גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"לית אורקל על בועת ההייטק: "המחירים לא הגיוניים. לא ביצענו רכישות כבר כמה שנים"

מנכ"לית אורקל צפרה כץ כבר ראתה משבר גלובלי אחד או שניים בקריירה של כמעט 40 שנה ● בשיחה עם "גלובס" במהלך ביקור בישראל היא מסבירה מה יקרה לסטארט-אפים הראוותניים, למה משברים כאלה הם הזדמנות וגם מספקת תחזית לעתיד השוק: "אנשים חושבים שזה זמני. זה נכון, אם הכוונה ב'זמני' היא לכמה שנים"

צפרה כץ, מנכ''ל אורקל העולמית / צילום: תם חוגינוב
צפרה כץ, מנכ''ל אורקל העולמית / צילום: תם חוגינוב

צפרה כץ (60), מנכ"לית ענקית הטכנולוגיה אורקל, היא אחת הדמויות החזקות בתעשיית ההייטק ואחת הנשים הבכירות והמתוגמלות ביותר בעולם התאגידי בארה"ב. היא החלה את דרכה כבנקאית בוול סטריט, לפני שהצטרפה לתפקיד בכיר באורקל ב-1999. היא מונתה למנכ"לית משותפת של החברה ב-2014, ומאז 2019 נושאת לבדה בתואר מנכ"לית אורקל. כץ, במקור מחולון, היגרה בילדותה עם משפחתה לארה"ב, ומקפידה לבקר בישראל. השבוע היא הגיעה לביקור קצר ונפגשה במסגרתו לשיחה עם "גלובס".

איך ייראה ענף ההייטק ביום שאחרי המשבר הגדול בתולדותיו
● זאב הולצמן, קרן גיזה: "המשבר בהייטק יהיה ארוך וקשה ממה שחושבים"

אחרי שנתיים יוצאות דופן של כסף קל וזינוק בשווי החברות, נראה שהחגיגה נגמרת.
"ככל שאני מתבגרת, אני רואה את אותו דבר שוב ושוב. אני עשיתי הנפקה עבור אורקל בשנת 1986. ואז, בהמשך שנות השמונים היתה התרסקות גדולה, שאחריה היו הרבה הזדמנויות. ואחר כך הגיעה בועת הדוט.קום: אני הצטרפתי לאורקל בשנת 1999, ובשנת 2000 כל גברת והחתול שלה וכל נער והכלב שלו יכלו להנפיק. ואז ב-2001 התפוצצה הבועה. כביש 101 (בין עמק הסיליקון לסן פרנסיסקו) היה מוצף בדם. כולם פיטרו עובדים, ובעיקר במחקר ופיתוח, בגלל שאת זה הלקוח לא מרגיש מיד. ומה אנחנו עשינו באורקל? שכרנו אותם. יצאנו מהתפוצצות הבועה עם 15% יותר עובדים במו"פ".
כץ מתארת איך אורקל הגיעה למשבר הדוט.קום עם מאזן כספי איתן יחסית, בדיוק בגלל ההבנה שהמצב אז לא היה בר קיימא.

"המחירים לא הגיוניים"

גם בשנים האחרונות, כשהביטה על המתחולל סביבה, הגיעה למסקנה דומה. "לא ביצענו רכישות כבר כמה שנים, בגלל שהמחירים לא הגיוניים. נניח שמישהו מציע לי לקנות תפוח ב-15 דולר, ואני אומרת לו, 'אבל זה רק תפוח'. והוא עונה לי שהוא קנה אותו ב-14 דולר ממישהו ששילם עליו 13 דולר. האם אני רוצה אותו? לא. אני לא יכולה להרשות תפוח ב-15 דולר. כך שאנחנו מחכים".

אחרי שבועת הדוט.קום התפוצצה, ממשיכה כץ, אורקל ביצעה שורת רכישות שהקפיצו את השווי של החברה פי ארבעה, ל-40 מיליארד דולר. "ואותו דבר קרה ב-2008. קנינו את סאן מיקרוסיסטמס, שבמהלך הבועה הגיעה לשווי של 300 מיליארד דולר. אנחנו קנינו אותה ב-7.5 מיליארד דולר, ושילמנו עליה תוך שנתיים. וקיבלנו את שפת התכנות ג'אווה ואת מסד הנתונים MySQL.

"כך שאנחנו מסתכלים על חדי הקרן האלה, ומסתבר שהם לא חדי קרן אלא סוסי פוני. לסוסי פוני יש ערך, אבל הם לא מסוגלים לעוף, והם לא קסומים. כך שמה אני רואה פה? הזדמנות".

אתם הולכים להגדיל גיוסים? לרכוש חברות?
"זה נהדר עבורנו", אומרת כץ, ומספרת שהיא מקווה שכבר בחודש הבא הנציבות האירופית תאשר את רכישת Cerner, שמייצרת מערכות אוטומציה למערכת הבריאות, עסקה של 32 מיליארד דולר. "ויש לי הרגשה שאנחנו הולכים למצוא עובדים נהדרים שייצאו מחברות שלא יוכלו להרשות אותם לעצמן".

מהתיאור הזה נשמע שאחת התוצאות של המשבר הנוכחי תהיה שחברות ה'ביג טק' יהפכו ליותר גדולות.
"תלוי איזה. אנחנו לא ביג טק. אנחנו 'מדיום טק', לא גדולים מדי, לא קטנים מדי", אומרת כץ, שבשלב מאוחר יותר בשיחה מזכירה שאורקל מעסיקה 140 אלף עובדים ברחבי העולם. "יש את אמזון וגוגל - הם ביג טק והם שונים מאיתנו. אנחנו בדרך כלל מנסים לנצל תקופות שפל לטובתנו. וראיתי שפייסבוק עושה צמצום כוח אדם וכל מיני דברים. מעניין". עד כה פייסבוק הודיעה, במזכר פנימי שדלף, על צמצום גיוסים.

גם מכיוון אובר שמענו דיווחים ברוח דומה.                                                              "אני מאוד מחבבת את החבר'ה באובר. תראו, אנחנו לא קפצנו מעל הפופיק. אנחנו לא ראוותניים. אנחנו מנסים להיות זהירים כך שלא נצטרך לבצע התאמות שאחרים עושים. אבל גם השווי שלנו ירד ב-30%. כבר היינו מעל 100 דולר למנייה, ועכשיו אנחנו בקושי 70. אבל זה משנה רק אם אתה מוכר, לא אם אתה קונה".

איזו עצה תתני למנהלים היום?
"לא להילחץ, לבחון את העסק, ולהוציא כסף רק על הדברים שמבדלים אותך ונותנים ערך ללקוחות. ומי שהכסף שלהם מתחיל להיגמר יצטרכו לגייס עוד, או שהם גמורים. ואולי הם ירצו להתמזג עם חברות טובות שיש להן כסף".

תקופת מיזוגים ורכישות בפתח?
"אולי. בדרך כלל לוקח זמן עד שחברות מסתגלות להערכות השווי החדשות. כשהנפילות כל כך חדות, אנשים חושבים שזה זמני. וזה באמת זמני - אם הכוונה ב'זמני' היא לכמה שנים. לא חושבת שנחזור לאותם גבהים בקרוב".

"אפשר לחיות מחוץ לבועה"

בשנה שעברה העבירה אורקל את משרדי המטה שלה לאוסטין, והצטרפה בכך לשורה גדלה והולכת של חברות שעוברות מקליפורניה לטקסס, ובהן גם שמות מוכרים כמו טסלה ו-HP. אחת הסיבות המוזכרות בהקשר למגמה היא סביבת המס הנמוכה יותר בטקסס, אבל בראיון איתה כץ מתמקדת דווקא בשיקולים אחרים - כמו יוקר המחייה בעמק הסיליקון, שזינק לרמות שיא, ומצד שני התחרות העזה על העובדים בקליפורניה.

מדוע העברתם את המטה שלכם?
"אנחנו הרגשנו שזה ייתן לעובדים החדשים שלנו סגנון חיים טוב יותר. דיור זול יותר, ויותר גמישות. ובסיליקון ואלי יש הרבה תחרות על עובדים. צעירים מסיימים קולג' ובאים אלינו לעבוד, אנחנו מכשירים אותם במשך כמה שנים, ואז הסטארט-אפ הבא מגיע וחוטף אותם. ואם הם במיקום אחר, פחות סביר שיחטפו אותם בשלב מוקדם בקריירה שלהם".
גם כאן מדברים על 'תסמונת עמק הסיליקון', כולל מחירי נדל"ן גבוהים ויוקר מחיה.
"כן, זה מטורף".

אז איזה פתרון יש בהקשר הזה לישראל?
"אני חושבת שיש בישראל הרבה הזדמנויות מחוץ לתל אביב, וגם הרבה עובדים פוטנציאליים, כמו נשים חרדיות. ואפשר גם לעבוד מרחוק: אפשר לחיות מחוץ לבועה התל אביבית. אפילו, נניח, 30 קילומטר צפונה מתל אביב אפשר לחיות יותר בזול - אם אתה פתוח לעבודה מרחוק, כמונו".

ממתינים להכרעת העליון: אורקל נלחמת על המכרז הממשלתי מול גוגל ואמזון

למרות ההפסד שנחלה במכרז המחשוב הממשלתי ״נימבוס״ שנועד להעביר את משרדי הממשלה לענן ציבורי, אותו שירות אונליין המאפשר למשרדי הממשלה לאחסן ולעבד מידע ללא צורך ברכישת שרתים מקומיים - אורקל, כשכץ בראשה, עדיין לא ויתרה עליו. לאחר ההפסד שנחלה לגוגל ואמזון בשנה שעברה במכרז, שהתקבע באמצעות פסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים, אורקל עתרה בחודש נובמבר לבית המשפט העליון בדיון שנערך תחת איפול תקשורתי.

בשלב הזה זה עשוי להיראות כמו מלחמה בטחנות רוח.
"זה עשוי להיראות ככה", מודה כץ. אבל בהמשך השיחה, היא מזכירה "שאנשים אמרו לאילון מאסק שהוא משוגע. מכוניות חשמליות? הוא יפשוט את הרגל". הטיעון הבסיסי אותו היא שוטחת הוא שכזה של ביטחון לאומי, הוא שאורקל, בניגוד למתחרותיה, מציעה לאחסן את המידע של אזרחי ישראל בחוות שרתים שלה הנמצאת בשטח המדינה - ולא בשרתים הנמצאים בחו"ל. היא מתייחסת למשל לתרחיש שבו בגלל מבצע צבאי ישראלי, מדינה באירופה עשויה להחליט על ניתוק שרתים (בעקבות הפלישה של רוסיה לאוקראינה, אגב, חברת חשמל פינית ניתקה את חוות השרתים של יאנדקס מרשת החשמל, והיא עברה להסתמך על גנרטורים - א"ג וא"פ). כך שהחשיבות שבאחסון המקומי, לדעתה, עשויה לגרום למקבלי ההחלטות "לחשוב פעמיים" על ההכרעה שלהם במרכז - וזאת מבלי תלות בפסיקת העליון בנושא. אבל בכל מקרה, היא אומרת, "יש מספיק ביזנס לכולם, זה בטוח".

עוד כתבות

מימין: הראל, טלי, חן, לשכת שר האוצר / צילום: איל יצהר

"זאת עבודה כזאת שכולם צועקים עליך, ולמחרת זה בעיתון": ביקור במשרד האוצר

רכז התחבורה שמנסה להימלט בעצמו מהפקקים, הפקידה שנמצאת בלב המו"מ עם המורים והתסכול מתקופה נוספת של אלתור תקציבים ● ביקור במשרד האוצר

משלוחים החיים. מעודדים צריכת בשר למרות הפגיעה בסביבה / צילום: עמותת אנימלס

שר האוצר מבטל מכס על משלוחי בקר חי, למרות הסבל הנגרם לבעלי החיים והפגיעה הסביבתית

הממשלה מעודדת ייבוא בקר חי לישראל: שר האוצר מבטל את המכס על הייבוא, למרות הסבל הרב הכרוך בתהליך עבור בעלי החיים ● במשרד החקלאות טוענים שתעשיית הבקר "שומרת על הטבע והשטחים הפתוחים", בניגוד לדעתם של מדענים המומחים בתחום, ולמרות ששטחי יערות נכרתים בעולם בקצב מסחרר כדי לפנות מקום לגידול בקר

פרשת השבוע: קרח / איור: תחריט גוסטב דורה / wikimedia

מאחדים את האינטרסים של האזרחים והפקידים: שכר הלויים הוצמד להצלחות הכלכליות של המדינה

הכוהנים והלוויים מקבלים מעשרות מהעם כך ששכרם הוא פונקציה ישירה של ההצלחות בענפי המשק השונים ● כך מונעת התורה מצב שמקורבים לשלטון נהנים ממשכורות מובטחות ● פרשת השבוע במבט כלכלי, מדור חדש

מלון ליר סנס בגדרה / צילום: סימפלקס 360

הכניסה למושבה לא מסגירה שבמרכזה מסתתרות כמה פנינים של ממש

מסע דילוגים בין בילויים לביל"ויים: בראנץ' נפלא ומלון בוטיק בטעם טוב ומדויק, שלל עיסויים ופינוקים, מבנים היסטוריים וגן פסלים

חברות השיווק מחפשות דרכים להכניס כסף מהמטאוורס / צילום: Shutterstock

המטאוורס מושך מותגים כמו נייקי וגאפ עם דרכים חדשות לשווק ולעשות כסף

הרבה מהפעילות ממוקדת ביצירת מכירות בעולם האמיתי

הבנק המרכזי ביפן / צילום: Shutterstock

הבנק היפני לא רואה אינפלציה והספקולנטים הפסידו בענק

למרות היחלשות מטבע הין היפני לשפל של 24 שנה, הבנק היפני לא רואה את סיכוני האינפלציה מספקים כדי לשנות מדינות ● במשך שנים קראו לפוזיציה של הימור נגד מדיניות בנק מרכזי "יצרן האלמנות", והספקולנטים שהימרו נגד הבנק היפני נכנסו גם הפעם לסטטיסטיקה

מייסדי פאגאיה - מימין: אביטל פרדו, יהב יולז'רי, גל קרובינר / צילום: ענבל מרמרי

בשש שנים בלבד הפכו שלושת יזמי הפינטק הצעירים למיליארדרים על הנייר

פאגאיה הישראלית נכנסה לנאסד"ק לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר גם ללא תמיכתם של משקיעי ה-SPAC שלתוכו התמזגה ● על רקע קריסת מניות טכנולוגיה שמוזגו בדרך דומה, טוען גל קרובינר, אחד היזמים, כי "אנחנו לא שולטים במחירי המניות, בעתיד נהיה אחד הגופים היותר משמעותיים בתחום הפתרונות מקצה לקצה לבנקים" ● המניה צונחת ביומה הראשון במסחר

חצי שעה של השראה. עם עו''ד דני גבע / צילום: איל יצהר, מנחם רייס

עורך הדין שמנהל 150 שותפים: ״מגדירים עקרונות ברזל - וביתר מתגמשים״

עו"ד דני גבע הוא השותף הבכיר במיתר, משרד עורכי הדין הגדול בישראל, עם 700 עובדים, מתוכם 150 שותפים ● איך מקבלים החלטות עם כל כך הרבה פרטנרים, איך מטפלים בהתנגדויות מבפנים ואיך מנהלים משא ומתן בסביבה מלאת אגו

הפגנות בקליפורניה לקראת פרסום ההחלטה המבטלת את פסיקת רו נגד ווייד / צילום: Associated Press, Rich Pedroncelli

דרמה בארה"ב: ביהמ"ש העליון ביטל את הפסיקה שאפשרה לבצע הפלות

בית המשפט העליון בארה"ב ביטל את פסיקת "רו נגד ווייד" שהעניקה מעמד חוקי להפלות מלאכותיות ● המשמעות: מדינות ארה"ב השונות יהיו חופשיות לאסור על ביצוע הפלות או להגביל אותן לפי ראות עיניהן

איימן עודה וחברי הרשימה המשותפת / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת

בבחירות הקודמות זו הייתה רע"ם, כעת המפלגה הזו תהיה לשון המאזניים

חרף ההצהרות, לפי הסקרים אין לאף גוש את הרוב הנכסף של 61 מנדטים ● בינתיים, נתניהו ולפיד ימשיכו להוביל לבחירות עד שיפול לאחד מהם האסימון: ההכרעה היא בידי חברי הכנסת מהרשימה המשותפת ● וגם: מאחורי הקלעים סביב ההחלטה לפזר את הכנסת, ומעורבות ח"כ רינאוי זועבי בה

משכן הכנסת / צילום: Shutterstock

יוקר המחיה? אינפלציה? בכנסת מנסים להגדיל את מימון קמפיין הבחירות

האקלים הכלכלי הנוכחי ועליות המחירים לא מונעים מהפוליטיקאים לנסות לקבל תוספת מימון לקמפיינים לקראת הבחירות ● בגלל ריבוי מערכות הבחירות נוצרו גרעונות למפלגלות משני צידי המפה הפוליטית, שחייבות למדינה 200 מיליון שקלים שטרם הוחזרו

רות רלבג, מנכ''לית כללית / צילום: איל יצהר

כפי שנחשף בגלובס: מנכ"לית קופת חולים כללית התפטרה מתפקידה

רות רלבג התפטרה מתפקידה כמנכ"לית קופת חולים כללית אחרי 9 חודשים בלבד ● כפי שנחשף מוקדם יותר החודש בגלובס, כסאה של רלבג אכן התנדנד כשברקע הייתה בדיקה בנוגע לעסקאות שנעשו בתקופתה והשאלה האם היו נגועות בניגודי עניינים

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מרב מיכאלי מוכנה לחטוף ביקורת, העיקר שיזכרו אותה כשרה משמעותית

מרב מיכאלי ככל הנראה תישאר במשרד התחבורה לפחות בחצי השנה הקרובה, וזה בדיוק הזמן שלה לנסות ולהשאיר חותם כשרה שהצליחה לקדם תחבורה ציבורית ולא רק הניעה מהלכים אסטרטגיים

יו''ר רע''ם, ח''כ מנסור עבאס / צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ

ברע"ם צריכים לחשוש? מפלגה חדשה בחברה הבדואית

בסקרים רע"ם נמצאת סביב אחוז החסימה, וכעת יש לה עוד כאב ראש: רשימה חדשה של אנשי ציבור בכירים מהחברה הבדואית הנגב ● אם אחוז החסימה לא יירד, אומרים במפלגה החדשה, פניהם לאיחוד עם מפלגה קיימת ולאו דווקא במגזר הערבי

ההייטק נכנס בסערה לתחום בריאות הנפש / צילום: Shutterstock

האם טיפול פסיכולוגי יהפוך להיות מוצר לעשירים בלבד?

אנחנו מתקרבים בצעדי הענק לעבר עתיד שבו טיפול רגשי אחד על אחד, עם פסיכולוג בשר ודם, יהפוך להיות מוצר לעשירים בלבד ● כבר היום העומס על המערכת עצום, וכדי לקבל תור צריך לחכות כמעט שנה ● כעת יוזמות שונות מנסות לתת מענה בדמות פיתוחים טכנולוגיים שיסייעו למטפלים, גישה לטיפול דרך מקום העבודה וגם שיטות מימון יצירתיות שמגיעות משוק ההון

מזרח ירושלים / צילום: Shutterstock

במקום "נוהל מוכתר": המהפך בתנאים להוכחת בעלות על קרקע במזרח ירושלים

משרד המשפטים מבטל את הנוהל שקבע כי תצהיר של שני מוכתרים מספיק כדי להוכיח בעלות על קרקע באזור ● השינוי מגיע ברקע ויכוח פוליטי על הנוהל הישן: בימין טענו כי הוא פותח פתח לשחיתות ובשמאל גרסו שזו הדרך היחידה של פלסטינים להוכיח בעלות על קרקע

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

לא רק פרנקל: אקירוב רכש מניות לאומי ב-100 מיליון שקל

אלרוב נדל"ן שבשליטת אלפרד אקירוב השתתפה בהנפקה ורכשה שוב מניות של הבנק, לאחר שבמהלך הרבעון הראשון של השנה מכרה את שארית החזקותיה • הרוכש הגדול בהנפקה היה המיליארדר אהרון פרנקל שרכש מניות לאומי בכמעט מיליארד שקל

החוקרים שמנסים לפצח את התעלומה ''מה הם חיים'' / צילום: shutterstock

איך נראה חייזר והאם יש עוד חיים על פני כדור הארץ? החוקרים שמנסים לפצח את התעלומה

השאלה מה מגדיר יצור חי היא אחת התעלומות הגדולות של עולם המדע ● שני חוקרים מארה"ב קוראים תיגר על הדרך בה בני אדם מחפשים היום חיים על כוכבים אחרים ("צריך להפסיק לרדוף אחרי פלנטות עם תנאים דומים לאלה שעל כדור הארץ") ומציעים כללים, הגדרות ופתרונות חדשים

ביטקוין / צילום: Shutterstock

ניתוח טכני: עידן התמימות, גרסת מטבעות הקריפטו

אחרי עשרות שנים בשוק ההון אני עדיין נדהם מתכונה המשותפת לרבים מהמשקיעים - הרצון הבלתי נשלט להתעשר במהירות ● כיום הביטקוין מסמל את כל מה שעקום בתפיסת המשקיעים החדשים

הר שיפון. הדבשת הכפולה: אחת לצבא, השנייה למטיילים / צילום: אורלי גנוסר

קו התלים בגולן: טיול מרהיב ומלא נוף בין פסגות הרי געש רדומים

בשטחי הרמה עשרות תלים געשיים כבויים, בולטים בנוף המישורי. עד מלחמת יום כיפור האמינו שהם יבלמו את הסורים