירות

האקלים הכלכלי הנוכחי ועליות המחירים לא מונעים מהפוליטיקאים לנסות לקבל תוספת מימון לקמפיינים לקראת הבחירות ● בגלל ריבוי מערכות הבחירות נוצרו גרעונות למפלגלות משני צידי המפה הפוליטית, שחייבות למדינה 200 מיליון שקלים שטרם הוחזרו

שלומציון 13, ת''א. האם לתאגיד המים יש זכות לדרוש זיקת הנאה? / צילום: איל יצהר

תאגיד המים של ת"א דורש זכות בקרקע כתנאי לאישור פרויקט תמ"א 38

כתנאי להיתר בנייה לפרויקט ברחוב שלומציון בתל אביב, הודיע תאגיד מי אביבים כי הוא דורש להשאיר רצועה של 3 מטר לאורך צינור תיעול שעובר בחצר ● עו"ד מיטל טויסטר רוזנטל: "זה לא חוקי לדרוש זכות קניינית בקרקע פרטית, לצמיתות"

ההייטק נכנס בסערה לתחום בריאות הנפש / צילום: Shutterstock

האם טיפול פסיכולוגי יהפוך להיות מוצר לעשירים בלבד?

אנחנו מתקרבים בצעדי הענק לעבר עתיד שבו טיפול רגשי אחד על אחד, עם פסיכולוג בשר ודם, יהפוך להיות מוצר לעשירים בלבד ● כבר היום העומס על המערכת עצום, וכדי לקבל תור צריך לחכות כמעט שנה ● כעת יוזמות שונות מנסות לתת מענה בדמות פיתוחים טכנולוגיים שיסייעו למטפלים, גישה לטיפול דרך מקום העבודה וגם שיטות מימון יצירתיות שמגיעות משוק ההון

מזרח ירושלים / צילום: Shutterstock

במקום "נוהל מוכתר": המהפך בתנאים להוכחת בעלות על קרקע במזרח ירושלים

משרד המשפטים מבטל את הנוהל שקבע כי תצהיר של שני מוכתרים מספיק כדי להוכיח בעלות על קרקע באזור ● השינוי מגיע ברקע ויכוח פוליטי על הנוהל הישן: בימין טענו כי הוא פותח פתח לשחיתות ובשמאל גרסו שזו הדרך היחידה של פלסטינים להוכיח בעלות על קרקע

טיגואן אולספייס של פולקסווגן / צילום: יח''צ

הקרוס-אובר של פולקסווגן למשפחות גדולות: המחיר אטרקטיבי, העיצוב מינימליסטי

העיצוב של הטיגואן אולספייס הוא אמנם מינימליסטי, אך מציע ביצועים מרשימים, נהיגה נעימה ותא נוסעים שימושי • הבונוס: המחיר הנמוך ביחס למקבילו, קודיאק של סקודה

הר שיפון. הדבשת הכפולה: אחת לצבא, השנייה למטיילים / צילום: אורלי גנוסר

קו התלים בגולן: טיול מרהיב ומלא נוף בין פסגות הרי געש רדומים

בשטחי הרמה עשרות תלים געשיים כבויים, בולטים בנוף המישורי. עד מלחמת יום כיפור האמינו שהם יבלמו את הסורים

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

לא רק פרנקל: אקירוב רכש מניות לאומי ב-100 מיליון שקל

אלרוב נדל"ן שבשליטת אלפרד אקירוב השתתפה בהנפקה ורכשה שוב מניות של הבנק, לאחר שבמהלך הרבעון הראשון של השנה מכרה את שארית החזקותיה • הרוכש הגדול בהנפקה היה המיליארדר אהרון פרנקל שרכש מניות לאומי בכמעט מיליארד שקל

הפקולטה לניהול / צילום: Shutterstock

חברה יצאה בקמפיין פרסומי אגרסיבי - מה זה עשה לשווי שלה?

סיפור ההנפקה לציבור של חברת פיתוח התרופות מקנאביס EPM, שהושעתה ובוטלה, מעוררת שאלות ומחשבות על השימוש שעושות חברות ציבוריות במדיה כדי למשוך את תשומת לבם של המשקיעים ● הפקולטה, מאמרים של חוקרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב 

חנות בקומת הקרקע של בניין. ההטבה היא למעשה דחיית מס / צילום: Shutterstock

פרויקט תמ"א 38: כמה מס תשלמו אם יש לכם חנות ולא דירה בבניין

הטבת מס ניתנת גם לבעלי שטח מסחרי שקיבל תמורתו דירה, אולם אם ימכור את הדירה שקיבל, לא ייהנה מהטבת המס